Barrage - pytania i wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Atk
Posty: 1394
Rejestracja: 01 kwie 2020, 16:33
Has thanked: 494 times
Been thanked: 284 times

Re: Barrage

Post autor: Atk »

Petr pisze: 25 wrz 2020, 12:26 Tak przypuszczałem. Niestety, jest to wytłumaczenie na zasadzie "tak, bo tak", z instrukcji to nie wynika. Ale dzięki!
Już nie pamiętam dokładnie czy w instrukcji dodatku czy podstawki to było ale przy kaflu który dawał postawienie podstawy czy elektorwni na równinie jest darmowe chyba że budujemy na czerwonym wtedy trzeba zapłacić
Aftan
Posty: 8
Rejestracja: 24 kwie 2020, 20:53
Been thanked: 1 time

Barrage wartość maszyn

Post autor: Aftan »

Jaka jest wartość średnich koparek i betoniarek w Barrage. W polskiej instrukcji jest to 2, a wangielskiej 3. Czy to znów jakiś błąd Portalu?
Atk
Posty: 1394
Rejestracja: 01 kwie 2020, 16:33
Has thanked: 494 times
Been thanked: 284 times

Re: Barrage wartość maszyn

Post autor: Atk »

Aftan pisze: 28 wrz 2020, 18:26 Jaka jest wartość średnich koparek i betoniarek w Barrage. W polskiej instrukcji jest to 2, a wangielskiej 3. Czy to znów jakiś błąd Portalu?
W polskiej zmieniło wartości specjalnie Podobno dzięki temu starcza surowców
magnetfix
Posty: 116
Rejestracja: 09 paź 2016, 21:54
Has thanked: 1 time
Been thanked: 18 times

Re: Barrage

Post autor: magnetfix »

Czy po 5 rundzie gracze pobierają kredyty zgodnie z miejscem na torze energii?
Awatar użytkownika
lotheg
Posty: 795
Rejestracja: 11 paź 2017, 10:25
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 271 times
Been thanked: 276 times

Re: Barrage

Post autor: lotheg »

Wg mnie tak, normalnie dogrywasz rundę do końca.
Kanban to najlepszy Vital, a Trajan jest lepszy od Zamków.
Wishlista
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2790
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 350 times
Been thanked: 630 times

Re: Barrage

Post autor: bogas »

lotheg pisze: 29 wrz 2020, 22:47 Wg mnie tak, normalnie dogrywasz rundę do końca.
Wg instrukcji też: "Gra kończy się po zakończeniu fazy Punktacji w piątej rundzie. Następnie odbywa się końcowa punktacja." A że jednym z kroków punktacji jest pobranie kredytów, więc jak najbardziej kasiura się należy 8)
magnetfix
Posty: 116
Rejestracja: 09 paź 2016, 21:54
Has thanked: 1 time
Been thanked: 18 times

Re: Barrage

Post autor: magnetfix »

A czy w takim układzie po 5 rundzie pobieram również dochody z planszy spółki w tym punkty zwycięstwa i ewentualnie inne premie?
buhaj
Posty: 1044
Rejestracja: 27 wrz 2016, 08:01
Lokalizacja: chrzanów
Has thanked: 857 times
Been thanked: 512 times

Re: Barrage

Post autor: buhaj »

magnetfix pisze: 30 wrz 2020, 16:34 A czy w takim układzie po 5 rundzie pobieram również dochody z planszy spółki w tym punkty zwycięstwa i ewentualnie inne premie?
Nie. Przychód jest na początku rundy i już został w piątej pobrany
buhaj
Posty: 1044
Rejestracja: 27 wrz 2016, 08:01
Lokalizacja: chrzanów
Has thanked: 857 times
Been thanked: 512 times

Re: Barrage

Post autor: buhaj »

Ja mam problem z kolejnym celem. Co najmniej 3 konstrukcje przy zbiorniku. Elektrownie na rzece należą do zbiorników?Do których? Liczą się te same konstrukcje (niby dowolnego typu)? Dlaczego dwa zbiorniki na równinach się nie liczą do tego celu?
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2790
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 350 times
Been thanked: 630 times

