Interakcja i agresja, 3-5 os.

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
ketyow
Posty: 43
Rejestracja: 04 lut 2010, 16:30
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 11 times

Interakcja i agresja, 3-5 os.

Post autor: ketyow »

Cześć, wypadłem z planszówek na kilka lat. Chcę zacząć grę w nowym gronie, które nigdy nie grało. Chciałbym zatem coś z max. średnim poziomem trudności, fajnie by było z negatywną interakcją, bo to sami faceci i nic tak nie bawi jak szkodzenie innym, a do tego żeby się dość dobrze skalowało na 3 osoby. No i żeby 5-6 godzinne partie nie były normą, a raczej coś 2-3h.

Ideałem byłaby Battlestar Galactica, bo ta gra to w zasadzie głównie rozmowa, zasady proste, a osoby mniej kumate i kompletnie niegrowe, a takie też będą grać, miałyby też kupę frajdy i brak sytuacji, że nigdy nie wygrywa. No, ale niedostępna.

Czego zatem szukać? Cyklady mnie osobiście niezbyt do gustu przypadły, bo trochę za mało myślenia i niezbyt się sprawdza jakakolwiek strategia, na koniec i tak przypadkowe osoby walczą o zwycięstwo i partia potrafi być okrutnie długa.

Z tych co jeszcze znam mógłbym pomyśleć o Grze o tron, tylko tutaj skalowanie do trzech osób jest już dość słabe z tego co pamiętam - Baratheon ma łatwe zwycięstwo przez brak wrogów na południu, szczególnie gdy nie gra przeciwko zbyt rozgarniętym graczom.

Macie jakieś pomysły? Dobrze wspominam Tzolkina, i nie mówię nie dla gier ekonomicznych, tylko np. takiego Wysokiego Napięcia obawiam się przez niewielką interakcję, gdzie każdy gra we własną grę. Ale sam nie wiem, bo nie grałem w nic od lat i nie znam kompletnie nowości.
mecenas
Posty: 762
Rejestracja: 08 gru 2012, 01:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 58 times
Been thanked: 157 times

Re: Interakcja i agresja, 3-5 os.

Post autor: mecenas »

Jeżeli chcecie dużo gadaniny nad stołem i oszukiwana (tylko od 4-ech osób) to zdecydowanie polecam Szeryf z Nottingham. Dużo gadaniny, śmiechu, zasady nie są za trudne, więc dla nowych graczy spokojnie powinno wejść.

W dużym skrócie w każdej turze jeden gracz jest szeryfem, który dba o to by nikt nie wwiózł kontrabandy do miasta, gdy pozostali gracze starają się wwieźć najbardziej drogocenne przedmioty do miasta. Dużo gadanina i dużo kłamstw, przy w miarę prostych zasadach.

Survive: Escape from Atlantis - Trzeba by było od razu kupić dodatek, bo inaczej jest to gra do 4-ech graczy, ale jest to nienawiść w czystej postaci. Będzie też działało na trzech graczy. W każdej rundzie rozpada się wyspa, na której znajdują się wasze pionki, które muszą dotrzeć na bezpieczny ląd. Po drodze są różne potwory morskie, rekiny czy wieloryby, które mogą zabić Twoich rozbitków. Bardzo dużo negatywnej interakcji.

Jak nie Cyklady to może Kemet? Dawno grałem, więc dużo nie napiszę, ale gra konfrontacyjna. Punkty w grze zdobywamy np. wygrywając walkę, ale tylko w tym wypadku, gdy atakujemy, co sprawia, że gra jest bardzo nastawiona na konflikty między graczami.
Awatar użytkownika
ketyow
Posty: 43
Rejestracja: 04 lut 2010, 16:30
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 11 times

Re: Interakcja i agresja, 3-5 os.

Post autor: ketyow »

Dzięki, przyjrzę się tytułom. Zwłaszcza z tym kłamaniem brzmi fajnie, ale niestety, musi być opcja dla trzech graczy.

