Unmatched: Battle of Legends (R. Daviau, JR Honeycutt, J. D. Jacobson)(cała seria)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Szewa
Posty: 866
Rejestracja: 10 sie 2016, 12:33
Has thanked: 353 times
Been thanked: 501 times

Re: Unmatched: Battle of Legends (R. Daviau, JR Honeycutt, J. D. Jacobson)(cała seria)

Post autor: Szewa »

Tyrek pisze: 28 wrz 2020, 10:24 Jedyne co mnie martwi to, że w którymś momencie twórcy napotkają srogie problemy z balansem. Na tym etapie trudno mi stwierdzić czy coś jest słabsze czy lepsze - chociaż bez pudła wskaże postacie, które są łatwiejsze w prowadzeniu np. Z BGG dobiegają głosy o nieudanym Królu Arturze. Czy ktoś ma jakieś odczucia co do kategoryzacji postaci na "przegięte" i "słabe"?
Tak, też wydaje mi się, że Artur jest za słaby w stosunku do reszty postaci, z tego powodu, że deklaruje boost ataku, który można Fintą skontrować. Z Vol. 1 Alicja wydaje się bardzo mocna w stosunku do reszty. Sindbad i Medusa wygląda ok, za mało nimi graliśmy aby mieć zdanie.

A co do Cobble&Fog to jestem bardzo zadowolony, postacie mają mechaniki, które idealnie ich odwzorowują. Sherlock wydaje się mocny w stosunku do reszty postaci i jego mechanika dedukcji oraz odrzucania kart z ręki, na chwilę obecną wygrał z każdą postacią. Ale zagram jeszcze z innymi graczami i wtedy wydam wyrok.
Top10:
1. A Song of Ice & Fire 2. Wojna o pierścień 3. Dominant Species 4. Brass: Birmingham 5. A Game of Thrones 2ed 6.Pax Renaissance 2ed 7. Tyrants of the Underdark 8. Zombicide:2nd 9. Empires: Age of Discovery
Honorowa: Lotr LCG
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6128
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 642 times
Been thanked: 507 times
Kontakt:

Re: Unmatched: Battle of Legends (R. Daviau, JR Honeycutt, J. D. Jacobson)(cała seria)

Post autor: pan_satyros »

Zdecydowanie najlepszy!
Statystycznie chyba najfajniejsze postacie (Dracula <3), a i najbardziej zwarty tematycznie zestaw.
Jeśli ktoś nosi się z zamiarem sprawdzenia serii, to jest najlepszy starter.
Awatar użytkownika
Tyrek
Posty: 665
Rejestracja: 10 gru 2011, 13:47
Lokalizacja: Lubin
Has thanked: 72 times
Been thanked: 151 times

Re: Unmatched: Battle of Legends (R. Daviau, JR Honeycutt, J. D. Jacobson)(cała seria)

Post autor: Tyrek »

Wczoraj graliśmy dwa mecze 2vs2

1. Sherlock + Dracula vs Invisible Man + Muldoon
2. Sherlock + Dracula vs invisible Man + Robin Hood

Ja prowadziłem po dwie postaci po prawej stronie - obie gry wygrałem. Co prawda nie jest to tak miarodajne jak pojedynek 1/1 ale generalnie też miałem wrażenie, że Sherlock jest bardzo mocny - każdorazowo musiałem zasadzać się na niego obiema postaciami, żeby wyrządzić mu większą krzywdę.

Co do Artura - widziałem na forum BGG dwa dość spore wpisy jednego z użytkowników, które doradzają jak grać tą postacią i osiągać nią lepsze efekty. Musze się wczytać i spróbować zastosować w rzeczywistości.

Co do postaci z Vol 1 jeszcze. Alicja u nas wydaje się ok. Sinbad natomiast, jeśli uda mu się przeczekać odpowiednio długo i rozbudować discard pile wypraw - wydaje się bardzo trudny do zatrzymania. Mocno bije - świetnie biega i ma jeszcze karty, które pozwalają budować rękę.

