Pan Lodowego Ogrodu - pytania i wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
asd123
Posty: 67
Rejestracja: 18 gru 2016, 11:58
Has thanked: 5 times

Re: Pan Lodowego Ogrodu

Post autor: asd123 »

Cześć,
Trzy pytania o zasadach ode mnie:
1) Czy zbieranie znaczników neutralnych przez Vuko w wariancie zaawansowanym jest jedyną sytuacją w której znaczniki umieszczone na początku gry się przemieszczają lub są dokładane?
2) O ile ikonografia na planszy jest w większości dla mnie zrozumiała, mam jedną wątpliwość. Co przy aktywacji jednostek oznacza "+1" i żeton "F" na końcu? Czy jest to oznaczenie, że za zbicie jednostki dostajemy punkty czy oznacza coś jeszcze?
3) Rozumiem, że każde uroczysko w regionie dodaje jeden żeton do puli żetonów czynnika M z punktacji regionu czy jest to dodatkowy dostępny żeton. Czyli np. mamy żeton punktacji z oznaczeniem 0 czynnika M, 2 złote gwichty, 1 populacja. W takim wypadku 1 gracz z największą dominacją pobiera np. 2 złota i pozostałe zasoby zostają dla dwóch kolejnych graczy posiadających odpowiednią dominację w regionie?
Awatar użytkownika
yaro_
Posty: 274
Rejestracja: 31 gru 2018, 09:44
Lokalizacja: Radzionków
Has thanked: 64 times
Been thanked: 109 times

Re: Pan Lodowego Ogrodu

Post autor: yaro_ »

asd123 pisze: 24 lut 2020, 09:23 Cześć,
Trzy pytania o zasadach ode mnie:
1) Czy zbieranie znaczników neutralnych przez Vuko w wariancie zaawansowanym jest jedyną sytuacją w której znaczniki umieszczone na początku gry się przemieszczają lub są dokładane?
2) O ile ikonografia na planszy jest w większości dla mnie zrozumiała, mam jedną wątpliwość. Co przy aktywacji jednostek oznacza "+1" i żeton "F" na końcu? Czy jest to oznaczenie, że za zbicie jednostki dostajemy punkty czy oznacza coś jeszcze?
3) Rozumiem, że każde uroczysko w regionie dodaje jeden żeton do puli żetonów czynnika M z punktacji regionu czy jest to dodatkowy dostępny żeton. Czyli np. mamy żeton punktacji z oznaczeniem 0 czynnika M, 2 złote gwichty, 1 populacja. W takim wypadku 1 gracz z największą dominacją pobiera np. 2 złota i pozostałe zasoby zostają dla dwóch kolejnych graczy posiadających odpowiednią dominację w regionie?
1. Tak. Aczkolwiek nie pamiętam jak to było z zamykaniem regionu, czy zostawały tam czy się je przesuwało do sąsiedniego.
2. To punkty zwycięstwa
3. To jest dodatkowy żeton dla gracza który tam wygrywa.
Awatar użytkownika
Col. Frost
Posty: 256
Rejestracja: 15 lis 2015, 17:40
Lokalizacja: Głogów
Has thanked: 8 times
Been thanked: 50 times

Re: Pan Lodowego Ogrodu

Post autor: Col. Frost »

yaro_ pisze: 24 lut 2020, 12:401. Tak. Aczkolwiek nie pamiętam jak to było z zamykaniem regionu, czy zostawały tam czy się je przesuwało do sąsiedniego.
Usuwa się je z gry ;)
osa1908
Posty: 260
Rejestracja: 15 maja 2016, 15:42
Has thanked: 88 times
Been thanked: 11 times

Re: Pan Lodowego Ogrodu

Post autor: osa1908 »

Mam pytanie czy sam Ciern moze zdominowac region bez znacznikow wplywu,lub jednostek specialch.Poprostu stoi sam z zetonami uroczyska czy moze je wchlonac.
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1725
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 112 times
Been thanked: 85 times

Re: Pan Lodowego Ogrodu

Post autor: Tomzaq »

osa1908 pisze: 03 paź 2020, 12:52 Mam pytanie czy sam Ciern moze zdominowac region bez znacznikow wplywu,lub jednostek specialch.Poprostu stoi sam z zetonami uroczyska czy moze je wchlonac.
O ile pamiętam Cierń nie liczy się do dominacji więc moim zdaniem nie.
Who is John Galt?
Posiadam
Awatar użytkownika
DarkSide
Posty: 3035
Rejestracja: 07 sty 2013, 15:12
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 573 times
Been thanked: 239 times

