Eclipse 2 edycja czy TI 4 edycja

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
SnoWho
Posty: 171
Rejestracja: 25 mar 2020, 10:10
Has thanked: 30 times
Been thanked: 29 times

Eclipse 2 edycja czy TI 4 edycja

Post autor: SnoWho »

Cześć,
Kolejny miesiąc, kolejny trudny wybór. Szukam ostatniej gry do mojej kolekcji - gra głównie na 3 graczy, czasem 4. No i pojawia się pytanie: Twilight Imperium (+ dodatek w przyszłości), czy drugi Eclipse?

Z gier które mam i lubię mogę wymienić m.in. Projekt Gaja, Brassa, Spirit Island, Aeon's End, Scythe, Inis, Wojnę o Pierścień, SW Rebelia, Viticulture - w drodze Tortuga 2199 i Nemesis Lockdown- jak widać są to tytuły o dosyć różnych mechanikach stąd szukam czegoś co będzie na tyle inne że warto to zakupić jako ostatni tytuł na półce (brak miejsca mnie zmusza) i mieć frajdę w 3-4 graczy. Tak więc - unikalność na tle powyższych gier i grywalność w podanej grupie graczy liczy się dla mnie przede wszystkim.

Z góry dzięki za pomoc!
Awatar użytkownika
grzeslaw90
Posty: 1750
Rejestracja: 20 lis 2013, 18:53
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 179 times
Been thanked: 437 times
Kontakt:

Re: Eclipse 2nd czy TI 4 edycja

Post autor: grzeslaw90 »

SnoWho pisze: 24 lis 2020, 16:07 Cześć,
Kolejny miesiąc, kolejny trudny wybór. Szukam ostatniej gry do mojej kolekcji - gra głównie na 3 graczy, czasem 4. No i pojawia się pytanie: Twilight Imperium (+ dodatek w przyszłości), czy drugi Eclipse?

Z gier które mam i lubię mogę wymienić m.in. Projekt Gaja, Brassa, Spirit Island, Aeon's End, Scythe, Inis, Wojnę o Pierścień, SW Rebelia, Viticulture - w drodze Tortuga 2199 i Nemesis Lockdown- jak widać są to tytuły o dosyć różnych mechanikach stąd szukam czegoś co będzie na tyle inne że warto to zakupić jako ostatni tytuł na półce (brak miejsca mnie zmusza) i mieć frajdę w 3-4 graczy. Tak więc - unikalność na tle powyższych gier i grywalność w podanej grupie graczy liczy się dla mnie przede wszystkim.

Z góry dzięki za pomoc!
Twilight Imperium 4 zdecydowanie słaby jak nie masz kompletu 6 osób ale grać się da. Żeby gra była zadowalająca potrzeba przynajmniej 4 osób.
Oprócz Wojny o Pierścień nie widzę u Ciebie gier o długim czasie rozgrywki a TI4 zdecydowanie do takich należy.
Dla porównania w tym samym czasie co jedna partia TI4 można zagrać 2 partie Eclipse (może nawet 3 :D).
TI4 nie wybacza błędów i przez to ciężko jest się odbić jak coś zawalisz. Może się skończyć tak, że popełnisz błąd we wczesnej fazie gry i masz po tym 6h gry, której i tak nie wygrasz.
TI4 zdecydowanie bardziej emocjonująca, dużo gry nad stołem, trzeba umieć bawić się w negocjacje i kompromisy i wyciągnąć z tego jak najwięcej.
Awatar użytkownika
Trawus
Posty: 192
Rejestracja: 06 lip 2014, 14:06
Lokalizacja: Ostrołęka
Has thanked: 4 times
Been thanked: 8 times

Re: Eclipse 2 edycja czy TI 4 edycja

Post autor: Trawus »

TI4 i Eclipse to dwa na tyle inne tytuły mimo podobnej tematyki, że warto mieć oba.

W Eclipsie skupiasz się głównie na budowaniu swojego imperium. Zarządzasz zasobami. W zależności od ułożenia mamy może się zdarzyć, że masz mało interakcji z innymi współgraczami, walczysz z starożytnymi (npc) mając pecha dopiero w 3 rundzie. W 7-8 spotykasz sąsiada. Gra jest znacznie krótsza niż TI4.

W TI4 skupiasz się na realizowaniu celów. Jest więcej interakcji z graczami tak na stole jak i ponad nim. Dużo łatwiej niż w Ti4 dolecieć do kogoś. Można grać w skrajnych przypadkach nawet kilkanaście godzin (10-12).

Obie gry działają słabo na 3 osoby. Przy TI4 polecam na taką ilość osób 2 ringową mapę. Raczej 4 i 6 osób to najlepsza konfiguracja.
ODPOWIEDZ