Co z tego zestawu wybrać?

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Faitmen
Posty: 7
Rejestracja: 09 gru 2020, 09:08

Co z tego zestawu wybrać?

Post autor: Faitmen »

Hej, zastanawiam się nad kilkoma grami, i chciałbym poznać Waszą opinię, jak uszeregowalibyście znalezione przeze mnie tytuły, od największego "must have" do niekoniecznie takiego, zależy mi też na wysokiej regrywalności bez wywalania pieniędzy na dodatki, o ile takowe istnieją. Grane będzie przede wszystkim we dwójkę, ale opcja na 4 osoby także musi być.
-Res Arcana
-Small World
-Terraformacja Marsa
-Pola Zieleni
-Artefakty Obcych
-Ethnos
-Alchemicy
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4130
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 311 times
Been thanked: 343 times

Re: Co z tego zestawu wybrać?

Post autor: tomb »

Wszystko zależy od preferencji grupy, ale niech będzie:

Terraformacja - uniwersalny wybór, umiarkowany poziom skomplikowania i cieżkości

Res Arcana - nietypowa karcianka, bardzo dobra, ale może wydać się dziwna ze względu na operowanie podczas partii 8 kartami w kółko

Small World - dość dynamiczna, nieco rodzinna area control, ale jest nad czym pomyśleć; mi przeszkadzała nieznajomość umiejek frakcji - na pewno problem mniejszy, gdy gra się często

Alchemicy - trochę cięższe od TM euro, którego pozornym twistem jest aplikacja - w gruncie rzeczy nie jest to tak nietypowa gra, jaką się może na pozór wydawać

Pola Zieleni (znam protoplastę, czyli Pośród Gwiazd) - fajne zarządzanie przestrzenne kartami, oryginał zyskuje z dodatkami, nie wiem, jak tutaj

Artefaktów nie znam, ale zebrały kiepskie noty, śmierdzi z daleka suchym zarządzaniem kolorami i symbolami

Ethnos nie znam
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
Faitmen
Posty: 7
Rejestracja: 09 gru 2020, 09:08

Re: Co z tego zestawu wybrać?

Post autor: Faitmen »

Ktoś kojarzy wszystkie gierki i dałby radę je uporządkować? Pod względem własnych upodobań?
Awatar użytkownika
MarekPlus
Posty: 177
Rejestracja: 01 lis 2020, 11:00
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 40 times
Been thanked: 101 times

Re: Co z tego zestawu wybrać?

Post autor: MarekPlus »

Faitmen pisze: 11 gru 2020, 07:59 Ktoś kojarzy wszystkie gierki i dałby radę je uporządkować? Pod względem własnych upodobań?
Jeżeli się nie mylę to dopiero zaczynasz z grami planszowymi i robisz podstawowy bład jak wiele osób przed Tobą (w tym ja). Dlaczego tak myślę i o co mi chodzi? Zobacz co napisałeś: "Pod względem własnych upodobań"

... no właśnie, też na początku przytłoczony ilością gier chciałem żeby inni zdecydowali co mi się podoba a co nie. Efekt był taki że skończyłem z masą gier które zostaly tak szybko sprzedane jak kupione.

Oczywiście warto posłuchać innych ale wydaje mi się że czeka Cię tak jak kiedyś mnie trochę nieudanych zakupów żeby odkryć co tak naprawdę będzie dawało Ci satysfakcję.

Na przykładzie Twojej listy - dużo ludzi może polecić Ci Terraformacje Marsa co nie znaczy że Tobie będzie się podobać. Tak bylo ze mną. Wszyscy polecali mi TM, sprawdzam BGG - 4 miejsce, nie może być źle pomyślałem... nie siadło jednak u mnie. Sto razy lepiej bawiłem się przy This War of Mine na które natrafilem przypadkowo przegladajac oferte sklepu z grami.

Czy Terraformacja jest zła? Nie! Jedna z najlepszych gier ale nie dla mnie. Pozdrawiam i życzę jak najszybszego odkrycia "co Cię jara" ;)
Marek.gdansk
Posty: 145
Rejestracja: 03 sie 2019, 20:31
Has thanked: 39 times
Been thanked: 21 times

Re: Co z tego zestawu wybrać?

Post autor: Marek.gdansk »

Radziłbym skupić się na 1 góra 2 pozycjach. Jeżeli powiedziałbyś jakie gry masz i ci się podobają to łatwiejszy stało by się dopasowanie. Jak wrócę do domu mogę sprawdzić czy miałem wszystkie tytuły z twojej listy. Natomiast rozstrzał jaki masz na liście jest dość znaczny. Przykładowo dla mnie terraformacja jest grą która jest przereklamowana. Jakbyś mógł podać listę co masz i zagrało byłoby łatwiej się odnieść.
Faitmen
Posty: 7
Rejestracja: 09 gru 2020, 09:08

Re: Co z tego zestawu wybrać?

Post autor: Faitmen »

z rzeczy które mam i które mi się podobają: 7 cudów - pojedynek, Magic the Gathering - Arena of the plainswalkers, Wsiąść do pociągu, Gra o tron (planszowa)
ODPOWIEDZ