Diuna: Imperium / Dune: Imperium (Paul Dennen)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Jools
Posty: 640
Rejestracja: 13 sty 2019, 18:11
Has thanked: 55 times
Been thanked: 205 times

Re: Dune: Imperium (Paul Dennen)

Post autor: Jools »

To za koszt aplikacji nie płaci już nikt? (podpowiedź: też płacimy za to wszyscy :))
Paskuder
Posty: 725
Rejestracja: 18 gru 2016, 13:22
Lokalizacja: Skawina
Has thanked: 118 times
Been thanked: 141 times

Re: Dune: Imperium (Paul Dennen)

Post autor: Paskuder »

Jak apka jest płatna a nie darmowa to płacą tylko zainteresowani.
crus221 - "Teraz pytanie czy sprzedać nerkę dla gry..."
olsszak - "Swoją drogą po ile nerka teraz?"
crus221 - "Jeden Lords of Hellas lub dwie Kawerny"
Awatar użytkownika
Gosiek
Posty: 440
Rejestracja: 15 gru 2017, 13:28
Lokalizacja: W-wa
Has thanked: 417 times
Been thanked: 87 times
Kontakt:

Re: Dune: Imperium (Paul Dennen)

Post autor: Gosiek »

Paskuder pisze: 13 gru 2020, 02:03 Jak apka jest płatna a nie darmowa to płacą tylko zainteresowani.
Bo jak wiadomo apka pisze się sama i za darmo... :wink:
Wosho
Posty: 1439
Rejestracja: 01 gru 2011, 13:15
Has thanked: 177 times
Been thanked: 141 times

Re: Dune: Imperium (Paul Dennen)

Post autor: Wosho »

Kogo obchodzi tryb solo, sa inne gry do grania solo to ma byc nastepca Tyrantow. <fingers crossed>
Fojtu
Posty: 3379
Rejestracja: 10 maja 2014, 14:02
Has thanked: 557 times
Been thanked: 1263 times

Re: Dune: Imperium (Paul Dennen)

Post autor: Fojtu »

Tyle wyczekiwania i wreszcie zagrane!
Podzielę się wrażeniami, ale myślę, że ważne jest wprowadzenie na ile jesteśmy fanami Diuny :wink: No i otóż to, prawie w ogóle. Ja czytałem 2 książki i w miarę mi się podobały, ale dwaj współgracze nic, więc wrażenia raczej na podstawie gry, a nie świata. Ze swojej strony mogę powiedzieć, że gra bardzo fajnie odwzorowuje klimat książki, a do tego ilustracje są naprawdę ładne. Sporo osób widziałem narzeka na planszę, ale po zagraniu rozumiem dlaczego wygląda jak wygląda – dużo się tam dzieje i plansza dalej jest bardzo czytelna, za co chwała wydawcy.

Przed grą musiałem jednemu graczowi wytłumaczyć zasady - dla wprawionych graczy tłumaczy się jakieś 10-15 minut, bo gra ma naprawdę proste mechanizmy, które raczej już każdy gdzieś widział wcześniej. Instrukcja jest czytelna i co ciekawe wyjaśniła wszystkie sytuacje, które zaistniały na stole. Bardzo rzadko mi się zdarza, że chociaż raz podczas gry nie musimy coś założyć jak grać, więc zdecydowanie na plus.

W samej grze mamy świetne połączenie stawiania agentów i zagrywania kart. System z dwoma benefitami per kartę połączony z ograniczeniem gdzie można iść agentem sprawdza się świetnie i daje bardzo dużo możliwości a jednocześnie nie przytłacza poziomem skomplikowania. Z tury na turę dokładamy coraz to fajniejsze karty do talii i w połowie gry zaczyna się naprawdę agresywna walka o przetrwanie na pustynnej planecie. Walczymy w zasadzie o wszystko naraz - wpływy, konflikt na planecie, ulepszenie talii czy powiększenie puli agentów. Każda rzecz jest ważna, i o każdą konkurujemy, więc trzeba wybierać, bo inaczej rozsmarujemy się na wszystko i nie zbierzemy sensownie niczego. W dwóch grach widziałem już kilka różnych strategii i wszystkie wydawały się przynosić niezłe rezultaty i kierowały graczy w inne kierunki w połączeniu z kupionymi kartami.

