18xx

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
buhaj
Posty: 1044
Rejestracja: 27 wrz 2016, 08:01
Lokalizacja: chrzanów
Has thanked: 857 times
Been thanked: 512 times

Re: 18xx

Post autor: buhaj »

Probe9 pisze: 01 paź 2020, 16:02 Jeżeli wciąż posiada jakieś certyfikaty to może je ułożyć do góry nogami. Jeżeli sprzedał ostatni udział to raczej każdy i tak będzie o tym pamiętał :)
Potem może go chciec kupic. Jak runda giełdowa trwa godzinę i firm jest 20 to wcale nie jest takie niemożliwe. Ja w ostatniej 1828 po 45 minutach giełdówki kupiłem udział który na początku rundy sprzedałem. Dobrze, ze jeden współgracz zapamiętał :)
Awatar użytkownika
Xenir
Posty: 354
Rejestracja: 07 cze 2018, 13:42
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 150 times
Been thanked: 304 times

Re: 18xx

Post autor: Xenir »

buhaj pisze: 01 paź 2020, 15:57 Moim zdaniem dobrze oznaczać znacznikami. Każdy gracz ma kosteczki w jakims kolorze i oznacza akcje które sprzedał oraz swoje akcje które przyniosły dochód podczas wypłaty dywidend. Kolega nawet zastanawia się nad zrobieniem tabelki w której będzie się zaznaczac kto sprzedawał konkretne akcje w rundzie
Tabelka ma ten minus, że trzeba by było mieć osobną tabelkę do każdej gry. Graniczące z niemożliwością jest stworzenie uniwersalnej tabelki - zaznaczać firmy trzeba by było kolorami. Przestaje to działać w grach które mają wiele firm w podobnych kolorach (lub nawet takich samych - fuj), co jest nieuniknione w większych tytułach
Awatar użytkownika
magole
Posty: 714
Rejestracja: 12 sty 2010, 12:39
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 4 times
Been thanked: 33 times

Re: 18xx

Post autor: magole »

Tak teraz na gorąco myślę, że jeśli są takie gry, w których faktycznie się dużo na giełdzie dzieje i jest ryzyko z zapominalskimi (nawet ze mną), to taką kosteczkę danego gracza można kłaść na planszę danej firmy. Nie graliśmy tak, ale to najprostsze rozwiązanie.
Awatar użytkownika
Xenir
Posty: 354
Rejestracja: 07 cze 2018, 13:42
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 150 times
Been thanked: 304 times

Re: 18xx

Post autor: Xenir »

magole pisze: 01 paź 2020, 17:56 Tak teraz na gorąco myślę, że jeśli są takie gry, w których faktycznie się dużo na giełdzie dzieje i jest ryzyko z zapominalskimi (nawet ze mną), to taką kosteczkę danego gracza można kłaść na planszę danej firmy. Nie graliśmy tak, ale to najprostsze rozwiązanie.
O tym też wspominałem kilka postów wyżej (wprawdzie trochę na boku)
Awatar użytkownika
Sir_Yaro
Posty: 1646
Rejestracja: 21 cze 2014, 18:00
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 47 times
Been thanked: 360 times
Kontakt:

Re: 18xx

Post autor: Sir_Yaro »

Cześć.

Czy ma może ktoś kopię 1860 i mógłby mi porobić zdjęcia komponentów? Tak aby dało się wszystko odczytać.
Planuję zrobić wersję PnP ale mam poważne problemy ze zdobyciem informacji co ma być gdzie i jak ma wyglądać...
Skany nie potrzebne bo i tak robił bym wszystko od podstaw.
Awatar użytkownika
Xenir
Posty: 354
Rejestracja: 07 cze 2018, 13:42
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 150 times
Been thanked: 304 times

Re: 18xx

Post autor: Xenir »

Sir_Yaro pisze: 05 paź 2020, 13:56 Cześć.

