Sid Meier's Civilization: A New Dawn (James Kniffen)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Lukas82
Posty: 40
Rejestracja: 14 mar 2018, 14:14
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Sid Meier's Civilization: A New Dawn (James Kniffen)

Post autor: Lukas82 »

A może warto zrobić jak w Portalu, po prostu niech Galakta wypowie się ile osób musiałoby kupić dodatek, żeby został wydany i zrobimy zapisy. Jesli to jest 200-300 sztuk to może i tyle się znajdzie, a może i właśnie wtedy sprzedaż podstawki skoczy. Jak dla mnie New Dawn przegrywa brakiem elementów - gównym elementem jest modułowa plansza. Natomiast karty....tak jakby czegoś tu jednak brakowało, mamy jakiś silnik parowy i zaraz za tym....energię jądrową. Do tego jakies kilka kart wybranych ustrojów....wygląda jak draft jakiejś gry do jednego scenariusza. Jeśli dodatek to naprawia....to troche tak jak zaginiona wiedza do EH - wygląda jak wyjetą z gry (nawet to dosadnie nazwali).
Lukas82
Posty: 40
Rejestracja: 14 mar 2018, 14:14
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Sid Meier's Civilization: A New Dawn (James Kniffen)

Post autor: Lukas82 »

A może warto zrobić jak w Portalu, po prostu niech Galakta wypowie się ile osób musiałoby kupić dodatek, żeby został wydany i zrobimy zapisy. Jesli to jest 200-300 sztuk to może i tyle się znajdzie, a może i właśnie wtedy sprzedaż podstawki skoczy. Jak dla mnie New Dawn przegrywa brakiem elementów - gównym elementem jest modułowa plansza. Natomiast karty....tak jakby czegoś tu jednak brakowało, mamy jakiś silnik parowy i zaraz za tym....energię jądrową. Do tego jakies kilka kart wybranych ustrojów....wygląda jak draft jakiejś gry do jednego scenariusza. Jeśli dodatek to naprawia....to troche tak jak zaginiona wiedza do EH - wygląda jak wyjetą z gry (nawet to dosadnie nazwali).
Jools
Posty: 640
Rejestracja: 13 sty 2019, 18:11
Has thanked: 55 times
Been thanked: 205 times

Re: Sid Meier's Civilization: A New Dawn (James Kniffen)

Post autor: Jools »

Nie wiem czy na siłę nie chcecie ratować gry, oszukując samego siebie ;)
To nie są chyba te droidy których szukamy.
Trzeba poczekać na kolejną, inną, wersję gry cywilizacyjnej.
Awatar użytkownika
ravenone
Posty: 239
Rejestracja: 13 lip 2016, 21:29
Has thanked: 65 times
Been thanked: 35 times

Re: Sid Meier's Civilization: A New Dawn (James Kniffen)

Post autor: ravenone »

Faktycznie. Bo też jak o tej grze pomyślę, to wszystko jest:
- budowanie cudów,
- ruchomi barbarzyńcy, którzy nieraz napsują krwi,
- państwa-miasta
- fajnie pomyślana dyplomacja
- budowanie miast i poszerzanie swoich granic
...
a potem w grze wszystko i tak się sprowadza do: wybierz kartę 4 lub 5 z toru i wykonaj z niej akcję...
Zmiana kilku kart czy wprowadzenie armii na mapę nie zmieni głównego mechanizmu tej gry.
Chyba też jednak poczekam na inną civkę :)
Awatar użytkownika
Zet
Posty: 1352
Rejestracja: 26 paź 2006, 00:08
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 159 times
Been thanked: 159 times

Re: Sid Meier's Civilization: A New Dawn (James Kniffen)

Post autor: Zet »

ravenone pisze: 02 lis 2020, 14:57 Chyba też jednak poczekam na inną civkę :)
Ależ po co czekać :wink:
Jak dla mnie A New Dawn ma bardzo ciekawe mechanizmy, ale całość jest zbyt abstrakcyjna jak na grę cywilizacyjną.
Awatar użytkownika
nimsarn
Posty: 306
Rejestracja: 04 lis 2005, 16:54
Lokalizacja: Z buszu! W centrum Zielonej Góry
Has thanked: 502 times
Been thanked: 174 times

