Gry, których brakuje na wyżej załączonym obrazku...

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
Mortinista
Posty: 362
Rejestracja: 17 wrz 2019, 23:57
Has thanked: 243 times
Been thanked: 158 times

Gry, których brakuje na wyżej załączonym obrazku...

Post autor: Mortinista »

Obrazek

Obrazek

Cześć,

Zamieściłem powyżej zdjęcia swojej kolekcji gier planszowych.
Większość gier sam wybrałem ( z kilkoma wyjątkami jak 5 sekund/The Mind etc.)
Większość też spełniła moje oczekiwania (może poza CIA vs KGB etc.)

Kompletując ją starałem się uwzględniać kryteria :
- różnorodności (gry z różnymi mechanikami, tematami)
- ciężaru rozgrywki (gry z przewagą łatwych i średnich)
- ilości graczy (w większość gier da się zagrać we 2 osoby, max do 4)
- czasu rozgrywki (raczej do 2 h, niektóre do 3h)

Zostało już niewiele miejsca, a mam na oku jeszcze kilka gier.

Dlatego też zamieszczam swoje zapytanie : Jakiej gry tu jeszcze brakuje Waszym zdaniem ?

Grami, które zamówiłem/zamówię są : Cthulhu DMD/Spirit Island/Niepokonani:Normandia

Co do reszty zastanawiam się nad : Anachrony/Blood Rage/Neuroshima:Last Aurora/Mezo/Barrage/Godfather/Lords of Waterdeep

Szukam gier :
- dobrze chodzących na 2-óch graczy, rzadziej gram we 3/4
- gier nie za długich - raczej do 2 h, najwyżej 3h
- gier lekkich i średnio-ciężkich
- gier raczej w jęz. Polskim
- gier ciekawych/nieszablonowych ( uwielbiam gry w stylu This War of Mine/Nemesis etc.)

Omijam gry-molochy choć świetne jak Twilight Imperium/Gloomhaven/Tainted Grail/Sword&Sorcery etc. bo mało-który z moich współgraczy jest w stanie wysiedzieć 3 h i więcej.

Proszę Was o propozycje/opinie dotyczące gier, które Waszym zdaniem powinienem kupić/ograć oraz opinię dotyczące gier, które wymieniłem powyżej jeżeli graliście w nie.
Proszę też nie tylko o tytuły, lecz też o kilka słów na ich temat (wad/zalet), może ocenę ich w skali 1-10, które pomogłyby mi wyłuskać kilka świetnych tytułów.


Z góry dziękuje i pozdrawiam. :D
scarletmara
Posty: 424
Rejestracja: 23 sty 2020, 18:42
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 102 times
Been thanked: 142 times

Re: Gry, których brakuje na wyżej załączonym obrazku...

Post autor: scarletmara »

wypowiem sie tylko o Lords of Waterdeep -
raz: ta gra nie wyszła po polsku, więc z polska wersją językową byłoby ciężko, raz widziałam, że ktoś sprzedawał wersję spolszczoną na zasadzie naklejek z polskim tekstem na kartach,
dwa: jeśli szukasz czegoś z niebanalną mechaniką to mimo, że mi się Lords of Waterdeep akurat bardzo spodobał to w sumie niczego nadzwyczajnego w tej mechanice obiektywnie rzecz biorą nie ma, ani ona oryginalna, ani niebanalna, ta gra jest raczej "zgrabna". Ładnie łączy znane i sprawdzone mechaniki w jedną przyjemną (nie za łatwą nie za tudną, tak w sam raz) całośc bez niepotrzebnych ozdobników i udziwnień. Jest poprostu elegancka, ale nowatorska prawie wcale :wink: więc nie wiem czy tego akurat szukasz.
mecenas
Posty: 762
Rejestracja: 08 gru 2012, 01:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 58 times
Been thanked: 157 times

Re: Gry, których brakuje na wyżej załączonym obrazku...

Post autor: mecenas »

Santa Maria - średnie euro z kośćmi czas gry sądzę do godziny. Gra ma fajne połączenie mechanik układania z jednej strony swojej planszy a drugiej odpowiedniego uruchamiania akcji w odpowiednim czasie. Polecam się zainteresować.

