Rokoko / Rococo (Matthias Cramer, Stefan Malz, Louis Malz)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
miszcz
Posty: 177
Rejestracja: 14 sty 2011, 08:10
Been thanked: 59 times

Re: Rokoko

Post autor: miszcz »

Czy może mi ktoś powiedzieć czy dodatek Rokoko: Jewelry Box będzie po polsku? Albo czy wydanie niemiecko-angielskie mona bez problemu połączyć z polską edycją gry?
Awatar użytkownika
ChlastBatem
Posty: 1648
Rejestracja: 14 kwie 2014, 15:35
Lokalizacja: Gdynia/Gdańsk
Has thanked: 12 times
Been thanked: 28 times

Re: Rokoko

Post autor: ChlastBatem »

miszcz pisze:Czy może mi ktoś powiedzieć czy dodatek Rokoko: Jewelry Box będzie po polsku? Albo czy wydanie niemiecko-angielskie mona bez problemu połączyć z polską edycją gry?
Nic nie wiadomo ale pewnie nie. Ja sam posiadam grę wydania polskiego i dodatek Jewelry Box i pasuje idealnie. Dodatek jest niezależny językowo. Rozmiar kart ten sam. Jedynie odcień kart jest troszkę inny (ciężko zauważyć na pierwszy rzut oka). Ale możliwe, że mini problem z odcieniem tyczy się każdej wersji językowej. Tak czy siak nie wpływa to na grę.

Sam dodatek jest bardzo fajny. Miałem inne oczekiwania ale mimo wszystko akceptuje stan rzeczy :D
Jedynie co mi się nie podoba to:
- brak żetonów do zaznaczania mini celów na karcie szkolnictwa (trzeba używać tych z podstawki ale jakoś to mi nie pasuje estetycznie i czasem może zabraknąć)
- dziwna i losowa karta ucznia z ukrytym wymaganiem aby go zagrać.
lakebutler
Posty: 39
Rejestracja: 27 cze 2009, 13:57
Kontakt:

Re: Rokoko

Post autor: lakebutler »

Zaintrygowała mnie bardzo ta gra ale obecnie nie bardzo mam z kim pograć w eurogry. Czy jest to tytuł, który można dać na stół do pogrania z siedmiolatką z którą grywam w Stone Age, Osadników z Catanu, Splendor, Patchwork czy to coś bardziej skomplikowanego?
Awatar użytkownika
adikom5777
Posty: 2231
Rejestracja: 28 gru 2009, 08:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 81 times
Been thanked: 12 times

Re: Rokoko

Post autor: adikom5777 »

Coś bardziej skomplikowanego.
Awatar użytkownika
Pisarka
Posty: 509
Rejestracja: 24 kwie 2018, 08:49
Has thanked: 12 times
Been thanked: 31 times

Re: Rokoko

Post autor: Pisarka »

lakebutler pisze: 16 sie 2017, 10:45 Zaintrygowała mnie bardzo ta gra ale obecnie nie bardzo mam z kim pograć w eurogry.
To samo tutaj. Znalazłam fanowski tryb solo... Ale czy kupowanie takiej gry dla nieoficjalnego solo to nie przesada?
„Władca Pierścieni” jest zasadniczo dziełem religijnym i katolickim; początkowo niezamierzenie, lecz w poprawkach świadomie.” — J.R.R. Tolkien
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4776
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1031 times

Re: Rokoko / Rococo (Matthias Cramer, Stefan Malz, Louis Malz)

Post autor: Trolliszcze »

A to ci news - Eagle-Gryphon Games wyda Rokoko deluxe - grę całkiem spoko, która miała swój czas, rynku raczej nie zawojowała i chyba nikt się szczególnie nie domagał jej wznowienia.
Oczywiście grafikę będzie robić Ian O'Toole, gra na Kickstarterze.
Obstawiam, że się ludzie rzucą jak szczerbaci na suchary ;)
Link: https://boardgamegeek.com/thread/228459 ... oco-deluxe
Awatar użytkownika
Gizmoo
Posty: 4105
Rejestracja: 17 sty 2016, 21:04
Lokalizacja: Warszawa/Sękocin Stary
Has thanked: 2635 times
Been thanked: 2547 times

