This War of Mine: Gra planszowa / The Board Game (M. Oracz, J. Wiśniewski)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Zorak
Posty: 613
Rejestracja: 02 lip 2008, 01:22
Has thanked: 42 times
Been thanked: 49 times

Re: This War of Mine: The Board Game (M. Oracz, J. Wiśniewski)

Post autor: Zorak »

Graj lepiej ;-)
A tak na serio ->
W bazie jak najszybciej robisz:
Deski -> pomagają z chłodem i najazdami
Kolektor wody -> bo woda zabiera sporo miejsca gdy przynosisz ją z wyprawy
Łóżko -> bo odpoczywać w dzień też trzeba.
Coś do jedzenia kuchnia/pułapka kto co lubi. z lepszej kuchni robisz z 1 mięska 3 a pułapkę ładujesz chemią.

Starasz się mieć w bazie kogoś z siekierą z dużą sprawnością. Jak masz cenne rzeczy które nic nie waża to zabierz je z sobą na wyprawe.
Podczas wyprawy unikaj hałasu, jak spotkasz kogoś wrogiego wybieraj opcje uległą, unikaja ryzyka z skryptów.
Leki / opatrunki itp lubię kupić zamiast bawić się w ich produkcję.
Jak dojdziesz do etapu gdzie sam możesz się wyżywić to nawet nie musisz specjalnie wychodzić.

Z innych rzeczy
Krzesło jest super jak trochę depresji złapiesz
Wzmocnione drzwi się przydają jak masz ludzi z niską sprawnością.
Wole spać w dzień w łóżku niż w nocy za to wysłać 2-3 ludzi na wyprawę.
Horror w Arkham LCG na FB https://www.facebook.com/groups/1656455741348152/
Horror w Arkham LCG na Discord https://discord.gg/AEbARQx
bajdurzenie
Posty: 28
Rejestracja: 04 lip 2020, 17:31
Been thanked: 8 times

Re: This War of Mine: The Board Game (M. Oracz, J. Wiśniewski)

Post autor: bajdurzenie »

Dzięki za sensowne rady. Czyli zacznę po prostu z deskami i kolektorem wody już mając je wytworzone. To tematyczne, jesteśmy zamknięcie w baraku i mamy akurat te dwie nieidealne rzeczy gotowe. Łóżko to by było za dużo już, ale to jakiś kierunek. Zaczynam z tymi dwoma i zobaczę, jakie efekty to da. Reszta postaram się, ale nie lubię schematów, bo to gra na raz wtedy (3-5 razy, no będąc słownym). Wolę symulację, a nie powtarzalność tego samego. Jakkolwiek, sprawdzę.
Zorak
Posty: 613
Rejestracja: 02 lip 2008, 01:22
Has thanked: 42 times
Been thanked: 49 times

Re: This War of Mine: The Board Game (M. Oracz, J. Wiśniewski)

Post autor: Zorak »

nie nie nie, budujesz warsztat i robisz deski. chodzi o to co warto robić w pierwszej kolejności a nie z czym zacząć grę :D
Z początkowymi materiałami i po przeszukaniu stert spokojnie można już 1 deski wystawić. W kolejnym dniu robisz następne.
Horror w Arkham LCG na FB https://www.facebook.com/groups/1656455741348152/
Horror w Arkham LCG na Discord https://discord.gg/AEbARQx
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6455
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 586 times
Been thanked: 943 times

Re: This War of Mine: The Board Game (M. Oracz, J. Wiśniewski)

Post autor: Odi »

To może graj scenariusze? Tam rozgrywka trwa krócej, zaczyna sie z kilkoma sprzętami i można sobie w ten sposób stworzyć małe kombo. W scenariuszach łatwiej wygrać.
Awatar użytkownika
preshiq
Posty: 268
Rejestracja: 16 gru 2012, 13:36
Lokalizacja: Siemianowice Śląskie
Has thanked: 271 times
Been thanked: 112 times

Re: This War of Mine: The Board Game (M. Oracz, J. Wiśniewski)

Post autor: preshiq »

Odi pisze: 26 lip 2020, 18:15 To może graj scenariusze? Tam rozgrywka trwa krócej, zaczyna sie z kilkoma sprzętami i można sobie w ten sposób stworzyć małe kombo. W scenariuszach łatwiej wygrać.
a czy w podstawce są takie scenariusze ? Czy dopiero w dodatkach ?
Zorak
Posty: 613
Rejestracja: 02 lip 2008, 01:22
Has thanked: 42 times
Been thanked: 49 times

Re: This War of Mine: The Board Game (M. Oracz, J. Wiśniewski)

Post autor: Zorak »