No i właśnie, jak to całe budowanie talii wpływa na grę, bo tego się trochę obawiałem. Tutaj muszę powiedzieć, że wpływa dość znacznie i kupione karty wielokrotnie zobaczymy w ręce. Nasuwa mi się porównanie z Lost Ruins of Arnak i Endless Winter, w których kupowaliśmy co prawda karty, ale w ogóle nie czuło się, że jest to deckbuilder. Duna Imperium to może nie Dominion, ale bardziej porównałbym to do Tyrants on the Underdark niż do innych tytułów.

No ale niestety ta beczułka miodu ma jedną całkiem sporą łyżkę dziegciu – czas gry. W 3 osoby obie zagrane gry trwały ponad 2h z jednej prostej przyczyny – ta gra wywołuje ogromny paraliż decyzyjny a do tego jest sporo interakcji między graczami. Mieszanka wybuchowa jak na tak lekką grę i może z kolejnymi rozgrywkami będzie lepiej, ale muszę przyznać, że trochę byłem rozczarowany. Niemniej jednak całą grę siedziałem na skaju krzesła kombinując jak przechytrzyć moim wspaniałym rodem Atrydów pozostałych graczy, więc te dwie godzinki szybko uciekły.

Podsumowując, muszę przyznać, że gra spełniła moje oczekiwania i cały hype. Dostałem dokładnie to co chciałem – walkę na noże w budce telefonicznej ze wspaniałym klimatem Diuny.
dannte
Posty: 727
Rejestracja: 15 paź 2018, 21:52
Lokalizacja: Elbląg
Has thanked: 103 times
Been thanked: 422 times

Re: Dune: Imperium (Paul Dennen)

Post autor: dannte »

Fojtu pisze: 13 gru 2020, 17:40Podsumowując, muszę przyznać, że gra spełniła moje oczekiwania i cały hype. Dostałem dokładnie to co chciałem – walkę na noże w budce telefonicznej ze wspaniałym klimatem Diuny.
Brzmi dobrze. A mógłbyś jeszcze powiedzieć o dwóch rzeczach:
1) Jak oceniacie asymetryczne moce każdej postaci? Czy miały one duży wpływ na rozgrywkę? Czy ktoś czuł się poszkodowany (bo uważa, że ma "słabą" umiejętność)? Czy raczej nie widzieliście tutaj żadnego słabego punktu?
2) Czy kontrola Arrakeen/Carthag/ImperialBasin (wynikająca z kart konfliktu) miała jakiś znaczący wpływ na rozgrywkę?

Jeśli jedynym problemem był czas gry, no to brzmi obiecująco.
Fojtu
Posty: 3379
Rejestracja: 10 maja 2014, 14:02
Has thanked: 557 times
Been thanked: 1263 times

Re: Dune: Imperium (Paul Dennen)

Post autor: Fojtu »

dannte pisze: 13 gru 2020, 19:09
Fojtu pisze: 13 gru 2020, 17:40Podsumowując, muszę przyznać, że gra spełniła moje oczekiwania i cały hype. Dostałem dokładnie to co chciałem – walkę na noże w budce telefonicznej ze wspaniałym klimatem Diuny.
Brzmi dobrze. A mógłbyś jeszcze powiedzieć o dwóch rzeczach:
1) Jak oceniacie asymetryczne moce każdej postaci? Czy miały one duży wpływ na rozgrywkę? Czy ktoś czuł się poszkodowany (bo uważa, że ma "słabą" umiejętność)? Czy raczej nie widzieliście tutaj żadnego słabego punktu?
2) Czy kontrola Arrakeen/Carthag/ImperialBasin (wynikająca z kart konfliktu) miała jakiś znaczący wpływ na rozgrywkę?

Jeśli jedynym problemem był czas gry, no to brzmi obiecująco.
1) Postaci wydawały się w miarę zbalansowane, nie odczuwaliśmy jakiejś niesprawiedliwości podczas gry. Ciekawe jest to, że mamy stałą umiejkę + umiejkę z sygnetu i czasem lesza jest jedna a czasem druga. Jak umiejętność sygnetu jest szczególnie silna, to można się pokusić o obcinanie talii do mniejszej może, ale nie analizowałem tego jakoś szczegółowo. Wpływ na rozgrywkę na pewno mają, ale nie jakiś mega dominujący. Grając Leto Atrydą nie użyłem sygnetu w pierwszym obiegu kart i w sumie w pierwsze 3 tury nie skorzystałem z niczego z jego umiejętności a i tak wygrałem, bo wykorzystałem je dość dobrze później. Ja bym powiedział, że to tak bardziej w stronę lekkiej asymetrii a nie marco polo :wink:

2) Kontrola nie ma jakiegoś kolosalnego znaczenia. Jak wyjdzie szybko, to faktycznie te 2-3 przyprawy z kontroli Basin dostaniemy i wtedy już to trochę jest odzuwalne + łatwiej nam potem o ten region walczyć, ale nie powiedziałbym, że to jakiś kluczowy element gry.
drzewko
Posty: 293
Rejestracja: 05 sie 2016, 09:37
Has thanked: 46 times
Been thanked: 295 times

Re: Dune: Imperium (Paul Dennen)

Post autor: drzewko »

To i ja dołożę swoje 3 grosze, grałem dziś 2 razy przez tabletop simulator, raz w 3 a raz w 4 osoby.

To ze niektórzy oceniają ta grę jako gra roku nie jest tu żadna przesada.
Tłumaczenie zasad to faktycznie 15 minut, natomiast sama rozgrywka zeszła nam w około 1,5-2h na rozgrywkę. Gdybyśmy grali przy normalnej planszy mysle ze można spokojnie zmieścić się w 1,5h na 4 osoby jednocześnie trochę zmóżdżajac.

Co przede wszystkim mi się podoba, to fakt ze z każda zagrana akcja czujesz ze podjąłeś ważna decyzje, w przeciwieństwie do arnak który wydawał mi się takim rodzinnym pasjansem. Tutaj poziom interakcji, rywalizacji i emocji jest na bardzo wysokim poziomie. Również karty pozwalają na mnóstwo różnych strategii. Fakt ze gramy do 10 punktów zwycięstwa sprawia ze każdy zdobyty punkt daje satysfakcję :)

Jeśli chodzi o klimat, to jak najbardziej jest i moim zdaniem wszystkie akcje są bardzo klimatyczne. Bardzo mi się podoba tez fakt, ze jest mega ciasno z zasobami, i prawie nigdy Cię nie stać na wszystko co chcesz zrobić.
Było pytanie czy kontrola twierdz daje przewagę, otóż moim zdaniem tak i to duża, zniechęca innych do korzystania z tych pól (a jak wspomniałem o zasoby ciężko wiec nikt nie chce innym dawać zasobów za darmo), po drugie sam możesz na dane miejsce iść i zebrać dodatkowy bonus, i po 3 i najważniejsze, gdy drugi raz wyskoczy walka o dane pole (a następuje to w 3 fazie konfliktów) to można za darmo z rezerw(nie garnizonu) 2 jednostkę dorzucić do pola walki. A nasza grupa była bardzo wyniszczona konfliktami w trakcie gry, zdarzało się nawet na 4 graczy ze 2 graczy w ogóle nie miało czym partycypować w walce.

Także ja mega polecam, wszyscy zgodnie stwierdzili ze koniecznie trzeba grać jeszcze :)
Wosho
Posty: 1439
Rejestracja: 01 gru 2011, 13:15
Has thanked: 177 times
Been thanked: 141 times

Re: Dune: Imperium (Paul Dennen)

Post autor: Wosho »

Dzieki za pozytywne opinie i info ze jest na TTSie bedzie testowane :)
A jak kwestia 3 czy 4 graczy? W Tyrantow jednak najlepiej sie gra w 4ech.

PS moge prosic o linka do moda, nie moge znalezc :/
Ostatnio zmieniony 13 gru 2020, 21:53 przez Wosho, łącznie zmieniany 1 raz.
drzewko
Posty: 293
Rejestracja: 05 sie 2016, 09:37
Has thanked: 46 times
Been thanked: 295 times

Re: Dune: Imperium (Paul Dennen)

Post autor: drzewko »

W 4 graczy jest ciaśniej, przez to na pewno ciekawiej, ale mnie się grało równie dobrze na 3 graczy :)

Ten mod do tts nie jest oficjalnie wypuszczony, jak coś to daj maila na priv to wyślę plik :)
Wosho
Posty: 1439
Rejestracja: 01 gru 2011, 13:15
Has thanked: 177 times
Been thanked: 141 times

Re: Dune: Imperium (Paul Dennen)

Post autor: Wosho »

Gdybys ktos chcial to szukamy jednej osoby na online testy piątek 20 na ttsie :)

