Podwodne Miasta / Underwater Cities (Vladimir Suchy)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
NestorZolo
Posty: 333
Rejestracja: 29 lis 2019, 08:14
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 506 times
Been thanked: 123 times

Re: Underwater Cities / Podwodne Miasta (Vladimir Suchy)

Post autor: NestorZolo »

Atk pisze: 08 paź 2020, 18:48 Grał już ktoś w dodatek? Mój już doszedł ale nie miałem czasu ale ciekawi mnie wasza opinia

Rozpakowałem grę i te planszetki wyglądają rewelacyjnie
To dobra wiadomość. Oczekuje jako prezentu urodzinowego. Sam bym nie kupił :wink:
Spoiler:
1.GWT, 2.BrassB, 3.Madeira, 4.Wildcatters, 5.ProjektGaja, 6.Skymines, 7.KlanyKaledonii, 8.Yokohama, 9.Endeavor, 10.Tyrrants, 11.Hansa, 12.A&K
tedoka
Posty: 57
Rejestracja: 21 sie 2016, 14:14
Has thanked: 5 times
Been thanked: 6 times

Re: Underwater Cities / Podwodne Miasta (Vladimir Suchy)

Post autor: tedoka »

Mam pytanko: czy Waszych kopiach dodatku karty również mają inne odcienie rewersów w stosunku do kart z podstawki? Czy tylko mi się tak trafiło?
dave8
Posty: 747
Rejestracja: 01 sty 2017, 16:51
Has thanked: 71 times
Been thanked: 94 times

Re: Underwater Cities / Podwodne Miasta (Vladimir Suchy)

Post autor: dave8 »

U mnie minimalnie się różnią ale nie sądzę by był to duży problem.
Atk
Posty: 1401
Rejestracja: 01 kwie 2020, 16:33
Has thanked: 498 times
Been thanked: 286 times

Re: Underwater Cities / Podwodne Miasta (Vladimir Suchy)

Post autor: Atk »

tedoka pisze: 09 paź 2020, 09:37 Mam pytanko: czy Waszych kopiach dodatku karty również mają inne odcienie rewersów w stosunku do kart z podstawki? Czy tylko mi się tak trafiło?
byla chyba o tym mowa w niejednej recenzji ze tak jest Szczerze kart jeszcze nie rozpakowalem ale spojrze W sumie po Barrage ktore ma kolory dyrektorow w samej podstawce na roznej tekturze to juz takie rzeczy mnie nie robia bo w czasie gry nawet o tym nie pamietam :P
dave8
Posty: 747
Rejestracja: 01 sty 2017, 16:51
Has thanked: 71 times
Been thanked: 94 times

Re: Underwater Cities / Podwodne Miasta (Vladimir Suchy)

Post autor: dave8 »

Zagrałem pierwszy raz, od razu z elementami dodatku i jestem zachwycony. Rewelacyjna, bardzo przyjemna gra. Trafi raczej do mojego top 10.
Planszetki 3d robią robotę. Jedyny mankament to trzeba będzie zalaminować pomoce graczy.
Polecam wszystkim.
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1309 times

Re: Underwater Cities / Podwodne Miasta (Vladimir Suchy)

Post autor: rastula »

a kiedy dodatek trafi do innych sklepów?
Awatar użytkownika
NestorZolo
Posty: 333
Rejestracja: 29 lis 2019, 08:14
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 506 times
Been thanked: 123 times

Re: Underwater Cities / Podwodne Miasta (Vladimir Suchy)

Post autor: NestorZolo »

rastula pisze: 11 paź 2020, 10:17 a kiedy dodatek trafi do innych sklepów?
To jednak się skusisz? :P
1.GWT, 2.BrassB, 3.Madeira, 4.Wildcatters, 5.ProjektGaja, 6.Skymines, 7.KlanyKaledonii, 8.Yokohama, 9.Endeavor, 10.Tyrrants, 11.Hansa, 12.A&K
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1309 times

Re: Underwater Cities / Podwodne Miasta (Vladimir Suchy)

Post autor: rastula »

