Aeon's End (Kevin Riley)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
MrAtrion
Posty: 651
Rejestracja: 01 lip 2017, 13:38
Has thanked: 86 times
Been thanked: 43 times

Re: Aeon's End (Kevin Riley)

Post autor: MrAtrion »

Warto kupić tą matę do gry? Ktoś kiedyś pisał o przecięciu jej nawet.
Pompa85
Posty: 163
Rejestracja: 07 sie 2018, 23:14
Has thanked: 2 times
Been thanked: 11 times

Re: Aeon's End (Kevin Riley)

Post autor: Pompa85 »

Jestem szczęśliwym posiadaczem Wiecznej Wojny i... gra mi się bardzo podoba, zarówno mechanicznie jak i graficznie.:)

Do pudełka Portal dodał kilka poprawionych kart. Niestety syn mi się dobrał do gry i chyba coś pomieszał. Prawie wszystkie udało mi się prawidłowo podmienić, oprócz Zmory portalu. Który teks jest prawidłowy tej karty? "... należy wtasować karty tur Nemezis w talię tur", czy "... należy wtasować kartę tury Nemezis w talię tur"?
MarekSpam
Posty: 8
Rejestracja: 09 cze 2020, 01:12
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Aeon's End (Kevin Riley)

Post autor: MarekSpam »

"... należy wtasować kartę tury Nemezis w talię tur" jest prawidłowa.
MrAtrion pisze: 01 paź 2020, 20:42 Warto kupić tą matę do gry? Ktoś kiedyś pisał o przecięciu jej nawet.
Moim zdaniem warto kupić. Jeżeli chodzi o przecinanie to dotyczy to chyba maty w wersji pionowej. Z tego co wiem teraz mozna kupić wersje w poziomie. Osobiscie mam pionową i pasuje mi.
Ostatnio zmieniony 01 paź 2020, 21:43 przez MarekSpam, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
gnysek
Posty: 398
Rejestracja: 30 kwie 2020, 14:28
Has thanked: 40 times
Been thanked: 96 times

Re: Aeon's End (Kevin Riley)

Post autor: gnysek »

Tak, nowa mata to nie jest ta sama co kilka(naście) miesięcy temu była dostępna i ułożenie jest zupełnie inne.
mecenas
Posty: 762
Rejestracja: 08 gru 2012, 01:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 58 times
Been thanked: 157 times

Re: Aeon's End (Kevin Riley)

Post autor: mecenas »

Jako że dużo tego się już zebrało do aeon's end postanowiłem rozwiązać jakoś kwestie przechowywania. Nie uśmiechaly mi się dwa pudła z gra bo co to za frajda przy rozkładaniu więc kupiłem sobie po prostu skrzynie i dorobilem prze grodków.
Na chwilę obecną w środku jest Aeon's end; aeon's end wieczna wojna oraz siedem dodatków. Nie wiem czy New Age uda mi się jeszcze do tego zmieścić ale będę się starał :mrgreen:
Spoiler:
Zack
Posty: 217
Rejestracja: 13 mar 2018, 21:20
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 4 times
Been thanked: 7 times

Re: Aeon's End (Kevin Riley)

Post autor: Zack »

Pompa85 pisze: 01 paź 2020, 21:01 Jestem szczęśliwym posiadaczem Wiecznej Wojny i... gra mi się bardzo podoba, zarówno mechanicznie jak i graficznie.:)

Do pudełka Portal dodał kilka poprawionych kart. Niestety syn mi się dobrał do gry i chyba coś pomieszał. Prawie wszystkie udało mi się prawidłowo podmienić, oprócz Zmory portalu. Który teks jest prawidłowy tej karty? "... należy wtasować karty tur Nemezis w talię tur", czy "... należy wtasować kartę tury Nemezis w talię tur"?
A ja mam podobne pytanie bo dostałem poprawioną kartę "Edryss Tragg" (akolita Pani Pustej Korony) i za nic nie mogę się doszukać co jest na tej karcie poprawione. Treść wydaje mi się taka sama jak w oryginalnej karcie, która już była w pudle. Domyślam się, że być może mam edycję gry, gdzie poprawiona wersja Edryssa była już w druku, ale czy mógłby ktoś to ostatecznie potwierdzić? Jaki był błąd na tej karcie?

