Lewis & Clark (Cédrick Chaboussit)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
imssah
Posty: 182
Rejestracja: 11 paź 2013, 23:49
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 12 times
Been thanked: 17 times

Re: Lewis & Clark (Cédrick Chaboussit)

Post autor: imssah »

Może tematycznie? Idę, chcę się rozbić ale jakiś obóz już jest to przejdę jeszcze kawałek i skoro to wyścig to przed nocą ich wyprzedzę.
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 930 times

Re: Lewis & Clark (Cédrick Chaboussit)

Post autor: rattkin »

Z całą pewnością nie.

Myślę, że ta gra była usilnie pozycjonowana na „familijną”, a te często charakteryzują się właśnie podobną zasadą (jedno miejsce, jeden element), bo to - podobno? - jest łatwiejsze w przyswojeniu. Przypuszczam, że chodzi o wykorzystanie odniesień z chińczyków/ludo/pachisi.

Reedycja z dalszymi próbami uproszczeń wspiera ten argument.
mko13
Posty: 93
Rejestracja: 07 lis 2014, 23:26
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 8 times
Been thanked: 2 times

Re: Lewis & Clark (Cédrick Chaboussit)

Post autor: mko13 »

rattkin pisze: 28 sie 2020, 11:42 Też się kiedyś nad tym zastanawiałem, ale nie doszukałem się innej odpowiedzi jak „względy estetyczne / interfejsowe” - pola są malutkie i zmieścić na nich więcej niż jeden pionek byłoby kłopotliwe. Nie brzmi to jednak jak dobra wymówka na darmowe przesunięcia.
W takim razie lepiej grać bez tej zasady. Aż dziw bierze, że w tak dobrej grze wyprowadzono taką zasadę tylko z takich powodów... Przecież ktoś przez to może wygrać grę, zwłaszcza jak przeskoczy w górach; albo będzie się musiał cofnąć więcej, bo już jest tam zwiadowca. Przecież zwiadowcy się zmieszczą koło siebie, a taka sytuacja znowu tak często się nie pojawia. Jaka to satysfakcja wygrać dlatego, że się szczęśliwie kogoś przeskoczyło?
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 930 times

Re: Lewis & Clark (Cédrick Chaboussit)

Post autor: rattkin »

Odpowiedź znów kryje się właśnie w słowach: "gra familijna". Gra familijna, czyli "do grania z młodszymi/początkującymi graczami", czyli "dająca ciche przyzwolenie na sytuacje, które ich nagradzają".
mko13
Posty: 93
Rejestracja: 07 lis 2014, 23:26
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 8 times
Been thanked: 2 times

Re: Lewis & Clark (Cédrick Chaboussit)

Post autor: mko13 »

rattkin pisze: 28 sie 2020, 13:20 Odpowiedź znów kryje się właśnie w słowach: "gra familijna". Gra familijna, czyli "do grania z młodszymi/początkującymi graczami", czyli "dająca ciche przyzwolenie na sytuacje, które ich nagradzają".
Gry nie okresliłbym jako familijną. Gra jest od 14 lat i wymaga naprawdę dobrego planowania i optymalizacji ruchów. To jest najtrudniejsza gra w naszej kolekcji, a mamy np Agricole czy Pięć klanów.
Reedycja dziwnie zmienia tą zasadę, bo w praktyce czasem się przeskakuje, a czasem nie.
Spróbujemy zagrać bez tej zasady. Będzie sprawiedliwej. Chyba autor się na nas nie pogniewa i nie obrazi. A może już ktoś tak grał?
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Lewis & Clark (Cédrick Chaboussit)

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

A to nie chodzi czasem o to że gracz który zaczyna jako ostatni nie ma w plecy bo jednym susem skik i już jest pierwszy :?: :wink:
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Awatar użytkownika
stary gracz
Posty: 358
Rejestracja: 21 sie 2016, 17:20
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 35 times
Been thanked: 69 times

Re: Lewis & Clark (Cédrick Chaboussit)

Post autor: stary gracz »

Będzie pakiet upgradujący starą edycję do nowej.
Będzie zawierał nowe żetony czasu, naklejki aktualizujące planszę, naklejki zasobów i 12 dodatkowych kart.
Ma ukazać się do końca 2020r. Cena ok 10-15 euro.
Elemenek
Posty: 375
Rejestracja: 27 wrz 2016, 16:29
Lokalizacja: Cracovia
Has thanked: 31 times
Been thanked: 107 times

Re: Lewis & Clark (Cédrick Chaboussit)

Post autor: Elemenek »

Stoi 3 zwiadowców pole po polu, 4 rusza się o 1 a de facto o 3. Ja gram bez przeskakiwania, jest sprawiedliwiej.

