Malowanie figurek - ekspresowe metody

Własnoręczne działania twórcze: upiększanie, inserty, malowanie figurek, tworzenie prototypów, stoły do planszówek itp.
shod
Posty: 572
Rejestracja: 01 sie 2017, 10:07
Lokalizacja: Wielkopolska
Has thanked: 266 times
Been thanked: 177 times

Re: Malowanie figurek - ekspresowe metody

Post autor: shod »

Spoiler:
dzięki za kilka słów w temacie :)
generalnie to ja "jeszcze" nie mam problemu z figurkami, bo dopiero planuje po ok. 20 latach przerwy z malowaniem wrócić do tego hobby. Figurki na tą chwilę to poza Zakazanymi Gwiazdami [a nawet nie, bo to nie GW tylko FFG] mam od sasa do lasa [Cyklady, Godfather, Runewars, Runebound3, Clash od Cultures, GW...]. Jak widać nie są to zbyt wymagające figurki [no może poza R3], ale chciałbym je pomazać.
Właśnie w związku z zamiarem powrotu do malowania wątki malarskie na forum śledzę dość regularnie :) i jeszcze nie zdecydowałem się czy iść w Vallejo + wash/shade czy w Contrast. Czasu mam niewiele, figurki na konkurs żaden nie pójdą, wiec wydaje się, że dobrą opcją byłyby właśnie Contrasty.
Być może też żeby ograniczyć negatywne rozwiązanie tego czteroskładnikowego równania [figurka+podkład+farba+lakier] należałoby też skorzystać z podkładu i lakieru GW. Koszty trochę wzrosną, ale ryzyko niepowodzenia znacznie mniejsze...?
Chyba w wolnej chwili przeszukam wątki, gdzie pojawiał się problem z "klejącymi się" figurkami i spróbuje wyciągnąć jakieś wnioski dla siebie.
kamilpr
Posty: 375
Rejestracja: 05 maja 2015, 19:48
Has thanked: 25 times
Been thanked: 14 times

Re: Malowanie figurek - ekspresowe metody

Post autor: kamilpr »

To są figurki z wojny o pierścień i malowane farbami Citadel contrast. Czyli mogę kupić lakier w sprayu i to pomoże aby farba się nie odpryskiwala ?
shod
Posty: 572
Rejestracja: 01 sie 2017, 10:07
Lokalizacja: Wielkopolska
Has thanked: 266 times
Been thanked: 177 times

Re: Malowanie figurek - ekspresowe metody

Post autor: shod »

kamilpr pisze: 12 lis 2020, 16:51 To są figurki z wojny o pierścień i malowane farbami Citadel contrast. Czyli mogę kupić lakier w sprayu i to pomoże aby farba się nie odpryskiwała ?
ja na to pytanie nie potrafię odpowiedzieć, ale podejrzewam, że lakier pomoże na "klejenie się" a nie na odpryskiwanie. a jakiego podkładu używałeś, bo może tu też być przyczyna?
Wojna o pierścień - czyli z tego co kojarzę, to są te gumoplastikowe figurki? one takie bardzo elastyczne były...
Cyel
Posty: 2575
Rejestracja: 27 kwie 2018, 15:18
Has thanked: 1222 times
Been thanked: 1429 times

Re: Malowanie figurek - ekspresowe metody

Post autor: Cyel »

kamilpr pisze: 12 lis 2020, 16:51 To są figurki z wojny o pierścień
Czy myłeś może figurki ciepłą wodą z mydłem przed psikaniem podkładem? Te tandetne gumoludy mają tendencję do bycia pokrytymi resztkami substancji, służącej do wypychania ich z form. Wtedy podkład słabiej się przyczepia do powierzchni.
Lubię grę. (a nie "tą grę")
Kupiłem grę. (a nie "tą grę")
Wygrałem w grę. (a nie "tą grę")
kamilpr
Posty: 375
Rejestracja: 05 maja 2015, 19:48
Has thanked: 25 times
Been thanked: 14 times

Re: Malowanie figurek - ekspresowe metody

Post autor: kamilpr »

Podklad Citadel WRAITHBONE SPRAY, nie myłem figurek.

