1 osobowa, ale bardzo mózgowymagająca

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
Jan_1980
Posty: 2513
Rejestracja: 18 maja 2016, 18:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 25 times
Been thanked: 75 times

1 osobowa, ale bardzo mózgowymagająca

Post autor: Jan_1980 »

Szukam gry w którą można grać 1 osobowa (najlepiej jeśli można też w więcej osób) i ktróa jest niezwykle mózgożerna. Taka, żeby aż zwoje się paliły podczas próby uzyskania sukcesu. Najlepiej żeby było to euro.
Czy gracze wojenni śnią o drewnianych owieczkach? TAK!
Moja kolekcja:
https://boardgamegeek.com/collection/user/Janek1980
Awatar użytkownika
lotheg
Posty: 795
Rejestracja: 11 paź 2017, 10:25
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 271 times
Been thanked: 276 times

Re: 1 osobowa, ale bardzo mózgowymagająca

Post autor: lotheg »

Ja mogę polecić Ucztę dla Odyna. Lubię pomóżdżyć solo przy niej.
Z trochę innych gier, ale to wciąż ukryte euro - Mage Knight.
W pewnym momencie jak szukałem solo do móżdżenia to poszedłem w Hornet Leader:CAO, ale jednak jest tam sporo turlania kostką.
Kanban to najlepszy Vital, a Trajan jest lepszy od Zamków.
Wishlista
Awatar użytkownika
Jan_1980
Posty: 2513
Rejestracja: 18 maja 2016, 18:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 25 times
Been thanked: 75 times

Re: 1 osobowa, ale bardzo mózgowymagająca

Post autor: Jan_1980 »

Dzięki za podpowiedzi. Szukam gry jak najmniej losowej. Przetestuje dziś Ucztę :)
Czy gracze wojenni śnią o drewnianych owieczkach? TAK!
Moja kolekcja:
https://boardgamegeek.com/collection/user/Janek1980
Awatar użytkownika
Chizu
Posty: 106
Rejestracja: 28 kwie 2007, 18:44
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 40 times
Been thanked: 24 times

Re: 1 osobowa, ale bardzo mózgowymagająca

Post autor: Chizu »

Polecam do lektury mój niedawny wątek o bardzo podobnym temacie: Sucha gra solo

Powtarzając część tego, co znajdziesz w temacie, zdecydowanie polecam Paladynów Zachodniego Królestwa, nie jest to droga gra i trzeba mocno pokombinować, żeby osiągnąć dobry wynik. W rozgrywce jednoosobowej udział bierze automa, której można wybrać jeden z trzech poziomów trudności. Pierwsza partia, to siedzenie z instrukcją i sprawdzanie co robi automa, ale potem obsługa jest dość szybka.

Od czasu założenia tematu kupiłam polecane w nim Santa Maria i Ucztę dla Odyna, obydwa tytułu nie mają automy, walczysz o "jak najwięcej punktów".

Santa Maria - Nie jest to poziom rozkminy Paladynów, ale również gra się całkiem przyjemnie. Jedną z głównych ról odgrywają kostki, co wprowadza jakiś element losowości, ale można wpływać na ich wyniki i raczej zachęcają one do dalszego kombinowania. Do tego z setupem można zagrać w poniżej godzinę, a w na Paladynów schodzą mi przynajmniej 2h (inna sprawa, że należę do długo myślących graczy i w Paladynach bardzo to widać, tym bardziej gdy nikt mnie nie popędza :wink: ).

Uczta dla Odyna - Na wstępie powiem, że jest problem z dostępnością. Około tydzień temu skończył się polski nakład, a dodruku nie będzie. Zupełnie inna rozgrywka niż w Paladynach. Czuć, że to sandbox, akcji do wyboru jest kilkadziesiąt i dróg do zdobywania punktów dużo. Na razie zagrałam tylko 3 partie, ale w porównaniu do Paladynów mniej mi płonie mózg. Nie planuję na tyle do przodu, wiem, że jak by co zawsze będzie coś do zrobienia i nawet jak po zaplanowanej sekwencji akcji, do realizacji planu zabraknie mi jednego mepla czy surowca, to nie tragedia, bo zawsze można zrobić coś innego (w Paladynach nie pozwoliłabym sobie na taką "niedokładność"). Mi czas gry wychodzi pomiędzy Santa Maria, a Paladynami.

