Gry Miesiąca - październik 2020

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4778
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1037 times

Re: Gry Miesiąca - październik 2020

Post autor: Trolliszcze »

Sporo - jak na mnie - pograłem w tym miesiącu nowości (odreagowanie braku fizycznego Essen? :D), więc kilka krótkich opinii.
- Bonfire - naprawdę dobry Feld w typie zagadki optymalizacyjnej, z mocnymi skojarzeniami pewnych rozwiązań z Badaczami głębin. Zasady trudne nie są i, pomimo dość niejasnego tła fabularnego, od połowy pierwszej partii wiadomo, w czym rzecz. Jest tu trochę przestrzeni do nauki lepszej gry, głównie w zakresie wspomnianej optymalizacji - nie ma za to zbyt wiele do odkrycia, pomimo zmienności celów kolejne partie będą do siebie podobne, bo już w tej pierwszej odkrywa się wszystko, co gra ma do zaoferowania. W jednej partii bardziej się skupimy na zbieraniu tego czy tamtego rodzaju zasobów, w drugiej na zwerbowaniu tego czy tamtego strażnika, ale będzie to mielenie wciąż tych samych schematów, z drobnymi odstępstwami na rzecz wydajniejszej realizacji celów. Regrywalność jest więcej tutaj w typie ZB i podobnych - gramy wciąż to samo, losowość setupu wymusza przyjemne palenie zwojów. W typie relaksacyjnym, bez większego wyzwania.
- Alma Mater - zupełnie przeciwieństwo tytułu powyżej. Gra ciasna, ale nagradzająca doświadczenie i dobrą grę. Tutaj zmienny setup bardzo mocno wpływa na możliwość realizacji określonych strategii, więc do odkrycia jest sporo. Możliwe kombinacje kanclerzy i profesorów otwierają możliwości niedostępne w innych partiach, więc nawet w dziesiątej czy piętnastej gra będzie potrafiła zaskakiwać zupełnie nowymi, nieoczywistymi drogami do zwycięstwa. Nie wybacza błędów, wymaga cierpliwości i otwartej głowy. Nie dla mięczaków! Za to jeśli ktoś ma w sobie dość samozaparcia, żeby tę grę odkrywać, zostanie wynagrodzony.
- Solar City - świetny tytuł. Pisałem już w wątku gry i powtórzę: doskonale zaprojektowana gra, wielki szacun dla autorów. W prostych zasadach skrywa się mnóstwo subtelności strategicznych: sprzeczne warunku przeciwnych stron niektórych kafli, możliwość przeciągania rundy, synergia budynków publicznych (tak się nazywają?) z wieżowcami... Kolejny tytuł, gdzie sporo jest IMO do odkrycia. Dodatki już kuszą.
- Village Green - gdyby nie było takie drogie, poleciłbym każdemu. Świetny, mózgożerny fillerek na 20 minut (w dwie osoby). Stwórz swój skwerek, otaczając go różnorodnymi kartami punktującymi za spełnienie określonych warunków. Zasady banalne, każdy ruch istotny. Jak to karcianka, potrafi dokuczyć losowością - ale w tak krótkiej grze mnie to nie razi.
- El Dorado - to już stary tytuł, ale pierwszy raz miałem okazję. Jest... spoko. Fajnie mi się gra z córką, deck builder który robi wszystko, co w jego mocy, żeby żadnemu graczowi nie poszło za dobrze ;) Ale to, co chce osiągnąć, osiąga świetnie, i do końca są emocje. Za to propsy, bardzo fajny w kategorii gry rodzinne+.
- Nova Luna - mamy to od miesiąca i graliśmy już ~40 partii. Nuff said ;) Jeśli ktoś lubi abstrakty do kawki na kwadrans (w dwie osoby!) - niech chociaż sprawdzi.

Najlepszy miesiąc od dawna, wszystko nam w taki czy inny sposób siadło.

