Etherfields (Michał Oracz)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
yrq
Posty: 953
Rejestracja: 06 sie 2018, 10:55
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 335 times
Been thanked: 359 times

Re: Etherfields (Michał Oracz)

Post autor: yrq »

przeklejam z wątku o zbiórce

Ok,
to czas na pierwsze wrażenia. Bez spoilerów.
Jestem po tutorialu, dwóch snach i paru drzemkach (Slumber). Gram solo Free Spiritem. Tak jak pisałem wyżej, mam sam Core Box, bez bajerów i Creatures.
Nie mam dostępnych wszystkich mechanik gry, te odblokowują się stopniowo, więc przed wszystkim, co napiszę, trzeba postawić wielkie póki co.

Jest ciekawie i dziwnie

Wejście do gry jest dość proste - mamy tutorial, który tłumaczy podstawowe mechaniki. Potem lądujemy na nieco głębszej wodzie. Można to wszystko ogarnąć, ale moim zdaniem przydałoby się jeszcze trochę prowadzenia za rękę w postaci kartki z najczęściej występującymi mechanikami. Na bgg jest parę wątków o tym jak zacząć i plik z opisem jak wyjąć i ułożyć karty po otwarciu pudełka. Materiały od AR ponoć będą. Opisy fabularne są nieźle napisane, szczególnie intrygują mnie te odnoszące się do "prawdziwego świata".

Mechanicznie jest dość prosto. Zagrywamy karty, przesuwamy rzeczy po mapach, czytamy wpisy i nowe karty. Pewne efekty się skombią, szczególnie gdy wyłożymy parę kart jako "progress", czyli efekty stałe. W trakcie głównego snu nie ma na to za dużo czasu, więc musimy wykorzystywać drzemki na to by się "dopakować" przed główną misją. Fajnie, że wraz z postępem gry, pojawiają się nowe zasady i mechaniki. Niewytłumaczone symbole nabierają sensu. Podoba mi się zasada pozwalająca podejrzeć zakrytą kartę sekretu, co sprawia, że nie utkniemy w miejscu. Dodatkowo AR jest przygotowane do pomagania graczom, dzięki własnemu forum z FAQ, wytłumaczeniem zasad i podpowiedziami do konkretnych snów.

Grając solo widzę, że trudniej będzie zbadać wszystko. Tam, gdzie dwie postaci sprawnie przeczeszą pomieszczenia, jedna potrzebuje mnóstwo ruchu i kart do testów. Część akcji skaluje się w zależności od liczby graczy i ponoć system zadawania obrażeń ma też balansować grę. Raz znalazłem za to coś, co bardzo klimatycznie zadziałałoby w grze w więcej osób, a nie miało efektu w grze solo - podejrzewam, że podobnych akcji może być potem więcej. Stąd pewnie lepiej jest grać w dwie lub więcej osób.

Fabryka snów

Do większości elementów nie mogę się przyczepić. Może niektóre żetony mogłyby być większe, a przegródki na karty podpisane. Zawodzi mnie za to główna plansza - obszar do rozgrywania snu (któremu poświęcimy najwięcej uwagi) jest umieszczony w górnej części i ciężko z niego korzystać. Jednocześnie, nie za bardzo możemy układać mapy w innym miejscu, z uwagi na często "krzywe" położenie kart. Wolałbym planszę w trzech osobnych częściach (sen, mapa świata, miejsce na karty), które bym optymalnie ułożył na stole.

Co do dodatków. Nie jestem fanem figurek (jak są - to dobrze, jak nie - też ok), więc nie odczuwam braku Creatures of Etherfield. Żetony, cóż, nie wyglądają super, ale spełniają swoją rolę. Koszulki: na talie graczy i talię tur obowiązkowo. Talię Slumber będzie tasowało się częściej niż na początku myślałem, jednak nadal, koszulki 100x100 wydają mi się niepotrzebne. Co do card holderów: insert jest bardzo wygodny i jak zakoszulkowałem część kart to nadal się w nim mieszczą - stąd nie potrzebuję dodatkowych pudełek na karty. Jakby wszystkie karty były w koszulkach to pewnie trzeba się posiłkować dodatkowymi pudełkami. Metalowe klucze - jak dla mnie niepotrzebny bajer, ale to ja.