Czy ma może ktoś kopię 1860 i mógłby mi porobić zdjęcia komponentów? Tak aby dało się wszystko odczytać.
Planuję zrobić wersję PnP ale mam poważne problemy ze zdobyciem informacji co ma być gdzie i jak ma wyglądać...
Skany nie potrzebne bo i tak robił bym wszystko od podstaw.
Nie jest to kopia, ale moje pliki pnp. Może pomogą: https://drive.google.com/drive/folders/ ... sp=sharing
Szare kafelki używane są do zasłonięcia odpowiednich hexów, żeby zmniejszyć mapę (żeby nie bawić się w dwustronną)
18xx-maker + xxpaper + excel
Awatar użytkownika
Sir_Yaro
Posty: 1646
Rejestracja: 21 cze 2014, 18:00
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 47 times
Been thanked: 360 times
Kontakt:

Re: 18xx

Post autor: Sir_Yaro »

Dziękuję serdecznie. Teraz mam już wszystko żeby zrobić swoją wersję.
z resztą nie wiele już mi zostało do końca. :)
pasza_sadyka
Posty: 194
Rejestracja: 11 lis 2017, 19:52
Lokalizacja: Ùlëniô
Has thanked: 55 times
Been thanked: 65 times

Re: 18xx

Post autor: pasza_sadyka »

A pro po 1860. O co chodzi z tymi znacznikami na kaflach jak w załączniku? Rozumiem że chodzi o ich ukierunkowanie - ciągłość tras?
Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Xenir
Posty: 354
Rejestracja: 07 cze 2018, 13:42
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 150 times
Been thanked: 304 times

Re: 18xx

Post autor: Xenir »

Te kafelki (oraz C i V) muszą być ułożone w takiej orientacji. W plikach 3 posty wyżej te kafelki mają orientacje zaznaczoną poprzez literę (zorientowana względem dołu planszy, prawidłowo ułożony kafelek możesz przeczytać "prosto" literę)
Awatar użytkownika
Sir_Yaro
Posty: 1646
Rejestracja: 21 cze 2014, 18:00
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 47 times
Been thanked: 360 times
Kontakt:

Re: 18xx

Post autor: Sir_Yaro »

Sir_Yaro pisze: 07 paź 2020, 01:04 Dziękuję serdecznie. Teraz mam już wszystko żeby zrobić swoją wersję.
z resztą nie wiele już mi zostało do końca. :)
Dla zainteresowanych 1860, moja wersja PnP
Awatar użytkownika
mistrz_yon
Posty: 705
Rejestracja: 26 kwie 2005, 11:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 158 times
Been thanked: 252 times
Kontakt:

Re: 18xx

Post autor: mistrz_yon »

Czy jak zamówiłem 18DO to mam zacząć czytać ten wątek, czy będzie osobny? :lol: :lol: :twisted:
Awatar użytkownika
piton
Posty: 3409
Rejestracja: 13 lut 2011, 22:15
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 1149 times
Been thanked: 626 times
Kontakt:

Re: 18xx

Post autor: piton »

mistrz_yon pisze: 10 paź 2020, 16:25 Czy jak zamówiłem 18DO to mam zacząć czytać ten wątek, czy będzie osobny? :lol: :lol: :twisted:
Możesz wyjść przed szereg i założyć wątek dedykowany 18DO ;)
Patrząc teraz na liczbę gier i liczbę zainteresowanych to dobre byłoby podforum 18xx i tam w środku podział z tematami/nazwami poszczególnych gier :D

żeby nie off-topować: 18TN
pograłem więcej na 4 osoby i jest dużo lepiej niż na 3, ale dalej do ideału brakuje ;) teraz trzeba przetestować na 5 osób.
Gra rozwija się różnie, ale zawsze kończy tak samo :P Po permanentnych już jest super nudno*, tylko na 4 osoby ten moment przyszedł później po prostu. (*nie ma się co dziwić, bo w innych 18xx jest podobnie jak wszystko jest ustawione).
Rozwijanie tras jest szybkie bo można kłaść po dwa żółte. Kluczowe jest blokowanie i w pewnym momencie bankowo ktoś nas zablokuje, my jego i trzeba kombinować z objazdami - da się. Ogólnie gierka niczym się nie wyróżnia, nie zachwyca. Raczej nastawiona na pobudowanie tras i końcowe fajne jeżdżenie z dopisywaniem kasy. Znaczy inżynierka bardziej. Wredna w środku rozgrywki z blokowaniem i zmuszaniem innych do dopłacania do pociągu z własnej kieszeni, ale koniec super nudny. Potencjału na bankruta nie widać. Raczej "takie coś" do poznania systemu i nic więcej.
Awatar użytkownika
Galatolol
Posty: 2320
Rejestracja: 23 mar 2009, 13:03
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 567 times
Been thanked: 914 times

