Le Havre (Uwe Rosenberg)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
elayeth
Posty: 1051
Rejestracja: 07 sty 2009, 16:29
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 175 times
Been thanked: 192 times

Re: Le Havre (Uwe Rosenberg)

Post autor: elayeth »

Przypomnieliście mi o jednej wadzie tej gry. Jak na to co daje jest za długa (o jakieś 20-30%). Przez to bywa, że się ciągnie. Szczególnie jak mamy graczy skłonnych do rozmyślania. Z tego też powodu prawie co drugi raz decyduje się na grę w wersji skróconej, która niestety jest bardziej "płaska" (brak budynków specjalnych). W wersji pełnej nasze rozgrywki dochodziły czasem blisko 1h na gracza...
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Le Havre (Uwe Rosenberg)

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

elayeth pisze: 16 lis 2020, 10:00 Przypomnieliście mi o jednej wadzie tej gry. Jak na to co daje jest za długa (o jakieś 20-30%). Przez to bywa, że się ciągnie. Szczególnie jak mamy graczy skłonnych do rozmyślania. Z tego też powodu prawie co drugi raz decyduje się na grę w wersji skróconej, która niestety jest bardziej "płaska" (brak budynków specjalnych). W wersji pełnej nasze rozgrywki dochodziły czasem blisko 1h na gracza...
To daje około 5h a pudełkowy czas gry to 2,5h :shock:
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Awatar użytkownika
roadrunner
Posty: 536
Rejestracja: 22 sie 2013, 12:30
Has thanked: 261 times
Been thanked: 274 times

Re: Le Havre (Uwe Rosenberg)

Post autor: roadrunner »

elayeth pisze: 16 lis 2020, 10:00 Jak na to co daje jest za długa (o jakieś 20-30%).
Czy słyszałem "Terraformacja Marsa" :D

W 3 osoby ta wada mniej boli. No i to wyłącznie kwestia ogrania. Zagrajcie 2-3 razy w miesiąc i problem powinien minąć. Albo zmień ekipę współgraczy ^^
A wersję skróconą :shock: odradzam każdemu. Gra jest wtedy tak boleśnie wypłaszczona, że gdyby była człowiekiem, hejtowałaby w internetach Kopernika.
Mam | Mogę zagrać | Udane transakcje: 100+ na forum, 6 na FB
Hejtowałem Kaskadię przed tym, jak się opamiętaliście. ;)
Sprzedam: dobre gry @Dział Handlu | Kupię: Tokaido: Rozdroża i inne @Kupię
100P |> Moje top
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2790
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 350 times
Been thanked: 630 times

Re: Le Havre (Uwe Rosenberg)

Post autor: bogas »

Dr. Nikczemniuk pisze: 16 lis 2020, 14:20
elayeth pisze: 16 lis 2020, 10:00 Przypomnieliście mi o jednej wadzie tej gry. Jak na to co daje jest za długa (o jakieś 20-30%). Przez to bywa, że się ciągnie. Szczególnie jak mamy graczy skłonnych do rozmyślania. Z tego też powodu prawie co drugi raz decyduje się na grę w wersji skróconej, która niestety jest bardziej "płaska" (brak budynków specjalnych). W wersji pełnej nasze rozgrywki dochodziły czasem blisko 1h na gracza...
To daje około 5h a pudełkowy czas gry to 2,5h :shock:
Grałem we wszystkich składach osobowych i gra w 5 jest specyficzna, co nawet zostało zaznaczone w instrukcji, ale nie jest wcale dłuższa. Le Havre to dla mnie gra genialna, moje TOP3 ever i skaluje się doskonale. Teraz gram głównie w 2 osoby i jest świetnie. Dla 2 graczy mamy mniej budynków podstawowych (ale to wcale nie oznacza, że jakoś biedniej jest, po prostu po co dwie stocznie na 2 graczy? czy budynek dajacy bonus za każdy znacznik innego gracza, który jest u nas w budynku, skoro jest tylko jeden inny gracz? itd. itp.), jest inna liczba rund, inny zestaw statków i przede wszystkim inne wartości potrzebnego żarcia na koniec rundy. To ostatnie sprawia, że w grze na 5 osób możemy olać całkowicie wyżywienie, ale już w 2 osoby nie ma szans na wygraną olewając żywienie, bo o ile w pierwszych rundach jeszcze można to zrobić, to potem wartości są już tak duże, że liczba potrzebnych pożyczek znacznie przekroczyłaby "dopuszczalny" limit.
sowizz
Posty: 27
Rejestracja: 02 paź 2018, 18:35
Has thanked: 100 times
Been thanked: 12 times

