Terraformacja Marsa - pytania i wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
DarkSide
Posty: 3035
Rejestracja: 07 sty 2013, 15:12
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 573 times
Been thanked: 239 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: DarkSide »

Sonne pisze: 21 lip 2020, 10:59 ...
Instrukcja do końca tego nie tłumaczy.
Jak wół masz napisane na stronie 8
"Dostępne akcje to:
A) Zagranie karty z ręki
...
E) Wykorzystanie akcji z karty aktywnej"


Do tego klaryfikacja na stronie 10 (lewa kolumna u dołu):
"Zagrane karty aktywne [...] albo też akcje, z których gracz może skorzystać"

No i jeszcze wisienka na torcie strona 11 i opis punktu E) Wykorzystanie akcji z karty aktywnej.

To są dwie różne akcje. Koleżanka źle grała. Od razu są dostępne tylko trwałe efekty z kart niebieskich (te bez strzałki)
Ostatnio zmieniony 04 sie 2020, 08:30 przez DarkSide, łącznie zmieniany 3 razy.
W idealnym świecie planszówkowym wszystkie eurasy ociekają klimatem, a wszystkie ameri mają przejrzyste zasady i nie potrzebują FAQ

Sprzedam gry
Moje zniżki Planszostrefa -10%, ALEplanszówki -3%
Awatar użytkownika
Qrzy
Posty: 863
Rejestracja: 05 lut 2017, 19:15
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 65 times
Been thanked: 113 times
Kontakt:

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Qrzy »

Sonne pisze: 21 lip 2020, 10:59 Witam
Na wstępie wycinek z instrukcji https://imgur.com/a/qoNmW8i
Taka sytuacja
Koleżanka ma znacznik pierwszeństwa.
1 Akcja: kupuje nagrodę.
2 Akcja: Wystawia kartę do kradzieży zwierzaków. Karta ta ma strzałkę i teraz zaczyna się nasz spór. Koleżanka uważa, że zagrywając tą kartę ma od razu prawo z niej skorzystać ukraść mi zwierzaka.
Ja uważam, że w tym przypadku wykonuje swoją trzecią akcje, nie zgodną z zasadami gry. Ona uważa, że wykładając kartę jako druga akcja, w tej samej akcji ma prawo z niej skorzystać.
Ma to na tyle duże znaczenie, bo na ręku, miałem kartę z ochronką przez kradzieżami zwierzaków. Jeśli nie może skorzystać z tej karty w ramach drugiej akcji, to bym zdążył się obronić.
Instrukcja do końca tego nie tłumaczy. Jak jest w rzeczywistości?
Instrukcja moim zdaniem tu jest wystarczająco jednoznaczna.
Karta ta daje dodatkowy rodzaj akcji, którą można wykonywać. Jednak jest to akcja, więc liczy się zawsze do limitu akcji w turze. Koniec i kropka, nigdzie nie ma mowy o darmowej akcji, kiedy zagrasz niebieską kartę projektu.
Awatar użytkownika
kurdzio
Posty: 798
Rejestracja: 26 paź 2019, 13:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 122 times
Been thanked: 378 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: kurdzio »

I należy zaznaczyć, że taką akcję możemy zrobić tylko raz na pokolenie. Koleżanka musiałaby nie kupować nagrody jako pierwszą akcję żeby skorzystać od razu z tej karty.
Gramy głównie w 2 osoby, służę radą :)
Sonne
Posty: 22
Rejestracja: 09 wrz 2015, 15:21
Has thanked: 6 times
Been thanked: 1 time

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Sonne »

Dziękuje za odpowiedzi.
Ja grałem swój trzeci raz u koleżanki. Ona grała kilkadziesiąt razy. Nie spierałem się za bardzo, grałem według jej zasad. A wyjaśnienia szukałem tutaj.
:)
foobar1988
Posty: 18
Rejestracja: 14 maja 2020, 12:30
Has thanked: 10 times
Been thanked: 1 time

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: foobar1988 »

Witam, mam kilka pytań w sprawie dodatku kolonie.