Pobudka

Jak na razie nie wiem co sądzić o grze. Nie powiem jeszcze, że jest ani dobra ani słaba. Na pewno intryguje i chcę zagrać więcej.

Update: kolejne sny, kolejne zasady, chyba już dość płynnie mogę poruszać się po krainach snów. Jedno pojęcie wybiło mnie z rytmu i w instrukcji nie znalazłem wytłumaczenia. Pomogło za to uważne przeczytanie kart :)
Trafiam na zamknięte przejścia i tajemnice, które będą wymagały ponownego odwiedzenia pewnych miejsc, nie jestem entuzjastą takich pomysłów.
Na razie nie jestem porwany, zobaczymy co dalej :)
Awatar użytkownika
yrq
Posty: 953
Rejestracja: 06 sie 2018, 10:55
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 335 times
Been thanked: 359 times

Re: Etherfields (Michał Oracz)

Post autor: yrq »

Miał być krótki update, jednak wrzucę jako nowy post:

Kolejne sny. Bardzo fajne żonglowanie konwencjami i stylami. Chciałbym pospoilować, tyle fajnych rzeczy się dzieje :) Sporo się zmienia - np. jedna mechanika, która nieco mi przeszkadzała, właśnie się poprawiła.

Mogę już się wypowiedzieć odnośnie trudności gry. Gram solo i często brakuje mi ruchu żeby wszystko zbadać. Są sposoby, żeby trochę to ułatwić, jednak nadal trudno jest być w trzech miejscach na raz i jeszcze robić trudniejsze testy. Nieprzyjazne byty (entities) raczej nie stanowią większego wyzwania (póki co) - potrafią sporo namieszać i trzeba na nich uważać, jednak nie trzeba poświęcać im całej uwagi - a o to się bałem. Można trafić na karty, które mają strasznie mocne efekty i nawet trudniejsze testy można zdać z palcem w nosie. Na jedno rozłożenie gry przechodzę ok. dwa sny i chowam wszystko do pudełka. Sprawia to, że z jednej strony mam darmowe leczenie i przetasowanie talii, z drugiej odrzucam wszystkie przygotowane kombosy i inne zgromadzone zasoby, które dość mozolnie trzeba będzie odbudować. Chciałbym mieć jakieś pośrednie rozwiązanie.

Co do fabuły to sny są dość luźno ze sobą połączone, a metaplot nie pojawia się bardzo często - bardziej gramy w konkretne, osobne scenariusze, niż podążamy za nitką głównego wątku. Mi to nie przeszkadza, ale jak ktoś lubi mieć plan na całość rozgrywki, to tu nie będzie miał się czego trzymać. Wszystkie teksty są bardzo klimatyczne, napisy na planszach, wpisy w księdze skryptów, wszystko to pasuje do stylu danego snu. Ilustracje na kartach - w zdecydowanej większości: miodzio :)

Największym plusem jest dla mnie nieprzewidywalność rozgrywki. Pełno w Etherfields zaskoczeń, nagłych zachwytów i lekkich rozczarowań. Gra działa jak same sny, gdy coś odkładamy - zmienia się lub znika, znane nam miejsca - zmieniają się, gonią nas uporczywe myśli, straszą nas małe lęki, schody zapętlają się. Może zdarzyć się wszystko. Tematyka daje ogromne pole do popisu i twórcy to wykorzystują.
Obawiałem się, że mechanicznie gra będzie zbyt prosta, ale z czasem zacząłem doceniać tę prostotę rozwiązań, która jednak pozwala sporo pokombinować. Nadal w większości przypadków wykorzystujemy 3 kolorowe punkciki nadrukowane w rogu do przejścia testu za 3, ale a to rzucimy kostką, a to wykorzystamy zdolność specjalną postaci, a to lokacja coś daje, a te zasoby możemy wykorzystać na dwa sposoby, a tego jak już nie potrzebujemy to możemy inaczej zużyć, a tu jeszcze przedmiot fajny, a tu... przeczytaliśmy wpis, który całkowicie nam zmienia priorytety na to, co bardzo dobrze by było zrobić jeszcze w tej turze.

