Gry klasztorno-kościelno-mnisze

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
Propi
Posty: 1151
Rejestracja: 04 sty 2019, 19:06
Has thanked: 504 times
Been thanked: 333 times

Gry klasztorno-kościelno-mnisze

Post autor: Propi »

Będę niebawem świętować drugi rok planszowej wkrętki i z tej okazji przyjrzałem się półce pod kątem dominujących w kolekcji tematyk. Wychodzi mi, że mimo dość ambiwalentnego stosunku do wiary to dominuje tematyka średniowieczna, klasztorna, a często wręcz mnisza.

I tak mamy Troyes, Orlean, Hansa Teutonica, Notre Dame, Biblios, Tournay, czy nawet Szarlatanów z Pasikurowic, a idąc trochę dalej tą nicią skojarzeń również Zamki Burgundii, Szeryf Z Nottingham, Lorenzo Il Magnifico i Golden Ages.

Teraz szukam czegoś idącego jeszcze wgłąb tej tematyki. Mam na oku m.in. Filary Ziemi, Heaven & Ale i Ora Et Labora. Co powinenem dopisać do listy? Dodam, że dla mnie ideałem pod względem klimatu jest film "Imię Róży" - i wiem o grze na podstawie tej książki/filmu, niestety z dostępnością jest krucho. Przyjmę wszelkie sugestie - życie mnichów, klasztory, kościoły, zakurzone tomiszcza jak najmilej widziane :)
Awatar użytkownika
kdsz
Posty: 1401
Rejestracja: 17 gru 2010, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 455 times
Been thanked: 303 times

Re: Gry klasztorno-kościelno-mnisze

Post autor: kdsz »

Mystery of the Abbey?
Chyba będzie kłopot z dorwaniem egzemplarza.
Awatar użytkownika
garg
Posty: 4476
Rejestracja: 16 wrz 2009, 15:26
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1425 times
Been thanked: 1100 times

Re: Gry klasztorno-kościelno-mnisze

Post autor: garg »

Na szybko:
Biblios
Nuns on the Run

EDIT: nie zauważyłem, że podałeś Biblios :oops:

EDIT: Ale może jeszcze taka trochę absurdalna gra Mea Culpa?
Ostatnio zmieniony 26 paź 2020, 12:13 przez garg, łącznie zmieniany 1 raz.
Mam / Sprzedam/wymienię
(Może nie wystawiłem, ale też chętnie wymienię)

Najstarszy offtop świata: Ceterum censeo Carthaginem esse delendam ;-)
Awatar użytkownika
Propi
Posty: 1151
Rejestracja: 04 sty 2019, 19:06
Has thanked: 504 times
Been thanked: 333 times

Re: Gry klasztorno-kościelno-mnisze

Post autor: Propi »

kdsz pisze: 26 paź 2020, 11:59 Mystery of the Abbey?
Chyba będzie kłopot z dorwaniem egzemplarza.
Wygląda miodnie! Totalnie w punkt z moimi preferencjami - dodaję do wishlisty :)
garg pisze: 26 paź 2020, 12:06 Na szybko:
Biblios
Nuns on the Run
Bibliosa mam, jest bardzo sympatyczny, choć temat jest tu doklejony w zasadzie jak sztuczny wąs - ale nie pozbędę się go :)

Nuns On The Run nie mają tego stylu wizualnego, choć wcześniej nie myślałem o zakonnicach w kontekście gier. Tylko o mnichach i biskupach ;)

EDIT: Mea Culpa wygląda bardzo ciekawie, dodana do listy życzeń na BGG :)
Awatar użytkownika
tomp
Posty: 2087
Rejestracja: 26 kwie 2020, 21:49
Has thanked: 275 times
Been thanked: 432 times

Re: Gry klasztorno-kościelno-mnisze

Post autor: tomp »

Do listy można dodać: Ta ziemia

Ogólnie jest kategoria na bgg religious
Zachęcam do poznania skali ocen BGG
Awatar użytkownika
gotrek992
Posty: 93
Rejestracja: 16 cze 2018, 15:45
Lokalizacja: Legnica
Has thanked: 14 times
Been thanked: 5 times

Re: Gry klasztorno-kościelno-mnisze

Post autor: gotrek992 »

Dla mnie najbardziej z "Imieniem róży" kojarzy się Chronicles of Crime 1400, ale to dopiero wyjdzie https://luckyduckgames.com/games/37-chr ... crime-1400
Awatar użytkownika
Propi
Posty: 1151
Rejestracja: 04 sty 2019, 19:06
Has thanked: 504 times
Been thanked: 333 times

Re: Gry klasztorno-kościelno-mnisze

Post autor: Propi »

