Everdell (James A. Wilson)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
szymuss
Posty: 407
Rejestracja: 26 lut 2009, 11:48
Has thanked: 34 times
Been thanked: 25 times

Re: Everdell (James A. Wilson)

Post autor: szymuss »

donmakaron pisze: 01 gru 2020, 10:10
szymuss pisze: 30 lis 2020, 22:43 Jestem ciekawy jak pisza inni recenzenci ,że jednak jak się tylko skupisz na cudach olewając budowe Twojego miasta ,to raczej nie wygrasz. Czy jednak cud za 20-25 pkt taka daje przewage ,ze wystarczy nawet 5-8 kart w miescie i sie wygra. Co do Legend uwazam ,że nie ma ich słabych. Każde połączenie jest dobre i po prostu dobry gracz umie wykorzystać odpowiednio te karty:) pzdr
Najlepszy cud kosztuje 3 kamienie, 3 żywicy, 3 drewna, 3 perły i 3 karty, a daje 25 punktów, a tak na prawdę 19, bo same perły na koniec są warte po 2 punkty każda, albo można za nie zagrać ozdoby i wyciągnąć jeszcze więcej. Jestem pewien, że z dobrze zagranych 5-10 kart i zachowanie pereł daje więcej niż 25 punktów. Na podstawie naszych gier strzelam, że w podstawce z tym dodatkiem nie będziemy robić wyników poniżej 70 punktów, z czego cud to będzie w najlepszym przypadku 20-30 % punktów. Jest jeszcze opcja zbudować 2 duże cuda, ale to po pierwsze trudne, po drugie nie masz pewności czy się uda zbudować dwa największe, kiedy przeciwnicy też robią swoje.
Z drugiej strony z Pearlbrookiem napchać sobie na prędkości miasto do 15 kart to żaden problem.

Odnośnie legend to się nie zgodzę. Dużo gramy we dwójkę i są zestawy cudów lepszych i gorszych. Ponad to sporo zależy od tego co wyjdzie na polanę i wjedzie do ręki. Mieliśmy grę, gdzie do ostatniej pory roku nie wyszła ani jedna farma i Ryneczek był po prostu kulą u nogi, kosztował krocie, odpalił się dwa razy ledwo się zwracając, nie dał ani Męża ani Żony i zablokował możliwość grania reszty farm Farm, gdy potrzebne były jagody. Mieliśmy gry, gdzie nie udało się zagrać obu cudów. Podobnie co zrobić z Myszkiem Pierwszym jak przeciwnik zgarnia wydarzenie za wydarzeniem, bo po prostu przypasowały mu karty.

Jak się swoje cuda gra w połowie gry, a przeciwnik od drugiej tury trzaska super historykiem, to powodzenia w uciągnięciu tej gry.

Dobry gracz nie tylko wykorzysta co ma, ale też zda sobie sprawę, że ma trochę gorzej niż przeciwnik.
Mam ponad 40 partii z legendami z różnymi osobami. Spokojnie mozna kogos ograc kto ma ryneczek i proroka w lecie. Kwestia dopasowania sie do laki tego co masz na rece i kart polany np:) Dlatego nie zgodze sie z tym ,ze nie mozna ,,nadgonic'' czy zagrac nieszablonowo kart ,zeby miec z tego inne profity:) Powyzej 70 pkt z dodatkiem mowisz? No to dobre wyniki. Ja zaczne od swieta lasu na weekend i zobacyzmy co on przyniesie:) . Pzdr.
Benson
Posty: 77
Rejestracja: 19 cze 2019, 23:18
Has thanked: 15 times
Been thanked: 11 times

Re: Everdell (James A. Wilson)

Post autor: Benson »

