Twilight Imperium 4 ed (Dane Beltrami, Corey Konieczka, Christian T. Petersen)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
VivoBrezo
Posty: 781
Rejestracja: 11 sie 2019, 10:56
Has thanked: 155 times
Been thanked: 528 times
Kontakt:

Re: Twilight Imperium 4 ed (Dane Beltrami, Corey Konieczka, Christian T. Petersen)

Post autor: VivoBrezo »

Harth pisze: 31 lip 2020, 00:11 Wiadomo już czy Galakta lub Rebel wydadzą polską wersję?
Na 99% Galakta. Z tego co widzę, Rebel wydaje tylko nowe gry od FFG. Zapewne licencje pozwalają Galakcie na pierwszeństwo w wydawaniu dodatków i dodruków do gier, które już wydała.
Cześć! Nie widzicie nas, ale możecie nas usłyszeć w podcaście Kości, Piony i Bastiony. Rozmawiamy o grach, które lubimy, bo życie jest za krótkie, na te słabe.
Kości, Piony i Bastiony Youtube
Kości, Piony i Bastiony Spotify
Awatar użytkownika
kaimada
Posty: 1130
Rejestracja: 06 sty 2007, 13:58
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 27 times
Been thanked: 126 times

Re: Twilight Imperium 4 ed (Dane Beltrami, Corey Konieczka, Christian T. Petersen)

Post autor: kaimada »

Twilight Imperium Codex

Po prostu to sobie ściągnijcie. Nowe opowiadanko, wariantowe karty technologii i strategii, nowe karrty akcji, scenariusz bez Mecatola i nowa preset mapa.

Dobra inicjatywa FFG, której realizacji absolutnie się nie spodziewałem.
Awatar użytkownika
Yuri
Posty: 2756
Rejestracja: 21 gru 2018, 09:58
Has thanked: 326 times
Been thanked: 1256 times

Re: Twilight Imperium 4 ed (Dane Beltrami, Corey Konieczka, Christian T. Petersen)

Post autor: Yuri »

kaimada pisze: 01 sie 2020, 00:43 Twilight Imperium Codex

Po prostu to sobie ściągnijcie. Nowe opowiadanko, wariantowe karty technologii i strategii, nowe karrty akcji, scenariusz bez Mecatola i nowa preset mapa.

Dobra inicjatywa FFG, której realizacji absolutnie się nie spodziewałem.
Nie gram w TI, ale powiem Wam szczerze, że "z boku" jako nie-gracz-tej-gry, to bardzo na plus oceniam tą inicjatywę. Taka jakaś jest nie-FFPowska, ale niech zaskakują nas tak częściej :)
Moja kolekcja: https://boardgamegeek.com/collection/user/Yuri1984
RABATY, gdyby ktoś potrzebował: Portal = 15%, Mepel.pl = 5%, Planszomania.pl = 2%
Chcesz się zrewanżować kawą ? Zapraszam >>> https://www.buymeacoffee.com/yuri4891
Awatar użytkownika
13thcaesar
Posty: 607
Rejestracja: 13 kwie 2014, 21:11
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 47 times
Been thanked: 29 times

Re: Twilight Imperium 4 ed (Dane Beltrami, Corey Konieczka, Christian T. Petersen)

Post autor: 13thcaesar »

Jest już unboxing PROPHECY OF KINGS:

https://www.youtube.com/watch?v=iM8PVb8 ... lZA2bnDRAs
Awatar użytkownika
13thcaesar
Posty: 607
Rejestracja: 13 kwie 2014, 21:11
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 47 times
Been thanked: 29 times

Re: Twilight Imperium 4 ed (Dane Beltrami, Corey Konieczka, Christian T. Petersen)

Post autor: 13thcaesar »

Galakta na swoim Forum w dziale Plany Wydawnicze napisała:

"Twilight Imperium 4ed - Jeśli chodzi o dodatki to pozostaje być dobrej myśli. Deklarowanie czegokolwiek przed oficjalną zapowiedzią zepsuło by cały efekt. Na razie nie potwierdzamy, ani nie zaprzeczamy."
Awatar użytkownika
kaimada
Posty: 1130
Rejestracja: 06 sty 2007, 13:58
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 27 times
Been thanked: 126 times

Re: Twilight Imperium 4 ed (Dane Beltrami, Corey Konieczka, Christian T. Petersen)

Post autor: kaimada »

Odcinek podcastu poświęcony Prophecy of Kings:

= uKaimady - odcinek #1 - TI4 PoK

Co już wiemy, co o tym sądzę i dlaczego tak się tym ekscytuję.