Welcome to - filp and write na pół godziny działa super w każdym składzie. Super jako spokojna gra na niedługo wieczór.
scarletmara
Posty: 424
Rejestracja: 23 sty 2020, 18:42
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 102 times
Been thanked: 142 times

Re: Gry, których brakuje na wyżej załączonym obrazku...

Post autor: scarletmara »

Acha ja w swojejkolekcji mam 3 gry, które jakoś tam się wybijają spośród innych tytułów nieszblonowością, chociaż nie we wszystkie, które masz na pólce grałam, wiec nie wiem czy do którejs/któryś podobne jednak nie są, więc obczej sobie jakieś recki może:
Pory Roku - dosc łatwa i baaardzo przyjemna dla mnie (na podstawowym poziomie, bo jest tez zaawansownay, którego jeszcze nie wypróbowałm)
Kacper Ryx i Król Żebraków
Obie sa dośc łatwe i przyjemne. Klimat w Kacprze ja osobiście czuję całkiem całkiem, chociaz to nie ten poziom z pewnością co w Nemezis czy This War of Mine, jedna (byc moze wada) to tryb rozgrywki dwuosobowej mocno okrojony względem trybu na 3-5 graczy, ale ja grałam tylko w trybie na 2 osoby i mi siepodobało, chociaż może jakbym zagrała w wiekszym gronie toby mi sie ten dwuosobowy wydawał ubogi.
Temat przewodni w Porach Roku jest ciut oderwany od tego co sie robi w grze chociaz na upartego można poczuć, że toczy sie jakiś pojedynek magów o palmę tego lepszego, ale to troche na siłę, co nie odbiera mi absolutnie przyjemności z gry :D

ta trzecia to Blood Rage którego bardzo lubię, chociaz cieżko mi sie na jego temat wypowiadac bo nie umiem w niego wygrywać :wink: i mimo ogarniecia zasad, które jakieś trudne nie sa to zawsze o czymś zapominam.
Awatar użytkownika
Mankoslaw
Posty: 92
Rejestracja: 30 sie 2017, 09:43
Lokalizacja: Pszczyna
Has thanked: 187 times
Been thanked: 29 times

Re: Gry, których brakuje na wyżej załączonym obrazku...

Post autor: Mankoslaw »

dodałbym jakiś tytuł roll/flip & write: Welcome To... albo... i chyba nawet bardziej polecam Kartogtafowie

ale głównie dodałbym Twilight Struggle ... długo można pisać czemu ale głównie dlatego, że idealnie oddaje klimat pojedynku pomiędzy graczami, cudowna strategia... dodatkowo jest pełna klimatu i jeśli tylko gracze mają pojęcie o najnowszej historii po 2 wojnie światowej może prowadzić do wielu ciekawych rozmów przez co czasem gra się w nią kilka godzin [choć sama rozgrywka stricte nie powinna zająć więcej niż 2-3h]... a jeśli gracze nie mają wiedzy to zakładam że tytuły na kartach wydarzeń mogą zaciekawić na tyle i skłonić do zgłębienia danych wątków historycznych [w instrukcji jest fabularne rozwinięcie kart ale to tylko pobudza apetyt na poszerzanie swojej wiedzy]... a ponadto to jak ta gra potrafi 'kopać' po tyłku gracza i zmuszać głównie do tego żeby samemu sobie nie robić krzywdy na korzyść przeciwnika niż to że to ten przeciwnik może nam zrobić coś nie miłego tj. czysta poezja :) ...oj :( jak dawno w to nie grałem przez pandemię - dobrze w to się gra ze stałym współgraczem i tj. wg mnie jedyny minus tej pozycji bo żeby czerpać przyjemność z tej gry, gracze powinni być na podobnym poziomie zaawansowania w innym wypadku gra żadnemu graczowi nie przyniesie przyjemności

a i podobno Aeon's End tj hit minionego roku czy nawet 2 lat ... przekonam się w ten weekend: czy hype na tę grę jest zasadny czy jednak przesadzony
Atk
Posty: 1395
Rejestracja: 01 kwie 2020, 16:33
Has thanked: 494 times
Been thanked: 284 times

Re: Gry, których brakuje na wyżej załączonym obrazku...

