Dice Settlers (Dávid Turczi)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
addams
Posty: 49
Rejestracja: 14 sie 2015, 08:58
Has thanked: 2 times
Been thanked: 7 times

Re: Dice Settlers (Dávid Turczi)

Post autor: addams »

Kurczu pisze: 15 wrz 2020, 22:26 Za to zastanawia mnie karta #120, nie znalazłem nigdzie w instrukcji (ani polskiej, ani angielskiej), do którego jest modułu. Na logikę wydaje się, że moduł Pod Pełnymi Żaglami, ale logika czasem zawodzi 😛
O karcie #120 jest napisane jakoś zaraz na początku instrukcji - że nie jest związana z żadnym modułem i można ją od razu wtasować do podstawowej talii kart z podstawki.
Też się nad tym zastanawiałem, ale znalazłem :)
tapczanik420
Posty: 328
Rejestracja: 26 kwie 2020, 12:15
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 22 times
Been thanked: 112 times

Re: Dice Settlers (Dávid Turczi)

Post autor: tapczanik420 »

Do mnie dziś przyszlo, czy pakiet polonizacyjny jest w środku? Dostałem tylko zafoliowane pudło.
Na sprzedaż, a poza tym to szukam kafla promo do Dice Settlers ze Sierra West. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Awatar użytkownika
Edwardo
Posty: 573
Rejestracja: 13 wrz 2010, 11:48
Lokalizacja: Wroclove
Has thanked: 27 times
Been thanked: 19 times

Re: Dice Settlers (Dávid Turczi)

Post autor: Edwardo »

tapczanik420 pisze: 16 wrz 2020, 12:19 Do mnie dziś przyszlo, czy pakiet polonizacyjny jest w środku? Dostałem tylko zafoliowane pudło.
Tak, wszystko jest w środku.
(Promek też nie dostałem)
Ostatnio zmieniony 16 wrz 2020, 12:50 przez Edwardo, łącznie zmieniany 3 razy.
Jestem Stanley i jestem planszoholikiem www.planszoholik.pl
Awatar użytkownika
Gromb
Posty: 2820
Rejestracja: 08 paź 2015, 19:09
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 841 times
Been thanked: 363 times

Re: Dice Settlers (Dávid Turczi)

Post autor: Gromb »

Tak. Polska wersja jest w środku. I pewnie też brakuje Ci promek.
The Corps Is Mother, the Corps Is Father
tapczanik420
Posty: 328
Rejestracja: 26 kwie 2020, 12:15
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 22 times
Been thanked: 112 times

Re: Dice Settlers (Dávid Turczi)

Post autor: tapczanik420 »

Gromb pisze: 16 wrz 2020, 12:49 Tak. Polska wersja jest w środku. I pewnie też brakuje Ci promek.
Ok to może jakaś złapka z Leser na odbiór kart i wspólne granie w Kawadziescia jak ktoś z Warszawy 😃
Na sprzedaż, a poza tym to szukam kafla promo do Dice Settlers ze Sierra West. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Awatar użytkownika
Gromb
Posty: 2820
Rejestracja: 08 paź 2015, 19:09
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 841 times
Been thanked: 363 times

Re: Dice Settlers (Dávid Turczi)

Post autor: Gromb »

tapczanik420 pisze: 20 wrz 2020, 18:07
Gromb pisze: 16 wrz 2020, 12:49
Odpowiedzieli z Wydawnictwa na drugi dzień, że znają problem i wyślą do wspierających brakujące promki w nadchodzącym tygodniu :idea:
The Corps Is Mother, the Corps Is Father
Awatar użytkownika
Leser
Posty: 1738
Rejestracja: 22 lut 2009, 23:38
Lokalizacja: pod - Warszawa
Has thanked: 571 times
Been thanked: 1407 times

Re: Dice Settlers (Dávid Turczi)

Post autor: Leser »