U mnie treść brzmi:
Magia Krwi: Dowolny gracz otrzymuje 2 obrażenia. Następnie jeżeli ten gracz ma 5 lub mniej punktów życia, ten Poplecznik otrzymuje 2 obrażenia.
aeiou871
Posty: 978
Rejestracja: 18 kwie 2017, 11:12
Has thanked: 311 times
Been thanked: 432 times

Re: Aeon's End (Kevin Riley)

Post autor: aeiou871 »

Zack pisze: 26 paź 2020, 19:51
Pompa85 pisze: 01 paź 2020, 21:01 Jestem szczęśliwym posiadaczem Wiecznej Wojny i... gra mi się bardzo podoba, zarówno mechanicznie jak i graficznie.:)

Do pudełka Portal dodał kilka poprawionych kart. Niestety syn mi się dobrał do gry i chyba coś pomieszał. Prawie wszystkie udało mi się prawidłowo podmienić, oprócz Zmory portalu. Który teks jest prawidłowy tej karty? "... należy wtasować karty tur Nemezis w talię tur", czy "... należy wtasować kartę tury Nemezis w talię tur"?
A ja mam podobne pytanie bo dostałem poprawioną kartę "Edryss Tragg" (akolita Pani Pustej Korony) i za nic nie mogę się doszukać co jest na tej karcie poprawione. Treść wydaje mi się taka sama jak w oryginalnej karcie, która już była w pudle. Domyślam się, że być może mam edycję gry, gdzie poprawiona wersja Edryssa była już w druku, ale czy mógłby ktoś to ostatecznie potwierdzić? Jaki był błąd na tej karcie?

U mnie treść brzmi:
Magia Krwi: Dowolny gracz otrzymuje 2 obrażenia. Następnie jeżeli ten gracz ma 5 lub mniej punktów życia, ten Poplecznik otrzymuje 2 obrażenia.
Sprawdź rewers
Zack
Posty: 217
Rejestracja: 13 mar 2018, 21:20
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 4 times
Been thanked: 7 times

Re: Aeon's End (Kevin Riley)

Post autor: Zack »

aeiou871 pisze: 26 paź 2020, 19:52
Zack pisze: 26 paź 2020, 19:51
Pompa85 pisze: 01 paź 2020, 21:01 Jestem szczęśliwym posiadaczem Wiecznej Wojny i... gra mi się bardzo podoba, zarówno mechanicznie jak i graficznie.:)

Do pudełka Portal dodał kilka poprawionych kart. Niestety syn mi się dobrał do gry i chyba coś pomieszał. Prawie wszystkie udało mi się prawidłowo podmienić, oprócz Zmory portalu. Który teks jest prawidłowy tej karty? "... należy wtasować karty tur Nemezis w talię tur", czy "... należy wtasować kartę tury Nemezis w talię tur"?
A ja mam podobne pytanie bo dostałem poprawioną kartę "Edryss Tragg" (akolita Pani Pustej Korony) i za nic nie mogę się doszukać co jest na tej karcie poprawione. Treść wydaje mi się taka sama jak w oryginalnej karcie, która już była w pudle. Domyślam się, że być może mam edycję gry, gdzie poprawiona wersja Edryssa była już w druku, ale czy mógłby ktoś to ostatecznie potwierdzić? Jaki był błąd na tej karcie?

U mnie treść brzmi:
Magia Krwi: Dowolny gracz otrzymuje 2 obrażenia. Następnie jeżeli ten gracz ma 5 lub mniej punktów życia, ten Poplecznik otrzymuje 2 obrażenia.
Sprawdź rewers
A to dobre, rzeczywiście było na oryginalnej karcie "Acolyte Deck", a na poprawionej "Talia Akolitów", kto by się spodziewał, dzięki. Już prawie wyrzuciłem tę kartę razem z błędnymi.
Awatar użytkownika
lotheg
Posty: 795
Rejestracja: 11 paź 2017, 10:25
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 271 times
Been thanked: 276 times

Re: Aeon's End (Kevin Riley)

Post autor: lotheg »