Post autor: Atk »

Wszystkie twoje wymagania poza ostatnim spełniają

Podwodne Miasta (wyparły i mnie terraformacje Marsa)
Teotihuacan po prostu fajna i przyjemna a widzę że masz Tzolkin więc powinni się spodobać
Endeavor (to jest must have Świetna gra Mimo gabarytów gra się szybki i przyjemnie)
Point salat szybka miła i przyjemna

Każda z tych gier grałem we wszystkich wariantach osobowych i kazda grało się fajnie (ostatnio ktoś pisał że PM na 4 jest słabo ale nie zauważyłem tego Grało się tak samo dobrze jak 2/3 osoby)
Awatar użytkownika
E2MD
Posty: 382
Rejestracja: 11 kwie 2017, 12:42
Lokalizacja: 43-518
Has thanked: 53 times
Been thanked: 135 times

Re: Gry, których brakuje na wyżej załączonym obrazku...

Post autor: E2MD »

Otóż brakuje prawdziwej gry kolejowej bo każdy MUSI mieć grę kolejową. :D Ticket to gateway - taka prawie gra :wink:

18xx są za długie dla Ciebie ale proponuję Railways Of The World w wersji 10th anniversary edition

Kryteria:
- dobrze chodzących na 2-óch graczy, rzadziej gram we 3/4 -> podstawka ma mapę Meksyku która super chodzi na dwóch i trzech oraz gigantyczną mapę USA chodząca od 4 do 6 osób
- gier nie za długich - raczej do 2 h, najwyżej 3h - na dwie osoby jest to godzina, na cztery osoby jest to 2h, na sześć dochodzi do 3 godzin
- gier lekkich i średnio-ciężkich - waga wg BGG to 3 więc średnio trudna, patrząc na półkę - bez problemu
- gier raczej w jęz. Polskim - co prawda nie ma wersji polskiej, ale na BGG są tłumaczenia i można je wrzucić do koszulek kart - jednak tekstu na kartach jest mało i jest bardzo prosty
- gier ciekawych/nieszablonowych ( uwielbiam gry w stylu This War of Mine/Nemesis etc.) - dla mnie ta gra jest super ciekawa, skalowalna (jest dużo różnych map do dokupienia), dobrze wygląda (prócz banknotów), ma super insert, jest wciągająca, ma aspekt edukacyjny (historyczne postacie, kredyty i geografia) a przede wszystkim jest o pociągach 8)
Nie przyszedłem tutaj wygrać
c08mk
Posty: 2463
Rejestracja: 02 sie 2013, 16:24
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 100 times
Been thanked: 286 times

Re: Gry, których brakuje na wyżej załączonym obrazku...

Post autor: c08mk »

Widzę, że masz karcianki (deckbuildingi) stąd mogę polecić Aeon's End. Jest wersja polska (dwie serie). Mi się gra dobrze 1-2 osoby. W 4 niby się nie dłuży ale brakowało mi trochę dynamiki jaka jest przy graniu 1-2 osobowo. Sam deckbuilding jest niestandardowy przez to, że się nie tasuje talii gracza, a się ją samemu układa w takiej kolejności jak się chce.
Cyel
Posty: 2575
Rejestracja: 27 kwie 2018, 15:18
Has thanked: 1223 times
Been thanked: 1429 times

Re: Gry, których brakuje na wyżej załączonym obrazku...

Post autor: Cyel »

W naszej grupie niezmiennie z emocjami granym evergreenem (od dekady chyba) jest Age of Discovery. Świetny mix area control i worker placementu. W ogóle się nie nudzi. Nie dla 2 graczy!

Monsterpocalypse to oryginalny i bardzo klimatyczny skirmish. Duże opcje rozbudowy. Tylko dla 2 graczy.

Sam nie grałem, ale za innowacyjność jest na moim radarze King's Dilemma. To może być zupełnie nowe doświadczenie, nawet przy tak dużej kolekcji. Nie dla 2 graczy!
Lubię grę. (a nie "tą grę")
Kupiłem grę. (a nie "tą grę")
Wygrałem w grę. (a nie "tą grę")
tomg
Posty: 404
Rejestracja: 02 gru 2019, 00:00
Has thanked: 124 times
Been thanked: 159 times

Re: Gry, których brakuje na wyżej załączonym obrazku...