Re: Le Havre (Uwe Rosenberg)

Post autor: sowizz »

Dr. Nikczemniuk pisze: 17 lis 2020, 19:16 Jaką cenę obstawiacie ?
Gandalf ma przedsprzedaż na 133,77zł: https://www.gandalf.com.pl/p/gra-le-hav ... o-portowe/
Awatar użytkownika
NestorZolo
Posty: 333
Rejestracja: 29 lis 2019, 08:14
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 506 times
Been thanked: 123 times

Re: Le Havre (Uwe Rosenberg)

Post autor: NestorZolo »

Jestem bliski ulegnięciu szeptanemu hajpowi, mimo że jeszcze nie zagrałem w nowe nabytki: Barrage i zamki burgundii, a w Brassa dopiero dwa razy. Na usprawiedliwienie dodam, że nie mam nic Uwe Rosenberga :D
1.GWT, 2.BrassB, 3.Madeira, 4.Wildcatters, 5.ProjektGaja, 6.Skymines, 7.KlanyKaledonii, 8.Yokohama, 9.Endeavor, 10.Tyrrants, 11.Hansa, 12.A&K
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Le Havre (Uwe Rosenberg)

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

Pytanie za 100pkt. :D
Czy karty w tej grze się miącha, trzyma w rękach, innymi słowy czy wymagają zakoszulkowania?
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Awatar użytkownika
cezner
Posty: 3069
Rejestracja: 30 wrz 2005, 20:26
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 8 times
Been thanked: 88 times

Re: Le Havre (Uwe Rosenberg)

Post autor: cezner »

Nie. Nic nie miąchasz. Możesz nie koszulkować.
Awatar użytkownika
kruker
Posty: 436
Rejestracja: 27 gru 2008, 00:38
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 18 times
Been thanked: 53 times

Re: Le Havre (Uwe Rosenberg)

Post autor: kruker »

Moim zdaniem koszulkowanie Le Havra tylko będzie przeszkadzać ponieważ stosy staną się nieczytelne. Ja koszulkuję i "instertuję" wszystko co mam, ale tego bym raczej nie koszulkował.
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Le Havre (Uwe Rosenberg)

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

Ruszyły przedsprzedaże.
No i się delikatnie zagotowałem. :evil:
Jak to jest że Le Havre będzie droższa od Agricoli (odświeżona wersja dla graczy) o jakieś 10 zeta?
Za dyszkę więcej można kupić nowość na naszym rynku od Portalu czyli Aquatiqę i to razem z dodatkiem, a w podobnej cenie w poczekalni mamy Cooper Island, 3 dychy więcej i można zapolować na Spirit Island :shock:
Skąd ta fantazja cenowa :?:
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
autopaga
Posty: 1422
Rejestracja: 29 wrz 2018, 20:27
Lokalizacja: Szczecin/Tanowo
Has thanked: 94 times
Been thanked: 318 times

Re: Le Havre (Uwe Rosenberg)

Post autor: autopaga »

Obstawiam niski nakład, to gra po okładce wygląda tak że kijem się jej nie chce dotknąć, a co gorsza po rozłożeniu sytuacja się nie zmienia. Żeby nie było mam zamówione :D
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Le Havre (Uwe Rosenberg)

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

autopaga pisze: 20 lis 2020, 17:11 Obstawiam niski nakład,
Nie ma się co czarować, teraz wiele wydawnictw robi "rozsądne" nakłady. Gry ledwo co wjadą na sklepy a już się trąbi że nakład wyprzedany.
Niski nakład to miał Lewis & Clark a grę kupiłem za 128zł.
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Awatar użytkownika
kaszkiet
Posty: 2807
Rejestracja: 03 maja 2013, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 308 times
Been thanked: 525 times

Re: Le Havre (Uwe Rosenberg)

Post autor: kaszkiet »

autopaga pisze: 20 lis 2020, 17:11 Obstawiam niski nakład, to gra po okładce wygląda tak że kijem się jej nie chce dotknąć, a co gorsza po rozłożeniu sytuacja się nie zmienia. Żeby nie było mam zamówione :D
Klasyczne paskudnie wyglądające niemieckie euro. Klemens Franz w natarciu.
Ale gra dobra.
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2790
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 350 times
Been thanked: 630 times