Zagrałem wczoraj pierwszy raz w podstawkę Aeon's End, bo przyszła z mathandlu i jednak po graniu w Mage Knight wydaje mi się dość...skromna ;) Chcę jednak dać szanse, bo czas gry w okolicach godzinki jest zachęcający. Co ewentualnie należy dokupić, żeby nie zapewnić sobie większej regrywalności tylko bardziej grę skomplikować/rozszerzyć? Wersja legacy?
Kanban to najlepszy Vital, a Trajan jest lepszy od Zamków.
Wishlista
Awatar użytkownika
gnysek
Posty: 398
Rejestracja: 30 kwie 2020, 14:28
Has thanked: 40 times
Been thanked: 96 times

Re: Aeon's End (Kevin Riley)

Post autor: gnysek »

Cieżko powiedzieć, czy tę grę sie rozszerza, zwiększa się tylko pulę kart z której można wybrać, ale trzon pozostaje ten sam. Każdy nemesis może mieć swoje dodatkowe zasady, ale to nie jest takie rozszerzanie jak w innych grach, że nagle dwa razy tyle miejsca na stole trzeba.

Legacy niedługo będzie w wersji PL (Q1 2021?).
c08mk
Posty: 2463
Rejestracja: 02 sie 2013, 16:24
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 100 times
Been thanked: 286 times

Re: Aeon's End (Kevin Riley)

Post autor: c08mk »

AE: Outcast wprowadza dodatkowego sojusznika dla graczy. Sojusznik może zbierać ładunki i odpalać losową umiejętność. Według mnie jest to dość spora zmiana, bo nieraz w moich rozgrywkach się zdarzało, że umiejętność maga była nieprzydatna.
Awatar użytkownika
gnysek
Posty: 398
Rejestracja: 30 kwie 2020, 14:28
Has thanked: 40 times
Been thanked: 96 times

Re: Aeon's End (Kevin Riley)

Post autor: gnysek »

A w ogóle ma ta reszta dodatków kiedyś wyjść po polsku? Bo wygląda, że gra bije rekordy sprzedaży, ale po 4 dodatkach cisza (albo przeoczyłem informacje).
Zack
Posty: 217
Rejestracja: 13 mar 2018, 21:20
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 4 times
Been thanked: 7 times

Re: Aeon's End (Kevin Riley)

Post autor: Zack »

lotheg pisze: 27 paź 2020, 11:10 Zagrałem wczoraj pierwszy raz w podstawkę Aeon's End, bo przyszła z mathandlu i jednak po graniu w Mage Knight wydaje mi się dość...skromna ;) Chcę jednak dać szanse, bo czas gry w okolicach godzinki jest zachęcający. Co ewentualnie należy dokupić, żeby nie zapewnić sobie większej regrywalności tylko bardziej grę skomplikować/rozszerzyć? Wersja legacy?
Podstawka Aeon's End jest chyba najmniej skomplikowana z punktu widzenia strategii, synergii między kartami itp. Rozszerzenie o karty z Wiecznej Wojny może Cię usatysfakcjonować, bo karty, umiejętności i Nemesis są trochę mniej oczywiste i umożliwają ciekawsze combosy.
Wosho
Posty: 1439
Rejestracja: 01 gru 2011, 13:15
Has thanked: 177 times
Been thanked: 141 times

Re: Aeon's End (Kevin Riley)

Post autor: Wosho »

Mage knight to gra na caly wieczor, a AE zagrasz w tym czasie kilka razy, jesli Ci sie spodobalo dokup sobie reszte pierwszej fali czyli male dodatki i sprobuj przejsc wszystkich bosow z losowym rynkiem, jesli bedzie za latwo sprobuj extinction mode :)
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3358
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1115 times
Been thanked: 1282 times

Re: Aeon's End (Kevin Riley)

Post autor: seki »

Szczerze to dla mnie podstawka i Wieczna wojna to ten sam poziom zależności między kartami. Jeśli podstawka nie podeszła ze względu na zbyt prostą rozgrywkę to jestem przekonany, że Wieczna wojna jej nie skomplikuje na tyle by cokolwiek zmienić w ogólnych odczuciach. Te obecne dodatki PL dodają nowe karty, nowych bosów, nowych magów ale to nadal jest nieskomplikowana gra. Zmienisz regrywalnośc pod względem różnorodności tych elementów ale poziom skomplikowania jaki ja rozumiem, się moim zdaniem nie zmieni.
sasquach
Posty: 1829
Rejestracja: 29 cze 2016, 00:59
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 934 times
Been thanked: 586 times