Post autor: tomg »

Nie widzę dokładnie wszystkich tytułów na Twojej półce. Jeżeli chodzi o różnorodność i oryginalność masz jakieś legacy albo coś real-timowego (z lekkich gier polecam Galaxy Trucker albo Ucieczka: Świątyna Zagłady) ?
Awatar użytkownika
hipcio_stg
Posty: 1803
Rejestracja: 07 gru 2016, 16:30
Has thanked: 77 times
Been thanked: 334 times

Re: Gry, których brakuje na wyżej załączonym obrazku...

Post autor: hipcio_stg »

Nie ma szachów. Możesz też poszukać Bora bora, lub rosyjskie koleje.
daisi007
Posty: 3
Rejestracja: 07 sie 2020, 15:12
Lokalizacja: Mazowieckie
Been thanked: 1 time

Re: Gry, których brakuje na wyżej załączonym obrazku...

Post autor: daisi007 »

Ja polecam serdecznie Carcassonne. Średnio-zaawansowana gra, która ma jeszcze multum dodatków :D
"Życie jest jak pudełko czekoladek; Nigdy nie wiesz na co trafisz..."
Awatar użytkownika
Grzdyll
Posty: 813
Rejestracja: 14 lip 2013, 22:06
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 74 times
Been thanked: 297 times
Kontakt:

Re: Gry, których brakuje na wyżej załączonym obrazku...

Post autor: Grzdyll »

Mortinista pisze: 03 sie 2020, 19:38 Szukam gier :
- dobrze chodzących na 2-óch graczy, rzadziej gram we 3/4
- gier nie za długich - raczej do 2 h, najwyżej 3h
- gier lekkich i średnio-ciężkich
- gier raczej w jęz. Polskim
- gier ciekawych/nieszablonowych ( uwielbiam gry w stylu This War of Mine/Nemesis etc.)
Trochę ten Twój post jest irytujący, bo każesz się bawić w wytęż wzrok, a łatwiej byłoby dać link do swojej kolekcji na BGG z ocenami poszczególnych gier, byłoby łatwiej zobaczyć co masz, co miałeś i co w grach lubisz, a czego nie.

Ja nie wytężałem wzroku jakoś szczególnie więc może coś przegapiłem ale wydaje mi się, że lubisz generalnie gry tematyczne, a nie masz dwóch gier spełniających Twoje kryteria, które uważam za bliskie ideału, łączące cudownie bycie klasycznym euro ze świetnym tematem. Mowa o Alchemikach (łatwo dostępni) oraz Pupilach Podziemi (z drugiej ręki lub zza południowej granicy).

Gdyby z kolei decydująca była nieszablonowość i emocje w czasie gry, a miałbyś ekipę 4-5 osób (najlepiej stałą!) to obadaj z kolei koniecznie Space Alert. U Ciebie go nie widzę, a to gra bez której sobie swojej półki z grami nie wyobrażam...

A teraz porada o którą wcale nie prosisz ale aż się ciśnie na usta: zamiast szukać nowych gier może lepiej spędź więcej czasu na ograniu tego, co już masz? Bo masz multum świetnych gier :)

Edit: przepraszam, jakoś mi umknął w tym obszernym poście link do BGG w Twojej stopce
Golfang
Posty: 1982
Rejestracja: 10 wrz 2018, 21:47
Lokalizacja: Będzin
Has thanked: 228 times
Been thanked: 311 times

Re: Gry, których brakuje na wyżej załączonym obrazku...

Post autor: Golfang »

A ja nie zauważyłem żadnego LCG - dlatego też zaproponuję Horror w Arkham LCG - w mojej opinii jest świetny (dużo bardziej mi leży niż Władca Pierścieni, którego też mam).
Jeśli tylko pieniądze to nie problem (uzbieranie całej kolekcji to wydatek 1000+, ale nie musisz kupować wszystkiego od razu) - to mocno polecam!
Gra kooperacyjna - z dużą dozą fabuły i klimatu (scenariusze można odgrywać kilkukrotnie - co prawda będziesz znał już fabułę - ale mnie to nie przeszkadzało). Za to przygotowywanie talii jest fajną zabawą (jeśli to lubisz oczywiście, jeśli nie można ściągać gotowe listy z netu) no i potem granie.
----------------
10% flamberg.com.pl
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Gry, których brakuje na wyżej załączonym obrazku...

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

O Panie!
Masz już wystarczającą ilość gier, teraz czas by zacząć w nie grać... :D
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Golfang
Posty: 1982
Rejestracja: 10 wrz 2018, 21:47
Lokalizacja: Będzin
Has thanked: 228 times
Been thanked: 311 times

Re: Gry, których brakuje na wyżej załączonym obrazku...