Moim zdaniem Legendy zdecydowanie są nierówne. Ktoś kto ma Proroka i Srebrzyste Źródło naprawdę musi mieć pecha, żeby przegrać z zestawem Krukiewicz/Żołądź :) W ogóle Żołądź jest moją najmniej lubianą Legendą, bo czasem tak się ułoży gra, że przeciwnik skorzysta z niego więcej razy niż Ty. Trzeba się nakombinować, kiedy go zagrać.
staniach21
Posty: 547
Rejestracja: 06 mar 2020, 08:43
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 209 times
Been thanked: 166 times

Re: Everdell (James A. Wilson)

Post autor: staniach21 »

Chciałem zwrócić uwagę na fajna funkcje legend jak uczysz nowych graczy i dajesz im zestaw z prorokiem, a sobie Krukiewicza i masz przynajmniej jakieś wyzwanie większe lub mniejsze ;)
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Everdell (James A. Wilson)

Post autor: donmakaron »

szymuss pisze: 01 gru 2020, 12:36 Mam ponad 40 partii z legendami z różnymi osobami. Spokojnie mozna kogos ograc kto ma ryneczek i proroka w lecie. Kwestia dopasowania sie do laki tego co masz na rece i kart polany np:)
A to przeciwnik się już nie dostosowuje? Prorok w lecie to jest więcej kart i zasobów, niż jakiekolwiek inne źródło potrafi dać (z legendami włącznie). Kiedy ja się dopasowuję do łąki i ręki, przeciwnik dopasowuje się do rekordowego wyniku - u nas na dwie osoby przy grze w podstawkę z legendami miałem przyjemność być zjechany do 104 i 110 punktów.

Każdego zawsze jest szansa ograć, ale trochę nie o to chodzi. Jakby mi dano wybór Legend, zamiast losować, to bym kilka skreślił od ręki. Nie dla tego, że nie lubię, czy nie mój styl gry, ale po prostu są lepsze i gorsze kombinacje, czy nawet zwyczajnie lepsze i gorsze legendy.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4667
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1041 times
Been thanked: 1977 times

Re: Everdell (James A. Wilson)

Post autor: warlock »

Ja też mam strasznie mieszane odczucia z Legend w kwestii balansu/użyteczności... chociaż szkoda ich nie dodawać jak już się je kupiło :D.

Tak czy inaczej po lekturze instrukcji dodatków do Everdell dochodzę do wniosku, że wszystkie dodatki są absolutnie zbędne i podstawka jest kompletną, fajną grą ;).
szymuss
Posty: 407
Rejestracja: 26 lut 2009, 11:48
Has thanked: 34 times
Been thanked: 25 times

Re: Everdell (James A. Wilson)

Post autor: szymuss »

donmakaron pisze: 01 gru 2020, 15:11
szymuss pisze: 01 gru 2020, 12:36 Mam ponad 40 partii z legendami z różnymi osobami. Spokojnie mozna kogos ograc kto ma ryneczek i proroka w lecie. Kwestia dopasowania sie do laki tego co masz na rece i kart polany np:)
A to przeciwnik się już nie dostosowuje? Prorok w lecie to jest więcej kart i zasobów, niż jakiekolwiek inne źródło potrafi dać (z legendami włącznie). Kiedy ja się dopasowuję do łąki i ręki, przeciwnik dopasowuje się do rekordowego wyniku - u nas na dwie osoby przy grze w podstawkę z legendami miałem przyjemność być zjechany do 104 i 110 punktów.