Re: Aeon's End (Kevin Riley)

Post autor: sasquach »

gnysek pisze: 27 paź 2020, 11:39 A w ogóle ma ta reszta dodatków kiedyś wyjść po polsku? Bo wygląda, że gra bije rekordy sprzedaży, ale po 4 dodatkach cisza (albo przeoczyłem informacje).
Jadą po kolei. Jak sam napisałeś teraz będzie Legacy i pewnie Burning Secrets z nim. Potem The New Age z dodatkami, a na końcu Outcast z dodatkami.
mecenas
Posty: 762
Rejestracja: 08 gru 2012, 01:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 58 times
Been thanked: 157 times

Re: Aeon's End (Kevin Riley)

Post autor: mecenas »

lotheg pisze: 27 paź 2020, 11:10 Zagrałem wczoraj pierwszy raz w podstawkę Aeon's End, bo przyszła z mathandlu i jednak po graniu w Mage Knight wydaje mi się dość...skromna ;) Chcę jednak dać szanse, bo czas gry w okolicach godzinki jest zachęcający. Co ewentualnie należy dokupić, żeby nie zapewnić sobie większej regrywalności tylko bardziej grę skomplikować/rozszerzyć? Wersja legacy?
Porównywanie w sumie koncepcyjnie prostego deck builder'a z Mage Knight'em to jak zagranie w Projekt Gaja czy Terra Mystica, a później narzekanie, że Epoka Kamienia jest prostym euro z turlaniem kości... Trochę nie tędy droga na pewno.

Co do skomplikowania to trzy proste rzeczy, które masz w instrukcji - losowy rynek oraz dwa wyższe poziomy trudności - zagłada oraz ekspert.

Pamiętaj też że każdy Nemezis ma inne zdolności więc jeżeli zacząłeś od Gnieworodnego, to w teorii pozostali są trudniejsi.

Co do samej komplikacji gry - to Legacy raczej nie komplikuje rozgrywki, tylko po trochu wprowadza elementy znane w podstawowej grze (aczkolwiek mogę się mylić, bo sam nie grałem tylko czytałem opinie :mrgreen: )
Awatar użytkownika
lotheg
Posty: 795
Rejestracja: 11 paź 2017, 10:25
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 271 times
Been thanked: 276 times

Re: Aeon's End (Kevin Riley)

Post autor: lotheg »

mecenas pisze: 27 paź 2020, 12:12
lotheg pisze: 27 paź 2020, 11:10 Zagrałem wczoraj pierwszy raz w podstawkę Aeon's End, bo przyszła z mathandlu i jednak po graniu w Mage Knight wydaje mi się dość...skromna ;) Chcę jednak dać szanse, bo czas gry w okolicach godzinki jest zachęcający. Co ewentualnie należy dokupić, żeby nie zapewnić sobie większej regrywalności tylko bardziej grę skomplikować/rozszerzyć? Wersja legacy?
Porównywanie w sumie koncepcyjnie prostego deck builder'a z Mage Knight'em to jak zagranie w Projekt Gaja czy Terra Mystica, a później narzekanie, że Epoka Kamienia jest prostym euro z turlaniem kości... Trochę nie tędy droga na pewno.

Co do skomplikowania to trzy proste rzeczy, które masz w instrukcji - losowy rynek oraz dwa wyższe poziomy trudności - zagłada oraz ekspert.

Pamiętaj też że każdy Nemezis ma inne zdolności więc jeżeli zacząłeś od Gnieworodnego, to w teorii pozostali są trudniejsi.

Co do samej komplikacji gry - to Legacy raczej nie komplikuje rozgrywki, tylko po trochu wprowadza elementy znane w podstawowej grze (aczkolwiek mogę się mylić, bo sam nie grałem tylko czytałem opinie :mrgreen: )
Źle to trochę zabrzmiało faktycznie...chodzi o to, że w zeszłym tygodniu i w weekend grałem 2 razy pełny podbój w Mage Knight, więc jestem naprawdę świeżo po tych rozgrywkach...i w takim momencie Aeon's End po prostu wydał mi się trochę 'meh'. Ja wiedziałem jakiego rozmiaru to gra i na co się piszę, ale pytanie które zadałem mimo wszystko jest zasadne ;)
Kanban to najlepszy Vital, a Trajan jest lepszy od Zamków.
Wishlista
sasquach
Posty: 1829
Rejestracja: 29 cze 2016, 00:59
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 934 times
Been thanked: 586 times