Potwierdzam, magazyn nie dodał promek. Wszyscy je dostaną osobną przesyłką.
I rozjarzam się na mgnienie w uśmiechu z tych, co to trzeba mieć ten polor we krwi, żeby zmieścić bez pośpiechu pozdrowienie mimo energicznego pośpiechu przecież.
Awatar użytkownika
eveni
Posty: 1598
Rejestracja: 08 lip 2019, 15:24
Has thanked: 636 times
Been thanked: 550 times

Re: Dice Settlers (Dávid Turczi)

Post autor: eveni »

Plus dla Lucrum, promki do Dice settlers zostały mi dosłane (pomimo, że nie zgłaszałam ich braku) :)
Awatar użytkownika
Gromb
Posty: 2820
Rejestracja: 08 paź 2015, 19:09
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 841 times
Been thanked: 363 times

Re: Dice Settlers (Dávid Turczi)

Post autor: Gromb »

Do mnie też doszły. Rzetelne załatwienie sprawy. W pudełku z dodatku jest jedna karta ekstra plus jedna promko dosłana luzem. Sympatycznie.
The Corps Is Mother, the Corps Is Father
tapczanik420
Posty: 328
Rejestracja: 26 kwie 2020, 12:15
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 22 times
Been thanked: 112 times

Re: Dice Settlers (Dávid Turczi)

Post autor: tapczanik420 »

Do mnie również dotarło. Kwadratowa, ręcznie zaadresowana koperta wzbudziła chwilową konsternację oraz przywołała wspomnienia o wągliku sprzed 20 lat. :D Kafelek promo to akurat u mnie powtórka - w sumie szkoda, że Lucrum nie dorzuciło promki ze Sierra West jako gry z ich stajni.

Natomiast wczoraj grałem kolejny raz, co prawda jeszcze bez dodatku ale uświadomiłem sobie, że w ostatniej rozgrywce nieświadomie wprowadziłem wariant miło spowalniający rozgrywkę. Gdzieś wyżej były narzekania, że domki to jedyna droga do zwycięstwa, że gra jest oczywista, kończy się za szybko, były jakieś homerule żeby to zaadresować, ale moim zdaniem zdecydowanie zbyt przekombinowane - dodać to, usunąć to, zabronić tym robić tego...

Moja propozycja to ograniczenie darmowych akcji (faktoria/domy) wyłącznie do przed i po akcji głównej - parafrazując, darmowe akcje możemy wykonać tylko w turze gdy robimy akcję główną, natomiast nie w turze gdy robimy akcję dodatkową. Tak jak pisałem wyżej, spowalania to grę, w dodatku wymusza ostrożniejsze wybieranie kolejności akcji i świetnie adresuje rushowanie do zwycięstwa.
Na sprzedaż, a poza tym to szukam kafla promo do Dice Settlers ze Sierra West. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Kisun
Posty: 1130
Rejestracja: 12 lip 2015, 16:47
Lokalizacja: Gostyń (Wlkp)
Has thanked: 113 times
Been thanked: 132 times

Re: Dice Settlers (Dávid Turczi)

Post autor: Kisun »

Przepraszam, widzę co piszesz ale "homerule żeby to zaadresować" i "adresuje rushowanie" - można prosić o znaczenie słowa adresować? Bo angielskie wtrącenia rozumien ale z polskim, to chyba nie byłem na tej lekcji. Naprawdę, szanujmy język polski albo chociaż jego użytkowników, please ;)
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 929 times

Re: Dice Settlers (Dávid Turczi)

Post autor: rattkin »

sasquach
Posty: 1831
Rejestracja: 29 cze 2016, 00:59
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 934 times
Been thanked: 586 times

Re: Dice Settlers (Dávid Turczi)

Post autor: sasquach »

Tu masz przykłady https://sjp.pwn.pl/doroszewski/adresowac;5407772.html

Jak widać tapczanik420 użył tego słowa nieprawidłowo. Kisun słusznie zauważył, że to kalka z angielskiego.
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 929 times