EDIT:
KubaP pisze: 08 lis 2020, 16:06(+) Mandala Stones - gra z mojego wydawnictwa, więc nic dziwnego, że mi się podoba
Teraz już rozumiem, skąd Twoje uwagi na temat Forum Trajanum. Tobie się musi wydawać, że nikt nie potrafi inaczej xD
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5833
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 408 times

Re: Gry Miesiąca - październik 2020

Post autor: KubaP »

Trolliszcze pisze: 08 lis 2020, 16:36
KubaP pisze: 08 lis 2020, 16:06(+) Mandala Stones - gra z mojego wydawnictwa, więc nic dziwnego, że mi się podoba
Teraz już rozumiem, skąd Twoje uwagi na temat Forum Trajanum. Tobie się musi wydawać, że nikt nie potrafi inaczej xD
Wiedziałem, że się złapiesz albo na Mandalę albo na kasztanowość FT, ale nie wiedziałem, że na obie na raz :D Buziaczki!
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4778
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1037 times

Re: Gry Miesiąca - październik 2020

Post autor: Trolliszcze »

KubaP pisze: 08 lis 2020, 17:06Wiedziałem, że się złapiesz albo na Mandalę albo na kasztanowość FT, ale nie wiedziałem, że na obie na raz :D Buziaczki!
Ładna ta Mandala, a tekst o następcy Azula uroczy <3 Obiecuję, że kiedyś zagram i w przeciwieństwie do Ciebie napiszę coś wartościowego ;)
Awatar użytkownika
Neoptolemos
Posty: 1971
Rejestracja: 09 sty 2014, 18:30
Has thanked: 192 times
Been thanked: 858 times

Re: Gry Miesiąca - październik 2020

Post autor: Neoptolemos »

Chryste. Zobaczyłem okładkę tego Glasgow i przypomniałem sobie, że #Klemensmusiodejść :shock:
Game developer w Lucky Duck Games
Autor bloga Karta - stół!
Redaktor Board Times
Awatar użytkownika
garg
Posty: 4481
Rejestracja: 16 wrz 2009, 15:26
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1439 times
Been thanked: 1102 times

Re: Gry Miesiąca - październik 2020

Post autor: garg »

Neoptolemos pisze: 08 lis 2020, 17:09 Chryste. Zobaczyłem okładkę tego Glasgow i przypomniałem sobie, że #Klemensmusiodejść :shock:
Jeju! Zajrzałem na BGG i chyba nie dam rady dzisiaj zasnąć... :shock: .
Mam / Sprzedam/wymienię
(Może nie wystawiłem, ale też chętnie wymienię)

Najstarszy offtop świata: Ceterum censeo Carthaginem esse delendam ;-)
Awatar użytkownika
eveni
Posty: 1601
Rejestracja: 08 lip 2019, 15:24
Has thanked: 637 times
Been thanked: 550 times

Re: Gry Miesiąca - październik 2020

Post autor: eveni »

W październiku udało mi się rozegrać 58+ partii w 14 gier.

Nowości:
- Wicehrabiowie Zachodniego Królestwa (3) - najlepsza gra z trylogii, dużo różnych ścieżek do kombinowania +++
- Nova Luna (4) - w dwie osoby gra się bardzo przyjemnie, solo to koszmar ++-
- Podwodne miasta (6) - świetne euro średniej ciężkości, dzięki planszetkom z dodatku nie mam żadnych zastrzeżeń +++
- Brzdęk w kosmosie (1) - kupiłam przez hype, który nakręciły dodatki; Starego brzdęka mam i lubię a tu liczyłam na jakieś mega ulepszenia - po jednej rozgrywce uważam, że jest ok (ale większych ulepszeń nie dostrzegłam) ++-
- Heaven & Ale (3) - denerwuje mnie losowość rozłożenia kafelków, muszę więcej pograć +--
- Smoothies (4) - lekki roll&writhe, nie zachwycił +--

