Barrage (Simone Luciani)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
magnetfix
Posty: 116
Rejestracja: 09 paź 2016, 21:54
Has thanked: 1 time
Been thanked: 18 times

Re: Barrage (Simone Luciani)

Post autor: magnetfix »

dawid pisze: 03 paź 2020, 10:34
Atk pisze: 03 paź 2020, 09:11 Też nie wiem Na 2 osoby też nam koło godziny zajmuje Na 3 graliśmy koło 2 ale 4.5h to nawet na 4 nam nie zajęło a graliśmy z dodatkiem

Graliście 2 godziny a dziwisz się, że ktoś grał średnio 2h i 15 min ?
Przeczytaj proszę uważnie. Ja grałem we 2 osoby w godzinę 1 partię. Czy 2 partię zajmują nam nie więcej niż 2 godziny. A kolega napisał że w 3 osoby zagrali 2 partię w 4,5 h. Stąd moje zdziwienie i pytania.
Awatar użytkownika
Nidav
Posty: 704
Rejestracja: 14 sty 2016, 19:33
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 91 times
Been thanked: 338 times

Re: Barrage (Simone Luciani)

Post autor: Nidav »

Pozwólcie ludziom grać tyle czasu, ile chcą ^^" Nam w dwie osoby też potrafiły 2 godziny zejść, w szczególności na samym początku. Potem szło szybciej, ale jak pod koniec wchodziło planowanie parę ruchów do przodów, to potrafiliśmy się zamyślić całkiem porządnie i spowolnić grę. Nie ma tu co się dziwić - różni ludzie różnie grają, potrzebują innych czasów na swoje ruchy, a Barrage potrafi być czasochłonny i wyparować odrobinę mózgu.
Petr
Posty: 110
Rejestracja: 31 sie 2015, 18:36
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 56 times
Been thanked: 10 times

Re: Barrage (Simone Luciani)

Post autor: Petr »

magnetfix pisze: 03 paź 2020, 08:37
Spoiler:
Ale płacisz za nie maszynami a to oznacza że tracisz możliwość budowania w szybkim tempie budynków.
Chciałbym dopytać: co masz na myśli, pisząc o płaceniu za to maszynami? Budynki w nagrodę za kontrakt wstawia się bez użycia maszyn.
Awatar użytkownika
Nidav
Posty: 704
Rejestracja: 14 sty 2016, 19:33
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 91 times
Been thanked: 338 times

Re: Barrage (Simone Luciani)

Post autor: Nidav »

Zapewne chodzi o kontrakty z dodatku, czyli Zagraniczne Zlecenia. Tam też w nagrodę czasami można wybudować daną konstrukcję, ale płacimy maszynami za samą realizację.
Wosho
Posty: 1439
Rejestracja: 01 gru 2011, 13:15
Has thanked: 177 times
Been thanked: 141 times

Re: Barrage (Simone Luciani)

Post autor: Wosho »

Gralismy w 4,5h dwie gry na 3 osoby z dodatkiem wliczajac w to rozstawienie drugiej gry co też nie zajmuje minuty.

Nie wiem o co chodzi z tymi maszynami? Jeszcze raz, to co mi sie nie podoba aktualnie to kontrakty ktore daja darmowe budynki. Te zwykłe kontakty które wypełniamy za produkcję energii.
magnetfix
Posty: 116
Rejestracja: 09 paź 2016, 21:54
Has thanked: 1 time
Been thanked: 18 times

Re: Barrage (Simone Luciani)

Post autor: magnetfix »

Wosho pisze: 03 paź 2020, 22:01 Gralismy w 4,5h dwie gry na 3 osoby z dodatkiem wliczajac w to rozstawienie drugiej gry co też nie zajmuje minuty.

Nie wiem o co chodzi z tymi maszynami? Jeszcze raz, to co mi sie nie podoba aktualnie to kontrakty ktore daja darmowe budynki. Te zwykłe kontakty które wypełniamy za produkcję energii.

Jeśli chodzi o oddawanie maszyn to mam na myśli kontrakty zagraniczne z dodatku.