Re: Rokoko / Rococo (Matthias Cramer, Stefan Malz, Louis Malz)

Post autor: Gizmoo »

Już się ucieszyłem, otwierałem szampana, ale wszedłem w linka i przeczytałem to:
with all new art and graphic design by Ian O'Toole.
I to dla mnie absolutnie przekreśla stwierdzenie "deluxe". Jak mogli zrezygnować z najlepszego ilustratora gier planszowych jakim jest Menzel? Tylko dla niego warto mieć tą grę w kolekcji.

Fcuk U Eagle-Gryphon Games! :evil:
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4776
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1031 times

Re: Rokoko / Rococo (Matthias Cramer, Stefan Malz, Louis Malz)

Post autor: Trolliszcze »

Nawet nie musiałeś wchodzić w linka, bo piszę o tym w swoim poście ;)
Awatar użytkownika
Gizmoo
Posty: 4105
Rejestracja: 17 sty 2016, 21:04
Lokalizacja: Warszawa/Sękocin Stary
Has thanked: 2635 times
Been thanked: 2547 times

Re: Rokoko / Rococo (Matthias Cramer, Stefan Malz, Louis Malz)

Post autor: Gizmoo »

Tak się podnieciłem pierwszą linijką, że nie doczytałem reszty! :lol:
kisiel365
Posty: 773
Rejestracja: 10 paź 2016, 18:35
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 229 times
Been thanked: 275 times

Re: Rokoko / Rococo (Matthias Cramer, Stefan Malz, Louis Malz)

Post autor: kisiel365 »

Jakby co, już można podziwiać (?) nową szatę graficzną.
Spoiler:
Moim zdaniem nieco popłynął (jak przy Black Angel), więc ja zostaję przy swojej starej wersji.
E: łee, właśnie zauważyłem, że już ktoś dal linka kilka postów wyżej
mam 3trolle-7% (S) errata do 1861/67 (K) 1882, 1817/USA
Awatar użytkownika
vikingowa
Posty: 575
Rejestracja: 18 maja 2015, 21:42
Has thanked: 455 times
Been thanked: 307 times

Re: Rokoko / Rococo (Matthias Cramer, Stefan Malz, Louis Malz)

Post autor: vikingowa »

To jedna z tych gier, którą najpierw zakupiłam oczami (i zawartym trybem solo) a dopiero później poczytałam i pooglądałam o co w niej w ogóle chodzi😄 Dla mnie nowa szata graficzna jest fenomenalna i milion razy ładniejsza od poprzedniej wersji. Już nie mogę się doczekać kiedy w końcu moj preorder do mnie przyjedzie a to już niedługo bo statki dotarły do Europy😊😉
mazur_84
Posty: 218
Rejestracja: 23 paź 2011, 15:07
Has thanked: 45 times
Been thanked: 5 times

Re: Rokoko / Rococo (Matthias Cramer, Stefan Malz, Louis Malz)

Post autor: mazur_84 »

Ja również nie mogę się doczekać, liczę że w ciągu tygodnia/dwóch dotrze. Miałem starą edycję - gra jest bardzo dobra, jedna z moich ulubionych euro :) I zgadzam się, że nowa szata graficzna bije starą na głowę, choć to zawsze kwestia gustu :)
Witchma
Posty: 450
Rejestracja: 19 sty 2020, 11:25
Has thanked: 145 times
Been thanked: 85 times

Re: Rokoko / Rococo (Matthias Cramer, Stefan Malz, Louis Malz)