Post autor: Golfang »

Dr. Nikczemniuk pisze: 08 sie 2020, 12:37 O Panie!
Masz już wystarczającą ilość gier, teraz czas by zacząć w nie grać... :D
Gier nigdy za wiele :)
----------------
10% flamberg.com.pl
MadejZO
Posty: 76
Rejestracja: 22 wrz 2018, 10:59
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: Gry, których brakuje na wyżej załączonym obrazku...

Post autor: MadejZO »

Golfang pisze: 07 sie 2020, 17:55 A ja nie zauważyłem żadnego LCG - dlatego też zaproponuję Horror w Arkham LCG - w mojej opinii jest świetny (dużo bardziej mi leży niż Władca Pierścieni, którego też mam).
Jeśli tylko pieniądze to nie problem (uzbieranie całej kolekcji to wydatek 1000+, ale nie musisz kupować wszystkiego od razu) - to mocno polecam!
Gra kooperacyjna - z dużą dozą fabuły i klimatu (scenariusze można odgrywać kilkukrotnie - co prawda będziesz znał już fabułę - ale mnie to nie przeszkadzało). Za to przygotowywanie talii jest fajną zabawą (jeśli to lubisz oczywiście, jeśli nie można ściągać gotowe listy z netu) no i potem granie.
Marvel Champions chyba jest na górnej półce. Czy to nie przypadkiem LCG? :D

Z mojej strony Horror w Arkham, Pandemic dodatki lub wersja Legacy. (Legacy dopiero ogrywam więc proponuję nie polecam!)
Awatar użytkownika
Mortinista
Posty: 362
Rejestracja: 17 wrz 2019, 23:57
Has thanked: 243 times
Been thanked: 158 times

Re: Gry, których brakuje na wyżej załączonym obrazku...

Post autor: Mortinista »

Cześć,

Dziękuję za wszystkie dotychczasowe propozycje i proszę o JESZCZE

Moje podsumowanie odnośnie dotychczasowych propozycji :

Kupiłem :

- Endeavor : Wiek Żagli - gra spodobała mi się bardzo. Zakupiłem wraz z dodatkiem/kartami promo/drewnianymi i plastikowymi znacznikami. Gra się w nią świetnie, a wygląda jeszcze lepiej.
Dziękuję Atk za propozycję.

Zamówiłem :

- Cthulhu DMD - czekałem na krótszą wersję Posiadłości Szaleństwa i premiera już 27.08.2020
- Spirit Island - premiera pewnie październik/listopad
- Nieustraszeni : Normandia - wojenna 2-osobówka już we wrześniu

Propozycje :

a) Najciekawsze póki co :

- Arkham Horror LCG - długo się nad tą grą zastanawiałem i chyba już czas sprawdzić tego LCG'a.
- Alchemicy - słyszałem o niej wiele dobrego. Brakuje mi podobnego tytułu na półkach.
- Pory roku - grałem w tę grę już jakiś czas temu i spodobała mi się bardzo, jednak odłożyłem wtedy zakup, może czas do tego wrócić ?

b) Klasyki zawsze w cenie (gry które powinno się mieć, lecz jeszcze trochę muszą poczekać) :

- Carcassonne
- Rosyjskie Koleje
- Bora Bora

c) Gry, którym podziękuję na razie :

- Zimna Wojna - nie mam chętnych do gry w tak długie/ciężkie tytuły
- Teotichuacan - grałem i mimo rozbudowanej mechaniki "nie porwała mnie"
- Pandemic Legacy - za długa i brak mi stałej ekipy do rozgrywania całych scenariuszy

d) Gry, którym muszę się dokładniej przyjrzeć :

- Santa Maria
- Welcome To...
- Kartografowie
- Kacper Ryx
- Podwodne Miasta
- Point Salad
- Railways of the World
- Age of Discovery
- Monsterpocalypse
- King's Dilemma
- Pupile Podziemi
- Space Alert


Czekam na kolejne propozycje.


Pozdrawiam
Asurmar
Posty: 324
Rejestracja: 22 mar 2019, 08:54
Has thanked: 117 times
Been thanked: 174 times

Re: Gry, których brakuje na wyżej załączonym obrazku...