Każdego zawsze jest szansa ograć, ale trochę nie o to chodzi. Jakby mi dano wybór Legend, zamiast losować, to bym kilka skreślił od ręki. Nie dla tego, że nie lubię, czy nie mój styl gry, ale po prostu są lepsze i gorsze kombinacje, czy nawet zwyczajnie lepsze i gorsze legendy.
Musimy kiedys zagrac na jakims konwencie to mozesz sobie wybrac jakie chcesz legendy i na 5 partii mysle ,ze 4 nie beda mialy znaczenia:) . Jestem w stanie sie zgodzic ,ze np zima odpalony ryneczek daje spory boost. Ale tako samo mozna powiedziec o podniebnym poslancu.. Bo jak na łące/ ręce masz golebia.. On Ci wyciagnie jakas karte produkcyjna ,a pozniej podniebnego poslanca grasz ,ktory Ci z reki /łąki wyciagnie kolejna ciekawa karte ,to tez jest mega do przodu boost. Ja np uwarzam podniebnego poslanca i ogonille jako najomocniejsze legendy jezeli chodzi o stworzenia:) pzdr.
Ostatnio zmieniony 01 gru 2020, 15:58 przez szymuss, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Everdell (James A. Wilson)

Post autor: donmakaron »

Co piąta partia to nadal dużo moim zdaniem ;) A sądzę nawet, że będzie to więcej.

Niemniej pomarudziłem i już mi lepiej, ale nie pozwólcie mi zacząć o Krostawcu :D
Awatar użytkownika
arturmarek
Posty: 1481
Rejestracja: 31 paź 2017, 08:05
Has thanked: 257 times
Been thanked: 721 times

Re: Everdell (James A. Wilson)

Post autor: arturmarek »

Ja jestem po 10 rozgrywkach dwuosobowych i jakoś nie czuję potrzeby dokupienia dodatków. Z tego co obejrzałem i przecztałem, to te dodatki wydają się nie w moim stylu. Komplikują setup, dodatkowo mechaniki wydają się stosunkowo odłączone od reszty gry. Mam też taką przypadłość, że jak posiadam jakiś dodatek, to poprostu dorzucam go do gry i już nie wracam do gry bez dodatku/dodatków. W przypadku Everdella, po dodaniu trzech dużych dodatków, z małej, lekkiej szybkiej gierki zrobiłby się spory potwór.

Przeciwieńtwem tego typu dodatków jest dodatek Ptaki Europy do Na Skrzydłach, gdzie dodatek to w praktyce jedynie kilkadziesiąt nowych kart, które wtasowuje się w talię. Nowe ptaki mają nowe ciekawe mechaniki, praktycznie nie dodaja czasu rozgrywki, miejsca na stole, trudności setupu itp.

To oczywiście moje preferencje i rozumiem jeżeli ktoś oczekuje, żeby rozszerzenie, nomen omen, rozszerzało grę w pełnym tego słowa znaczeniu. Dodatkowo za cenę wszystkich dodatków można by kupić 2 spore gry.
poxi
Posty: 240
Rejestracja: 28 kwie 2020, 21:37
Has thanked: 51 times
Been thanked: 106 times

Re: Everdell (James A. Wilson)

Post autor: poxi »

Początkowo byłem zachwycony Legendami. Obecnie jestem mocno zawiedziony tym, że ostatnie dwie rozgrywki zrobiły się bardzo nierówne po wystawieniu Proroka w ciągu pierwszych 3-4 akcji. Nadal uważam je za fajny koncept. Sądziłem, że urozmaicą rozgrywkę, a tymczasem za bardzo nakierowują ją w konkretne tory, nasilając powtarzalność oraz przy okazji wydłużając samą grę.
Mam wrażenie, że tych kart jest zwyczajnie za mało. Tak ze 3 razy. Przez to dodatkowo uwypuklona jest dysproporcja w sile Legend.
Frodokwiat
Posty: 14
Rejestracja: 15 paź 2020, 12:32
Has thanked: 5 times

Re: Everdell (James A. Wilson)

Post autor: Frodokwiat »

Czytałam w Internecie instrukcję gry Święto lata - karty ze zdolnościami robotników - mam wrażenie że gra będzie nierówna, jedne zdolności robotników są fajne, inne nieciekawe, a najmniej podobało mi zdolność - żółwie. Czy faktycznie zdolności żółwia są słabe?
staniach21
Posty: 547
Rejestracja: 06 mar 2020, 08:43
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 209 times
Been thanked: 166 times