Re: Sid Meier's Civilization: A New Dawn (James Kniffen)

Post autor: nimsarn »

ravenone pisze: 02 lis 2020, 14:57 Faktycznie. Bo też jak o tej grze pomyślę, to wszystko jest:
- budowanie cudów,
- ruchomi barbarzyńcy, którzy nieraz napsują krwi,
- państwa-miasta
- fajnie pomyślana dyplomacja
- budowanie miast i poszerzanie swoich granic
...
a potem w grze wszystko i tak się sprowadza do: wybierz kartę 4 lub 5 z toru i wykonaj z niej akcję...
Zmiana kilku kart czy wprowadzenie armii na mapę nie zmieni głównego mechanizmu tej gry.
Chyba też jednak poczekam na inną civkę :)
Nie zgadzam się!
Cały urok tej gry, jak dla mnie, polega na wyczuciu momentu, w którym wybrać nienajwyżej stojącą kartę - ale o gustach się nie rozmawia - tylko stwierdza swoje preferencje ;)
Pozdrawiam :P
Turnavine

Re: Sid Meier's Civilization: A New Dawn (James Kniffen)

Post autor: Turnavine »

Nie ma co czekać na nową civkę bo gier cywilizacyjnych innych niż ta jest mnóstwo. Chociażby nowa edycja CoC się szykuje. ; )

Gra z nowym dodatkiem naprawdę cieszy. Byłem zwolennikiem wcześniejszego minimalistycznego podejścia, a grałem w wersję z 2010 i rozumiem utyskiwanie niektórych, ale jeśli mogę w takie 4X zagrać w około dwie godziny to jestem kupiony (dodatkowo stylistyka oryginalnej gry komputerowej bardzo mi przypadła do gustu). Mam inne tytuły, które zabierają więcej czasu i one też muszą wchodzić na stół raz do roku jeśli mają uniknąć sprzedaży. W tę grę moi znajomi chcą grać ponownie.

Jednak do rzeczy - w nowym dodatku każda z cywilizacji otrzymała kartę unikalnej technologii, która czasem koresponduje z główną zdolnością, a czasem nie, dzięki czemu możemy rozwijać się w kilku kierunkach, w specjalizacji pomagają nowe kafle formy rządów oraz dzielnice miast. Część słabszych cywilizacji otrzymała lepsze karty technologii, a te uznawane za silniejsze mają takie, które nie za bardzo je wzmacniają. Jak na razie w czasie gier wygrywają zarówno stare jak i nowe civki.
Nie jest już tak łatwo o żetony towarów handlowych, trzeba się o nie bardziej postarać. Mimo dodanej eksploracji gracze nie uciekają od siebie (zwłaszcza, że można eksplorować mapę tylko z własnego kafla co ogranicza pole manewru), a clue gry rozgrywa się na środku stołu, jest dużo interakcji (jeśli wszyscy gracze znają grę), nowe karty wojskowe (i ograniczona liczba wojsk) tworzą ciekawe sytuacje i decyzje. Nowe karty celów zwycięstwa są ciekawym rozwinięciem pierwotnych pomysłów z twistem w postaci fortów. Drobne zmiany w dyplomacji sprawiają, że karty te bardziej zyskują na znaczeniu. Kilka podmian elementów tu i tam, gra nie wydłuża się, a nabiera głębi i tego "czegoś" co zachęca do powrotu. Jeśli ktoś lubił podstawkę to dodatek jest obowiązkowy, jeśli gra była na krawędzi polubienia to warto spróbować zagrać ponownie z dodatkiem. Jedyne czego mi brakuje obecnie to dobrego insertu, ale zapytałem Folded Space i najprawdopodobniej coś wysmażą pod koniec tego lub na początku przyszłego roku.
Manietu
Posty: 93
Rejestracja: 16 lip 2019, 01:47
Has thanked: 9 times
Been thanked: 17 times