Fajnie, że co grupa to odczucia jednak troszkę inne - to może świadczyć o lepszym zbalansowaniu gry niż nam się wydaje na pierwszy rzut oka, a siła postaci może leżeć w pomyśle gracza na prowadzenie gry (o ile przeciwnik pozwala ;-) )
dannte
Posty: 727
Rejestracja: 15 paź 2018, 21:52
Lokalizacja: Elbląg
Has thanked: 103 times
Been thanked: 422 times

Re: Unmatched: Battle of Legends (R. Daviau, JR Honeycutt, J. D. Jacobson)(cała seria)

Post autor: dannte »

Tyrek pisze: 28 wrz 2020, 11:18Co do Artura - widziałem na forum BGG dwa dość spore wpisy jednego z użytkowników, które doradzają jak grać tą postacią i osiągać nią lepsze efekty. Musze się wczytać i spróbować zastosować w rzeczywistości.
Pewnie chodzi o te: Doing your best with King Arthur i Doing your best with King Arthur - part two - też miałem je kiedyś przeczytać, ale się nigdy za to nie zabrałem, więc jak już będziesz po, to daj znać czy coś pomogły ;)

Generalnie Artur jest bardzo fajną postacią (to według mnie najciekawsza specjalna umiejętność w grze), więc trochę szkoda, że zwykle jest na przegranej pozycji. Ale jego problemem niekoniecznie jest to, że zużywa dużo kart, tylko to, że przeciwnik ma sporą kontrolę nad jego umiejętnością (podobny problem mają Raptory). Jeśli przeciwnik Artura zużywa swoje Finty na coś innego niż twoje boosty, to znaczy, że robi coś źle.
Autorzy ostatecznie przyznali, że jednak coś nie zagrało z finalizacją talii Artura i być może mogliby ją lepiej dopracować, a fani mieli kilka propozycji jak poprawić jego talię:
- zamiast Lady of the Lake po prostu drugi Excalibur w talii
- przeciwnik najpierw decyduje jaką kartę obrony zagrywa, a dopiero Artur zdradza czy boostuje czy nie
- Excalibur w startowej ręce
- Anulowane boosty wracają na rękę zamiast być odrzucanymi
i kilka innych.
Ale mnie się akurat podoba, że gdy gram człowiekiem to jestem słabszy i potrzebuję się mocno wysilić, żeby pokonać inne legendy. Nie zapominajmy też, że Merlin to jeden z najmocniejszych pomocników (jeśli nie najmocniejszy) i trzeba go dobrze wykorzystać. Jak szybko zginie to będzie ciężko, ale z drugiej strony będzie chociaż czym boostować. Nie wiem natomiast czy nie przeliczyli się z Move=2, Artur jest tak mało mobilny (a w jego przypadku boostowanie ruchu to najczęściej błąd), że ma bardzo małe szanse z przeciwnikami dystansowymi. Dobrym house-rulem byłoby np. zmiana jego umiejętności na: jeśli w tej turze boostowałeś ruch, to twój atak też jest zboostowany, czy cokolwiek innego tak prostego.
Tyrek pisze: 28 wrz 2020, 10:24Czy ktoś ma jakieś odczucia co do kategoryzacji postaci na "przegięte" i "słabe"?
Tak, ja mam tutaj dość kontrowersyjną opinię, bo bardzo nie lubię grać Meduzą, Robin Hoodem i Muldoonem, czyt. bohater dystansowy z więcej niż 1 pomocnikiem. Problem z tymi taliami jest taki, że nie dość, że pomocnicy tworzą mur dla przeciwnika, który próbuje podejść (a gracz kontrolujący może te "mury" przeskakiwać), to w dodatku przeciwnik musi zagrać mocne karty ataku, żeby się tych pomocników pozbyć (prawie nic tym nie zyskując) - co więcej: każda z tych talii ma możliwość przywracania pokonanych pomocników z powrotem na planszę, jest to dla mnie absurdalne, i to bardzo. Mam wrażenie, że w trakcie playtestów nikt nie próbował grać defensywnie tymi taliami. Bo moja opinia jest taka, że jak będę grać nimi defensywnie (tzn. otoczę się pomocnikami tak, żeby nikt nie podszedł i tylko będę spalać ataki przeciwnika na nic nieznaczących pomocników) to żaden melee fighter nie ma ze mną szans. Nawet więcej: uważam talie z 1-strzałowymi pomocnikami, których jest 3-4 za zły design.

