5+ osób - coś trochę wymagającego

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Wojtimen
Posty: 77
Rejestracja: 20 lis 2014, 09:53
Has thanked: 3 times
Been thanked: 2 times

5+ osób - coś trochę wymagającego

Post autor: Wojtimen »

Cześć,
Moja ekipa planszówkowa trochę się powiększyła i coraz częściej zdarza nam się spotykać w gronie 5 lub więcej osób.
Po przeanalizowaniu mojej "półki" z grami okazało się, że nie mam gry średnio zaawansowanej dla takiej liczby graczy :shock:
Z gier 5+ posiadam:
Wsiąść do Pociągu
Dixita
Tajniaków
Banga karcianego
Martwą Zimę
Lewisa & Clarka (na półce wstydu)

W 4 osobowym składzie sprawdził się chociażby.
Brzdęk (obie wersje), Terraformacja i Kowale Losu. W wersji online całkiem nieźle chodził też Rallyman GT.
Szukam więc czegoś o ciężarze Brzdęka dla 5 osób. Raczej ameri niz typowe euro.
Czy możecie czymś poratować?
poxi
Posty: 240
Rejestracja: 28 kwie 2020, 21:37
Has thanked: 51 times
Been thanked: 106 times

Re: 5+ osób - coś trochę wymagającego

Post autor: poxi »

Szarlatani z Pasikurowic z dodatkiem Szeptuchy. Cieżarem porównywalne do Brzdęka, budujesz sobie woreczek, grasz równocześnie, więc nie ma przestojów. Jedyne ograniczenie to 5 graczy.
Awatar użytkownika
Bruno
Posty: 2020
Rejestracja: 27 lip 2017, 19:13
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1495 times
Been thanked: 1145 times

Re: 5+ osób - coś trochę wymagającego

Post autor: Bruno »

ameri/area control:
Nemesis, Lords of Hellas (z dodatkami można grać w więcej osób niż 4), Blood Rage (z dodatkiem dla 5 gracza), Rising Sun, The Godfather, Twilight Imperium (to najcięższy z ww. tytułów)

lżejsze i przyjemne euro/worker placement:
Architekci Zachodniego Królestwa (fajna interakcja negatywna), Viticulture (najlepiej z Toskanią), Wiek Pary (Steam Works), Terraformacja Marsa :wink:

ameri/party game:
Colt Express!
Jesteś szczęśliwym posiadaczem np. Gloomhaven? Masz więc egzemplarz tej gry, a nie jej kopię. To znacząca różnica ;-)
Druga edycja GWT: pacholęta wznoszą domy w krainie My little pony.
Kupię kryształy many ze starej edycji Mage Knighta!
shuji
Posty: 1280
Rejestracja: 23 kwie 2014, 19:47
Has thanked: 36 times
Been thanked: 219 times

Re: 5+ osób - coś trochę wymagającego

Post autor: shuji »

Jak tylko masz możliwość grać w 6 osób, to polecam najlepsza grę na świecie (moja prywatna opinia) - grę o tron planszowa 2ed. Ale działa tylko na 6 osób.
Awatar użytkownika
lotheg
Posty: 795
Rejestracja: 11 paź 2017, 10:25
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 271 times
Been thanked: 276 times

Re: 5+ osób - coś trochę wymagającego

Post autor: lotheg »

Chcesz coś średnio-zaawansowanego, więc tak nie do końca wymagającego (ale każdy to mierzy po swojemu :) ), więc z góry kilka tytułów wykreśliłem z listy, którą mogę polecić (Feudum, FCM).
Co mogę polecić:
Z euro: Die Macher, Scythe, Architekci Zachodniego Królestwa, Empires: Age of discovery, Concordia, K2.
Z ameri: Nemesis, LE: Alien.
Z area control: Inis, Rising Sun, Shogun, Godfather, El Grande.
Mogę też polecić wyścigowy Flamme Rouge (z dodatkiem), który jest bardzo prostą grą, ale jeśli grasz 3-4 etapy z apką zliczającą czasy to gra może być bardzo zacięta i bawiłem się świetnie w ekipie grającej raczej w średnio-zaawansowane i zaawansowane gry.
Kanban to najlepszy Vital, a Trajan jest lepszy od Zamków.
Wishlista
Cyel
Posty: 2575
Rejestracja: 27 kwie 2018, 15:18
Has thanked: 1222 times
Been thanked: 1429 times

Re: 5+ osób - coś trochę wymagającego

Post autor: Cyel »

Cyklady, Mare Nostrum, Descent - 5 osób, Mare Nostrum najbardziej euro-podobne ale nadal nastawione na intensywną interakcję.

Bardziej Euro, ale warte sprawdzenia i interakcji niepozbawione - Age of Discovery, Terra Mystica, Concordia - też 5 osób.

Gra o Tron, Imperial 2030 - najlepiej na 6 osób.

Najcięższa z wspomnianych to chyba Terra Mystica.
Lubię grę. (a nie "tą grę")
Kupiłem grę. (a nie "tą grę")
Wygrałem w grę. (a nie "tą grę")
Wojtimen
Posty: 77
Rejestracja: 20 lis 2014, 09:53
Has thanked: 3 times
Been thanked: 2 times

Re: 5+ osób - coś trochę wymagającego

Post autor: Wojtimen »

Dzięki za porady :-)
Teraz przede mną oglądanie i czytanie recenzji i wybór ;-)
Awatar użytkownika
bobule
Posty: 1008
Rejestracja: 21 wrz 2017, 22:09
Has thanked: 45 times
Been thanked: 207 times

Re: 5+ osób - coś trochę wymagającego

Post autor: bobule »

na 5 osób:
- Concordia - bardzo dobre wprowadzenie w cięższe tytuły, zasady są banalne, ale gra zmusza do dosyć sporego główkowania

do 5-6 osób:
- Bolidy - bardzo fajna luźna gierka, można sprawdzić na BGA, trochę w tym licytacji, trochę wyścigu, jako pozycja familijna powinna dobrze się sprawdzać
- Colt Express - bardzo udana gra, w której musimy "zaprogramować" swoje przyszłe ruchy, z czego będziemy musieli starać się zapamiętać, co my robiliśmy, co robił przeciwnik, a i tak koniec końców będziemy zmuszeni zrobić coś innego, bo sytuacja w pociągu się diametralnie zmieni. Dodatkowo każdy gracz gra jakąś postacią która ma specjalną umiejętność. Polecam mega, jako taką luźną grę, gdzie się naparzamy i podkładamy przeciwnikom świnie, żeby to nie oni wygrali tylko my ;)
ODPOWIEDZ