Brass: Birmingham - pytania i wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
NestorZolo
Posty: 333
Rejestracja: 29 lis 2019, 08:14
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 506 times
Been thanked: 123 times

Re: Brass: Birmingham

Post autor: NestorZolo »

bourbon pisze: 25 paź 2020, 15:51 pytanko:

mam wybudowana kopalnie (sa na niej kostki) w Reddith, czy budujac cos w Birmingham moge skorzystac z mojego wegla?
czerwone X = moje wystawione zetony kanalow

Obrazek

glownie chodzi o to czy kupcy "przedluzaja" moja siec ?
Właśnie miałem podobny problem wczoraj. Czy jeśli doprowadzę połączenie do miasta kupieckiego, to czy mogę zbudować kolejne połączenie z drugiej strony miasta kupieckiego. Graliśmy, że tak,ale pewności nie mam. W instrukcji raczej wzmianki o tym nie ma, trzy razy czytałem. Chyba że w angielskiej coś jest na ten temat.
1.GWT, 2.BrassB, 3.Madeira, 4.Wildcatters, 5.ProjektGaja, 6.Skymines, 7.KlanyKaledonii, 8.Yokohama, 9.Endeavor, 10.Tyrrants, 11.Hansa, 12.A&K
Awatar użytkownika
WRS
Administrator
Posty: 2179
Rejestracja: 09 sty 2009, 09:39
Lokalizacja: Ropczyce
Has thanked: 7 times
Been thanked: 96 times
Kontakt:

Re: Brass: Birmingham

Post autor: WRS »

Polska instrukcja jest tłumaczeniem angielskiej. Zawiera te same treści (a nawet kilka drobnych uzupełnień i wyjaśnień, m. in. na podstawie pytań zadawanych onego czasu tu na forum).

Miasta kupieckie różnią się w dwóch sprawach:
* nie można w nich nic budować,
* zapewniają dostęp do Rynku węgla oraz możliwość (ale to zależy od Przygotowani tarcz z oznaczeniami towarów) sprzedaży produkcji przędzalni, manufaktur oraz wytwórni ceramiki.

Poza tym są miastami jak inne, czyli w szczególności dają punkty za posiadanie połączenia z nimi, przedłużają naszą sieć przedsiębiorstw etc.
Baruk Khazad!
Jak mawia Folko:
gry logiczne to kwintesencja rozrywki, to czysta postać gry: mechanika bez dodatkowej otoczki wnoszącej, lub starającej się coś wnieść do rozgrywki
i ja się (pod) tym podpisuję
czyn
Posty: 19
Rejestracja: 21 lip 2017, 10:57
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1 time

Re: Brass: Birmingham

Post autor: czyn »

Hejka, przebrnąłem przez wszystkie strony i nie znalazłem aby ktoś o to pytał (natomiast znalazłem odpowiedzi na inne pytania, które też chciałem zadać :)).

Jak to w końcu jest? W erze kanałowej można wybudować przedsiębiorstwo w mieście, w którym jest już inny gracz(e), ale tylko tylko przedsiębiorstwo takiego samego rodzaju jak innego gracza / graczy?

Obrazek

Trochę nie za bardzo pasuje w takim razie ten obrazek w instrukcji, bo jeśli dobrze rozumiem żółty gracz nie mógłby w takim razie zbudować huty (zakładając że były wcześniej manufaktury), natomiast manufaktury są ustawione prawidłowo (znowu zakładając, że pierwsza wystawiona została manufaktura). Dobrze kminie?
Awatar użytkownika
kdsz
Posty: 1401
Rejestracja: 17 gru 2010, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 455 times
Been thanked: 303 times

Re: Brass: Birmingham

Post autor: kdsz »