(link poprawiony EDIT Curiosity)
Awatar użytkownika
Arkhon
Posty: 332
Rejestracja: 31 paź 2015, 02:31
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 101 times
Been thanked: 169 times

Re: Twilight Imperium 4 ed (Dane Beltrami, Corey Konieczka, Christian T. Petersen)

Post autor: Arkhon »

Mam cholernie mieszane uczucia.
Taki troszku cash grab ten dodatek.
Troszkę poszaleli tez.

Rozumiem wady TI IV o ktorych na blogu swoim pisal Kaimada, bardzo chetnie zobaczylbym:
więcej celów (zarówno publicznych jak i ukrytych)
jak i więcej systemów napewno.
Eksploracja - z radością przywitam.

Mechy - moga byc.

Tu by już wystarczało.

Ale te 7 nowych ras... wszyscy liderzy, bohaterowie itd... troszku tego duzo, i jak przedmowcy zauwazyli, podnosi znacznie ciezar gry przez trackowanie tych wszystkich info/maintenance tego....
Rozszerzenie do 8 graczy... pewnie nie zagram... mogliby wypuscic jako osobny dodatek... no ale wlasnie... kasa kasa...

Jak czytam, czy też słucham z powyzszego podcastu, to co chwila słychac w glowie własnej - gdzie do choiny cały balans sie podział... nie była to nigdy gra euro, ale nie też luck fest calkowity, mam wrażenie że o wiele mniej kontroli nad tym wszystkim mamy bo wrzucone do wora wszelkie efekty "wow".

Słabsze rasy z podstawki jakoś wielkich boostow nie dostaly, za to nowe OP sie wydają - power creep, ale czy to znów by sprzedać jedynie dodatek?
Chyba odczuwalny jest brak ojczymej dłoni w tym calym przedsięwzięciu. Faktycznie jakby stażysta chciał zaimponować wrzucając tam wszystko, mając spójność gry w głebokim mniemaniu.
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Twilight Imperium 4 ed (Dane Beltrami, Corey Konieczka, Christian T. Petersen)

Post autor: donmakaron »

Arkhon pisze: 06 sie 2020, 13:25gdzie do choiny cały balans sie podział...
Przesadnie dużo to go nie było, żeby za nim płakać. Rozgrywkę balansują gracze w TI, nie ma inaczej.

Nie sądziłem, że da się TI lubić za coś innego, niż za to, że jest tam dużo, mocno i do przesady ;) Dodatek jest właśnie w tym duchu. Z drugiej strony podstawka jest bardzo dobra i bardzo kompletna. Jak kto nie ma potrzeby, to może nie kupować i grać na zadowalającym poziomie.

Osobiście power creepu nie widzę. Nowe zabawki dla starych frakcji są dostatecznie mocne, nie widzieliśmy też wszystkich kluczowych kart (Sardak...). Będzie dobrze ;)
Zorak
Posty: 613
Rejestracja: 02 lip 2008, 01:22
Has thanked: 42 times
Been thanked: 49 times

Re: Twilight Imperium 4 ed (Dane Beltrami, Corey Konieczka, Christian T. Petersen)

Post autor: Zorak »

Wpierw piszesz Cash grab a później że troszkę tego dużo :D
Moim zdaniem zawartość usprawiedliwia cele, większość rzeczy które ludzie chcieli i pisali o nich na bgg się znalazła w dodatku.
Zawartości jest cała masa, o balansie ciężko mówić na tym etapie bo gra jeszcze nie wyszła. Niby nowe zdolności są mega mocne ale nawet przy prezentacji Winnu każdy robił duże oczy że zmiany są bardzo fajne.

Jedyny minus jakiego można się doszukiwać że jest to dodatell all in a nie modułowy więc ciężko będzie coś z niego wyciąć jeśli np A B i C nam się podoba ale E już nie.
Horror w Arkham LCG na FB https://www.facebook.com/groups/1656455741348152/
Horror w Arkham LCG na Discord https://discord.gg/AEbARQx
jediwolf
Posty: 401
Rejestracja: 11 sty 2015, 20:14
Has thanked: 82 times
Been thanked: 80 times

Re: Twilight Imperium 4 ed (Dane Beltrami, Corey Konieczka, Christian T. Petersen)

Post autor: jediwolf »