Post autor: Witchma »

mazur_84 pisze: 22 lis 2020, 03:03 Ja również nie mogę się doczekać, liczę że w ciągu tygodnia/dwóch dotrze.
Info od wydawcy - gra ma do nich dotrzeć jakoś w pierwszym tygodniu grudnia.
Awatar użytkownika
tomuch
Posty: 1903
Rejestracja: 21 gru 2012, 03:17
Lokalizacja: zza winkla
Has thanked: 147 times
Been thanked: 172 times

Re: Rokoko / Rococo (Matthias Cramer, Stefan Malz, Louis Malz)

Post autor: tomuch »

vikingowa pisze: 21 lis 2020, 18:58 To jedna z tych gier, którą najpierw zakupiłam oczami (i zawartym trybem solo) a dopiero później poczytałam i pooglądałam o co w niej w ogóle chodzi😄
Wiadomo może, czy tryb solo da się zaimplementować do starej edycji?
kolekcja
rabaty: Planszostrefa 11%, Planszomania 7%, 3trolle 7%, Rebel 5%, Cdp 5%, Aleplanszowki 5%, Mepel 5%
Awatar użytkownika
cactusse
Posty: 479
Rejestracja: 10 sty 2012, 15:50
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 391 times
Been thanked: 330 times

Re: Rokoko / Rococo (Matthias Cramer, Stefan Malz, Louis Malz)

Post autor: cactusse »

tomuch pisze: 29 lis 2020, 00:20Wiadomo może, czy tryb solo da się zaimplementować do starej edycji?
Da się, potrzebujesz tylko kopii kart solo. Niestety, EGG nie umożliwia zakupu samej talii solo ani nie udostępniło zawartości kart, więc "reimplementacja" wymagałaby sprowadzenie na złą drogę jednego z właścicieli nowej wersji... ;-)
Awatar użytkownika
tomuch
Posty: 1903
Rejestracja: 21 gru 2012, 03:17
Lokalizacja: zza winkla
Has thanked: 147 times
Been thanked: 172 times

Re: Rokoko / Rococo (Matthias Cramer, Stefan Malz, Louis Malz)

Post autor: tomuch »

cactusse pisze: 29 lis 2020, 01:08
tomuch pisze: 29 lis 2020, 00:20Wiadomo może, czy tryb solo da się zaimplementować do starej edycji?
"reimplementacja" wymagałaby sprowadzenie na złą drogę jednego z właścicieli nowej wersji... ;-)
Jest jakaś chętna/chętny? Potrafię się ładnie uśmiechać w podziękowaniu :mrgreen:
kolekcja
rabaty: Planszostrefa 11%, Planszomania 7%, 3trolle 7%, Rebel 5%, Cdp 5%, Aleplanszowki 5%, Mepel 5%
mazur_84
Posty: 218
Rejestracja: 23 paź 2011, 15:07
Has thanked: 45 times
Been thanked: 5 times

Re: Rokoko / Rococo (Matthias Cramer, Stefan Malz, Louis Malz)

Post autor: mazur_84 »

tomuch pisze: 29 lis 2020, 01:10 Jest jakaś chętna/chętny? Potrafię się ładnie uśmiechać w podziękowaniu :mrgreen:
Mogę spróbować pomóc, pisz na priv jak coś.
Awatar użytkownika
Siersciu
Posty: 165
Rejestracja: 26 kwie 2020, 01:02
Lokalizacja: Radzionków
Has thanked: 176 times
Been thanked: 53 times

Re: Rokoko / Rococo (Matthias Cramer, Stefan Malz, Louis Malz)

Post autor: Siersciu »

Myślicie, że warto kupić edycję deluxe jak najszybciej, bo np. może nie być dodruków i się szybko rozejdzie (on mars dla przykładu). Cena jest mocno odstraszająca dla wielu, więc zanim dojdzie do wyczerpania nakładu może minąć trochę czasu. Boję się po prostu, żeby ceny nie podskoczyły jeszcze bardziej w niedługim czasie po premierze.
Awatar użytkownika
Siersciu
Posty: 165
Rejestracja: 26 kwie 2020, 01:02
Lokalizacja: Radzionków
Has thanked: 176 times
Been thanked: 53 times