Stali bywalcy: Zamki Burgundii (6), Zamki Burgundii kościane (10+), mała Agricola (1), Mała Kawerna (3), Loyang (3), Architekci Zachodniego Królestwa (2), Boarding (10+), Wyprawa do el dorado (2).
thegammer
Posty: 153
Rejestracja: 13 kwie 2017, 17:06
Has thanked: 15 times
Been thanked: 29 times

Re: Gry Miesiąca - październik 2020

Post autor: thegammer »

Końcówka roku zapowiada się ciekawie - sporo tytułów zamówionych. Poniżej to co udało się kupić i zagrać w październiku:

Cairn - najwięcej rozgrywek. Logiczny abstrakt podany w bardzo ładnej szacie graficznej. To jedna z tych gier,
gdzie siadasz i w godzinę masz za sobą kilka partii. Gra szybka 15 - 20 min na partię, ale wymagająca. Sporo się dzieje. Tłumaczenie zasad to jakieś 2 min.
Rozłożenie nie zajmuje 30 sekund. Nie wiem czy nazwał bym to współczesnymi warcabami, bo tutaj dużo więcej kombinowania i możliwości.
Chyba jedna z ciekawszych gier logicznych jakie posiadam w kolekcji. Jeśli macie coś podobnego to piszcie.

Super Fantasy Brawl - to pokaźnych rozmiarów pudło miało być alternatywą dla Warhammer Underworlds - do końca nie jest bo Warhammer
to Warhammer i chyba nic nie zastąpi tej pozycji.
Szybka taktyczna nawalanka na arenie. Dedykowane karty postaci, deterministyczna walka bardzo fajnie wszystko skrojone.
Jedyne 18 kart i 3 postacie na stronę - taktyczny pojedynek. Punkty zdobywasz za wyeliminowanie wojownika (wyeliminowani wracają na arenę) oraz
karty wyzwań. Karty fajnie dopełniają rozgrywkę - motyw podobny jak w BlitzBowl - który swoją drogą jest u nas mocno eksploatowany :). Kilkanaście partii za mną. Miłe zaskoczenie na początku podchodziłem trochę sceptycznie. Gra robi wrażenie nie tylko wykonaniem ale i mechaniką - ale ja lubię tego typu gry więc może nie do końca być to obiektywna opinia. Co do figurek są duże (naprawdę duże :)). Polecam sprawdzić !!!

Caylus 1303 - Wreszcie udało się zagrać. Wnioski napisałem w jednym z postów dotyczących gry. Długo się wahałem na kupnem. Zmiany wyszły na dobre
pozostaje tylko więcej grać. Idąc za ciosem wznowień i reprintów czekam na Marco Polo 2 oraz Tobago. W Tobago
trochę graliśmy i b. miło wspominam - dodruk z dodatkiem czekam z niecierpliwością.

Yellow & Yahtzee - kilka partii online (na Steam). To jest bardzo dobra gra żałuje że dopiero teraz w to zagrałem. Wydaje mi się, że do grania powinna być stała ekipa lub gracze reprezentujący podobny poziom. Czekam na Babylonie zobaczymy co tutaj dr przygotował. Puki co Y&Y będzie grany.

Pozostałe:

878 Wikingowie: Inwazja na Anglię - kolejne partie za mną. Gra zasługuje na wzmiankę bo odkąd pojawiła na polskim rynku regularnie ląduje na stole i świetnie się przy niej bawimy. \
W kategorii lżejszych gier wojennych wypada dobrze.

Z rodzinnych tytułów wróciło Tokaido, Polowanie na robale , Wirus i Pechowa krowa ;).