Re: Everdell (James A. Wilson)

Post autor: staniach21 »

Grałem dostałem w ciry od aksolotlow, ale czy ja wiem czy słabe.
Stawiasz kartę - > kładziesz co będzie doublowane
Stawiasz 2 kartę -> bierzesz surowiec X2

Zakładając, że w grze poprzez discard I karty nieliczące się do limitu kart miasta zagrasz ~20kart to żółw produkuje Ci ok. 8-10 surowców w zależności jak szybko zaczniesz używać w pierwszej porze roku.
Aksolot pozwala na dodatkowe 8 surowców jednak już w pierwszej porze roku stając na 3 gałęziach i 2 żywicach możesz mieć 7 surowców dobry boosty do wybudowania 2-3 kart produkcyjnych w pierwszym roku więc nwm czy dużo się różnią rywal leoiej to zagrał widocznie.
Ostatnio zmieniony 03 gru 2020, 00:19 przez staniach21, łącznie zmieniany 1 raz.
szymuss
Posty: 407
Rejestracja: 26 lut 2009, 11:48
Has thanked: 34 times
Been thanked: 25 times

Re: Everdell (James A. Wilson)

Post autor: szymuss »

staniach21 pisze: 02 gru 2020, 12:47 Grałem dostałem w city od aksolotlow, ale czy ja wiem czy słabe.
Stawiasz kartę - > kładziesz co będzie doublowane
Stawiasz 2 kartę -> bierzesz surowiec X2

Zakładając, że w grze poprzez discard I karty nieliczące się do ręki zagrasz ~20kart to żółw produkuje Ci ok. 8-10 surowców w zależności jak szybko zaczniesz używać w pierwszej porze roku.
Aksolot pozwala na dodatkowe 8 surowców jednak już w pierwszej porze roku stając na 3 gałęziach i 2 żywicach możesz mieć 7 surowców dobry boosty do wybudowania 2-3 kart produkcyjnych w pierwszym roku więc nwm czy dużo się różnią rywal leoiej to zagrał widocznie.
A karty ptaków ,ktore glownie pozwalaja karty dobierac albo powiekszac reke jak oceniasz?
szymuss
Posty: 407
Rejestracja: 26 lut 2009, 11:48
Has thanked: 34 times
Been thanked: 25 times

Re: Everdell (James A. Wilson)

Post autor: szymuss »

Tacy zajeci wszyscy graniem ,ze nikt nie pisze nowych opini/ recenzji?:) Ja odbieram w piatek Swieto lata. Swoja droga gdzie macie napisane w instrukcji( czytalem tylko pdf) ,ze jak sie uzywa zdolnosci tych specjalnych ( 15 kart) to gra sie z 5 meplami? Ktos kto ma swieto lata jak gra z wydarzeniami specjalnyMI? Mieszacie ? czy 2/2 czy wszystkie nowe? pzdr
Gatherey
Posty: 896
Rejestracja: 20 mar 2017, 09:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 16 times
Been thanked: 47 times

Re: Everdell (James A. Wilson)

Post autor: Gatherey »

szymuss pisze: 09 gru 2020, 17:56 Tacy zajeci wszyscy graniem ,ze nikt nie pisze nowych opini/ recenzji?:) Ja odbieram w piatek Swieto lata. Swoja droga gdzie macie napisane w instrukcji( czytalem tylko pdf) ,ze jak sie uzywa zdolnosci tych specjalnych ( 15 kart) to gra sie z 5 meplami? Ktos kto ma swieto lata jak gra z wydarzeniami specjalnyMI? Mieszacie ? czy 2/2 czy wszystkie nowe? pzdr
Gramy tylko na 2 osoby - wszystkie wydarzenia mieszamy. I nadal gramy z 6 meeplami używając zdolności specjalnych. Nie sądzę, żeby to jakoś wypaczało grę, a można zrobić więcej rzeczy.
szymuss
Posty: 407
Rejestracja: 26 lut 2009, 11:48
Has thanked: 34 times
Been thanked: 25 times