NestorZolo pisze: 11 paź 2020, 10:35
rastula pisze: 11 paź 2020, 10:17 a kiedy dodatek trafi do innych sklepów?
To jednak się skusisz? :P
cóż, to bardzo dobra gra :D

zamówiłem już...tylko nie wiem czy na czwartek dojdzie...
Awatar użytkownika
NestorZolo
Posty: 333
Rejestracja: 29 lis 2019, 08:14
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 506 times
Been thanked: 123 times

Re: Underwater Cities / Podwodne Miasta (Vladimir Suchy)

Post autor: NestorZolo »

rastula pisze: 11 paź 2020, 16:31
NestorZolo pisze: 11 paź 2020, 10:35
rastula pisze: 11 paź 2020, 10:17 a kiedy dodatek trafi do innych sklepów?
To jednak się skusisz? :P
cóż, to bardzo dobra gra :D

zamówiłem już...tylko nie wiem czy na czwartek dojdzie...
Ale jak pokonałeś barierę psychologiczną? :wink: Bo dodatek ciut droższy od podstawki. Mnie własna rodzina załatwiła. Tak bardzo jestem zły na nich. Mówiłem 100 razy, że za drogie. Nie uszanowali mojego zdania. I teraz trzeba czekać cierpliwie.
1.GWT, 2.BrassB, 3.Madeira, 4.Wildcatters, 5.ProjektGaja, 6.Skymines, 7.KlanyKaledonii, 8.Yokohama, 9.Endeavor, 10.Tyrrants, 11.Hansa, 12.A&K
Atk
Posty: 1401
Rejestracja: 01 kwie 2020, 16:33
Has thanked: 498 times
Been thanked: 286 times

Re: Underwater Cities / Podwodne Miasta (Vladimir Suchy)

Post autor: Atk »

rastula pisze: 11 paź 2020, 10:17 a kiedy dodatek trafi do innych sklepów?
Pisałem o tym wyżej i Aśka mówiła o tym w board news że 15 października
Awatar użytkownika
Portal_Games
Posty: 71
Rejestracja: 06 sie 2020, 15:21
Been thanked: 81 times

Re: Underwater Cities / Podwodne Miasta (Vladimir Suchy)

Post autor: Portal_Games »

Obrazek

PREMIERA
PODWODNE MIASTA: NOWE ODKRYCIA
Nastał ten dzień, w którym w waszych ulubionych sklepach planszówkowych znajdziecie duży dodatek do świetnej gry euro autorstwa uznanego projektanta - Vladimira Suchego. Nowe Odkrycia zawierają mnóstwo komponentów:
- 8 trójwarstwowych planszetek gracza, w tym 4 zupełnie nowe planszetki oferujące nowe warianty rozgrywki.
- 10 zielonych Metropolii z unikatowymi premiami. Ich zastosowanie zmienia się w zależności od rozgrywanego wariantu gry, co nadaje grze nowej głębi.
- 52 nowe karty, do wtasowania do każdej z trzech talii.
- Kafle początkowych zasobów, które umożliwiają graczom rozpoczęcie gry z już rozwiniętym miastem i skrócenie rozgrywki o jedną rundę.
- Nowe karty Osobistych Asystentów z unikatowymi zdolnościami, dzięki którym każde podwodne państwo jest inne.
- Plansza Muzeum, która umożliwia zdobywanie dodatkowego prestiżu, dzięki wkładowi każdego państwa w budowę międzynarodowego muzeum.

Nowe warianty rozgrywki oraz opcje strategiczne czekają na Was. Recenzenci są raczej zgodni - jeżeli przypadła wam do gustu gra podstawowa, to nie możecie przejść obok Nowych Odkryć.

>> https://bit.ly/PodwodneMiasta_dodatek
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1309 times

Re: Underwater Cities / Podwodne Miasta (Vladimir Suchy)

Post autor: rastula »

Atk pisze: 12 paź 2020, 08:54
rastula pisze: 11 paź 2020, 10:17 a kiedy dodatek trafi do innych sklepów?
Pisałem o tym wyżej i Aśka mówiła o tym w board news że 15 października
już wczoraj 3T udało się wysłać... liczę, że Inpost dostarczy bo gramy w czwartki :D...
Kozio89
Posty: 50
Rejestracja: 23 sie 2019, 06:55
Has thanked: 6 times
Been thanked: 15 times