Poza tym to Bigfoot też jest chyba za mocny - wygrywa się nim zbyt łatwo. Jest szczególnie mocny przeciwko Arturowi ze względu na mnogość kart anulujących boosty Artura. Generalnie nie powinno się tych dwóch talii zestawiać w pojedynku 1 na 1, bo wygrana Artura zwykle zależy tylko od przypadku.

A tak ogólnie to ludzie z BGG prowadzą też statystyki dot. poszczególnych postaci. Można je znaleźć tutaj. Jest tam też odnośnik do formularza Google Forms, by notować własne wyniki.

Nie jest to może jakoś miarodajne bo każdy gra w tę grę na innym poziomie, ale statystyka to statystyka. Ona pokazuje, że Artur ma ok. 33% wygranych, natomiast Bigfoot, Meduza i Sherlock ok. 60%
Awatar użytkownika
Tyrek
Posty: 665
Rejestracja: 10 gru 2011, 13:47
Lokalizacja: Lubin
Has thanked: 72 times
Been thanked: 151 times

Re: Unmatched: Battle of Legends (R. Daviau, JR Honeycutt, J. D. Jacobson)(cała seria)

Post autor: Tyrek »

Dzięki za solidny głos w dyskusji!

Dokładnie o te przywołane poradniki mi chodziło - jeśli będę miał okazję wprowadzić te zapisy w życie to podzielę się wrażeniami.

Dzięki za link do statystyk - nie wiedziałem, że są takie prowadzone na BGG. Bardzo mnie zastanawia niska pozycja Invisible Man'a - skuteczność poniżej 30%. Z moich wczorajszych gier odnosiłem wrażenie, że to bardzo fajna postać, którą trzeba się trochę nakombinować, ale całkiem daje sobie radę. Może to wrażenie z drużynowego grania.

Nie sposób nie zgodzić się z przewagą postaci Range z dużą ilością pomagierów. Defensywna gra takim zestawem (sam stosuję) stanowi twardy orzech dla przeciwnika. Nie wierzę, że autorzy nie wpadli na pomysł prowadzenia takiej gry. Wydaje mi się nawet, że jest to w pewien sposób domyślny tryb grania Meduzą (w starciu bezpośrednim było by ciężko).

Nadal jednak za mało gier na koncie, żebym wyciągał na tyle miarodajne opinie.
Awatar użytkownika
Beo
Posty: 129
Rejestracja: 02 wrz 2018, 11:10
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 125 times
Been thanked: 37 times

Re: Unmatched: Battle of Legends (R. Daviau, JR Honeycutt, J. D. Jacobson)(cała seria)

Post autor: Beo »

To ja się włączę może trochę - do tej pory mam rozegrane koło 30 partii, w większości 1v1, ale zdarzały się też 2v2. Mam wszystkie postacie uwzględnione w statystykach z linku powyżej.

Na same te statystyki wpadłem dosłownie w ten weekend i potwierdzają one kilka moich obserwacji, problemy Artura i siłę Bigfoota. I na tych dwóch postaciach chciałbym się tu skupić, pomijając resztę statystyk (choć są naprawdę ciekawe, polecam przejrzeć, muszę też dodać swoje gry). Mianowicie czy tylko ja mam wrażenie, czy Excalibur Artura stał się trochę, jakby to ująć, 'przestarzały'? Miałem wrażenie, że w ramach zestawu Battle of Legends, ta karta miała pełnić rolę takiej czystej, cyferkowej siły. Nie wydaje mi się, że w tym zestawie jest inna karta z wartością 5. Dodatkowo istnieje możliwość zagrania go ponownie z pomocą innej karty.