Re: Everdell (James A. Wilson)

Post autor: szymuss »

Gatherey pisze: 09 gru 2020, 18:03
szymuss pisze: 09 gru 2020, 17:56 Tacy zajeci wszyscy graniem ,ze nikt nie pisze nowych opini/ recenzji?:) Ja odbieram w piatek Swieto lata. Swoja droga gdzie macie napisane w instrukcji( czytalem tylko pdf) ,ze jak sie uzywa zdolnosci tych specjalnych ( 15 kart) to gra sie z 5 meplami? Ktos kto ma swieto lata jak gra z wydarzeniami specjalnyMI? Mieszacie ? czy 2/2 czy wszystkie nowe? pzdr
Gramy tylko na 2 osoby - wszystkie wydarzenia mieszamy. I nadal gramy z 6 meeplami używając zdolności specjalnych. Nie sądzę, żeby to jakoś wypaczało grę, a można zrobić więcej rzeczy.
A jest na ktorejs stronie w instrukcji ,ze jednak gra sie 5 jak sie uzywa specjalnyc zdlonosci? Hmm no nie wiem:P ja bym gral jak cos z zasadami. Bo to tak jakby grac wydarzeniamy podstawowymi + cudami majac perlowy potok;p
Gatherey
Posty: 896
Rejestracja: 20 mar 2017, 09:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 16 times
Been thanked: 47 times

Re: Everdell (James A. Wilson)

Post autor: Gatherey »

szymuss pisze: 09 gru 2020, 18:05
Gatherey pisze: 09 gru 2020, 18:03
szymuss pisze: 09 gru 2020, 17:56 Tacy zajeci wszyscy graniem ,ze nikt nie pisze nowych opini/ recenzji?:) Ja odbieram w piatek Swieto lata. Swoja droga gdzie macie napisane w instrukcji( czytalem tylko pdf) ,ze jak sie uzywa zdolnosci tych specjalnych ( 15 kart) to gra sie z 5 meplami? Ktos kto ma swieto lata jak gra z wydarzeniami specjalnyMI? Mieszacie ? czy 2/2 czy wszystkie nowe? pzdr
Gramy tylko na 2 osoby - wszystkie wydarzenia mieszamy. I nadal gramy z 6 meeplami używając zdolności specjalnych. Nie sądzę, żeby to jakoś wypaczało grę, a można zrobić więcej rzeczy.
A jest na ktorejs stronie w instrukcji ,ze jednak gra sie 5 jak sie uzywa specjalnyc zdlonosci? Hmm no nie wiem:P ja bym gral jak cos z zasadami. Bo to tak jakby grac wydarzeniamy podstawowymi + cudami majac perlowy potok;p

Jest + masz dodatkowe oznaczenie na tej nowej mapce z dodatku.
szymuss
Posty: 407
Rejestracja: 26 lut 2009, 11:48
Has thanked: 34 times
Been thanked: 25 times

Re: Everdell (James A. Wilson)

Post autor: szymuss »

Gatherey pisze: 09 gru 2020, 18:08
szymuss pisze: 09 gru 2020, 18:05
Gatherey pisze: 09 gru 2020, 18:03

Gramy tylko na 2 osoby - wszystkie wydarzenia mieszamy. I nadal gramy z 6 meeplami używając zdolności specjalnych. Nie sądzę, żeby to jakoś wypaczało grę, a można zrobić więcej rzeczy.
A jest na ktorejs stronie w instrukcji ,ze jednak gra sie 5 jak sie uzywa specjalnyc zdlonosci? Hmm no nie wiem:P ja bym gral jak cos z zasadami. Bo to tak jakby grac wydarzeniamy podstawowymi + cudami majac perlowy potok;p

