Everdell - pytania o zasady

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Benson
Posty: 77
Rejestracja: 19 cze 2019, 23:18
Has thanked: 15 times
Been thanked: 11 times

Re: Everdell

Post autor: Benson »

Oczywiście, chodziło mi o "użyć", czyli że Loch jest już jedna z 15 kart :)
szymuss
Posty: 407
Rejestracja: 26 lut 2009, 11:48
Has thanked: 34 times
Been thanked: 25 times

Re: Everdell - pytania o zasady

Post autor: szymuss »

A jak gracie jeżeli wczesnieś zagraliscei Staznika lesnego ,ktory odblokowuje 2 miejsce w lochu. To :

a) jak zagrywacie loch i jest staznik lesny dalej w waszym miescie to 2 miejsca beda odblokowane ?

b) czy jak nie ma straznika lesnego juz w waszym miescie ,a zbudowliscie loch czy 2 miejsca beda odblkowane

chodzi mi o to czy gracie tak ,że ,, gra pamieta'' co było wczesniej? Nie ma tego w instrukcji niestety:P pzdr.
Benson
Posty: 77
Rejestracja: 19 cze 2019, 23:18
Has thanked: 15 times
Been thanked: 11 times

Re: Everdell - pytania o zasady

Post autor: Benson »

Generalnie jest tak - żeby zwolnić dwa miejsca musisz mieć Loch i Strażnika fizycznie w mieście, więc:
a) gdy masz już Strażnika i dołożysz Loch, to masz 2 miejsca "do odblokowania", czyli możesz 2 stworzenia dać do Lochu;
b) jeśli nie ma Strażnika, to jest tylko jedno miejsce. Obojętnie - był wcześniej czy nie.
szymuss
Posty: 407
Rejestracja: 26 lut 2009, 11:48
Has thanked: 34 times
Been thanked: 25 times

Re: Everdell - pytania o zasady

Post autor: szymuss »

Benson pisze: 01 gru 2020, 14:00 Generalnie jest tak - żeby zwolnić dwa miejsca musisz mieć Loch i Strażnika fizycznie w mieście, więc:
a) gdy masz już Strażnika i dołożysz Loch, to masz 2 miejsca "do odblokowania", czyli możesz 2 stworzenia dać do Lochu;
b) jeśli nie ma Strażnika, to jest tylko jedno miejsce. Obojętnie - był wcześniej czy nie.
a wlasnie gdzies w faqu nie bylo ,ze gra ,,pamieta'' co sie zagralo i wtedy jak sie nie ma juz straznika to jednak mozna 2 karty pod loch dac?:) . Pzdr.
Silk2020
Posty: 1
Rejestracja: 09 lip 2020, 18:38

Everdell: Ruiny za Cmentarz

Post autor: Silk2020 »

Czy ktoś znalazł szczegółowe zasady co dzieje się z robotnikiem, który stoi na Cmentarzu jeśli zdejmuję Cmentarz z planszy przez zagranie Ruin?
Najbardziej skłaniam się do tego, że robotnik postawiony na Cmentarzu "przepada" już do końca gry, ale może jest opcja żeby w ten sposób odzyskać robotnika?
Podobnie czy w przypadku innych budowli z robotnikiem (który normalnie wraca do puli przy zmianie pory roku), jeśli zastępuję je Ruinami to czy przypadkiem robotnik nie wraca do wykorzystania od razu bez czekania na nową porę roku?
Cvvenu
Posty: 116
Rejestracja: 30 maja 2020, 14:47
Has thanked: 20 times
Been thanked: 15 times

Re: Everdell: Ruiny za Cmentarz

Post autor: Cvvenu »

jest już temat z pytaniami o zasady do Everdella:
viewtopic.php?f=42&t=64165

a odpowiadając na pytanie
wpis z instrukcji:
Ruiny. Zagrywając Ruiny, odrzuć budowlę ze swojego miasta i połóż na jej miejsce tę kartę.
Następnie weź z powrotem surowce będące kosztem odrzuconej budowli. Ponadto dobierz 2 karty.
Uwaga! Jeśli na odrzucanej budowli znajdowały się żetony punktów, zwróć je do puli.
Jeśli na odrzucanej budowli znajdował się robotnik, przenieś go na kartę Ruin. Jeśli robotnik nie był umieszczony tam na stałe, odzyskasz go podczas akcji Przygotuj się do nowej pory roku. W przeciwnym przypadku tracisz go (ich) i odrzucasz z gry.
Awatar użytkownika
kaszkiet
Posty: 2808
Rejestracja: 03 maja 2013, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 309 times
Been thanked: 526 times

