Terraformacja Marsa (Jacob Fryxelius)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4130
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 311 times
Been thanked: 343 times

Re: Terraformacja Marsa (Jacob Fryxelius)

Post autor: tomb »

Jeśli "nikomu" nie opłacało się kończyć gry, to znaczy, że ktoś był w błędzie.

W takich, jak powyższy, przypadkach, niezbędne wydaje się zastosowanie fazy rządu światowego (znane z dodatków).
Ostatnio zmieniony 18 lis 2020, 23:50 przez tomb, łącznie zmieniany 1 raz.
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3358
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1115 times
Been thanked: 1282 times

Re: Terraformacja Marsa (Jacob Fryxelius)

Post autor: seki »

ScorpZero pisze: 18 lis 2020, 23:39 Udało mi się zagrać pierwszą rozgrywkę u siebie, na dwie osoby. Super sprawa, bardzo mi się sama gra podoba, ale w czasie gry pojawił się jeden mały problem i zastanawiam się jak sobie z nim poradzić.

Otóż, w pewnym momencie okazało się, że... nie możemy skończyć gry. :D Nikomu się nie opłacało podnosić temperatury, żeby gra się mogła wreszcie zakończyć i w efekcie rozgrywka zajęła nam... nie wiem, jakieś 6 godzin? A skończyliśmy i tak dlatego, ze stwierdziliśmy, że już mamy dosyć i podnosimy temperaturę w opór, byle skończyć. Zdecydowanie za dużo czasu to zajęło. A zwłaszcza zważywszy na fakt, że przy 4 osobach w znajomych gra trwała może 2, 3 godziny.

Czy w związku z tym są jakieś zasady albo pomysły co robić, żeby uniknąć czegoś takiego w przyszłości? Może jakieś sprytne home rules, które narzucą tempo?
Tak. Jest to oficjalna zasadą z dodatku Wenus. Na zmianę, każdy gracz co pokolenie musi wybrać parametr terrarormacji, który podnosicie za darmo jako wpływ rządu światowego na przysposobienie planety do życia.
Awatar użytkownika
ScorpZero
Posty: 432
Rejestracja: 05 paź 2020, 10:41
Has thanked: 177 times
Been thanked: 114 times

Re: Terraformacja Marsa (Jacob Fryxelius)

Post autor: ScorpZero »

O, widzicie Państwo. Nie otwierałem jeszcze pudełek z dodatkami. :D

Dobrze zatem wiedzieć, że jest coś takiego. Na pewno wypróbuję przy następnej rozgrywce.
Awatar użytkownika
Gun3R
Posty: 127
Rejestracja: 13 wrz 2020, 23:10
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 34 times
Been thanked: 44 times

Re: Terraformacja Marsa (Jacob Fryxelius)

Post autor: Gun3R »

Cześć, czy posiada ktoś listę zmian między pierwszą wersją a edycją "gra roku"? Interesuje mnie czy dużo rzeczy zostało poprawione
Awatar użytkownika
brazylianwisnia
Posty: 4081
Rejestracja: 07 mar 2017, 20:48
Has thanked: 267 times
Been thanked: 934 times

Re: Terraformacja Marsa (Jacob Fryxelius)

Post autor: brazylianwisnia »

Główny problem pewnie polegał na tym ze skupialiscie sie na budowaniu stolu zamiast na wygraniu gry. Jeden z graczy bankowo otrzymywał mniej punktow/pokolenie i on powinienem chciec jak najszybciej skonczyc.
Sprzedam:Nemesis Lockdown Sundrop
forum/viewtopic.php?f=65&t=76430
Awatar użytkownika
predki
Posty: 427
Rejestracja: 14 cze 2015, 09:06
Has thanked: 3 times
Been thanked: 56 times

Re: Terraformacja Marsa (Jacob Fryxelius)

Post autor: predki »

Gun3R pisze: 23 lis 2020, 15:51 Cześć, czy posiada ktoś listę zmian między pierwszą wersją a edycją "gra roku"? Interesuje mnie czy dużo rzeczy zostało poprawione
Poprawiono błędy na 6 kartach projektów, 1 karcie korporacji i nieścisłości w instrukcji.
Szczegóły możesz znaleźć w opublikowanej niegdyś erracie https://www.rebel.pl/repository/files/i ... PL_web.pdf.