Re: Dice Settlers (Dávid Turczi)

Post autor: rattkin »

Czyli coś co "odnosi się do problemu" to jest nieprawidłowo, tak? Owszem, to jest zapożyczenie z obcego języka, ale "nieprawidłowo" to sobie można między ... pudełka wstawić.
tapczanik420
Posty: 328
Rejestracja: 26 kwie 2020, 12:15
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 22 times
Been thanked: 112 times

Re: Dice Settlers (Dávid Turczi)

Post autor: tapczanik420 »

Zaprawdę przepraszam forumowych kolegów za wprowadzenie w błąd, wszakże dojść mogło do fatalnej w skutkach pomyłki, zwłaszcza, gdyby któryś z niesotrożnych czytelników potraktował zwrot adresować w tym znaczeniu

Obrazek

i zaczął smalić cholewki do krączących najkrótszą drogą do zwycięstwa współgraczy. Mea culpa Biję się w pierś i jeszcze raz po stokroć przepraszam.
Ostatnio zmieniony 28 wrz 2020, 15:32 przez tapczanik420, łącznie zmieniany 1 raz.
Na sprzedaż, a poza tym to szukam kafla promo do Dice Settlers ze Sierra West. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 929 times

Re: Dice Settlers (Dávid Turczi)

Post autor: rattkin »

Całe szczęście, że zaadresowałeś to nieporozumienie!
Awatar użytkownika
skiba
Posty: 330
Rejestracja: 13 kwie 2018, 07:17
Has thanked: 24 times
Been thanked: 211 times

Re: Dice Settlers (Dávid Turczi)

Post autor: skiba »

Karty z podstawki są płótnowane. Karty z pakietu polonizacyjnego do dodatku NIE są płótnowane. Za to promka dołączona luzem do przesyłki już jest.

I teraz nie wiem. Karty płótnowane wyginają się lekko, wypychają do przodu środek. Karty z pakietu PL za to w drugą stronę. No kurka, dodatek za 150 złotych i takie coś? Mogli chociaż uprzedzić 😕
Ostatnio zmieniony 28 wrz 2020, 19:15 przez skiba, łącznie zmieniany 1 raz.
Boîte à Jeux: ilu2112
BGA: mskiba
BoardGameGeek: mskiba
TTA: ilu2112
tapczanik420
Posty: 328
Rejestracja: 26 kwie 2020, 12:15
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 22 times
Been thanked: 112 times

Re: Dice Settlers (Dávid Turczi)

Post autor: tapczanik420 »

skiba pisze: 28 wrz 2020, 17:27 Karty z podstawki są płótnowane. Karty z pakietu polonizacyjnego do dodatku NIE są płótnowane. Za to promka dołączona luzem do przesyłki już jest.

I teraz nie wiem. Karty płótnowane wyginają się lekko, wypychają do przodu środek. Karty z lakieru PL za to w drugą stronę. No kurka, dodatek za 150 złotych i takie coś? Mogli chociaż uprzedzić 😕
Jak pisał już gdzieś wcześniej rattkin, te karty to najbardziej felerna rzecz w całej grze. Genialne w zamyśle, bo dające dużą dozę regrywalności i fatalne w wykonaniu bo de facto trudno spamiętać co się ma, te pipki którymi się je zanznacza też niezbyt czytelne są, w dodatku trudno nawet je ułożyć tak, żeby gracze mieli do nich jako taki dostęp. Nie wiem co byłoby lepsze, każda karta w wersji mini ameriacn x4 kopie dla każdego gracza? Chyba nie. Biorąc pod uwagę stały sklad (1/2 karty danego kolor) to może jakś czytelniejsza planszetka do oznaczania zdobytych techonologii?
Na sprzedaż, a poza tym to szukam kafla promo do Dice Settlers ze Sierra West. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
anion
Posty: 216
Rejestracja: 22 sie 2016, 13:45
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 25 times
Been thanked: 13 times

Re: Dice Settlers (Dávid Turczi)

Post autor: anion »

skiba pisze: 28 wrz 2020, 17:27 Karty z podstawki są płótnowane. Karty z pakietu polonizacyjnego do dodatku NIE są płótnowane. Za to promka dołączona luzem do przesyłki już jest.

