Root (Cole Wehrle)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Mr_Fisq
Administrator
Posty: 4671
Rejestracja: 21 lip 2019, 11:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1217 times
Been thanked: 1419 times

Re: Root (Cole Wehrle)

Post autor: Mr_Fisq »

Spoiler:
Ja to utożsamiam z pewną dbałością o grę. Nie wszystko da się przewidzieć, nie wszystko wyjdzie na testach.

IMHO należy odpowiedzieć sobie na pytanie:
- czy gra bez poprawek jest kompletna (ma dobry balans, daje satysfakcje z gry, etc.) ?

Jeśli tak, to miło ze strony twórców, że ciągle udoskonalają swoje dzieło.
Jeśli nie, to dali ciała i można ich ganić.
Sprzedam: Obniżki, nowości: Root, Lanzerath Ridge, Dawn of the Zeds, Etherfields
Przygarnę: Skirmishe grywalne solo, figurki do Stargrave/Frostgrave
tapczanik420
Posty: 328
Rejestracja: 26 kwie 2020, 12:15
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 22 times
Been thanked: 112 times

Re: Root (Cole Wehrle)

Post autor: tapczanik420 »

Mr_Fisq pisze: 07 lip 2020, 11:06
Spoiler:
Jeśli tak, to miło ze strony twórców, że ciągle udoskonalają swoje dzieło.
Jeśli nie, to dali ciała i można ich ganić.
Można brać gry as is i przyjmować, że wygrana pierwotnymi kultystami cieszy podwójnie bo jest trudniejsza*. Mimo wszystko podzieliłbym to co robi Leder Games na:
a) zmiany w balansie - fajnie, że dbają, ale jednak moim zdaniem to wina niskiego time to market którą być może cześciowo należy usprawiedliwiśc czasami w których żyjemy - wielkimi Kickstarterowymi oczekiwaniami, ciagłym kontaktem z twórcami via internet, BGG a nie tak jak kiedyś wychodzi gra, i za 2-3 latach względnej ciszy wychodzi zbalansowany dodatek, tutaj twórcy wiedzą, że żeby kapitalizować na zainteresowaniu muszą działać w modelu im szybciej tym lepiej
b) babolami w druku - zły wording instrukcji, zmiana na planszetce, literówka (Mechncial!) i dla takich baboli nie mam litości a niestety naprawcze naklejki i zmiany zdarzają im się przy każdym praktycznie produkcie, wygląda na brak jakiegoś proofreadingu a to już jest problem który można rozwiązać w prosty i znany spoósb throw more money/people at it :) na stronie BGG którą linkowałem wrzucili erratę do planszetki z powieloną literówką Mechancial Marquise! fail po całości

All in all uważam, że obie rzeczy są niestety na minus dla Leder Games, mając trochę zrozumienia dla nich ze względu na warunki/czasy w których przyszło im operować. Myślę, że dobrze atmosferę oddaje pytanie z BGG o Big Boxa do przechowywania gry ze wszystkimi dodatkami, gdzie jeden z autorów odpowiada w moim zdaniem zrezygnowanym tonie, że prawdopodobnie taniej i szybciej będzie jak autor zrobi sobie big boxa w lokalnej drukarni niż twórcy zaprojektują, wydadzą i dostarczą do niego. Mnie jako gracza najbardziej boli, że co i rusz trafiam na jakieś info o poprawkach, zmianach, błędach w danym druku po czym muszę sprawdzać, czy posiadana przeze mnie wersja gry jest takim błędem obarczona. Trochę ratuje sytuację fakt, że PL wydania wychodzą najwcześniej z drugim poprawionym drukiem, natomiast jak byłbym osobą którą mocno wspiera wydawcę poprzez kupowanie w ciemno wszystkiego w pierwszych rzutach KSowych i za każdym razem dostawał lekko niedopracowany produkt pewnie to moglbym mieć pretensje.