Re: Sid Meier's Civilization: A New Dawn (James Kniffen)

Post autor: Manietu »

Cóż, dla mnie porzucenie gry jest kolejnym rozczarowaniem ze strony Galakty, obok jej postawy przy Waste Knights 2nd Edition. Kupiłem ją, gdy tylko poszła informacja o planowanym dodatku, drugi dodatek, ten do gry solo tylko podsycił wyobrażenia, że jest szansa na kompletną, świetną grę, ale postawa Galakty to wszystko przekreśla. Chyba czas wrócić do Wojny Narodów. I w niej brakuje dodatku, choć ona przynajmniej nie sprawia wrażenia wykastrowanej z zawartości
Kin@a
Posty: 1272
Rejestracja: 27 lip 2015, 16:22
Has thanked: 16 times
Been thanked: 138 times

Re: Sid Meier's Civilization: A New Dawn (James Kniffen)

Post autor: Kin@a »

Nie widzę Polski wśród nacji do wyboru. :evil: W poprzedniej edycji chyba też nie było, nawet w dodatkach.
Manietu pisze: 09 sty 2021, 07:28 Chyba czas wrócić do Wojny Narodów. I w niej brakuje dodatku, choć ona przynajmniej nie sprawia wrażenia wykastrowanej z zawartości
Angielski dodatek do Nations można wciąż dokupić. Tłumaczenie kart i instrukcji jest na bgg.
Turnavine

Re: Sid Meier's Civilization: A New Dawn (James Kniffen)

Post autor: Turnavine »

Polska jest dosłownie na każdym zestawie zdjęć promującym dodatek. ;)

Folded Space już wypuściło insert i wyprzedał się na pniu (EDIT: poprawka, pomyłka - dopiero będzie premiera pod koniec miesiąca, a oznaczenie Out of Stock jest tam zapewne z braku innego). FFG zawaliło sprawę z promocją i produkcją dodatku do tej gry, a robi ze średniej gry, bardzo dobrą. Część ludzi go poszukuje, ale dostać go trudno.
Awatar użytkownika
uyco
Posty: 1053
Rejestracja: 09 sty 2006, 13:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 145 times
Been thanked: 25 times

Re: Sid Meier's Civilization: A New Dawn (James Kniffen)

Post autor: uyco »

Manietu pisze: 09 sty 2021, 07:28 Cóż, dla mnie porzucenie gry jest kolejnym rozczarowaniem ze strony Galakty, obok jej postawy przy Waste Knights 2nd Edition. Kupiłem ją, gdy tylko poszła informacja o planowanym dodatku, drugi dodatek, ten do gry solo tylko podsycił wyobrażenia, że jest szansa na kompletną, świetną grę, ale postawa Galakty to wszystko przekreśla. Chyba czas wrócić do Wojny Narodów. I w niej brakuje dodatku, choć ona przynajmniej nie sprawia wrażenia wykastrowanej z zawartości
Dodatek nabyłem żeby sprawdzić czy całość zostanie w kolekcji, egzamin wypadł pomyślnie. próbowałem połączyć polską podstawkę z angielskim dodatkiem - dla partii testowej było ok, ale na dłuższa metę byłby to trudny w obsłudze potworek. jakiś czas temu zamieniłem podstawkę na angielska i teraz mam jednolity zestaw.
Czas przerzucić się na wersje angielskie - tak już teraz będę robił z grami od Galakty, bo ta operacja sporo mnie kosztowała.
co do samej gry, jestem więcej niż zadowolony. od wielu lat ogrywam wszystkie gry cywilizacyjne i ta wylądowała w moim osobistym top 3.
'STAY OUT OF MY TERRITORY.'

kupię sprzedam
Awatar użytkownika
nimsarn
Posty: 306
Rejestracja: 04 lis 2005, 16:54
Lokalizacja: Z buszu! W centrum Zielonej Góry
Has thanked: 502 times
Been thanked: 174 times