Re: Le Havre (Uwe Rosenberg)

Post autor: bogas »

kaszkiet pisze: 20 lis 2020, 18:58
autopaga pisze: 20 lis 2020, 17:11 Obstawiam niski nakład, to gra po okładce wygląda tak że kijem się jej nie chce dotknąć, a co gorsza po rozłożeniu sytuacja się nie zmienia. Żeby nie było mam zamówione :D
Klasyczne paskudnie wyglądające niemieckie euro. Klemens Franz w natarciu.
Ale gra dobra.
Qrde, okładka jest faktycznie mierna, ale po rozłożeniu mi się ta gra bardzo podoba 8) Te pastelowe kolory i styl Franca do tych budynków i statków mi pasuje i koi moje nerwy ;) . A już te żetony ryb, których stosy leżą na planszy (bo rzadko ktoś po nie sięga) są cudne :mrgreen:
Awatar użytkownika
NestorZolo
Posty: 333
Rejestracja: 29 lis 2019, 08:14
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 506 times
Been thanked: 123 times

Re: Le Havre (Uwe Rosenberg)

Post autor: NestorZolo »

W tej promocyjnej cenie, przy niskim nakładzie, to ludzie po kilka sztuk będą brali :wink: a tak poważniej, to chyba figurki tam dodali :D
1.GWT, 2.BrassB, 3.Madeira, 4.Wildcatters, 5.ProjektGaja, 6.Skymines, 7.KlanyKaledonii, 8.Yokohama, 9.Endeavor, 10.Tyrrants, 11.Hansa, 12.A&K
Awatar użytkownika
konradstpn
Posty: 863
Rejestracja: 22 sie 2017, 12:11
Has thanked: 201 times
Been thanked: 304 times

Re: Le Havre (Uwe Rosenberg)

Post autor: konradstpn »

NestorZolo pisze: 20 lis 2020, 19:47 W tej promocyjnej cenie, przy niskim nakładzie, to ludzie po kilka sztuk będą brali :wink: a tak poważniej, to chyba figurki tam dodali :D

Ponoć statki są duuużo lepsze niż w Kupcach i Korsarzach.
Gram, więc jestem.
Awatar użytkownika
bardopondo
Posty: 726
Rejestracja: 27 kwie 2015, 21:18
Has thanked: 184 times
Been thanked: 228 times

Re: Le Havre (Uwe Rosenberg)

Post autor: bardopondo »

Ale że ten LeHavre drogi?
Kupiłem za 133 pln i sie ciesze z decyzji....
Awatar użytkownika
konradstpn
Posty: 863
Rejestracja: 22 sie 2017, 12:11
Has thanked: 201 times
Been thanked: 304 times

Re: Le Havre (Uwe Rosenberg)

Post autor: konradstpn »

bardopondo pisze: 21 lis 2020, 08:40 Ale że ten LeHavre drogi?
Kupiłem za 133 pln i sie ciesze z decyzji....
Mógłbyś wrzucić do wątku z okazjami. :)
Gram, więc jestem.
Awatar użytkownika
Nidav
Posty: 704
Rejestracja: 14 sty 2016, 19:33
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 91 times
Been thanked: 338 times

Re: Le Havre (Uwe Rosenberg)

Post autor: Nidav »

Było za tyle jeszcze parę dni temu w Gandalfie. Sam się przymierzałem, ale uznałem, że pro forma poczekam na resztę sklepów, bo może gdzieś będzie taniej. No i moment po tym, jak Lacerta uruchomiła przedsprzedaż, cena poszybowała do 195 zł, więc teraz pozostaje połykać łzy, zamawiając gdzieś drożej ;)
Awatar użytkownika
Zet
Posty: 1352
Rejestracja: 26 paź 2006, 00:08
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 159 times
Been thanked: 159 times

Re: Le Havre (Uwe Rosenberg)

Post autor: Zet »

Mam małą zagwostkę. W nowym wydaniu mają być karty promo i Le Grand Hameau, dodatkowo z tyłu pudełka jest napisane, że będzie to 50 dodatkowych kart. Ale Le Grand Hameau to 30 budynków plus pewnie 3 budynki promo, które były dodane w poprzedniej polskiej edycji (Piekarnia, Ciężarówka, Tablet), promo karty z Essen 2008 to 12 kart, do tego jeśli dołożymy pominiętą promkę Spielemesse Sonderkarte, dalej daje nam to 46 kart. No to co to za dodatkowe 4 karty, które dadzą wspomniane 50?