Ogółem - myślę, że Etherfields wymiecie całkowicie konkurencję rozbudowanych gier scenariuszowych z elementami odkrywania świata (7th Continent, Arkham Horror LCG). Mimo, że to nie do końca mój typ gry, to bawię się bardzo dobrze.
Awatar użytkownika
Muleq
Posty: 597
Rejestracja: 13 cze 2018, 21:44
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 162 times
Been thanked: 156 times

Re: Etherfields (Michał Oracz)

Post autor: Muleq »

yrq pisze: 12 lis 2020, 09:38 Na jedno rozłożenie gry przechodzę ok. dwa sny i chowam wszystko do pudełka. Sprawia to, że z jednej strony mam darmowe leczenie i przetasowanie talii, z drugiej odrzucam wszystkie przygotowane kombosy i inne zgromadzone zasoby, które dość mozolnie trzeba będzie odbudować. Chciałbym mieć jakieś pośrednie rozwiązanie.
Ile mniej więcej czasu zajmuje Ci rozegranie dwóch snów?? Jak bardzo czasochłonny jest setup gry, w sensie rozłożenie wszystkich elementów??

Wielkie dzięki za świetne recenzje gry.
Awatar użytkownika
Shodan
Posty: 1222
Rejestracja: 24 cze 2017, 20:15
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 474 times
Been thanked: 444 times

Re: Etherfields (Michał Oracz)

Post autor: Shodan »

yrq pisze: 12 lis 2020, 09:38 Na jedno rozłożenie gry przechodzę ok. dwa sny i chowam wszystko do pudełka. Sprawia to, że z jednej strony mam darmowe leczenie i przetasowanie talii, z drugiej odrzucam wszystkie przygotowane kombosy i inne zgromadzone zasoby, które dość mozolnie trzeba będzie odbudować. Chciałbym mieć jakieś pośrednie rozwiązanie.
Na oficjalnym FAQ jest wątek dotyczący zapisywania gry, w którym AR obiecało przygotować alternatywny system save, który nie byłby resetem stanu gry.
Awatar użytkownika
yrq
Posty: 953
Rejestracja: 06 sie 2018, 10:55
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 335 times
Been thanked: 359 times

Re: Etherfields (Michał Oracz)

Post autor: yrq »

Muleq pisze: 12 lis 2020, 10:05
yrq pisze: 12 lis 2020, 09:38 Na jedno rozłożenie gry przechodzę ok. dwa sny i chowam wszystko do pudełka. Sprawia to, że z jednej strony mam darmowe leczenie i przetasowanie talii, z drugiej odrzucam wszystkie przygotowane kombosy i inne zgromadzone zasoby, które dość mozolnie trzeba będzie odbudować. Chciałbym mieć jakieś pośrednie rozwiązanie.
Ile mniej więcej czasu zajmuje Ci rozegranie dwóch snów?? Jak bardzo czasochłonny jest setup gry, w sensie rozłożenie wszystkich elementów??