Re: Underwater Cities / Podwodne Miasta (Vladimir Suchy)

Post autor: Kozio89 »

A ja się podzielę moimi wrażeniami po zakupie gry bezpośrednio u wydawcy. I powiem prosto z mostu: WOW! Ta gra to moje odkrycie 2020 r. - a grałem w większość dużych premier tego roku. Szczerze: nawet nie wiem dlaczego ją zamówiłem, bo kompletnie była po za moim obiektem zainteresowań - ale cieszę się, że się skusiłem. Gra jest bardzo dobra (gram z dodatkiem i na dwie osoby). Porównanie z Terraformacją jest trafione ze względu na gatunek i ogólne odczucia z gry, natomiast mechanicznie gra jest inna i spokojnie będzie stała na półce obok Terraformacji Marsa. Jeśli chodzi o wykonanie - moim zdaniem równie jest ok - planszetki pomocy zalaminowałem, innych problemów z jakością nie mam. Cena z dodatkiem jest wysoka ok 300 zł, ale do przebolenia - bo jest to duża gra ze sporą dawką regrywalności ( we dwie osoby podczas partii odkrywamy może z 1/3 wszystkich kart), a jednocześnie nie jest tak przytłaczająca jak Barrage, który z dodatkiem ledwo nam się mieści na stole :D. Zabawa w budowę podwodnego Państwa, ustawianie kopuł, stawianie budynków i mnogość opcji wyboru daje naprawdę sporo frajdy i satysfakcji. Ja i moja żona pokochaliśmy grę i naprawdę 3amy za jej rozwój kciuki. Ze swojej strony gorąco polecam.
Awatar użytkownika
eveni
Posty: 1601
Rejestracja: 08 lip 2019, 15:24
Has thanked: 637 times
Been thanked: 550 times

Re: Underwater Cities / Podwodne Miasta (Vladimir Suchy)

Post autor: eveni »

Portal podał właśnie info, że nakład dodatku w ich magazynie się skończył.
Awatar użytkownika
garg
Posty: 4480
Rejestracja: 16 wrz 2009, 15:26
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1439 times
Been thanked: 1102 times

Re: Underwater Cities / Podwodne Miasta (Vladimir Suchy)

Post autor: garg »

eveni pisze: 15 paź 2020, 14:54 Portal podał właśnie info, że nakład dodatku w ich magazynie się skończył.
:shock:

Nie, żebym chciał kupić - po prostu nie ogarniam produkcji takiej liczby pudełek, że wyprzedają się poniżej tygodnia. Wiem - było już dużo dyskusji na temat opłacalności progu produkcji, ryzyka wydawniczego, stosunku sprzedaży dodatku do podstawki itp. itd.

Ja po prostu nadal nie ogarniam, jak duże bądź co bądź wydawnictwo może któryś raz z rzędu tak bardzo niedoszacować popytu. Wot, zagadka :?
Mam / Sprzedam/wymienię
(Może nie wystawiłem, ale też chętnie wymienię)

Najstarszy offtop świata: Ceterum censeo Carthaginem esse delendam ;-)
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 11034
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3379 times
Been thanked: 3270 times

Re: Underwater Cities / Podwodne Miasta (Vladimir Suchy)

Post autor: japanczyk »

garg pisze: 15 paź 2020, 16:31 Ja po prostu nadal nie ogarniam, jak duże bądź co bądź wydawnictwo może któryś raz z rzędu tak bardzo niedoszacować popytu. Wot, zagadka :?
Nakład ocenili na podstawie sprzedazy podstawki, a ta była taka so-so z tego co gdzies mówili, w końcu wydanie dodatku było na ostrzu noza
_leigam_
Posty: 948
Rejestracja: 25 kwie 2018, 20:19
Has thanked: 112 times
Been thanked: 197 times

Re: Underwater Cities / Podwodne Miasta (Vladimir Suchy)

Post autor: _leigam_ »

garg pisze: 15 paź 2020, 16:31
eveni pisze: 15 paź 2020, 14:54 Portal podał właśnie info, że nakład dodatku w ich magazynie się skończył.
:shock:

Nie, żebym chciał kupić - po prostu nie ogarniam produkcji takiej liczby pudełek, że wyprzedają się poniżej tygodnia. Wiem - było już dużo dyskusji na temat opłacalności progu produkcji, ryzyka wydawniczego, stosunku sprzedaży dodatku do podstawki itp. itd.