Nie zmienia to faktu, że trzeba będzie wymienić starą edycję na nową, by dorwać te brakujące promki :D
autopaga
Posty: 1422
Rejestracja: 29 wrz 2018, 20:27
Lokalizacja: Szczecin/Tanowo
Has thanked: 94 times
Been thanked: 318 times

Re: Le Havre (Uwe Rosenberg)

Post autor: autopaga »

bardopondo pisze: 21 lis 2020, 08:40 Ale że ten LeHavre drogi?
Kupiłem za 133 pln i sie ciesze z decyzji....
Daj znać finalnie czy otrzymasz grę czy anulują zamówienie.
Awatar użytkownika
Largo
Posty: 699
Rejestracja: 27 lip 2017, 09:31
Has thanked: 136 times
Been thanked: 107 times

Re: Le Havre (Uwe Rosenberg)

Post autor: Largo »

Hmmm myślicie, że warto wydać te 160 zł na tą grę w obecnej chwili? Ma już swoje lata, w międzyczasie wyszło dużo innych dobrych euro, których ceny oscylują w podobnych granicach. Sam nigdy nie grałem i mocno kusi mnie zakup. Zależy mi najbardziej na opinii ludzi którzy grali/mają tą grę :D
mecenas
Posty: 762
Rejestracja: 08 gru 2012, 01:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 58 times
Been thanked: 157 times

Re: Le Havre (Uwe Rosenberg)

Post autor: mecenas »

Largo pisze: 21 lis 2020, 17:09 Hmmm myślicie, że warto wydać te 160 zł na tą grę w obecnej chwili? Ma już swoje lata, w międzyczasie wyszło dużo innych dobrych euro, których ceny oscylują w podobnych granicach. Sam nigdy nie grałem i mocno kusi mnie zakup. Zależy mi najbardziej na opinii ludzi którzy grali/mają tą grę :D
Powiedziałbym, że jest to tytuł, który bardzo godnie się starzeje. Gry Uwe Rosenberga mają to do siebie że stosuje on takie kombinacje mechanik, które nie są za bardzo popularne. Z tego też powodu nie wiem czy jest inna gra w stylu Le Havre na rynku a przynajmniej taka nie przychodzi mi do głowy. Dlatego moim zdaniem warto zaryzykować i spróbować tego tytułu.
Awatar użytkownika
konradstpn
Posty: 863
Rejestracja: 22 sie 2017, 12:11
Has thanked: 201 times
Been thanked: 304 times

Re: Le Havre (Uwe Rosenberg)

Post autor: konradstpn »

Largo pisze: 21 lis 2020, 17:09 Hmmm myślicie, że warto wydać te 160 zł na tą grę w obecnej chwili? Ma już swoje lata, w międzyczasie wyszło dużo innych dobrych euro, których ceny oscylują w podobnych granicach. Sam nigdy nie grałem i mocno kusi mnie zakup. Zależy mi najbardziej na opinii ludzi którzy grali/mają tą grę :D
Niewątpliwym atutem w obecnych czasach jest obecny wariant solo. Podobno w Le Havre całkiem dobrze zaimplementowany.
Gram, więc jestem.
mecenas
Posty: 762
Rejestracja: 08 gru 2012, 01:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 58 times
Been thanked: 157 times

Re: Le Havre (Uwe Rosenberg)

Post autor: mecenas »

konradstpn pisze: 21 lis 2020, 18:34
Niewątpliwym atutem w obecnych czasach jest obecny wariant solo. Podobno w Le Havre całkiem dobrze zaimplementowany.
Gra, która polega na podbieraniu sobie budynków oraz ciągłbym blokowaniu surowców i budynków raczej nie będzie miało dobrego trybu solo. Nigdy nie grałem w tym trybie, ale nawet nie mam zamiaru. Jak Agricola - można grać solo, ale co to za frajda, jak wszystkiego nam starcza, bo nikt się nie pcha po żadne surowce?
ODPOWIEDZ