Barrage (Simone Luciani)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Atk
Posty: 1394
Rejestracja: 01 kwie 2020, 16:33
Has thanked: 494 times
Been thanked: 284 times

Re: Barrage (Simone Luciani)

Post autor: Atk »

Zagralismy wczoraj w koncu na prawidlowe zasady (w pierwszej grze przypomnialo nam sie w ostatniej rundzie ze krople ktore splyna nie wracaja do gry) kurde ale sie bieda zaczela robic w drugiej rozgrywce w dalszej czesci gry jak juz wszystkie krople uciekly i nie bylo jak dostawiac :O

co znie mizneia faktu ze gra jest rewelka Przejela stol ostatnich spotkan a jeszcze dodatek nie wjechal :O
adas194
Posty: 65
Rejestracja: 19 paź 2018, 06:35
Lokalizacja: Łomża
Has thanked: 5 times
Been thanked: 2 times

Re: Barrage (Simone Luciani)

Post autor: adas194 »

Mam takie pytanko, ktoś zamawiał ze sklepu PORTAL i otrzymał już swój egzemplarz?
Wosho
Posty: 1439
Rejestracja: 01 gru 2011, 13:15
Has thanked: 177 times
Been thanked: 141 times

Re: Barrage (Simone Luciani)

Post autor: Wosho »

Atk pisze: 21 wrz 2020, 11:05 Zagralismy wczoraj w koncu na prawidlowe zasady (w pierwszej grze przypomnialo nam sie w ostatniej rundzie ze krople ktore splyna nie wracaja do gry) kurde ale sie bieda zaczela robic w drugiej rozgrywce w dalszej czesci gry jak juz wszystkie krople uciekly i nie bylo jak dostawiac :O

co znie mizneia faktu ze gra jest rewelka Przejela stol ostatnich spotkan a jeszcze dodatek nie wjechal :O
Wait what? Woda jest limitowana i jesli zuzyjemy wczesniej all to pozniej juz nie mozna dodawac? :shock:
Atk
Posty: 1394
Rejestracja: 01 kwie 2020, 16:33
Has thanked: 494 times
Been thanked: 284 times

Re: Barrage (Simone Luciani)

Post autor: Atk »

Wosho pisze: 21 wrz 2020, 11:13
Atk pisze: 21 wrz 2020, 11:05 Zagralismy wczoraj w koncu na prawidlowe zasady (w pierwszej grze przypomnialo nam sie w ostatniej rundzie ze krople ktore splyna nie wracaja do gry) kurde ale sie bieda zaczela robic w drugiej rozgrywce w dalszej czesci gry jak juz wszystkie krople uciekly i nie bylo jak dostawiac :O

co znie mizneia faktu ze gra jest rewelka Przejela stol ostatnich spotkan a jeszcze dodatek nie wjechal :O
Wait what? Woda jest limitowana i jesli zuzyjemy wczesniej all to pozniej juz nie mozna dodawac? :shock:
tak mi sie kojarzylo Kumpel w czasie gry to znalazl w instrukcji i tak wlasnie jest :)
STRONA 5 w dziale "WODA" tlustym drukiem napisane :P

Co wyniki po 150+ raptem beda sie kurczyc? :D

Ja zamawialem ze skelpu portalu ale w przedsprzedazy Doszla chyba z tydzien szybciej jakos ale po mailu ze wysylaja gra byla po dniu czy dwoch
Wosho
Posty: 1439
Rejestracja: 01 gru 2011, 13:15
Has thanked: 177 times
Been thanked: 141 times

Re: Barrage (Simone Luciani)

Post autor: Wosho »

Przejrzalem bgg i wg nich sa usuwane z planszy i wracaja do puli.
https://boardgamegeek.com/thread/226542 ... sMyQPi1bww
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2790
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 350 times
Been thanked: 630 times

Re: Barrage (Simone Luciani)

Post autor: bogas »

Atk pisze: 21 wrz 2020, 11:51
Wosho pisze: 21 wrz 2020, 11:13
Atk pisze: 21 wrz 2020, 11:05 Zagralismy wczoraj w koncu na prawidlowe zasady (w pierwszej grze przypomnialo nam sie w ostatniej rundzie ze krople ktore splyna nie wracaja do gry) kurde ale sie bieda zaczela robic w drugiej rozgrywce w dalszej czesci gry jak juz wszystkie krople uciekly i nie bylo jak dostawiac :O