Wielkie dzięki za świetne recenzje gry.
Setup - w międzyczasie przestałem się bawić w rozkładanie każdej talii do osobnej przedziałki. Mam stertę ok. 10 cm wysokości kart standardowych, gdzie mam wszystko potrzebne do gry (moja talia, przedmioty, fate, flaw, licznik tur, spoiler, spoiler, spoiler) - rozkładam to w parę minut. Do tego mniejsza kupka kart dużych, minuta. Z planszą jest tak, że w końcu bardziej przeszkadza niż pomaga, wczoraj grałem bez niej i było niestety dużo wygodniej. Najbardziej upierdliwe są żetony - przełożyłem je do organizera, który nie mieści się w pudle, ale wystarczy otworzyć i można grać.
Dojście do snu to przejście przez parę drzemek - krótkich spotkań, zajmuje z pół godziny. Sam sen - z przygotowaniem ok. godziny z hakiem. Wczoraj np. w 2,5 h przeszedłem dwa sny, ale jeden był akurat krótszy. Czasem szukamy czegoś w talii sekretów, czego nie przygotowywaliśmy przed snem, ale nie wybija to z rytmu. Po rozpoczęciu snu już zwykle mamy na stole większość elementów, z którymi ten sen skończymy. Tu mam porównanie do Clank! Legacy, gdzie w trakcie rozgrywki trafiamy na akapit, stamtąd jakaś decyzja, naklejka, jakieś żetony, zasada, a czyja to w ogóle tura była? W Etherfields wszystko idzie płynnie. Na koniec snu jest trochę pracy - zwykle odblokowujemy kolejne sny i inne rzeczy, więc chwilę to zajmuje.
Awatar użytkownika
Hardkor
Posty: 4477
Rejestracja: 15 paź 2019, 11:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1354 times
Been thanked: 849 times
Kontakt:

Re: Etherfields (Michał Oracz)

Post autor: Hardkor »

Przyznaj się yrq ile Ci AR zapłacili za te recenzję, bo po tych tesktach wiem, że dobiorę na pewno Add-ony do gry jak się PM otworzy :lol:

Pytanko ode mnie: co ci przeszkadza w planszy?
Posiadam najwyższy (3%) rabat w aleplanszowki - jeśli chce skorzystać to daj znać. Jestem prawie ciągle przy komputerze (praca zdalna), więc szybko odpiszę :)
Awatar użytkownika
yrq
Posty: 953
Rejestracja: 06 sie 2018, 10:55
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 335 times
Been thanked: 359 times

Re: Etherfields (Michał Oracz)

Post autor: yrq »

Hardkor pisze: 12 lis 2020, 13:26 Przyznaj się yrq ile Ci AR zapłacili za te recenzję, bo po tych tesktach wiem, że dobiorę na pewno Add-ony do gry jak się PM otworzy :lol:

Pytanko ode mnie: co ci przeszkadza w planszy?
Haha! :D jeśli czyta to ktoś z AR to zachęcam do kontaktu na priv :D

W zależności od tego jak skończy się kampania i czym mnie jeszcze zaskoczy, to pewnie będę domawiał dodatki gameplayowe. Jak wcześniej zaznaczałem, nie jara mnie bardzo plastik.

Jeszcze jedna kwestia, powtarzalności rozgrywki - po przejściu gry szacuję, że jeśli będę przechodził ponownie, to 90% gry będzie wyglądała tak samo. Może coś się jeszcze zmieni ale na razie tylko w drobnych kwestiach widziałem wykluczające się ścieżki, nieodwracalne decyzje i różne tempo odblokowywania spojlerów. Może jeszcze się zdziwię, oby.
Także podejrzewam, że po przejściu raz kampanii gra będzie miała jeszcze parę sekretów, ale przynajmniej mnie nie zachęci do resetu i grania od nowa. Tak jak w AH LCG zagrałem raz w dany cykl i nie mam chęci wracać i przechodzić tej samej historii ale na inny sposób. To nie przytyk do gry, tylko już moje osobiste podejście (i pewnie jestem w mniejszości).