Re: Everdell: Ruiny za Cmentarz

Post autor: kaszkiet »

Generalnie robotnicy na cmentarzu nie żyją, więc dopóki nie wejdzie dodatek z nekromantami, nie będzie można ich odzyskać :)
szymuss
Posty: 407
Rejestracja: 26 lut 2009, 11:48
Has thanked: 34 times
Been thanked: 25 times

Re: Everdell - pytania o zasady

Post autor: szymuss »

1. Podstawka gry. Jak gracie w koncu z Lesnym Straznikiem? Bo doczytalem instrukcje i poszperalem na forum USA:P i ja to widze tak

a) Jak zagrywamy najpierw straznika lesnego ,a pozniej loch to jednak tylko 1 miejsce jest odblokowane

b) Jak zagrywamy najpierw loch pozniej straznika lesnego to 2 miejsca sa odblokowywane .

c) Jak jest loch pozniej straznik lesny i zniknie straznik lesny to dalej 2 miejsca sa odblokowane w lochu( pamietac nalezy ,ze nie moze byc 2 zwierzakiem straznik lesny dawany pod loch)

2. Dodatek Swieto lata:

a) Festiwal kwiatow wydarzenie ja gram tak ,ze po 1 oczywiscicie karcie z 5 rodzajow lub wiecej nie ma znaczenia czy ma sie np 2 zielone i 3 czerwone ,bo spelnia sie warunek

b) Festiwl kwiatow wydarzenie- tutaj Krol tez punktuje ? Ale wtedy jako wydarzenie specjalne czy podstawowe jak gracie?

pzdr:)
Benson
Posty: 77
Rejestracja: 19 cze 2019, 23:18
Has thanked: 15 times
Been thanked: 11 times

Re: Everdell - pytania o zasady

Post autor: Benson »

szymuss pisze: 11 gru 2020, 16:18 1. Podstawka gry. Jak gracie w koncu z Lesnym Straznikiem? Bo doczytalem instrukcje i poszperalem na forum USA:P i ja to widze tak

a) Jak zagrywamy najpierw straznika lesnego ,a pozniej loch to jednak tylko 1 miejsce jest odblokowane

b) Jak zagrywamy najpierw loch pozniej straznika lesnego to 2 miejsca sa odblokowywane .

c) Jak jest loch pozniej straznik lesny i zniknie straznik lesny to dalej 2 miejsca sa odblokowane w lochu( pamietac nalezy ,ze nie moze byc 2 zwierzakiem straznik lesny dawany pod loch)

2. Dodatek Swieto lata:

a) Festiwal kwiatow wydarzenie ja gram tak ,ze po 1 oczywiscicie karcie z 5 rodzajow lub wiecej nie ma znaczenia czy ma sie np 2 zielone i 3 czerwone ,bo spelnia sie warunek

b) Festiwl kwiatow wydarzenie- tutaj Krol tez punktuje ? Ale wtedy jako wydarzenie specjalne czy podstawowe jak gracie?

pzdr:)
Ja gram tak:
1a - NIE, są 2 miejsca, bo w tym samym momencie w mieście jest Loch i Strażnik
1b - TAK
1c - NIE, jest 1 miejsce, bo w tym samym momencie jest tylko Loch
2a - TAK
2b - Król punktuje za wydarzenie podstawowe (1 pkt; Myszko 2 pkt), bo wg Instrukcji: "Połóżcie żeton wydarzenia podstawowego „Festiwal kwiatów” obok planszy głównej..."

Co do Strażnika, to wg twórcy gry w FAQ:
Q: If you discard the Ranger, does the second Dungeon cell become unavailable, and you have to discard any critter in there?5
A: If you later get rid of that Ranger, you keep the prisoner in the cell.

Czyli ja rozumiem to tak, że to drugie stworzenie może iść do Lochu tylko wtedy, gdy Strażnik jest w mieście - dlatego "you keep the prisoner in the cell".
Awatar użytkownika
TOMEQ
Posty: 255
Rejestracja: 08 sty 2019, 09:19
Has thanked: 149 times
Been thanked: 85 times

Re: Everdell - pytania o zasady

Post autor: TOMEQ »

hejho
Kilka pytań.

