This War of Mine - zasady, wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Seba2000
Posty: 63
Rejestracja: 05 lis 2014, 21:34
Has thanked: 13 times
Been thanked: 7 times

Re: This War of Mine - zasady, wątpliwości

Post autor: Seba2000 »

ari23 pisze: 16 paź 2020, 08:15
No w przypadku zmęczenia postać nie umiera tylko zasypia (wg mnie do następnej fazy akcji). Należy ją karmić i poić, można leczyć i opatrywać, ale nie wykonuje ona żadnych akcji dopóki nie odpocznie i nie wróci do gry. Nie rozpatruje się jej również podczas fazy świtu.
No dobra ale jak postac zasnie po warcie lub wyprawie? No bo jest ewidentnie wyjasnione ze jak postac ma zmeczenie na poziomie 3 to rozpatrujemy to co ona robi (wyprawe/warte) a nastepnie natychmiast zasypia. Czyli zasypia po powrocie z wyprawy lub fazie intruzow. Nie rozpatrujemy dla niej fazy switu poza oczywistymi rzeczami jak opatrunki leki. I o poranku sie budzi? Tak ze juz wykonuje faze akcji dziennych? Troche ulatwienie bo jak ktos przestal cala noc na warcie lub poszedl na wyprawe z ogromnym zmeczeniem to przespanie tylko fazy switu a nie calego dnia jest malo realne. No chyba ze poziom zmeczenia obnizylibysmy tylko np do poziomu 3. Ja gralem tak ze dana postac zaraz po zasnieciu spi caly swit,poranek,dzien, wieczor,noc i budzi sie dopiero przed nastepnym switem.
W którymś ze skryptów opisane jest co może robić postać z 4 zmęczenia. Nie mam pod ręką gry, ale chyba nawet na żetonie zmęczenia jest odwołanie do skryptu, który wyjaśnia co i jak.
Awatar użytkownika
Erni
Posty: 348
Rejestracja: 07 gru 2013, 23:06
Lokalizacja: Jakaś wiocha pod Gnieznem
Has thanked: 69 times
Been thanked: 74 times

Re: This War of Mine - zasady, wątpliwości

Post autor: Erni »

Skrypt 150.
Golfang
Posty: 1982
Rejestracja: 10 wrz 2018, 21:47
Lokalizacja: Będzin
Has thanked: 228 times
Been thanked: 311 times

Re: This War of Mine - zasady, wątpliwości

Post autor: Golfang »

Erni pisze: 16 paź 2020, 08:41 Postać kończy wartę lub wyprawę i możesz ją położyć spać dopiero w fazie akcji dziennych. Może iść spać mimo trzech czarnych kropek na żetonie zmęczenia.
Żeton zmęczenia (niebieski) NIE MA 3 czarnych kropek (w żadnej opcji):
1. ma 1 czarną kropkę
2, ma dwie czarne kropki
3. ma dwie czarne kropki
4 ma przeczytaj wpis w księdze - nigdy jeszcze nie czytałem tego wpisu (nigdy nie doprowadzam postaci do skrajnego wyczerpania)
Z tego co wiem właśnie ten wpis w księdze mówi dokładnie co się dzieje z postacią gdy osiągnie poziom 4.
Jeśli więc na koniec dnia postać mająca poziom zmęczenia 3 idzie albo na wartę albo na szabry - otrzymuje zmęczenie +1 => czyli w sumie 4. Wykonuje swoje obowiązki (wartę lub szabry), a następnie dopiero padnie ze zmęczenia (czyli przeczyta odpowiedni wpis w księdze skryptów)

Co warto zauważyć - jeśli postać ma zmęczenie 3 na początku fazy akcji dziennych, ma dostępną 1 akcję (2 czarne kropki + 1 biała).
W tym przypadku możemy:
1. wykonać 1 dowolną akcję dzienną - i na tym aktywność się zakończy
2. iść spać (będzie to pierwsza akcja dzienna) - co po rozpatrzeniu pierwszych akcji dziennych zmieni status zmęczenia na 1 (czyli 1 czarna kropka + 2 białe), następnie możemy wykonać dowolną drugą akcję dzienną