Re: Barrage

Post autor: bogas »

buhaj pisze: 30 wrz 2020, 21:33 Ja mam problem z kolejnym celem. Co najmniej 3 konstrukcje przy zbiorniku. Elektrownie na rzece należą do zbiorników?Do których? Liczą się te same konstrukcje (niby dowolnego typu)? Dlaczego dwa zbiorniki na równinach się nie liczą do tego celu?
Najlepiej spojrzeć na ostatnią stronę instrukcji automy, gdzie są wszystkie zbiorniki schematycznie pokazane. Te dwa na dole się nie liczą, bo można tam zbudować tylko 1 elektrownię, a do tego celu potrzebne są przynajmniej 3 konstrukcje. Niestety Włosi źle policzyli i tak naprawdę maks to 6, a nie 5. Mamy 19 elementów do zbudowania, a zestaw składający się z podstawy + 2 podwyższenia to już zestaw 3 konstrukcji. Do tego można przy jednym zbiorniku postawić dwa swoje kanały, więc w sumie można stworzyć 6 zestawów po 3 konstrukcje.
magnetfix
Posty: 116
Rejestracja: 09 paź 2016, 21:54
Has thanked: 1 time
Been thanked: 18 times

Re: Barrage

Post autor: magnetfix »

Jaką macie strategię na inwestycje prywatne? Czy faktycznie warto w nie inwestować? Niektóre z korzyści nie wydają się atrakcyjne a moim zdaniem żeby faktycznie pozwoliły zdobyć przewagę w grze to trzeba w miarę wcześnie je aktywować (1 najpóźniej 2 runda).
magnetfix
Posty: 116
Rejestracja: 09 paź 2016, 21:54
Has thanked: 1 time
Been thanked: 18 times

Re: Barrage

Post autor: magnetfix »

Hej. Czy kafel technologii specjalnej
Obrazek wymaga stosowania zasobów?
Awatar użytkownika
lotheg
Posty: 795
Rejestracja: 11 paź 2017, 10:25
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 271 times
Been thanked: 276 times

Re: Barrage

Post autor: lotheg »

Tak, pozwala skopiować inny kafel z koła, ale zapłacić maszynami musisz normalnie. Ewentualnie tym kaflem możesz kopiować specjalne technologie, które wcześniej kupisz, a na nich może być premia specjalna polegająca na nie płaceniu maszyn albo maszyn i inżynierów za wykonanie akcji budowy. Wtedy kopiujesz pełen kafel, czyli razem z tą zdolnością.
Kanban to najlepszy Vital, a Trajan jest lepszy od Zamków.
Wishlista
magnetfix
Posty: 116
Rejestracja: 09 paź 2016, 21:54
Has thanked: 1 time
Been thanked: 18 times

Re: Barrage

Post autor: magnetfix »

Mam pytanie, czy kontrakty początkowe do spółki z dodatku losujemy czy są przypisane jakieś konkretne tak jak ma to miejsce w podstawie??
Awatar użytkownika
lotheg
Posty: 795
Rejestracja: 11 paź 2017, 10:25
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 271 times
Been thanked: 276 times

Re: Barrage

Post autor: lotheg »

Kontrakty początkowe są przypisane tylko jak grasz na podstawowe zasady (do zapoznania z grą). Potem się je wybiera (procedura opisana jest w instrukcji).
Kanban to najlepszy Vital, a Trajan jest lepszy od Zamków.
Wishlista
kkuba71
Posty: 4
Rejestracja: 22 lut 2020, 22:43
Been thanked: 1 time

Re: Barrage

Post autor: kkuba71 »

W załączeniu mała analiza, bo mnie (mimo że prawnika) opisana sprawa przyprawiła o nowe siwe włosy. Przepatrzyłem wątek, przeczytałem forum BGG i ciągłe wątpliwości budzi sprawa bonusu produkcji „pod elektrowniami” z planszetki.
Początkiem problemu jest oczywiście ewidentna usterka na stronie 12 instrukcji, gdzie do szczegółów odesłano do opisu na stronie 23. Jak łatwo zweryfikować na stronie 23 instrukcji (w polskiej i angielskiej) nie ma NIC konkretnego na ten temat. Przy pierwszych partiach to dość katastrofalny problem, który sam miałem.