A czy w Survive wszyscy muszą znać angielski czy wystarczy, że ja znam?

Dodam jeszcze, że karcianki też wchodzą w grę. Nie wiem jak się wobec moich wymagań ma Cytadela albo 51 stan Nowa Era?
Awatar użytkownika
Lothrain
Posty: 3410
Rejestracja: 18 sty 2011, 12:45
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 142 times
Been thanked: 300 times

Re: Interakcja i agresja, 3-5 os.

Post autor: Lothrain »

ketyow pisze: 25 paź 2020, 08:13 A czy w Survive wszyscy muszą znać angielski czy wystarczy, że ja znam?
To gra niezależna językowo, prosta do wytłumaczenia, nie ma potrzeby, żeby ktokolwiek inny znał język.
Awatar użytkownika
ketyow
Posty: 43
Rejestracja: 04 lut 2010, 16:30
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 11 times

Re: Interakcja i agresja, 3-5 os.

Post autor: ketyow »

Kurde, poczytałem, brzmi naprawdę ekstra, ale dodatek na 5 graczy niedostępny :-(
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8740
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2651 times
Been thanked: 2332 times

Re: Interakcja i agresja, 3-5 os.

Post autor: Curiosity »

No to Nemesis. Jest polska wersja językowa, gra to teoretycznie semi-kooperacja, ale tak naprawdę to każdy myśli tylko o sobie (a nawet może mieć tajny cel wyeliminowania któregoś z graczy). Klimat Obcego, każdy lubi. W rozgrywce się odpada, ale po pierwsze: ten kto odpadnie, zaczyna grać intruzami, a po drugie: jak odpadnie jeden, to za chwilę gra się kończy, bo Intruzi kierowani przez człowieka są bardziej efektywni.
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
Awatar użytkownika
ketyow
Posty: 43
Rejestracja: 04 lut 2010, 16:30
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 11 times

Re: Interakcja i agresja, 3-5 os.

Post autor: ketyow »

Nemesis za droga i chyba za wielka przy okazji.
Cyel
Posty: 2575
Rejestracja: 27 kwie 2018, 15:18
Has thanked: 1222 times
Been thanked: 1429 times

Re: Interakcja i agresja, 3-5 os.

Post autor: Cyel »

Nam się ostatnio bardzo dobrze sprawdza Mare Nostrum: Imperia. Dużo opartych na interakcji mechanik, konieczność agresywnych ruchów, gra się świetnie skaluje dla 3-5 graczy oraz trwa krócej i ma lepszy balans niż nasza ukochana Gra o Tron. A zarazem nie ma poczucia, że to całkowicie abstrakcyjna układanka jak Inis, Kemet czy Blood Rage - w MN:I wojna to faktycznie wojna z frontami, przemarszami i umocnionymi pozycjami.
Ostatnio zmieniony 25 paź 2020, 10:25 przez Cyel, łącznie zmieniany 1 raz.
Lubię grę. (a nie "tą grę")
Kupiłem grę. (a nie "tą grę")
Wygrałem w grę. (a nie "tą grę")
zsuedama
Posty: 118
Rejestracja: 20 maja 2019, 20:59
Has thanked: 18 times
Been thanked: 43 times

Re: Interakcja i agresja, 3-5 os.

Post autor: zsuedama »

Blood Rage, Kemet.

Battlestar to jest imo nuda do potęgi Ntej.
Nemesis może być, ale większość czasu każdy sobię rzepkę skrobie, a tu kolega pyta o interakcję.
Top: Blood Rage & Neuroshima Hex :)
Awatar użytkownika
Bruno
Posty: 2019
Rejestracja: 27 lip 2017, 19:13
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1494 times
Been thanked: 1142 times

Re: Interakcja i agresja, 3-5 os.