Natomiast po przyjściu kolejnych setów, odnoszę wrażenie jakby wartości na kartach zaczęły rosnąć, gdzie Bigfoot jest właśnie już szczególnym przypadkiem ze swoimi szóstkami i naprawdę licznymi czwórkami. Mam wrażenie, że po tym wszystkim Arturowi brakuje takiej czystej 'siły ognia' i z perspektywy czasu wypada dość blado. Dodatkowo umiejętność specjalna, choć ciekawa, jest dość prosta do skontrowania.
Kolekcja
Sprzedam: Czarne Historie i inne.
Wosho
Posty: 1439
Rejestracja: 01 gru 2011, 13:15
Has thanked: 177 times
Been thanked: 141 times

Re: Unmatched: Battle of Legends (R. Daviau, JR Honeycutt, J. D. Jacobson)(cała seria)

Post autor: Wosho »

Czekalem na ten zestaw zeby sprobowac zagrac z zona bo lubi/my Sherlocka i powinno sie niedlugo udac.
Jak rankujecie postaci z tego dodatku?

Btw wiem ze kazda postac ma 30 swoich kart i figurke, ale w zestawie za 160 zl mamy 4 postacie.
Zobaczcie na zestaw BattleCON: Devastation of Indines ile tam jest grania.
Awatar użytkownika
Szewa
Posty: 866
Rejestracja: 10 sie 2016, 12:33
Has thanked: 353 times
Been thanked: 501 times

Re: Unmatched: Battle of Legends (R. Daviau, JR Honeycutt, J. D. Jacobson)(cała seria)

Post autor: Szewa »

1. Sherlock
2. Invisible Man
3. DR JECKYL/Mr Hyde
4. Drakula

Imo.
Top10:
1. A Song of Ice & Fire 2. Wojna o pierścień 3. Dominant Species 4. Brass: Birmingham 5. A Game of Thrones 2ed 6.Pax Renaissance 2ed 7. Tyrants of the Underdark 8. Zombicide:2nd 9. Empires: Age of Discovery
Honorowa: Lotr LCG
Wosho
Posty: 1439
Rejestracja: 01 gru 2011, 13:15
Has thanked: 177 times
Been thanked: 141 times

Re: Unmatched: Battle of Legends (R. Daviau, JR Honeycutt, J. D. Jacobson)(cała seria)

Post autor: Wosho »

Haha chcialem zaczac od Drakuli, wiedzialem ze bedzie najslabszy :D
Podobnie jak Wampirzyca w dice throne, moje ulubione postacie bo trzeba sie nameczyc zeby cokolwiek zrobic.
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6128
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 642 times
Been thanked: 507 times
Kontakt:

Re: Unmatched: Battle of Legends (R. Daviau, JR Honeycutt, J. D. Jacobson)(cała seria)

Post autor: pan_satyros »

Zee z Dice Tower też ostatnio wrzucił swoją TOPkę postaci :wink:
https://www.youtube.com/watch?v=iqd7lD9s0KA
Wosho
Posty: 1439
Rejestracja: 01 gru 2011, 13:15
Has thanked: 177 times
Been thanked: 141 times

Re: Unmatched: Battle of Legends (R. Daviau, JR Honeycutt, J. D. Jacobson)(cała seria)

Post autor: Wosho »

Wiadomo jaki postacie będą nastepny?
Nie podoba mi sie koncepcja walki Bruce Lee z Raptorami czy cos ale takie boxy z postaciami z podobnego klimatu sa super :)
Awatar użytkownika
Szewa
Posty: 866
Rejestracja: 10 sie 2016, 12:33
Has thanked: 353 times
Been thanked: 501 times