Ja się już doczekać nie mogę. Jedynie co mi się tak średnio podoba to cena.
Awatar użytkownika
Arkhon
Posty: 332
Rejestracja: 31 paź 2015, 02:31
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 101 times
Been thanked: 169 times

Re: Twilight Imperium 4 ed (Dane Beltrami, Corey Konieczka, Christian T. Petersen)

Post autor: Arkhon »

Zorak pisze: 06 sie 2020, 13:42 Wpierw piszesz Cash grab a później że troszkę tego dużo :D
Moim zdaniem zawartość usprawiedliwia cele, większość rzeczy które ludzie chcieli i pisali o nich na bgg się znalazła w dodatku.
Zawartości jest cała masa, o balansie ciężko mówić na tym etapie bo gra jeszcze nie wyszła. Niby nowe zdolności są mega mocne ale nawet przy prezentacji Winnu każdy robił duże oczy że zmiany są bardzo fajne.

Jedyny minus jakiego można się doszukiwać że jest to dodatell all in a nie modułowy więc ciężko będzie coś z niego wyciąć jeśli np A B i C nam się podoba ale E już nie.
Właśnie o to mi chodziło, że wrzucanie bez opamiętania contentu by można cenę krzyknąć, ot sens wypowiedzi. Nie zawsze jest łatwo dobrze się przez pismo porozumieć.
Właśnie o to chodziło, że wystarczyłoby to co pisałem, w osobnym dodatku dla mnie, dla chętnych 7 i 8 player, osobno np rasy itd.
A że to pakują w jeden dodatek, to dla mnie czysto zarobkowy powód za tym stoi, dlatego tak to nazwałem.
Bo czy istnieje konieczność łączenia komponentów dla 2 dodatkowych graczy z nowymi rasami/mechanikami?

@ponizszy argument szanuje, choc nie wiem czy byloby drozej
podkresle - to sa wszystko moje odczucia, jak w pierwszym zdaniu zaznaczylem, kazdy moze miec rozne, nie pisze jedynej slusznej prawdy objawionej
Ostatnio zmieniony 06 sie 2020, 15:31 przez Arkhon, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Twilight Imperium 4 ed (Dane Beltrami, Corey Konieczka, Christian T. Petersen)

Post autor: donmakaron »

Arkhon pisze: 06 sie 2020, 14:36 Bo czy istnieje konieczność łączenia komponentów dla 2 dodatkowych graczy z nowymi rasami/mechanikami?
A to czemu ja mam płacić więcej za te oba dodatki (nie czarujmy się, że osobno byłoby taniej)? Żeby kto inny moim kosztem miał lepiej? ;) Wszystkim się nie dogodzi.

Moim zdaniem rozwiązanie sensowne. W innych grach FFG stosuje rozwiązanie każda figurka, podstawka, dodateczek czy inna pierdoła w osobnym pudełku i jest płacz, że money grab. A tak ekonomicznie, ogarnialnie i prosto można mieć komplet.
Nadmiarowe zestawy statków będzie można sprzedać do USA, jest tam paru gości bawiących się w malowanie floty w inne barwy dla każdej z 17 (czy już 24 ras).
jediwolf
Posty: 401
Rejestracja: 11 sty 2015, 20:14
Has thanked: 82 times
Been thanked: 80 times

Re: Twilight Imperium 4 ed (Dane Beltrami, Corey Konieczka, Christian T. Petersen)

Post autor: jediwolf »

Galakta właśnie zapowiedziała dodatek :)
Awatar użytkownika
karawanken
Posty: 2360
Rejestracja: 28 wrz 2014, 19:53
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 75 times
Been thanked: 96 times

Re: Twilight Imperium 4 ed (Dane Beltrami, Corey Konieczka, Christian T. Petersen)

Post autor: karawanken »

Wczoraj mieliśmy prawdziwy Blitzkrieg. Cztero osobowa rozgrywka w 3 godziny. Niestety głównie z mojej winy kolega wygrał 10 do 7. Zgapilem jedna turę ze zdobyciem centrum, a potem moja potężna flota przez moje tragiczne rzuty musiała salwować się ucieczka.
Spoiler:
Awatar użytkownika
Bartoszeg02
Posty: 564
Rejestracja: 25 mar 2009, 21:35
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 172 times
Been thanked: 43 times

Re: Twilight Imperium 4 ed (Dane Beltrami, Corey Konieczka, Christian T. Petersen)

Post autor: Bartoszeg02 »