co znie mizneia faktu ze gra jest rewelka Przejela stol ostatnich spotkan a jeszcze dodatek nie wjechal :O
Wait what? Woda jest limitowana i jesli zuzyjemy wczesniej all to pozniej juz nie mozna dodawac? :shock:
tak mi sie kojarzylo Kumpel w czasie gry to znalazl w instrukcji i tak wlasnie jest :)
STRONA 5 w dziale "WODA" tlustym drukiem napisane :P
Panowie, chyba mylicie pojęcia i dwie rzeczy (przynajmniej tak mi się wydaje). Woda jak spłynie całkiem w dół i opuści mapę nie wraca do gry, czyli nie kładziemy jej z powortem w źródle (chyba tak grał Atk?). Natomiast nic nie stoi na przeszkodzie żeby dokładać wodę w inny sposób (np. wprost z akcji "gospodarki wodnej", z realizacji kontraktów, technologii specjalnych, bonusów z planszy frakcji itd. itp.) nawet jak już na planszy wody nie ma. I woda nie jest limitowana, w sensie, że co spłynie poza mapę to odrzucamy całkiem z gry. No nie. Normalnie wraca do zasóbów ogólnych.
Awatar użytkownika
hadrian
Posty: 543
Rejestracja: 18 sie 2012, 20:05
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 87 times
Been thanked: 19 times

Re: Barrage (Simone Luciani)

Post autor: hadrian »

bogas pisze: 21 wrz 2020, 12:30 Panowie, chyba mylicie pojęcia i dwie rzeczy (przynajmniej tak mi się wydaje). Woda jak spłynie całkiem w dół i opuści mapę nie wraca do gry, czyli nie kładziemy jej z powortem w źródle (chyba tak grał Atk?). Natomiast nic nie stoi na przeszkodzie żeby dokładać wodę w inny sposób (np. wprost z akcji "gospodarki wodnej", z realizacji kontraktów, technologii specjalnych, bonusów z planszy frakcji itd. itp.) nawet jak już na planszy wody nie ma. I woda nie jest limitowana, w sensie, że co spłynie poza mapę to odrzucamy całkiem z gry. No nie. Normalnie wraca do zasóbów ogólnych.
W każdej instrukcji zapis "usuń coś z gry" oznacza że nie odkładasz tego do zasobów ogólnych, tylko do pudła do momentu "kolejnej gry" ;)
Large Hadrian Collider
Atk
Posty: 1394
Rejestracja: 01 kwie 2020, 16:33
Has thanked: 494 times
Been thanked: 284 times

Re: Barrage (Simone Luciani)

Post autor: Atk »

Wosho pisze: 21 wrz 2020, 12:20 Przejrzalem bgg i wg nich sa usuwane z planszy i wracaja do puli.
https://boardgamegeek.com/thread/226542 ... sMyQPi1bww
czyli blad bezposredniego tlumaczenia zasad wersji angielskiej ?
hadrian pisze: 21 wrz 2020, 12:37
bogas pisze: 21 wrz 2020, 12:30 Panowie, chyba mylicie pojęcia i dwie rzeczy (przynajmniej tak mi się wydaje). Woda jak spłynie całkiem w dół i opuści mapę nie wraca do gry, czyli nie kładziemy jej z powortem w źródle (chyba tak grał Atk?). Natomiast nic nie stoi na przeszkodzie żeby dokładać wodę w inny sposób (np. wprost z akcji "gospodarki wodnej", z realizacji kontraktów, technologii specjalnych, bonusów z planszy frakcji itd. itp.) nawet jak już na planszy wody nie ma. I woda nie jest limitowana, w sensie, że co spłynie poza mapę to odrzucamy całkiem z gry. No nie. Normalnie wraca do zasóbów ogólnych.
W każdej instrukcji zapis "usuń coś z gry" oznacza że nie odkładasz tego do zasobów ogólnych, tylko do pudła do momentu "kolejnej gry" ;)
tez tak zawsze zakladalem Usun z gry to usun z gry a nie rundy czy tury czy fazy

Gra wymagalaby wtedy jeszcze wiekszego planowania zeby krople jak najwiecej krazyly po planszy a nie bezsensownego spuszczania wody ile sie da (w pierwszej rozgrywce w 3 czy 4 rundzie przy braku limitu wody i powrocie po splunieciu do puli glownej mielismy chyba po 4/5 kropel na kazdym zrodle postawione) Jak gralismy ze sa calkowicie usuwane z gry no to byl problem bo nie bylo z czego dokladac (akurat starczylo na glowne zrodla ale juz z technologii czy bonusu spolki nie bylo juz jak)
Ostatnio zmieniony 21 wrz 2020, 12:46 przez Atk, łącznie zmieniany 2 razy.
Wosho
Posty: 1439
Rejestracja: 01 gru 2011, 13:15
Has thanked: 177 times
Been thanked: 141 times