Re: Unmatched: Battle of Legends (R. Daviau, JR Honeycutt, J. D. Jacobson)(cała seria)

Post autor: Szewa »

Nie wiem, ale z ciekawostek moge napisac, ze na bgg byl konkurs i mozna bylo podsylac swoje propozycje bohaterow i talii :) najciekawsze postacie jakie ich zainteresowaly to Jezdziec bez glowy, Baba Jaga i jeszcze 3 inne (na bgg jest watek, teraz nie mam jak poszukac). Zaznaczyli, ze te postacie beda mogly sie pojawic, ale nie musza :)
Top10:
1. A Song of Ice & Fire 2. Wojna o pierścień 3. Dominant Species 4. Brass: Birmingham 5. A Game of Thrones 2ed 6.Pax Renaissance 2ed 7. Tyrants of the Underdark 8. Zombicide:2nd 9. Empires: Age of Discovery
Honorowa: Lotr LCG
Awatar użytkownika
Xfenix
Posty: 186
Rejestracja: 05 wrz 2016, 23:24
Lokalizacja: Wałbrzych
Has thanked: 12 times
Been thanked: 15 times

Re: Unmatched: Battle of Legends (R. Daviau, JR Honeycutt, J. D. Jacobson)(cała seria)

Post autor: Xfenix »

Wiecie coś więcej o europejskim wydaniu od Iello?
dannte
Posty: 727
Rejestracja: 15 paź 2018, 21:52
Lokalizacja: Elbląg
Has thanked: 103 times
Been thanked: 422 times

Re: Unmatched: Battle of Legends (R. Daviau, JR Honeycutt, J. D. Jacobson)(cała seria)

Post autor: dannte »

Wosho pisze: 28 wrz 2020, 17:17 Wiadomo jaki postacie będą nastepny?
Nie podoba mi sie koncepcja walki Bruce Lee z Raptorami czy cos ale takie boxy z postaciami z podobnego klimatu sa super :)
No to T-Rex też Ci się nie spodoba, ale tutaj warto przymrużyć oko i cieszyć się jak Bruce Lee pokonuje 3 Raptory na raz :D albo jak zakłada im dźwignię :P
W tym roku powinien wyjść zestaw Buffy Postrach Wampirów, z postaciami jak tutaj: https://boardgamegeek.com/image/5549274 ... ire-slayer
A dodatkowo będzie zestaw 2 oryginalnych postaci (obie Public Domain). Obie z bardzo ciekawymi mechanikami.
Szewa pisze: 28 wrz 2020, 17:47 Nie wiem, ale z ciekawostek moge napisac, ze na bgg byl konkurs i mozna bylo podsylac swoje propozycje bohaterow i talii :) najciekawsze postacie jakie ich zainteresowaly to Jezdziec bez glowy, Baba Jaga i jeszcze 3 inne (na bgg jest watek, teraz nie mam jak poszukac). Zaznaczyli, ze te postacie beda mogly sie pojawic, ale nie musza :)
Mówisz o tym wątku? KLIK
Tam nie chodzi o to, że to są najciekawsze postacie, tylko te najczęściej zgłaszane ;)
Xfenix pisze: 28 wrz 2020, 18:02 Wiecie coś więcej o europejskim wydaniu od Iello?
https://www.iello.fr/co.uk - tutaj tylko widać napis "COMING 2021", więc niewiele. Poza tym będą kosmetyczne zmiany na pudełku i w wyprasce, tak jak tutaj: https://boardgamegeek.com/thread/248077 ... difference
Awatar użytkownika
Szewa
Posty: 866
Rejestracja: 10 sie 2016, 12:33
Has thanked: 353 times
Been thanked: 501 times

Re: Unmatched: Battle of Legends (R. Daviau, JR Honeycutt, J. D. Jacobson)(cała seria)