Co do karty pozwalającej się ruszyć tyle ile jest kart na stole (pisze z telefonu chodzi o tą córkę indianina na W) to wg mnie jest jedną z najmocniejszych kart. Podobnie jak ta co pozwala się ruszyć o 7 pół na rzece jak i ta która za skóry porusza nas przez góry. Połączenie takich dwóch kart i mamy automat do pędu naprzód.
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Lewis & Clark (Cédrick Chaboussit)

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

Elemenek pisze: 28 sie 2020, 15:11 Stoi 3 zwiadowców pole po polu, 4 rusza się o 1 a de facto o 3. Ja gram bez przeskakiwania, jest sprawiedliwiej.
No a brałeś pod uwagę sytuację w której pierwszy wykonuje ruch, rozbija obóz i kończy grę i wygrywa bo... zaczynał jako pierwszy?
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
tapczanik420
Posty: 328
Rejestracja: 26 kwie 2020, 12:15
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 22 times
Been thanked: 112 times

Re: Lewis & Clark (Cédrick Chaboussit)

Post autor: tapczanik420 »

mko13 pisze: 28 sie 2020, 10:44 Ciekawi mnie dlaczego autor gry tak usilnie zabrania stawania zwiadowców na tym samym polu? W obu wersjach jest to zabronione, choć jest to trochę inaczej rozwiązane. Przecież ktoś dostaje w takiej sytuacji ekstra pole do przodu. Tego się przecież nie planuje w swojej strategii. Ktoś potrafi wyjaśnić ?
Może żeby ograniczyć swego rodzaju policzalność optymalnej drogi do zwycięstwa? Nie wiadomo gdzie wypadnie zwiadowca przeciwnika, dodaje czynnik losowy. A jak wiadomo w tej grze jak się braknie jeden albo opłacimy jeden więcej na rzekę/góry to może pokrzyżować plany.
Na sprzedaż, a poza tym to szukam kafla promo do Dice Settlers ze Sierra West. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
tapczanik420
Posty: 328
Rejestracja: 26 kwie 2020, 12:15
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 22 times
Been thanked: 112 times

Re: Lewis & Clark (Cédrick Chaboussit)

Post autor: tapczanik420 »

stary gracz pisze: 28 sie 2020, 15:07 Będzie pakiet upgradujący starą edycję do nowej.
Będzie zawierał nowe żetony czasu, naklejki aktualizujące planszę, naklejki zasobów i 12 dodatkowych kart.
Ma ukazać się do końca 2020r. Cena ok 10-15 euro.
Będzie też jakiś nawilżacz do planszy? :D
Na sprzedaż, a poza tym to szukam kafla promo do Dice Settlers ze Sierra West. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Awatar użytkownika
stary gracz
Posty: 358
Rejestracja: 21 sie 2016, 17:20
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 35 times
Been thanked: 69 times

Re: Lewis & Clark (Cédrick Chaboussit)

Post autor: stary gracz »

Nie. Napisz do nich to może matę zrobią.
Uncle_Grga
Posty: 561
Rejestracja: 30 lis 2019, 12:07
Has thanked: 86 times
Been thanked: 284 times

Re: Lewis & Clark (Cédrick Chaboussit)

Post autor: Uncle_Grga »

Hmm.. mam koscianą wersję L&C, którą szalenie lubię.. uwielbiam kreskę Vincenta. Na klasyczną wersję L&C zasadzałem się od dawna, szkoda mi było tylko lichwiarskich stawek. Jak tylko usłyszałem zapowiedź reedycji, wiadomym było, że nabędę.. oczywistym, że gra mi się spodoba..

