Nemesis (Adam Kwapiński)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
TomD1
Posty: 28
Rejestracja: 18 kwie 2019, 11:39
Has thanked: 3 times
Been thanked: 5 times

Re: Nemesis (Adam Kwapiński)

Post autor: TomD1 »

kozz84 pisze: 23 paź 2020, 10:18 Jak gra się sprawdza dla osób, które nie przepadają za ameritrash? Raz na jakiś czas kupię grę przygodową, ale ze względu na losowość i liczbę zasadach sprzedaję ją po paru rozgrywkach. Zainteresował mnie theme w Nemesis, ale bez dobrego gameplayu nie chcę się pakować.
Sprawdź GameplayShow chłopaków z Pogramy, grają z Adamem Kwapińskim i Rysławem. Mnie przekonał :)
Awatar użytkownika
lotheg
Posty: 795
Rejestracja: 11 paź 2017, 10:25
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 271 times
Been thanked: 276 times

Re: Nemesis (Adam Kwapiński)

Post autor: lotheg »

kozz84 pisze: 23 paź 2020, 10:18 Jak gra się sprawdza dla osób, które nie przepadają za ameritrash? Raz na jakiś czas kupię grę przygodową, ale ze względu na losowość i liczbę zasadach sprzedaję ją po paru rozgrywkach. Zainteresował mnie theme w Nemesis, ale bez dobrego gameplayu nie chcę się pakować.
Uwielbiam ciężkie euro gry. Co prawda nie tylko, ale TOP to u mnie Kanban, Vinhos, Gallerist, Trajan, Uczta dla Odyna, Lignum. Z nowych Barrage, Die Macher.
Nemesis też mnie skusił ze względu na klimat obcego i się nie zawiodłem. Polecam i pozdrawiam ;)
Kanban to najlepszy Vital, a Trajan jest lepszy od Zamków.
Wishlista
Awatar użytkownika
brazylianwisnia
Posty: 4125
Rejestracja: 07 mar 2017, 20:48
Has thanked: 272 times
Been thanked: 941 times

Re: Nemesis (Adam Kwapiński)

Post autor: brazylianwisnia »

lotheg pisze: 23 paź 2020, 12:43
kozz84 pisze: 23 paź 2020, 10:18 Jak gra się sprawdza dla osób, które nie przepadają za ameritrash? Raz na jakiś czas kupię grę przygodową, ale ze względu na losowość i liczbę zasadach sprzedaję ją po paru rozgrywkach. Zainteresował mnie theme w Nemesis, ale bez dobrego gameplayu nie chcę się pakować.
Uwielbiam ciężkie euro gry. Co prawda nie tylko, ale TOP to u mnie Kanban, Vinhos, Gallerist, Trajan, Uczta dla Odyna, Lignum. Z nowych Barrage, Die Macher.
Nemesis też mnie skusił ze względu na klimat obcego i się nie zawiodłem. Polecam i pozdrawiam ;)
U mnie taka sama lista ulubionych gier i tak samo lubie Nemesisa(i Tainted Grail, Arkham LCG, 7th continent). Zauważyłem wlasnie ze wazne dla mnie by dalo sie optymalizowac. Kiedys nie lubilem ameri ale teraz coraz więcej mechanizmow z euro sie w nich pojawia i sa czymś więcej niz Eldritch horror.
Sprzedam:Nemesis Lockdown Sundrop
forum/viewtopic.php?f=65&t=76430
Awatar użytkownika
Elrond
Posty: 193
Rejestracja: 26 lut 2013, 12:51
Lokalizacja: Białystok
Has thanked: 6 times
Been thanked: 25 times

Re: Nemesis (Adam Kwapiński)

Post autor: Elrond »

smoo, sprawdziłem i wszystko mam poprawnie wg. zestawienia.
buhaj
Posty: 1048
Rejestracja: 27 wrz 2016, 08:01
Lokalizacja: chrzanów
Has thanked: 869 times
Been thanked: 516 times

Re: Nemesis (Adam Kwapiński)