Łatwo zauważyć że, rozwiązanie nr 2 jest lepsze. Dlatego właśnie łóżko jest pierwszym przedmiotem który buduję w domu.
----------------
10% flamberg.com.pl
Awatar użytkownika
Ziomek
Posty: 52
Rejestracja: 18 cze 2020, 11:40
Has thanked: 2 times
Been thanked: 9 times

Re: This War of Mine - zasady, wątpliwości

Post autor: Ziomek »

Mam pytanie odnośnie dodatku "Sieroty Wojny".
W instrukcji jest lakonicznie napisane, że dzieci mogą w pewien sposób pomagać.
Czy dotyczy to tylko kart "akcje dzieci", które otrzymujemy za zbudowanie dziecięcych sprzętów, czy dzieci mogą wykonywać jakieś akcje w domu?
Bo jeśli dotyczy to tylko kart "akcji dzieci" to raczej niewielka pomoc, biorąc pod uwagę, że trzeba je wykarmić i koszt budowy dziecięcych sprzętów. Wtedy jest to tylko sposób na podkręcenie poziomu trudności. Natomiast gdyby mogły wykonywać jakieś akcje (jak w wersji elektronicznej) to już bardziej byłyby użyteczne.
Matti_C
Posty: 346
Rejestracja: 03 cze 2013, 10:24
Lokalizacja: Włocławek
Has thanked: 1 time
Been thanked: 11 times

Re: This War of Mine - zasady, wątpliwości

Post autor: Matti_C »

Ziomek pisze: 04 lis 2020, 08:49 dzieci mogą w pewien sposób pomagać.
Czy dotyczy to tylko kart "akcje dzieci" [...] czy dzieci mogą wykonywać jakieś akcje w domu?
Spoiler:
Awatar użytkownika
Ziomek
Posty: 52
Rejestracja: 18 cze 2020, 11:40
Has thanked: 2 times
Been thanked: 9 times

Re: This War of Mine - zasady, wątpliwości

Post autor: Ziomek »

Matti_C pisze: 04 lis 2020, 13:53
Ziomek pisze: 04 lis 2020, 08:49 dzieci mogą w pewien sposób pomagać.
Czy dotyczy to tylko kart "akcje dzieci" [...] czy dzieci mogą wykonywać jakieś akcje w domu?
Spoiler:
Dzięki. Tak własnie w trakcie gry wyszła na tam karta, a że przed dzisiejszą rozgrywką nie wiedzieliśmy tego :D to opracowaliśmy home rule:
Dziecko może wykonywać lekkie akcje (bez machania łopatą dla przykładu) a ma liczbę akcji powiązaną ze szczęściem. Graliśmy z dodatkiem farmerzy, na trudniejszej stronie, więc nasza sierotka albo szperała albo doiła kozę ;)
Choć nie powinno łączyć się dodatków to zagraliśmy w MEGA TWOM z kanałami, sierotami, farmerami, tactics oraz zwierzakami (psa z początku nie karmiliśmy, ale nie uciekł - jego zdolność podglądania intruzów nieoceniona).
ari23
Posty: 20
Rejestracja: 14 mar 2018, 08:38
Been thanked: 1 time

Re: This War of Mine - zasady, wątpliwości

Post autor: ari23 »

Golfang pisze: 16 paź 2020, 09:01
Erni pisze: 16 paź 2020, 08:41 Postać kończy wartę lub wyprawę i możesz ją położyć spać dopiero w fazie akcji dziennych. Może iść spać mimo trzech czarnych kropek na żetonie zmęczenia.
Żeton zmęczenia (niebieski) NIE MA 3 czarnych kropek (w żadnej opcji):
1. ma 1 czarną kropkę
2, ma dwie czarne kropki
3. ma dwie czarne kropki
4 ma przeczytaj wpis w księdze - nigdy jeszcze nie czytałem tego wpisu (nigdy nie doprowadzam postaci do skrajnego wyczerpania)
Z tego co wiem właśnie ten wpis w księdze mówi dokładnie co się dzieje z postacią gdy osiągnie poziom 4.
Jeśli więc na koniec dnia postać mająca poziom zmęczenia 3 idzie albo na wartę albo na szabry - otrzymuje zmęczenie +1 => czyli w sumie 4. Wykonuje swoje obowiązki (wartę lub szabry), a następnie dopiero padnie ze zmęczenia (czyli przeczyta odpowiedni wpis w księdze skryptów)