Natomiast nie wiem czemu nie podoba Ci się stawianie budynków z kontraktów zwykłych. To napędza grę. Ale oczywiście wszystko ma jakiś swój koszt i jest dobrze zbalansowane. Zagrałem już w Barrage z dodatkiem 38 partii.
Atk
Posty: 1394
Rejestracja: 01 kwie 2020, 16:33
Has thanked: 494 times
Been thanked: 284 times

Re: Barrage (Simone Luciani)

Post autor: Atk »

dawid pisze: 03 paź 2020, 10:34
Atk pisze: 03 paź 2020, 09:11 Też nie wiem Na 2 osoby też nam koło godziny zajmuje Na 3 graliśmy koło 2 ale 4.5h to nawet na 4 nam nie zajęło a graliśmy z dodatkiem

Graliście 2 godziny a dziwisz się, że ktoś grał średnio 2h i 15 min ?
No 2h to dałem z dużą górka ale fakt nie doczytałem że tam były 2 gry
Wosho
Posty: 1439
Rejestracja: 01 gru 2011, 13:15
Has thanked: 177 times
Been thanked: 141 times

Re: Barrage (Simone Luciani)

Post autor: Wosho »

Dlatego ze daje bardzo duzego boosta malym kosztem, nie pamietam z glowy wymagan wszystkich ale pamietam bodajze elektrownie wymaga kontraktu za 5, uwazasz ze to duzy koszt?
Awatar użytkownika
lotheg
Posty: 795
Rejestracja: 11 paź 2017, 10:25
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 271 times
Been thanked: 276 times

Re: Barrage (Simone Luciani)

Post autor: lotheg »

Kilka moich przemyśleń na temat gry w postaci plusów i minusów ;)
(+) Plansza w trakcie rozgrywki na zdjęciach nie wypada dobrze i jak początkowo je zobaczyłem to nie byłem pozytywnie nastawiony co do wyglądu gry (może nałożył się na to fakt, że byłem akurat w trakcie krótkiej kampanii grania w Feudum, które jest piękne 🙂 ). Jednak...to tylko zdjęcia...na żywo gra prezentuje się świetnie, tamy, kanały i elektrownie wyglądają ładnie, a organizacja planszetki w postaci zagłębień (jak w Scythe) jest bardzo poręczna i estetyczna.
(+) Gra posiada mechanizm rozkręcania silniczka, czyli na początku nasze akcje są dość marne, a w drugiej połowie gry stają się coraz potężniejsze. Nawet w takim układzie można próbować pójść strategią wczesnego punktowania albo spokojnie się rozgrywać, żeby uzyskać dużo punktów na koniec. Dwa razy byłem świadkiem, gdy osoba słabo punktująca na początku, raczej przeklinająca swoje słabe ruchy (tak jej się wydawało 🙂 ) na koniec potrafiła dobrze zapunktować i wygrać grę 🙂
(+) Optymalizacja - to słowo klucz przy tej grze. Gra ma kilka krótkich kołderek (pieniądze, maszyny, inżynierowie), które powodują, że każdy ruch musi być dopracowany i z myślą o kilku kolejnych, bo inaczej możemy się zablokować - co prawda nie całkowicie, ale wtedy trzeba będzie wykonać kilka mało sensownych posunięć.
(+) Mechanizm koła budowy jest świetny. Zasoby, które wydajesz na budowanie (w tym przypadku maszyny) nie przepadają bezpowrotnie jak w wielu grach tylko blokują się na jakiś czas. Tak samo jak technologia do budowania np. elektrowni. Można manipulować czasem na jaki te elementy pozostaną zablokowane i to jest kolejna rzecz, którą należy rozważyć w swojej strategii.
(+) Regrywalność powinna być na wysokim poziomie, ponieważ mamy różne plansze graczy (ze specjalną zdolnością) i do nich dobieramy planszetki dyrektorów, którzy też dodają unikalną cechę. Plansze w podstawce są 4, dyrektorów jest 7, więc kombinacji sparowania jest sporo. Wychodzą też różne kafle kontraktów, a umiejscowienie tam neutralnych jest zawsze inne.
(+) Interakcja jest wszędzie - od wzięcia ciekawszych kontraktów, przez zajmowanie pól akcji, po to, co najistotniejsze - zajmowanie strategicznych miejsc na mapie swoimi budynkami.
(+) Mimo swojej głębi i złożoności grę dość prosto się tłumaczy (zwykły worker placement 😉 ) i nawet pierwsza partia może być satysfakcjonująca.

(+/-) Gra zajmuje ogromną ilość miejsca i potrzebujecie dużego stołu, żeby ją zmieścić.
(+/-) Setup jest długi, elementy składa się po grze też dość mozolnie.