Post autor: buhaj »

lotheg pisze: 23 paź 2020, 18:21
brazylianwisnia pisze: 23 paź 2020, 14:54
lotheg pisze: 23 paź 2020, 12:43

Uwielbiam ciężkie euro gry. Co prawda nie tylko, ale TOP to u mnie Kanban, Vinhos, Gallerist, Trajan, Uczta dla Odyna, Lignum. Z nowych Barrage, Die Macher.
Nemesis też mnie skusił ze względu na klimat obcego i się nie zawiodłem. Polecam i pozdrawiam ;)
U mnie taka sama lista ulubionych gier i tak samo lubie Nemesisa(i Tainted Grail, Arkham LCG, 7th continent). Zauważyłem wlasnie ze wazne dla mnie by dalo sie optymalizowac. Kiedys nie lubilem ameri ale teraz coraz więcej mechanizmow z euro sie w nich pojawia i sa czymś więcej niz Eldritch horror.
Dokładnie tak jak mówisz. Ja jeszcze gram (a właściwie już przeszedłem) Sword&Sorcery na przykład. 7th continent czeka na zagranie w sumie, ale póki co Mage Knight wjechał na stół. Nemesis zagrałem do tej pory 19 razy, z czego 6 razy solo i dopiero w ostatniej grze, niedawno, włączyłem do gry dodatkowe postacie. Jeszcze przede mną koszmary, tryb epilogu i potem Karnomorfy...no a potem Lockdown ;)
Dokładnie. Lubię ameri z klimatem, figurkami ale i z optymalizacją, ciężkimi decyzjami. Nemesis się sprawdza w tym zakresie. Nawet bardziej niż myślałem
Awatar użytkownika
Shodan
Posty: 1236
Rejestracja: 24 cze 2017, 20:15
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 476 times
Been thanked: 447 times

Re: Nemesis (Adam Kwapiński)

Post autor: Shodan »

smoo pisze: 24 paź 2020, 15:12
PS. fajny gratis z tą Medyczką, szkoda że nie da rady jej już kupić osobno nigdzie, dodruk niby dopiero we wrześniu. Chyba, że znowu w magazynach gdzieś leży i czeka na odkurzenie. :?
Medyczkę możesz kupić bezpośrednio od AR na gamefound, dodruk luty 2021 chyba
sajlenthill
Posty: 242
Rejestracja: 30 mar 2015, 12:50
Has thanked: 79 times
Been thanked: 22 times

Re: Nemesis (Adam Kwapiński)

Post autor: sajlenthill »

jak się sprawdza granie solo? czy tylko pod grę solo warto kupić tę grę?
Awatar użytkownika
lotheg
Posty: 795
Rejestracja: 11 paź 2017, 10:25
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 271 times
Been thanked: 276 times

Re: Nemesis (Adam Kwapiński)

Post autor: lotheg »

sajlenthill pisze: 26 paź 2020, 08:56 jak się sprawdza granie solo? czy tylko pod grę solo warto kupić tę grę?
Nie. Może być fajnym dodatkiem, ale tylko pod solo nie ma co kupować.
Kanban to najlepszy Vital, a Trajan jest lepszy od Zamków.
Wishlista
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8788
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2696 times
Been thanked: 2372 times

Re: Nemesis (Adam Kwapiński)

Post autor: Curiosity »


O wszelkich problemach związanych z nową edycją proszę pisać w wydzielonym temacie:

viewtopic.php?f=64&t=68760

Tutaj skupiamy się na gameplayu i wrażeniach z rozgrywki.
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
jediwolf
Posty: 407
Rejestracja: 11 sty 2015, 20:14
Has thanked: 87 times
Been thanked: 82 times

Re: Nemesis (Adam Kwapiński)

Post autor: jediwolf »

Trochę mi się nie podoba wydzielania każdej rzeczy związanej z grą na osobne. Dowiedziałem się o błędach w nowej wersji właśnie dzięki temu głównemu tematowi, a kolejnemu wydzielonemu gdzieś z boku. Za chwilę każda gra będzie miała po 10 różnych tematów w różnych miejscach. Bzdura.
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8788
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2696 times
Been thanked: 2372 times

Re: Nemesis (Adam Kwapiński)

Post autor: Curiosity »

jediwolf pisze: 27 paź 2020, 10:10 Trochę mi się nie podoba wydzielania każdej rzeczy związanej z grą na osobne.
Będziesz musiał z tym żyć.