Ja po prostu nadal nie ogarniam, jak duże bądź co bądź wydawnictwo może któryś raz z rzędu tak bardzo niedoszacować popytu. Wot, zagadka :?
A może lepiej 2 razy sprzedać po 2000 niż raz 4000?
Po pierwsze więcej się mówi o grze, po drugie sprawia to że czujesz że coś tracisz. Efekt: "W sumie nie wiem czy kupić, może się powstrzymam, eee gadają że się kończy, biorę." lub "O ku. nie zdążyłem, biorę jak tylko będzie dodruk, najlepiej w przedsprzedaży". Następną grę już wezmą szybciej na wszelki wypadek więc jeszcze szybciej się skończy. Dodatkowo z takiego stanu rzeczy łatwiej przejść do modelu kaesowego i kupowania gier w ciemno i z pominięciem sklepów. Dodatkowo magazynowanie tańsze. Można mieć te 4000 egzemplarzy w dwóch albo trzech grach, które trafią do szerszego odbiorcy (w sumie). Ja tu widzę same plusy dla wydawnictwa, niestety.
Edit: jeszcze nakręcanie się myśleniem że skoro tak szybko schodzi to musi być dobre. No i ryzyko zawsze mniejsze.

ps. podejrzewam że koszt dodruku egzemplarza (przy takim samym zamówieniu) jest zauważalnie tańszy niż koszt pierwszego druku.
Preferuje: średnie/ciężkie euro, rywalizacja. Gram we wszystko :D
Niezwiązany z branżą.


NA SPRZEDAŻ Dice Settlers +promka Wyspa dinozaurów Calico+promka Twisted Fables ALL-IN + mata i inne
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Underwater Cities / Podwodne Miasta (Vladimir Suchy)

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

Nie wiem, nie znam się, ale myślę że jest to wina wydawania coraz to większej liczby nowych tytułów. Dlatego druk nie jest za duży, a jeśli chodzi o dodatek który jest droższy od podstawki to już w ogóle. I jeszcze jedno, a co jeśli Portal wydał dodatek bardziej w stronę ukłonu względem klienta niż z chęci zarobienia kokosów?
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Awatar użytkownika
rand
Posty: 490
Rejestracja: 03 lis 2008, 22:07
Lokalizacja: Gdańsk Zaspa
Has thanked: 117 times
Been thanked: 87 times

Re: Underwater Cities / Podwodne Miasta (Vladimir Suchy)

Post autor: rand »

Jest już efekt informacji że dodatek się wyprzedał. Na Aleplanszówkach cena wzrosła do 160 zł, wczesniej jak mnie pamięć nie myli była koło 130 zł.
Wiadomo w ogóle czy będzie dodruk czy Portal w ogóle na ten temat się nie wypowiadał?
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Underwater Cities / Podwodne Miasta (Vladimir Suchy)

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

rand pisze: 16 paź 2020, 11:29 Jest już efekt informacji że dodatek się wyprzedał. Na Aleplanszówkach cena wzrosła do 160 zł, wczesniej jak mnie pamięć nie myli była koło 130 zł.
Wiadomo w ogóle czy będzie dodruk czy Portal w ogóle na ten temat się nie wypowiadał?
Pewnie jak będzie ewentualny dodruk podstawki, a tak to wątpię...
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Atk
Posty: 1401
Rejestracja: 01 kwie 2020, 16:33
Has thanked: 498 times
Been thanked: 286 times

Re: Underwater Cities / Podwodne Miasta (Vladimir Suchy)

Post autor: Atk »

Prezes mówił że nie będzie dodruku Słabo schodziła czy coś mówił że chyba za ciężka bo się nie przyjęła
Majkel89
Posty: 108
Rejestracja: 30 cze 2016, 18:59
Been thanked: 3 times

Re: Underwater Cities / Podwodne Miasta (Vladimir Suchy)

Post autor: Majkel89 »

I dlatego chcą wydać kolejny dodatek, który jest w trakcie projektowania?