Re: Barrage (Simone Luciani)

Post autor: Wosho »

No dla mnie tez logiczne jest usun z gry oznacza wyrzuc przez okno do nastepnej gry a nie usun z planszy.
Ale porownujac tlumaczenia i opinie ludzi raczej chodzi o usuniecie z planszy.
Awatar użytkownika
hadrian
Posty: 543
Rejestracja: 18 sie 2012, 20:05
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 87 times
Been thanked: 19 times

Re: Barrage (Simone Luciani)

Post autor: hadrian »

Z wypowiedzi z tego wątku na bgg wynika że w angielskiej wersji jest tylko "remove" a w wersjach językowych pojawiło się (odpowiednio przetłumaczone) "from the game".
Large Hadrian Collider
Atk
Posty: 1394
Rejestracja: 01 kwie 2020, 16:33
Has thanked: 494 times
Been thanked: 284 times

Re: Barrage (Simone Luciani)

Post autor: Atk »

hadrian pisze: 21 wrz 2020, 12:49 Z wypowiedzi z tego wątku na bgg wynika że w angielskiej wersji jest tylko "remove" a w wersjach językowych pojawiło się (odpowiednio przetłumaczone) "from the game".
faktycznie sprawdzilem wersje eng instrukcji i tam jest tylko removed
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2790
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 350 times
Been thanked: 630 times

Re: Barrage (Simone Luciani)

Post autor: bogas »

Rzeczywiście coś tu nie gra. Edycja angielska ma samo "usuń", ale już francuska czy nawet włoska! :shock: (przecież to chyba jest oryginał?) mają "usuń z gry". Portal wyjaśnia sprawę u źródła, ale z tego co piszą ludzie na BGG to należy to tak interpretować, że woda jest nielimitowana. Jeśli więc usunąłeś krople wody z gry, wyrzucając je przez okno, to w momencie, gdy masz dołożyć wodę, a wszystkie znaczniki są za oknem :P to masz je zastąpić czymś innym. Ale dobrze by było, gdyby autorzy sami to potwierdzili. Co mam nadzieję zrobią, a Portal nas o tym poinformuje.
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1725
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 112 times
Been thanked: 85 times

Re: Barrage (Simone Luciani)

Post autor: Tomzaq »

No przecież Alpy nie leżą na zwrotniku. Dlaczego miałoby w Alpach zabraknąć wody w źródle? :D
Who is John Galt?
Posiadam
Awatar użytkownika
xtomashx
Posty: 317
Rejestracja: 25 lis 2017, 00:19
Has thanked: 58 times
Been thanked: 44 times

Re: Barrage (Simone Luciani)

Post autor: xtomashx »

My od razu zakładaliśmy, że znaczniki kropel wracają do zasobów ogólnych.
Awatar użytkownika
Lolas
Posty: 485
Rejestracja: 13 wrz 2017, 14:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 110 times
Been thanked: 114 times

Re: Barrage (Simone Luciani)

Post autor: Lolas »

Przedstawiciel wydawcy potwierdził na BGG, że woda opuszczająca planszę wraca do zasobów.

"I can confirm: "The water drops that moving out down are removed from the board and return to the supply".
Thanks for the report, I will make sure that the French version of rule will be corrected in the next reprints."

źródło:
https://bgg.cc/thread/2492426/available ... er-players

Swoją drogą zastanawiam się z jakiego języka była tłumaczona instrukcja. Do tłumaczenia "przyznał się" Grzegorz z Portalu, a na 100% grał wcześniej w Barrage i wątpię aby usuwał krople z gry ;-)
Skoro o tłumaczeniu mowa: konstrukcja służąca spiętrzeniu wody to zapora a nie tama :mrgreen:
Ostatnio zmieniony 21 wrz 2020, 23:34 przez Lolas, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Atopos
Posty: 100
Rejestracja: 20 mar 2016, 15:18
Has thanked: 23 times
Been thanked: 12 times

Re: Barrage (Simone Luciani)

Post autor: Atopos »

Na razie za mną jedna gra pełna i jedna testowa(dobraliśmy do trzeciej rundy). Na ten moment uważam że tytuł jest świetny :D . Mechanika gry pięknie klika z tematem, wszystko brzmi sensownie i uważam że raczej szybko się wszystko chwyta.
Nie grałem jeszcze co prawda z biurem patentenowym ale wydaje mi się że będzie ciekawiej.

