Maracaibo - pytania i wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Śliwka
Posty: 59
Rejestracja: 31 gru 2012, 16:52
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 23 times
Been thanked: 2 times
Kontakt:

Re: Maracaibo

Post autor: Śliwka »

Sytuacja: w La Ceiba panuje zaraza (nie możesz już używać akcji wiejskich, możesz korzystać z pomocników), mam tam pomocnika (najemnik - otrzymujesz dwie akcje wiejskie).
Pytanie: mogę skorzystać z tych dwóch akcji czy też nie mogę?
Fundacja Kraina Nadziei - Projekty "Przygoda z grami" i "Gry plenerowe na Ratajach"
https://www.facebook.com/fundacjakrainanadziei
https://www.facebook.com/groups/gryplenerowenaratajach
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3358
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1118 times
Been thanked: 1283 times

Re: Maracaibo

Post autor: seki »

Śliwka pisze: 27 lis 2020, 15:17 Sytuacja: w La Ceiba panuje zaraza (nie możesz już używać akcji wiejskich, możesz korzystać z pomocników), mam tam pomocnika (najemnik - otrzymujesz dwie akcje wiejskie).
Pytanie: mogę skorzystać z tych dwóch akcji czy też nie mogę?
Możesz. Pomocnicy łamią ogólne zasady. A zasadą z zarazą jasno mówi, że możesz korzystać z pomocników.
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4135
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 313 times
Been thanked: 344 times

Re: Maracaibo

Post autor: tomb »

Żeton akcji miejskiej pozwalający wykonać w tym mieście jedną akcję wiejską za każdy posiadany kompas.

Przystępuję do wykonania tej akcji mając jedynie jeden kompas (ten na statku). W ramach tak zdobytej akcji wiejskiej wykupuję kartę dającą mi kolejny kompas.

Czy uprawnia mnie to do natychmiastowego wykonania kolejnej akcji wiejskiej?
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6465
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 596 times
Been thanked: 948 times

Re: Maracaibo

Post autor: Odi »

Ja bym powiedział (na czuja), że nie, bo sprawdzenie warunku ma miejsce przed wykonaniem jakiejkolwiek akcji. Czyli w momencie startu akcji nie miałeś tego drugiego kompasu. Ale może zaraz zostanę "trafiony zasadami" ;)
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4135
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 313 times
Been thanked: 344 times

Re: Maracaibo

Post autor: tomb »

Też tak zagrałem, ale w gąszczu instrukcji nie widzę ani potwierdzenia, ani zaprzeczenia.

Nie lubię tej instrukcji.
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1727
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 113 times
Been thanked: 85 times

Re: Maracaibo

Post autor: Tomzaq »

Odi pisze: 27 lis 2020, 16:11 Ja bym powiedział (na czuja), że nie, bo sprawdzenie warunku ma miejsce przed wykonaniem jakiejkolwiek akcji. Czyli w momencie startu akcji nie miałeś tego drugiego kompasu. Ale może zaraz zostanę "trafiony zasadami" ;)
Również przychylam się do tej interpretacji.
Who is John Galt?
Posiadam
michalwacha
Posty: 2
Rejestracja: 18 sty 2018, 21:44
Has thanked: 1 time

Re: Maracaibo

Post autor: michalwacha »

Pytanie do kampanii:
karta nr 11 po zrealizowaniu mówi, że wydarzył się pewien fakt i wskazuje by przeczytać kartę nr 12. A na karcie nr 12 okazuje się, że ten fakt się nie wydarzył. Czy to błąd na karcie, czy może ja w niewłaściwy sposób rozgrywam kampanię?
Ostatnio zmieniony 20 mar 2021, 09:54 przez michalwacha, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
bajbaj
Posty: 1116
Rejestracja: 11 sie 2019, 11:39
Has thanked: 865 times
Been thanked: 631 times

Re: Maracaibo

Post autor: bajbaj »

michalwacha pisze: 20 mar 2021, 08:12 Pytanie do kampanii:
karta nr 11 po zrealizowaniu mówi, że wydarzył się pewien fakt i wskazuje by przeczytać kartę nr 12. A na karcie nr 12 okazuje się, że ten fakt się nie wydarzył. Czy to błąd na karcie, czy może ja w niewłaściwy sposób rozgrywam kampanię?
Sądzę, że to nie błąd, co najwyżej niefortunne tłumaczenie albo niefortunna narracja.

Będę odwoływał się do konkretnych kart, więc wrzucam to w spoiler
Spoiler:
magnetfix
Posty: 116
Rejestracja: 09 paź 2016, 21:54
Has thanked: 1 time
Been thanked: 18 times

Maracaibo - karta: Podbij wioskę

Post autor: magnetfix »

Hej.
Jeśli zagrywam kartę: Podbij wioskę, a na planszy nie ma już pola z wioską bez znacznika wpływu, to rozumiem że poza otrzymaniem żetonu synergii nic więcej nie zyskuję? Nie używam wybranego znacznika wpływu?

Obrazek
bisk
Posty: 50
Rejestracja: 03 sty 2016, 21:11
Has thanked: 15 times
Been thanked: 14 times

Re: Maracaibo - karta: Podbij wioskę

Post autor: bisk »

Tak właśnie mówi instrukcja :)
ODPOWIEDZ