Co do planszy, wygląda mniej więcej tak:
__________________________
[...główny obszar gry.....].[...]
[............................].[....]
[.na którym spędzamy....].[...]
[............................].[....]
[....większość czasu.....].[....]
[............................].[....]
__________________________
[....miejsce na karty...........]
[.....i inne pierdoły.............]
__________________________
[.].[dodatkowy obszar gry.....]
[.].[który i tak zastępujemy...]
[.].[foliową koszulką z mapą.]
__________________________

................(my)

To szczególnie przeszkadza przy grze solo, rozkładamy planszę "pionowo" przed nami, po boku mamy miejsce na resztę elementów, wydaje się ok. Ale zaczynamy grę i wszystkie mapy snów i drzemek powinniśmy rozkładać tam na górze, na drugim końcu stołu. Jeszcze jak musimy się przyglądać uważnie kartom to jest to gdzieś pomiędzy tylko niewygodne a oczy mi umierają. Jasne, na początku możemy układać karty snu w dolnej części planszy, ale ta ma tylko dwa rzędy i szybko trafimy na sen, w którym potrzebujemy trzech. Grając na dwie osoby możemy ułożyć planszę "poziomo" i usiąść po przeciwnych stronach stołu - wtedy będzie to lepiej działać i tylko skrętu szyi dostaniemy.
Pod względem użyteczności - dużo wygodniej by było albo gdyby obszar na dole miał trzy rzędy na mapę a górny dwa, albo gdyby plansza była zorientowana "poziomo" (jak chyba podczas kampanii była pokazywana).

Pewnie grając w 3-5 osób to już i tak nie robi różnicy, bo zawsze ktoś będzie miał daleko i do góry nogami ;)
Awatar użytkownika
Muleq
Posty: 597
Rejestracja: 13 cze 2018, 21:44
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 162 times
Been thanked: 156 times

Re: Etherfields (Michał Oracz)

Post autor: Muleq »

yrq pisze: 12 lis 2020, 14:01
Hardkor pisze: 12 lis 2020, 13:26 Przyznaj się yrq ile Ci AR zapłacili za te recenzję, bo po tych tesktach wiem, że dobiorę na pewno Add-ony do gry jak się PM otworzy :lol:

Pytanko ode mnie: co ci przeszkadza w planszy?
Haha! :D jeśli czyta to ktoś z AR to zachęcam do kontaktu na priv :D
Jeżeli o mnie chodzi to Twoje opisy znacznie bardziej przybliżają grę i zachęcają do jej kupna ( gdyby nie to, że mam już zamówioną to przebierałbym nogami w kolejce do late pledge :wink: ) niż wszystkie recenzje, które oglądałem na youtube, no może poza filmami Asia On Table :wink: . Nie wiem czy ta referencja wystarczy do zatrudnienia w AR w dziale promocji ale sądzę, że powinni ją poważanie rozpatrzyć :wink: .
Awatar użytkownika
Leviathan
Posty: 2267
Rejestracja: 01 wrz 2009, 13:53
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 396 times
Been thanked: 1044 times
Kontakt:

Re: Etherfields (Michał Oracz)

Post autor: Leviathan »

Opublikowałem unboxing podstawki Etherfields. Jeżeli ktoś jest zainteresowany obejrzeniem zawartości tego ogromnego pudła, to zapraszam:

Wojennik TV # 485: Etherfields - unboxing (PL)
Awatar użytkownika
Hardkor
Posty: 4477
Rejestracja: 15 paź 2019, 11:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1354 times
Been thanked: 849 times
Kontakt:

Re: Etherfields (Michał Oracz)

Post autor: Hardkor »