*tutaj należy przytoczyć anegdotkę, że gdyby szachy wyszły w XXI wieku to na forach pełno byłoby wątków "Knight/Queen/King is overpowered", "Upcoming balance changes for Bishops", "Pawns capture nerf" :lol: A tak się gra i ewentualne nierówności/przewagi są intergalną częścią gry i strategii.
Ostatnio zmieniony 07 lip 2020, 12:30 przez tapczanik420, łącznie zmieniany 2 razy.
Na sprzedaż, a poza tym to szukam kafla promo do Dice Settlers ze Sierra West. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 929 times

Re: Root (Cole Wehrle)

Post autor: rattkin »

tapczanik420 pisze: 07 lip 2020, 11:59 Myślę, że dobrze atmosferę oddaje pytanie z BGG o Big Boxa do przechowywania gry ze wszystkimi dodatkami, gdzie jeden z autorów odpowiada w moim zdaniem zrezygnowanym tonie, że prawdopodobnie taniej i szybciej będzie jak autor zrobi sobie big boxa w lokalnej drukarni niż twórcy zaprojektują, wydadzą i dostarczą do niego.
Tak, to była odpowiedź Patricka na moją uwagę.
tapczanik420 pisze: 07 lip 2020, 11:59 *tutaj należy przytoczyć anegdtokę, że gdyby szachy wyszły w XXI wieku to na forach pełno byłoby wątków "Kingt/Queen/King is overpowered", "Upcoming balance changes for Bishops", "Paws capture nerf" :lol: A tak się gra i ewentualne nierówności/przewagi są intergalną częścią gry i strategii.
Dobre :) Zapomniałeś jeszcze o najbardziej oczywistym - "first player advantage!".
tapczanik420
Posty: 328
Rejestracja: 26 kwie 2020, 12:15
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 22 times
Been thanked: 112 times

Re: Root (Cole Wehrle)

Post autor: tapczanik420 »

rattkin pisze: 07 lip 2020, 12:02 Tak, to była odpowiedź Patricka na moją uwagę.
OK, teraz znalazłem ten wątek.
Lkmg 88 @Lkmg Posted,Jun 8

Have been wanting to buy Root and the rest of the expansions. But don’t want to have so many boxes lying around. Will there ever be a big box edition for Root which will house the base and all expansions plus maybe another brand new expansion to make it an Ultimate Edition - for the next KS campaign?

Patrick Leder @Patrick_Leder Posted,Jun 8

Could you just buy a box and label it Root? A vendor that just makes boxes is going to be able to do it much more cheaply than I can.
Może moja interpretacja tych słów jest trochę na wyrost, ale czuję, że z tej odpowiedzi bije trochę "ludzie dejcie nam robić grę a nie każcie zajmować się coraz bardziej wyuzdanymi zachciankami" :D Bo sorry, ale "chciałem kupić grę ale mam pudełkofobię" to jest problem pierwszego świata. Sam fakt, że twórcy udzielają się tak chętnie na BGG w wielu wątkach świadczy o ich podejściu, natomiast no offence ale wolałbym, żeby przeznaczyli ten czas na proofreading planszetek :wink:
Na sprzedaż, a poza tym to szukam kafla promo do Dice Settlers ze Sierra West. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 929 times

Re: Root (Cole Wehrle)

Post autor: rattkin »

Jest na wyrost. Chodziło mu po prostu o to, że logistyka wytwarzania i przede wszystkim rozsyłania pudełek jest dla takiego wydawcy upierdliwa i kosztowna. Jego argument jest sensowny, choć oczywiście oderwany od potrzeb graczy.
metro
Posty: 4
Rejestracja: 31 paź 2014, 10:03

Re: Root (Cole Wehrle)

Post autor: metro »

Mam pytanie odnośnie wersji The Underworld Expansion, czy są tu może osoby, które już otrzymały wersje przez KS?
Znajoma zamówiła wersje KS poprzez Planszosfere i otrzymuje od ich strony jedynie wiadomości typu "jak będzie to będzie".
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 929 times

Re: Root (Cole Wehrle)

Post autor: rattkin »

Tak już jakiś miesiąc temu. Sklepy (lub ogólnie zamówienia bardziej "bulk") mogą otrzymywać dostawy później, na końcu.
metro
Posty: 4
Rejestracja: 31 paź 2014, 10:03

Re: Root (Cole Wehrle)

Post autor: metro »

Mailem nadzieje, ze będzie na odwrót.
Pozostaje liczyć, ze ten koniec jest już blisko :)
tapczanik420
Posty: 328
Rejestracja: 26 kwie 2020, 12:15
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 22 times
Been thanked: 112 times

Re: Root (Cole Wehrle)

Post autor: tapczanik420 »

Na dzisiejszym PGE:

- dodruk Roota i Plemion Rzecznych koniec sierpnia/wrzesień
- Leder zaczyna dodruk kolejnych dodatków do Root, więc wraz z nimi powoli zawiązuje się temat ich PL wydań

Czyli pewnie Undeground i Mechaniczne frakcje 2021, ciekawe czy będa też te pomniejsze fibzdrygałki, dodatowa talia, znaczniki polan, maty.
Na sprzedaż, a poza tym to szukam kafla promo do Dice Settlers ze Sierra West. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
tapczanik420
Posty: 328
Rejestracja: 26 kwie 2020, 12:15
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 22 times
Been thanked: 112 times