W Birmingham jest tylko jedno miejsce na hutę, więc nie ma możliwości, by w tym mieście były w jednym momencie dwa żetony hut różnych graczy.
Na manufaktury przeznaczono 3 miejsca, więc trzech graczy może tam budować w fazie kanałów. Oczywiście jeśli wcześniej nie wyczerpali limitu 1 żetonu w mieście stawiając hutę.
Ostatnio zmieniony 02 lis 2020, 14:19 przez kdsz, łącznie zmieniany 3 razy.
Awatar użytkownika
Nidav
Posty: 704
Rejestracja: 14 sty 2016, 19:33
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 91 times
Been thanked: 338 times

Re: Brass: Birmingham

Post autor: Nidav »

W Erze Kanałowej możesz wybudować tylko jedno swoje przedsiębiorstwo w danym mieście - czyli jeśli w jakiejś masz np. manufakturę, to huty już tam nie postawisz, nawet jeśli jest na to wolne miejsce. W Erze Kolejowej za to masz dowolność i możesz w danym mieście mieć tyle swoich przedsiębiorstw ile tylko chcesz (i oczywiście ile jest wolnych miejsc w danym mieście).
aeiou871
Posty: 978
Rejestracja: 18 kwie 2017, 11:12
Has thanked: 312 times
Been thanked: 432 times

Re: Brass: Birmingham

Post autor: aeiou871 »

Spoiler:
Najwyraźniej jest błąd w polskiej instrukcji. W angielskiej ten sam fragment brzmi:

"Canal Era Building
• You may have a maximum of 1 Industry
tile per location, but may have an
Industry tile in the same location as
other players."

Zatem można budować w tej samej lokacji co inni gracze, ale nie muszą to być przedsiębiorstwa tego samego rodzaju
Awatar użytkownika
WRS
Administrator
Posty: 2179
Rejestracja: 09 sty 2009, 09:39
Lokalizacja: Ropczyce
Has thanked: 7 times
Been thanked: 96 times
Kontakt:

Re: Brass: Birmingham

Post autor: WRS »

Tak nie do końca się zgodzę z tak lekko rzuconym określeniem "błąd".

Polski tekst: "Budowanie w Erze Kanałowej
Możesz mieć tylko 1 swój żeton przedsiębiorstwa w danym mieście.
Możesz jednak mieć w danym mieście taki sam żeton przedsiębiorstwa jak zbudowane już żetony innych graczy."

Rozbierzmy to...
"Możesz mieć tylko 1 swój żeton przedsiębiorstwa w danym mieście."
Proste i zrozumiałe (przynajmniej dla mnie).
Można było oczywiście zapisać inaczej: "Nie wolno mieć więcej niż 1 żeton przedsiębiorstwa w danym mieście."
Ale jakoś mi bardziej po polsku brzmi pierwsza wersja.

Drugie zdanie jest doprecyzowaniem zasad z wersji Lancashire (czyli starego Brassa), bo niektórzy interpretowali pierwsze zdanie jako wykluczające budowę tego samego rodzaju przedsiębiorstw w danym mieście w Erze Kanałowej.
I brzmi ono tak: "Możesz jednak mieć w danym mieście taki sam żeton przedsiębiorstwa jak zbudowane już żetony innych graczy."
Zwracam uwagę na konsekwentne użycie słowa możesz. Możesz mieć taki sam typ przedsiębiorstwa, ale nie musisz. Może to być też inny typ przedsiębiorstwa.

No i naprawdę ciekawi mię jak to jest niezgodne z wersją angielską?
You may have a maximum of 1 Industry tile per location, but may have an Industry tile in the same location as
other players.
Baruk Khazad!
Jak mawia Folko:
gry logiczne to kwintesencja rozrywki, to czysta postać gry: mechanika bez dodatkowej otoczki wnoszącej, lub starającej się coś wnieść do rozgrywki
i ja się (pod) tym podpisuję
aeiou871
Posty: 978
Rejestracja: 18 kwie 2017, 11:12
Has thanked: 312 times
Been thanked: 432 times

Re: Brass: Birmingham

Post autor: aeiou871 »