1. Czy "gdy w grze pojawi się karta pozwalająca na zbieranie określonych na torach zasobów" mikrobów, dryfowców, zwierząt to oznacza, że gdy ktoś zagra taką kartę czy np weźmie na rękę?

2. Dryfowce należy umieścić na innej dowolnej karcie z symbolem Jowisza. Dowolnej rozumiem oznacza kartę która pozwala je gromadzić? To by miało sens, ale chciałbym się upewnić i uniknąć nieporozumień gdy ktoś chciałby zacząć zbierać dryfowce na kartach z Jowiszem z podstawki (a później je np przenieść bo potrafią latać :P ).

3. Po handlu gdy nie ma kolonii na obiekcie przesuwamy wskaźnik maksymalnie w lewo ale poniżej zaznaczonego drugiego pola czy na to pole? Swoją drogą szkoda, że obiekt nie zaczyna "pracować" dopiero wtedy gdy ktoś umieści pierwszą kolonię. :)

4. Każda karta pozwalająca założyć kolonię jest "pozwalającą na umieszczenie kolejnej kolonii"? Obstawiam, że nie. Tutaj szkoda też moim zdaniem, że nie ma mechanizmu max liczby kolonii na obiekcie (liczba graczy - 1) dla większej rywalizacji. Jednak jestem przed pierwszą grą z tym dodatkiem i możliwe, że zmieni się punkt widzenia. :)
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: donmakaron »

foobar1988 pisze: 30 lip 2020, 22:16 Witam, mam kilka pytań w sprawie dodatku kolonie.

1. Czy "gdy w grze pojawi się karta pozwalająca na zbieranie określonych na torach zasobów" mikrobów, dryfowców, zwierząt to oznacza, że gdy ktoś zagra taką kartę czy np weźmie na rękę?
Tylko karty na stole są w grze, te na ręce jeszcze nie. Kolonia wchodzi do gry, gdy któryś z graczy zagra kartę, która zbiera odpowiedni typ zasobów.
foobar1988 pisze: 30 lip 2020, 22:16 2. Dryfowce należy umieścić na innej dowolnej karcie z symbolem Jowisza. Dowolnej rozumiem oznacza kartę która pozwala je gromadzić? To by miało sens, ale chciałbym się upewnić i uniknąć nieporozumień gdy ktoś chciałby zacząć zbierać dryfowce na kartach z Jowiszem z podstawki (a później je np przenieść bo potrafią latać :P ).
Tak, chodzi o karty, które zbierają dany rodzaj zasobu.
foobar1988 pisze: 30 lip 2020, 22:16 3. Po handlu gdy nie ma kolonii na obiekcie przesuwamy wskaźnik maksymalnie w lewo ale poniżej zaznaczonego drugiego pola czy na to pole? Swoją drogą szkoda, że obiekt nie zaczyna "pracować" dopiero wtedy gdy ktoś umieści pierwszą kolonię. :)
Poniżej zaznaczonego pola, najniżej (najbardziej w lewo ;) ) jak się da. Zaznaczenie wyznacza tylko początkowe miejsce znacznika.
foobar1988 pisze: 30 lip 2020, 22:16 4. Każda karta pozwalająca założyć kolonię jest "pozwalającą na umieszczenie kolejnej kolonii"? Obstawiam, że nie. Tutaj szkoda też moim zdaniem, że nie ma mechanizmu max liczby kolonii na obiekcie (liczba graczy - 1) dla większej rywalizacji. Jednak jestem przed pierwszą grą z tym dodatkiem i możliwe, że zmieni się punkt widzenia. :)
Chyba tak, ale nie do końca rozumiem pytanie. Może podaj szerszy kontekst, skąd to cytat. Liczba kolonii na danym obiekcie jest limitowana tylko miejscami wrysowanymi na kafelku. patrz kolejne komentarze. Doświadczenie podpowiada, że nie będzie w ciągu gry tych kolonii przesadnie dużo.
Ostatnio zmieniony 31 lip 2020, 09:19 przez donmakaron, łącznie zmieniany 1 raz.
gogovsky
Posty: 2209
Rejestracja: 25 sty 2018, 23:48
Has thanked: 464 times
Been thanked: 511 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: gogovsky »