Jest + masz dodatkowe oznaczenie na tej nowej mapce z dodatku.
Hmm jakiej mapce?:D a losujecie jak w instrukcji 2 karty i wybieracie jedna? Czy jak grasz np myszkami to bierzecie myszki itp?:P pzdr
Awatar użytkownika
wrojka
Posty: 474
Rejestracja: 10 cze 2018, 00:00
Lokalizacja: Gdańsk Wrzeszcz
Has thanked: 231 times
Been thanked: 215 times

Re: Everdell (James A. Wilson)

Post autor: wrojka »

szymuss pisze: 09 gru 2020, 18:09 Hmm jakiej mapce?:D a losujecie jak w instrukcji 2 karty i wybieracie jedna? Czy jak grasz np myszkami to bierzecie myszki itp?:P pzdr
"Przed przygotowaniem rozgrywki potasujcie
karty umiejętności robotników i dobierzcie
po 2 karty. Każdy wybiera jedną kartę i wykłada
odkrytą przed siebie (ta karta nie wlicza się
do limitu kart w mieście), a drugą odkłada
do pudełka.
Podczas rozgrywki z kartami umiejętności
robotników, gdy przygotowujecie się do wiosny,
nie bierze się nowego robotnika."

mapce tego targu, które zastępuje drzewo
Spoiler:
podczas wiosny widać robotnika w nawiasie, co ma przypominać o tym
szymuss
Posty: 407
Rejestracja: 26 lut 2009, 11:48
Has thanked: 34 times
Been thanked: 25 times

Re: Everdell (James A. Wilson)

Post autor: szymuss »

wrojka pisze: 09 gru 2020, 21:02
szymuss pisze: 09 gru 2020, 18:09 Hmm jakiej mapce?:D a losujecie jak w instrukcji 2 karty i wybieracie jedna? Czy jak grasz np myszkami to bierzecie myszki itp?:P pzdr
"Przed przygotowaniem rozgrywki potasujcie
karty umiejętności robotników i dobierzcie
po 2 karty. Każdy wybiera jedną kartę i wykłada
odkrytą przed siebie (ta karta nie wlicza się
do limitu kart w mieście), a drugą odkłada
do pudełka.
Podczas rozgrywki z kartami umiejętności
robotników, gdy przygotowujecie się do wiosny,
nie bierze się nowego robotnika."

mapce tego targu, które zastępuje drzewo
Spoiler:
podczas wiosny widać robotnika w nawiasie, co ma przypominać o tym
Ooo dzięki i kurczę nie bierze się potem latem 2 żeby wyrównać heheh ?! A jak grasz częściej ze zdolnościami czy bez?:) i widzisz jakoś różnice punktowe ?! Bo to jednak 3 ruchy mniej . I ciekawy jestem czy zdolności to rekompensują :) Pzdr
esztfke
Posty: 311
Rejestracja: 20 lut 2015, 14:49
Has thanked: 29 times
Been thanked: 16 times

Re: Everdell (James A. Wilson)

Post autor: esztfke »

Zagrałem 2 partie dwuosobowe w Everdell i od razu rzucił się w oczy problem z przewijaniem talii (mimo, że przykładowo kart farm jest w talii 8, to w naszej rozgrywce nie pojawiła się ani jedna, nie mówiąc o szansie na wystawienie darmowego stworzenia po zbudowaniu odpowiadającemu mu budynkowi).
Zagrałem z ciekawości homerula: zostawiłem w talii każdą kartę w 2 kopiach + na początku gry każdy dostał losowo jedną z podstawowych kart produkcyjnych na rękę, przed dobraniem ręki startowej - w pierwszej partii dostałem na starcie kopalnię, a druga osoba nie miała żadnej sensownej karty produkcyjnej i była przez to mocno do tyłu) i wyglądało to o wiele lepiej.
Myślałem jeszcze o zmianie pola z kamieniem jako dostępne dla 2 meepli, bo jednak 3/4 produkcyjne karty wymagają kamienia i faworyzowałoby to osobę rozpoczynającą.
Czy próbowaliście tego typu zmian lub innych, żeby usprawnić rozgrywkę dwuosobową?
Oczywiście mam świadomość, że mogłem zaburzyć balans gry, ale ewidentnie grało nam się lepiej w tym wariancie.
bananek
Posty: 66
Rejestracja: 13 kwie 2020, 16:07
Has thanked: 35 times
Been thanked: 26 times