Są 2
Horror w Arkham LCG na FB https://www.facebook.com/groups/1656455741348152/
Horror w Arkham LCG na Discord https://discord.gg/AEbARQx
Awatar użytkownika
sitfun
Administrator
Posty: 450
Rejestracja: 04 cze 2020, 00:30
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 106 times
Been thanked: 49 times
Kontakt:

Re: This War of Mine: The Board Game (M. Oracz, J. Wiśniewski)

Post autor: sitfun »

Czy ktoś z Was kupił wersję z KS w języku angielskim? Czy moglibyście się wypowiedzieć na jakim poziomie zaawansowania językowego są wszystkie teksty na kartach, scenariusze? Czy będąc na poziomie średnio-zaawansowanym nie odbierze to przyjemności z gry?

No i pytanie najważniejsze, czy na tym etapie, gdzie są już 2 dodatki odkupowalibyście wersję z KS (tylko stretch goals) czy raczej szli w retail + dodatki? I pewnie w wersji PL?
McNab
Posty: 221
Rejestracja: 19 paź 2015, 20:32
Has thanked: 43 times
Been thanked: 139 times

Re: This War of Mine: The Board Game (M. Oracz, J. Wiśniewski)

Post autor: McNab »

Co to za pomylona gra jest? Względem trudności rozgrywki, nie zasad.
W ramach zmniejszania wagi "półki wstydu" otworzyłem, rozłożyłem, zagrałem.
Druga doba gry i jak mawia Max Kolonko "był chłop, nie ma chłopa", znaczy wszyscy do piachu.
Aha myślę, pooglądałem gameplay'e, doczytałem porady, druga gra, i w 3 dobie zostaje mi jeden chłop z chorobą na "3", znaczy zero akcji.
Niby poszło lepiej, chociaż moje postacie mogą mieć odmienne zdanie. Ufff poziom trudności jakiś przegięty wygląda.
Nie dyskutuj z trolem, bo najpierw sprowadzi Cie do swojego poziomu, a później pobije doświadczeniem.
Zorak
Posty: 613
Rejestracja: 02 lip 2008, 01:22
Has thanked: 42 times
Been thanked: 49 times

Re: This War of Mine: The Board Game (M. Oracz, J. Wiśniewski)

Post autor: Zorak »

Spokojnie po ograniu można mieć ponad 50% wygranych gier. To nie jest gra gdzie usiądziecie kilka razy i będziecie wygrywać. Kwestia ogrania i unikania ryzyka.
Horror w Arkham LCG na FB https://www.facebook.com/groups/1656455741348152/
Horror w Arkham LCG na Discord https://discord.gg/AEbARQx
Mendaks
Posty: 243
Rejestracja: 04 mar 2020, 20:57
Been thanked: 53 times

Re: This War of Mine: The Board Game (M. Oracz, J. Wiśniewski)

Post autor: Mendaks »

Najważniejsze jest ogarnięcie rzeczy, które zapewniają jedzenie wodę i ochronę przed chłodem :) Resztę da się później już poukładać.
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 929 times

Re: This War of Mine: The Board Game (M. Oracz, J. Wiśniewski)

Post autor: rattkin »

Najważniejsze to zdać sobie sprawę, że można w to nie grać. Potem już jest z górki :)
Awatar użytkownika
kamron6
Posty: 1105
Rejestracja: 23 sty 2010, 20:57
Has thanked: 49 times
Been thanked: 66 times

Re: This War of Mine: The Board Game (M. Oracz, J. Wiśniewski)

Post autor: kamron6 »

Yep, po ograniu jest w miarę prosto. Oczywiście czasem umie być spory random, ale trzeba się postarać by zginęły wszystkie oryginalne postacie w klasycznej kampanii. Zresztą ta gra jest głównie o historii i doświadczeniu, a nie o łatwym wygrywaniu, - póki co nie spotkałem się z planszówką tak dobrze tworzącą historie.
Osoby z Wrocławia zapraszam do wrocławskiej grupy facebookowej zrzeszającej miłośników gier strategicznych i wojennych
Matti_C
Posty: 346
Rejestracja: 03 cze 2013, 10:24
Lokalizacja: Włocławek
Has thanked: 1 time
Been thanked: 11 times

Re: This War of Mine: The Board Game (M. Oracz, J. Wiśniewski)