Re: Sid Meier's Civilization: A New Dawn (James Kniffen)

Post autor: nimsarn »

Jest iskierka nadziei - dziś Galakta potwierdziła zamiar wydania dodatku :D
Więcej informacji tu:
http://galakta.pl/civilization-nowy-poc ... zapowiedz/
sajlenthill
Posty: 242
Rejestracja: 30 mar 2015, 12:50
Has thanked: 79 times
Been thanked: 22 times

Re: Sid Meier's Civilization: A New Dawn (James Kniffen)

Post autor: sajlenthill »

uyco pisze: 09 sty 2021, 16:31
Manietu pisze: 09 sty 2021, 07:28 Cóż, dla mnie porzucenie gry jest kolejnym rozczarowaniem ze strony Galakty, obok jej postawy przy Waste Knights 2nd Edition. Kupiłem ją, gdy tylko poszła informacja o planowanym dodatku, drugi dodatek, ten do gry solo tylko podsycił wyobrażenia, że jest szansa na kompletną, świetną grę, ale postawa Galakty to wszystko przekreśla. Chyba czas wrócić do Wojny Narodów. I w niej brakuje dodatku, choć ona przynajmniej nie sprawia wrażenia wykastrowanej z zawartości
Dodatek nabyłem żeby sprawdzić czy całość zostanie w kolekcji, egzamin wypadł pomyślnie. próbowałem połączyć polską podstawkę z angielskim dodatkiem - dla partii testowej było ok, ale na dłuższa metę byłby to trudny w obsłudze potworek. jakiś czas temu zamieniłem podstawkę na angielska i teraz mam jednolity zestaw.
Czas przerzucić się na wersje angielskie - tak już teraz będę robił z grami od Galakty, bo ta operacja sporo mnie kosztowała.
co do samej gry, jestem więcej niż zadowolony. od wielu lat ogrywam wszystkie gry cywilizacyjne i ta wylądowała w moim osobistym top 3.
a jakie są pozostałe dwie civki w topce?
Awatar użytkownika
olocop
Posty: 325
Rejestracja: 22 wrz 2011, 13:43
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 42 times
Been thanked: 140 times

Re: Sid Meier's Civilization: A New Dawn (James Kniffen)

Post autor: olocop »

I to jest dla mnie wiadomość dnia. Planowałem zakupić po angielsku, ale teraz czekam z niecierpliwością!

nimsarn pisze: 10 lut 2021, 11:06 Jest iskierka nadziei - dziś Galakta potwierdziła zamiar wydania dodatku :D
Więcej informacji tu:
http://galakta.pl/civilization-nowy-poc ... zapowiedz/
"Wojna? Kataklizm? Po co? Diabły te przysłały Europie coś, co się nazywa: Mah-jong. Mah-jong jest to taka chińska gra, w którą umiał grać dobrze jeden stuletni mandaryn, ale się wreszcie powiesił" Kornel Makuszyński, "Wycinanki",1925
litk
Posty: 847
Rejestracja: 30 lip 2018, 14:14
Has thanked: 177 times
Been thanked: 125 times

Re: Sid Meier's Civilization: A New Dawn (James Kniffen)

Post autor: litk »

A czy zrobią dodruk podstawki?
Awatar użytkownika
uyco
Posty: 1053
Rejestracja: 09 sty 2006, 13:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 145 times
Been thanked: 25 times

Re: Sid Meier's Civilization: A New Dawn (James Kniffen)

Post autor: uyco »

sajlenthill pisze: 10 lut 2021, 11:08

a jakie są pozostałe dwie civki w topce?
Cywilizacja Poprzez Wieki i Nations: The Dice Game z dodatkiem Unrest, a jeśli nie liczyć kościanki, to pełnokrwisty Clash of Cultures ex aequo z Patchistory.
'STAY OUT OF MY TERRITORY.'

kupię sprzedam
pcyzm
Posty: 685
Rejestracja: 21 kwie 2020, 17:03
Has thanked: 206 times
Been thanked: 201 times