Spoiler:
Możesz mieć rację, ale nie musisz ;)
Po polsku dodano informację "taki sam [żeton przedsiębiorstwa]". W angielskim zdaniu sformułowanie "taki sam" odnosi się do lokacji, a nie do żetonu, więc tłumaczenie nie jest zgodne z wersją angielską. "Możesz umieścić żeton w tej samej lokacji", a nie "możesz umieścić taki sam żeton".
Awatar użytkownika
WRS
Administrator
Posty: 2179
Rejestracja: 09 sty 2009, 09:39
Lokalizacja: Ropczyce
Has thanked: 7 times
Been thanked: 96 times
Kontakt:

Re: Brass: Birmingham

Post autor: WRS »

No bo, jak już kilka razy wspominałem, w polskiej wersji uwzględniono egzegezy takich (mniej lub bardziej) wątpliwych zapisów zawarte na tym forum, na BGG oraz w słownych przekazach pochodzących od legendarnych mistrzów Brassa.
Baruk Khazad!
Jak mawia Folko:
gry logiczne to kwintesencja rozrywki, to czysta postać gry: mechanika bez dodatkowej otoczki wnoszącej, lub starającej się coś wnieść do rozgrywki
i ja się (pod) tym podpisuję
czyn
Posty: 19
Rejestracja: 21 lip 2017, 10:57
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1 time

Re: Brass: Birmingham

Post autor: czyn »

Dzięki za odpowiedzi.

Rozumiem chęć rozwiania wątpliwości u graczy starego Lancashire, ale dla mnie jako gracza, który wcześniej w Brassa w ogólnie nie grał, ten dodatkowy zapis spowodował, że całkowicie źle to zinterpretowałem. Przy wersji angielskiej nie miałbym żadnych wątpliwości.

Więc być może "taki sam żeton przedsiębiorstwa" u starych graczy rozjaśnia wątpliwości, ale u nowych chyba bardziej je wprowadza (przynajmniej jak widać tak było w moim przypadku).
Awatar użytkownika
WRS
Administrator
Posty: 2179
Rejestracja: 09 sty 2009, 09:39
Lokalizacja: Ropczyce
Has thanked: 7 times
Been thanked: 96 times
Kontakt:

Re: Brass: Birmingham

Post autor: WRS »

Dlatego dopytuję, bom ciekaw czy wykorzystane sformułowania są jasne i zrozumiałe.
Ponieważ nie widziałem wcześniej wątpliwości wobec tego zapisu, to i dociekałem.
Baruk Khazad!
Jak mawia Folko:
gry logiczne to kwintesencja rozrywki, to czysta postać gry: mechanika bez dodatkowej otoczki wnoszącej, lub starającej się coś wnieść do rozgrywki
i ja się (pod) tym podpisuję
Pluck
Posty: 145
Rejestracja: 01 sty 2017, 12:22
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 90 times
Been thanked: 36 times

Re: Brass: Birmingham

Post autor: Pluck »

To teraz ja bo o to nie zapytano:
Mam “odwrocony” przemysl w miescie i polaczenie kolejowe/kanalowe do innego miasta z brakiem przemyslu. Czy za to na koniec ery sa punkty konekcji wynikajace ze “sztang” tego jednego miasta?
Awatar użytkownika
Edwardo
Posty: 573
Rejestracja: 13 wrz 2010, 11:48
Lokalizacja: Wroclove
Has thanked: 27 times
Been thanked: 19 times

Re: Brass: Birmingham

Post autor: Edwardo »

Pluck pisze: 07 lis 2020, 20:34 To teraz ja bo o to nie zapytano:
Mam “odwrocony” przemysl w miescie i polaczenie kolejowe/kanalowe do innego miasta z brakiem przemyslu. Czy za to na koniec ery sa punkty konekcji wynikajace ze “sztang” tego jednego miasta?
jak najbardziej tak
Jestem Stanley i jestem planszoholikiem www.planszoholik.pl
Awatar użytkownika
kastration
Posty: 1218
Rejestracja: 08 kwie 2015, 21:37
Lokalizacja: Kalisz
Has thanked: 108 times
Been thanked: 430 times

Re: Brass: Birmingham

Post autor: kastration »

