Bitwa Warszawska (Jan Madejski)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Flank3r
Posty: 63
Rejestracja: 09 gru 2018, 16:41
Lokalizacja: Otwock
Has thanked: 30 times
Been thanked: 31 times

Bitwa Warszawska (Jan Madejski)

Post autor: Flank3r »

Obrazek

Na początku października wyszła najnowsza od IPN, traktująca o Bitwie Warszawskiej, dla dwóch osób. Dziwię się, że ciężko coś naleźć o tym tytule, bo o Bitwie Warszawskiej od Michała Sieńko i Zielonej Sowy więcej było słychać po premierze.

W pudełku znajdziemy dwie instrukcje (po polsku i angielsku) wraz z opracowaniem historycznym, planszę, żetony armii, 60 kart (po 30 na stronę) i różne znaczniki.
Wykonanie, jak to bywa w grach IPN stoi na wysokim poziomie, zarówno graficznym jak i jakościowym. Jedynie mogę się przyczepić do wypraski, gdzie w przegródkach sobie wszystko włożymy ale po położeniu gry na bok wszystko lata w środku. Ale można to wybaczyć, bo patrząc na komponenty i cenę między 25 a 40 zł to jest jak za półdarmo :D

Na pierwszy rzut oka wygląda na coś podobnego do innych gier IPN takich jak 303 czy 111 ale to powód heksowej planszy. Gra ma kompletnie inną mechanikę i się skupia na manewrowaniu armiami, zarządzaniu ręką podczas bitew oraz zagrywaniu specjalnych akcji. Nie jest to ciężki tytuł wojenny, bo gra ma proste zasady (ale bardziej złożone od 303 i 111) a sama partia powinna trwać jakieś 30 minut.

Ogólnie pierwsze wrażenia są bardzo pozytywne, chociaż nie wiem jak się będzie spisywać po 10-20 partii. Mimo prostych zasad, to jest trochę kombinowania i zwracania uwagi na jakie ma się dostępne siły na ręku, gdzie się poruszyć i związać armię przeciwnika walką. Dodatkowo strony nie są do końca symetryczne i mają inne cele. Wydaje mi się, że grający Bolszewikami musi trochę bardziej kombinować i czasami dociąg kart może zaboleć, gdy akurat nie mamy kart dla armii, która z każdej strony ma przeciwnika ale gra jest na tyle szybka, że nie jest to jakaś dyskwalifikująca wada.
Ktoś jeszcze miał okazję zagrać i podzieli się opinią? 8)
Awatar użytkownika
Xfenix
Posty: 186
Rejestracja: 05 wrz 2016, 23:24
Lokalizacja: Wałbrzych
Has thanked: 12 times
Been thanked: 15 times

Re: Bitwa Warszawska (Jan Madejski)

Post autor: Xfenix »

Recenzji i opinie o grze jak na lekarstwo. Nikt się nie skusił na atrakcyjną cenę? W dodatku tematyka o której aktualnie wiele się mówi.
Awatar użytkownika
kaimada
Posty: 1130
Rejestracja: 06 sty 2007, 13:58
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 27 times
Been thanked: 126 times

Re: Bitwa Warszawska (Jan Madejski)

Post autor: kaimada »

Xfenix pisze: 30 paź 2020, 21:00 Recenzji i opinie o grze jak na lekarstwo. Nikt się nie skusił na atrakcyjną cenę? W dodatku tematyka o której aktualnie wiele się mówi.
Nie zauważyłem tej premiery. Muszę zamówić i ograć. :)
Awatar użytkownika
trance-atlantic
Posty: 686
Rejestracja: 02 sty 2012, 11:41
Lokalizacja: Wlkp
Has thanked: 47 times
Been thanked: 225 times
Kontakt:

Re: Bitwa Warszawska (Jan Madejski)

Post autor: trance-atlantic »

To ja na zachętę dla przyszłych recenzentów wrzucam unboxing :)

https://www.youtube.com/watch?v=BM5vsy_ZhnI
Around The Board - videoinstrukcje i przykładowe rozgrywki :)

Planszostrefa - 10%, Planszomania - 10%, 3trolle - 7%.|
Awatar użytkownika
stalker
Posty: 2594
Rejestracja: 24 cze 2004, 23:14
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 32 times
Been thanked: 12 times

Re: Bitwa Warszawska (Jan Madejski)

Post autor: stalker »