I teraz nie wiem. Karty płótnowane wyginają się lekko, wypychają do przodu środek. Karty z pakietu PL za to w drugą stronę. No kurka, dodatek za 150 złotych i takie coś? Mogli chociaż uprzedzić 😕
To jeszcze nie wszystko.
Karty z pakietu polonizacyjnego mają inny rozmiar oraz promień zaokrąglenia narożników. Lucrum nawet nie pofatygowało się o tym uprzedzić jak np. robi Galakta w swoich drukach na żądanie, gdzie przynajmniej jasno piszą że druk oraz papier różnią się od wydawanych w tradycyjnym druku, co jest dla klienta w pełni transparentne.
Ten pakiet polonizacyjny jest po prostu zrobiony najtańszym kosztem i nie powinien kosztować więcej niż połowę kwoty, za jaką był sprzedawany. Z kolei informacja o tym, że jest na innym papierze i karty są docinane na inny rozmiar powinna być od razu widoczna dla klienta (wzorem takich wydawnictw jak Galakta czy Portal Games).
Jedyny plus jest taki, że Lucrum podjęło temat. Wykonanie, transparentność i podejście do klienta pozostawia jednak wiele do życzenia.
Awatar użytkownika
Kurczu
Posty: 373
Rejestracja: 16 mar 2010, 18:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 349 times
Been thanked: 83 times

Re: Dice Settlers (Dávid Turczi)

Post autor: Kurczu »

Włożenie kart w koszulki rozwiązuje problem 😀
anion
Posty: 216
Rejestracja: 22 sie 2016, 13:45
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 25 times
Been thanked: 13 times

Re: Dice Settlers (Dávid Turczi)

Post autor: anion »

Kurczu pisze: 28 wrz 2020, 22:19 Włożenie kart w koszulki rozwiązuje problem 😀
Długo nad tym myślałeś? Błysnąłeś tą odkrywczą myślą niczym chrząstka w salcesonie.

Oczywiście, tak najwygodniej. Akceptujmy dalej wszelką bylejakość.
Zamknijmy oczy, aby nie widzieć wad; wyrzućmy rozkład jazdy, nie będzie spóźnień pociągów, etc.

Klient, który płaci powinien zostać uprzedzony o wszelkich wadach i niedociągnięciach produktu, które bez wątpienia były znane wydawnictwu na etapie przedsprzedaży, a może nawet i wcześniej. To jest oczywiste tak w tym przypadku, jak i w każdym innym (patrz: przykład serii wydawanych jako druk na żądanie przez Galaktę).
Awatar użytkownika
czarny kapelusz
Posty: 165
Rejestracja: 20 wrz 2017, 23:19
Has thanked: 70 times
Been thanked: 74 times

Re: Dice Settlers (Dávid Turczi)

Post autor: czarny kapelusz »

I jak wam się gra z dodatkiem?
U mnie na pierwszy ogień poszła konfiguracja z prowincjami oraz żaglami.
Po rozgrywce stwierdziliśmy, że oba moduły są czymś, czego brakowało w podstawce. Prowincje w znakomity sposób zwiększają możliwości wykorzystania planszy. Akcja eksploracji zyskuje mocno na znaczeniu a przestrzenny aspekt gry wskakuje na wyższy poziom.
Morze za to okazało się dodatkiem niezwykle przyjemnym. Fabryki na kaflach wybrzeża potrafią mocno wspomóc a poruszanie się statkiem również może przynieść spore korzyści. Dalej jednak nie da się wygrać skupiając tylko na jednym aspekcie gry.
Zatem oba ograne moduły bardzo na plus u nas. Gra zyskuje mocno w miejscach gdzie trochę jej brakowało.
Pozwolę sobie tutaj podziękować wydawcy za to, że dodatek dotarł pod nasz dach w wersji spolszczonej :)
P.S. Niezmiennie dziwi mnie to, że gra nie stała się większym hitem.
Dla mnie z gry bardzo dobrej stała się grą jeszcze lepszą.
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10022
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1308 times