W zasadzie mam tylko jedno pytanie i z góry przepraszam, jeśli już padło, ale chcę się po prostu upewnić. Chcę zbudować od razu dwa połączenia w erze kolejowej, ale nie mam piwa, ani węgla. Czy mogę położyć sobie dwa połączenia i tym samym połączyć lokacje, które dają mi dostęp zarówno do 2 węgla, jak i 1 wymaganej beczki i automatycznie zużyć te wymagane surowce do dwóch połączeń? Czy zaś muszę mieć w momencie budowania dostęp do tych typó wymaganych dóbr? Na 99% wnioskuję z przykładu z instrukcji, że pierwsza opcja jest poprawna, ale wolę dopytać znawców, by już móc spokojnie grać bez obaw.
"Człowiek bez religii, jest jak ryba bez roweru"
Mia San Mia!
Awatar użytkownika
kdsz
Posty: 1401
Rejestracja: 17 gru 2010, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 455 times
Been thanked: 303 times

Re: Brass: Birmingham

Post autor: kdsz »

Węgiel i piwo zużywasz po wykonaniu akcji, więc wystarczy uzyskać dostęp do surowców na koniec budowy.
Awatar użytkownika
NestorZolo
Posty: 333
Rejestracja: 29 lis 2019, 08:14
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 506 times
Been thanked: 123 times

Re: Brass: Birmingham

Post autor: NestorZolo »

Wydaje mi się, że pierwszy węgiel trzeba mieć w momencie położenia pierwszego żetonu kolei. Natomiast po położeniu drugiego, trzeba mieć drugi węgiel i piwo. Każde połączenie kolejowe jest niezależne.
1.GWT, 2.BrassB, 3.Madeira, 4.Wildcatters, 5.ProjektGaja, 6.Skymines, 7.KlanyKaledonii, 8.Yokohama, 9.Endeavor, 10.Tyrrants, 11.Hansa, 12.A&K
Awatar użytkownika
kdsz
Posty: 1401
Rejestracja: 17 gru 2010, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 455 times
Been thanked: 303 times

Re: Brass: Birmingham

Post autor: kdsz »

Zgadza się, niejasno się wyraziłem. Kładziesz pierwszy tor i zużywasz pierwszy węgiel (po położeniu toru musisz mieć dostęp do węgla). Następnie kładziesz drugi tor i zużywasz drugi węgiel oraz piwo.
jediwolf
Posty: 401
Rejestracja: 11 sty 2015, 20:14
Has thanked: 82 times
Been thanked: 80 times

Re: Brass: Birmingham

Post autor: jediwolf »

Mam pytanie:

Mam dwa budynki np. manufakturę i wytwórnię ceramiki. Nie ważne czy w jednym mieście czy w dwóch różnych. Jestem połączony z kupcem u którego mogę je sprzedać. Mam tyle zasobów, że jestem w stanie opłacić koszt ich sprzedaży.
I moje pytani: czy mogę jedną akcją Sprzedaży, sprzedać te dwa towary? Czy jedną akcją Sprzedaży mogę tylko sprzedać towar z jednego budynku i go odwrócić, a drugą zrobić kolejne Sprzedanie?
Tirith
Posty: 115
Rejestracja: 09 sty 2020, 10:48
Has thanked: 22 times
Been thanked: 14 times

Re: Brass: Birmingham

Post autor: Tirith »

jediwolf pisze: 12 lis 2020, 12:25 Mam pytanie:

Mam dwa budynki np. manufakturę i wytwórnię ceramiki. Nie ważne czy w jednym mieście czy w dwóch różnych. Jestem połączony z kupcem u którego mogę je sprzedać. Mam tyle zasobów, że jestem w stanie opłacić koszt ich sprzedaży.
I moje pytani: czy mogę jedną akcją Sprzedaży, sprzedać te dwa towary? Czy jedną akcją Sprzedaży mogę tylko sprzedać towar z jednego budynku i go odwrócić, a drugą zrobić kolejne Sprzedanie?
Możesz sprzedać w jednej akcji. I często warto to robić(oszczędza się akcje). Tylko trzeba uważać żeby piwa ktoś ci nie podebrał
Pluck
Posty: 145
Rejestracja: 01 sty 2017, 12:22
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 90 times
Been thanked: 36 times