donmakaron pisze: 30 lip 2020, 23:07
foobar1988 pisze: 30 lip 2020, 22:16
foobar1988 pisze: 30 lip 2020, 22:16 4. Każda karta pozwalająca założyć kolonię jest "pozwalającą na umieszczenie kolejnej kolonii"? Obstawiam, że nie. Tutaj szkoda też moim zdaniem, że nie ma mechanizmu max liczby kolonii na obiekcie (liczba graczy - 1) dla większej rywalizacji. Jednak jestem przed pierwszą grą z tym dodatkiem i możliwe, że zmieni się punkt widzenia. :)
Chyba tak, ale nie do końca rozumiem pytanie. Może podaj szerszy kontekst, skąd to cytat. Liczba kolonii na danym obiekcie jest limitowana tylko miejscami wrysowanymi na kafelku. Doświadczenie podpowiada, że nie będzie w ciągu gry tych kolonii przesadnie dużo.
Ogólnie max 1 kolonia per obiekt dla gracza(chyba, że karta pozwala dać gdzie już masz) i max 3 kolonie per obiekt dla wszystkich :)
Firma Rebel niech się zajmie wydaniem gry Domek, bo tylko do tego się nadaje.
foobar1988
Posty: 18
Rejestracja: 14 maja 2020, 12:30
Has thanked: 10 times
Been thanked: 1 time

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: foobar1988 »

Czyli karty pozwalające na postawienie kolonii automatycznie nie pozwalają dostawić do już istniejącej (gdy się już jedną ma). Karta musi wyraźnie to zaznaczyć?
Awatar użytkownika
Qrzy
Posty: 863
Rejestracja: 05 lut 2017, 19:15
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 65 times
Been thanked: 113 times
Kontakt:

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Qrzy »

foobar1988 pisze: 31 lip 2020, 00:35 Czyli karty pozwalające na postawienie kolonii automatycznie nie pozwalają dostawić do już istniejącej (gdy się już jedną ma). Karta musi wyraźnie to zaznaczyć?
Tak, mówi o tym dosłownie instrukcja do dodatku ;)
Uwaga! Na 1 kaflu obiektu 1 gracz może posiadać co najwyżej 1 kolonię (chyba że zagrana karta projektu po-
zwala na umieszczenie kolejnej).
August84

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: August84 »

Witajcie.
Pierwszy raz zdecydowałem się prosić Was o pomoc w wyjaśnieniu jednej sprawy, która nie daje mi spokoju od dłuższego czasu. Wiem, że na stronie 8 tego forum już był ten temat poruszony ale nie do końca dla mnie wyjaśniony.
Chodzi mi o kartę korporacji Inventrix, która ma efekt trwały: "Zagrywając karty, możesz każdorazowo traktować wybrane Wskaźniki Globalne tak, jakby były o 2 poziomy wyższe albo niższe (2 obszary oceanów/2% tlenu/4st. C).
Pytanie jest następujące - Czy zagrywając kartę wydarzenia "Gigantyczna asteroida lodowa", której efektem natychmiastowy jest:
Podnieść Temperaturę o 4 st. C, Umieść na planszy 2 obszary oceanów. Usuń do 6 jednostek roślinności dowolnego gracza", to czy z kartą korporacji Inventrix:
- mogę podnieść temperaturę o 8 st. C i umieścić na planszy 4 obszary oceanów ?
- mogę obniżyć temperaturą o 8 st. C i usunąć z planszy 4 obszary oceanów ? (karta korporacji mówi, że mogę traktować wybrane wskaźniki jakby były wyższe albo niższe)
- czy może tu chodzi o wybrany wskaźnik jeden ? albo to mi nie pasuje bo jest napisane "każdorazowo wybrane" Wskaźniki Globalne".
A może Wy macie jakieś inne podejście do tej kombinacji kart ? Proszę, wyjaśnijcie mi jak Wy to widzicie. Bo jeśli jest tak jak ja myślę i dwa pierwsze myślniki są prawidłowe to kombinacja tych kart potrafi nieźle zapunktować albo w drugim przypadku wydłużyć grę :roll:
Awatar użytkownika
KurikDeVolay
Posty: 991
Rejestracja: 25 paź 2018, 11:45
Lokalizacja: Milicz/Krotoszyn
Has thanked: 993 times
Been thanked: 433 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: KurikDeVolay »