Re: Aeon's End (Kevin Riley)

Post autor: sasquach »

Samo Legacy jest łatwiejsze. Ale to ze względu na samą ideę legacy. Było by smutno gdyby człowiek w kółko przegrywał :)

Kolejne dodatki, w tym Legacy, wprowadzają ciekawsze czary, nowe mechaniki, dzięki czemu gra staje się bardziej rozbudowana. Do tego jeśli grałeś true solo, to zachęcam do grania do grania dwoma, albo nawet trzema magami dzięki czemu dojdzie kolejna warstwa interakcji i planowania między nimi.
Phate
Posty: 931
Rejestracja: 06 lis 2013, 18:31
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 9 times
Been thanked: 33 times

Re: Aeon's End (Kevin Riley)

Post autor: Phate »

Bo ja wiem czy na dwóch magów jest trudnie ?
Ja grając Solo miałem problem i nie zawsze udawało mi się pokonać Nemesis, po przejściu na dwóch magów poziom trudności spadł....
sasquach
Posty: 1829
Rejestracja: 29 cze 2016, 00:59
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 934 times
Been thanked: 586 times

Re: Aeon's End (Kevin Riley)

Post autor: sasquach »

Nie pisałem, że trudniej, pisałem, że ciekawiej.
Phate
Posty: 931
Rejestracja: 06 lis 2013, 18:31
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 9 times
Been thanked: 33 times

Re: Aeon's End (Kevin Riley)

Post autor: Phate »

Nie doczytałem :wink:
Może rzeczywiście trochę ciekawiej gra się dwoma magami :)
Awatar użytkownika
lotheg
Posty: 795
Rejestracja: 11 paź 2017, 10:25
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 271 times
Been thanked: 276 times

Re: Aeon's End (Kevin Riley)

Post autor: lotheg »

Spróbowałem od razu na dwóch magów. Dzięki wszystkim za odpowiedzi!
Kanban to najlepszy Vital, a Trajan jest lepszy od Zamków.
Wishlista
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3358
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1115 times
Been thanked: 1282 times

Re: Aeon's End (Kevin Riley)

Post autor: seki »

Portal Games poinformował o przedsprzedaży wersji Legacy. https://sklep.portalgames.pl/aeon-s-end ... 1112c521d1

Ale karty będą się różnić od polskiego wydania Aeons end podstawka i Wieczna wojna. Drukują to w innej drukarni, w Chinach zamiast w Polsce, jak pozostałe pudełka. Jestem tym faktem zdruzgotany i nie wiem nawet co zrobić. Chyba sprzedam oba polskie pudła, kupie angielski oryginał i daruje sobie przyszłe zakupy jakichkolwiek gier od Portalu.
mecenas
Posty: 762
Rejestracja: 08 gru 2012, 01:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 58 times
Been thanked: 157 times

Re: Aeon's End (Kevin Riley)

Post autor: mecenas »

seki pisze: 06 lis 2020, 17:06 Portal Games poinformował o przedsprzedaży wersji Legacy. https://sklep.portalgames.pl/aeon-s-end ... 1112c521d1

Ale karty będą się różnić od polskiego wydania Aeons end podstawka i Wieczna wojna. Drukują to w innej drukarni, w Chinach zamiast w Polsce, jak pozostałe pudełka. Jestem tym faktem zdruzgotany i nie wiem nawet co zrobić. Chyba sprzedam oba polskie pudła, kupie angielski oryginał i daruje sobie przyszłe zakupy jakichkolwiek gier od Portalu.
Radzę tak zrobić. Polskie wydanie jest strasznym syfem w porównaniu do wersji angielskiej... jakość komponentów w stosunku do oryginalnego wydania jest dużo gorsza. Postaci są na kartonie grubości żetonów, a nie na takim cienkim badziewiem . Zwykłe karty to samo, są co najmniej dwa razy grubsze i od drugiej edycji masz zakładki na każdy rodzaj nemesis, by lepiej uporządkować elementy.
Ostatnio zmieniony 06 lis 2020, 17:44 przez mecenas, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