Mistfall (Błażej Kubacki)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
hamish
Posty: 543
Rejestracja: 31 paź 2014, 19:49
Has thanked: 253 times
Been thanked: 113 times

Re: Mistfall (Błażej Kubacki)

Post autor: hamish »

CzarnyPies pisze: 19 sie 2020, 11:21 Moje pierwsze pytanie dotyczy tego, czy możecie polecić jakieś konkretne gameplaye, które ułatwią opanowanie mechaniki i są pozbawione błędów?
Nie wiem jak inni tutaj obecni, ale ja uczyłem się grać oglądając gameplay by Ricky Royal.
Czy pozbawiony błędów... nie mnie oceniać. Uważam, że chyba jeden z najlepszych (jeśli nie jedyny). Zajrzyj. Myślę, że mocno pomoże Ci ogarnąć rozgrywkę i otoczkę.
Crivens! Whut aboot us, ye daftie!?
Sprzedam
Kupię
tommyray
Posty: 1304
Rejestracja: 11 mar 2017, 14:51
Lokalizacja: Gliwice/Katowice
Has thanked: 406 times
Been thanked: 547 times
Kontakt:

Re: Mistfall (Błażej Kubacki)

Post autor: tommyray »

CzarnyPies pisze: 20 sie 2020, 09:57
hamish pisze: 19 sie 2020, 23:14 Nie wiem jak inni tutaj obecni, ale ja uczyłem się grać oglądając gameplay by Ricky Royal.
Czy pozbawiony błędów... nie mnie oceniać. Uważam, że chyba jeden z najlepszych (jeśli nie jedyny). Zajrzyj. Myślę, że mocno pomoże Ci ogarnąć rozgrywkę i otoczkę.
Dziękuję, wygląda faktycznie sensownie i jest sporo materiału. Pozostaje poczekać na pogodę bardziej sprzyjającą siedzeniu w domu :)
Co do zasad - polecam plik z BGG, autorstwa jednego z forumowiczów. Ładnie rozpisane/rozrysowana struktura poszczególnych faz:
https://boardgamegeek.com/filepage/133145/opis-tury

Dodatkowo polecę przeczytać i korzystać w trakcie gry z tej oto ściągi poniżej, zbierającej najważniejsze informacje dla każdej fazy z osobna, plus pakiet porad jak podejść do tego tytułu:
https://www.evernote.com/shard/s6/sh/1e ... 3e82bfef99

Dodatkowo polecam trzy pliki, które są genialnym uzupełnieniem tej gry. Dwa to swego rodzaju kompendia, autorstwa Jonathana Rowe: o bohaterach i scenariuszach (z wariantami scenariuszy i pewnymi rozwinięciami ich), i samouczek! którego zabrakło w podstawce:\

https://boardgamegeek.com/filepage/1300 ... version-20

https://boardgamegeek.com/filepage/1312 ... -companion

https://boardgamegeek.com/filepage/1305 ... yers-guide

No i nie byłbym sobą jakbym nie poradził wydrukować sobie lepszą, moją wersję kart wrogów:
https://www.dropbox.com/sh/m6gn8rurr3xy ... ltiWa?dl=0
Po wydrukowaniu i wsadzeniu w koszulki gra dostaje minimum plus jeden w skali BGG ;)
Awatar użytkownika
CzarnyPies
Posty: 28
Rejestracja: 16 sie 2020, 21:44
Has thanked: 4 times
Been thanked: 5 times

Re: Mistfall (Błażej Kubacki)

Post autor: CzarnyPies »

hamish pisze: 19 sie 2020, 23:14 Nie wiem jak inni tutaj obecni, ale ja uczyłem się grać oglądając gameplay by Ricky Royal.
Czy pozbawiony błędów... nie mnie oceniać. Uważam, że chyba jeden z najlepszych (jeśli nie jedyny). Zajrzyj. Myślę, że mocno pomoże Ci ogarnąć rozgrywkę i otoczkę.
Dziękuję hamish! Już sobie zgrałem na dysk i pobieżnie przejrzałem poszczególne filmiki. Wygląda całkiem sensownie :)