Re: Rokoko / Rococo (Matthias Cramer, Stefan Malz, Louis Malz)

Post autor: Siersciu »

mazur_84 pisze: 22 lis 2020, 03:03 Ja również nie mogę się doczekać, liczę że w ciągu tygodnia/dwóch dotrze. Miałem starą edycję - gra jest bardzo dobra, jedna z moich ulubionych euro :) I zgadzam się, że nowa szata graficzna bije starą na głowę, choć to zawsze kwestia gustu :)
O gustach się nie rozmawia, ale w większości przypadków po prostu ludzi odstrasza cena. Rozumiem to w 100%. Nie rozumiem natomiast kiedy pojawia się krytyka, że tylko ktoś nienormalny kupuje gry za 300+. Osobiście też uważam, że nowa szata jest przepiękna. Mam już kilka gier wydanych przez EGG. Kiedy otwiera się pudełka z ich grami to widać po prostu w co te pieniądze zostały wpompowane i nie mam tam nic dodanego na siłę.Nazwa Deluxe mówi zresztą sama za siebie :) Zawsze jest milej wyciągnąć taką grę na stół.
mazur_84
Posty: 218
Rejestracja: 23 paź 2011, 15:07
Has thanked: 45 times
Been thanked: 5 times

Re: Rokoko / Rococo (Matthias Cramer, Stefan Malz, Louis Malz)

Post autor: mazur_84 »

Zgadzam się, że milej taką grę wyciągnąć i milej samemu w nią zagrać :) Cena jest bardzo wysoka, zgoda. Ja się skusiłem, bo znam już tę grę, i wiem że będę do niej wielokrotnie wracać. Więc to nie był zakup na zasadzie wypróbuję i sprzedam.

A co do pytania czy cena wzrośnie. Myślę, że na 99% nie będzie dodruku, więc cena na rynku wtórnym może znacznie wzrosnąć. Gra była wydana jako preorder, więc nakład pewnie szybko się wyczerpie. Jak chcesz mieć tę grę, to radzę kupić teraz.
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Rokoko / Rococo (Matthias Cramer, Stefan Malz, Louis Malz)

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

Przecież można kupić jakąś grę za ok 200zł, potem dodatek do niej za 100zł + insert 70zł i już mamy cenę Rococo. I co najważniejsze, to nadal nie będzie wersja Deluxe, prawda? :D
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Matcase
Posty: 34
Rejestracja: 22 maja 2019, 21:23
Has thanked: 32 times
Been thanked: 22 times

Re: Rokoko / Rococo (Matthias Cramer, Stefan Malz, Louis Malz)

Post autor: Matcase »

Czy znacie jakieś sklepy, oprócz planszostrefy, gdzie można kupić / zamówić jeszcze tę grę.??
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Rokoko / Rococo (Matthias Cramer, Stefan Malz, Louis Malz)

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

Matcase pisze: 02 gru 2020, 17:54 Czy znacie jakieś sklepy, oprócz planszostrefy, gdzie można kupić / zamówić jeszcze tę grę.??
https://3trolle.pl/17136-rococo-deluxe- ... olska.html
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Awatar użytkownika
jnowaczy
Posty: 503
Rejestracja: 15 wrz 2005, 20:43
Has thanked: 27 times
Been thanked: 126 times

Re: Rokoko / Rococo (Matthias Cramer, Stefan Malz, Louis Malz)

Post autor: jnowaczy »

Dobra kupiłem, kompletnie nie wiem o czym gra jest ale widzę że Gizmoo i Vikingowa chwali a to znaczy, że gra jest dobra i nadaje się solo. Brakuje jeszcze opinii wiecznego narzekacza, malkontenta, pogromcy dobrej zabawy Rattkina jaka to głupia gra i jestem w 100% przekonany no słuszności zakupu
Every single fucking day I get closer to the grave
I am terrified, I fell asleep at the wheel again
Crashed my car just to feel again
Awatar użytkownika
roadrunner
Posty: 536
Rejestracja: 22 sie 2013, 12:30
Has thanked: 261 times
Been thanked: 274 times