Co warto zauważyć - jeśli postać ma zmęczenie 3 na początku fazy akcji dziennych, ma dostępną 1 akcję (2 czarne kropki + 1 biała).
W tym przypadku możemy:
1. wykonać 1 dowolną akcję dzienną - i na tym aktywność się zakończy
2. iść spać (będzie to pierwsza akcja dzienna) - co po rozpatrzeniu pierwszych akcji dziennych zmieni status zmęczenia na 1 (czyli 1 czarna kropka + 2 białe), następnie możemy wykonać dowolną drugą akcję dzienną

Łatwo zauważyć że, rozwiązanie nr 2 jest lepsze. Dlatego właśnie łóżko jest pierwszym przedmiotem który buduję w domu.
odpowiedz caly czas nie dotyczy mojego pytania... oczywisice ze postac nie ma 3 czarnych kropek... pisalem o poziomie 3 zmeczenia. I jak wykona jakas akcje typu warta/wyprawa dostaje +1 zmeczenia czyli wskakuje na poziom 4. Po przeczytaniu skryptu
Spoiler:
. Pytanie moje jest caly czas jak dlugo spi???
Golfang
Posty: 1982
Rejestracja: 10 wrz 2018, 21:47
Lokalizacja: Będzin
Has thanked: 228 times
Been thanked: 311 times

Re: This War of Mine - zasady, wątpliwości

Post autor: Golfang »

Nigdy nie czytałem tego skryptu - więc nie wiem co tam napisali. Jeśli tylko tyle co napisałeś w spoilerze - no to kiepskie wyjaśnienie :(. Strzelałbym ze chodzi o to że śpi cały dzień i nie może wykonać ŻADNEJ akcji dziennej. WIeczorem się budzi z obniżonym o 2 stopniem zmęczenia - czyli 2. Może stróżować lub iść na szabry. Jest to tylko moja interpretacja - ale w sumie jak ktoś jest zmęczony i śpi cały dzień czyli 10 czy 12 godzin powinno go to zregenerować.
----------------
10% flamberg.com.pl
Matti_C
Posty: 346
Rejestracja: 03 cze 2013, 10:24
Lokalizacja: Włocławek
Has thanked: 1 time
Been thanked: 11 times

Re: This War of Mine - zasady, wątpliwości

Post autor: Matti_C »

ari23 pisze: 07 lis 2020, 17:17 jak dlugo spi???
Spoiler:
ari23
Posty: 20
Rejestracja: 14 mar 2018, 08:38
Been thanked: 1 time

Re: This War of Mine - zasady, wątpliwości

Post autor: ari23 »

Fragment skryptu 150:
Spoiler:
.

Tak jest w mojej KS (moze w nowszym wydaniu jest bardziej rozwiniete.)

Zatem
Spoiler:
Uwazam ze to jest dosyc istotna sprawa i oczywiscie mozna grac tak jak nam sie wydaje najrozsadniej... ale jak ktos gdzies moze znalaz jakies wytlumaczenie lepsze byloby super.
Matti_C
Posty: 346
Rejestracja: 03 cze 2013, 10:24
Lokalizacja: Włocławek
Has thanked: 1 time
Been thanked: 11 times

Re: This War of Mine - zasady, wątpliwości

Post autor: Matti_C »

ari23 pisze: 07 lis 2020, 17:17jak dlugo spi???
Spoiler:
dariogi@o2.pl
Posty: 1
Rejestracja: 01 wrz 2020, 12:44
Been thanked: 2 times

Re: This War of Mine - zasady, wątpliwości

Post autor: dariogi@o2.pl »

Dzień Dobry, jestem nowy na forum, dlatego chciałbym wszystkich serdecznie przywitać.
Gra TWoM jest naprawdę fajną "historią" , którą można przeżywać wiele razy i na wiele sposobów.
Gram od niedawna , raptem dwie gry, może szczęście początkującego , bo udało się wygrać za drugim razem,
bądź jest to wynikiem błędnej interpretacji zasad, dlatego mam dwa pytania:

1. Używając "Prowizoryczną pułapkę" przygotowujemy ją za każdym kolejnym razem (tracąc akcję),
ale czy za każdym kolejnym razem używamy [1 Chemikalia / Surowe Mięso] żeby ją nastawić czy tylko za pierwszym.
Ja dotychczas grałem tak że użyłem tylko pierwszy raz Surowe mięso, i jakby za każdym kolejnym razem je tam zostawiałem by zużywając
akcję ponownie ją nastawić. Czy to jest prawidłowe podejście, czy może taką pułapkę przygotowujemy za każdym razem i tracimy "przynętę"
podczas rzutu, czy po rzucie zostaje nam "przynęta" [Chemikalia/ Surowe Mięso] i dodatkowo otrzymujemy to co wypadło czyli nic/surowe
mięso/2x surowe mięso. Jeśli byśmy tracili przynętę za każdym razem według mnie byłoby to mega słabe, bo w takim przypadku inwestując
1xSurowe mięso moglibyśmy je stracić (wynik 1-2), uzyskać 1xSurowe mięso (czyli wyjść na zero) a dopiero przy wyniku 8-10 byśmy byli jedno
Surowe mięso do przodu.

2. Tutaj może zrobię spoiler, ponieważ jest to pytanie odnośnie punktacji końcowej, i nie wiem czy może o tym ogólnie pisać.
Spoiler:
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1725
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 112 times
Been thanked: 85 times

Re: This War of Mine - zasady, wątpliwości

Post autor: Tomzaq »

1. Za kazdym razem.
2. Można skończyć z ujemnymi punktami.
Who is John Galt?
Posiadam
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6455
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 586 times
Been thanked: 943 times

Re: This War of Mine - zasady, wątpliwości

Post autor: Odi »

dariogi@o2.pl pisze: 24 lis 2020, 18:08 Dzień Dobry, jestem nowy na forum, dlatego chciałbym wszystkich serdecznie przywitać.
Witaj na forum :)

Co do pułapki, to po pierwsze na "prowizorycznej" się nie zatrzymujesz, tylko od razu kombinujesz, żeby zrobić ulepszoną, z której możesz wyćiagnąć więcej mięsa. Po drugie: zostawiać w niej na przynęte surowe mięso, to raczej akt desperacji w sytuacji kompletnego braku innych alternatyw. Generalnie pułapka jest po to, żeby "przerabiać" chemikalia na mięso. Inna sprawa, że te szczury muszą po tej "chemikaliowej" przynęcie wspaniale smakować... :/
seszena2
Posty: 103
Rejestracja: 01 lip 2015, 21:46
Has thanked: 3 times
Been thanked: 1 time

Re: This War of Mine - zasady, wątpliwości

Post autor: seszena2 »

Witam.
Przy pierwszej rozgrywce pojawiły się pytania:
1. Kiedy można wprowadzić nową postać do gry?
2. Czy nowa postać zaczyna z żetonem głodu o wartości 2?
3. Jeśli mam np. żeton z depresji o wartości 1, a karta nakazuje mi obniżenie depresji o 1, to odrzucam żeton?
Ostatnio zmieniony 28 lis 2020, 15:51 przez seszena2, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1725
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 112 times
Been thanked: 85 times

Re: This War of Mine - zasady, wątpliwości

Post autor: Tomzaq »

1. Zaraz w pierwszej rundzie możesz wejść ma odpowednie pole akcji i może uda wylosować się nową postać. Karta postaci powie Ci jakie ma ona współczynniki.
2. Tak.
Who is John Galt?
Posiadam
seszena2
Posty: 103
Rejestracja: 01 lip 2015, 21:46
Has thanked: 3 times
Been thanked: 1 time

Re: This War of Mine - zasady, wątpliwości

Post autor: seszena2 »

Tomzaq pisze: 28 lis 2020, 15:44 1. Zaraz w pierwszej rundzie możesz wejść ma odpowednie pole akcji i może uda wylosować się nową postać. Karta postaci powie Ci jakie ma ona współczynniki.
2. Tak.
Przeglądam karty postaci, wymienione są udźwig , empatia i sprawność. O innych żetonach, typu głód itd. nie ma informacji.
seszena2
Posty: 103
Rejestracja: 01 lip 2015, 21:46
Has thanked: 3 times
Been thanked: 1 time

Re: This War of Mine - zasady, wątpliwości

Post autor: seszena2 »

Tomzaq pisze: 28 lis 2020, 15:44 1. Zaraz w pierwszej rundzie możesz wejść ma odpowednie pole akcji i może uda wylosować się nową postać. Karta postaci powie Ci jakie ma ona współczynniki.
2. Tak.
A jakie to pole akcji?
Awatar użytkownika
Erni
Posty: 348
Rejestracja: 07 gru 2013, 23:06
Lokalizacja: Jakaś wiocha pod Gnieznem
Has thanked: 69 times
Been thanked: 74 times