A z pudełka zniknęła kartonowa wkładka.
poxi
Posty: 240
Rejestracja: 28 kwie 2020, 21:37
Has thanked: 51 times
Been thanked: 106 times

Re: Terraformacja Marsa (Jacob Fryxelius)

Post autor: poxi »

Na Gandalfie pojawił się wpis Terraformacji Marsa Legacy. Wygląda to na niekontrolowany przeciek, choć tej gry spodziewano się od dawna.

https://www.gandalf.com.pl/p/rebel-gra- ... sa-legacy/
Awatar użytkownika
ScorpZero
Posty: 432
Rejestracja: 05 paź 2020, 10:41
Has thanked: 177 times
Been thanked: 114 times

Re: Terraformacja Marsa (Jacob Fryxelius)

Post autor: ScorpZero »

Czy ktoś zastanawiał się może czym można by ładnie i sensownie zastąpić kostki zasobów? Bo po kilkunastu rozgrywkach jednak widzę, że się nieco rysują i w perspektywie dłuższego czasu na pewno zaczną wyglądać paskudnie. :-D

Myślałem o używaniu monet 1 grosz, 5 groszy, 10 groszy i w sumie mogłoby się to sprawdzić, bo o ile same monety są większe od kostek, o tyle bardzo łatwo można je trzymać jedna na drugiej. ;-) Aczkolwiek nie do końca mi to klimatem pasuje. :-D Można by też używać zwykłych kryształków o różnych kolorach, ale to wciąż nie to.

Chyba, że ktoś kojarzy jakieś inne tanie, łatwo dostępne monety które by bardziej do kosmicznego settingu pasowały niż nasze grosze? Fikuśnych monet rodem z cyberpunka nie biorę pod uwagę, bo za droga by z tego zabawa wyszła. :-P
Awatar użytkownika
malekith_86
Posty: 791
Rejestracja: 11 kwie 2016, 14:25
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2 times
Been thanked: 11 times

Re: Terraformacja Marsa (Jacob Fryxelius)

Post autor: malekith_86 »

ScorpZero pisze: 26 lis 2020, 09:28 Czy ktoś zastanawiał się może czym można by ładnie i sensownie zastąpić kostki zasobów? Bo po kilkunastu rozgrywkach jednak widzę, że się nieco rysują i w perspektywie dłuższego czasu na pewno zaczną wyglądać paskudnie. :-D

Myślałem o używaniu monet 1 grosz, 5 groszy, 10 groszy i w sumie mogłoby się to sprawdzić, bo o ile same monety są większe od kostek, o tyle bardzo łatwo można je trzymać jedna na drugiej. ;-) Aczkolwiek nie do końca mi to klimatem pasuje. :-D Można by też używać zwykłych kryształków o różnych kolorach, ale to wciąż nie to.

Chyba, że ktoś kojarzy jakieś inne tanie, łatwo dostępne monety które by bardziej do kosmicznego settingu pasowały niż nasze grosze? Fikuśnych monet rodem z cyberpunka nie biorę pod uwagę, bo za droga by z tego zabawa wyszła. :-P

na totalnym wypasie metalowe kostki
https://boardgamegeekstore.com/products ... rming-mars
Awatar użytkownika
ScorpZero
Posty: 432
Rejestracja: 05 paź 2020, 10:41
Has thanked: 177 times
Been thanked: 114 times

Re: Terraformacja Marsa (Jacob Fryxelius)

Post autor: ScorpZero »

Widziałem to i wygląda super, ale zdecydowanie nie za taką cenę. ;-) To już lepiej byłoby kupić jakieś metalowe nakrętki i farbą w sprayu pojechać. Też będzie fajnie, ciężko, kolorowo, a cena bardziej do zaakceptowania. :-D

Właśnie, może podkładki do śrub? Pomalowane mogłyby być całkiem fajne.
Pluck
Posty: 145
Rejestracja: 01 sty 2017, 12:22
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 90 times
Been thanked: 36 times

Re: Terraformacja Marsa (Jacob Fryxelius)

Post autor: Pluck »

Pograne kilkanascie partii w TM, z dodatkami niektorymi i bez. Czy losowosc spowodowana dobieraniem kart nie irytuje Was? Grasz to co dobierzesz a nie jakas strategia.

W Brass lub GWT to mozna zaplanowac i reagowac na to co sie dzieje na planszy. W TM to tylko reakcja na karty.

Nie porownuje tych gier w rzeczy samej - tylko aspekt losowosci.