Re: Everdell (James A. Wilson)

Post autor: bananek »

Gram z tym home rulem na 2 osoby i sprawdza się bardzo dobrze
https://boardgamegeek.com/thread/205105 ... ant-border
poxi
Posty: 240
Rejestracja: 28 kwie 2020, 21:37
Has thanked: 51 times
Been thanked: 106 times

Re: Everdell (James A. Wilson)

Post autor: poxi »

Border variant najlepszy. Odkąd raz z nim zagrałem nie wróciłem do grania bez. Dziwię się, że nie został oficjalnie włączony przy okazji któregoś z dodatków.
staniach21
Posty: 547
Rejestracja: 06 mar 2020, 08:43
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 209 times
Been thanked: 166 times

Re: Everdell (James A. Wilson)

Post autor: staniach21 »

Co do kamienia to jest tyle możliwości jego zdobycia
żółw zamieniający potrzebny surowiec na inny, cos wymaga 1 żywicy i 1 kamienia? użyj mocy zamień kamień na jakiś surowiec inny surowiec i daj np. 2 żywice :P
sąd -> zwracający Ci surowiec po budowie -> bierz kamień
Handlarz zamieniający 2 surowce -> zamień 2 drewna na 2 kamienie.
pole gdzie odrzucając 2 karty -> 1 surowiec , wiec odrzuć 4 dobierz 2 kamienie.
I jeszcze parę innych kart + rzeczy z dodatków także spłycanie to do 1 pola na planszy jest trochę dziwne
O to chodzi w tej grze m.in jak tu fajnie i optymalnie zdobyć najtrudniejszy surowiec.
esztfke
Posty: 311
Rejestracja: 20 lut 2015, 14:49
Has thanked: 29 times
Been thanked: 16 times

Re: Everdell (James A. Wilson)

Post autor: esztfke »

staniach21 pisze: 12 gru 2020, 17:02 Co do kamienia to jest tyle możliwości jego zdobycia
żółw zamieniający potrzebny surowiec na inny, cos wymaga 1 żywicy i 1 kamienia? użyj mocy zamień kamień na jakiś surowiec inny surowiec i daj np. 2 żywice :P
sąd -> zwracający Ci surowiec po budowie -> bierz kamień
Handlarz zamieniający 2 surowce -> zamień 2 drewna na 2 kamienie.
pole gdzie odrzucając 2 karty -> 1 surowiec , wiec odrzuć 4 dobierz 2 kamienie.
I jeszcze parę innych kart + rzeczy z dodatków także spłycanie to do 1 pola na planszy jest trochę dziwne
O to chodzi w tej grze m.in jak tu fajnie i optymalnie zdobyć najtrudniejszy surowiec.
Miałem na myśli 1 rundę. Tak, żeby zbudować kartę produkcyjną przed wiosną
staniach21
Posty: 547
Rejestracja: 06 mar 2020, 08:43
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 209 times
Been thanked: 166 times

Re: Everdell (James A. Wilson)

Post autor: staniach21 »

Dostajesz 1 kartę więcej niż przeciwnik jako osoba nr. 2 idziesz na pole z odrzuceniem kart(odrzucasz 2 bierzesz interesujący cię surowiec) i po 1 rundzie on ma 5 kart i kamień ty masz 4 karty I kamień czy to aż tak zmienia rozgrywke na jego korzyść nie sądzę, bo masz wybór z 4 kart + cała łąka także :)
ODPOWIEDZ