Ze zdecydowanych minusów:
-brak wypraski co wiąże się z długim setupem i składaniem tytułu(tu mam nadzieję zadziałać coś z własnym insertem)
-małe znaczniki kredytów o wartości 1 i mała ilość koparek/betoniarek. Dodatków nie rozumiem dlaczego nie pokusili się żeby największe znaczniki też miały inny odcień.
ceerha
Posty: 35
Rejestracja: 13 sty 2020, 22:15
Has thanked: 22 times
Been thanked: 32 times

Re: Barrage (Simone Luciani)

Post autor: ceerha »

Mi akurat w tym wypadku nie przyszło do głowy całkowite usuwanie kropelek z gry, chyba przez to, że w instrukcji za każdym razem jak trzeba coś wrzucić do pudełka jest to wyraźnie zaznaczone. Ale faktycznie można inaczej to zinterpretować.
luk673@wp.pl
Posty: 7
Rejestracja: 09 gru 2019, 00:35
Lokalizacja: Fiji
Has thanked: 6 times
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Barrage (Simone Luciani)

Post autor: luk673@wp.pl »

Prośba, do kogoś kto posiada dodatek, żeby zobaczył, czy również jego egzemplarz nie zawiera "jokera" - znaku zapytania z kafli technologii podstawowych koloru pomarańczowego. W instrukcji od dodatku nie ma pokazanego tego kafla, za to od podstawki jest. I już zgłupiałem, czy zgubiłem, czy rzeczywiście nie dostałem.

ObrazekObrazek
Wosho
Posty: 1439
Rejestracja: 01 gru 2011, 13:15
Has thanked: 177 times
Been thanked: 141 times

Re: Barrage (Simone Luciani)

Post autor: Wosho »

Cholera sprawdzilem i rzeczywiscie mam 2 domki pomaranczowe i po jednym z podstawkowych kolorow, brak pomaranczowego znaku zapytania :/
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5599
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 784 times
Been thanked: 1226 times
Kontakt:

Re: Barrage (Simone Luciani)

Post autor: mat_eyo »

Może dlatego, że od początku miało go nie być? ;)
Awatar użytkownika
Nidav
Posty: 704
Rejestracja: 14 sty 2016, 19:33
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 91 times
Been thanked: 338 times

Re: Barrage (Simone Luciani)

Post autor: Nidav »

Ja też nie mam, ale zauważyłem to od razu i uznałem, że to na pewno celowe - granie w wersji z jokerami jest tylko bez biura patentowego, a skoro ktoś postanowia wprowadzić dodatek, to już zapewne powinien mieć na tyle ograną podstawkę, żeby biuro patentowe wprowadzać do każdej gry. Zatem żadna strata - przy nowych graczach, kiedy jeszcze można w ramach wprowadzenia pominąć biuro patentowe, i tak lepiej Holandii nie rzucać, bo jest całkiem ciężką do grania frakcją, a jak już ludzie się ograją, to wtedy lepiej wprowadzić cały kontent gry, łącznie z biurem.
Awatar użytkownika
minnen
Posty: 131
Rejestracja: 05 lut 2014, 07:00
Lokalizacja: Warka
Been thanked: 3 times

Re: Barrage (Simone Luciani)

Post autor: minnen »

Dokładnie jak piszą moi przedmówcy: 3 strona instrukcji, rozdział Wstęp, ostatni akapit - grając z dodatkiem nie korzystamy z zasad wprowadzających. "Jokera" używamy tylko grając z zasadami wprowadzającymi.
luk673@wp.pl
Posty: 7
Rejestracja: 09 gru 2019, 00:35
Lokalizacja: Fiji
Has thanked: 6 times
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Barrage (Simone Luciani)

Post autor: luk673@wp.pl »

Dziękuję za szybkie odpowiedzi, rzeczywiście jest tak jak piszecie umknęło mi to przy czytaniu instrukcji.
Wosho
Posty: 1439
Rejestracja: 01 gru 2011, 13:15
Has thanked: 177 times
Been thanked: 141 times

Re: Barrage (Simone Luciani)

Post autor: Wosho »

Ok nie bylo tematu, a jest powod dla ktorego Holandia ma dwa domki a inni jeden?
Atk
Posty: 1394
Rejestracja: 01 kwie 2020, 16:33
Has thanked: 494 times
Been thanked: 284 times

Re: Barrage (Simone Luciani)

Post autor: Atk »

Nie wiem jak u mnie bo pożyczyłem ja dla ekipy i dzisiaj dopiero ja zobaczę ale nikt nie rozwiązał zagadki 2 domków Holandii?
ODPOWIEDZ