(-) Kontrakty, które gwarantują darmowe budowanie są mocne i jeśli zdarzy się sytuacja, że inni gracze zabiorą je, a kolejne takie się nie pojawią, to gwarantuje im to spory handicap. Być może wystarczy więcej pograć, żeby potrafić zniwelować taką przewagę 🙂
(-) Gra jest podatna na zamulanie, ponieważ trzeba planować parę ruchów do przodu, ze względu na ograniczoną liczbę inżynierów i jak ktoś w międzyczasie popsuje nasz plan to trzeba myśleć od początku.
(-) W instrukcji nie wszystko jest wytłumaczone i trzeba parę rzeczy doczytać w internecie.
(-) Drewniane elementy symbolizujące koparki i betoniarki są nieporęczne (przynajmniej te o wartości 1), wyglądają jak żaby albo ludzie (spójrzcie na narysowany koszt opłacenia elektrowni na planszetce) i nie przystają do tak dobrze wykonanej gry.

Moja ocena to na razie 8,5/10 z potencjałem nawet na więcej po kolejnych grach 🙂
Kanban to najlepszy Vital, a Trajan jest lepszy od Zamków.
Wishlista
Awatar użytkownika
VivoBrezo
Posty: 781
Rejestracja: 11 sie 2019, 10:56
Has thanked: 155 times
Been thanked: 528 times
Kontakt:

Re: Barrage (Simone Luciani)

Post autor: VivoBrezo »

Jestem po kilku partiach w Barrage i mam kontrowersyjną tezę, że jest to najlepsze Euro 2020 roku. Rzadko kiedy mam takie uczucie, że ciągnie mnie do następnej partii, chce odkrywać więcej i nie nudzę się.
Systematycznie dostaje wciry od kolegów i ciągle nie mogę znaleźć optymalnej strategii, ale tutaj chyba nie ma czegoś takiego, bo reagować trzeba cały czas na posunięcia przeciwników. Oczywiście technologie i kontrakty są mega mocne i trzeba je zdobywać, ale to negatywna interakcja i pasozytowanie na innych graczach robi tu najwięcej i bez korzystania z tego może być ciężko, żeby wygrać.
Według mnie perełka, mimo wad i drobnych błędów w wydaniu.
Chyba polubiłem Euro z negatywna interakcja.

Myślę, że zrobimy recenzje, bo ostatnio często u nas ląduje na stole.
Cześć! Nie widzicie nas, ale możecie nas usłyszeć w podcaście Kości, Piony i Bastiony. Rozmawiamy o grach, które lubimy, bo życie jest za krótkie, na te słabe.
Kości, Piony i Bastiony Youtube
Kości, Piony i Bastiony Spotify
Awatar użytkownika
brazylianwisnia
Posty: 4081
Rejestracja: 07 mar 2017, 20:48
Has thanked: 267 times
Been thanked: 934 times

Re: Barrage (Simone Luciani)

Post autor: brazylianwisnia »

Najwieksza kontrowersja jest fakt ze to gra z 2019 roku..
Poza tym to od czasu Barrage wyszyly tylko 2 inne bardzo dobre euro - On Mars i Maracaibo wiec na rynku gier euro konkurencja obecnie nie jest duza.
Sprzedam:Nemesis Lockdown Sundrop
forum/viewtopic.php?f=65&t=76430
Awatar użytkownika
VivoBrezo
Posty: 781
Rejestracja: 11 sie 2019, 10:56
Has thanked: 155 times
Been thanked: 528 times
Kontakt:

Re: Barrage (Simone Luciani)

Post autor: VivoBrezo »

brazylianwisnia pisze: 06 paź 2020, 18:27 Najwieksza kontrowersja jest fakt ze to gra z 2019 roku..
Poza tym to od czasu Barrage wyszyly tylko 2 inne bardzo dobre euro - On Mars i Maracaibo wiec na rynku gier euro konkurencja obecnie nie jest duza.
On Mars nie zrobiło na mnie spektakularnego wrażenia. Za dużo tam napchane wszystkiego jak na wrażenia które daje gra z planowania strategii. Wiem że 2019, z drugiej strony w Polsce wyszło w 2020, a np plebiscyt gra roku chyba w ten sposób to liczy. Wszystko zależy, kto jaką metodologie zastosuje.
Cześć! Nie widzicie nas, ale możecie nas usłyszeć w podcaście Kości, Piony i Bastiony. Rozmawiamy o grach, które lubimy, bo życie jest za krótkie, na te słabe.
Kości, Piony i Bastiony Youtube
Kości, Piony i Bastiony Spotify
Awatar użytkownika
Arkhon
Posty: 332
Rejestracja: 31 paź 2015, 02:31
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 101 times
Been thanked: 169 times

Re: Barrage (Simone Luciani)

Post autor: Arkhon »

Rozgrywka przywołuje nieco Brass'a plus poprzednich tworów Lucianiego odrazu na myśl.
Bardzo to ciekawe, można się wgryźć, bo jest w co, jest i negatywna interakcja.