Re: Brass: Birmingham

Post autor: Pluck »

Skad taki wniosek? Ja inaczej interpretuje...
emka
Posty: 311
Rejestracja: 01 gru 2016, 23:24
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 30 times
Been thanked: 42 times

Re: Brass: Birmingham

Post autor: emka »

Pluck pisze: 12 lis 2020, 21:48 Skad taki wniosek? Ja inaczej interpretuje...
Jest w instrukcji przy opisie akcji sprzedaży - ostatni punkt.
Awatar użytkownika
WRS
Administrator
Posty: 2179
Rejestracja: 09 sty 2009, 09:39
Lokalizacja: Ropczyce
Has thanked: 7 times
Been thanked: 96 times
Kontakt:

Re: Brass: Birmingham

Post autor: WRS »

Ano jest: "Możesz wrócić do kroku 2 i powtórzyć cały proces dla każdego swojego nieodwróconego żetonu przedsiębiorstwa (także przedsiębiorstwa innego typu)."

Cóż, tak proceduralnie zostało to ujęte w oryginale.
Jednak wyraźnie wskazuje, że akcja Sprzedaży nie musi się kończyć po jednym przedsiębiorstwie.
Baruk Khazad!
Jak mawia Folko:
gry logiczne to kwintesencja rozrywki, to czysta postać gry: mechanika bez dodatkowej otoczki wnoszącej, lub starającej się coś wnieść do rozgrywki
i ja się (pod) tym podpisuję
hikiszjac
Posty: 26
Rejestracja: 03 gru 2019, 07:13
Has thanked: 8 times
Been thanked: 12 times

Re: Brass: Birmingham

Post autor: hikiszjac »

Czy jeśli w wyniku wykonywania akcji muszę zużyć węgiel lub żelazo a na planszy są przedsiębiorstwa które zapewniają te surowce to czy mogę je pobrać ze swojego przedsiębiorstwa czy musi ten surowiec pochodzić od innego gracza?
Awatar użytkownika
Nidav
Posty: 704
Rejestracja: 14 sty 2016, 19:33
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 91 times
Been thanked: 338 times

Re: Brass: Birmingham

Post autor: Nidav »

hikiszjac pisze: 14 lis 2020, 01:12 Czy jeśli w wyniku wykonywania akcji muszę zużyć węgiel lub żelazo a na planszy są przedsiębiorstwa które zapewniają te surowce to czy mogę je pobrać ze swojego przedsiębiorstwa czy musi ten surowiec pochodzić od innego gracza?
Jeśli potrzebny jest węgiel, to musisz wziąć go z najbliższego źródła - liczysz żetony połączeń i bierzesz z tego, do którego jego najbliżej. Jeśli jest remis w bliskości hut kopalni węgla, to wtedy możesz zdecydować skąd bierzesz. Przy czym warto wspomnieć, że jeśli jest jakiś węgiel na przedsiębiorstwie, ale nie masz z nim połączenia, za to masz z Rynkiem, to kupujesz wtedy węgiel z Rynku. W kwestii żelaza - bierzesz skąd chcesz (poza Rynkiem, dopóki żelazko jest na jakiejś hucie żelaza - z Rynku bierzesz dopiero, jak nie ma żadnego żelaza na żetonach przedsiębiorstw, bo żelazo nie wymaga połączenia ze stawianym przedsiębiorstwem).
justtadream3
Posty: 96
Rejestracja: 05 lis 2019, 18:13
Has thanked: 32 times
Been thanked: 9 times

Re: Brass: Birmingham

Post autor: justtadream3 »

A czy macie jakieś wytłumaczenie logiczne, czemu piwo mogę sobie przywieźć końmi ale żeby skorzystać z czyjegoś już musi być w sieci? Ciężko mi było ten koncept wytłumaczyć graczom:)
ODPOWIEDZ