Post autor: Szewa »

dannte pisze: 28 wrz 2020, 18:49
Szewa pisze: 28 wrz 2020, 17:47 Nie wiem, ale z ciekawostek moge napisac, ze na bgg byl konkurs i mozna bylo podsylac swoje propozycje bohaterow i talii :) najciekawsze postacie jakie ich zainteresowaly to Jezdziec bez glowy, Baba Jaga i jeszcze 3 inne (na bgg jest watek, teraz nie mam jak poszukac). Zaznaczyli, ze te postacie beda mogly sie pojawic, ale nie musza :)
Mówisz o tym wątku? KLIK
Tam nie chodzi o to, że to są najciekawsze postacie, tylko te najczęściej zgłaszane ;)
O widzisz, pomyliłem się ;) Dzięki za sprostowanie!

Nie byłem nigdy fanem Buffy, ale tę część także kupię, aby chociaż sprawdzić jak będzie to działało mechanicznie.
Top10:
1. A Song of Ice & Fire 2. Wojna o pierścień 3. Dominant Species 4. Brass: Birmingham 5. A Game of Thrones 2ed 6.Pax Renaissance 2ed 7. Tyrants of the Underdark 8. Zombicide:2nd 9. Empires: Age of Discovery
Honorowa: Lotr LCG
Wosho
Posty: 1439
Rejestracja: 01 gru 2011, 13:15
Has thanked: 177 times
Been thanked: 141 times

Re: Unmatched: Battle of Legends (R. Daviau, JR Honeycutt, J. D. Jacobson)(cała seria)

Post autor: Wosho »

Ech totalnie nie moja bajka nawet nie znam tych postaci poza Bufy :/
Awatar użytkownika
Beo
Posty: 129
Rejestracja: 02 wrz 2018, 11:10
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 125 times
Been thanked: 37 times

Re: Unmatched: Battle of Legends (R. Daviau, JR Honeycutt, J. D. Jacobson)(cała seria)

Post autor: Beo »

Buffy to będzie chyba jedyny set, który odpuszczę. W ogóle mnie to nie jara. Tematycznie Park Jurajski do tej gry też raczej meh, ale Raptorów sobie nie odmówiłem :D
Kolekcja
Sprzedam: Czarne Historie i inne.
dannte
Posty: 727
Rejestracja: 15 paź 2018, 21:52
Lokalizacja: Elbląg
Has thanked: 103 times
Been thanked: 422 times

Re: Unmatched: Battle of Legends (R. Daviau, JR Honeycutt, J. D. Jacobson)(cała seria)

Post autor: dannte »

Mondo rozpoczęło przedsprzedaż zestawu Buffy: https://mondoshop.com/products/unmatche ... ire-slayer
Ze zdjęć w galerii można wyczytać umiejętności poszczególnych postaci.
Umiejętność Buffy + jej ruch=3 wydaje się być trochę zbyt mocna (i troszkę niepotrzebnie mieszająca w utartych zasadach Unmatched) - zestaw zawiera też 125 kart zamiast 120, więc pewnie to dodatkowe karty do talii Buffy, bo ma ona mieć wymiennego pomocnika (prawdopodobnie to, którego pomocnika użyje należy do decyzji gracza przed rozgrywką).

Podoba mi się, że każda z talii ma pojedynczego pomocnika. Takie talie szanuję :)
Wosho
Posty: 1439
Rejestracja: 01 gru 2011, 13:15
Has thanked: 177 times
Been thanked: 141 times

Re: Unmatched: Battle of Legends (R. Daviau, JR Honeycutt, J. D. Jacobson)(cała seria)

Post autor: Wosho »

Czy są jakieś video online z nagranymi dobrymi grami gdzie widac ze ktos ogarnia dana postac?
dannte
Posty: 727
Rejestracja: 15 paź 2018, 21:52
Lokalizacja: Elbląg
Has thanked: 103 times
Been thanked: 422 times

Re: Unmatched: Battle of Legends (R. Daviau, JR Honeycutt, J. D. Jacobson)(cała seria)

Post autor: dannte »

Wosho pisze: 03 paź 2020, 19:49 Czy są jakieś video online z nagranymi dobrymi grami gdzie widac ze ktos ogarnia dana postac?
Generalnie nie. Można znaleźć film, gdzie prezes Restoration Games, Justin, gra Królem Arturem. Ale gra przeciwko kompletnemu amatorowi, który nie wie co robi (a w międzyczasie przeprowadza wywiad z Justinem), więc taka rozgrywka raczej nic nie wnosi.