Odnosi się do do zagrywania kart wymagających określonych poziomów wskaźników. Np karta którą możesz zagrać do 4% tlenu, a ty będziesz mógł jej użyć nawet przy 6%, bo sobie obniżysz wymagania o 2. Albo podniesiesz o 1 czy 2 przy innej. To nie zmiana na planszy, tylko w kwestii wymagań przy zagrywaniu karty.
August84

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: August84 »

KurikDeVolay pisze: 04 sie 2020, 08:26 Odnosi się do do zagrywania kart wymagających określonych poziomów wskaźników. Np karta którą możesz zagrać do 4% tlenu, a ty będziesz mógł jej użyć nawet przy 6%, bo sobie obniżysz wymagania o 2. Albo podniesiesz o 1 czy 2 przy innej. To nie zmiana na planszy, tylko w kwestii wymagań przy zagrywaniu karty.
Aaa... czyli tu chodzi o wymagania zagrywanych kart, a nie o możliwość podnoszenia Wskaźników Globalnych. Wiedziałem, że coś tu jest nie tak. To by było zbyt piękne :D
Dziękuję za wyjaśnienie. Nie spodziewałem się tak szybkiej odpowiedzi :D
Sonne
Posty: 22
Rejestracja: 09 wrz 2015, 15:21
Has thanked: 6 times
Been thanked: 1 time

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Sonne »

Jeszcze pewna rzecz mnie zastanawia.
Nie pamiętam nazwy karty ale brzmiała ona tak: Możesz postawić las i podnieś tlen o 1.
I jak to rozegrać? Bo widzę dwie możliwości
1. Stawiam Las, podnoszę tlen o 1 i WT o 1, po czym czytam dalej, że mam podnieść tlen o 1 czyli podnoszę też WT o 1. Razem: Stawiam las i ponoszę tlen o 2 i WT o 2
albo
2. Stawiam Las i ponoszę tlen o 1 i WT o 1 i więcej nic nie podnoszę.
Napisane jest tak jakbym miał wybrać opcje numer jeden. Gdyby miała być opcja numer dwa powinni napisać. Możesz postawić las. A zasada dotyczą lasu wskazuje na podniesienie tlenu i WT o 1.
Dzięki
Fojtu
Posty: 3379
Rejestracja: 10 maja 2014, 14:02
Has thanked: 557 times
Been thanked: 1263 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Fojtu »

Sonne pisze: 24 sie 2020, 16:11 Jeszcze pewna rzecz mnie zastanawia.
Nie pamiętam nazwy karty ale brzmiała ona tak: Możesz postawić las i podnieś tlen o 1.
I jak to rozegrać? Bo widzę dwie możliwości
1. Stawiam Las, podnoszę tlen o 1 i WT o 1, po czym czytam dalej, że mam podnieść tlen o 1 czyli podnoszę też WT o 1. Razem: Stawiam las i ponoszę tlen o 2 i WT o 2
albo
2. Stawiam Las i ponoszę tlen o 1 i WT o 1 i więcej nic nie podnoszę.
Napisane jest tak jakbym miał wybrać opcje numer jeden. Gdyby miała być opcja numer dwa powinni napisać. Możesz postawić las. A zasada dotyczą lasu wskazuje na podniesienie tlenu i WT o 1.
Dzięki
Jeżeli dobrze pamiętam, to na ikonach jest tylko las z malutką ikoną tlenu, bez dodatkowej ikony tlenu. Oznacza to, że stawiasz las i podnosisz tlen za ten las, czyli opcja 2. Tekst o tlenie jest tylko przypomnieniem.