Post autor: Matti_C »

sitfun pisze: 04 sie 2020, 18:34 czy na tym etapie, gdzie są już 2 dodatki odkupowalibyście wersję z KS (tylko stretch goals) czy raczej szli w retail + dodatki? I pewnie w wersji PL?
Kupując same SG za dużo nie zyskasz:
Moduł nasza ulica - 4 karty do użycia z figurkami które już mamy - nie testowałem bo wyklucza kanały, moduł rolniczy i moduł taktyczny.
Moduł serce miasta -5kart, miniksięga na 80 skryptów , piękna figurka pomnika-anioła. Dodatek nie specjalnie dużo wnoszący w sensie mechanicznym - raczej jak chcesz sobie historyjki poczytać.
Moduł taktyczny - dwustronna mapa, 20kart, 9 znaczników - odpala się tylko jak na wyprawie spotkasz żołnierzy, bandytów dezerterów lub rebeliantów a masz postać z wysoką sprawnością i/lub siekierą. Możesz wykańczać wrogów pojedynczo, często z zaskoczenia nim wystrzelą i spowodują alarm. Po wygranej ignorujesz hałas przez co często dużo znajdziesz. Ten moduł to najbardziej sensowna część SG ale chyba nie uzasadnia zakupu.
4 KOSTKI - z symbolami jak te 4 podstawowe tylko takie ładne kanciaste :)
2 koperty z zawartością z czego 1 coś wnosi do gry , 1 zawiera tylko historyjkę.

Pozostałe są włączone do obu dodatków - i często poprawione i ulepszone. Istnieje możliwość , że część skryptów serce miasta włączono do dodatku farmerzy - podczas wizyty na targowisku.
Carmash
Posty: 419
Rejestracja: 13 sty 2016, 08:25
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 3 times
Been thanked: 15 times

Re: This War of Mine: The Board Game (M. Oracz, J. Wiśniewski)

Post autor: Carmash »

W jaki sposób przechowujecie komponenty z gry? Szukam sposobu, aby wszystko zmieścić w jednym pudełku.

Chciałbym zakoszulkować karty, posegregować żetony. Widziałem insert od e-raptor, ale ten w moim odczuciu nie spełnia swojej roli.
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8740
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2653 times
Been thanked: 2332 times

Re: This War of Mine: The Board Game (M. Oracz, J. Wiśniewski)

Post autor: Curiosity »

No ja większość kart trzymam w tym wąskim pudełku z kickstartera.
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
MrAtrion
Posty: 651
Rejestracja: 01 lip 2017, 13:38
Has thanked: 86 times
Been thanked: 43 times

Re: This War of Mine: The Board Game (M. Oracz, J. Wiśniewski)

Post autor: MrAtrion »

Carmash pisze: 12 wrz 2020, 19:41 W jaki sposób przechowujecie komponenty z gry? Szukam sposobu, aby wszystko zmieścić w jednym pudełku.

Chciałbym zakoszulkować karty, posegregować żetony. Widziałem insert od e-raptor, ale ten w moim odczuciu nie spełnia swojej roli.
Też chciałbym wiedzieć jak podstawkę z dodatkami ludzie trzymają. Szukam możliwości dobrej :D
Matti_C
Posty: 346
Rejestracja: 03 cze 2013, 10:24
Lokalizacja: Włocławek
Has thanked: 1 time
Been thanked: 11 times

Re: This War of Mine: The Board Game (M. Oracz, J. Wiśniewski)

Post autor: Matti_C »

Carmash pisze: 12 wrz 2020, 19:41 W jaki sposób przechowujecie komponenty z gry? Szukam sposobu, aby wszystko zmieścić w jednym pudełku. Chciałbym zakoszulkować karty, posegregować żetony.
Przed wejściem ostatniego dodatku jeszcze się mieściło. Teraz chyba się nie da bez wyrzucania oryginalnego insertu. Pewnie będę trzymał w 2 pudłach bo i tak na raz nie zagram zwykłej gry i 3 aktowej historii. Zdjęcie poglądowe:

Spoiler:
Awatar użytkownika
Erni
Posty: 348
Rejestracja: 07 gru 2013, 23:06
Lokalizacja: Jakaś wiocha pod Gnieznem
Has thanked: 69 times
Been thanked: 74 times

Re: This War of Mine: The Board Game (M. Oracz, J. Wiśniewski)

Post autor: Erni »

Od kilku dni jestem szczęśliwym posiadaczem tej gry. W swoim pudle mam jedną figurkę więcej - Roman Dezerter pojawił się tu ze swoim bratem bliźniakiem.
Macie podobne "gratisy" w swoich pudełkach?
(Reszta komponentów zgadza się z opisem w Księdze Skryptów).
Dhel
Posty: 698
Rejestracja: 28 wrz 2018, 09:49
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 462 times
Been thanked: 390 times

Re: This War of Mine: The Board Game (M. Oracz, J. Wiśniewski)

Post autor: Dhel »