No i czuję się trochę jak Himilsbach z angielskim.. wprawdzie to dopiero jedna, pierwsza rozgrywka.. I musimy dać sobie szansę, ale.. no nie pykło. Taki dość prosty wyścig, karty stanowiły ozdobę bo każdy grał krótką ręką.. klimatu się za bardzo nie czuje.. heksagonalne znaczniki irytują.. czuć, że mechanicznie to trochę ramota..


Jestem wkurzony, bo bardzo chciałem tę grę i liczyłem, że wpadnie wprost do mojej prywatnej topki. Miała pozamiatać, a tu ? Męczymy się.. I to wcale nie trochę, a zupełnie mocno.

Być może jest to kwestia zbyt wysoko zawieszonej poprzeczki, niespełnionych oczekiwań, pewnie również zbyt słabej znajomości kart, trików, itp. Będziemy się męczyć jeszcze, wierzę, że będzie lepiej. Ale na chwilę obecną? Szału nie ma.. :(
kisiel365
Posty: 777
Rejestracja: 10 paź 2016, 18:35
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 229 times
Been thanked: 281 times

Re: Lewis & Clark (Cédrick Chaboussit)

Post autor: kisiel365 »

No sorry, ale gdzie kościany L&C do oryginału lub nowego wydania... ? Jedynie grafiki wspólne.
mam 3trolle-7% (S) errata do 1861/67 (K) 1882, 1817/USA
Uncle_Grga
Posty: 561
Rejestracja: 30 lis 2019, 12:07
Has thanked: 86 times
Been thanked: 284 times

Re: Lewis & Clark (Cédrick Chaboussit)

Post autor: Uncle_Grga »

Kościanki tudzież karcianki wydawane na bazie planszowek stanowią z jednej strony przejaw pragmatyzmu wydawcy, dążacego do maksymalizacji zysku, z drugiej.. wykorzystują temat oryginału proponując jakieś uproszczenia lub luźne nawiązania do oryginału. Ale tak się składa, że dobrej grze towarzyszą czesto nieźle wtorniki..

Tak oceniam to w przypadku koscianego Istanbulu czy karcianki Puerto Rico. Na to samo liczyłem w przypadku Lewisa.. fajna koscianka.. zatem oryginał będzie rumiany..

Wszystko w temacie związku przyczynowo skutkowego..
kisiel365
Posty: 777
Rejestracja: 10 paź 2016, 18:35
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 229 times
Been thanked: 281 times

Re: Lewis & Clark (Cédrick Chaboussit)

Post autor: kisiel365 »

Normalny L&C jest w mojej ścisłej topce, a trochę już gier ograłem w życiu. Łatwo nauczyć, ciężko zostać mistrzem. Jak pisałem już kilka stron wcześniej, wydawało mi się, że naprawdę jestem dobry (często zostawiam przeciwników w pierwszych górach kończąc grę), a jak na BGA zagrałem z jakimś czempionem, to tym razem on zostawił mnie w górach, używając dość miernych (jak dla mnie) kart. Nie każda gra potrafi tak zaskoczyć. Dlatego trochę się dziwię, że nie "pykło", ale zachęcam spróbować jeszcze. Warto.
Z kolei dzienniki są mechanicznie dla mnie zbyt proste (chociaż grałem zawsze w 2 osoby). Drzewo decyzyjne jest węższe i szybko da się ocenić czy dany ruch był dobry.
mam 3trolle-7% (S) errata do 1861/67 (K) 1882, 1817/USA
Wroobel
Posty: 370
Rejestracja: 07 lip 2015, 23:04
Has thanked: 34 times
Been thanked: 18 times

Re: Lewis & Clark (Cédrick Chaboussit)

Post autor: Wroobel »

Takie pytanie: w instrukcji pada określenie "zasada nagłej śmierci" jako mechanizm wyrównujący szanse pierwszego gracza.
Ktoś wie o co tu chodzi?
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 930 times

Re: Lewis & Clark (Cédrick Chaboussit)

Post autor: rattkin »

