The Shores of Tripoli (Kevin Bertram)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
mk20336
Posty: 1551
Rejestracja: 02 sty 2019, 09:46
Has thanked: 72 times
Been thanked: 437 times
Kontakt:

The Shores of Tripoli (Kevin Bertram)

Post autor: mk20336 »

Tytuł: The Shores of Tripoli
Wydawnictwo: Fort Circle Games
Autor: Kevin Bertram
Ilość graczy: 1-2
Tematyka: bardzo sympatyczna planszówka o tematyce pirackiej, z dużą dozą asymetrii i świetnej mechanice opartej o karty. A jednocześnie bardzo ciekawa lekcja historii.

Linki:
===BGG
===Pierwsze rozgrywki i pierwsze wrażenia (mój blog): LINK

Obrazek

Więcej wkrótce!
Mój blog, serdecznie zapraszam!
https://theboardgameschronicle.com/
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4636
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1027 times
Been thanked: 1944 times

Re: The Shores of Tripoli (K.Bertram)

Post autor: warlock »

Od kilku dni szukam tej gry i pustki...
Awatar użytkownika
AnimusAleonis
Posty: 1775
Rejestracja: 17 paź 2018, 17:03
Been thanked: 251 times

Re: The Shores of Tripoli (K.Bertram)

Post autor: AnimusAleonis »

warlock pisze: 20 gru 2020, 17:42 Od kilku dni szukam tej gry i pustki...
Obawiam się że szybko to się nie zmieni...
Kevin sam wydaje i sprzedaje swe gry, i poza KS-em, tym zamówieniem zbiorowym które robiłem, lub bezpośrednio z jego strony (LINK) tytuły Fort Circle Games raczej nie będą się pojawiały w sklepach... a i z tego co mówił gdy ostatnio rozmawialiśmy kopie Tripoli które miał w europiejskim magazynie mu się wyprzedały, więc na ten moment zostaje tylko zamówienie od niego z wysyłką z US, co wyjdzie pewnie słono... no albo Geek Market....
... ALE ... jest światełko w tunelu :D
Na początku nowego roku planuje wydanie kolejnych dwóch tytułów: Votes for Women (LINK) i The Halls of Montezuma (LINK), która będzie jakoby drugą częścią gier o początkach US Marines po Shores of Tripoli.
Obydwie zapowiadają się bardzo dobrze, i już wstępnie rozmawiałem z nim o kolejnym zamówieniu grupowym do nas, którego to szczegóły będziemy finalizaować po nowym roku, ale jest spora szansa że przy okazji da się też dołożyć egzemplarze Shores do zamówienia :)

A co do samego Shores of Tripoli, nie ma co się zbytnio rozpisywać: świetna gra i kropka.
Kevin ewidentnie włożył dużo pracy i w samą mechanikę ale też i odrobił lekcje z historii i powiązanie mechaniki i tematu jest bardzo dobrze zrobione co czuć i widać podczas rozgrywki, np. w kartach "zdarzeń". Poza tym sama gra jest jedną z tych w które można od razu grać i zgłębiać, chyba od pierwszego otworzenia pudełka, set-up i wytłuamczenie reguł zajeło nam 20 minut, potem już tylko graliśmy. Partie są szybkie, powiedziałbym że teraz zajmują nam tak 30-45 minut, i zawsze gramy dwie, zamieniając się stronami, czyli "sesja" zajmuje nam około 60-90 minut, i czas naprawdę szybko leci. Dużo ciekawych decyzji taktycznych, wystarczająco różnych dróg do zwycięstwa i tym też decyzji strategicznych, także "replayability" na bardzo wysokim poziomie.
Summa summarum: bardzo polecam :)
Expat który przeprowadził się do Polski rok temu, uczy się polskiego od trochę ponad roku - z góry przepraszam za jakiekolwiek gafy ortograficzne i gramatyczne i proszę o wyrozumiałość :D
mikkel.gg
Posty: 17
Rejestracja: 16 sty 2020, 16:49
Has thanked: 2 times
Been thanked: 5 times

Re: The Shores of Tripoli (K.Bertram)

Post autor: mikkel.gg »

AnimusAleonis pisze: 20 gru 2020, 21:45
Na początku nowego roku planuje wydanie kolejnych dwóch tytułów: Votes for Women (LINK) i The Halls of Montezuma (LINK), która będzie jakoby drugą częścią gier o początkach US Marines po Shores of Tripoli.
Obydwie zapowiadają się bardzo dobrze, i już wstępnie rozmawiałem z nim o kolejnym zamówieniu grupowym do nas, którego to szczegóły będziemy finalizaować po nowym roku, ale jest spora szansa że przy okazji da się też dołożyć egzemplarze Shores do zamówienia :)
To daj znać jak już będziesz coś więcej wiedział/otwierał zamówienie, bo nie ukrywam, że jestem baaaardzo zainteresowany 😁
Awatar użytkownika
AnimusAleonis
Posty: 1775
Rejestracja: 17 paź 2018, 17:03
Been thanked: 251 times