Tylko, że farba odchodzi nie do samej figurki tylko do podkładu. Podkład jest nieruszony.
Cyel
Posty: 2575
Rejestracja: 27 kwie 2018, 15:18
Has thanked: 1222 times
Been thanked: 1429 times

Re: Malowanie figurek - ekspresowe metody

Post autor: Cyel »

Ja miałem tak samo z figurkami do Descenta - badziewna jakość i malowałem je na szybko, więc nie dbałem o nie i zrobiło się dokładnie tak jak mówisz.
Spoiler:
Jestem pewien, że lakierowanie załatwi sprawę. Mycie przed podkładowaniem też pomoże bo z nim zawsze lepiej podkład będzie się trzymał.
Lubię grę. (a nie "tą grę")
Kupiłem grę. (a nie "tą grę")
Wygrałem w grę. (a nie "tą grę")
jerry87
Posty: 34
Rejestracja: 23 kwie 2017, 20:15
Has thanked: 10 times
Been thanked: 7 times

Re: Malowanie figurek - ekspresowe metody

Post autor: jerry87 »

Witam,

chciałbym po raz pierwszy pomalować kilka figurek - nie posiadam na ten moment nic (farb, specjalnych pędzelków, podkładów, doświadczenia...). Pomyślałem, że zacznę od czegoś bardzo prostego - beczki z gry Brass Birmingham, a jak już nabiorę wprawy to marzy mi się pomalowanie figurek z Rising Sun.
Kuszą mnie Citadel Contrast i fakt, że nie trzeba będzie od razu dużo kasy wydawać na podkłady itp... Od czego zacząć, żeby nie popłynąć też finansowo od razu?
Rafal75
Posty: 304
Rejestracja: 21 gru 2012, 20:54
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times

Re: Malowanie figurek - ekspresowe metody

Post autor: Rafal75 »

jerry87 pisze: 16 lis 2020, 12:25 Witam,

chciałbym po raz pierwszy pomalować kilka figurek - nie posiadam na ten moment nic (farb, specjalnych pędzelków, podkładów, doświadczenia...). Pomyślałem, że zacznę od czegoś bardzo prostego - beczki z gry Brass Birmingham, a jak już nabiorę wprawy to marzy mi się pomalowanie figurek z Rising Sun.
Kuszą mnie Citadel Contrast i fakt, że nie trzeba będzie od razu dużo kasy wydawać na podkłady itp... Od czego zacząć, żeby nie popłynąć też finansowo od razu?
Nawet jak bedziesz uzywał Citadel Contrast to i tak powinieneś najpierw położyć podkład
Awatar użytkownika
playerator
Posty: 2873
Rejestracja: 01 lis 2015, 21:11
Has thanked: 904 times
Been thanked: 310 times

Re: Malowanie figurek - ekspresowe metody

Post autor: playerator »

jerry87 pisze: 16 lis 2020, 12:25 (...) Od czego zacząć, żeby nie popłynąć też finansowo od razu?
Od poczytania, sporo już o tym napisano - klik
tak że = w takim razie, więc
także = też, również
Piszmy po polsku :)
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5217
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1075 times
Been thanked: 1683 times
Kontakt:

Re: Malowanie figurek - ekspresowe metody

Post autor: BOLLO »

jerry87 pisze: 16 lis 2020, 12:25 Witam,

chciałbym po raz pierwszy pomalować kilka figurek - nie posiadam na ten moment nic (farb, specjalnych pędzelków, podkładów, doświadczenia...). Pomyślałem, że zacznę od czegoś bardzo prostego - beczki z gry Brass Birmingham, a jak już nabiorę wprawy to marzy mi się pomalowanie figurek z Rising Sun.
Kuszą mnie Citadel Contrast i fakt, że nie trzeba będzie od razu dużo kasy wydawać na podkłady itp... Od czego zacząć, żeby nie popłynąć też finansowo od razu?
Podkład jest obowiązkowy za każdym razem. Co do porad to jest ich cała masa. Podesle w wolnej chwili odpowiedni link do całego kompedium początkujacego
Awatar użytkownika
Lothrain
Posty: 3410
Rejestracja: 18 sty 2011, 12:45
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 142 times
Been thanked: 300 times

Re: Malowanie figurek - ekspresowe metody

Post autor: Lothrain »

jerry87 pisze: 16 lis 2020, 12:25 Pomyślałem, że zacznę od czegoś bardzo prostego - beczki z gry Brass Birmingham,
Beczki w Brassie są drewniane, więc olałbym podkładowanie. Ja pojechałem agraxem i srebrnym Citadelem same obręcze. Wystarczy.
Rafal75
Posty: 304
Rejestracja: 21 gru 2012, 20:54
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times

Re: Malowanie figurek - ekspresowe metody

Post autor: Rafal75 »