Chodzi o to, że gra nie trwa równej liczby tur dla wszystkich graczy - kończy się od razu po przekroczeniu linii mety (minus żetony czasu, itd.). Ponieważ pierwszy gracz wyrusza pierwszy, ma też - teoretycznie - szansę na odpalenie końca gry jako pierwszy (przez co "zabiera" tury pozostałym graczom, "balansując" fakt, że w pierwszej turze ma nieco trudniej). Wyjaśnienie nieco naciągane, najlepiej je zignorować, bo nie ma to większego znaczenia. W trakcie wyścigu tego rodzaju przewagi szybko się rozmywają.
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Lewis & Clark (Cédrick Chaboussit)

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

rattkin pisze: 07 wrz 2020, 00:42 W trakcie wyścigu tego rodzaju przewagi szybko się rozmywają.
Grając familijnie pewnie tak, a gdy grają gracze zaawansowani... :?:
Coś mi się wydaje że to nie z grą jest problem tylko z graczami :wink:
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7334
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 460 times
Been thanked: 1108 times

Re: Lewis & Clark (Cédrick Chaboussit)

Post autor: detrytusek »

Oczywiście, że się rozmywają. Dodatkowo o ile mnie pamięć nie zawodzi to piony nie mogą stać na jednym polu, a więc pierwszego gracza można teoretycznie raz więcej przeskoczyć czyli przejść w ten sposób jedno pole dalej.
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
Michito
Posty: 636
Rejestracja: 05 cze 2019, 15:54
Has thanked: 195 times
Been thanked: 175 times

Re: Lewis & Clark (Cédrick Chaboussit)

Post autor: Michito »

Czy ktoś posiada polską wersję instrukcji do pierwszej edycji w formacie PDF i byłby życzliwy się nią podzielić? :wink:
Awatar użytkownika
Nidav
Posty: 704
Rejestracja: 14 sty 2016, 19:33
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 91 times
Been thanked: 338 times

Re: Lewis & Clark (Cédrick Chaboussit)

Post autor: Nidav »

Michito pisze: 18 wrz 2020, 14:58 Czy ktoś posiada polską wersję instrukcji do pierwszej edycji w formacie PDF i byłby życzliwy się nią podzielić? :wink:
Tutaj można ją ściągnąć ;)
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Lewis & Clark (Cédrick Chaboussit)

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

Ostatnio rozegrałem 2 partyjki na 4 graczy, dwie osoby grały pierwszy raz w L&C.
Obie partie wygrałem, pierwszą na luzie a drugą o włos.
Co ciekawe, jako jedyny nie miałem żadnej kupionej karty, grałem tylko tymi startowymi + 2 kafle na surowce i 1 na Indianina.
Dlatego myślę że warto kilka partii poświęcić na naukę efektywnego grania, co kiedy i w jakiej kolejności a dopiero potem ogarniać inne karty.
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Awatar użytkownika
REBEL.pl
Posty: 1468
Rejestracja: 29 paź 2008, 11:52
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 199 times
Been thanked: 740 times
Kontakt:

Re: Lewis & Clark (Cédrick Chaboussit)

Post autor: REBEL.pl »

Dla wszystkich posiadaczy pierwszej edycji oferujemy możliwośc zamówienia w druku na żądanie Upgrade Kit'a do 1 edycji Lewis & Clarke

Obrazek


Zamówienia na ten produkt zbierane są do 27 listopada 2020 r. Realizacja zamówień nastąpi w 2021 r. Jest to jednorazowy druk na żądanie, w przyszłości nie przewidujemy ponownej możliwości zakupu tego pakietu.

Zestaw zawiera:
  • żetony czasu
  • karty
  • zestaw naklejek na planszę
https://www.rebel.pl/specjalne/lewis-cl ... 01142.html
Ostatnio zmieniony 13 paź 2020, 16:57 przez REBEL.pl, łącznie zmieniany 1 raz.
wydawnictwo Rebel
Nadchodzące premiery | Aktualności wydawnicze | Kontakt | Dystrybucja: hurt.rebel.pl
Kisun
Posty: 1131
Rejestracja: 12 lip 2015, 16:47
Lokalizacja: Gostyń (Wlkp)
Has thanked: 113 times
Been thanked: 133 times

Re: Lewis & Clark (Cédrick Chaboussit)

Post autor: Kisun »

Czy instrukcja też będzie w tym zestawie?
ODPOWIEDZ