Re: This War of Mine - zasady, wątpliwości

Post autor: Erni »

Na zewnątrz, po lewej od miejsca warty.
Awatar użytkownika
Erni
Posty: 348
Rejestracja: 07 gru 2013, 23:06
Lokalizacja: Jakaś wiocha pod Gnieznem
Has thanked: 69 times
Been thanked: 74 times

Re: This War of Mine - zasady, wątpliwości

Post autor: Erni »

Podczas Wyprawy odkładam na Pole Przeszukiwania do późniejszego rozpatrzenia Kartę Mapy (np. Zamknięte drzwi). Dalej w kartach Mieszkańców trafiam na Szczury. Aby spróbować złapać szczura, muszę zwrócić 1 kartę Przeszukiwania. W talii Nieznanego nie mam już żadnych kart. Czy mogę w takim przypadku zwrócić odłożoną wcześniej Kartę Mapy?
Awatar użytkownika
Breżniew
Posty: 824
Rejestracja: 26 paź 2015, 12:47
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 51 times
Been thanked: 122 times

Re: This War of Mine - zasady, wątpliwości

Post autor: Breżniew »

Erni pisze: 27 gru 2020, 10:11 Podczas Wyprawy odkładam na Pole Przeszukiwania do późniejszego rozpatrzenia Kartę Mapy (np. Zamknięte drzwi). Dalej w kartach Mieszkańców trafiam na Szczury. Aby spróbować złapać szczura, muszę zwrócić 1 kartę Przeszukiwania. W talii Nieznanego nie mam już żadnych kart. Czy mogę w takim przypadku zwrócić odłożoną wcześniej Kartę Mapy?
Nie, bo ta odłożona karta to już konkretne miejsce które znalazłeś. Odłożyć musisz zakrytą kartę Przeszukiwania z talii Nieznanego (chodzi o upływ czasu). Jeśli nie masz już kart w talii Nieznanego, to znaczy że już skończył Ci się czas.
Awatar użytkownika
GembamPL
Posty: 1
Rejestracja: 02 sty 2021, 11:36
Has thanked: 1 time

Re: This War of Mine - zasady, wątpliwości

Post autor: GembamPL »

Witam wszystkich,

Stan: "Przesuń żeton Realizacji celu o +1"
Moje pytanie: Gdzie jest skala na której realizuję to przesunięcie? Czyli gdzie powinienem go położyć zaczynając grę?
Maciek z Wawki
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6455
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 586 times
Been thanked: 943 times

Re: This War of Mine - zasady, wątpliwości

Post autor: Odi »

GembamPL pisze: 02 sty 2021, 12:53 Witam wszystkich,

Stan: "Przesuń żeton Realizacji celu o +1"
Moje pytanie: Gdzie jest skala na której realizuję to przesunięcie? Czyli gdzie powinienem go położyć zaczynając grę?
Masz na karcie celów odpowiednie pola. Na nich kładziesz żeton.
Awatar użytkownika
Erni
Posty: 348
Rejestracja: 07 gru 2013, 23:06
Lokalizacja: Jakaś wiocha pod Gnieznem
Has thanked: 69 times
Been thanked: 74 times

Re: This War of Mine - zasady, wątpliwości

Post autor: Erni »

Czy w jednej akcji, jedną postacią (jeśli oczywiście mam wystarczającą ilość zasobów) mogę wytworzyć więcej niż jeden żeton desek?
Seba2000
Posty: 63
Rejestracja: 05 lis 2014, 21:34
Has thanked: 13 times
Been thanked: 7 times

Re: This War of Mine - zasady, wątpliwości

Post autor: Seba2000 »

Erni pisze: 04 sty 2021, 00:29 Czy w jednej akcji, jedną postacią (jeśli oczywiście mam wystarczającą ilość zasobów) mogę wytworzyć więcej niż jeden żeton desek?
O ile pamiętam na karcie warsztatu, który umożliwia wyprodukowanie desek, nie ma (przy deskach właśnie) określenia "za każde". Tak więc: jedna akcja=>jedna deska.
ODPOWIEDZ