Tobie również bardzo dziękuję, tommyray! Opisy tury już mam a z resztą chętnie się zapoznam i już widzę, że jest sporo czytania. Mistfall to ewidentnie gra na długie jesienne/zimowe (niepotrzebne skreślić) wieczory i będę musiał podejść do tematu na spokojnie.
tommyray pisze: 20 sie 2020, 14:40 No i nie byłbym sobą jakbym nie poradził wydrukować sobie lepszą, moją wersję kart wrogów:
https://www.dropbox.com/sh/m6gn8rurr3xy ... ltiWa?dl=0
Po wydrukowaniu i wsadzeniu w koszulki gra dostaje minimum plus jeden w skali BGG ;)
Już wcześniej w tym wątku trafiłem na próbki Twoich wersji kart i przyznam, że mi się podobają. Wyglądają nowocześniej i lepiej eksponują postać. Oryginalne karty są archaiczne, choć i to ma swój specyficzny urok. Widać, że włożyłeś w to dużo pracy a całość wykonałeś z gustem i drobnymi smaczkami (np. pnącze Przeklętego Biczownika wchodzące na ikonę). Z pewnością wydrukuję Twoje karty i przetestuję w grze (myślę, że kolorowe koszulki uproszczą kwestię ogarnięcia kolorów wroga).

PS: Gdzieś wyparowało moje pierwsze podziękowanie dla hamisha… ale nadrobiłem.
Awatar użytkownika
donPedro
Posty: 205
Rejestracja: 21 lut 2015, 14:41
Been thanked: 1 time

Re: Mistfall (Błażej Kubacki)

Post autor: donPedro »

Dysponuje ktoś wolnym pakietem naprawczym do wersji ze wspieram.to? Jeśli tak to proszę o kontakt. Dzięki
Golfang
Posty: 1982
Rejestracja: 10 wrz 2018, 21:47
Lokalizacja: Będzin
Has thanked: 228 times
Been thanked: 311 times

Re: Mistfall (Błażej Kubacki)

Post autor: Golfang »

Zastanawiam się czy kupić te grę czy nie.
Jednak mam pytanie. Widzę że jest kilka wersji dostępnych:
1. pierwsze wydanie
2. wydanie (ponoć poprawione)
3. wydanie z kampanii wspieram.to -> jakie były tam dodatki(SG) - bo na stronie wspieram.to nie mogę znaleźć odblokowanych SG.
\W którą wersję warto wejść - jeśli się już decydować?
----------------
10% flamberg.com.pl
tommyray
Posty: 1304
Rejestracja: 11 mar 2017, 14:51
Lokalizacja: Gliwice/Katowice
Has thanked: 406 times
Been thanked: 547 times
Kontakt:

Re: Mistfall (Błażej Kubacki)

Post autor: tommyray »

Golfang pisze: 04 gru 2020, 19:47 Zastanawiam się czy kupić te grę czy nie.
Jednak mam pytanie. Widzę że jest kilka wersji dostępnych:
1. pierwsze wydanie
2. wydanie (ponoć poprawione)
3. wydanie z kampanii wspieram.to -> jakie były tam dodatki(SG) - bo na stronie wspieram.to nie mogę znaleźć odblokowanych SG.
\W którą wersję warto wejść - jeśli się już decydować?
Nie jest to jakoś istotne, którą opcję wybierzesz. Mam wydanie pierwsze. Ważne abyś miał Erratę, jest kilka błędów w przewodniku po zadaniach i w instrukcji, kilka błędów na kartach bohaterów. Ale nic czego nie dałoby się ogarnąć i samemu poprawić, zwłaszcza przy zakoszulkowanych kartach. Jeżeli koszulkowanie odpada to można zastosować transparentną kolorową taśmę przylepną do oznaczenia tych fragmentów, których tekst poprawny jest w erracie. Po kilku partiach wiesz dokładnie co na danej karcie powinno być a taśma działa jedynie jako przypominajka.

Dodam, że warto potraktować ten tytuł jako kampanię i zapoznać się z opisami fabularńymi i opisami postaci. Daje dużo w kontekście świata i narracji. Kolejne questy wynikają organicznie z poprzedniego więc warto powoli się przez nie przedzierać.

Gdybym miał wybierać to pewnie wybrałbym wersje ENG z powodu lepszej jakość druku kart. Ale przez aktualną cenę podstawki w PL to już jest rzecz do machnięcia ręka.