1 Zagrywając kartę wydarzenia specjalnego. Strażnik zostaje umieszczony w Lochu i bierze kartę "Na usługach złoczyńców". Dostajesz punkty za każdego więźnia w Lochu. Czy od razu musi być w Lochu więzień? Czy dopiero na koniec gry są liczone?
2 SZCZYT - Wstawiam do KARCZMY pionek. Drugi gracz wstawia swój pionek z WILKIEM ("obok Karczmy"? NA Karczmie?), wilk na to pozwala. Ja następnie przy nowej porze roku zabieram swój pionek. Czy wilk dodatkowo wcześniej postawiony blokuję pole dla innych? Czy on stoi "obok" Karczmy i czy ja mogę iść znów do Karczmy?
3 SZCZYT Czy w momencie karty pory roku - odrzuć kartę przy wykładaniu karty, lub wydaj dodatkowy 1 surowiec - Czy podmiana legendy do miasta też musi odrzucić kartę/wydać surowiec? Defakto jest to tylko przebudowa tego samego budynku...Czyli robimy remont Farmy, żeby była ładniejsza i robimy z Farmy Ryneczek, a nie burzymy ją i budujemy coś nowego...
4 Boisko do żołędziówki, ("Wybierz kolor karty i dobierz 4 z puli - jeśli jest taki kolor dostajesz punkty") czy dobrane karty zostają na ręce?
5 LEGENDY Adaś Krukiewicz czy ilość odrzuconych może być 0?
6 Legendy nie mogą być w Wiecznym drzewie. Czy Zagrywając stworzenie do drzewa można podmienić legendę i umieścić ją w drzewie?
thx z góry za pomoc
* Sic parvis magna *

Let's do some PnP... BUY COFFEE
Awatar użytkownika
yaro_
Posty: 275
Rejestracja: 31 gru 2018, 09:44
Lokalizacja: Radzionków
Has thanked: 64 times
Been thanked: 110 times

Re: Everdell - pytania o zasady

Post autor: yaro_ »

TOMEQ pisze: 16 gru 2020, 07:47 hejho
Kilka pytań.

1 Zagrywając kartę wydarzenia specjalnego. Strażnik zostaje umieszczony w Lochu i bierze kartę "Na usługach złoczyńców". Dostajesz punkty za każdego więźnia w Lochu. Czy od razu musi być w Lochu więzień? Czy dopiero na koniec gry są liczone?
2 SZCZYT - Wstawiam do KARCZMY pionek. Drugi gracz wstawia swój pionek z WILKIEM ("obok Karczmy"? NA Karczmie?), wilk na to pozwala. Ja następnie przy nowej porze roku zabieram swój pionek. Czy wilk dodatkowo wcześniej postawiony blokuję pole dla innych? Czy on stoi "obok" Karczmy i czy ja mogę iść znów do Karczmy?
3 SZCZYT Czy w momencie karty pory roku - odrzuć kartę przy wykładaniu karty, lub wydaj dodatkowy 1 surowiec - Czy podmiana legendy do miasta też musi odrzucić kartę/wydać surowiec? Defakto jest to tylko przebudowa tego samego budynku...Czyli robimy remont Farmy, żeby była ładniejsza i robimy z Farmy Ryneczek, a nie burzymy ją i budujemy coś nowego...
4 Boisko do żołędziówki, ("Wybierz kolor karty i dobierz 4 z puli - jeśli jest taki kolor dostajesz punkty") czy dobrane karty zostają na ręce?
5 LEGENDY Adaś Krukiewicz czy ilość odrzuconych może być 0?
6 Legendy nie mogą być w Wiecznym drzewie. Czy Zagrywając stworzenie do drzewa można podmienić legendę i umieścić ją w drzewie?
thx z góry za pomoc
ad1. Zawsze grałem że na koniec gry, ale jakby ktoś to mógł poprzeć to chętnie się dowiem ;)
ad2. Wydaje się że tak, dopóki ten gracz nie przejdzie do nowej pory.
ad3. Darmowe budowanie nie wymaga opłat klimatycznych ;)
ad4 Tak
ad6. Co co co ? :D
Awatar użytkownika
TOMEQ
Posty: 255
Rejestracja: 08 sty 2019, 09:19
Has thanked: 149 times
Been thanked: 85 times

Re: Everdell - pytania o zasady

Post autor: TOMEQ »

ad2. Wydaje się że tak, dopóki ten gracz nie przejdzie do nowej pory.
W sensie pionek innego gracza z Wilkiem blokuje to miejsce, czy tak?
* Sic parvis magna *

Let's do some PnP... BUY COFFEE
Benson
Posty: 77
Rejestracja: 19 cze 2019, 23:18
Has thanked: 15 times
Been thanked: 11 times

Re: Everdell - pytania o zasady

Post autor: Benson »

TOMEQ pisze: 16 gru 2020, 07:47 hejho
Kilka pytań.