Obejrzałem sobie u Asi z On Table porównanie playmaty i planszy do gry. Z tego co widzę są takie same albo wręcz mata jest mniejsza. Czy jest jakiś powód, aby ją kupić poza tym, że ktoś je uwielbia? Do Lords of Hellas kupiłem, bo zawiera od razu 5 i 6 gracza, do Nemesis wziąłem, bo plansza mi się powoli rozwala + jest za ciemnia, do TG wezmę bo nieprzyjemnie mi się układa karty lokacji na blacie, ale przy Etherfields nie widzę sensu, aby ją kupować w tej chwili skoro jest taka sama jak plansza.
Ostatnio zmieniony 12 lis 2020, 17:41 przez Hardkor, łącznie zmieniany 1 raz.
Posiadam najwyższy (3%) rabat w aleplanszowki - jeśli chce skorzystać to daj znać. Jestem prawie ciągle przy komputerze (praca zdalna), więc szybko odpiszę :)
Awatar użytkownika
Muleq
Posty: 597
Rejestracja: 13 cze 2018, 21:44
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 162 times
Been thanked: 156 times

Re: Etherfields (Michał Oracz)

Post autor: Muleq »

Leviathan pisze: 12 lis 2020, 17:10 Opublikowałem unboxing podstawki Etherfields. Jeżeli ktoś jest zainteresowany obejrzeniem zawartości tego ogromnego pudła, to zapraszam:

Wojennik TV # 485: Etherfields - unboxing (PL)
Nie chcę się czepiać ale gra nosi tytuł ETHER fields, a nie EVER fields :wink: .
Xardas123
Posty: 352
Rejestracja: 22 kwie 2018, 18:33
Has thanked: 12 times
Been thanked: 28 times

Re: Etherfields (Michał Oracz)

Post autor: Xardas123 »

Czy wiadomo kiedy będzie dochodził Polski pledge?? Zastanawiam się poważenie nad nim i z jakiegoś sklepu dobrać go.
Awatar użytkownika
Shodan
Posty: 1222
Rejestracja: 24 cze 2017, 20:15
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 474 times
Been thanked: 444 times

Re: Etherfields (Michał Oracz)

Post autor: Shodan »

Xardas123 pisze: 12 lis 2020, 18:15 Czy wiadomo kiedy będzie dochodził Polski pledge?? Zastanawiam się poważenie nad nim i z jakiegoś sklepu dobrać go.
Ponoć Pledge manager ma być ponownie otwarty w przyszłym tygodniu (także dla nowych wspierających). Wersja PL optymistycznie zakładając będzie rozsyłana gdzieś marzec/kwiecień
Awatar użytkownika
vojtas
Posty: 1785
Rejestracja: 10 wrz 2013, 21:28
Has thanked: 23 times
Been thanked: 83 times

Re: Etherfields (Michał Oracz)

Post autor: vojtas »

Leviathan pisze: 12 lis 2020, 17:10Opublikowałem unboxing podstawki Etherfields. [...]
Teraz już wiem, skąd to nieustanne déjà vu, kiedy pokazywali w TV trenera Igi Świątek. W końcu sprawa się wyjaśniła. Dzięki.
Awatar użytkownika
Leviathan
Posty: 2267
Rejestracja: 01 wrz 2009, 13:53
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 396 times
Been thanked: 1044 times
Kontakt:

Re: Etherfields (Michał Oracz)

Post autor: Leviathan »

vojtas pisze: 12 lis 2020, 20:30
Leviathan pisze: 12 lis 2020, 17:10Opublikowałem unboxing podstawki Etherfields. [...]
Teraz już wiem, skąd to nieustanne déjà vu, kiedy pokazywali w TV trenera Igi Świątek. W końcu sprawa się wyjaśniła. Dzięki.
:D :D
Dawno żaden komentarz tak bardzo mnie tu nie ubawił

Dzięki :lol:
shuji
Posty: 1280
Rejestracja: 23 kwie 2014, 19:47
Has thanked: 36 times
Been thanked: 219 times

Re: Etherfields (Michał Oracz)

Post autor: shuji »