Jak na tak losowa gre to bardzo wysoko w bgg...
Awatar użytkownika
grzeslaw90
Posty: 1750
Rejestracja: 20 lis 2013, 18:53
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 179 times
Been thanked: 437 times
Kontakt:

Re: Terraformacja Marsa (Jacob Fryxelius)

Post autor: grzeslaw90 »

Pluck pisze: 28 lis 2020, 22:40 Pograne kilkanascie partii w TM, z dodatkami niektorymi i bez. Czy losowosc spowodowana dobieraniem kart nie irytuje Was? Grasz to co dobierzesz a nie jakas strategia.

W Brass lub GWT to mozna zaplanowac i reagowac na to co sie dzieje na planszy. W TM to tylko reakcja na karty.

Nie porownuje tych gier w rzeczy samej - tylko aspekt losowosci.

Jak na tak losowa gre to bardzo wysoko w bgg...
A o wariancie draftowym słyszał?
Pluck
Posty: 145
Rejestracja: 01 sty 2017, 12:22
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 90 times
Been thanked: 36 times

Re: Terraformacja Marsa (Jacob Fryxelius)

Post autor: Pluck »

Tia to plan na niedziele aby zonie uzasadnic zakup tych wszystkich dodatkow
Awatar użytkownika
konradstpn
Posty: 863
Rejestracja: 22 sie 2017, 12:11
Has thanked: 201 times
Been thanked: 304 times

Re: Terraformacja Marsa (Jacob Fryxelius)

Post autor: konradstpn »

grzeslaw90 pisze: 28 lis 2020, 22:48
Pluck pisze: 28 lis 2020, 22:40 Pograne kilkanascie partii w TM, z dodatkami niektorymi i bez. Czy losowosc spowodowana dobieraniem kart nie irytuje Was? Grasz to co dobierzesz a nie jakas strategia.

W Brass lub GWT to mozna zaplanowac i reagowac na to co sie dzieje na planszy. W TM to tylko reakcja na karty.

Nie porownuje tych gier w rzeczy samej - tylko aspekt losowosci.

Jak na tak losowa gre to bardzo wysoko w bgg...
A o wariancie draftowym słyszał?
Draft generuje przecież losowość początkowej ręki :wink:
Gram, więc jestem.
gogovsky
Posty: 2210
Rejestracja: 25 sty 2018, 23:48
Has thanked: 464 times
Been thanked: 512 times

Re: Terraformacja Marsa (Jacob Fryxelius)

Post autor: gogovsky »

polecam w pierwszej turze na planszy wystawić 10 kart x ilość graczy i robicie draft :) Jak Wam nic nie pasuje to z topa bierzecie :) Wtedy wiecie, w co inni w miarę idą i nie dublujecie strategii :)
Firma Rebel niech się zajmie wydaniem gry Domek, bo tylko do tego się nadaje.
Awatar użytkownika
grzeslaw90
Posty: 1750
Rejestracja: 20 lis 2013, 18:53
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 179 times
Been thanked: 437 times
Kontakt:

Re: Terraformacja Marsa (Jacob Fryxelius)

Post autor: grzeslaw90 »

konradstpn pisze: 29 lis 2020, 00:14 Draft generuje przecież losowość początkowej ręki :wink:
Czyli uważasz w skrócie, że samodzielny wybór 10 kart z puli 20-50 19-45 kart jest bardziej losowy niż dostanie po prostu 10 kart? Uffff
Awatar użytkownika
ScorpZero
Posty: 432
Rejestracja: 05 paź 2020, 10:41
Has thanked: 177 times
Been thanked: 114 times

Re: Terraformacja Marsa (Jacob Fryxelius)

Post autor: ScorpZero »

Zaraz. To są jakieś zasady do draftu na sam start? Myślałem, że draft jest tylko przy dobieraniu 4 projektów przy nowym pokoleniu. :0
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Terraformacja Marsa (Jacob Fryxelius)

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

ScorpZero pisze: 29 lis 2020, 08:17 Zaraz. To są jakieś zasady do draftu na sam start? Myślałem, że draft jest tylko przy dobieraniu 4 projektów przy nowym pokoleniu. :0
Dobrze myślisz.
A ja myślę że aby zaakceptować pewną dozę losowości w grach które ją mają, trzeba do tego dojrzeć, zobaczyć to czego na pierwszy rzut oka nie widać, i dopiero wtedy zaczyna się magia...
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Awatar użytkownika
hipcio_stg
Posty: 1803
Rejestracja: 07 gru 2016, 16:30
Has thanked: 77 times
Been thanked: 334 times