Re: Dice Settlers (Dávid Turczi)

Post autor: rastula »

W ramach protestu przeciwko zbójeckim cenom nowych gier ;D... DS będzie miał dziś premierę na moim stole ...

Tak tylko chciałem napisać, że trzeba kochać "stare" tytuły ...
Awatar użytkownika
kastration
Posty: 1218
Rejestracja: 08 kwie 2015, 21:37
Lokalizacja: Kalisz
Has thanked: 108 times
Been thanked: 430 times

Re: Dice Settlers (Dávid Turczi)

Post autor: kastration »

Nieco z głupia frant (początkowo zerkając na dużą przecenę w sklepie, a ostatecznie korzystając z forum w podobnej cenie) zakupiłem to małe cacko za skandaliczne 100 zł (i dodatek za monstrualne 160 zł) :lol: Co się okazuje, podobnie jak panowie z Gradania, choć pograłem w to dopiero w drugiej połowie grudnia, to przychylam się, że jest to duże zaskoczenie na plus. Świetna gra, w pewnych mechanizmach (z dodatkiem) nawet niesamowita. Głębia rozgrywki w porównaniu z dość prostymi zasadami (choć, co podkreślę, na pewno teraz nie nazwałbym tego tytułu familijnym plus), bardzo krótkim czasem i estetyką wykonania.

Mam jednak pewną wątpliwość. Mianowicie, mimo iż gra kończyła się już na domki oraz na wyczerpanie puli PZ (a i byliśmy bardzo blisko wyczerpania kafelków i tylko raz puli kolorowych kości), to jednak gra na 30 PZ w zasobach wydaje mi się dość... ciasna. Po prostu jeśli akurat w to się idzie, gra kończy się strasznie szybko. Wczoraj nawet nie odkryliśmy kości skarbów z dodatku, ku wzajemnemu smutkowi. Przy okazji części akcji albo nawet "doradców" akcje Handlu (surowce na pz) wpadają niejako samoistnie albo z innych okazji można zdobyć wiele surowców (wszystkiego nie wydasz na technologie, a jak masz 6 surowców na kościach fartownie, to każdy by wziął taką akcję). I jeśli akurat będzie taki styl na daną rozgrywkę u dwóch graczy, to ta pula PZ wyczerpuje się tak szybko, że zaczynam żałować, że rozkładanie i składanie gry nieco trwało (znacznie szybciej niż w Rollu nawet). Jak mówię, była partia, gdzie zrobiłem 1 Handel akurat przez całą rozgrywkę, idąc zupełnie w coś innego, no ale jak 2 osoby pójdą, to nie ma zmiłuj, gra to ekspres dla nas. Zastanawiam się nad dorzuceniem do puli kilku PZ(narażę się, wiem, być może nawet sam sobie). To póki co deklaratywne majaki, bo ogólnie gra dostarcza w tym kształcie, jaki jest dużo funu, choćogólnie jestem ciekaw opinii innych graczy.
"Człowiek bez religii, jest jak ryba bez roweru"
Mia San Mia!
Awatar użytkownika
jozef.k
Posty: 67
Rejestracja: 06 kwie 2020, 16:46
Has thanked: 29 times
Been thanked: 15 times

Re: Dice Settlers (Dávid Turczi)

Post autor: jozef.k »

Czy ktoś może opowiedzieć jak ta gra działa solo? Nakład się wyczerpuje, a sporo dobrego słyszałem o tym tytule i zastanawiam się nad zakupem do "solówek". Warto?
ODPOWIEDZ