Postaw się na miejscu osób, które chcą się podzielić doświadczeniami z gry, dopytać o strategie, poczytać o rozgrywkach, nie wiem, zobaczyć zdjęcia rozłożonej gry. Nie ma na to obecnie szans, bo temat jest zalewany (słusznymi) uwagami graczy, którzy dostali niepełnowartościowy produkt.
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
Awatar użytkownika
VivoBrezo
Posty: 787
Rejestracja: 11 sie 2019, 10:56
Has thanked: 157 times
Been thanked: 534 times
Kontakt:

Re: Nemesis (Adam Kwapiński)

Post autor: VivoBrezo »

kozz84 pisze: 23 paź 2020, 10:18 Jak gra się sprawdza dla osób, które nie przepadają za ameritrash? Raz na jakiś czas kupię grę przygodową, ale ze względu na losowość i liczbę zasadach sprzedaję ją po paru rozgrywkach. Zainteresował mnie theme w Nemesis, ale bez dobrego gameplayu nie chcę się pakować.
Uwielbiam Euro, a Nemesis daje mi duzo mozliwosci kombinowania. Co prawda losowosc boli, ale wprowadza mase emocji ktorych w takiej grze po prostu nie moze zabraknac.
Czujesz czesto beznadzieje, otacza Cie zlo, a Twoi towarzysze gina. Cud, miod :D
Mimo losowosci masz mase decyzji ktore musisz podjąć, a ich odpowiednie uszeregowanie daje Ci wieksze, badz mniejsze szanse na przezycie. Z kazda gra widzisz wiecej i w pewnym momencie dochodzisz do wniosku, ze to nie jest taka glupia, losowa gra :D

Co do szybkiego umierania. Doswiadczony gracz ma bardzo duze szanse ze nie umrze wczesniej, niz na ture, badz 2 przed koncem rozgrywki, dodatkowo jesli podpowie kilka rzeczy mniej doswiadczonym graczom, to jest duza szansa, ze oni tez dlugo pozyja.
Cześć! Nie widzicie nas, ale możecie nas usłyszeć w podcaście Kości, Piony i Bastiony. Rozmawiamy o grach, które lubimy, bo życie jest za krótkie, na te słabe.
Kości, Piony i Bastiony Youtube
Kości, Piony i Bastiony Spotify
Awatar użytkownika
Azel
Posty: 289
Rejestracja: 16 gru 2018, 17:04
Has thanked: 77 times
Been thanked: 41 times

Re: Nemesis (Adam Kwapiński)

Post autor: Azel »

Ktoś już miał okazję zagrać z aplikacją? Jak się sprawdza?
Sprzedaję: Etherfields - Dreamwalker Pledge Sundrop PL + Thorn + Funeral Witch + Sphinx + Creatures
Awatar użytkownika
sirafin
Posty: 2715
Rejestracja: 21 sie 2009, 14:17
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 150 times

Re: Nemesis (Adam Kwapiński)

Post autor: sirafin »

kozz84 pisze: 23 paź 2020, 10:18Jak gra się sprawdza dla osób, które nie przepadają za ameritrash? Raz na jakiś czas kupię grę przygodową, ale ze względu na losowość i liczbę zasadach sprzedaję ją po paru rozgrywkach. Zainteresował mnie theme w Nemesis, ale bez dobrego gameplayu nie chcę się pakować.
Wyczuwalna otoczka fabularna to BARZDO MOCNY atut tej gry. Moim zdaniem właściwie największy jej atut. Relacje z rozgrywek mogą robić za scenariusze do filmów (co prawda wszyscy bohaterowie zapewne giną, ale za to ile dramatyzmu).