Re: Root (Cole Wehrle)

Post autor: tapczanik420 »

I official od Portalu przedsprzedaż Roota i Plemion Rzecznych z planowaną dostawą na wrzesień.
Na sprzedaż, a poza tym to szukam kafla promo do Dice Settlers ze Sierra West. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Awatar użytkownika
michaldz1
Posty: 274
Rejestracja: 18 paź 2011, 11:36
Has thanked: 79 times
Been thanked: 102 times

Re: Root (Cole Wehrle)

Post autor: michaldz1 »

metro pisze: 13 lip 2020, 14:14 Mam pytanie odnośnie wersji The Underworld Expansion, czy są tu może osoby, które już otrzymały wersje przez KS?
Znajoma zamówiła wersje KS poprzez Planszosfere i otrzymuje od ich strony jedynie wiadomości typu "jak będzie to będzie".
Zamawiałem z kolegą zz KS i gra dopiero wczoraj doszła. także mam nadzieje że koniec oczekiwania innych zamawiających jest blisko :)
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6357
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 192 times
Been thanked: 488 times
Kontakt:

Re: Root (Cole Wehrle)

Post autor: yosz »

Widzę, że Root dotarł właśnie do Planszostrefy (maty i Clockwork Expansion są jeszcze dostępne), a moje zamówienie ma "Realizacja wkrótce". Tak więc czekanie dobiega końca.
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
mk20336
Posty: 1553
Rejestracja: 02 sty 2019, 09:46
Has thanked: 72 times
Been thanked: 438 times
Kontakt:

Re: Root (Cole Wehrle)

Post autor: mk20336 »

ROOT - Underworld Expansion - first impressions

The ROOT - Underworld Expansion – razem z gamą mniejszych dodatków – było długo oczekiwanym rozszerzeniem do jednej z moich ulubionych gier. Dostajemy tutaj całą masę nowości – nie tylko interesująco komponujących się z główną grą, ale też pięknie wydanych. Więcej w krótkim artykule poniżej. Miłej lektury!

LINK: ROOT - Underworld Expansion - first impressions

Obrazek
Mój blog, serdecznie zapraszam!
https://theboardgameschronicle.com/
Awatar użytkownika
maxxie97
Posty: 20
Rejestracja: 22 mar 2020, 23:28
Has thanked: 3 times
Been thanked: 5 times

Re: Root (Cole Wehrle)

Post autor: maxxie97 »

Błagam, jeśli będzie Polska wersja Underworld to niech wyjdzie z tymi wszystkimi bajerami typu dodatkowa talia albo pionki włóczęgów. BŁAGAM! :lol:
tapczanik420
Posty: 328
Rejestracja: 26 kwie 2020, 12:15
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 22 times
Been thanked: 112 times

Re: Root (Cole Wehrle)

Post autor: tapczanik420 »

Obrazek
Na sprzedaż, a poza tym to szukam kafla promo do Dice Settlers ze Sierra West. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
gyds
Posty: 8
Rejestracja: 19 lis 2019, 19:43
Has thanked: 4 times
Been thanked: 1 time

Re: Root (Cole Wehrle)

Post autor: gyds »

Bardzo dobrze, niech myślą :D , byleby nie zapominali o polskich wersjach.
thegammer
Posty: 153
Rejestracja: 13 kwie 2017, 17:06
Has thanked: 15 times
Been thanked: 29 times

Re: Root (Cole Wehrle)

Post autor: thegammer »

Grał ktoś już na tych matach. Warte zakupu ??
Czy kupując MOUNTAIN / LAKE można śmiało grać frakcjami z podstawki i dodatku plemiona rzeczne czy raczej przystosowane są do frakcji z późniejszych dodatków ?
tapczanik420
Posty: 328
Rejestracja: 26 kwie 2020, 12:15
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 22 times
Been thanked: 112 times

Re: Root (Cole Wehrle)

Post autor: tapczanik420 »

thegammer pisze: 20 wrz 2020, 13:12 Grał ktoś już na tych matach. Warte zakupu ??
Czy kupując MOUNTAIN / LAKE można śmiało grać frakcjami z podstawki i dodatku plemiona rzeczne czy raczej przystosowane są do frakcji z późniejszych dodatków ?
Maty jak to maty, kosmetyka :D Czy warte zakupu jeden rabin powie tak drugi rabin powie nie. Ja kupiłem obie, same maty jakościowo dobre, nie grałem jeszcze, drugi złapie się za głowę żeby wydać tyle co gra z dodatkiem na kosmetyczny upiększacz 😃