Na jedno warto zwrócić uwagę - na tzw. " Dodatkową zawartość" która daje dwa dodatkowe questy.
Ostatnio zmieniony 04 gru 2020, 20:16 przez tommyray, łącznie zmieniany 1 raz.
Golfang
Posty: 1982
Rejestracja: 10 wrz 2018, 21:47
Lokalizacja: Będzin
Has thanked: 228 times
Been thanked: 311 times

Re: Mistfall (Błażej Kubacki)

Post autor: Golfang »

tommyray pisze: 04 gru 2020, 20:08
Golfang pisze: 04 gru 2020, 19:47 Zastanawiam się czy kupić te grę czy nie.
Jednak mam pytanie. Widzę że jest kilka wersji dostępnych:
1. pierwsze wydanie
2. wydanie (ponoć poprawione)
3. wydanie z kampanii wspieram.to -> jakie były tam dodatki(SG) - bo na stronie wspieram.to nie mogę znaleźć odblokowanych SG.
\W którą wersję warto wejść - jeśli się już decydować?
Nie jest to jakoś istotne, którą opcję wybierzesz. Mam wydanie pierwsze. Ważne abyś miał Erratę, jest kilka błędów w przewodniku po zadaniach i w instrukcji, kilka błędów na kartach bohaterów. Ale nic czego nie dałoby się ogarnąć i samemu poprawić, zwłaszcza przy zakoszulkowanych kartach. Jeżeli koszulkowanie odpada to można zastosować transparentną kolorową taśmę przylepną do oznaczenia tych fragmentów, których tekst poprawny jest w erracie. Po kilku partiach wiesz dokładnie co na danej karcie powinno być a taśma działa jedynie jako przypominajka.

Dodam, że warto potraktować ten tytuł jako kampanię i zapoznać się z opisami fabularńymi i opisami postaci. Daje dużo w kontekście świata i narracji. Kolejne questy wynikają organicznie z poprzedniego więc warto powoli się przez nie przedzierać.

Gdybym miał wybierać to pewnie wybrałbym wersje ENG z powodu lepszej jakość druku kart. Ale przez aktualną cenę podstawki w PL to już jest rzecz do machnięcia ręka.
a wiesz co było w wersji w.to? warto dopłacać?
----------------
10% flamberg.com.pl
tommyray
Posty: 1304
Rejestracja: 11 mar 2017, 14:51
Lokalizacja: Gliwice/Katowice
Has thanked: 406 times
Been thanked: 547 times
Kontakt:

Re: Mistfall (Błażej Kubacki)

Post autor: tommyray »

Golfang pisze: 04 gru 2020, 20:16 a wiesz co było w wersji w.to? warto dopłacać?
Poszukam w wolnej chwili i dam znać.
Golfang
Posty: 1982
Rejestracja: 10 wrz 2018, 21:47
Lokalizacja: Będzin
Has thanked: 228 times
Been thanked: 311 times

Re: Mistfall (Błażej Kubacki)

Post autor: Golfang »

tommyray pisze: 04 gru 2020, 20:08
Golfang pisze: 04 gru 2020, 19:47 Zastanawiam się czy kupić te grę czy nie.
Jednak mam pytanie. Widzę że jest kilka wersji dostępnych:
1. pierwsze wydanie
2. wydanie (ponoć poprawione)
3. wydanie z kampanii wspieram.to -> jakie były tam dodatki(SG) - bo na stronie wspieram.to nie mogę znaleźć odblokowanych SG.
\W którą wersję warto wejść - jeśli się już decydować?
Nie jest to jakoś istotne, którą opcję wybierzesz. Mam wydanie pierwsze. Ważne abyś miał Erratę, jest kilka błędów w przewodniku po zadaniach i w instrukcji, kilka błędów na kartach bohaterów. Ale nic czego nie dałoby się ogarnąć i samemu poprawić, zwłaszcza przy zakoszulkowanych kartach. Jeżeli koszulkowanie odpada to można zastosować transparentną kolorową taśmę przylepną do oznaczenia tych fragmentów, których tekst poprawny jest w erracie. Po kilku partiach wiesz dokładnie co na danej karcie powinno być a taśma działa jedynie jako przypominajka.

Dodam, że warto potraktować ten tytuł jako kampanię i zapoznać się z opisami fabularńymi i opisami postaci. Daje dużo w kontekście świata i narracji. Kolejne questy wynikają organicznie z poprzedniego więc warto powoli się przez nie przedzierać.