Co do losowości... Mnie zdecydowanie bliżej sercem do gier ameri niż do ekonomicznych euro, a mimo to miałem poczucie niekontrolowanego chaosu. Lubię zarządzanie losowością, szacowanie ryzyka i optymalizację w grach, lecz tutaj liczba losowych elementów nakładających się na siebie oraz prawdopodobieństwo i waga negatywnych efektów w porównaniu z tymi pozytywnymi porządnie mnie zaskoczyły.

Na BGG ktoś pokusił się o kilka mrożących krew w żyłach wykresów ;)
https://boardgamegeek.com/thread/234016 ... metagaming

Ponieważ jest to jedna z gier z najbardziej wyczuwalnym klimatem w jakie grałem, nie mam oporów, żeby do niej ponownie siadać, ale jednocześnie jest to jedna z niewielu gier, w której bardzo chętnie potestuję jakieś propozycje homerulesów, które choć trochę poskramiają losowość.
BECAUSE I'M BATMAN!

Moje planszówki
mateuszwon94
Posty: 41
Rejestracja: 19 sty 2020, 20:22
Has thanked: 1 time
Been thanked: 30 times

Re: Nemesis (Adam Kwapiński)

Post autor: mateuszwon94 »

Ostatnio zaczęły do ludzi docierać promki do Nemesis zamówione przez BGG Store. Ponieważ nie są dostępne w polsce (i nie wiadomo czy wgl będą) podjąłem się ich przetłumaczenia i zrobienia wersji PnP. Wszystkich chętnych zapraszam na BGG.
Promo - karty osiągnięć - achievements
Promo - karty wyzwań - FEAT

W dalszej przyszłości zamierzam zrobić swoje tłumaczenie dodatkowych kart celów, wybór postaci z Aftermath (to taka kosmetyka tylko), a jak wyjdzie Lockdown to pewnie pokuszę się o dodatkowe karty komputerów (mam kilka pomysłów).
koper89
Posty: 11
Rejestracja: 02 wrz 2020, 10:38

Re: Nemesis (Adam Kwapiński)

Post autor: koper89 »

Jest może dostępne gdzieś "spolszczenie" do podstawki?
Awatar użytkownika
ShapooBah
Posty: 1296
Rejestracja: 18 lip 2018, 13:56
Lokalizacja: Katowice/Gliwice
Has thanked: 366 times
Been thanked: 218 times

Re: Nemesis (Adam Kwapiński)

Post autor: ShapooBah »

Podstawka jest po polsku, dlaczego miałoby być "spolszczenie"?
Pynio
Posty: 860
Rejestracja: 14 sty 2013, 14:16
Has thanked: 122 times
Been thanked: 114 times

Re: Nemesis (Adam Kwapiński)

Post autor: Pynio »

ShapooBah pisze: 07 lis 2020, 18:37 Podstawka jest po polsku, dlaczego miałoby być "spolszczenie"?
Może kolega ma Angielską... :roll:
koper89
Posty: 11
Rejestracja: 02 wrz 2020, 10:38

Re: Nemesis (Adam Kwapiński)

Post autor: koper89 »

Pynio pisze: 07 lis 2020, 23:16
ShapooBah pisze: 07 lis 2020, 18:37 Podstawka jest po polsku, dlaczego miałoby być "spolszczenie"?
Może kolega ma Angielską... :roll:
Gorzej, Francuzką.
Awatar użytkownika
playerator
Posty: 2873
Rejestracja: 01 lis 2015, 21:11
Has thanked: 904 times
Been thanked: 310 times

Re: Nemesis (Adam Kwapiński)

Post autor: playerator »

koper89 pisze: 07 lis 2020, 12:19 Jest może dostępne gdzieś "spolszczenie" do podstawki?
Awaken Realms udostępniło kiedyś polskie pliki print&play, ale linki wygasły. Może ktoś jeszcze ma na dysku.
Tutaj są polskie instrukcje.
tak że = w takim razie, więc
także = też, również
Piszmy po polsku :)
koper89
Posty: 11
Rejestracja: 02 wrz 2020, 10:38