Jak się grało na 4 osoby? W najbliższym czasie szykuje mi się rozgrywka w takim składzie ale mam pewne obawy czy to nie będzie po prostu walka 2 sojuszy (chociaż może i to będzie ciekawe :) )
feniks_ciapek
Posty: 2290
Rejestracja: 09 lut 2018, 11:14
Has thanked: 1596 times
Been thanked: 931 times

Re: Twilight Imperium 4 ed (Dane Beltrami, Corey Konieczka, Christian T. Petersen)

Post autor: feniks_ciapek »

Bartoszeg02 pisze: 08 sie 2020, 10:15 Jak się grało na 4 osoby? W najbliższym czasie szykuje mi się rozgrywka w takim składzie ale mam pewne obawy czy to nie będzie po prostu walka 2 sojuszy (chociaż może i to będzie ciekawe :) )
Puryści mówią, że tylko 5-6, bo na 4 wchodzą wszystkie karty strategii, co zmienia nieco przebieg gry. Ale casualowo to nawet w 3 osoby da się zagrać i frajda też będzie. A ponieważ w sojuszu wygrać się nie da, to takiej dynamiki akurat bym się nie obawiał.
Awatar użytkownika
karawanken
Posty: 2360
Rejestracja: 28 wrz 2014, 19:53
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 75 times
Been thanked: 96 times

Re: Twilight Imperium 4 ed (Dane Beltrami, Corey Konieczka, Christian T. Petersen)

Post autor: karawanken »

Bartoszeg02 pisze: 08 sie 2020, 10:15 Jak się grało na 4 osoby? W najbliższym czasie szykuje mi się rozgrywka w takim składzie ale mam pewne obawy czy to nie będzie po prostu walka 2 sojuszy (chociaż może i to będzie ciekawe :) )
Nie było sojuszy. Tylko gracz obok mnie robił wszystko abym go nie zmiażdżył (dostałem od niego kartę z punktem zwycięstwa jeśli go nie zaatakuje). To była moja pierwsza rozgrywka na czterech i bardzo dobrze się grało. Choć równie dobrze może to wynikać z samego faktu grania w TI (pierwszy raz w tym roku)
Awatar użytkownika
Harth
Posty: 272
Rejestracja: 28 lis 2013, 12:38
Lokalizacja: Skierniewice
Has thanked: 9 times
Been thanked: 19 times

Re: Twilight Imperium 4 ed (Dane Beltrami, Corey Konieczka, Christian T. Petersen)

Post autor: Harth »

Jeśli ktoś z Was mógłby pomóc w tłumaczeniu kart z kodeksu to zachęcam do zajrzenia do poniższego tematu.:

viewtopic.php?f=19&t=67921
Mam/Miałem
3Trolle 7%
Awatar użytkownika
kaimada
Posty: 1130
Rejestracja: 06 sty 2007, 13:58
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 27 times
Been thanked: 126 times

Re: Twilight Imperium 4 ed (Dane Beltrami, Corey Konieczka, Christian T. Petersen)

Post autor: kaimada »

feniks_ciapek pisze: 08 sie 2020, 12:17
Bartoszeg02 pisze: 08 sie 2020, 10:15 Jak się grało na 4 osoby? W najbliższym czasie szykuje mi się rozgrywka w takim składzie ale mam pewne obawy czy to nie będzie po prostu walka 2 sojuszy (chociaż może i to będzie ciekawe :) )
Puryści mówią, że tylko 5-6, bo na 4 wchodzą wszystkie karty strategii, co zmienia nieco przebieg gry. Ale casualowo to nawet w 3 osoby da się zagrać i frajda też będzie. A ponieważ w sojuszu wygrać się nie da, to takiej dynamiki akurat bym się nie obawiał.
Ja tam wolę w 4 gdzie jest sprawiedliwy rozkład planet, niż w 5. A wszystkie karty strategii w grze też mają swoje zalety.
Kitshu
Posty: 74
Rejestracja: 24 lip 2017, 16:58
Has thanked: 3 times
Been thanked: 17 times

Re: Twilight Imperium 4 ed (Dane Beltrami, Corey Konieczka, Christian T. Petersen)