Post autor: Bruno »

Z lżejszych, dla 3-5 graczy, to Architekci Zachodniego Królestwa. Niby euro, ale reguły proste, jest negatywna interakcja.
Jeszcze a propos gry nad stołem, to taki staroć przyszedł mi do głowy jak Magnaci. Trochę gry nad stołem i wrednych wyborów, choć bez negatywnej interakcji wprost...
No i Dylematy Króla - wkrótce!!
Jesteś szczęśliwym posiadaczem np. Gloomhaven? Masz więc egzemplarz tej gry, a nie jej kopię. To znacząca różnica ;-)
Druga edycja GWT: pacholęta wznoszą domy w krainie My little pony.
Kupię kryształy many ze starej edycji Mage Knighta!
Awatar użytkownika
ketyow
Posty: 43
Rejestracja: 04 lut 2010, 16:30
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 11 times

Re: Interakcja i agresja, 3-5 os.

Post autor: ketyow »

Dzięki za podpowiedzi. Może być i euro jak można komuś wbijać szpile. Kwestia jest dosyć otwarta. Siedzę na zagranicznym roamingu i niestety żadnego gameplaya na youtube nie obejrzę, ale kilka tytułów już mnie zaciekawiło.
Awatar użytkownika
Zaan84
Posty: 460
Rejestracja: 16 wrz 2015, 15:14
Has thanked: 16 times
Been thanked: 86 times

Re: Interakcja i agresja, 3-5 os.

Post autor: Zaan84 »

Nemesis to ani dobry koop ani dobra gra. Losowe barachło, w ktorym wszystko jest przypadkowe. Inreakcja niewielka, jak na taką grę. Kazdy ma swoj cel i ma gdzieś innych graczy, bo po co mam komuś pomoc jak on może mieć za cel zabicie mnie albo wysterowanie statku gdzieindziej niz mi to jest potrzebne. Jak jestes zainteresowany tym tytułem to poważnie sie zastanów czy tego chcesz.
Jak chcecie sobie noże wbijać to może Spartakus?
km007tbg12
Posty: 140
Rejestracja: 06 gru 2014, 15:59
Lokalizacja: Sandomierz
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

Re: Interakcja i agresja, 3-5 os.

Post autor: km007tbg12 »

polecam Kemet świetny klimat. Ale ostatnio numer jeden to Spartakus tak wiem niedostępny, ale warto poszukać ta gra jest mega jeżeli chodzi o prostotę zasad a jednocześnie wiele dróg do wygrania i negatywną interakcję. Lord of hellas też daje radę, plus mega figurki.
Awatar użytkownika
ketyow
Posty: 43
Rejestracja: 04 lut 2010, 16:30
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 11 times

Re: Interakcja i agresja, 3-5 os.

Post autor: ketyow »

Kurde, Spartakus też rewelacyjnie by pasował, ale musi być coś dostępnego, będę tylko jeden dzień w kraju i to nie wiem kiedy dokładnie, więc chcę zamówić do Empiku, żeby tam gra czekała. No i to gra na koszt firmy, musi być z paragonem. Z dostępnością planszówek od lat ten sam problem widzę, te co kupowałem kiedy miałem stałą ekipę teraz na allegro po 500-700 zł :shock: A i ja walczyłem kiedyś o kupno niemal ostatniej sztuki Cyklad i Chaosu w starym świecie (w ten nigdy nie zagrałem, bo się ekipa rozpadła, ale dobrze mieć na półce na przyszłość...).
Awatar użytkownika
Ziomek
Posty: 52
Rejestracja: 18 cze 2020, 11:40
Has thanked: 2 times
Been thanked: 9 times

Re: Interakcja i agresja, 3-5 os.

Post autor: Ziomek »

To polecam Labyrinth: Paths of Destiny - 100% negatywnej interakcji. Ogólnie nie lubię negatywnej interakcji, ale przy tej grze w cztery osoby (max 6) było 100% zabawy i mnóstwo śmiechu, zwłaszcza przy przestawianiu golema. I rozgrywki są dosyć szybkie.
Awatar użytkownika
ketyow
Posty: 43
Rejestracja: 04 lut 2010, 16:30
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 11 times

Re: Interakcja i agresja, 3-5 os.