Jest też taki kanał (KLIK), gdzie chłopaki z Unbrewed.xyz nagrywają filmy ze swoich rozgrywek. Są to w większości talie fanowskie (PnP), ale są też postacie oficjalne. Nie oglądałem tych filmów, więc nie wiem czy spełnią twoje oczekiwania.
dannte
Posty: 727
Rejestracja: 15 paź 2018, 21:52
Lokalizacja: Elbląg
Has thanked: 103 times
Been thanked: 422 times

Re: Unmatched: Battle of Legends (R. Daviau, JR Honeycutt, J. D. Jacobson)(cała seria)

Post autor: dannte »

Justin Jacobson i Brian Neff zabrali się za pokazanie nowych talii z zestawu Buffy, rozegrali dwa pokazowe mecze: Buffy vs Spike i Willow vs Angel. Relację można znaleźć tutaj: Twitch

Całość wygląda obiecująco.
Podoba mi się wyjaśnienie specjalnej umiejętności Buffy, która będzie dobrą kontrą na Meduzę/Robin Hooda, którzy lubią się obstawiać swoimi pomocnikami. Talia Buffy tak jak podejrzewałem składa się z 25 kart podstawowych + 5 kart Gilesa i 5 kart Xandera - z tego zestawu budujemy talię 30 kart w zależności od pomocnika, którego użyjemy.
Spike ma sporo kart, które są wzmocnione jego "żetonami cienia".
Angel ma bardzo ciekawą dynamikę talii, gdzie często opłaca mu się "podłożyć" w walce, by dociągnąć dodatkową kartę.
Willow ma bardzo mocne efekty, gdy jest "mroczną Willow", ale przyspieszają one spalanie talii, więc high risk - high reward. Ma za to karty, które pozwalają przywracać jej karty z discarda z powrotem na rękę oraz karty "wskrzeszenia" przywracające pokonanych sprzymierzeńców (mogą to być pomocnicy i bohaterowie drugiego gracza w grze 2 na 2 albo po prostu jej pomocniczka Tara) - brzmi bardzo ciekawie. W grze 1 na 1 efektywnie zwiększa HP Tary o 6 (bo mamy dwie karty Resurrect, które przywracają pokonanego wojownika do 3 HP).
Wszyscy pomocnicy w tym zestawie mają mocne umiejętności, co czyni je bardziej atrakcyjnymi celami ataków :)

Poza tym wprowadzili nowy efekt, który nazywa się BLIND BOOST - jest to po prostu boost karty przy pomocy wierzchniej karty swojej talii (coś jak Manxome Foe Alicji). Z tego co zrozumiałem, zamierzają częściej korzystać z tego efektu w przyszłych taliach. W tym zestawie dwie talie używają tego efektu.

Dla osób, które nie lubią Bigfoota za jego Finty, ważną informacją może być to, że Willow jest pod tym względem jeszcze mocniejsza: podobnie jak Bigfoot ma dwie dodatkowe Finty (razem 5), ale są one kartami typu Versatile (fioletowe) zamiast Defense (niebieskie). Obie o wartości 3.