BOLLO pisze: 16 lis 2020, 13:18
jerry87 pisze: 16 lis 2020, 12:25 Witam,

chciałbym po raz pierwszy pomalować kilka figurek - nie posiadam na ten moment nic (farb, specjalnych pędzelków, podkładów, doświadczenia...). Pomyślałem, że zacznę od czegoś bardzo prostego - beczki z gry Brass Birmingham, a jak już nabiorę wprawy to marzy mi się pomalowanie figurek z Rising Sun.
Kuszą mnie Citadel Contrast i fakt, że nie trzeba będzie od razu dużo kasy wydawać na podkłady itp... Od czego zacząć, żeby nie popłynąć też finansowo od razu?
Podkład jest obowiązkowy za każdym razem. Co do porad to jest ich cała masa. Podesle w wolnej chwili odpowiedni link do całego kompedium początkujacego
To ja też chciałbym coś takiego 😉
Awatar użytkownika
KamradziejTomal
Posty: 1162
Rejestracja: 04 kwie 2016, 16:40
Has thanked: 386 times
Been thanked: 452 times

Re: Malowanie figurek - ekspresowe metody

Post autor: KamradziejTomal »

Ekhu... Ekhu... na przykład przypięty w dziale zrób to sam ;)

viewtopic.php?f=61&t=61689
Słyszysz o jakichś glaze'ach, drybrushach i innych dziwadłach i nie wiesz o czym mowa? Zerknij sobie TUTAJ
Sundrop tutorial: TUTAJ
Wykańczanie podstawek domowymi sposobami: TUTAJ
Awatar użytkownika
Rigidigi
Posty: 704
Rejestracja: 14 gru 2015, 16:31
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Has thanked: 92 times
Been thanked: 93 times

Re: Malowanie figurek - ekspresowe metody

Post autor: Rigidigi »

kamilpr pisze: 13 lis 2020, 13:17 Podklad Citadel WRAITHBONE SPRAY, nie myłem figurek.

Tylko, że farba odchodzi nie do samej figurki tylko do podkładu. Podkład jest nieruszony.
To może jednak coś z tymi podkładami jest nie tak.
Ja dotąd korzystałem z podkładów Valejo. Biały i czarny. Chciałem spróbować szarego i kupiłem Citadel. I właśnie mam wrażenie jakby farby nie chciały się trzymać tego podkładu.
Chociaż sam podkład zrobił na mnie dobre wrażenie. Ale malowanie po nim już gorsze..
Awatar użytkownika
Szewa
Posty: 866
Rejestracja: 10 sie 2016, 12:33
Has thanked: 353 times
Been thanked: 501 times

Re: Malowanie figurek - ekspresowe metody

Post autor: Szewa »

Rigidigi pisze: 01 gru 2020, 00:24
kamilpr pisze: 13 lis 2020, 13:17 Podklad Citadel WRAITHBONE SPRAY, nie myłem figurek.

Tylko, że farba odchodzi nie do samej figurki tylko do podkładu. Podkład jest nieruszony.
To może jednak coś z tymi podkładami jest nie tak.
Ja dotąd korzystałem z podkładów Valejo. Biały i czarny. Chciałem spróbować szarego i kupiłem Citadel. I właśnie mam wrażenie jakby farby nie chciały się trzymać tego podkładu.
Chociaż sam podkład zrobił na mnie dobre wrażenie. Ale malowanie po nim już gorsze..
A więc nie tylko ja miałem takie wrażenie :O
U mnie podobnie, najpierw figurkę psikałem czarnym od Citadela, a potem białym od góry, aby zrobić highlighty. I jak do białego podkładu farbki trzymały się świetnie, to z czarnym były problemy.

btw. ekspresowe metody? od kiedy przerzuciłem się z base na contrast czas jaki poświęcam na malowanie figurek skrócił się. Ostatnio zrobiłem w 2 godziny 6 bohaterów z dodatku do wop. Wczoraj w godzinę zrobiłem malowanie 75% z 3 figurek z zombicide (nekromanta i jego dwie abominacje).
Top10:
1. A Song of Ice & Fire 2. Wojna o pierścień 3. Dominant Species 4. Brass: Birmingham 5. A Game of Thrones 2ed 6.Pax Renaissance 2ed 7. Tyrants of the Underdark 8. Zombicide:2nd 9. Empires: Age of Discovery
Honorowa: Lotr LCG
Awatar użytkownika
raj
Administrator
Posty: 5174
Rejestracja: 01 lis 2006, 11:22
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 265 times
Been thanked: 873 times
Kontakt:

Re: Malowanie figurek - ekspresowe metody

Post autor: raj »

Czarny podkład od GW zawsze był problematyczny, bo jest zbyt gładki. Białe i szare mają chropowata fakturę i działały normalnie. Ogólnie jednak podkłady GW nigdy nie należały do polecanych.
Natomiast zawsze dobrze sprawdzały się kolorowe podkłady od AP. Zwłaszcza, przy dużych ilościach figurek z tym samym kolorem podstawowym, to było zbawienie.
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."