Do już grających - jak oceniacie możliwość grania z młodszymi graczami ? Zakładając że gra dziecko z dorosłym który ogarnia zasady i mechanike. Pytam o trudność gry ale i ciężkość klimatu. No i oczywiście chodzi mi o wiek tego młodszego jaki byście polecali :)
Awatar użytkownika
Nilis
Posty: 637
Rejestracja: 26 mar 2020, 13:35
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 243 times
Been thanked: 355 times

Re: Etherfields (Michał Oracz)

Post autor: Nilis »

Shodan pisze: 12 lis 2020, 18:51
Xardas123 pisze: 12 lis 2020, 18:15 Czy wiadomo kiedy będzie dochodził Polski pledge?? Zastanawiam się poważenie nad nim i z jakiegoś sklepu dobrać go.
Ponoć Pledge manager ma być ponownie otwarty w przyszłym tygodniu (także dla nowych wspierających). Wersja PL optymistycznie zakładając będzie rozsyłana gdzieś marzec/kwiecień
A ja głupi zamówiłem w jednej fali i grę pewnie dostanę za rok albo i więcej:(
Osobiście często bardziej wolę pograć z ludźmi w planszówki, niż słuchać, co wydaje im się, że mają do powiedzenia. feniks_ciapek
Awatar użytkownika
Muleq
Posty: 597
Rejestracja: 13 cze 2018, 21:44
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 162 times
Been thanked: 156 times

Re: Etherfields (Michał Oracz)

Post autor: Muleq »

Ale co to będzie za fala!! Istne tsunami!! :wink:
Awatar użytkownika
yrq
Posty: 953
Rejestracja: 06 sie 2018, 10:55
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 335 times
Been thanked: 359 times

Re: Etherfields (Michał Oracz)

Post autor: yrq »

shuji pisze: 12 lis 2020, 21:27 Do już grających - jak oceniacie możliwość grania z młodszymi graczami ? Zakładając że gra dziecko z dorosłym który ogarnia zasady i mechanike. Pytam o trudność gry ale i ciężkość klimatu. No i oczywiście chodzi mi o wiek tego młodszego jaki byście polecali :)
Uuu, ciężko jest. Gra dotyka wielu aspektów szaleństwa i mrocznej natury człowieka. Np. spotykasz upiora, i na pozór ot, duch, można go bić. Ale możesz hmm wejść z nim w interakcję i dowiedzieć się jaka była jego historia, no i nie ma w niej kwiatków i uśmiechów. Możesz olać czytanie co bardziej obrazowych wpisów, tylko to już nie będzie ta sama gra. No i nadal zostaną ilustracje, które może nie są makabryczne, ale nomen omen, mogą śnić się po nocach.
Mechanicznie to ośmiolatek ogarnie. Tematycznie to już w młodzież nastoletnią bym celował.

Wrażenia z dziś: dwie godziny, dwa sny i trzeci zaczęty, gra została na stole, żeby nie robić resetu :)

Powiem krótko: jest świetnie.
Naprawdę powstrzymuję się żeby nie wchodzić w szczegóły. - - Niektóre wybory są niesamowicie zrobione. Tyle.
- W pewnym momencie roześmiałem się na głos aż żona się zdziwiła.
- No i dowiedziałem się więcej o głównej linii fabularnej. Szczęka opadła.

Poniżej zdjęcie mojego setupu, spojlery uktyte.
Spoiler:
Awatar użytkownika
Nilis
Posty: 637
Rejestracja: 26 mar 2020, 13:35
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 243 times
Been thanked: 355 times

Re: Etherfields (Michał Oracz)

Post autor: Nilis »

Muleq pisze: 12 lis 2020, 23:07 Ale co to będzie za fala!! Istne tsunami!! :wink:
Obyś miał rację. Bo jak to będzie Huragan Bodzanów to chce zwrotu pieniędzy:D
Osobiście często bardziej wolę pograć z ludźmi w planszówki, niż słuchać, co wydaje im się, że mają do powiedzenia. feniks_ciapek
Awatar użytkownika
Gribbler
Posty: 534
Rejestracja: 11 wrz 2019, 22:24
Has thanked: 119 times
Been thanked: 387 times