Re: Sid Meier's Civilization: A New Dawn (James Kniffen)

Post autor: pcyzm »

litk pisze: 10 lut 2021, 11:59 A czy zrobią dodruk podstawki?
Dzisiaj poszedł news, że tak.

uyco pisze: 10 lut 2021, 12:07
sajlenthill pisze: 10 lut 2021, 11:08

a jakie są pozostałe dwie civki w topce?
Cywilizacja Poprzez Wieki i Nations: The Dice Game z dodatkiem Unrest, a jeśli nie liczyć kościanki, to pełnokrwisty Clash of Cultures ex aequo z Patchistory.
Można zapytać co sprawia, że Clash of Cultures stawiasz wyżej od Civki? Będę musiał którąś w końcu wybrać :)
Awatar użytkownika
Backero
Posty: 389
Rejestracja: 31 maja 2015, 21:34
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 143 times
Been thanked: 82 times

Re: Sid Meier's Civilization: A New Dawn (James Kniffen)

Post autor: Backero »

Najpierw zapowiedź Wieśka STary Świat a teraz to. Rośnie mi ta lista zakupów :D

Sugerując się tym, że dodruk podstawki planowany jest najwcześniej na 3 kwartał (wg ich kalendarza dodruków udostępnionego na FB), to dodatek raczej nie będzie wydany wcześniej. Celuję w drugą połowę roku, ale jestem w stanie poczekać, bo już miałem szukać za granicą i pogodzić się z wersją dwujęzyczną.
Awatar użytkownika
uyco
Posty: 1053
Rejestracja: 09 sty 2006, 13:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 145 times
Been thanked: 25 times

Re: Sid Meier's Civilization: A New Dawn (James Kniffen)

Post autor: uyco »

pcyzm pisze: 10 lut 2021, 12:25
Można zapytać co sprawia, że Clash of Cultures stawiasz wyżej od Civki? Będę musiał którąś w końcu wybrać :)
W New Dawn za mało zagrałem z dodatkiem, ale po tych kilku rozgrywkach jestem bardzo zadowolony. Jest tutaj naprawdę dużo cywilizacji przy bardzo ograniczonym czasie rozgrywki, gra ma duży potencjał. No i Civka jest teraz na 5 osób :D Clash to jednak dłuższa gra. z niecierpliwością czekam na nową edycję. Polecam obie :wink:
'STAY OUT OF MY TERRITORY.'

kupię sprzedam
litk
Posty: 847
Rejestracja: 30 lip 2018, 14:14
Has thanked: 177 times
Been thanked: 125 times

Re: Sid Meier's Civilization: A New Dawn (James Kniffen)

Post autor: litk »

To jest teraz polityka FFG. Wydają podstawkę gry, które muszą być ratowane dodatkiem (ostatnio: Cywilizacja, Zewnętrzne Rubieże, Fallout itd).
To nie jest tak. Oni mają kompletną grę opracowaną w momencie wydania, tylko wydają wersję okrojoną ze wszystkiego tak aby dało się tylko w to grać - taka wersja demonstracyjna, a potem wydają przez lata dodatki.

Wiadomo kiedy Galakta wyda Terra Incognita?
mk20336
Posty: 1553
Rejestracja: 02 sty 2019, 09:46
Has thanked: 72 times
Been thanked: 439 times
Kontakt:

Re: Sid Meier's Civilization: A New Dawn (James Kniffen)

Post autor: mk20336 »

Civilization: A New Dawn – Terra Incognita – first impressions

Civilization: A New Dawn otrzymało ostatnio bardzo ciekawe rozszerzenie - Terra Incognita. Ostatni weekend pozwolił mi zagrać kilka razy w tą pozycję (z Jakub Guzik i Łukaszem) i poniżej chciałbym podzielić się swoimi naprawdę pozytywnymi wrażeniami. Miłej lektury!