Gra października i najwięcej partii Cairn oraz Super Fantasy Brawl.
probbi
Posty: 954
Rejestracja: 28 gru 2016, 15:13
Lokalizacja: Nadarzyn
Has thanked: 48 times
Been thanked: 94 times

Re: Gry Miesiąca - październik 2020

Post autor: probbi »

Październik to lekkie odbicie. 29 gier z czego 6 nowości. Powiedziałbym, że nawet całkiem spoko miesiąc

Nowości:
Brzdęk w kosmosie(++-) 2 partie. wiele rzeczy działa na plus tej gry, takich jak modułowa plansza, lepsza mechanika zakończenia gry, lepsze wykorzystanie kostek neutralnych w woreczku. I widać, że jest to gra bardziej przemyślana i skierowana dla dojrzalszych graczy. Ale przez to miałem dleikatnie mniejszy fun z gdy niż w wersji fantasy, gdzie mam czystą radochę bez większych rozkmin. Nawet moje porównanie do Nemesisa się przyjeło wśród znajomych, jednak ze wzgledu na wspomniany fun i jednak klimat, pół stopnia za fantasy
Escape Quest. Za garść neodolarów(++-) Bardzo przyjemna książka escape roomowa w tematycy cyber punka. Zagadki wymagające i dobrze osadzone klimatycznie. Kilka rozwiązań dla mnie niezrozumiałych, ale tak poza tym mile spędzone 2 wieczory. I duży plus za system podpowiedzi
Kruki (+--)2 partie. szybka dwuosobówka, którą miałem już na oku. Prosta, ale wymagająca podjęcia kilku ważnych decyzji. Wykonanie super, jak to gry od NK, ale sama rozgrywka trochę mnie rozczarowała. Jednak początkowa ręka potrafiła znacząco wpłynąć na wynik naszych gier.
Mroczny zamek(---) 2 partie. Jedna solo, druga z żoną. Nie odczułem zbytniej różnicy pomiędzy nimi oraz decydyjności. Ta gierka to radosne turlanie z lekkim zarządzaniem wynikami rzutów, ale tylko pod warunkiem, że wylosujesz fajne przedmioty. DO piwka, albo do czegokolwiek, gdzie gra jest tylko tłem do spotkania.
Gwiazdy są w porządku(+--) jedna partyjka ze znajomymi. Polecali bardzo, bo można odejść, zająć się czymś innym, wypić herbatę a później wrócić i nic nie stracić. Przy dwójce dzieci faktycznie mozę to być plus. Dla mnie nie był pomimo posiadania takiej samej gromadki maluchów. Jeżeli ludzie narzekają, że przy Pięciu Klanach nie ma sensu nic planować, bo i tak cały układ na planszy się zmieni do naszego kolejnego ruchu,to tutaj nie mają nawet co siadać. Przesunięcie, odwrócenie czy też zamiana kart stanowiących planszę zmienia się jak w kalejdoskopie.
Res Arcana. Lux et Tenebrae(+++) 2 partyjk iz dodatkiem utwierdziły mnie w przekonaniu, ze powinien się znajdować od razu w pudełku z podstawką(gdzie zesztą świetnie pasuje dzięki wyprasce). Więcej magów, artefaktów, enklaw, monumentów i przedmiotów to miód na moje serce. Lepsze skalowanie też bardzo pomocne. Jedynie zwoje okazały się bardzo mało eksploatowane, ale to zapewne się zmienia przy grze na 5 osób.

Stali bywalcy:
-Wirus, królestwo w budowie, Azul, Nemesis, Everdell
Powroty:
- Szarlatani z Pasikurowic - od 3 graczy to czysta zabawa i świetnie spędzony czas. Na dwójkę jakoś nie chce nam się grać
-Chaos w starym Świecie- wystarczy nam się zebrać w pięciu i prawie zawsze sie spotykamy w Starym Świecie

Wyróżnienia:

Nowość miesiąca: Dodatek do Res Arcana. Tak powinny wygladać dodatki

Gra miesiąca: Everdell. 2 razy grane i odkrywane. Ładne, szybkie, niegłupie. To jest chyba przyszłość rodzinnych gier planszowych

Wydarzenie miesiąca: załapanie się rzutem na taśmę na Pocztę Planszówkową

Rozczarowanie: Mroczny Zamek. Dobrze, że nie będzei dalej rozwijany. Jest wiele lepszych gier
ODPOWIEDZ