Re: Pan Lodowego Ogrodu

Post autor: DarkSide »

osa1908 pisze: 03 paź 2020, 12:52 Mam pytanie czy sam Ciern moze zdominowac region bez znacznikow wplywu,lub jednostek specialch.Poprostu stoi sam z zetonami uroczyska czy moze je wchlonac.
Cierń nie liczy się przy dominacjach. Cierń służy tylko do oznaczenia regionu, w którym "urzęduje" Van Dyken i gdzie dochodzi do wchłania uroczysk.
W idealnym świecie planszówkowym wszystkie eurasy ociekają klimatem, a wszystkie ameri mają przejrzyste zasady i nie potrzebują FAQ

Sprzedam gry
Moje zniżki Planszostrefa -10%, ALEplanszówki -3%
Awatar użytkownika
lotheg
Posty: 795
Rejestracja: 11 paź 2017, 10:25
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 271 times
Been thanked: 276 times

Re: Pan Lodowego Ogrodu

Post autor: lotheg »

Czy kafle Vuko dajecie w kolejności na nich napisanej, czyli od 1 do 4 i tylko losujecie stronę ze strzałką lub bez czy w dowolnej kolejności?
Kanban to najlepszy Vital, a Trajan jest lepszy od Zamków.
Wishlista
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1725
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 112 times
Been thanked: 85 times

Re: Pan Lodowego Ogrodu

Post autor: Tomzaq »

W pierwszej grze z kaflami Vuko sugeruję po kolei. Później losowo.
Who is John Galt?
Posiadam
Awatar użytkownika
lotheg
Posty: 795
Rejestracja: 11 paź 2017, 10:25
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 271 times
Been thanked: 276 times

Re: Pan Lodowego Ogrodu

Post autor: lotheg »

Mam za sobą 17 partii w PLO. Co prawda z kaflami tylko kilka z nich, ale moje pytanie bardziej dotyczy tego czy numerki na nich są tylko do łatwiejszej identyfikacji czy może sugerują kolejność...jednak teraz widzę, że na bonusowych są numerki 5-8, więc nie sugerują kolejności - sam sobie odpowiedziałem :)
Kanban to najlepszy Vital, a Trajan jest lepszy od Zamków.
Wishlista
Awatar użytkownika
Fyei
Posty: 393
Rejestracja: 13 lut 2018, 11:49
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 56 times
Been thanked: 165 times

Re: Pan Lodowego Ogrodu

Post autor: Fyei »

Jak na razie trzy rozgrywki za mną, ale muszę się upewnić co do jednego ;).
Czy dobrze rozumiem, że aby Callo zamknęła dwa regiony, to co najmniej dwukrotnie musi powołać Koszmar na planszę?
"Jego zdaniem fakt, że osoba nieznająca ani jednej reguły gry zawsze wygrywa, oznaczał, że same te zasady zawierają jakiś poważny błąd"
Awatar użytkownika
lotheg
Posty: 795
Rejestracja: 11 paź 2017, 10:25
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 271 times
Been thanked: 276 times

Re: Pan Lodowego Ogrodu

Post autor: lotheg »

Fyei pisze: 07 gru 2020, 20:56 Jak na razie trzy rozgrywki za mną, ale muszę się upewnić co do jednego ;).
Czy dobrze rozumiem, że aby Callo zamknęła dwa regiony, to co najmniej dwukrotnie musi powołać Koszmar na planszę?
Koszmarem nazywasz jednostkę 3 poziomu czy żeton koszmaru, który ta jednostka wrzuca do regionu jeśli Callo zdominuje region, w którym ona przebywa?
Jeśli to pierwsze to odpowiedź brzmi: wcale nie :) Koszmar zwany brokułem wrzuca dwa żetony koszmaru do regionu (po dwukrotnym zdominowaniu), a potem ewakuuje się do innego regionu. W tym czasie Faun (jednostka 2 poziomu) zamyka - oczywiście o ile zdominuje.
Kanban to najlepszy Vital, a Trajan jest lepszy od Zamków.
Wishlista
Awatar użytkownika
Fyei
Posty: 393
Rejestracja: 13 lut 2018, 11:49
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 56 times
Been thanked: 165 times

Re: Pan Lodowego Ogrodu

Post autor: Fyei »

lotheg pisze: 07 gru 2020, 22:18 Koszmarem nazywasz jednostkę 3 poziomu czy żeton koszmaru, który ta jednostka wrzuca do regionu jeśli Callo zdominuje region, w którym ona przebywa?
Jeśli to pierwsze to odpowiedź brzmi: wcale nie :) Koszmar zwany brokułem wrzuca dwa żetony koszmaru do regionu (po dwukrotnym zdominowaniu), a potem ewakuuje się do innego regionu. W tym czasie Faun (jednostka 2 poziomu) zamyka - oczywiście o ile zdominuje.
Koszmar to jednostka ;). Tyle, że właśnie według instrukcji Koszmar vel brokuł wrzuca żeton koszmaru (zakładam, że drugi) w fazie dominacji po czym następuje automatycznie zamknięcie regionu przez fauna, który już tam stoi i wtedy wszystko prócz rzeczonego fauna ginie.