Sprawa przewija się też na forum BGG (co najmniej kilka postów), doszło wręcz do autorów.
To co się udaje z tego wyczytać:
- Bonus NIE JEST Przychodem (co jest w instrukcji),
- Bonusy się sumują, bierzemy pod uwagę wszystkie, a nie ostatni z prawej (co jest niejasno napisane),
- Bonus się uaktywnia jeśli się produkuje (tylko akcje produkcji), nie można go używać do niczego innego (co jest niejasno napisane)
(Z BGG: Powerhouse bonuses only apply when you use a powerhouse).
- Bonus pojawia się przy każdej akcji produkcji energii (co też trzeba niestety wydedukować).
Z BGG:
Powerhouse bonuses (including the faction power) can only be used with an action that uses powerhouses to generate. That includes the Turbine Station action as well as other bonus generate actions that show the black and blue production action icon, as Mitch indicated. It does not include benefits that simply produce energy for you without needing a powerhouse.

Dość dobry przykład z BGG:
„The +1 bonus means you add 1 to each energy production action you perform. E. g. you choose the +2 bonus production action and use it to have 2 waterdrops flow through a level 3 conduit to your powerhouse. The total value for that production is: (2 drops x level 3) + 2 + 1 = 9. You move 9 spaces up o the energy track and you can fulfill one single contract up to a value of 9. „

A nawiasem mówiąc instrukcja jest dla mnie raczej klarowana, musiałem niewiele szukać, ale ta luka jest duża i bardzo męcząca.
Może powyższy opis będzie komuś pomocny.
Atk
Posty: 1394
Rejestracja: 01 kwie 2020, 16:33
Has thanked: 494 times
Been thanked: 284 times

Re: Barrage

Post autor: Atk »

Przecież to jasno było chyba w instrukcji napisane w którymś przykładzie czy coś
ElHarnas
Posty: 41
Rejestracja: 06 kwie 2020, 19:37
Has thanked: 15 times
Been thanked: 26 times

Re: Barrage

Post autor: ElHarnas »

Witam. Jestem po pierwszej rozgrywce i mam pewną wątpliwość. Może jest to gdzieś w instrukcji, ale ja nie dostrzegłem.
Chodzi mi o specjalną zdolność Niemców. Po wykonaniu akcji produkcji mogę wykonać kolejną produkcję bez premii. Ale czy to znaczy, że to jest druga akcja produkcji i mogę zrealizować drugi kontrakt jeśli zrealizowałem jeden podczas pierwszej produkcji? Czy liczymy to, że jest to jednak jedna akcja produkcji ze specjalnym dodatkiem i mogę zrealizować kontrakt tylko do tej pierwszej, podstawowej?
Awatar użytkownika
lotheg
Posty: 795
Rejestracja: 11 paź 2017, 10:25
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 271 times
Been thanked: 276 times

Re: Barrage

Post autor: lotheg »

ElHarnas pisze: 15 lis 2020, 15:11 Witam. Jestem po pierwszej rozgrywce i mam pewną wątpliwość. Może jest to gdzieś w instrukcji, ale ja nie dostrzegłem.
Chodzi mi o specjalną zdolność Niemców. Po wykonaniu akcji produkcji mogę wykonać kolejną produkcję bez premii. Ale czy to znaczy, że to jest druga akcja produkcji i mogę zrealizować drugi kontrakt jeśli zrealizowałem jeden podczas pierwszej produkcji? Czy liczymy to, że jest to jednak jedna akcja produkcji ze specjalnym dodatkiem i mogę zrealizować kontrakt tylko do tej pierwszej, podstawowej?
Możesz zrealizować drugi kontrakt.
Kanban to najlepszy Vital, a Trajan jest lepszy od Zamków.
Wishlista
Awatar użytkownika
imadlo64
Posty: 63
Rejestracja: 03 kwie 2019, 13:27
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 16 times
Been thanked: 3 times

Re: Barrage

Post autor: imadlo64 »

Cześć, jest taka sytuacja (tylko przykład - nie mam teraz przed oczami planszy):
Automa ma zbudować kanał. Po rozpatrzeniu wszystkich 3 kryteriów nadal jest wybór miedzy np. 3A a 7A. Kod kanału mówi: 5B. I co wtedy?
Oczywiście strzelam teraz z głowy, w założeniu kanał jest o tej samej wartości
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2790
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 350 times
Been thanked: 630 times

