Gry książkowe, paragrafowe, "paper & pencil"

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
K@mil
Posty: 291
Rejestracja: 03 cze 2020, 09:03
Been thanked: 69 times

Gry książkowe, paragrafowe, "paper & pencil"

Post autor: K@mil »

Chciałbym poprosić o polecenie gry (najlepiej w formie książki, ale rozważę inne), podobne do komiksu Your Town: Twoje miasto - FoxGames.
Chodzi mi o możliwość liczenia, projektowania miasteczka lub organizowanie przedsięwzięcia (wyprawy).
Z pozostałych ofert tego wydawnictwa, jakie sprawdziłem na stronie, tematycznie pasują mi Rycerze oraz Dziennik: Zagadkowa podróż ale obawiam się, że okażą się zbyt dziecinne.

Zależy mi na tym aby gra nie wymagała żadnych aplikacji i nie miała elementów, poza papierem (stąd też gry typu roll & write raczej nie).
Zamierzam grać w podróży, poczekalni, podczas nudnych prelekcji itd.
A w takich miejscach rzucanie kostkami zbytnio się "rzuca w oczy".

Aha, mam jeszcze "Welcome to" z dwoma dodatkowymi notesami (świątecznymi)
i karciankę od G3 Old Town Solo.
Awatar użytkownika
Yuri
Posty: 2756
Rejestracja: 21 gru 2018, 09:58
Has thanked: 326 times
Been thanked: 1256 times

Re: Gry książkowe, paragrafowe, "paper & pencil"

Post autor: Yuri »

Rzut kostka zawsze możesz zastąpić aplikacją.
Moja kolekcja: https://boardgamegeek.com/collection/user/Yuri1984
RABATY, gdyby ktoś potrzebował: Portal = 15%, Mepel.pl = 5%, Planszomania.pl = 2%
Chcesz się zrewanżować kawą ? Zapraszam >>> https://www.buymeacoffee.com/yuri4891
K@mil
Posty: 291
Rejestracja: 03 cze 2020, 09:03
Been thanked: 69 times

Re: Gry książkowe, paragrafowe, "paper & pencil"

Post autor: K@mil »

Wiem, ale chcę jakoś uniknąć angażowania telefonu w grę (i tak go już za dużo używam).
Może być wersja anglojęzyczna, ewentualnie coś w stylu "print & play", ale przyznam się, że wolę kupić gotowy produkt.
StrateGeek
Posty: 16
Rejestracja: 27 mar 2020, 20:10
Has thanked: 6 times
Been thanked: 3 times

Re: Gry książkowe, paragrafowe, "paper & pencil"

Post autor: StrateGeek »

Od wydawnictwa Fox Games polecam "Łzy bogini Nuvy". Bardzo przyjemny komiks paragrafowy. Interesują cie paragrafówki tylko po Polsku?
K@mil
Posty: 291
Rejestracja: 03 cze 2020, 09:03
Been thanked: 69 times

Re: Gry książkowe, paragrafowe, "paper & pencil"

Post autor: K@mil »

Dzięki, zamówię Łzy Bogini, wprawdzie niezbyt lubie azjatyckie klimaty, ale na bezrybiu... zrobię wyjątek :) Wygląda na to, że nie mam większego wyboru.
Typowe paragrafówki anglojęzyczne mogą być w ostateczności, znam dość dobrze angielski, niemniej jednak wygodniej czyta mi się po polsku, no i znajomym zawsze łatwiej pożyczyć bo u nich z angielskim różnie.
Kupiłem na all serię książeczek Wehikuł Czasu.

Wypatrzyłem Winnicę od Granny i zamówiłem. Ma tylko notes i karty, czyli coś w stylu Welcome to.
Szukam jednak dalej.
StrateGeek
Posty: 16
Rejestracja: 27 mar 2020, 20:10
Has thanked: 6 times
Been thanked: 3 times

Re: Gry książkowe, paragrafowe, "paper & pencil"

Post autor: StrateGeek »

Wehikuł czasu - lata młodości. Mam sentyment do tych książek :)

Z angielskojęzycznych polecam zdecydowanie wszystko od Fighting Fantasy. Jest tego sporo, ale świetny klimat i bardzo ładne wydanie. Steve Jackson jest jednym z lepszych twórców paragrafówek i książek single RPG.
K@mil
Posty: 291
Rejestracja: 03 cze 2020, 09:03
Been thanked: 69 times

Re: Gry książkowe, paragrafowe, "paper & pencil"

Post autor: K@mil »

Dzięki. Zamówiłem też książkę-grę Escape Quest. Poszukiwacze zaginionego skarbu od Egmontu.
Temat ciągle aktualny, jestem wdzięczny za każdą sugestię.

W międzyczasie wpadł mi Patchwork z automą oraz Brains od Lacerty. Wprawdzie nie da się w to grać w wymienionych miejscach, ale mają w miarę kompaktowe wymiary i można grać solo.
K@mil
Posty: 291
Rejestracja: 03 cze 2020, 09:03
Been thanked: 69 times

Re: Gry książkowe, paragrafowe, "paper & pencil"

Post autor: K@mil »

Czy warto kupić na wspieram to książkę Tkacze Burz? Czy jest ona do czegoś podobna, co ułatwiłoby mi porównanie?