Co do grania to na jeziorze są łódki i to chyba da radę zrobić sobie nazwijmy to "P'n'P" z kolei w górach są tunele i tutaj dosłowne P'n'P jest konieczne. Najlepiej sprawdzić w instrukcji.
Na sprzedaż, a poza tym to szukam kafla promo do Dice Settlers ze Sierra West. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
thegammer
Posty: 153
Rejestracja: 13 kwie 2017, 17:06
Has thanked: 15 times
Been thanked: 29 times

Re: Root (Cole Wehrle)

Post autor: thegammer »

Mata kupiona - dzisiaj rozegrane 2 partie. Do planszy już nie wrócimy.
Mata solidna i dobrze wykonana. Polecam brać puki są :).
mk20336
Posty: 1553
Rejestracja: 02 sty 2019, 09:46
Has thanked: 72 times
Been thanked: 438 times
Kontakt:

Re: Root (Cole Wehrle)

Post autor: mk20336 »

ROOT – digital version – first impressions

Świetne gry nie tak często mają dobrze wykonane cyfrowe implementacje. Na szczęście ROOT daje tutaj dobry przykład - niedawno wydane wersje na PC i telefony są naprawdę dobrej jakości. Więcej w artykule poniżej.

LINK: ROOT – digital version – first impressions

Obrazek
Mój blog, serdecznie zapraszam!
https://theboardgameschronicle.com/
Majkel89
Posty: 108
Rejestracja: 30 cze 2016, 18:59
Been thanked: 3 times

Re: Root (Cole Wehrle)

Post autor: Majkel89 »

Mam pytanie czy w polskiej wersji Root ma jakieś błędy w instrukcji na kartach?
Awatar użytkownika
Atamán
Posty: 1342
Rejestracja: 13 kwie 2010, 12:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 552 times
Been thanked: 281 times

Re: Root (Cole Wehrle)

Post autor: Atamán »

Majkel89 pisze: 23 paź 2020, 08:18 Mam pytanie czy w polskiej wersji Root ma jakieś błędy w instrukcji na kartach?
Jedyne co mi przychodzi do głowy to niekonsekwencja w nazywaniu frakcji kotów, zazwyczaj jest to "Markiza de Kot", ale w kilku miejscach jest "Markiz de Kot".

Błędów merytorycznych, wpływających na grę raczej nie ma. Minęło już trochę czasu od kiedy gra jest na rynku, gdyby coś było źle, to by to wyszło.
edit: a jednak jest błąd (patrz niżej).
Ostatnio zmieniony 23 paź 2020, 09:46 przez Atamán, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
anitroche
Posty: 769
Rejestracja: 23 kwie 2020, 10:09
Has thanked: 669 times
Been thanked: 781 times
Kontakt:

Re: Root (Cole Wehrle)

Post autor: anitroche »

Majkel89 pisze: 23 paź 2020, 08:18 Mam pytanie czy w polskiej wersji Root ma jakieś błędy w instrukcji na kartach?
Z tego co pamiętam, to był jakiś błąd w instrukcji w dodatku do Jaszczurzych Kultystów. Nie pamiętam o co chodziło, ale poprawnie było w księdze praw, więc grając tą frakcją warto korzystać z księgi ;). W wersji podstawowej gry, to polskie wydanie było już z uwzględnionymi poprawkami do angielskiego pierwszego wydania
"Cześć, mam na imię Ania i dzisiaj pokażę wam jak wygląda rozgrywka w wariancie solo w..."

Zapraszam na mój kanał z pełnymi rozgrywkami solo: Gram Solo na YouTube
Awatar użytkownika
Atamán
Posty: 1342
Rejestracja: 13 kwie 2010, 12:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 552 times
Been thanked: 281 times

Re: Root (Cole Wehrle)

Post autor: Atamán »

Ah, to prawda - błąd dotyczy rytuału punktacji u Jaszczurzych Kultystów w dodatku Plemiona Rzeczne.

W instrukcji i na planszy frakcji jest tekst "odrzuć nieujawnioną kartę", a powinno być: "odrzuć ujawnioną kartę".
Majkel89
Posty: 108
Rejestracja: 30 cze 2016, 18:59
Been thanked: 3 times

Re: Root (Cole Wehrle)

Post autor: Majkel89 »

Dzięki za informację. Kupiłem właśnie komplet Podstawka + dodatek
ODPOWIEDZ