Gdybym miał wybierać to pewnie wybrałbym wersje ENG z powodu lepszej jakość druku kart. Ale przez aktualną cenę podstawki w PL to już jest rzecz do machnięcia ręka.

Na jedno warto zwrócić uwagę - na tzw. " Dodatkową zawartość" która daje dwa dodatkowe questy.
jeszcze raz dziekuję za odpowiedź.
Kupiłem (dzisiaj odebrałem) grę. Sprzedający pisał że to poprawiona wersja. Czy znasz jakieś przykłady błędów? Sprawdziłbym czy faktycznie jest poprawiona.
Ewentualnie jak masz erratę to możesz podesłać?

Dodatkowo w pudełku mam 3 książeczki:
1. instrukcję
2. przewodnik po zadania
3. przewodnik po dodatkowej zawartości - co to jest? to jest z wersji sklepowej? czy nie?
----------------
10% flamberg.com.pl
tommyray
Posty: 1304
Rejestracja: 11 mar 2017, 14:51
Lokalizacja: Gliwice/Katowice
Has thanked: 406 times
Been thanked: 547 times
Kontakt:

Re: Mistfall (Błażej Kubacki)

Post autor: tommyray »

pliki erraty są w moim podpisie :)
Polecam pobrać z sieci polską instrukcję wersja 1.1 bodajże - ma już zaaplikowane poprawki. Wrzucę po pracy na dropboxa moje inne pliki może będą przydatne.
A, i tu zebrałem swoje uwagi o grze, myślę że pomocne:
https://www.evernote.com/shard/s6/sh/1e ... 6443668065

Co do tej dodatkowej zawartości - to są dwa dodatkowe questy. Ale nie wiem czy były częścią sklepowej wersji czy tej ze wspieram.to. Na pewno można ocenić czy masz wersję wspieram to poprzez sprawdzenie kilku kart wrogów, później sprawdzę jak oni się nazywają.

Edit:
Link do listy wszystkich kart:
https://www.icloud.com/numbers/0hZ7hnTw ... all_v2_1-1

Exlusive'y ze wspieram.to to tylko te karty:
Spoiler:
Zawartość dodatkowa z Encounter Pack i Quest Packu:
bossowie:
# karty Nazwa
Spoiler:
Są też dodatkowe karty Spotkań w tzw Quest Pack, :
Spoiler:
i dodatkowi wrogowie:
Spoiler:
Golfang
Posty: 1982
Rejestracja: 10 wrz 2018, 21:47
Lokalizacja: Będzin
Has thanked: 228 times
Been thanked: 311 times

Re: Mistfall (Błażej Kubacki)

Post autor: Golfang »

No to nie mam wersji wspieram.to - ale mam oba wspomniane Packi (Quest oraz Encounter). W sumie okazuje się, że ta wersja wspieram to jest dość uboga jednak.

W Twoim zestawieniu zauważyłem listy kart postaci (podstawowe oraz zaawansowane) - niektóre są skreślone i zmieniona nazwa - czy to karty podlegające erracie? Np ja mam karty ODRZUT oraz PODWÓJNE CIĘCIE (zamiast ODEPCHNIĘCIE oraz PODWÓJNE RĄBNIĘCIE). Czy to znaczy, że nie mam poprawionej wersji?

Spojrzałem na BGG - jest dość obszerny wątek odnośnie erraty oraz są zdjęcia kart podlegających erracie - niestety tylko po angielsku. Przejrzałem jednak kilka przykładowych kart z tej angielskiej listy i wydaje mi się że moje karty są poprawione (chociaż najlepiej byłoby móc porównać złą vs dobrą wersję karty). Natomiast zauważyłem dodatkowo, że ramki brązowe wokół kart mają różne odcienie? Czy to jest związane z dosyłanymi poprawkami? (kolejne dodruki/przedruki miały różne kolory ramek brązowych?)
----------------
10% flamberg.com.pl
tommyray
Posty: 1304
Rejestracja: 11 mar 2017, 14:51
Lokalizacja: Gliwice/Katowice
Has thanked: 406 times
Been thanked: 547 times
Kontakt:

Re: Mistfall (Błażej Kubacki)

Post autor: tommyray »

Mea Culpa. Zmiany nazw kart to tylko efekt mojej inwencji twórczej, podczas przerabiania designu kart pozmieniałem również nazwy niektórych kart. Rozbieżności w nazwach kart to w pełni moja robota, wydane erraty nie dotyczyły nazw kart.