Bardzo ciekawa jest to gra, zagrałem trochę w wersję PC, ale odstawiłem, potem kupiłem planszówkę i mi się bardzo spodobało, wczoraj spróbowałem raz jeszcze PC i stwierdzam, że jest to taka gra komputerowa, w którą najlepiej mi się gra w wersji na rozłożonej planszy dociągając karty :D
MrAtrion
Posty: 651
Rejestracja: 01 lip 2017, 13:38
Has thanked: 86 times
Been thanked: 43 times

Re: This War of Mine: The Board Game (M. Oracz, J. Wiśniewski)

Post autor: MrAtrion »

Dhel pisze: 05 paź 2020, 16:00 Bardzo ciekawa jest to gra, zagrałem trochę w wersję PC, ale odstawiłem, potem kupiłem planszówkę i mi się bardzo spodobało, wczoraj spróbowałem raz jeszcze PC i stwierdzam, że jest to taka gra komputerowa, w którą najlepiej mi się gra w wersji na rozłożonej planszy dociągając karty :D
Ja grałem na PC parę razy i mocno wciągała, ale planszowa rozwiązuje kilka problemów gry komputerowej - np. możliwość przynoszenia surowców (np. wody) jak nie ma jej w dostępnych miejscach normalnie, albo w ogóle zbieranie nowych surowców w odkrytych już miejscach (na PC można się było zablokować gdy nowe miejsca były niedostępne przez walki, a stare już puste).
Awatar użytkownika
zbajszek
Posty: 530
Rejestracja: 18 sie 2012, 19:18
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 7 times
Been thanked: 17 times

Re: This War of Mine: The Board Game (M. Oracz, J. Wiśniewski)

Post autor: zbajszek »

This War of Mine w wersji komputerowej zostało wpisane na listę lektur w tym roku, więc jakby ktoś się zastanawiał jak działa planszowa adaptacja lektury to tutaj zostawiam linka do pierwszej części serii:

This War of Mine #1 - Setup
--------------------Zbajchu Plays--------------------
---Moja Planszoteczka --- Sprzedam/Wymienię Topic ---
Awatar użytkownika
misiencjusz
Posty: 200
Rejestracja: 12 sie 2020, 17:42
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 160 times
Been thanked: 111 times

Re: This War of Mine: The Board Game (M. Oracz, J. Wiśniewski)

Post autor: misiencjusz »

Przymierzam się do zakupu (na razie samej podstawki). Podpowiedzcie jak sprawdza się wypraska w pudełku? Warto inwestować w insert (w tym wypadku eraptora)? Czy usprawni on jakoś istotnie setup czy sama wypraska daje radę?
Rzeszów
BGG: misiencjusz; BGA: misiencjusz; TTS: 446182198
Mam i chętnie zagram Sprzedam Kupię
Awatar użytkownika
Erni
Posty: 348
Rejestracja: 07 gru 2013, 23:06
Lokalizacja: Jakaś wiocha pod Gnieznem
Has thanked: 69 times
Been thanked: 74 times

Re: This War of Mine: The Board Game (M. Oracz, J. Wiśniewski)

Post autor: Erni »

Pewnie ile osób, tyle opinii. Jak dla mnie sama wypraska jest w zupełności ok.
SnoWho
Posty: 170
Rejestracja: 25 mar 2020, 10:10
Has thanked: 30 times
Been thanked: 29 times

Re: This War of Mine: The Board Game (M. Oracz, J. Wiśniewski)

Post autor: SnoWho »

misiencjusz pisze: 24 lis 2020, 19:44 Przymierzam się do zakupu (na razie samej podstawki). Podpowiedzcie jak sprawdza się wypraska w pudełku? Warto inwestować w insert (w tym wypadku eraptora)? Czy usprawni on jakoś istotnie setup czy sama wypraska daje radę?
Co do wypraski- jeżeli planujesz zakoszulkować karty - to da się to wszystko pomieścić ale będzie trzeba pokombinować (karty pod kątem itp). O dodatkach można zapomnieć - tutaj wymagany jest insert - a ten pomieści jeden dodatek. Szukałem opcji, która pomieści wszystko w jednym pudełku ale na rynku nie udało mi się takiej znaleźć.
mecenas
Posty: 762
Rejestracja: 08 gru 2012, 01:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 58 times
Been thanked: 157 times

Re: This War of Mine: The Board Game (M. Oracz, J. Wiśniewski)

Post autor: mecenas »

misiencjusz pisze: 24 lis 2020, 19:44 Przymierzam się do zakupu (na razie samej podstawki). Podpowiedzcie jak sprawdza się wypraska w pudełku? Warto inwestować w insert (w tym wypadku eraptora)? Czy usprawni on jakoś istotnie setup czy sama wypraska daje radę?
Duża część Ci powie ze wystarczy. Przetestuj sobie, insert zawsze zdążysz kupić ;)
ODPOWIEDZ