Coś tu się nie klei, Podstawka słabo się sprzedała brak dodruku ale jak będzie kolejny dodatek to go wydamy.
Niestety uważam wypowiedz prezesa jako podsycenie graczy do kupowania, bo przecież nie będzie dodruku 😜
Awatar użytkownika
tomp
Posty: 2098
Rejestracja: 26 kwie 2020, 21:49
Has thanked: 275 times
Been thanked: 434 times

Re: Underwater Cities / Podwodne Miasta (Vladimir Suchy)

Post autor: tomp »

Majkel89 pisze: 16 paź 2020, 13:16 I dlatego chcą wydać kolejny dodatek, który jest w trakcie projektowania?

Coś tu się nie klei, Podstawka słabo się sprzedała brak dodruku ale jak będzie kolejny dodatek to go wydamy.
Niestety uważam wypowiedz prezesa jako podsycenie graczy do kupowania, bo przecież nie będzie dodruku 😜
Wszystko się klei 8)

Dodatki napędzają sprzedaż podstawek. Wydanie dodatku jest słusznym posunięciem, jeśli chodzi o to, aby sprzedać stany magazynowe podstawki.
Jest sporo graczy nie posiadającej tej gry z różnych przyczyn. Przy wypuszczeniu dodatku marketingowcy zostaną uruchomieni. Spróbują przekonać niezdecydowanych lub "nieuświadomionych", że podstawka plus dodatek to "nowe wrażenia": naprawione irytujące elementy gry, poprawiony przebieg tury, nowe scenariusze, lepsza regrywalność, etc.
Towar na magazynie to strata, a pieniędzmi można obracać.

Przykład. Proszę nie przywiązywać uwagi do wielkości cyfr.
Inwestycja w np. nakład 200 sztuk dodatku, który pozwoli sprzedać 30 sztuk podstawki to już coś. 30 sprzedaż podstawki ~= pensja dla pracownika.
Zachęcam do poznania skali ocen BGG
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3358
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1119 times
Been thanked: 1283 times

Re: Underwater Cities / Podwodne Miasta (Vladimir Suchy)

Post autor: seki »

tomp pisze: 16 paź 2020, 13:46
Majkel89 pisze: 16 paź 2020, 13:16 I dlatego chcą wydać kolejny dodatek, który jest w trakcie projektowania?

Coś tu się nie klei, Podstawka słabo się sprzedała brak dodruku ale jak będzie kolejny dodatek to go wydamy.
Niestety uważam wypowiedz prezesa jako podsycenie graczy do kupowania, bo przecież nie będzie dodruku 😜
Wszystko się klei 8)

Dodatki napędzają sprzedaż podstawek.
Ale jak dodatek ma napędzać sprzedaż podstawki jeśli podstawka nie będzie dodrukowana?

Jeżeli podstawka się kiepsko sprzedawała to jakim cudem opłaca się sprzedaż kolejnego dodatku, który kupi może co piąty posiadacz podstawki. Nie, to zdecydowanie się nie klei. Również jestem zdania, że podstawka zapewne będzie dodrukowana, skoro mają wydać kolejny dodatek. Mieliśmy już sporo przykładów gdy dodatki bez podstawki się nie sprzedawały patrz dodatek do Pola Arle albo Najeźdźców z północy albo Roll for the Galaxy (zanim Portal przejął tytuł).
Awatar użytkownika
tomp
Posty: 2098
Rejestracja: 26 kwie 2020, 21:49
Has thanked: 275 times
Been thanked: 434 times

Re: Underwater Cities / Podwodne Miasta (Vladimir Suchy)

Post autor: tomp »

Z tym zgadzam się całkowicie.
Wydawca musi zdawać sobie sprawę z ilości egzemplarzy na rynku pierwotnym.

Inny przykład. Istniejące na rynku dodatki do 5 tribes i trudno dostępna (czytać brak) podstawki - ktoś musiał źle obliczyć poziom popytu.

Odnośnie "Podwodnych miast", zakładam, że ekipie Portalu zależy na upłynnieniu stanów magazynowych i wszystko dobrze przemyśleli.
Zawsze jest to ryzyko, że rynek nie będzie działał zgodnie z założeniami.
Zachęcam do poznania skali ocen BGG
ODPOWIEDZ