Kurcze, Chronicles of Crime zupełnie pod radarem mi przeleciało - wiadomo kiedy premiera i czy będzie wersja PL?
Awatar użytkownika
Bruno
Posty: 2022
Rejestracja: 27 lip 2017, 19:13
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1495 times
Been thanked: 1151 times

Re: Gry klasztorno-kościelno-mnisze

Post autor: Bruno »

W sam raz trafiłeś z tematem, bo zapowiedzieli właśnie Fresco z odświeżoną szatą graficzną itp. Na razie nie słychać o polskiej wersji językowej, ale - z wyjątkiem instrukcji - gra jest niezależna językowo.
Znajdziesz tam i katedrę, i biskupa, i tuż pośredniowieczne klimaty :D
link
Ostatnio zmieniony 26 paź 2020, 23:04 przez Bruno, łącznie zmieniany 1 raz.
Jesteś szczęśliwym posiadaczem np. Gloomhaven? Masz więc egzemplarz tej gry, a nie jej kopię. To znacząca różnica ;-)
Druga edycja GWT: pacholęta wznoszą domy w krainie My little pony.
Kupię kryształy many ze starej edycji Mage Knighta!
Awatar użytkownika
michaldz1
Posty: 274
Rejestracja: 18 paź 2011, 11:36
Has thanked: 79 times
Been thanked: 102 times

Re: Gry klasztorno-kościelno-mnisze

Post autor: michaldz1 »

Troche egzotyczne: Antiquity (punkty zdobywasz w zależnożci od tego jakiego dobierzesz patrona katedry), A.D. 30 (życie Jezusa), Semper Fidelis (walka reformacji z kościołem o niemcy).
Awatar użytkownika
tomuch
Posty: 1906
Rejestracja: 21 gru 2012, 03:17
Lokalizacja: zza winkla
Has thanked: 147 times
Been thanked: 172 times

Re: Gry klasztorno-kościelno-mnisze

Post autor: tomuch »

Nasza polska Basilica dotyczy budowy katedry.
kolekcja
rabaty: Planszostrefa 11%, Planszomania 7%, 3trolle 7%, Rebel 5%, Cdp 5%, Aleplanszowki 5%, Mepel 5%
Awatar użytkownika
ram
Posty: 201
Rejestracja: 29 lis 2005, 16:07
Has thanked: 102 times
Been thanked: 23 times

Re: Gry klasztorno-kościelno-mnisze

Post autor: ram »

Crusader Rex, bardziej się nie da...
Zakony są :wink:
47
Awatar użytkownika
anitroche
Posty: 769
Rejestracja: 23 kwie 2020, 10:09
Has thanked: 669 times
Been thanked: 781 times
Kontakt:

Re: Gry klasztorno-kościelno-mnisze

Post autor: anitroche »

Propi pisze: 26 paź 2020, 20:11 Kurcze, Chronicles of Crime zupełnie pod radarem mi przeleciało - wiadomo kiedy premiera i czy będzie wersja PL?
Tak, będzie Polska wersja językowa, premiera sklepowa w połowie listopada :)
"Cześć, mam na imię Ania i dzisiaj pokażę wam jak wygląda rozgrywka w wariancie solo w..."

Zapraszam na mój kanał z pełnymi rozgrywkami solo: Gram Solo na YouTube
Awatar użytkownika
Propi
Posty: 1151
Rejestracja: 04 sty 2019, 19:06
Has thanked: 504 times
Been thanked: 333 times

Re: Gry klasztorno-kościelno-mnisze

Post autor: Propi »

michaldz1 pisze: 26 paź 2020, 21:52 Troche egzotyczne: Antiquity (punkty zdobywasz w zależnożci od tego jakiego dobierzesz patrona katedry), A.D. 30 (życie Jezusa), Semper Fidelis (walka reformacji z kościołem o niemcy).
Mogę prosić o link do tej ostatniej? BGG zwraca tylko gry stricte wojenne i to bardzo ezoteryczne przy okazji ;)
Awatar użytkownika
michaldz1
Posty: 274
Rejestracja: 18 paź 2011, 11:36
Has thanked: 79 times
Been thanked: 102 times

Re: Gry klasztorno-kościelno-mnisze

Post autor: michaldz1 »

Propi pisze: 27 paź 2020, 11:03
michaldz1 pisze: 26 paź 2020, 21:52 Troche egzotyczne: Antiquity (punkty zdobywasz w zależnożci od tego jakiego dobierzesz patrona katedry), A.D. 30 (życie Jezusa), Semper Fidelis (walka reformacji z kościołem o niemcy).
Mogę prosić o link do tej ostatniej? BGG zwraca tylko gry stricte wojenne i to bardzo ezoteryczne przy okazji ;)
Przepraszam. pomyliło mi się. Miało być Sola Fide (Semper Fidelis to rzeczywiście wojena o bitwie o Lwów a posklejały mi się pirwsze litery). Sola Fide to ponieką troche gra wojenna.
https://www.youtube.com/watch?v=oCvHsRr8zuI
Awatar użytkownika
Gizmoo
Posty: 4105
Rejestracja: 17 sty 2016, 21:04
Lokalizacja: Warszawa/Sękocin Stary
Has thanked: 2635 times
Been thanked: 2547 times