Re: Etherfields (Michał Oracz)

Post autor: Gribbler »

yrq pisze: 12 lis 2020, 14:01
Pod względem użyteczności - dużo wygodniej by było albo gdyby obszar na dole miał trzy rzędy na mapę a górny dwa, albo gdyby plansza była zorientowana "poziomo" (jak chyba podczas kampanii była pokazywana).
Tak. W kampanii układ planszy był poziomy. Zmiana na pionowy była dla mnie ogromnym minusem, bo gram tylko w 2 osoby lub solo. Rozumiem decyzję, ale mogliby z drugiej strony planszy dać układ poziomy dla mniejszej ilości graczy, jak jest na przykład w Brass Lancashire.
Awatar użytkownika
Reku_
Posty: 326
Rejestracja: 04 paź 2020, 12:23
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 42 times
Been thanked: 85 times

Re: Etherfields (Michał Oracz)

Post autor: Reku_ »

Zastanawiałem się nad Etherfieldsami jak była kampania, ale się nie zdecydowałem. Teraz po lekturze tego wątku i recenzji yrq mam znów straszną ochotę na zakup. Widzę, że na aleplanszówkach się pojawiło, bo chyba nie było dostępne jakiś czas temu.
Jeszcze muszę to przetrawić którą opcję wybrać, ale dzięki za pomoc wszystkim postującym. To wasza wina.
Awatar użytkownika
Muleq
Posty: 597
Rejestracja: 13 cze 2018, 21:44
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 162 times
Been thanked: 156 times

Re: Etherfields (Michał Oracz)

Post autor: Muleq »

Irq masz kolejną referencję :wink:

Przy okazji trafiłem jeszcze na taką opinię: https://www.youtube.com/watch?v=h0Yw3-nmZFs

W dużym stopniu potwierdza opinię Irq'a

@Reku
Witaj w klubie :wink: .
Awatar użytkownika
Reku_
Posty: 326
Rejestracja: 04 paź 2020, 12:23
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 42 times
Been thanked: 85 times

Re: Etherfields (Michał Oracz)

Post autor: Reku_ »

Muleq pisze: 15 lis 2020, 22:34 @Reku
Witaj w klubie :wink: .
Chociaż przyznaję się, że wezmę wersję podstawka+odblokowane cele, bo i tak jest to na tyle dużo godzin grania, że mi zajmie to pewnie rok :D

Jeszcze tylko domówić koszulki sloyki, pewnie ze 7 paczek standardów i czekać.
Awatar użytkownika
yrq
Posty: 953
Rejestracja: 06 sie 2018, 10:55
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 335 times
Been thanked: 359 times

Re: Etherfields (Michał Oracz)

Post autor: yrq »

Reku_ pisze: 15 lis 2020, 23:01 Jeszcze tylko domówić koszulki sloyki, pewnie ze 7 paczek standardów i czekać.
Talia na jednego gracza to ok. 20-40 kart. Bezpiecznie jednak 100 liczyć (to już z zapasem).
Na pozostałe talie wspólne to max ok. 100 kart. Więcej to już przepych.

Coby jeszcze coś dopowiedzieć i podbić hype: gra jest dobra, gdy się śni, a to mi się przydarzyło :)
Podczas ostatniej rozgrywki utknąłem w śnie, wydaje się bez możliwości popchnięcia akcji dalej. Frustracja w górę, zadowolenie z gry w dół.
Za to mogę wykorzystać tę okazję do pochwalenia AR i społeczności. Pytanie co robić dalej zadałem na BGG i forum AR. Podpowiedź dostałem szybko (na BGG od AR, na forum od innego użytkownika), z zapewnieniem, że gdybym dalej miał problemy to służą pomocą.
ODPOWIEDZ