Re: 18xx

Post autor: Galatolol »

Jak dla mnie bez sensu jest rozdrabnianie tego wątku (życzyłbym sobie tylko, by posty z kategorii "co kupić?" były pisane w odpowiednim dziale).
Awatar użytkownika
piton
Posty: 3409
Rejestracja: 13 lut 2011, 22:15
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 1149 times
Been thanked: 626 times
Kontakt:

Re: 18xx

Post autor: piton »

Takie cuś pojawiło się na ebayu 18CH Chilean Ralways, Gary Mroczka
https://www.ebay.pl/itm/133544189317?ul_noapp=true
150usd + shipping jakby kto chciał. No taka ciekawostka w poniedziałek.

nawet tego na BGG nie znalazłem w wątku z prototypami (pewnie słabo szukałem).
Mapka wygląda fajnie, jak to Chile ;) Ciekawe czy dopracowane i mocno testowane. Zagrałbym kiedyś w produkt Pana Mroczki.
Awatar użytkownika
piton
Posty: 3409
Rejestracja: 13 lut 2011, 22:15
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 1149 times
Been thanked: 626 times
Kontakt:

Re: 18xx

Post autor: piton »

(sorr za dubla ale to ważna wiadomość)

Gorące wieści:
na 18xx.games pojawiło się 1817 :!: wersja super, super wczesna, ale to doskonała perspektywa na zimowe granie :D
druga doskonała wiadomość - Bill Dixon zezwolił na opublikowanie (zrobienie) jego gier na 18xx.games :)

Serwis doskonały, niesamowicie się rozwija (i dobrze gra się na telefonie). Tylko pozostaje się cieszyć :D
Awatar użytkownika
piton
Posty: 3409
Rejestracja: 13 lut 2011, 22:15
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 1149 times
Been thanked: 626 times
Kontakt:

Re: 18xx

Post autor: piton »

(znowu ja)

na 18xx.games pojawiło się ostatnio 18LosAngeles od Tony'ego Fryera - dosłownie klon 1846 (to co niedawno sprzedawali do wydruku)
i co ważniejsze dzisiaj - czy jest na sali Król Meksyku ;) - 18MEX

A żebym już nie pisał posta pod postem... to w kolejce czekają i są już wrzucone do testów (uwaga wstrzymać oddech i trzymać szczęki)
1860, 1828, 18EU, 18CO (Colorado), 18Carolinas (to chyba nowe Scotta), 18NewEngland .... wow!

No i jak pisałem wcześniej gry od Pana Dixona tez pewnie się pojawią wkrótce. Szaleństwo :D
-----
A z przyziemnych spraw, to wygrałem z Markiem Derrickiem w jego 18MS :mrgreen: graliśmy live, spoko gościu i ciekawe strategie stosuje w swoich grach ;)
A teraz gram z Lonnym i ekipą w Czesapika (i oczywiście przedstawiłem się jako fanboy :lol: )

Pozdrowienia dla kolejowej braci!
Awatar użytkownika
Sir_Yaro
Posty: 1646
Rejestracja: 21 cze 2014, 18:00
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 47 times
Been thanked: 360 times
Kontakt:

Re: 18xx

Post autor: Sir_Yaro »

Ciekawe czy do 1860 dodadzą pociągi z dodatku. Wydają się być świetne.
Awatar użytkownika
Galatolol
Posty: 2320
Rejestracja: 23 mar 2009, 13:03
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 567 times
Been thanked: 914 times

Re: 18xx

Post autor: Galatolol »

Z Xenirem stworzyliśmy "Dwójki rdzewieją", podkast o grach 18xx. Temat jemu poświęcony: viewtopic.php?f=3&t=68797
Awatar użytkownika
Sir_Yaro
Posty: 1646
Rejestracja: 21 cze 2014, 18:00
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 47 times
Been thanked: 360 times
Kontakt:

Re: 18xx

Post autor: Sir_Yaro »

Czołem.
Wczoraj skończyłęm tłumaczenie instrukcji 1880: Chiny.