Post autor: Kitshu »

kaimada pisze: 28 sie 2020, 08:33
feniks_ciapek pisze: 08 sie 2020, 12:17
Bartoszeg02 pisze: 08 sie 2020, 10:15 Jak się grało na 4 osoby? W najbliższym czasie szykuje mi się rozgrywka w takim składzie ale mam pewne obawy czy to nie będzie po prostu walka 2 sojuszy (chociaż może i to będzie ciekawe :) )
Puryści mówią, że tylko 5-6, bo na 4 wchodzą wszystkie karty strategii, co zmienia nieco przebieg gry. Ale casualowo to nawet w 3 osoby da się zagrać i frajda też będzie. A ponieważ w sojuszu wygrać się nie da, to takiej dynamiki akurat bym się nie obawiał.
Ja tam wolę w 4 gdzie jest sprawiedliwy rozkład planet, niż w 5. A wszystkie karty strategii w grze też mają swoje zalety.
Ja cie proszę na 4 to nie gra :) i nie wszystkie karty strategi nie mają swoich zalet :) burzą proces decyzyjności i ryzyka że coś co ci jest potrzebne nie dojdzie. Dodatkowo gra na 4 cierpi na Eclipsowanie, czyli rozwijasz sie przez długi okres bez żadnego konfliktu natomiast gra w pełnym składzie ( jedyna prawilna ) wymaga dyplomacji układów już od samego początku rozgrywki.,
Awatar użytkownika
kaimada
Posty: 1130
Rejestracja: 06 sty 2007, 13:58
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 27 times
Been thanked: 126 times

Re: Twilight Imperium 4 ed (Dane Beltrami, Corey Konieczka, Christian T. Petersen)

Post autor: kaimada »

Kitshu pisze: 28 sie 2020, 09:37
kaimada pisze: 28 sie 2020, 08:33
feniks_ciapek pisze: 08 sie 2020, 12:17

Puryści mówią, że tylko 5-6, bo na 4 wchodzą wszystkie karty strategii, co zmienia nieco przebieg gry. Ale casualowo to nawet w 3 osoby da się zagrać i frajda też będzie. A ponieważ w sojuszu wygrać się nie da, to takiej dynamiki akurat bym się nie obawiał.
Ja tam wolę w 4 gdzie jest sprawiedliwy rozkład planet, niż w 5. A wszystkie karty strategii w grze też mają swoje zalety.
Ja cie proszę na 4 to nie gra :) i nie wszystkie karty strategi nie mają swoich zalet :) burzą proces decyzyjności i ryzyka że coś co ci jest potrzebne nie dojdzie. Dodatkowo gra na 4 cierpi na Eclipsowanie, czyli rozwijasz sie przez długi okres bez żadnego konfliktu natomiast gra w pełnym składzie ( jedyna prawilna ) wymaga dyplomacji układów już od samego początku rozgrywki.,
Każdy ma swoje zdanie.
W trzecią edycję TI zagrałem w tym składzie osobowym kilkadziesiąt razy i nie żałuję. Jasne że na 6 jest najlepiej, ale 6>4>5 jak dla mnie.

A dyplomacja i układy w TI nie istnieją. Tylko flota i groźby. 8) :lol:
Awatar użytkownika
pinata
Posty: 613
Rejestracja: 11 mar 2014, 23:39
Been thanked: 11 times

Re: Twilight Imperium 4 ed (Dane Beltrami, Corey Konieczka, Christian T. Petersen)

Post autor: pinata »

Status dodatku zmienił się na: w transporcie.
anion
Posty: 216
Rejestracja: 22 sie 2016, 13:45
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 25 times
Been thanked: 13 times

Re: Twilight Imperium 4 ed (Dane Beltrami, Corey Konieczka, Christian T. Petersen)

Post autor: anion »

pinata pisze: 03 wrz 2020, 09:26 Status dodatku zmienił się na: w transporcie.
Już z powrotem jest "w produkcji".
Statek pewnie zawrócił do portu po resztę komponentów. :D
Ostatnio zmieniony 14 wrz 2020, 17:23 przez anion, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
reggaetonero
Posty: 34
Rejestracja: 08 sty 2014, 21:38
Has thanked: 98 times

Re: Twilight Imperium 4 ed (Dane Beltrami, Corey Konieczka, Christian T. Petersen)

Post autor: reggaetonero »

Dodatek będzie u nas od razu w języku polskim?
jediwolf
Posty: 401
Rejestracja: 11 sty 2015, 20:14
Has thanked: 82 times
Been thanked: 80 times

Re: Twilight Imperium 4 ed (Dane Beltrami, Corey Konieczka, Christian T. Petersen)

Post autor: jediwolf »

reggaetonero pisze: 07 wrz 2020, 20:52 Dodatek będzie u nas od razu w języku polskim?
Z tego co mówiła galakta to tak, od razu będzie we wersji polskiej.
ODPOWIEDZ