Re: Terraformacja Marsa (Jacob Fryxelius)

Post autor: hipcio_stg »

Właśnie ta losowość dodaje grze smaku. Nie należy do gry siadać z konkretnym planem, tylko umieć się zaadoptować do tego co robią przeciwnicy i do tego co rozdaje gra. Takie mechaniczne granie szybko wyczerpuje temat.
Pluck
Posty: 145
Rejestracja: 01 sty 2017, 12:22
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 90 times
Been thanked: 36 times

Re: Terraformacja Marsa (Jacob Fryxelius)

Post autor: Pluck »

Dobra dobra. Zagrane z draftem - calkiem inna gra. Jest „silent approval” od zony na dalsze dodatki ;)
gogovsky
Posty: 2210
Rejestracja: 25 sty 2018, 23:48
Has thanked: 464 times
Been thanked: 512 times

Re: Terraformacja Marsa (Jacob Fryxelius)

Post autor: gogovsky »

Pluck pisze: 29 lis 2020, 20:24 Dobra dobra. Zagrane z draftem - calkiem inna gra. Jest „silent approval” od zony na dalsze dodatki ;)
Nie ma za co:) Ludzie, którzy uważają, że totalna rng clownfiesta jest w tej grze spoko, to może rzućcie kostką kto wygrał przed grą i zagrajcie w coś innego?:D
Firma Rebel niech się zajmie wydaniem gry Domek, bo tylko do tego się nadaje.
Schanez
Posty: 9
Rejestracja: 12 gru 2020, 00:14
Been thanked: 1 time

Re: Terraformacja Marsa (Jacob Fryxelius)

Post autor: Schanez »

Wkręcam się w TM i na razie mam podstawkę, Turmoil i Prelude. Udało mi się w lokalnym sklepie dokupić Pingwiny i zestaw dodatkowych kart. Nabyłem też drugą planszę. I tutaj problem.

W necie znalazłem, że dodatkowe karty, które mam noszą numer #4. Znalazłem oferty na #2 i #3 ale nigdzie nie mogę ich znaleźć dostępnych. Był mały nakład i już nie drukują czy co?
Awatar użytkownika
raphaell7
Posty: 774
Rejestracja: 17 kwie 2014, 01:23
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 143 times
Been thanked: 83 times
Kontakt:

Re: Terraformacja Marsa (Jacob Fryxelius)

Post autor: raphaell7 »

Schanez pisze: 12 gru 2020, 00:25W necie znalazłem, że dodatkowe karty, które mam noszą numer #4. Znalazłem oferty na #2 i #3 ale nigdzie nie mogę ich znaleźć dostępnych. Był mały nakład i już nie drukują czy co?
Będzie dodruk gdzieś na początku roku.
(S)przedam, (K)upię, Wishlista (BGG)
Rabaty: 3Trolle 7%, Mepel 5%, Rebel 5%, Planszostrefa 5%, Portal Games 4%, GryGrora 3%
gogovsky
Posty: 2210
Rejestracja: 25 sty 2018, 23:48
Has thanked: 464 times
Been thanked: 512 times

Re: Terraformacja Marsa (Jacob Fryxelius)

Post autor: gogovsky »

Pytanie do osób, które korzystają z insertów i tym podobnych gadżetów, według Was jest sens kupować Bix Box jak się ma dodatki fanowskie, jest jakaś wolna przestrzeń w takich insertach? Bo kart to z fanowskich jest pewnie +20-33% więcej.
Firma Rebel niech się zajmie wydaniem gry Domek, bo tylko do tego się nadaje.
wierzbi
Posty: 16
Rejestracja: 05 wrz 2020, 19:11

Re: Terraformacja Marsa (Jacob Fryxelius)

Post autor: wierzbi »

Ja miałem przyjemność pograć w gierkę na androidzie Terraformacje Marsa nad którą pracowali twórcy tekturkowej wersji i powiem szczerze, że w kwestii wizualnej - styl planszy i grafiki kart to w mojej ocenie tak powinien wyglądać planszówkowy wzór gry.

Mam nadzieję, że kiedyś wydadzą taką wersję, ewentualnie ktoś stworzył już w postaci Print and Play ?
ODPOWIEDZ