Chodzi chyba o tą kartę:
https://boardgamegeek.com/thread/205642 ... ygen-twice
Akwamarynowy
Posty: 106
Rejestracja: 18 lut 2020, 17:32
Has thanked: 18 times
Been thanked: 23 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Akwamarynowy »

Jak wszyscy gracze powiedzą pass, to ostatni gracz ma dowolną ilość akcji czy tylko dwie?? W instrukcji jakoś tak niejasno jest napisane że pokolenie się kończy dopiero jak wszyscy powiedzą pass. Takie dla mnie dziwne sformułowanie...
Awatar użytkownika
Shimrod
Posty: 261
Rejestracja: 10 cze 2015, 19:04
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 18 times
Been thanked: 23 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Shimrod »

Akwamarynowy pisze: 12 wrz 2020, 22:35 Jak wszyscy gracze powiedzą pass, to ostatni gracz ma dowolną ilość akcji czy tylko dwie?? W instrukcji jakoś tak niejasno jest napisane że pokolenie się kończy dopiero jak wszyscy powiedzą pass. Takie dla mnie dziwne sformułowanie...
Dowolną.
Żeby tak mi się chciało jak mi się nie chce...

Moja skromna kolekcja
Goodies
Sonne
Posty: 22
Rejestracja: 09 wrz 2015, 15:21
Has thanked: 6 times
Been thanked: 1 time

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Sonne »

Jeszcze jedno pytanko :).
Jak 2 graczy zajmie ex aequo pierwsze miejsce w nagrodzie, to dostaje po 5 punktów. A co wtedy z drugim miejscem? Kolejny gracza dostaje dwa punkty czy nie?
Fojtu
Posty: 3379
Rejestracja: 10 maja 2014, 14:02
Has thanked: 557 times
Been thanked: 1263 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Fojtu »

Sonne pisze: 27 wrz 2020, 12:31 Jeszcze jedno pytanko :).
Jak 2 graczy zajmie ex aequo pierwsze miejsce w nagrodzie, to dostaje po 5 punktów. A co wtedy z drugim miejscem? Kolejny gracza dostaje dwa punkty czy nie?
Jest to napisane przy opisie fundowania nagrody. Jeżeli więcej niż 1 osoba dostaje punkty za 1sze miejsce, to nie przydziela się punktów za drugie.
superthulee
Posty: 79
Rejestracja: 12 sie 2016, 00:14
Has thanked: 14 times
Been thanked: 1 time

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: superthulee »

2 Szybkie pytania:

1) Mikroby / zwierzęta - żeby położyć na karcie (niebieskiej) pobieram 1 znacznik (kostkę) brązową z puli ogólnodostępnej prawda, nie z własnych zasobów?

2) Zamienienie roślinności w obszar zieleni / Zamienienie ciepła w Temperaturę - można zagrać taką akcję jak wskaźniki są wymaxowane? Po prostu nie zwiększy się ich i nie dostanie punktów do WT?
Awatar użytkownika
grzeslaw90
Posty: 1750
Rejestracja: 20 lis 2013, 18:53
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 179 times
Been thanked: 437 times
Kontakt:

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: grzeslaw90 »

1. Z ogólnych zasobów

2. Tylko zieleń tak możesz zagrać, bo zieleń nie jest wskaźnikiem :) nie można zagrywać akcji zamieniającej ciepło w temperaturę jak jest już max - jest to część wyścigu :D ale jest kilka sposobów na wykorzystanie nadmiarowego ciepła - przedewszystkim jest nagroda magnata cieplnego, są karty i korporacja, które zapewniają ciepło na kasę lub WT :)
Jeśli podniesienie temperatury jest na karcie (lub innego wskaźnika) to po prostu się nie wykonuje.
Matti_C
Posty: 346
Rejestracja: 03 cze 2013, 10:24
Lokalizacja: Włocławek
Has thanked: 1 time
Been thanked: 11 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Matti_C »

grzeslaw90 pisze: 06 lis 2020, 08:38 nie można zagrywać akcji zamieniającej ciepło w temperaturę jak jest już max - jest to część wyścigu
Mozna zamieniać , jest to legalna akcja. Nie dostajesz za to WT. Można to robić np po to by przeczekać przeciwnika i nie pasować.
Awatar użytkownika
grzeslaw90
Posty: 1750
Rejestracja: 20 lis 2013, 18:53
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 179 times
Been thanked: 437 times
Kontakt:

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: grzeslaw90 »

Matti_C pisze: 06 lis 2020, 11:50
grzeslaw90 pisze: 06 lis 2020, 08:38 nie można zagrywać akcji zamieniającej ciepło w temperaturę jak jest już max - jest to część wyścigu
Mozna zamieniać , jest to legalna akcja. Nie dostajesz za to WT. Można to robić np po to by przeczekać przeciwnika i nie pasować.
Masz rację. Jest odstępstwo od zasad maksymalnych wskaźników globalnych w przypadku akcji i kart.
Awatar użytkownika
ScorpZero
Posty: 432
Rejestracja: 05 paź 2020, 10:41
Has thanked: 177 times
Been thanked: 114 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: ScorpZero »

Mam pytanie odnośnie odkładania kart na bok. Czy też raczej chciałbym się upewnić, czy dobrze rozumiem zasady. ;-)

Rozumiem, że jeżeli jakiegoś projektu nie kupię w fazie projektów to taka karta leci na ogólny stos kart odłożonych awersem do góry (tzn. każdy widzi co nie weszło do gry). Potem te karty mogą być przetasowanie i mogą jeszcze wrócić do gry, jeżeli ktoś je wybierze i kupi w fazie projektów.

Natomiast jeżeli zagrywam z ręki kartę projektu wydarzeń (czerwone) to rozumiem, że wtedy taka karta leci do osobnego stosu kart odrzuconych, rewersem do góry. I każdy gracz ma swój własny stos takich odrzuconych kart. Takie karty potem się liczą przy punktach z kart (np. Tania Siła Robocza ma -1). Czyli jeżeli dobrze rozumiem to karty projektów wydarzeń są kartami jednorazowymi i jeżeli zostaną zagrane to już się w grze nie pojawiają drugi raz?
Awatar użytkownika
Qrzy
Posty: 863
Rejestracja: 05 lut 2017, 19:15
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 65 times
Been thanked: 113 times
Kontakt:

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Qrzy »

ScorpZero pisze: 22 lis 2020, 08:39 nie kupię w fazie projektów
Z kontekstu zgaduję, że chodzi o fazę badań.
ScorpZero pisze: 22 lis 2020, 08:39 Rozumiem, że jeżeli jakiegoś projektu nie kupię w fazie projektów to taka karta leci na ogólny stos kart odłożonych awersem do góry (tzn. każdy widzi co nie weszło do gry).
A skąd pomysł, że mają być awersem do góry? Instrukcja jasno mówi, że mają być odkładane rewersami ku górze (to cytat z instrukcji, str. 8 ).
ScorpZero pisze: 22 lis 2020, 08:39 Potem te karty mogą być przetasowanie i mogą jeszcze wrócić do gry, jeżeli ktoś je wybierze i kupi w fazie projektów.
To się zgadza.
ScorpZero pisze: 22 lis 2020, 08:39 Natomiast jeżeli zagrywam z ręki kartę projektu wydarzeń (czerwone) to rozumiem, że wtedy taka karta leci do osobnego stosu kart odrzuconych, rewersem do góry. I każdy gracz ma swój własny stos takich odrzuconych kart. Takie karty potem się liczą przy punktach z kart (np. Tania Siła Robocza ma -1). Czyli jeżeli dobrze rozumiem to karty projektów wydarzeń są kartami jednorazowymi i jeżeli zostaną zagrane to już się w grze nie pojawiają drugi raz?
To też się zgadza, instrukcja, strona 10. :)
Pluck
Posty: 145
Rejestracja: 01 sty 2017, 12:22
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 90 times
Been thanked: 36 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Pluck »

Karta Gigantyczna Asteroida Lodowa: efekt natychmiastowy: podnies temp o 4stopnie. Umiesc na planszy 2 obszary oceanow. Usun 6 jedn roslinnosci u dowolnego gracza.

Czy to jest rownoznaczne z WT w gore o 4?

Czasem na kartach jest tez mowa: podnies WT i podnies temp o 2. Czy wtedy podnosimy WT o 2 lacznie?
ODPOWIEDZ