Post autor: Asurmar »

Poleciłbym Aeon's End i jeśli lubisz Dominiona to koniecznie kup dodatek Imperium. Jest to fajny, przekrojowy dodatek który zawiera dość różnorodne karty i dodatkowo karty krajobrazów (landmark) które bardzo odświeżają grę.
Awatar użytkownika
13thSON
Posty: 647
Rejestracja: 26 mar 2015, 10:19
Has thanked: 82 times
Been thanked: 194 times

Re: Gry, których brakuje na wyżej załączonym obrazku...

Post autor: 13thSON »

Troyes
Chcesz podziękować za wykonaną pracę? Postaw kawkę :) https://buycoffee.to/13thson
jakmis83
Posty: 1176
Rejestracja: 22 maja 2015, 14:31
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 130 times
Been thanked: 141 times

Re: Gry, których brakuje na wyżej załączonym obrazku...

Post autor: jakmis83 »

Powiedziałbym, że jeżeli na 2 osoby, to Wojna o Pierścień, ale ona ma duży ciężar gatunkowy.
W takim razie mogę polecić Star Wars: Rebelia, jeśli lubisz klimaty i uniwersum Gwiezdnych Wojen.
W odróżnieniu od WoP, Rebelia ma bardzo proste i przejrzyste reguły i tak jak WoP, daje dużo satysfakcji.
Moje Gry
Jeśli nie wiesz, jak masz zagrać, poczekaj, aż twojemu przeciwnikowi przyjdzie do głowy jakaś idea. Możesz być pewny, że będzie to idea fałszywa.
Siegbert Tarrasch
Awatar użytkownika
mBird
Posty: 130
Rejestracja: 16 lut 2017, 15:33
Lokalizacja: Wadowice
Has thanked: 14 times
Been thanked: 14 times

Re: Gry, których brakuje na wyżej załączonym obrazku...

Post autor: mBird »

Masz na prawdę solidna kolekcję i nie chodzi mi tutaj o ilość. Gdybym chciał na siłę coś kupić:
1. Res Arcana - Kupiłem trochę bez przekonania. Grałem tylko w 2 osoby. Może wiele osób się z tym nie zgodzić, ale dla mnie to taki skondensowany 51 Stan, a widzę go u Ciebie na półce. Gorąco polecam.
2. Keyflower - Licytacja działająca na 2 osoby. Graficznie nie powala, ale bardzo lubię i polecam. Nie widzę u Ciebie nic podobnego.
3. Zamki Burgindii - Bardzo często polecany Klasyk. Jak już żona nie chce grać to proponuję zamki. Największe szanse że zagra.
Awatar użytkownika
Bruno
Posty: 2021
Rejestracja: 27 lip 2017, 19:13
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1495 times
Been thanked: 1149 times

Re: Gry, których brakuje na wyżej załączonym obrazku...

Post autor: Bruno »

Mortinista pisze: 12 sie 2020, 12:06 a) Najciekawsze póki co :
(...)
- Alchemicy - słyszałem o niej wiele dobrego. Brakuje mi podobnego tytułu na półkach.
(...)
Alchemicy, szczególnie z dodatkiem, to rewelacyjna gra, wg mnie bardzo klimatyczna (trochę a la humor ze Świata Dysku)...
ale moim zdaniem nie bardzo mieści się w tych wymaganiach:
Mortinista pisze: 03 sie 2020, 19:38 Szukam gier :
- dobrze chodzących na 2-óch graczy, rzadziej gram we 3/4
- gier nie za długich - raczej do 2 h, najwyżej 3h
- gier lekkich i średnio-ciężkich
Alchemicy to ciężki tytuł, o ile chce się naprawdę zagłębić w rozkminianie alchemonów, co wymaga sporo główkowania, szczególnie gdy gramy z Królewskim Golemem. Duża, osobna część zabawy (gra w grze) to właśnie logiczna zagadka, nieco abstrakcyjna. Oczywiście można też grać bardziej "na rympał", ale wtedy traci się to, co jest pięknym sednem tej wspaniałej gry.
Ciężar rozgrywki oczywiście wiąże się z możliwością dłuższego oczekiwania na swoją kolej, jeśli każdy z graczy będzie starał się ostro kminić nad własnym "arkuszem dedukcji".
No i ostatnia rzecz: jak większość gier z mechaniką delegowania pracowników Alchemicy rozwijają skrzydła w rozgrywce co najmniej 3-osobowej.
Nie chcę Cię zniechęcić - sam tę grę uwielbiam - ale nie wydaje mi się, żeby był to najlepszy wybór, uwzględniając zacytowane kryteria.