1 Zagrywając kartę wydarzenia specjalnego. Strażnik zostaje umieszczony w Lochu i bierze kartę "Na usługach złoczyńców". Dostajesz punkty za każdego więźnia w Lochu. Czy od razu musi być w Lochu więzień? Czy dopiero na koniec gry są liczone?
5 LEGENDY Adaś Krukiewicz czy ilość odrzuconych może być 0?
6 Legendy nie mogą być w Wiecznym drzewie. Czy Zagrywając stworzenie do drzewa można podmienić legendę i umieścić ją w drzewie?
thx z góry za pomoc
1 My gramy, że jest tyle punktów, ile w momencie wzięcia zagrania, czyli w tym przypadku musi być więzień w lochu. Tak samo jest z wydarzeniem za liczbę pełnych małżeństw w miastach - jeśli jest tylko jedno, to masz 3 pkt. Nie wiem, czy tak się powinno grać, ale wg mnie to jest uczciwe, bo inaczej można sobie jakby "zarezerwować" wydarzenie, a dopiero potem dobić do niego punkty.
5 Gramy, że dowolna liczba kart do odrzucenia to może być też 0 :)
6 Też nie wiem, o co chodzi :) Stworzeń nie zagrywa się na Wieczne Drzewo. Tzn nie jest na tym samym miejscu co Drzewo.
Awatar użytkownika
TOMEQ
Posty: 255
Rejestracja: 08 sty 2019, 09:19
Has thanked: 149 times
Been thanked: 85 times

Re: Everdell - pytania o zasady

Post autor: TOMEQ »

6 Karty Legendarnych Stworzeń nie mogą być zagrywane do Wiecznego Drzewa. ALE... Czy Zagrywając zwykłe/unikatowe stworzenie do drzewa, czy mogę je później zamienić na Legendarne Stworzenie?

thx z góry za pomoc
* Sic parvis magna *

Let's do some PnP... BUY COFFEE
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Everdell - pytania o zasady

Post autor: donmakaron »

TOMEQ pisze: 16 gru 2020, 14:00 6 Karty Legendarnych Stworzeń nie mogą być zagrywane do Wiecznego Drzewa. ALE... Czy Zagrywając zwykłe/unikatowe stworzenie do drzewa, czy mogę je później zamienić na Legendarne Stworzenie?

thx z góry za pomoc
Masz na myśli zagrywanie stworzenia za darmo dzięki budowli? Dopytujemy bo w grze nie funkcjonuje taki termin jak "zagrywanie stworzenia do budynku". Jeśli zagrasz swtorzenie za darmo dzięki Wiecznemu Drzewu, możesz potem je zamienić w odpowiadające stworzenie Legendarne. Gra nie ma pamięci i nie wie czy stworzenie zostało zagrane z ręki, polany, za zasoby czy za darmo.
Awatar użytkownika
TOMEQ
Posty: 255
Rejestracja: 08 sty 2019, 09:19
Has thanked: 149 times
Been thanked: 85 times

Re: Everdell - pytania o zasady

Post autor: TOMEQ »

Może faktycznie niejasno to napisałem, ale o to chodziło.

Ktoś coś może jeszcze dopowie w temacie pytania nr 2?
2 SZCZYT - Wstawiam do KARCZMY pionek. Drugi gracz wstawia swój pionek z WILKIEM ("obok Karczmy"? NA Karczmie?), wilk na to pozwala. Ja następnie przy nowej porze roku zabieram swój pionek. Czy wilk dodatkowo wcześniej postawiony blokuję pole dla innych? Czy on stoi "obok" Karczmy i czy ja mogę iść znów do Karczmy?
* Sic parvis magna *

Let's do some PnP... BUY COFFEE
Awatar użytkownika
helloween85
Posty: 162
Rejestracja: 14 maja 2018, 14:39
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 83 times
Been thanked: 48 times

Re: Everdell - pytania o zasady

Post autor: helloween85 »

My gramy tak, że sam wilk blokuje pole. W zasadach jest tylko, że wilk nie stosuje się do zasady umieszczania robotników, a jako że sam jest traktowany jako robotnik to dla mnie tutaj wniosek jest oczywisty.
Nikto0
Posty: 56
Rejestracja: 24 lis 2020, 12:33
Has thanked: 13 times

everdell zasady

Post autor: Nikto0 »