Edit: jest chetny wiec jak cos to rezerwowego szukamy :)
Awatar użytkownika
Lucky Duck Games
Posty: 474
Rejestracja: 24 lut 2020, 13:28
Has thanked: 50 times
Been thanked: 1028 times

Re: Dune: Imperium (Paul Dennen)

Post autor: Lucky Duck Games »

dannte pisze: 11 gru 2020, 19:13 Dziś na BGG pojawił się specyficzny wątek: https://boardgamegeek.com/thread/255773 ... rn-feature

Nie pobierałem apek DireWolfa (ani Game Room ani DI companion), ale z tego wątku wynika, że tryb solo w DI będzie zawierać warianty, które będą do rozegrania tylko przy pomocy aplikacji. Rozumiem pragmatyczność takiego rozwiązania, ale nie do końca rozumiem formy przekazu. To jest jakiś oficjalny wariant? Czy jakaś implementacja house ruli?

@Lucky Duck Games: macie jakieś stanowisko w tej sprawie? Czy będziecie też lokalizować aplikację? Albo czy po prostu wiecie coś więcej, co nie zostało jeszcze ogłoszone dotyczące trybu dla jednego gracza?


Ja to odebrałem w ten sposób (poprawcie mnie jeśli się mylę): gracze narzekali, że w trybie solo bot nie robi nic z kartami do pozyskania, więc nie ma żadnej rywalizacji o dobre karty z tzw. Imperium Row, ani nie ma przemiału słabych (niepasujących graczowi) kart. Więc wydawca postanowił dodać taki wariant do aplikacji i zdecydował, że będzie też rozwijał aplikację o przyszłe warianty.

Osobiście, chciałem uniknąć korzystania z aplikacji, ale jeśli chciałbym "mieć wszystko" do gry, to chyba się bez niej nie obejdzie? A może jest w planach wypuszczenie wersji analogowych tych wariantów?
Apka będzie tłumaczona na PL. Czekamy na finalne teksty, powinny być dostępne styczeń/luty.
Apka jest opcjonalna i żeby grać solo nie będzie potrzebna, należy ją traktować bardziej jako urozmaicenie.
Co do kart specjalnej - zdecydowaliśmy się na Jessikę (wydawcy mogli sobie wybrać 1 z 2 kart).

Obrazek
Fojtu
Posty: 3379
Rejestracja: 10 maja 2014, 14:02
Has thanked: 557 times
Been thanked: 1263 times

Re: Dune: Imperium (Paul Dennen)

Post autor: Fojtu »

Lucky Duck Games pisze: 16 gru 2020, 13:59 ..
Czy polska wersja będzie miała poprawiony misprint "Missionaria Protectiva"?
Awatar użytkownika
Lucky Duck Games
Posty: 474
Rejestracja: 24 lut 2020, 13:28
Has thanked: 50 times
Been thanked: 1028 times

Re: Dune: Imperium (Paul Dennen)

Post autor: Lucky Duck Games »

Oczywiście. Oto dowody :)

Obrazek
dannte
Posty: 727
Rejestracja: 15 paź 2018, 21:52
Lokalizacja: Elbląg
Has thanked: 103 times
Been thanked: 422 times

Re: Dune: Imperium (Paul Dennen)

Post autor: dannte »

Lucky Duck Games pisze: 16 gru 2020, 13:59Co do kart specjalnej - zdecydowaliśmy się na Jessikę (wydawcy mogli sobie wybrać 1 z 2 kart).
Z ciekawości: a jaką mieliście alternatywę? Nie słyszałem nic o innych kartach promo, a nie mogę nic takiego znaleźć...
Awatar użytkownika
Lucky Duck Games
Posty: 474
Rejestracja: 24 lut 2020, 13:28
Has thanked: 50 times
Been thanked: 1028 times

Re: Dune: Imperium (Paul Dennen)

Post autor: Lucky Duck Games »

dannte pisze: 16 gru 2020, 14:45
Lucky Duck Games pisze: 16 gru 2020, 13:59Co do kart specjalnej - zdecydowaliśmy się na Jessikę (wydawcy mogli sobie wybrać 1 z 2 kart).
Z ciekawości: a jaką mieliście alternatywę? Nie słyszałem nic o innych kartach promo, a nie mogę nic takiego znaleźć...
Karta Fremenów - Thumper.
"Double the bonus spice you harvest with this agent"
Koszt 3, przy odkryciu +1 do zakupu, 1+przyprawa.
Awatar użytkownika
mmag
Posty: 1147
Rejestracja: 02 lut 2016, 18:08
Has thanked: 413 times
Been thanked: 254 times