Re: Gry klasztorno-kościelno-mnisze

Post autor: Gizmoo »

Mystery of The Abbey - Najbardziej klasztorno mnisia gra w moim zestawieniu. Znakomita gra dedukcyjna o... Morderstwie. :lol: Ale całość dzieje się w opactwie, są mnisi, modlitwy i inne cuda wianki. Polecam przynajmniej raz zagrać, bo zabawa jest przednia.

Filary Ziemi - Budujemy katedrę, jest sporo nawiązań religijnych, a w dodatku mamy wyprawy na krucjaty. Świat bez Końca i Słup Ognia, to kolejne tytuły z trylogii, przy czym klimatu "klasztornego" zdecydowanie tam mniej, choć religii i wojen religijnych tam sporo.

Ora et Labora - Rozwijamy opactwo. A w zasadzie robimy to, co kościół robi od zawsze, czyli rozkręcamy kościelny biznes. :lol: Może nie czuć jakoś klimatu "klasztornego", ale to kapitalne euro Rosenberga.

Domus Domini - Mega klasztorny klimat. Budujemy opactwo, warzymy piwko, uprawiamy ziemię. Gra bardzo ładnie zilustrowana, klimatyczna, ma kilka świetnych pomysłów, ale niestety ma kilka mocnych problemów mechanicznych - przez co ja niestety jestem na nie. Warto moim zdaniem spróbować, ale to jest niestety mechaniczny potworek sklejony z kilku kapitalnych pomysłów, które razem nie działają (polecam posłuchać jak znęcają się nad tym chłopaki z Gradania :lol: ).
mrozy16
Posty: 292
Rejestracja: 10 paź 2014, 19:01
Has thanked: 11 times
Been thanked: 8 times

Re: Gry klasztorno-kościelno-mnisze

Post autor: mrozy16 »

Jeśli chodzi o tajemnicę opactwa to mam gdzieś samoróbkę do wykonania pnp jakby ktoś był zainteresowany mogę podesłać.
Awatar użytkownika
Harun
Posty: 1099
Rejestracja: 21 sie 2006, 16:48
Lokalizacja: okolice Poznania
Has thanked: 646 times
Been thanked: 524 times

Re: Gry klasztorno-kościelno-mnisze

Post autor: Harun »

Gizmoo pisze: 27 paź 2020, 11:51 Mystery of The Abbey - Najbardziej klasztorno mnisia gra w moim zestawieniu. Znakomita gra dedukcyjna o... Morderstwie. :lol: Ale całość dzieje się w opactwie, są mnisi, modlitwy i inne cuda wianki. Polecam przynajmniej raz zagrać, bo zabawa jest przednia.
Jest to jedna z kilku gier, w które gram dla samej gry - czyli nie dla zwycięstwa. Grywana regularnie od kilkunastu lat, choć nie za często.
Na pewno można stworzyć fajny klimat, natomiast głównym problemem tej gry może być nieuwaga gracza i podanie błędnej informacji.
sowizz
Posty: 27
Rejestracja: 02 paź 2018, 18:35
Has thanked: 100 times
Been thanked: 12 times

Re: Gry klasztorno-kościelno-mnisze

Post autor: sowizz »

Zdecydowanie brakuje Pokoleń :)
Inne, które przychodzą mi do głowy:
  • Caylus,
  • gry z trylogii Zachodniego Królestwa
Awatar użytkownika
tomuch
Posty: 1906
Rejestracja: 21 gru 2012, 03:17
Lokalizacja: zza winkla
Has thanked: 147 times
Been thanked: 172 times

Re: Gry klasztorno-kościelno-mnisze

Post autor: tomuch »

W sumie to jeszcze 1655 - Habemus Papam nie padło. Wybór papieża chyba się tyczy warunków klasztorno-kościelno-mniszych ;)
kolekcja
rabaty: Planszostrefa 11%, Planszomania 7%, 3trolle 7%, Rebel 5%, Cdp 5%, Aleplanszowki 5%, Mepel 5%
Awatar użytkownika
Gizmoo
Posty: 4105
Rejestracja: 17 sty 2016, 21:04
Lokalizacja: Warszawa/Sękocin Stary
Has thanked: 2635 times
Been thanked: 2547 times