Myślę, że to kolejny zestaw, który bez wahania dodam do kolekcji :)
Awatar użytkownika
ShapooBah
Posty: 1284
Rejestracja: 18 lip 2018, 13:56
Lokalizacja: Katowice/Gliwice
Has thanked: 360 times
Been thanked: 214 times

Re: Unmatched: Battle of Legends (R. Daviau, JR Honeycutt, J. D. Jacobson)(cała seria)

Post autor: ShapooBah »

W sumie, jak teraz wygląda kwestia Europejskiej dystrybucji? Wizja następnego lockdownu skłania mnie do powiększania dwuosobowych gier. Wiele dobrego od Was czytałem o Unmatched, ale wiem, że prawie wszyscy narzekali na dostępność produktu? (i-szop pokazuje dwa sklepy posiadające aktualnie na stanie swoje pudła). Można spodziewać się napływu europejskich wersji czy dalej lepiej szukać tych amerykańskich (bez zbijania ceny :C)
Awatar użytkownika
Tyrek
Posty: 665
Rejestracja: 10 gru 2011, 13:47
Lokalizacja: Lubin
Has thanked: 72 times
Been thanked: 151 times

Re: Unmatched: Battle of Legends (R. Daviau, JR Honeycutt, J. D. Jacobson)(cała seria)

Post autor: Tyrek »

Jeśli zależy Ci na szybkim nabyciu gry, to nie czekaj. Nie wiadomo kiedy dystrybucja europejska ruszy - chyba ze były jakieś jasne deklaracje? Ale widmo epidemii może wiele rzeczy opóźnić.

Jak masz gdzieś jeszcze dostępne pudełka w polskich sklepach, to kupuj. Tutaj w sumie nie ma znaczeni od czego zaczniesz. Pierwsze pudło miało najmniej złożone mechaniki ze wszystkich wiec najłatwiej w nie wejść.

Pudełko z Robinem i Stopą jest krytykowane i odradzane na sam początek (Stopa jest mocny a w pierwszych grach będzie wydawał się mega przegięty i może być źródłem złych doświadczeń).

Raptory są fajne chyba ze nie lubisz takiego klimatu i nie pasuje Ci do tek gry.

Fog - jak zapewne już przeczytałeś przez wielu uznany jest za najlepsze pudełko. Mechaniki w taliach są troszkę bardziej złożone, ale z tego co kojarzę Twoje doświadczenia w grach, nie będzie to stanowić żadnego problemu przy wejściu w tytuł.

Tak wiec jak masz okazje kupować i jesteś przekonany - bierz nie czekaj ;-) wyszedłem z takiego założenia nie tak dawno temu i dość szybko udało mi się nabyć komplet.
Awatar użytkownika
ShapooBah
Posty: 1284
Rejestracja: 18 lip 2018, 13:56
Lokalizacja: Katowice/Gliwice
Has thanked: 360 times
Been thanked: 214 times

Re: Unmatched: Battle of Legends (R. Daviau, JR Honeycutt, J. D. Jacobson)(cała seria)

Post autor: ShapooBah »

Za waszą namową, i dzięki sposobności Japańczyka ;), nabyłem Cobble &Fog
Jestem, póki co po dwóch grach, Jekyll vs Dracula i Holmes vs invisible man. I O ile Jekyll i Dracula to była szybka rzeźnia, prawdopodobnie spowodowana nieznaną jeszcze mechaniką i sposobem gry, to Holem i niewidzialny człowiek było już zbalansowane. Oboje zbiliśmy swoje punkty do 1 HP, i przegrał Holmes tylko dlatego, że została mu pusta ręka i nie potrafił obronić się przed ostatnią kartą niewidzialnego.

Mechaniki każdej postaci są całkiem interesujące i całkiem dobrze się zazębiają. Ciekaw jestem jak to się rozłoży po większej ilości gier.
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 10924
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3357 times
Been thanked: 3217 times

Re: Unmatched: Battle of Legends (R. Daviau, JR Honeycutt, J. D. Jacobson)(cała seria)

Post autor: japanczyk »

U mnie Sherlock kompletnie zjadał Jekylla ;-)
Ogólnie akurat to pudełko moim zdaniem jest świetne - jak patrzyłem na podstawke Unmatched to nie podobała mi sie tak bardzo.
Ogólnie ta gra zasługuje na jakis fajny big box
ODPOWIEDZ