Edit: Dobra, po temacie. Wystarczyło, żeby kolega non stop nie trzymał brokuła z faunem, to by mu warzywko nie zginęło przy zamykaniu pierwszego regionu :D. Ale i tak dzięki ;).
"Jego zdaniem fakt, że osoba nieznająca ani jednej reguły gry zawsze wygrywa, oznaczał, że same te zasady zawierają jakiś poważny błąd"
asd123
Posty: 67
Rejestracja: 18 gru 2016, 11:58
Has thanked: 5 times

Re: Pan Lodowego Ogrodu

Post autor: asd123 »

Po dłuższym czasie wróciłem do gry i przypomniałem sobie instrukcję. Mam wątpliwości co do akcji wpływu. Czy za dwa żetony populacji mogę umieścić dwa znaczniki w jednym obszarze czy muszą to być dwa różne? W instrukcji jest użyta liczba mnoga, nie wiem czy celowo.

Intuicyjnie zakładam że mogę, ale nie pamiętam jak graliśmy i szukam potwierdzenia lub negacji.
Awatar użytkownika
lotheg
Posty: 795
Rejestracja: 11 paź 2017, 10:25
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 271 times
Been thanked: 276 times

Re: Pan Lodowego Ogrodu

Post autor: lotheg »

Możesz w tym samym albo w różnych.
Dodatkowo, bo ludzie często o tym zapominają: przy akcji przemieszczenia możesz zapłacić dwa złote gwichty i przemieścić się do sąsiedniego dwoma jednostkami/kostkami wpływu albo jedną jednostką/kostką o 2 regiony.
Kanban to najlepszy Vital, a Trajan jest lepszy od Zamków.
Wishlista
pawwda
Posty: 20
Rejestracja: 18 sty 2020, 10:59
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Pan Lodowego Ogrodu

Post autor: pawwda »

pytanie....
w fazie aktywacji jednostek , ruch jednostek ( mających zdolność "szybkosc" ) odbywa się :
a) w kolejności graczy ustalonej na torze
b) w odwrotnej kolejności graczy ustalonej na torze
w zasadach ani w FAQ nic na ten temat nie mogę znalesc a ten kto ostatni wykonuje ruch ma jak sie domyślacie duże znaczenie :)
Awatar użytkownika
Fyei
Posty: 393
Rejestracja: 13 lut 2018, 11:49
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 56 times
Been thanked: 165 times

Re: Pan Lodowego Ogrodu

Post autor: Fyei »

pawwda pisze: 26 sty 2021, 21:18 pytanie....
w fazie aktywacji jednostek , ruch jednostek ( mających zdolność "szybkosc" ) odbywa się :
a) w kolejności graczy ustalonej na torze
b) w odwrotnej kolejności graczy ustalonej na torze
w zasadach ani w FAQ nic na ten temat nie mogę znalesc a ten kto ostatni wykonuje ruch ma jak sie domyślacie duże znaczenie :)
Z tego co pamiętam, to zgodnie z kolejnością.
"Jego zdaniem fakt, że osoba nieznająca ani jednej reguły gry zawsze wygrywa, oznaczał, że same te zasady zawierają jakiś poważny błąd"
pawwda
Posty: 20
Rejestracja: 18 sty 2020, 10:59
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Pan Lodowego Ogrodu

Post autor: pawwda »

No to beznadziejnie to wyglada z perspektywy 1 gracza, bonus na starcie _wybor akcji_ a pozniej sie martw :)
Awatar użytkownika
Namurenai
Posty: 566
Rejestracja: 03 sty 2017, 12:17
Lokalizacja: Warszawa (Mokotów)
Has thanked: 378 times
Been thanked: 214 times

Re: Pan Lodowego Ogrodu

Post autor: Namurenai »