Chyba muszę jednak nabyć coś z kośćmi, nie ma bowiem za wiele rzeczy typu "paper & pencil" opartego na kartach, o wiele więcej jest tych "roll & write".
traveler80
Posty: 19
Rejestracja: 10 maja 2020, 17:05
Has thanked: 2 times

Re: Gry książkowe, paragrafowe, "paper & pencil"

Post autor: traveler80 »

We wrześniu ukażą się po polsku dwie pierwsze części cyklu FF.
Awatar użytkownika
stary gracz
Posty: 358
Rejestracja: 21 sie 2016, 17:20
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 34 times
Been thanked: 69 times

Re: Gry książkowe, paragrafowe, "paper & pencil"

Post autor: stary gracz »

Wojownik Autostrady, Samotny Wilk.
MocarnyKnur
Posty: 9
Rejestracja: 25 sie 2020, 08:09
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Gry książkowe, paragrafowe, "paper & pencil"

Post autor: MocarnyKnur »

K@mil pisze: 04 cze 2020, 13:53 Chciałbym poprosić o polecenie gry (najlepiej w formie książki, ale rozważę inne), podobne do komiksu Your Town: Twoje miasto - FoxGames.
Chodzi mi o możliwość liczenia, projektowania miasteczka lub organizowanie przedsięwzięcia (wyprawy).
Z pozostałych ofert tego wydawnictwa, jakie sprawdziłem na stronie, tematycznie pasują mi Rycerze oraz Dziennik: Zagadkowa podróż ale obawiam się, że okażą się zbyt dziecinne.

Zależy mi na tym aby gra nie wymagała żadnych aplikacji i nie miała elementów, poza papierem (stąd też gry typu roll & write raczej nie).
Zamierzam grać w podróży, poczekalni, podczas nudnych prelekcji itd.
A w takich miejscach rzucanie kostkami zbytnio się "rzuca w oczy".

Aha, mam jeszcze "Welcome to" z dwoma dodatkowymi notesami (świątecznymi)
i karciankę od G3 Old Town Solo.
Ostatnio starałem się wyszukać jakąkolwiek grę paragrafową (nie komiks) i w sumie znalazłem tyko 3 konkrety (wszystkie zamówiłem i czekam):

Tkacze Burz (premiera chyba listopad 2020)
https://hexy.store/116-tkacze-burz-wspieramto

Fighting Fantasy: Czarnoksiężnik z Ogniestej Góry (premiera 2020/09/02 ale się opóźnia bo sklep jeszcze nie otrzymał towaru)
https://www.ceneo.pl/95729961

Fighting Fantasy: Dom pełen zła (premiera 2020/09/02 ale się opóźnia bo sklep jeszcze nie otrzymał towaru)
https://www.ceneo.pl/95729960

Zobaczę czy mi się spodoba, jak tak to pewnie z braku laku będę kupował paragrafówki anglojęzyczne.
kelvar
Posty: 327
Rejestracja: 04 lut 2017, 18:11
Has thanked: 16 times
Been thanked: 24 times

Re: Gry książkowe, paragrafowe, "paper & pencil"

Post autor: kelvar »

MocarnyKnur pisze: 10 wrz 2020, 01:09
Fighting Fantasy: Czarnoksiężnik z Ogniestej Góry (premiera 2020/09/02 ale się opóźnia bo sklep jeszcze nie otrzymał towaru)
https://www.ceneo.pl/95729961

Fighting Fantasy: Dom pełen zła (premiera 2020/09/02 ale się opóźnia bo sklep jeszcze nie otrzymał towaru)
https://www.ceneo.pl/95729960

Zobaczę czy mi się spodoba, jak tak to pewnie z braku laku będę kupował paragrafówki anglojęzyczne.
Jak ktoś nie kupił to teraz w Empiku można za coś koło 20 zł oba zgarnąć (2 w cenie 1 na książki Foksal, jeszcze "Dzienniki" wchodzą - z wyjątkiem tego dla dzieci bo on jest jako "FoxGames" i się nie łapie w promocje :P).
PabloIT
Posty: 97
Rejestracja: 25 sty 2021, 16:12
Has thanked: 4 times
Been thanked: 2 times

Re: Gry książkowe, paragrafowe, "paper & pencil"

Post autor: PabloIT »

A co możecie polecić w języku angielskim oprócz Fighting fantasy? Mogą to być też komiksy lub prostsze tytuły. Drugie pytanie gdzie można kupić np. coś z serii Fighting fantasy po angielsku?
Dazir
Posty: 216
Rejestracja: 14 maja 2019, 19:18
Has thanked: 70 times
Been thanked: 66 times
Kontakt:

Re: Gry książkowe, paragrafowe, "paper & pencil"

Post autor: Dazir »

A może zaciekawi cie D100 Dungeon? Sam rysujesz swoje lochy i wszystko co tam spotkasz? Rozwijasz postać, inwestujesz w mieście, tworzysz swój świat, przygody. Sandbox i silnik w jednym!
BGG link https://boardgamegeek.com/boardgame/237031/d100-dungeon
Jest wersja demondo pnp. Zachęcam bo wciąga niemiłosiernie:)
ODPOWIEDZ