Lista kart służyła mi jako pomoc, żeby oznaczać co już przerobiłem, i to już tak zostawiłem...
Awatar użytkownika
qreqorek
Posty: 418
Rejestracja: 26 maja 2015, 22:42
Has thanked: 191 times
Been thanked: 521 times

Re: Mistfall (Błażej Kubacki)

Post autor: qreqorek »

tommyray pisze: 20 sie 2020, 14:40 No i nie byłbym sobą jakbym nie poradził wydrukować sobie lepszą, moją wersję kart wrogów:
https://www.dropbox.com/sh/m6gn8rurr3xy ... ltiWa?dl=0
Po wydrukowaniu i wsadzeniu w koszulki gra dostaje minimum plus jeden w skali BGG ;)
Karty super, bardzo lubię jaskrawe kolory. Wygląda to o niebo lepiej niż przymglone karty oryginału. Ponieważ jednak mam zmieszane Mistfall PL i Heart of the Mist EN, to pozostanę przy oryginale (chyba że w przyszłości HotM doczeka się funowskiego tłumaczenia na PL, co by się przydało ze względu na słowa kluczowe).

Znalazłem na szybko pewną niespójność na karcie Siewca Klątwy (Red). W oryginale karta nazywała się "Wynaturzony Powiernik Klątwy" i w tekście miała "Kiedy ten Wróg...". U Ciebie karta teraz nazywa się "Siewca Klątwy" a w tekście masz "Kiedy Powiernik...". No i nie wiadomo co to jest ten Powiernik i w rezultacie jak działa karta.

Sam robię tłumaczenia i wiem jak jest ciężką spiąć wszystko, ale po to są internauci, aby pomogli wyłapać błędy :)

A zajrzałem tu, ponieważ udało mi się wreszcie pomalować wszystkie figsy do Mistfalla :D

Obrazek
tommyray
Posty: 1304
Rejestracja: 11 mar 2017, 14:51
Lokalizacja: Gliwice/Katowice
Has thanked: 406 times
Been thanked: 547 times
Kontakt:

Re: Mistfall (Błażej Kubacki)

Post autor: tommyray »

qreqorek pisze: 27 lut 2021, 13:25
Znalazłem na szybko pewną niespójność na karcie Siewca Klątwy (Red). W oryginale karta nazywała się "Wynaturzony Powiernik Klątwy" i w tekście miała "Kiedy ten Wróg...". U Ciebie karta teraz nazywa się "Siewca Klątwy" a w tekście masz "Kiedy Powiernik...". No i nie wiadomo co to jest ten Powiernik i w rezultacie jak działa karta.
Dzięki, poprawię to.
A co do HotM - nawet podjąłbym się zrobić tłumaczenie bo również to mam, ale ze względu na brak PnP to na razie się wstrzymuję. Chcąc zachować spójność wizualną nie chcę używać grafik z DeviantArt czy innych pinterestów. Pozostaje poczekać aż udostępnią i ten tytuł.
Awatar użytkownika
Bruno
Posty: 2019
Rejestracja: 27 lip 2017, 19:13
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1494 times
Been thanked: 1142 times

Re: Mistfall (Błażej Kubacki)

Post autor: Bruno »

Ilu jest grywalnych bohaterów oraz ile kart (łącznie) w polskiej, retailowej, "poprawionej" edycji :?:
Jesteś szczęśliwym posiadaczem np. Gloomhaven? Masz więc egzemplarz tej gry, a nie jej kopię. To znacząca różnica ;-)
Druga edycja GWT: pacholęta wznoszą domy w krainie My little pony.
Kupię kryształy many ze starej edycji Mage Knighta!
Awatar użytkownika
Grzeg0rz
Posty: 84
Rejestracja: 19 lut 2019, 10:36
Has thanked: 37 times
Been thanked: 21 times

Re: Mistfall (Błażej Kubacki)

Post autor: Grzeg0rz »

Bruno pisze: 28 lis 2021, 01:20 Ilu jest grywalnych bohaterów oraz ile kart (łącznie) w polskiej, retailowej, "poprawionej" edycji :?:
Siedmiu bohaterów i 385 kart.
Awatar użytkownika
Bruno
Posty: 2019
Rejestracja: 27 lip 2017, 19:13
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1494 times
Been thanked: 1142 times

Re: Mistfall (Błażej Kubacki)

Post autor: Bruno »

Dziękuję za odpowiedź!