Re: Dune: Imperium (Paul Dennen)

Post autor: mmag »

Tak jeszcze zbierając wszystkie informacje do kupy - gra będzie do kupienia/zamówienia w preorderze w polskiej wersji, z dołożoną kartą promo Jessiki oraz dostępnym dodatkiem Deluxe Upgrade Pack?
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8740
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2651 times
Been thanked: 2332 times

Re: Dune: Imperium (Paul Dennen)

Post autor: Curiosity »

Pytania o zasady proszę zadawać w dedykowanym temacie.
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
Awatar użytkownika
Lomik
Posty: 96
Rejestracja: 21 sie 2017, 21:35
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 8 times
Been thanked: 18 times

Re: Dune: Imperium - zasady

Post autor: Lomik »

@Lucky Duck Games

Czy przed preorderem pojawią się jakieś dodatkowe zdjęcia Deluxe Seta? w szczególności rzeczywistego wykonania modeli i insertów
Paskuder
Posty: 725
Rejestracja: 18 gru 2016, 13:22
Lokalizacja: Skawina
Has thanked: 118 times
Been thanked: 141 times

Re: Dune: Imperium (Paul Dennen)

Post autor: Paskuder »

Czy ja dobrze zrozumiałem że pudło z upgrade pack pomieści też elementy podstawki tak żeby tylko jedna paczka stała na półce?
crus221 - "Teraz pytanie czy sprzedać nerkę dla gry..."
olsszak - "Swoją drogą po ile nerka teraz?"
crus221 - "Jeden Lords of Hellas lub dwie Kawerny"
Awatar użytkownika
Atamán
Posty: 1342
Rejestracja: 13 kwie 2010, 12:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 552 times
Been thanked: 281 times

Re: Dune: Imperium (Paul Dennen)

Post autor: Atamán »

Paskuder pisze: 17 gru 2020, 13:43 Czy ja dobrze zrozumiałem że pudło z upgrade pack pomieści też elementy podstawki tak żeby tylko jedna paczka stała na półce?
Takie jest założenie / obietnica oryginalnego wydawcy. Na wizualizacjach pudło wygląda na 2x grubsze.
Awatar użytkownika
tomp
Posty: 2086
Rejestracja: 26 kwie 2020, 21:49
Has thanked: 275 times
Been thanked: 432 times

Re: Dune: Imperium (Paul Dennen)

Post autor: tomp »

Atamán pisze: 18 gru 2020, 11:14
Paskuder pisze: 17 gru 2020, 13:43 Czy ja dobrze zrozumiałem że pudło z upgrade pack pomieści też elementy podstawki tak żeby tylko jedna paczka stała na półce?
Takie jest założenie / obietnica oryginalnego wydawcy. Na wizualizacjach pudło wygląda na 2x grubsze.
Mi bardziej pasowałoby od razu kupić 1 "big box" ze wszystkim, nikt od oryginalnego wydawcy nie wpadł na taki prosty pomysł ?
Zachęcam do poznania skali ocen BGG
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 929 times

Re: Dune: Imperium (Paul Dennen)

Post autor: rattkin »

Na całe szczęście nie, tam są ludzie myślący, którzy chcą zarobić.
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 10923
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3356 times
Been thanked: 3217 times

Re: Dune: Imperium (Paul Dennen)

Post autor: japanczyk »

tomp pisze: 18 gru 2020, 11:43 Mi bardziej pasowałoby od razu kupić 1 "big box" ze wszystkim, nikt od oryginalnego wydawcy nie wpadł na taki prosty pomysł ?
Jest jedna wada takiego rozwiazania - nie kazdy chce od razu edycje deluxe i nie kazdy luybi big boxy
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10022
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1307 times

Re: Dune: Imperium (Paul Dennen)

Post autor: rastula »

japanczyk pisze: 18 gru 2020, 12:19
tomp pisze: 18 gru 2020, 11:43 Mi bardziej pasowałoby od razu kupić 1 "big box" ze wszystkim, nikt od oryginalnego wydawcy nie wpadł na taki prosty pomysł ?
Jest jedna wada takiego rozwiazania - nie kazdy chce od razu edycje deluxe i nie kazdy luybi big boxy

lubi, nie lubi...ja nie chcę wydawać na grę 400 zł :). A z drewienkiem raczej kupię...
ODPOWIEDZ