Re: Rokoko / Rococo (Matthias Cramer, Stefan Malz, Louis Malz)

Post autor: roadrunner »

Ciekawe zagadnienie. Wygląda, że kto się nie wypowiada, jest szatą graficzną nowej wersji bezkreśnie zachwycony. Luz. Zostanę pierwszym, który się wyłamie.
"Stara" edycja ma dla mnie graficzne dopracowanie, spójność, stonowaną elegancję. Nowa przypomina mi ilustracje do komiksu, jakiego nie chcę przeczytać. Póki była w sklepach, Lisboa dlx kosztowała podobne pieniądze. Jej wykon graficzny zrobił na mnie znacznie większe znaczenie od Rokoko dlx.

Plansza nowego Rokoko jest taka naćkana. Pierwsza edycja stanowi imo wzorcowy kompromis pomiędzy planszą ładną dla oka, a umiejętnym wstawieniem ikonografii mówiącej możliwie najwięcej o przebiegu rundy. Lubię takie "przypominajki". Gdy tytuł trafia na stół raz na pół roku, nie muszę za każdym razem grać z instrukcją w ręku.
Osobna rzecz to motyw budynku, pięter, sal balowych, subtelnie -acz wyraźnie- zaznaczonych osobnych pomieszczeń. Plansza 1ed. gra światłocieniami, kontrastami kolorów, kreski wyraźnie się odcinają zamiast zlewać w plamy nieokreślonej barwy.
Odwiedzam pola akcji, a w tle "widzę" ten budynek, piętro po piętrze. Poza efektem obcowania z czymś dopracowanym estetycznie, na wskroś utylitarnie pozwala mi to zorientować się w toku gry i ułatwia orientację nowym graczom. Spodziewałem się poziomu wyżej w dlx... a motyw pięter, wnętrz, architektonicznego kontekstu kompletnie odpuszczono :shock: Wysyłamy meeple w przestrzeń, nie wiadomo skąd przechodzącą w fajerwerki, podlicz punkty, nara. Zamiast przejrzystego układu i smakowitych detali graficznych wokół pól akcji wygląda to jak rozmazane w gorączce wieczoru zdjęcie Wieniawy na ściance. Zresztą, porównajcie sami.
ed #1 https://boardgamegeek.com/image/1746137/rococo
ed dlx https://boardgamegeek.com/image/5181331 ... xe-edition

Po Kanbanie (DE vs. EV) to kolejny dla mnie przykład reedycji graficznie "na gorsze". Dla wszystkiego, co wydano po Ryzyku, klimat i przejrzystość stanowią istotne elementy roz(g)rywki. Czy to jedynie kwestia gustu?
Skoro rynek gier stołowych dawno wszedł w erę graficznego wszystko-jest-możliwe, wolę częściej oglądać uniwersalnie ładne projekty jakie znam z Rokoko 1ed (2013), Shakespeare'a (2015), Kupców i korsarzy (2010), Lisboy (2017), Modern Art CMON (2017), Abyss (2014) czy, w mniejszym stopniu, Heaven & Ale (2017), a z gier 'ery KS': Trickeriona, Anachrony, udanej imo Suburbii CE itp. - niż silenie się na graficzne wygibasy. W przypadku Rokoko cieszę się, że zostałem przy I edycji.
Mam | Mogę zagrać | Udane transakcje: 100+ na forum, 6 na FB
Hejtowałem Kaskadię przed tym, jak się opamiętaliście. ;)
Sprzedam: dobre gry @Dział Handlu | Kupię: Tokaido: Rozdroża i inne @Kupię
100P |> Moje top
ODPOWIEDZ