Re: Nemesis (Adam Kwapiński)

Post autor: koper89 »

playerator pisze: 08 lis 2020, 21:07
koper89 pisze: 07 lis 2020, 12:19 Jest może dostępne gdzieś "spolszczenie" do podstawki?
Awaken Realms udostępniło kiedyś polskie pliki print&play, ale linki wygasły. Może ktoś jeszcze ma na dysku.
Tutaj są polskie instrukcje.
Dzięki wielkie, jakby ktoś z czytających posiadał polskie pliki byłbym bardzo wdzięczny :)
kozz84
Posty: 735
Rejestracja: 27 lip 2013, 15:06
Has thanked: 17 times
Been thanked: 161 times

Re: Nemesis (Adam Kwapiński)

Post autor: kozz84 »

Otrzymałem swój egzemplarz i jest to bezwzględnie najlepsze ameritrash jakie grałem :) Co prawda ekspertem nie jestem, ponieważ nie przepadam za kośćmi, natłokiem zasad, nieścisłościami itp. w grach, ale tutaj wszystko ładnie działa. Podoba mi się, że w swojej turze sporo można zrobić (teoretycznie 5 akcji?). W wielu grach (arkham, eldritch) robisz momentalnie swoją turę i faza gry + upkeep jest dłuższy niż faza gracza. Tutaj faza wrogów jest szybka i przyjemna i dłużej spędzamy czas na fazie graczy, a dzięki kombinacji akcji podstawowych, akcji na kartach i akcji pomieszczeń w każdej turze mamy sporo możliwości.

W pierwszej rozgrywce grało się bardzo klimatycznie, ponieważ obcy przez dłuższy czas nie wychodzili. Przechodziliśmy z pomieszczeń do pomieszczeń i znaczniki szmerów, farciarski kładzione były na pustych korytarz. Ale w momencie, gdy wyszedł pierwszy obcy 3/4 planszy było w szmerach :D (i tutaj dziwna zasada, że rzut "niebezpieczeństwo nic nie robi jeśli wszystkie korytarze od pomieszczenia mają znacznik :))

Na minus walka jest nieco przekombinowana? Zmienne punkty życia obcych co najmniej "dziwne". I sposób w jaki obcy atakuje. Troszkę za dużo mielenia kart.
Awatar użytkownika
Kilson
Posty: 765
Rejestracja: 11 kwie 2010, 19:15
Lokalizacja: Warszawa / Marki
Has thanked: 35 times
Been thanked: 72 times

Re: Nemesis (Adam Kwapiński)

Post autor: Kilson »

Skończyliśmy właśnie kolejną "epicką" grę w Nemesisa.
Pilot, Mechanik i CEO (z dodatku). Pomimo sporej liczby awarii udawało się je całkiem szybko naprawiać. Obcych nie było wielu, nikt nie miał sprzecznych celów, więc udało się w miarę szybko naprawić silniki i ustawić koordynaty. Ja mechanikiem miałem cel doprowadzić statek na ziemię, więc po naprawieniu silników i ograniczeniu awarii do 4 sztuk poszedłem w stronę komory hibernacyjnej, zatrzymałem się w pomieszczeniu obok hibernatorium i spasowałem z rezerwą 2 kart na ręce. Do tego uzbrojony w miotacz ognia i kilka przedmiotów pomocniczych byłem praktycznie pewny wygranej w następnej rundzie.
I tutaj pierwszy solidny twist, bo kolega grający COE przyszedł do mnie i używając "autorytetu" (działa to tak, że wybieramy innego gracza, może on dobrać kartę akcji i przesuwamy do sąsiedniego pomieszczenia) wydał rozkaz wejścia do hibernatorium. Rzut na szmery się nie udał, pojawiła się larwa (miałem karty więc nie było ataku z zaskoczenia), ale z racji tego, że przed chwilą spasowalem, to nie mogłem już jej zabić i w turze obcych mnie zainfekowała. - i tutaj mam pytanie czy dobrze graliśmy, czy może jakaś zasada albo wyjątek w FAQu nie pozwala jednak wykonać akcji pomimo wcześniejszego PASu, skoro miałem 3 karty na ręce i zostałem przesunięty oraz pojawił się nowy obcy? W tej sytuacji wolałbym dostać królową i reproduktora niż tą larwę :?