Szukajcie recenzji planszówek na GamesFanatic.pl
Golfang
Posty: 1982
Rejestracja: 10 wrz 2018, 21:47
Lokalizacja: Będzin
Has thanked: 228 times
Been thanked: 311 times

Re: Malowanie figurek - ekspresowe metody

Post autor: Golfang »

Napiszę to w tym wątku także (w innym już to pisałem)
Pojawiły się farbki konkurencyjne do Citadel Contrast. Są to farbki Scale75 Instant Color.
Wychodzą taniej - zestaw 8 farbek najtaniej znalazłem za 115 zł (normalne ceny bez przecen to 135zł), czyli około 14,5 zł za buteleczkę (16 zł bez przecen). Cena niższa a zawartość tylko 1 ml mniej niż Contrasty. Niestety nie znalazłem pojedynczych farbek - tylko te zestawy 8 sztuk.
Ja ich nie testowałem - mam 20+ kolorów Contrast i na razie muszę je wykorzystać.
UWAGA na koniec - tym wpisem nie polecam tych farbek a jedynie komunikuję, że coś takiego jest na rynku. Przed zakupem warto poszukać więcej informacji na ich temat. (Gdzieś na forum widziałem wpis, że są ogólnie dobre - ale jakby mnie pigmentu zawierają. Z jednej strony to gorzej bo trzeba malować kilka warstw, z drugiej strony lepiej, bo dzięki temu można lepiej wyciągać cienie, nie zalewając innych szczegółów).
----------------
10% flamberg.com.pl
Rafal75
Posty: 304
Rejestracja: 21 gru 2012, 20:54
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times

Re: Malowanie figurek - ekspresowe metody

Post autor: Rafal75 »

Cześć. Mam takie pytanie. Chce od nowa pomalować figurki i co lepsze usunąć farbę z figurek i tu moje pytanie czym, a drugie pytanie czy może położyć znowu na pomalowane figsy podkład? Dziękuję za podpowiedzi.
Golfang
Posty: 1982
Rejestracja: 10 wrz 2018, 21:47
Lokalizacja: Będzin
Has thanked: 228 times
Been thanked: 311 times

Re: Malowanie figurek - ekspresowe metody

Post autor: Golfang »

Rafal75 pisze: 26 gru 2020, 11:33 Cześć. Mam takie pytanie. Chce od nowa pomalować figurki i co lepsze usunąć farbę z figurek i tu moje pytanie czym, a drugie pytanie czy może położyć znowu na pomalowane figsy podkład? Dziękuję za podpowiedzi.
Ja bym zmył farbki niż kładł kolejny podkład i kolejne kolory...
----------------
10% flamberg.com.pl
Rafal75
Posty: 304
Rejestracja: 21 gru 2012, 20:54
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times

Re: Malowanie figurek - ekspresowe metody

Post autor: Rafal75 »

Golfang pisze: 26 gru 2020, 14:31
Rafal75 pisze: 26 gru 2020, 11:33 Cześć. Mam takie pytanie. Chce od nowa pomalować figurki i co lepsze usunąć farbę z figurek i tu moje pytanie czym, a drugie pytanie czy może położyć znowu na pomalowane figsy podkład? Dziękuję za podpowiedzi.
Ja bym zmył farbki niż kładł kolejny podkład i kolejne kolory...
Tylko czym?
Awatar użytkownika
KamradziejTomal
Posty: 1162
Rejestracja: 04 kwie 2016, 16:40
Has thanked: 386 times
Been thanked: 452 times

Re: Malowanie figurek - ekspresowe metody

Post autor: KamradziejTomal »