LINK: Civilization: A New Dawn – Terra Incognita – first impressions

Obrazek
Mój blog, serdecznie zapraszam!
https://theboardgameschronicle.com/
Awatar użytkownika
Backero
Posty: 389
Rejestracja: 31 maja 2015, 21:34
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 143 times
Been thanked: 82 times

Re: Sid Meier's Civilization: A New Dawn (James Kniffen)

Post autor: Backero »

O nie. Nie rób mi smaka ;< Przed nami jeszcze pół roku czekania :(

Galakta zapowiedziała premierę na grudzień i czekam jak debil zamiast zamówić zza granicy, bo chcę mieć językowo jednorodną grę. Ale dzięki za recenzję, zawsze coś do poczytania fajnego.

edit: Bardzo podoba mi się forma "relacji z gry" ;)
Awatar użytkownika
uyco
Posty: 1053
Rejestracja: 09 sty 2006, 13:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 145 times
Been thanked: 25 times

Re: Sid Meier's Civilization: A New Dawn (James Kniffen)

Post autor: uyco »

dlatego już dawno zamieniłem na wersje angielską (w sumie bez straty finansowej), zaraz po zapewnieniu Galakty, że ze względu na znikome zainteresowanie tytułem nie wyda dodatku po polsku. Generalnie ta historia zachowania Galakty daje dużo do myślenia na przyszłość, przy wyborze wersji językowych. Teraz podobną sytuację mamy z Phalanxem i dodatkiem do Tapestry…

e. żeby nie było zupełnie off-topowo - gra z dodatkiem zyskała nowe życie i jest w moim osobistym top3 gier cywilizacyjnych.
'STAY OUT OF MY TERRITORY.'

kupię sprzedam
Filut
Posty: 124
Rejestracja: 27 sty 2020, 12:18
Has thanked: 61 times
Been thanked: 115 times

Re: Sid Meier's Civilization: A New Dawn (James Kniffen)

Post autor: Filut »

Jestem na świeżo zaskoczony m.in. cenami celulozy, kuriozalnymi scenami w netflixowym Kear Morhen, spektakularnym wzmożeniem błędnego używania słowa "dedykowany" w języku polskim, ale najbardziej zaskakuje mnie niska popularność, a raczej niepopularność Civilization Nowy Początek.

Bo jest to świetna, jak widać niedoceniana gra.* Tytuł w którym ukształtowanie terenów mapy jest wszystkim, i posiadanie miasta lub wpływu kultury na polu góry aniżeli na żetonie niziny może przeważyć o czyimś zwycięstwie. Pomimo połączenia gry cywilizacyjnej z grą abstrakcyjną - klimat komputerowej Civ Sida wprost wylewa się tutaj z ekranu, tfu, z kafelków planszy. A mechanizm zażądania >kartami & listwą terenów< to dla mnie majstersztyk.

Przy okazji nie rozumiem utyskiwania na aspekt wojenny - w pełni mnie satysfakcjonuje, a same rzuty kośćmi można wzmacniać na kilka sposobów. I nie pojmuję stękania na rzekomo "okrojoną podstawkę", bo zaprojektował ją kto inny (współtwórca Forbidden Stars) niż dodatek. Podstawka jest tak dobra, że dodatku na razie nie potrzebuję, chociaż pewnie kupię, bo to perełka w mojej podle skromnej, małej kolekcji. Gdybym wpuszczał typa w sukience na tzw. kolędę i on zapytałby o najlepsze planszówki w jakie miałem okazję zagrać przez ostatnie 20 lat to musiałbym wymienić New Dawn.

*Czy można ją polecać wszystkim? - nie. Największe szanse ma spodobać się fanom komputerowej serii albo fanom takich tytułów jak Eclipse.
Manietu
Posty: 93
Rejestracja: 16 lip 2019, 01:47
Has thanked: 9 times
Been thanked: 17 times

Re: Sid Meier's Civilization: A New Dawn (James Kniffen)

Post autor: Manietu »

Ja bardzo bym chciał, żeby Galakta zdecydowała się wydać karty automy do gry solo, choćby w systemie druku na żądania. Boję się jednak, że nikt nie wpadnie na ten pomysł.
ODPOWIEDZ