Re: Barrage

Post autor: bogas »

imadlo64 pisze: 19 lis 2020, 14:23 Cześć, jest taka sytuacja (tylko przykład - nie mam teraz przed oczami planszy):
Automa ma zbudować kanał. Po rozpatrzeniu wszystkich 3 kryteriów nadal jest wybór miedzy np. 3A a 7A. Kod kanału mówi: 5B. I co wtedy?
Oczywiście strzelam teraz z głowy, w założeniu kanał jest o tej samej wartości
7A
Te 5B to jest taka ostateczność i tylko w przypadku, gdy żadne z powyższych kryteriów na żetonie automy nie pasuje. W twoim przykładzie masz dwa kanały, które te wsześniejsze kryteria spełniają w tym samym stopniu i pomiędzy nimi odbywa się wybór. A odbywa się tak, ża patrzysz na ten kod 5B, na mapce referencyjne na ostatniej stronie znajdujesz to miejsce (5B) i jedziesz po kolei w dół, a w razie potrzeby od początku od góry (od miejsca 1) aż napotkasz pierwsze miejsce, które pasuje (w twoim przykładzie po 5B pierwsze będzie 7A).
Awatar użytkownika
imadlo64
Posty: 63
Rejestracja: 03 kwie 2019, 13:27
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 16 times
Been thanked: 3 times

Re: Barrage

Post autor: imadlo64 »

bogas pisze: 19 lis 2020, 15:05
7A
Te 5B to jest taka ostateczność i tylko w przypadku, gdy żadne z powyższych kryteriów na żetonie automy nie pasuje. W twoim przykładzie masz dwa kanały, które te wsześniejsze kryteria spełniają w tym samym stopniu i pomiędzy nimi odbywa się wybór. A odbywa się tak, ża patrzysz na ten kod 5B, na mapce referencyjne na ostatniej stronie znajdujesz to miejsce (5B) i jedziesz po kolei w dół, a w razie potrzeby od początku od góry (od miejsca 1) aż napotkasz pierwsze miejsce, które pasuje (w twoim przykładzie po 5B pierwsze będzie 7A).
[/quote]

Dziękuję, tak też grałem. Trochę daje w kość obsługa automy, ale widzę, że to kwestia wprawy i jest coraz lepiej :)

A przy okazji, bo nie mogę znaleźć: w którym miejscu na planszetce gracza z dodatku jest błąd? Gdzieś mi mignęło, że to jakiś koszt...
Awatar użytkownika
Nidav
Posty: 704
Rejestracja: 14 sty 2016, 19:33
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 91 times
Been thanked: 338 times

Re: Barrage

Post autor: Nidav »

imadlo64 pisze: 19 lis 2020, 15:24 A przy okazji, bo nie mogę znaleźć: w którym miejscu na planszetce gracza z dodatku jest błąd? Gdzieś mi mignęło, że to jakiś koszt...
Nie koszt, a dochód - bodajże z 4 kanału Holandii na planszetce jest dochód 1 maszyny, a powinny być 2 ;)
Awatar użytkownika
lotheg
Posty: 795
Rejestracja: 11 paź 2017, 10:25
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 271 times
Been thanked: 276 times

Re: Barrage

Post autor: lotheg »

Nidav pisze: 19 lis 2020, 15:50
imadlo64 pisze: 19 lis 2020, 15:24 A przy okazji, bo nie mogę znaleźć: w którym miejscu na planszetce gracza z dodatku jest błąd? Gdzieś mi mignęło, że to jakiś koszt...
Nie koszt, a dochód - bodajże z 4 kanału Holandii na planszetce jest dochód 1 maszyny, a powinny być 2 ;)
Tylko jakby co to planszetka z dodatku Projekt Leegwathera.
Kanban to najlepszy Vital, a Trajan jest lepszy od Zamków.
Wishlista
Awatar użytkownika
lotheg
Posty: 795
Rejestracja: 11 paź 2017, 10:25
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 271 times
Been thanked: 276 times

Re: Barrage

Post autor: lotheg »

Tym razem ja mam pytanie. Może głupie, ale: w dodatku jest XO Simone, który pozwala na posiadanie do 4 kontraktów u siebie i dodatkowo na realizację 2 lub więcej. Instrukcja stanowi: możesz realizować dwa lub więcej...i tutaj...hmmm...ekhem...jeden może? :) Czy to zastępuje podstawową zdolność jednego i chodzi o to, żeby mieć u siebie po 2 kontrakty z niską wartością, żeby przy produkcji realizować po 2, bo pojedynczych nie można? :)
Kanban to najlepszy Vital, a Trajan jest lepszy od Zamków.
Wishlista
ODPOWIEDZ