Czekam jeszcze na Projekt Gaja, ale tutaj znowu polska wersja już wyszła i nie wróci, dodruk niemieckiej na być w październiku. Jedynym zależnym językowo elementem gry są karty automy, więc w przypadku niemieckiej wersji trzeba by przygotować wkładki do koszulek albo mieć pod ręką wydrukowaną polską instrukcję obsługi automy. No chyba, że posługujesz się niemieckim, to by rozwiązywało problem :)

Zachęcam też do przeczytania tematu przytoczonego przeze mnie na początku, jest tam dużo wartościowych wpisów.
Awatar użytkownika
brutusss
Posty: 231
Rejestracja: 06 lis 2019, 12:19
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 216 times
Been thanked: 56 times

Re: 1 osobowa, ale bardzo mózgowymagająca

Post autor: brutusss »

Mage Knight, Spirit Island, Project Gaia/ Terra Mystica :)
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3358
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1115 times
Been thanked: 1282 times

Re: 1 osobowa, ale bardzo mózgowymagająca

Post autor: seki »

Z gier euro genialne solo i ogólnie w więcej osób to Projekt Gaja i Anachrony. Powinny Cię miło połechtać w głowie. Obie gry mają bardzo dobrze zrobioną automę, jest odczuwalna rywalizacja a sama obsługa automy stosunkowo prosta. Na dalszych miejscach (ale nieco lżejsze) umieścił bym Maracaibo (też z automą), ewentualnie Pola Arle jeśli samo zdobywanie punktów daje Ci satysfakcje bez rywalizacji z automą.
c08mk
Posty: 2463
Rejestracja: 02 sie 2013, 16:24
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 100 times
Been thanked: 286 times

Re: 1 osobowa, ale bardzo mózgowymagająca

Post autor: c08mk »

Oprócz wyżej wymienionego Mage Knighta mogę polecić jeszcze Terraformację Marsa. :)
Awatar użytkownika
Bruno
Posty: 2019
Rejestracja: 27 lip 2017, 19:13
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1494 times
Been thanked: 1142 times

Re: 1 osobowa, ale bardzo mózgowymagająca

Post autor: Bruno »

Mage Knight - musisz osiągnąć cel scenariusza + grasz na rekord.
Pola Arle - grasz wyłącznie na rekord (absolutne ZERO losowości, ale dostępne tylko z drugiej ręki).
Paladyni Zachodniego Królestwa - musisz pokonać na punkty dość trudną automę + grasz na rekord.
Jesteś szczęśliwym posiadaczem np. Gloomhaven? Masz więc egzemplarz tej gry, a nie jej kopię. To znacząca różnica ;-)
Druga edycja GWT: pacholęta wznoszą domy w krainie My little pony.
Kupię kryształy many ze starej edycji Mage Knighta!
Awatar użytkownika
jnowaczy
Posty: 503
Rejestracja: 15 wrz 2005, 20:43
Has thanked: 27 times
Been thanked: 126 times

Re: 1 osobowa, ale bardzo mózgowymagająca

Post autor: jnowaczy »

Anachrony
Freedom: The Underground Railroad
Every single fucking day I get closer to the grave
I am terrified, I fell asleep at the wheel again
Crashed my car just to feel again
Awatar użytkownika
Jan_1980
Posty: 2513
Rejestracja: 18 maja 2016, 18:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 25 times
Been thanked: 75 times

Re: 1 osobowa, ale bardzo mózgowymagająca

Post autor: Jan_1980 »

Everdell - gra się bardzo przyjemnie, w sumie bardzo podobnie do gry z żywymi ludźmi, ale jest za lekka. Nie polecam sobie do ciężkich partii solo:)
Czy gracze wojenni śnią o drewnianych owieczkach? TAK!
Moja kolekcja:
https://boardgamegeek.com/collection/user/Janek1980
Pynio
Posty: 860
Rejestracja: 14 sty 2013, 14:16
Has thanked: 122 times
Been thanked: 112 times

Re: 1 osobowa, ale bardzo mózgowymagająca

Post autor: Pynio »

Na solo polecę od pewnego czasu niezmiennie Dungeon Alliance z dodatkami Adventure Pack i Hero Pack - obecnie zdjął koronę z głowy Mage Knight i nie odda jej przez długi czas. Niestety praktycznie niedostępna w Polsce. Ale paczka z USA szybko idzie.
Awatar użytkownika
velo333
Posty: 108
Rejestracja: 21 wrz 2013, 20:37
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 14 times
Been thanked: 16 times

Re: 1 osobowa, ale bardzo mózgowymagająca

Post autor: velo333 »

Z mózgożernych gier idealnych do solo zdecydowanie można polecić Leaving Earth - symulator lotów kosmicznych ;)
Staram się być bardziej graczem niż kolekcjonerem :P https://boardgamegeek.com/user/velo333
-5% grybezpradu.eu, -11% planszostrefa.pl
ODPOWIEDZ