Chwilowo mało jeszcze grane, wypowiem się więcej po większej ilości partii, również w większym gronie, coś czuje że będą emocje pokroju Troyes, ale chwilowo nie gloryfikuje.
Przyjżę się też kwestii balansu wspominanej u przedmówców jednak na pierwszy rzut oka, nagrody w postaci budynków są lekko sytuacyjne, jak na moje oko, wcale nie odbiegające dużo od alternatyw.

Póki co pierwsze wrażenia mocno na plus.
Gdyby jeszcze plansza i niektóre elementy były lepiej wykonane/potraktowane...
longmen76
Posty: 662
Rejestracja: 28 lut 2017, 08:15
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 53 times
Been thanked: 81 times
Kontakt:

Re: Barrage (Simone Luciani)

Post autor: longmen76 »

Popełniłem insert do Barrage z dodatkami. Chętnych zapraszam do zapoznania się z efektami tutaj Barrage
Atk
Posty: 1394
Rejestracja: 01 kwie 2020, 16:33
Has thanked: 494 times
Been thanked: 284 times

Re: Barrage (Simone Luciani)

Post autor: Atk »

longmen76 pisze: 08 paź 2020, 23:10 Popełniłem insert do Barrage z dodatkami. Chętnych zapraszam do zapoznania się z efektami tutaj Barrage
Ile takie cudo?
longmen76
Posty: 662
Rejestracja: 28 lut 2017, 08:15
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 53 times
Been thanked: 81 times
Kontakt:

Re: Barrage (Simone Luciani)

Post autor: longmen76 »

Atk pisze: 09 paź 2020, 08:01 Ile takie cudo?
To nie wątek handlowy i nie chcę łamać regulaminów. Tylko kontakt przez wiadomości PRIV.
Dziami
Posty: 288
Rejestracja: 18 maja 2012, 15:43
Lokalizacja: Stalowa Wola
Has thanked: 197 times
Been thanked: 73 times

Re: Barrage (Simone Luciani)

Post autor: Dziami »

longmen76 pisze: 09 paź 2020, 09:47
Atk pisze: 09 paź 2020, 08:01 Ile takie cudo?
To nie wątek handlowy i nie chcę łamać regulaminów. Tylko kontakt przez wiadomości PRIV.
Offtop:
Może nie tutaj, ale w wątku o insertach chyba nikt by sie nie obraził jakbys jakies cyferki dodał na końcu posta...😉 (Chyba...)
Awatar użytkownika
konrad.rymczak
Posty: 998
Rejestracja: 26 cze 2016, 14:09
Has thanked: 173 times
Been thanked: 48 times

Re: Barrage (Simone Luciani)

Post autor: konrad.rymczak »

Ja polecam taki (dostępny w polskich sklepach)
https://www.foldedspace.net/store/barrage/

Lekki, nie rysuje kafli. Może nie jest idealny, ale który jest :)
Kupię: Eclipse 2nd - Galactic Counselor
Awatar użytkownika
Nilis
Posty: 637
Rejestracja: 26 mar 2020, 13:35
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 243 times
Been thanked: 355 times

Re: Barrage (Simone Luciani)

Post autor: Nilis »

Wczoraj była druga partia Barrage w 3 osoby
- muszę przyznać że gra jest bardzo solidna, daje dużo frajdy z grania i co najważniejsze, jest łatwa do nauki natomiast cięższa podczas podejmowania decyzji w grze.
- wykonanie jest na bardzo dobrym poziomie. Cena do jakości i ilości komponentów jest w porządku
- dwie gry i dwa bezapelacyjne zwycięstwa Niemców, na razie wygląda na to że jest to master race ale kolejne gry pokażą czy gra rzeczywiście nie ma kompletnie balansu
Osobiście często bardziej wolę pograć z ludźmi w planszówki, niż słuchać, co wydaje im się, że mają do powiedzenia. feniks_ciapek
Atk
Posty: 1394
Rejestracja: 01 kwie 2020, 16:33
Has thanked: 494 times
Been thanked: 284 times