Nie bardzo chce mi się odcyfrowywać wszystkie miniaturowe tytuły na zdjęciu Twojej wcale imponującej półki, ale ze swojej strony poleciłbym Ci zerknięcie na grę Wiek Pary (Steam Works) - oryginalny projekt, gra dla osób kreatywnych, czuć tu klimat wiktoriańsko-steampunkowy - też z odrobiną humoru. Minusem jest jednak preferowana liczba co najmniej 3 graczy (przy dwójce jest mała zmiana w zasadach).

Edit/PS.
Na 2 lub 3 osoby (z dodatkiem) z klimatycznych gier ekonomicznych polecam Pola Arle, ale to już tylko z drugiej ręki niestety (być może dodatek można jeszcze gdzieś nowy wyhaczyć).
Jesteś szczęśliwym posiadaczem np. Gloomhaven? Masz więc egzemplarz tej gry, a nie jej kopię. To znacząca różnica ;-)
Druga edycja GWT: pacholęta wznoszą domy w krainie My little pony.
Kupię kryształy many ze starej edycji Mage Knighta!
Awatar użytkownika
Mortinista
Posty: 362
Rejestracja: 17 wrz 2019, 23:57
Has thanked: 243 times
Been thanked: 158 times

Re: Gry, których brakuje na wyżej załączonym obrazku...

Post autor: Mortinista »

Cześć,

Wrzucam małą aktualizację na zdjęciu poniżej :


Obrazek

Poza Endeavor : Wiek Żagli, które kupiłem wcześniej doszedł jeszcze Arkham Horror LCG z serią Dziedzictwo Dunwich.
Z gier LCG mam jeszcze Marvel Champions, Warhammer Inwazję i Android Netrunner.

Czekam dalej na Cthulhu : DMD, które dotrze do mnie już w ten czwartek. Poza tym jeszcze Spirit Island i Nieustraszeni : Normandia

Zamówię w najbliższym czasie : Blood Rage, Watergate, Terrors of London.

Co do polecanych gier, które już posiadam to : Aeon's End i Zamki Burgundii są na półce już od jakiegoś czasu.

Moja lista gier, jeżeli nie widać na zdjęciu jest w stopce lub tu https://boardgamegeek.com/user/Mortinista

Co do nowych poleceń :

Na nie :

SW Rebelia - grałem, gra jest świetna, jednak nie mam nikogo chętnego na tak długie granie (3h).
WP Wojna o Pierścień - tak samo jak w przypadku Rebelii.

Na tak :

Alchemicy - od dłuższego czasu na moim radarze. Wygląda świetnie, mechanicznie też, jednak obawiam się, że może nie podejść moim współgraczom.
Res Arcana - słyszałem wiele dobrego i świetnie działa na 2 osoby.

Może :

Troyes
Dominion : Imperium
Keyflower


Dziękuję za ciekawe polecenia i czekam na JESZCZE WIĘCEJ

Pozdrawiam
jakmis83
Posty: 1176
Rejestracja: 22 maja 2015, 14:31
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 130 times
Been thanked: 141 times

Re: Gry, których brakuje na wyżej załączonym obrazku...

Post autor: jakmis83 »

Mortinista pisze: 24 sie 2020, 11:40 Co do nowych poleceń :

Na nie :

SW Rebelia - grałem, gra jest świetna, jednak nie mam nikogo chętnego na tak długie granie (3h).
WP Wojna o Pierścień - tak samo jak w przypadku Rebelii.
A tutaj mnie rozbawiłeś, ponieważ te dwie gry odrzucasz, tłumacząc to czasem rozgrywki, ale na półce masz Brassy, On Mars, Mage Knight'a i Cywilizację Chvatila, które są długie....
Moje Gry
Jeśli nie wiesz, jak masz zagrać, poczekaj, aż twojemu przeciwnikowi przyjdzie do głowy jakaś idea. Możesz być pewny, że będzie to idea fałszywa.
Siegbert Tarrasch
ODPOWIEDZ