Fyei pisze: 27 sty 2021, 09:05 pytanie....
w fazie aktywacji jednostek , ruch jednostek ( mających zdolność "szybkosc" ) odbywa się :
a) w kolejności graczy ustalonej na torze
b) w odwrotnej kolejności graczy ustalonej na torze
w zasadach ani w FAQ nic na ten temat nie mogę znalesc a ten kto ostatni wykonuje ruch ma jak sie domyślacie duże znaczenie
Tak jak odpisał Fyei, zgodnie z kolejnością graczy.
pawwda pisze: 27 sty 2021, 14:16 No to beznadziejnie to wyglada z perspektywy 1 gracza, bonus na starcie _wybor akcji_ a pozniej sie martw :)
Znaczy... Możliwość ustawienia się na akcjach tak, żeby grać reaktywnie + być może czynić dwa razy (jeśli ktoś tam nie pójdzie po tym jak Ty wybierzesz tę akcję) to dla Ciebie za mały bonus? :D
I ile jednostek na mapie posiada szybkość w Waszych rozgrywkach? :)
pawwda
Posty: 20
Rejestracja: 18 sty 2020, 10:59
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Pan Lodowego Ogrodu

Post autor: pawwda »

Ostatnia gra az 3 frakcje mialy szybkosc na swoich jednostkach pod koniec gry i robilo sie ciekawie na planszy zwlaszcza ze wszystkie mogly zakonczyc gre przez swoje cele indywidualne.

Tak z innej beczki, jesli drakary moga zabierac zetony i mozna zabijac kostki, ktore tymczasowo sa "pod opieka" Vuko czyli wyłączone z fazy dominacji to tak samo Faun moze zamieniać je, jesli zieloni maja dominacje?
Awatar użytkownika
lotheg
Posty: 795
Rejestracja: 11 paź 2017, 10:25
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 271 times
Been thanked: 276 times

Re: Pan Lodowego Ogrodu

Post autor: lotheg »

pawwda pisze: 28 sty 2021, 14:32

Tak z innej beczki, jesli drakary moga zabierac zetony i mozna zabijac kostki, ktore tymczasowo sa "pod opieka" Vuko czyli wyłączone z fazy dominacji to tak samo Faun moze zamieniać je, jesli zieloni maja dominacje?
Tak
Kanban to najlepszy Vital, a Trajan jest lepszy od Zamków.
Wishlista
pawwda
Posty: 20
Rejestracja: 18 sty 2020, 10:59
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Pan Lodowego Ogrodu

Post autor: pawwda »

jeszcze jedno pytanie o kostki wpływów ( małe)...
czy jeśli kostka zostanie zabita lub podmieniona przez Fauna to wraca do właściciela do puli gracza czy jest wyłączona z gry / odrzucona ?
Awatar użytkownika
lotheg
Posty: 795
Rejestracja: 11 paź 2017, 10:25
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 271 times
Been thanked: 276 times

Re: Pan Lodowego Ogrodu

Post autor: lotheg »

pawwda pisze: 21 mar 2021, 13:07 jeszcze jedno pytanie o kostki wpływów ( małe)...
czy jeśli kostka zostanie zabita lub podmieniona przez Fauna to wraca do właściciela do puli gracza czy jest wyłączona z gry / odrzucona ?
Wraca do puli właściciela.
Kanban to najlepszy Vital, a Trajan jest lepszy od Zamków.
Wishlista
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1725
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 112 times
Been thanked: 85 times

Re: Pan Lodowego Ogrodu - pytania i wątpliwości

Post autor: Tomzaq »

Czy jednostka z poziomu 2 zadaje dwa obrażenia czy 1?
Who is John Galt?
Posiadam
Awatar użytkownika
yaro_
Posty: 274
Rejestracja: 31 gru 2018, 09:44
Lokalizacja: Radzionków
Has thanked: 64 times
Been thanked: 109 times

Re: Pan Lodowego Ogrodu - pytania i wątpliwości

Post autor: yaro_ »

Tomzaq pisze: 22 wrz 2022, 19:05 Czy jednostka z poziomu 2 zadaje dwa obrażenia czy 1?
Jednostka zadaje tyle obrażeń ile ma czaszek w zdolnościach.
Zwykle jest to 0 lub 1, jako że tylko jednostki 3 poziomu mogą mieć dwie takie same zdolności.
Wyjątkiem są Kraby które są 1 poz. a zadają 2 obrażenia.
Awatar użytkownika
Dobre Serce
Posty: 4
Rejestracja: 31 sty 2014, 15:00
Lokalizacja: Leszno
Has thanked: 11 times
Kontakt:

Re: Pan Lodowego Ogrodu - pytania i wątpliwości

Post autor: Dobre Serce »

Ile czynnika M kosztuje przywołanie dajmy na to jednostki poziomu 3? Jeden żeton czy trzy?
ODPOWIEDZ