Czy karty które mamy na ręce mają widzieć inni? Może to jest dosyć prozaiczne pytanie jednak mam wątpliwości. :D
Awatar użytkownika
TOMEQ
Posty: 255
Rejestracja: 08 sty 2019, 09:19
Has thanked: 149 times
Been thanked: 85 times

Re: Everdell - pytania o zasady

Post autor: TOMEQ »

Że jak? Że co? Hehhh
PS. Nie.
* Sic parvis magna *

Let's do some PnP... BUY COFFEE
Nikto0
Posty: 56
Rejestracja: 24 lis 2020, 12:33
Has thanked: 13 times

Re: Everdell - pytania o zasady

Post autor: Nikto0 »

A oprócz edycji kolekcjonerskiej zimowego szczytu jest jeszcze wersja normalna? :D
Awatar użytkownika
Fyei
Posty: 394
Rejestracja: 13 lut 2018, 11:49
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 56 times
Been thanked: 165 times

Re: Everdell - pytania o zasady

Post autor: Fyei »

Nikto0 pisze: 22 gru 2020, 12:33 A oprócz edycji kolekcjonerskiej zimowego szczytu jest jeszcze wersja normalna? :D
Nie ;).
"Jego zdaniem fakt, że osoba nieznająca ani jednej reguły gry zawsze wygrywa, oznaczał, że same te zasady zawierają jakiś poważny błąd"
szymuss
Posty: 407
Rejestracja: 26 lut 2009, 11:48
Has thanked: 34 times
Been thanked: 25 times

Re: Everdell - pytania o zasady

Post autor: szymuss »

Perłowy potok. To raczej na 99% logiczne ,ale chce dopytac. Nie musze jak nie chce( a moge) wysylac zabiego ambasadora ,co kazda pore roku? To jest dobrowolny ruch?:)
Chodzi mi o to czy moge przejsc do nastepnej pory roku majac zabiego amasadora w swoich ,,zasobach'' i mozliwosc go wyslania na pole ,ale po prostu nie chce tego robic:) pzdr

Btw co do pytania nr 1 my gramy jak Benson. W momencie kiedy bierzesz wydarzenie to musisz spelniac jego wymogi+ dostajesz tyle pkt ile w danej chwili dostalbys za to wydarzenie. A wy jak gracie?:)
litk
Posty: 848
Rejestracja: 30 lip 2018, 14:14
Has thanked: 177 times
Been thanked: 125 times

Re: Everdell - pytania o zasady

Post autor: litk »

Jak prawidłowo zagrywa się karty Krostawca w trybie solo? Po prostu dodaje się karty z łąki na których stoją jego robotnicy i dodaje do jego miasta, czy jak? Co wtedy z jego robotnikami się dzieje?
Awatar użytkownika
Fyei
Posty: 394
Rejestracja: 13 lut 2018, 11:49
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 56 times
Been thanked: 165 times

Re: Everdell - pytania o zasady

Post autor: Fyei »

litk pisze: 27 gru 2020, 19:30 Jak prawidłowo zagrywa się karty Krostawca w trybie solo? Po prostu dodaje się karty z łąki na których stoją jego robotnicy i dodaje do jego miasta, czy jak? Co wtedy z jego robotnikami się dzieje?
Za każdym razem gdy zagrywasz kartę do swojego miasta, Krostawiec zagrywa jedną do swojego - rzucasz kością i kładziesz do jego miasta tę którą wskazał wyrzucony numer na kości (dotyczy to również kart bez jego meepli). Kart numerowane są od 1 do 8, w kolejności od lewego górnego rogu do prawego dolnego. Karty na których stoją robotnicy Krostawca mogą być zagarnięte wyłącznie przez niego - jeżeli wyrzucisz wartość od 1 do 4 w jesieni, to bierzesz odpowiednią kartę do miasta Krostawca, a nową wkładasz pod meepla.
"Jego zdaniem fakt, że osoba nieznająca ani jednej reguły gry zawsze wygrywa, oznaczał, że same te zasady zawierają jakiś poważny błąd"
szymuss
Posty: 407
Rejestracja: 26 lut 2009, 11:48
Has thanked: 34 times
Been thanked: 25 times

Re: Everdell - pytania o zasady

Post autor: szymuss »

Swieto lata : zdolnosc robotnikow Aksolotle. Czy jak ktos inny wejdzie na pole podstawowe to bierze ten zeton czy one sa tylko dla mnie? pzdr
ODPOWIEDZ