Byłbym niezmiernie wdzięczny jakby parę osób przeczytało ją i naniosło jakieś poprawki :) :D

W środku zostały oznaczone na czerwono 3 małe akapity (plus żółta karteczka z moim komentarzem), których sensu nie rozumiem lub nie wiem jak przetłumaczyć.

PDF dla wygodnego czytania:
http://yaro.tril.pl/~yaro/18xx/1880_zasady-PL_v0.9.pdf

Wersja google docs gdzie można dodawać komentarze:
https://docs.google.com/document/d/1Gwk ... sp=sharing
foxikos
Posty: 489
Rejestracja: 16 kwie 2020, 18:40
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 132 times
Been thanked: 245 times

Re: 18xx

Post autor: foxikos »

Cześć,

Mam pytanie czy ktoś ma doświadczenie z zamówieniami AAG (All aboard games) ? chcodzi dokładnie o cło/podatek.
Rozumiem że wysyłki jest wykonywana ale co z cłem/podatkiem ?
Dziękuje za informacje,
Moja kolekcja
Potrzebujesz insertu - zaglądnij https://insertme.pl/
pasza_sadyka
Posty: 194
Rejestracja: 11 lis 2017, 19:52
Lokalizacja: Ùlëniô
Has thanked: 55 times
Been thanked: 65 times

Re: 18xx

Post autor: pasza_sadyka »

Gry w opcji międzynarodowej przychodzą bez cła i podatku. Tzn są już w cenie. Nie wiem czy się to nie zmieni w kolejnych falach.
Probe9
Posty: 2455
Rejestracja: 24 sie 2018, 10:48
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 153 times
Been thanked: 649 times

Re: 18xx

Post autor: Probe9 »

Darmowa przesyłka oraz wysyłka w ramach EU dostępna jest tylko przy preorderach. Wtedy gry idą z magazynów w Europie. Po zakończonej fazie preorderów wysyłka realizowana jest z USA i przesyłka jest już płatna, pojawia się również ryzyko vatu (planszówki z cła są zwolnione). W ostatnim mailu pisali, że preordery będą otwarte do 15 grudnia.
Rabaty: Rebel = 10%, 3trolle = 7%, planszomania = 10%, planszostrefa = 11%.

Moje gry
Awatar użytkownika
Xenir
Posty: 354
Rejestracja: 07 cze 2018, 13:42
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 150 times
Been thanked: 304 times

Re: 18xx

Post autor: Xenir »

Raczej "darmowa", bo tak na prawdę jest wliczona w cenę gry (i dlatego ceny gier dla zamówień w Stanach były niższe). S(z)cott zapowiadał, że w kolejnych preorderach odchodzi od tego zwyczaju i koszty przesyłki nie będą wliczone w cenę gry, tylko naliczane osobno
foxikos
Posty: 489
Rejestracja: 16 kwie 2020, 18:40
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 132 times
Been thanked: 245 times

Re: 18xx

Post autor: foxikos »

Dzięki. Rozumiem że te preordery które są teraz będą wysyłane z EU.

Pytam bo zaczynam przygodę z 18xx w sensie grałem w 1830 i myślę o zamówieniu czegoś z AAG
Moja kolekcja
Potrzebujesz insertu - zaglądnij https://insertme.pl/
Elemele
Posty: 407
Rejestracja: 13 mar 2006, 11:40
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 28 times
Been thanked: 64 times
Kontakt:

Re: 18xx

Post autor: Elemele »

Probe9 pisze: 01 gru 2020, 15:43 Darmowa przesyłka oraz wysyłka w ramach EU dostępna jest tylko przy preorderach. Wtedy gry idą z magazynów w Europie. Po zakończonej fazie preorderów wysyłka realizowana jest z USA i przesyłka jest już płatna, pojawia się również ryzyko vatu (planszówki z cła są zwolnione). W ostatnim mailu pisali, że preordery będą otwarte do 15 grudnia.
Z tego co pamiętam, to nawet po preorderze trochę pudeł Scott trzyma w Niemczech, skąd realizowane są wysyłki. Natomiast główna część faktycznie jest u niego w domu. W końcu to tańsze niż płacić za magazyn 😂
ODPOWIEDZ