Post autor: ketyow »

Też wyprzedany. Blood Rage niby jest, ale musiałbym kombinować, bo nie w Empiku, a poza tym z w/w ostał mi się Mare Nostrum (tu podobno nie za wiele główkowania) i Kemet (wszędzie porównywany do Cyklad, w których niezbyt podoba mi się to, że w zasadzie gra się bez planu i wygrywa trochę przypadkiem, a warstwa militarna jest tylko dodatkiem). Nie mam dużego doświadczenia, ale najbardziej do gustu przypadły mi starcia z Gry o tron (prawdziwe sojusze, gdzie dodatkowy gracz bierze udział w walce, modyfikowanie wyniku starcia i specjalne zasady dowódców - tam nawet, gdy gry się nie wygrywa, satysfakcję przynoszą wygrane pojedyncze starcia), tylko tam balans dla 3 graczy leży (a przynajmniej kiedy są gracze na słabszym poziomie), ale może są jakieś rozsądne modyfikacje tych zasad z instrukcji? Rozważam wciąż zakup GoT. A może po prostu jakąś typową strategię wojenną powinienem kupić, tylko znów - jakie tytuły?
Awatar użytkownika
karmazynowy
Posty: 1017
Rejestracja: 15 lut 2011, 18:26
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 184 times
Been thanked: 427 times

Re: Interakcja i agresja, 3-5 os.

Post autor: karmazynowy »

ketyow pisze: 25 paź 2020, 22:08 Też wyprzedany. Blood Rage niby jest, ale musiałbym kombinować, bo nie w Empiku, a poza tym z w/w ostał mi się Mare Nostrum (tu podobno nie za wiele główkowania) i Kemet (wszędzie porównywany do Cyklad, w których niezbyt podoba mi się to, że w zasadzie gra się bez planu i wygrywa trochę przypadkiem, a warstwa militarna jest tylko dodatkiem). Nie mam dużego doświadczenia, ale najbardziej do gustu przypadły mi starcia z Gry o tron (prawdziwe sojusze, gdzie dodatkowy gracz bierze udział w walce, modyfikowanie wyniku starcia i specjalne zasady dowódców - tam nawet, gdy gry się nie wygrywa, satysfakcję przynoszą wygrane pojedyncze starcia), tylko tam balans dla 3 graczy leży (a przynajmniej kiedy są gracze na słabszym poziomie), ale może są jakieś rozsądne modyfikacje tych zasad z instrukcji? Rozważam wciąż zakup GoT. A może po prostu jakąś typową strategię wojenną powinienem kupić, tylko znów - jakie tytuły?
Podobno z dodatkiem GOT chodzi dobrze na 4 osoby.
Na półce | Na stole | Na sprzedaż i zamianę (Gdynia) | Podzielę się rabatem: Grybezpradu.eu - 5% | Planszostrefa.pl - 11%
Awatar użytkownika
ketyow
Posty: 43
Rejestracja: 04 lut 2010, 16:30
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 11 times

Re: Interakcja i agresja, 3-5 os.

Post autor: ketyow »

A to jeszcze takie pytanie: które z tych gier (Blood rage, Gra o tron, Kemet, Mare Nostrum) pochłaniają najmniej czasu? Fajnie byłoby jakby czterech graczy zmieściło się w trzech godzinach. Wiem, że to dużo zależy od towarzystwa i jego rozmowności, bo zdarzały mi się Cyklady po 5, albo BSG po 6 godzin, ale tak orientacyjnie z tego co ogrywaliście - każde doświadczenie jest jakąś podpowiedzią. Pracujemy zmianowo w różnych godzinach i partie po 5-6 godzin byłyby tu problemem. W GoT pamiętam, że w trzy osoby szło w miarę sprawnie i szybko, ale to też z uwagi na balans, kiedy Baratheon potrafił grać we własną grę i szybciutko zajmować dół planszy.
zsuedama
Posty: 118
Rejestracja: 20 maja 2019, 20:59
Has thanked: 18 times
Been thanked: 43 times

Re: Interakcja i agresja, 3-5 os.