Na szczęście komora dekontaminacyjna była 2 pomieszczenia dalej, a droga była dosyć bezpieczna, więc w następnej rundzie zarówno ja jak i COE (który chwilę wcześniej też złapał larwę) ruszyliśmy w jej stronę.
Pilot jak się okazało też wykonał swój cel i chciał się zahibernować, ale rzut na szmery mimo sporej szansy się nie udał i wylosował ostatnią larwę z woreczka (tym samym wszyscy byli już zarażeni). Ja w tej rundzie dobiłem po drodze rannego intruza i dobiegłem już do komory dekontaminacyjnej, ale zabrakło kart żeby z niej skorzystać. CEO był krok za mną. Wyciągamy wydarzenia i jak już pewnie wszyscy się domyślili ... "przeobrażenie"... każda postać z larwą umiera.
Wszyscy mieliśmy już wykonane cele, na planszy był 1 dorosły w maszynowni, ja nie miałem żadnych ran, śluzu, kart skażenia (poza tą dobraną przed chwilą razem z larwą) i stałem w pomieszczeniu do dekontaminacji, pozostali też prawie zdrowi i wszyscy w jednej chwili zostali zabici :D W tym ja przez autorytet cholernego pana prezesa :D

Mam tylko taki mały niedosyt, czy nie powinienem trochę "oszukać" z tym PASem, bo sytuacja wydawała się na tyle wyjątkowa i aklimatyczna, że osobiście uważałbym, że powinno się dokończyć turę po pojawieniu się larwy. W końcu pasując po to, żeby mieć karty na ręce i być zabezpieczonym przed ewentualnymi atakami z zaskoczenia - to nie wykorzystanie pozostałych kart akcji w tej turze po pojawieniu się larwy było niemal samobójstwem :/ Gdybym sam wszedł do tego pomieszczenia zamiast pasować, to bym larwę zwyczajnie zabił, a "autorytet" dał mi jeszcze dodatkową kartę akcji, której nie mogłem (chyba?) użyć. Ale poza tym małym zgrzytem gra jak zwykle skończyła się w filmowym stylu.
Awatar użytkownika
vektor
Posty: 92
Rejestracja: 06 maja 2020, 18:36
Has thanked: 13 times
Been thanked: 40 times

Re: Nemesis (Adam Kwapiński)

Post autor: vektor »

Ratowałaby Cię chyba tylko karta przeszkodzenie.
Ale fakt filmowe wydarzenia jakie się dzieją na planszy tylko zachęcają żeby odpalić grę kolejny i kolejny raz.
Pynio
Posty: 860
Rejestracja: 14 sty 2013, 14:16
Has thanked: 122 times
Been thanked: 114 times

Re: Nemesis (Adam Kwapiński)

Post autor: Pynio »

Jak rozumiem nie da się zagrać Nemesis z dodatkiem Pokłosie w trybie misji badawczej (od początku dołączony mały statek) bez nowej rasy???
W pkt 12 ustawania gry jest informacja: Potasujcie karty wydarzeń z Pokłosia z kartami wydarzeń: xxxx...
Rzecz w tym, że karty wydarzeń z pokłosia odnoszą się do np. toru szaleństwa, który ma druga rasa + samo nazewnictwo na kartach odnosi się do Koszmarów...
Dziwne to trochę, bo znowu w pkt 11 układania planszy piszą wyraźnie o pełzaczach, larwach itp...

dla jasności: NIE chodzi o tryb Epilogu (czyli krótka rozgrywka po grze głównej).
ODPOWIEDZ