Re: Barrage (Simone Luciani)

Post autor: Atk »

longmen76 pisze: 09 paź 2020, 09:47
Atk pisze: 09 paź 2020, 08:01 Ile takie cudo?
To nie wątek handlowy i nie chcę łamać regulaminów. Tylko kontakt przez wiadomości PRIV.
zapytalem tutal bo nie widzialem ceny w watku o insertach Nie wiedzialem ze kogos moze to na tyle urazic (podanie przez ciebie ceny) ze zaraz lamania regulaminu beda ci tu zarzuacac :O (koniec koncow i tak pewnie kazdego w tym temacie to zaciekawilo ;) )


Dodam od siebie ze dostalem info iz w poznym listopadzie pojawia sie plastikowe kola w sklepie portalu. Niestety nie jestem w stanie podac ceny

Co do dodatku na 5 osob dowiedzialem sie ze na razie nic nie wiedza gdyz sa to zbyt odlegly projekt
Wosho
Posty: 1439
Rejestracja: 01 gru 2011, 13:15
Has thanked: 177 times
Been thanked: 141 times

Re: Barrage (Simone Luciani)

Post autor: Wosho »

Nilis pisze: 09 paź 2020, 12:02 Wczoraj była druga partia Barrage w 3 osoby
- muszę przyznać że gra jest bardzo solidna, daje dużo frajdy z grania i co najważniejsze, jest łatwa do nauki natomiast cięższa podczas podejmowania decyzji w grze.
- wykonanie jest na bardzo dobrym poziomie. Cena do jakości i ilości komponentów jest w porządku
- dwie gry i dwa bezapelacyjne zwycięstwa Niemców, na razie wygląda na to że jest to master race ale kolejne gry pokażą czy gra rzeczywiście nie ma kompletnie balansu
Niemcy sa bardzo mocni ale na pewno nie najmocniejsi, musiscie im przeszkadzac i nie pozwolic zbudowac linii na której mogą swobodnie korzystać ze swojej zdolności.
Oczywista oczywistość.
Atk
Posty: 1394
Rejestracja: 01 kwie 2020, 16:33
Has thanked: 494 times
Been thanked: 284 times

Re: Barrage (Simone Luciani)

Post autor: Atk »

od miesiaca klepiemy tylko w Barrage od 2-4 graczy z dodatkiem i powiem szczerze dla mnie nie ma slabszej czy lepszej spolki

kazda spolka ma swoje + i po prostu jesli dopuscimy przeciwnika do ich wykorzystania to po prostu beda klepac pkt

Ostatnio ziomek wygral USA a pozniej inny wygral holandia gdzie uwaza sie ze to sa jedne ze slabszych spolek

Tak na prawde wszystko zalezy od ustawienia na mapie i od tego jak mocno bedziemy przeszkadzac przeciwnikom
Wosho
Posty: 1439
Rejestracja: 01 gru 2011, 13:15
Has thanked: 177 times
Been thanked: 141 times

Re: Barrage (Simone Luciani)

Post autor: Wosho »

A USA grał na budynki czy na elektrownie?
Na 2 osoby tez Ci sie dobrze gra? Bo mi sie wydaje ze im ciasniej tym ciezej.
Awatar użytkownika
xxtomek93xx
Posty: 65
Rejestracja: 11 sie 2017, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 13 times
Been thanked: 2 times

Re: Barrage (Simone Luciani)

Post autor: xxtomek93xx »

Dodatek do Barrage to taki must have? Czy raczej można go sobie odpuścić? Jakie jest wasze zdanie na ten temat?
Grę posiadam co prawda, jeszcze nie miałem okazji zagrać, ale zastanawia się czy kupić dodatek jak jeszcze jest w sklepach ;)
Wosho
Posty: 1439
Rejestracja: 01 gru 2011, 13:15
Has thanked: 177 times
Been thanked: 141 times

Re: Barrage (Simone Luciani)

Post autor: Wosho »

Kupic zawsze warto i trzymac w folii, w razie czego kiedys sprzedasz :)
Moja opinia jest taka ze zalezy od zaawnsowania graczy, jesli ogarniecie podstawke i bedziecie trzepac 150+ za kazdy razem to tak.
Jesli podstawka przyprawi Was o ból głowy i będzie ciężko sie grało to nie. Daje dużo opcji które nowszym graczom moga sprawić trudność/uniemożliwić grę jeśli dokonają złych wyborów.
ODPOWIEDZ