Post autor: zsuedama »

W BR mam za sobą na pewno ponad 20 gier - to dość szybka gra, najczęściej grałem w 4 lub 5 osób, nie dobijamy do 3h - jak nikt się nie musi zajmować dzieckiem albo nie ma przerw to zdecydowanie krócej. W Kemeta mam mniej rozegranych partii, rozgrywka trwa trochę dłużej niż BR, ale też nie turbo długo. Pozostałe dwie - nie wypowiem się.

Odnosząc się jeszcze do Twojego poprzedniego posta - Kemeta łączy z Cykladami wydawca i antyczna tematyka ale to dwie zupełnie różne gry. Kemet to bardzo agresywna naparzanka - w przeciwieństwie do Cyklad.
Top: Blood Rage & Neuroshima Hex :)
KonradT
Posty: 621
Rejestracja: 15 maja 2012, 19:34
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 121 times
Been thanked: 37 times

Re: Interakcja i agresja, 3-5 os.

Post autor: KonradT »

Dla 3-5 graczy żądnych interakcji polecam Tammany Hall. Gra o prostych zasadach, w której walczycie o bycie burmistrzem Nowego Jorku w czasach wielkiej imigracji (gra jest osadzona mniej więcej w tym samym czasie co film Gangi Nowego Jorku). Gra trwa 16 rund podzielonych na 4 kadencje. W swojej turze gracz musi wykonać jedną z dwóch akcji, dołożyć dwóch swoich bossów do dzielnic lub jednego bossa i imigrantów. Od drugiej kadencji gracz ma jeszcze dwie opcjonalne akcje, raz na kadencje może oczernić innego gracza i usunąć jego bossów z planszy oraz zdolności z zajmowanego stanowiska. Na końcu każdej kadencji odbywają się wybory. Gracze walczą w licytacjach o każdą dzielnicę, w której mają swoich bossów. Do liczby bossów gracze mogą dorzucić pozyskane wcześniej wpływy u imigrantów z danej dzielnicy. Gracz, który wygrał wybory zostaje burmistrzem, zdobywa kilka punktów i przydziela pozostałym graczom stanowiska, które dają specjalne akcje (burmistrz nie ma żadnej).
Gra się dobrze skaluje dzięki opóźnionemu otwieraniu dzielnic przy mniejszej liczbie graczy. W trakcie rozgrywki obchodzą nas także te dzielnice, o które nie chcemy walczyć, bo możemy zmienić sytuację w danej dzielnicy dokładając imigrantów, których tam nie było, co pozwoli graczowi z wpływami u danych imigrantów pokonać dotychczasowego faworyta. Jedyna losowość w grze to uzupełniana po wyczerpaniu pula imigrantów w porcie.
Od drugiej kadencji praktycznie każda to interakcja. Jak najbardziej można dogadywać się z innymi graczami, ale nie ma w grze mechanizmów wymuszających spełnianie obietnic (w końcu gracze wcielają się w polityków - obiecać można wszystko).
Awatar użytkownika
ketyow
Posty: 43
Rejestracja: 04 lut 2010, 16:30
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 11 times

Re: Interakcja i agresja, 3-5 os.

Post autor: ketyow »

Musiałem zamówić dziś, naczytałem się jeszcze recenzji, a ponieważ udało się wynegocjować dwukrotnie większy budżet :mrgreen: to kupiłem Blood rage z dodatkiem na 5 os. i Survive: Escape from Atlantis. Ogromne dzięki za pomoc, żadnej z tych gier nie znałem. Jeśli nadal ktoś ma chęć wypowiedzieć się o jakimś tytule to wciąż jestem zainteresowany, prędzej czy później będę kupował kolejne tytuły.
ODPOWIEDZ