Rafal75 pisze: 26 gru 2020, 15:13
Golfang pisze: 26 gru 2020, 14:31
Rafal75 pisze: 26 gru 2020, 11:33 Cześć. Mam takie pytanie. Chce od nowa pomalować figurki i co lepsze usunąć farbę z figurek i tu moje pytanie czym, a drugie pytanie czy może położyć znowu na pomalowane figsy podkład? Dziękuję za podpowiedzi.
Ja bym zmył farbki niż kładł kolejny podkład i kolejne kolory...
Tylko czym?
WAMOD

search.php?keywords=zmyć&terms=all&auth ... mit=Szukaj
Słyszysz o jakichś glaze'ach, drybrushach i innych dziwadłach i nie wiesz o czym mowa? Zerknij sobie TUTAJ
Sundrop tutorial: TUTAJ
Wykańczanie podstawek domowymi sposobami: TUTAJ
Golfang
Posty: 1982
Rejestracja: 10 wrz 2018, 21:47
Lokalizacja: Będzin
Has thanked: 228 times
Been thanked: 311 times

Re: Malowanie figurek - ekspresowe metody

Post autor: Golfang »

Rafal75 pisze: 26 gru 2020, 15:13
Golfang pisze: 26 gru 2020, 14:31
Rafal75 pisze: 26 gru 2020, 11:33 Cześć. Mam takie pytanie. Chce od nowa pomalować figurki i co lepsze usunąć farbę z figurek i tu moje pytanie czym, a drugie pytanie czy może położyć znowu na pomalowane figsy podkład? Dziękuję za podpowiedzi.
Ja bym zmył farbki niż kładł kolejny podkład i kolejne kolory...
Tylko czym?
Ja używałem CLEANLUX firmy Lakma (środek do czyszczenia podłogi - zmywacz do sidoluxu). Ważne aby nie za długo w nim trzymać. Ja zanurzałem figurkę na jakieś 3 może 5 minut. POtem próbowałem szczoteczką do zębów zmywać farbkę, jak nie puszczała to znowu na minutę dwie i znowu szczoteczka.... No zabawy trochę jest - ale nie zniszczyłem figurek.
----------------
10% flamberg.com.pl
Cyel
Posty: 2575
Rejestracja: 27 kwie 2018, 15:18
Has thanked: 1222 times
Been thanked: 1429 times

Re: Malowanie figurek - ekspresowe metody

Post autor: Cyel »

Rafal75 pisze: 26 gru 2020, 11:33 Cześć. Mam takie pytanie. Chce od nowa pomalować figurki i co lepsze usunąć farbę z figurek i tu moje pytanie czym, a drugie pytanie czy może położyć znowu na pomalowane figsy podkład? Dziękuję za podpowiedzi.
Mi się nie chce bawić w zmywanie i czekanie i maluję bezpośrednio na poprzednim malowaniu. Czasem kładę podkład znowu, czasem nie. Czasem zostawiam niektóre elementy, które wyglądają fajnie i szkoda mi je zamalowywać.

O ile figurka nie jest zalana zbyt gęstą farbą przez poprzedniego właściciela, to detale i tak będą dobrze widoczne. Jeśli jest zalana gęstą farbą, to po prostu nie kupuję takich i polecam nie kupować ;) (no , chyba, że ktoś sprzedaje taką zniszczoną, ale do odratowania, super-drogą figurkę za grosze)
Lubię grę. (a nie "tą grę")
Kupiłem grę. (a nie "tą grę")
Wygrałem w grę. (a nie "tą grę")
Cyel
Posty: 2575
Rejestracja: 27 kwie 2018, 15:18
Has thanked: 1222 times
Been thanked: 1429 times

Re: Malowanie figurek - ekspresowe metody

Post autor: Cyel »

Parę prostych ale dobrych rad dla przyspieszenia procesu malowania w filmiku w tym artykule: KLIK
Zgadzam się z każdą.
Lubię grę. (a nie "tą grę")
Kupiłem grę. (a nie "tą grę")
Wygrałem w grę. (a nie "tą grę")
shuji
Posty: 1280
Rejestracja: 23 kwie 2014, 19:47
Has thanked: 36 times
Been thanked: 219 times

Re: Malowanie figurek - ekspresowe metody

Post autor: shuji »

Hej, pewnie się pojawiało , próbowałem wyszukać ale bez skutku. Mianowicie chciałbym pomalować figurki, aby osiągnąć efekt podobny do sundropa u AR. Pytanie co do tego ? Nigdy nie malowałem figurek. Zakładam, że podkład w sprayu i potem pędzlem jeden kolor ?
Jaki kolor będzie najbardziej "uniwersalny"? Nie jestem przywiązany do złotego od AR... Zacznę od łowców 2114 czyli i postacie i roboty i potwory, klimat postapo :)
ODPOWIEDZ