Jeszcze jedna rzecz - w dodatku "standalone" Heart of the mists pojawiły się nowe reguły dotyczące upływu czasu i realizacji zadania i bodajże łupów, w kilku miejscach chwalone jako dużo lepsze niż te z podstawki. Podobno można łatwo je zaimplementować do podstawki, nawet bez posiadania dodatku. Na BGG ktoś wrzucił nawet spolszczoną wersję toru czasu & zadania.

Pytanie: czy ktoś z Was grał w podstawkę z wykorzystaniem tych zmienionych reguł czasu? Czy zasady ich użycia trzeba zaczerpnąć z instrukcji HotM? I czy gra faktycznie jest dzięki temu bardziej przyjemna?
Drugie pytanie: na czym polegają zmiany dot. łupów i czy je również można zaadoptować do podstawki bez posiadania dodatku?
Jesteś szczęśliwym posiadaczem np. Gloomhaven? Masz więc egzemplarz tej gry, a nie jej kopię. To znacząca różnica ;-)
Druga edycja GWT: pacholęta wznoszą domy w krainie My little pony.
Kupię kryształy many ze starej edycji Mage Knighta!
tommyray
Posty: 1304
Rejestracja: 11 mar 2017, 14:51
Lokalizacja: Gliwice/Katowice
Has thanked: 406 times
Been thanked: 547 times
Kontakt:

Re: Mistfall (Błażej Kubacki)

Post autor: tommyray »

Zmiany są podsumowane w pliku New Rules and Rules Modifications gdzieś na stronie NSKN czy też teraz Board&Dice.
Poszukam i podrzucę link.

Co do przedmiotów to tworzymy Pulę Nagród:
Potasuj wszystkie karty zwykłych przedmiotów.
Pociągnij i wyłóż z tej talii karty w ilości 3 plus 2 X liczba bohaterów.
Stanowią one od teraz naszą Pulę Nagród (Reward Display). Karty osobistych nagród (przedmioty z ikoną bohatera) połóż również obok.

W fazie nagród (po ukończeniu spotkania) gracze mogą dwukrotnie wybrać z tej powyższej Puli Nagród. Wybierasz wiec dwa razy z pośród poniższych sposobów zdobycia karty:

1. Możesz wybrać i odrzucić dany przedmiot i uzyskać równowartość jego kosztu.
Albo
2. Możesz wydać kasę na kupno jednego z przedmiotów osobistych (karta trafia na rękę). Należy też odłożyć jeden z przedmiotów z Puli Nagród na spod talii przedmiotów.
Albo
3. Pobierasz po prostu przedmiot z Puli Nagród (karta trafia na rękę).

Na koniec dokładasz dwie nowe karty do Puli Nagród.

W rzadkich wypadkach karty z tej Puli mogą być targetowane, są uznawane jako mające zasięg 2. Ale to musi być specjalna zdolność/efekt mówiący o Rewards Display

Edit - zasady toru Ciemności i nowego toru Czasu.

Rozpoczynasz z 4 znacznikami postępu na torze Ciemności.
Na Torze Czasu za każdego „Sojusznika” przesuwasz marker o jeden.

W Fazie Czasu:
Sprawdź Tor Ciemności
- wskazuje on na ilość kroków na Torze Czasu

Przesuń odpowiednio marker na Torze Czasu.
Wykonaj efekty z Toru Czasu:
-ikona wściekłego wroga: każdy gracz rozwściecza jednego wroga w swoim obszarze
- cyfra: sprawdź kartę questu
- ikona wsparcia: przesuń marker na wsparciu o jedno pole. Dodatkowy wariant: pociągnij kartę czasu i wypełnij zdarzenie (ale zignoruj wszelkie nakazy postępu czasu).

Za każdym razem gdy na torze Skupienia u jakiegoś gracza znacznik natrafi/minie (oczywiście nie w ruchu wstecznym) na dowolną ikonę to usuwasz jeden znacznik postępu z Toru Ciemności.