Re: Gry klasztorno-kościelno-mnisze

Post autor: Gizmoo »

sowizz pisze: 27 paź 2020, 15:19 Zdecydowanie brakuje Pokoleń :)
Inne, które przychodzą mi do głowy:
  • Caylus,
  • gry z trylogii Zachodniego Królestwa
Nie brakuje, bo zarówno Pokolenia, jak i pozostałe tytuły z "życiem mnichów, klasztorami, kościołami, zakurzonymi tomiszczami" nie mają wiele wspólnego. :wink:

Natomiast przypomniała mi się jeszcze jedna gra o opactwie, w którą grałem - King's Abbey. Bardzo solidne euro, ładnie wydane. Karty wydarzeń i działanie budynków dodawały grze klimatu. Nie jest to ósmy cud świata, ale warto zerknąć, bo kilka pomysłów jest tam bardzo ciekawych, a gra wydawała mi się klimatyczna.
Awatar użytkownika
romeck
Posty: 2875
Rejestracja: 20 sie 2009, 22:22
Lokalizacja: Warszawa / Łódź
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Gry klasztorno-kościelno-mnisze

Post autor: romeck »

Luna by Stefan Feld. Genialna gra, u mnie Top 3 Felda. Jak to się stało, że nikt nie wymienił?
Właśnie czytasz kompletnie bezużyteczne zdanie.
Awatar użytkownika
Gizmoo
Posty: 4105
Rejestracja: 17 sty 2016, 21:04
Lokalizacja: Warszawa/Sękocin Stary
Has thanked: 2635 times
Been thanked: 2547 times

Re: Gry klasztorno-kościelno-mnisze

Post autor: Gizmoo »

Propi pisze: 26 paź 2020, 11:53 życie mnichów, klasztory, kościoły, zakurzone tomiszcza
Właśnie wyświetliła mi się w podpowiedziach BGG nowa pozycja, która spełnia absolutnie wszystkie warunki - Monasterium:

https://boardgamegeek.com/boardgame/317231/monasterium

Wygląda tak smakowicie, że chciałbym zagrać w tej chwili! Ciekaw jestem, czy jakiś polski wydawca zainteresuje się tym tytułem.

P.S. Powróciłem do Filarów Ziemi. Ta gra jest znakomita, ale to gra o budowaniu i przetwarzaniu surowców. Klimatu kościelno-mnisiego tam niema. Niemniej FZ z dodatkiem to kapitalne euro! U mnie to będzie "powrót miesiąca". :D
Awatar użytkownika
Propi
Posty: 1151
Rejestracja: 04 sty 2019, 19:06
Has thanked: 504 times
Been thanked: 333 times

Re: Gry klasztorno-kościelno-mnisze

Post autor: Propi »

Gizmoo pisze: 06 lis 2020, 11:26 Właśnie wyświetliła mi się w podpowiedziach BGG nowa pozycja, która spełnia absolutnie wszystkie warunki - Monasterium:

https://boardgamegeek.com/boardgame/317231/monasterium

Wygląda tak smakowicie, że chciałbym zagrać w tej chwili! Ciekaw jestem, czy jakiś polski wydawca zainteresuje się tym tytułem.

P.S. Powróciłem do Filarów Ziemi. Ta gra jest znakomita, ale to gra o budowaniu i przetwarzaniu surowców. Klimatu kościelno-mnisiego tam niema. Niemniej FZ z dodatkiem to kapitalne euro! U mnie to będzie "powrót miesiąca". :D
Przepięknie wygrzebane! Monasterium wrzucam do wishlisty i będę sprawdzać, jak się sytuacja rozwija :)

Co do Filarów Ziemi mam wrażenie, że mimo całego entuzjazmu dla tematu czy oprawy graficznej, to jednak jest to gra sprzed 15 lat i to się w jakiś sposób czuje. Że skoro grałem w nowsze i bardziej rozbudowane tytuły, to Filary Ziemi w jakiś sposób mnie rozczarują. No i nadal przelicznik ceny do zawartości jest tu niekorzystny, bo tytuł jest rzadki - 200zł to bardzo optymistyczna cena za egzemplarz w dobrym stanie.
Awatar użytkownika
tomp
Posty: 2087
Rejestracja: 26 kwie 2020, 21:49
Has thanked: 275 times
Been thanked: 432 times

Re: Gry klasztorno-kościelno-mnisze

Post autor: tomp »

Filary ziemi mają również wersję karcianą nie wiem jak bardzo podobne do wersji planszowej :(
Wersja karciana często jest na wyprzedażach, kiedyś widziałem za 14 zł. Teraz bodajże ~20 zł na aleplanszówkach.
Zachęcam do poznania skali ocen BGG
ODPOWIEDZ