Flank3r pisze: 18 paź 2020, 21:42 Wykonanie, jak to bywa w grach IPN stoi na wysokim poziomie, zarówno graficznym jak i jakościowym. Jedynie mogę się przyczepić do wypraski, gdzie w przegródkach sobie wszystko włożymy ale po położeniu gry na bok wszystko lata w środku
Tak, to nie tak miało być. Zostaje luz, który musiał być, żeby się zmieścił karton z żetonami. Ale może warto po wybiciu żeton włożyć formatkę pod spód wypraski i wtedy będzie ciaśniej w pudełku? :)

Zastanawiających się nad zakupem zachęcam do przeczytania instrukcji: https://edukacja.ipn.gov.pl/edu/materia ... awska.html

Można sobie przy okazji zobaczyć przyjemny spot, który wyprodukował Instytut. Będzie też wideotutorial (prawodopodobnie dziś).
Lukasz M. Pogoda | w biblioteczce | zainteresowało mnie
Warszawskie spotkania projektantów i testerów gier planszowych. Chcesz pomóc w testowaniu lub masz swój projekt? Monsoon Group pomoże! Informacje na forum tutaj. Zapraszamy!
kaska 30
Posty: 2
Rejestracja: 21 gru 2020, 13:23

Re: Bitwa Warszawska (Jan Madejski)

Post autor: kaska 30 »

Ciekawa gra, bardzo przejrzysta podoba mi się oprawa graficzna. Gra historyczna, która daje możliwości wielu strategii, dla dwóch graczy.
Awatar użytkownika
Leviathan
Posty: 2267
Rejestracja: 01 wrz 2009, 13:53
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 396 times
Been thanked: 1044 times
Kontakt:

Re: Bitwa Warszawska (Jan Madejski)

Post autor: Leviathan »

Zapraszam do obejrzenia zawartości pudełka z tym tytułem:

Wojennik TV # 512: Bitwa Warszawska (IPN) - unboxing (PL)
Awatar użytkownika
Leviathan
Posty: 2267
Rejestracja: 01 wrz 2009, 13:53
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 396 times
Been thanked: 1044 times
Kontakt:

Re: Bitwa Warszawska (Jan Madejski)

Post autor: Leviathan »

Po unboxingu czas na recenzję. Zapraszam:

Wojennik TV # 521: Bitwa Warszawska (IPN) - recenzja (PL)
Awatar użytkownika
Leviathan
Posty: 2267
Rejestracja: 01 wrz 2009, 13:53
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 396 times
Been thanked: 1044 times
Kontakt:

Re: Bitwa Warszawska (Jan Madejski)

Post autor: Leviathan »

Dorzucam angielską wersję recenzji:

Wojennik TV # 527: Bitwa Warszawska (IPN) - review (ENG)
mordajeza
Posty: 361
Rejestracja: 19 lut 2019, 13:16
Has thanked: 171 times
Been thanked: 246 times

Re: Bitwa Warszawska (Jan Madejski)

Post autor: mordajeza »

Xfenix pisze: 30 paź 2020, 21:00 Nikt się nie skusił na atrakcyjną cenę?
Ja się skusiłem. Zacznę od tego, że nie gram w gry wojenne, więc oceniam z perspektywy casuala ;)

Wykonanie jak za tę cenę super, całość porządna i bardzo klimatyczna (nawet moja żona stwierdziła, że czuje się jak generał :P ). Instrukcja niezła, choć zostawia jedno czy dwa niedopowiedzenia. Rozgrywka szybka, dynamiczna. Mechaniki sprytne, naprawdę dobrze współgrające z tematem i walorem edukacyjnym. Jestem pod sporym wrażeniem, jak dobrze jak na tak prostą i szybką grę. Natomiast żeby nie było tak różowo, to losowość wynikająca z kart, jakkolwiek dobrze współgra z tematem, jest jednak mocno odczuwalna. No i to, że gra jest tak szybka (30min) sprawia, że zanim się dobrze rozpędzi, to już się kończy.

Ogólnie dla mnie to takie 7/10. Na półce zostaje, bo zajmuje mało miejsca. Od czasu do czasu zagram :)
Awatar użytkownika
_Berenice_
Posty: 763
Rejestracja: 17 lis 2012, 14:36
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 62 times
Been thanked: 478 times

Re: Bitwa Warszawska (Jan Madejski)

Post autor: _Berenice_ »

Moja kolekcja

Planszówkowy PKS - gdzie planszówki kupujemy sami, a wy decydujecie, czy również chcecie wydać na nie swoje pieniądze!

ZnadPlanszy.pl - zapraszamy też do naszego bloga, gdzie także dzieją się różniste rzeczy :>
ODPOWIEDZ