Jeżeli nie ma żadnego znacznik postępu obok Toru Ciemności: przesuń o jeden marker na Torze Ciemności i dodaj 4 znaczniki postępu obok Toru Ciemności. W czasie gry możesz dokładać te znaczniki postępu (gdy zachodzi efekt pozwalający na położenie go na Spotkaniu albo na dowolnej karcie).
Awatar użytkownika
Bruno
Posty: 2019
Rejestracja: 27 lip 2017, 19:13
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1494 times
Been thanked: 1142 times

Re: Mistfall (Błażej Kubacki)

Post autor: Bruno »

tommyray pisze: 28 lis 2021, 19:23 Zmiany są podsumowane w pliku New Rules and Rules Modifications gdzieś na stronie NSKN czy też teraz Board&Dice.
Poszukam i podrzucę link.
Dziękuję Ci za obszerne opisy, ale ja z tych, co muszą sami wszystko sprawdzić i doczytać :wink: Bo np. w podstawce nie ma chyba żadnych "sojuszników", o których piszesz przy okazji obsługi Toru Czasu...

Byłem na (martwej) stronie NSKN i na stronie Board&Dice, ale nie znalazłem tam materiałów, które cytujesz. Czy mógłbyś mi je wysłać, proszę, np. na priv?
Jesteś szczęśliwym posiadaczem np. Gloomhaven? Masz więc egzemplarz tej gry, a nie jej kopię. To znacząca różnica ;-)
Druga edycja GWT: pacholęta wznoszą domy w krainie My little pony.
Kupię kryształy many ze starej edycji Mage Knighta!
tommyray
Posty: 1304
Rejestracja: 11 mar 2017, 14:51
Lokalizacja: Gliwice/Katowice
Has thanked: 406 times
Been thanked: 547 times
Kontakt:

Re: Mistfall (Błażej Kubacki)

Post autor: tommyray »

Bruno pisze: 30 lis 2021, 22:59
tommyray pisze: 28 lis 2021, 19:23 Zmiany są podsumowane w pliku New Rules and Rules Modifications gdzieś na stronie NSKN czy też teraz Board&Dice.
Poszukam i podrzucę link.
Dziękuję Ci za obszerne opisy, ale ja z tych, co muszą sami wszystko sprawdzić i doczytać :wink: Bo np. w podstawce nie ma chyba żadnych "sojuszników", o których piszesz przy okazji obsługi Toru Czasu...

Byłem na (martwej) stronie NSKN i na stronie Board&Dice, ale nie znalazłem tam materiałów, które cytujesz. Czy mógłbyś mi je wysłać, proszę, np. na priv?
link do plików związanych z HotM: https://www.dropbox.com/sh/qukvwtrmz5el ... 1lAEa?dl=0
Plik z listą zmian względem Mistfall nazywa się: "01 HotM_new Rules_Supplement_Light.pdf"
Awatar użytkownika
Bruno
Posty: 2019
Rejestracja: 27 lip 2017, 19:13
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1494 times
Been thanked: 1142 times

Re: Mistfall (Błażej Kubacki)

Post autor: Bruno »

Stałem się szczęśliwym (?) i - dodam od razu - w miarę świadomym posiadaczem gry Mistfall. Pytanko do ogranych: czy "Dodatkową zawartość" dołączyć od razu, tj. do rozgrywania pierwszych Zadań, czy zaczekać z tym do czasu zabawy z Zadaniem V?
Pytam przed rozegraniem pierwszego scenariusza.

Nota bene, w wątku dot. Czacha Games toczy się żywa dyskusja nt. błędów w grach. Ciekawe, ile wideł o pochodni byłoby potrzebnych, żeby dysktujący w tamtym wątku mogli rozprawić się z wydawcami Mistfalla :wink: Właśnie skończyłem nanosić korektę w zeszytach z zasadami, opisem zadań, na kaflach lokacji i bohaterów (a widzę, że polskie wydanie miało też błędy na kartach z kampanii Valskyrr... :roll: ). Wydanie tej gry to niezłe jaja i nie dziwię się, że obecnie gromadzi ona tylko kilku wyznawców. Począwszy od sposobu skonstruowania instrukcji, po głupie (ale istotne z punktu widzenia mechaniki) błędy w zapisach, ten produkt jest tak "user unfriendly", jak to tylko możliwe. Dziś bezkompromisowi dyskutanci z wątku o Czasze spaliliby NSKN na stosie :D
Ja jednak jestem dość uparty, a też zapoznałem się z tematem na tyle, iż liczę, że przyjemność z rozgrywek wynagrodzi czas potrzebny na poskromienienie tego wydawniczego potworka :wink:
Jesteś szczęśliwym posiadaczem np. Gloomhaven? Masz więc egzemplarz tej gry, a nie jej kopię. To znacząca różnica ;-)
Druga edycja GWT: pacholęta wznoszą domy w krainie My little pony.
Kupię kryształy many ze starej edycji Mage Knighta!
tommyray
Posty: 1304
Rejestracja: 11 mar 2017, 14:51
Lokalizacja: Gliwice/Katowice
Has thanked: 406 times
Been thanked: 547 times
Kontakt:

Re: Mistfall (Błażej Kubacki)

Post autor: tommyray »

Bruno
Wydanie tej gry to niezłe jaja i nie dziwię się, że obecnie gromadzi ona tylko kilku wyznawców.
Jednym jesteś Ty, drugim ja :D.

Dodaj od razu dodatkową zawartość. Kto wie czy nie polegniesz w zderzeniu mimo swego uporu, więc lepiej dać wszystko, bo drugiego razu może nie być:D.
I zanim zagrasz zrób jedną rzecz: wyrzuć z talii kart czasu karty "Mgły są nieustępliwe" (chyba tak się nazywają, piszę z pamięci) to 3 karty, które niszczą jakiekolwiek dobre myśli o tej grze jakie pozostają w człowieku po całej robocie z ogarnięciem tego pudła. Są one swoją drogą wywalane z automatu gdy grasz wg reguł Heart Of The Mists wiec sam twórca też to zauważył.

Och, Mistfall.
Oganizacja wszystkiego w pudle, żeby nie dostawać apppleksji każdorazowo jak je otworzysz.
Naniesienie dziesiątek poprawek w każdym elemencie gry - od kart, przez instrukcję, przewodnik, po planszetki graczy.
Przegryzienie się przez Instrukcję PL choć gra jest w swej strukturze prosta jak cep.

Rozgryzienie problemów i niejasności powstałych w trakcie gry to kolejny problem. Niby wszystko proste, ale trzeba aby zrozumienie logiki gry dobrze osiadło,
dobrze się zinternalizowało, inaczej to będzie cios obuchem.
A również kto podejdzie do samej gry z nastawieniem, że wszystko tylko według litery prawa, zamiast ducha prawa - ten polegnie przy pierwszej potyczce :). Moja porada - to jest twoja gra, nie utrudniaj przesadnie sobie. Już z tytułu tego, że kopie ona w nerki i krocze na każdym etapie kontaktu z nią, warto przyjąć podejście wręcz RPGowe zamiast legislatorskiego.

A i to - wyrzuć, nie mieszaj przypadkiem z innymi, karty czasu z oznaczeniem "II" - jeżeli istnieje definicja sadyzmu w grach planszowych to te karty ją wypełniają.

Miłego masochistycznego tête-à-tête z tym monstrum. Powodzenia !
Awatar użytkownika
qreqorek
Posty: 418
Rejestracja: 26 maja 2015, 22:42
Has thanked: 191 times
Been thanked: 521 times

Re: Mistfall (Błażej Kubacki)

Post autor: qreqorek »

tommyray pisze: 02 sty 2022, 08:21 Bruno
Wydanie tej gry to niezłe jaja i nie dziwię się, że obecnie gromadzi ona tylko kilku wyznawców.
Jednym jesteś Ty, drugim ja :D.
Myślę, że znajdzie się jeszcze jeden wariat :P
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5233
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 524 times
Been thanked: 1836 times
Kontakt:

Re: Mistfall (Błażej Kubacki)

Post autor: Gambit »

qreqorek pisze: 02 sty 2022, 12:06 Myślę, że znajdzie się jeszcze jeden wariat :P
Dzień dobry
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5599
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 784 times
Been thanked: 1225 times
Kontakt:

Re: Mistfall (Błażej Kubacki)

Post autor: mat_eyo »

Ktoś z fanów Mistfalla grał w Chronicles of Frost? Gorąco polecam - lżejsze, wygładzone, szybsze i konfrontacyjne, nie koopowe. Do tego w grze jest mechanika promowania kart, podobna do tej z Tyrants of the Underdark, która daje fajne decyzje w deckbuildingu.
ODPOWIEDZ