Re: The Shores of Tripoli (K.Bertram)

Post autor: AnimusAleonis »

mikkel.gg pisze: 22 gru 2020, 19:00 To daj znać jak już będziesz coś więcej wiedział/otwierał zamówienie, bo nie ukrywam, że jestem baaaardzo zainteresowany 😁
Będę będę :D

I komplentnie rozumiem niecierpliwość, bo gra jest świetna, ale trzeba będzie się uzbroić pewnie w cierpliwość bo w tym momencie są reczej na etapie decyzji produkcyjnych/logistycznych niż na etapie robiernia wysyłek itd.

Jednak jak tylko będzie cokolwiek na tyle konretnego by zbierać grupowe będę dawał znać :)
Expat który przeprowadził się do Polski rok temu, uczy się polskiego od trochę ponad roku - z góry przepraszam za jakiekolwiek gafy ortograficzne i gramatyczne i proszę o wyrozumiałość :D
mk20336
Posty: 1551
Rejestracja: 02 sty 2019, 09:46
Has thanked: 72 times
Been thanked: 437 times
Kontakt:

Re: The Shores of Tripoli (K.Bertram)

Post autor: mk20336 »

AnimusAleonis pisze: 20 gru 2020, 21:45 A co do samego Shores of Tripoli, nie ma co się zbytnio rozpisywać: świetna gra i kropka.
Kevin ewidentnie włożył dużo pracy i w samą mechanikę ale też i odrobił lekcje z historii i powiązanie mechaniki i tematu jest bardzo dobrze zrobione co czuć i widać podczas rozgrywki, np. w kartach "zdarzeń". Poza tym sama gra jest jedną z tych w które można od razu grać i zgłębiać, chyba od pierwszego otworzenia pudełka, set-up i wytłuamczenie reguł zajeło nam 20 minut, potem już tylko graliśmy. Partie są szybkie, powiedziałbym że teraz zajmują nam tak 30-45 minut, i zawsze gramy dwie, zamieniając się stronami, czyli "sesja" zajmuje nam około 60-90 minut, i czas naprawdę szybko leci. Dużo ciekawych decyzji taktycznych, wystarczająco różnych dróg do zwycięstwa i tym też decyzji strategicznych, także "replayability" na bardzo wysokim poziomie.
Summa summarum: bardzo polecam :)
Zgadzam się w 100%. Rzadko widuje się tak dopracowane i doszlifowane w ostatnim detalu planszówki. Sugeruję już planować sobie fundusze na Montezumę :)
Mój blog, serdecznie zapraszam!
https://theboardgameschronicle.com/
mikkel.gg
Posty: 17
Rejestracja: 16 sty 2020, 16:49
Has thanked: 2 times
Been thanked: 5 times

Re: The Shores of Tripoli (Kevin Bertram)

Post autor: mikkel.gg »

Na planszomanii gra jest dostępna, ale niestety w zaporowej jak dla mnie cenie
Awatar użytkownika
Coen
Posty: 2492
Rejestracja: 14 wrz 2011, 11:38
Lokalizacja: Warszawa, Sulejówek
Has thanked: 423 times
Been thanked: 126 times

Re: The Shores of Tripoli (Kevin Bertram)

Post autor: Coen »

Masakra, cena zupełnie zaporowa. Również w stosunku do ilości tego co się dostaje.
Dam linka, żeby nikt nie musiał szukać ;)
https://www.planszomania.pl/wojenne/200 ... ipoli.html
Mam takie gry,
a zastanawiam się jeszcze nad tymi
ⓘ 𝗢𝗳𝗳𝗶𝗰𝗶𝗮𝗹 𝘀𝗼𝘂𝗿𝗰𝗲𝘀 𝘀𝘁𝗮𝘁𝗲𝗱 𝘁𝗵𝗮𝘁 𝘁𝗵𝗶𝘀 𝗶𝘀 𝗳𝗮𝗹𝘀𝗲 𝗮𝗻𝗱 𝗺𝗶𝘀𝗹𝗲𝗮𝗱𝗶𝗻𝗴
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4636
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1027 times
Been thanked: 1944 times

Re: The Shores of Tripoli (Kevin Bertram)

Post autor: warlock »

Dzięki za cynk Panowie, łyknąłem po zaporowej cenie bo czaiłem się na ten tytuł już zbyt długo :D. Jak nie podejdzie to obiecuję odsprzedać za lepsze pieniądze ;).
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4636
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1027 times
Been thanked: 1944 times

Re: The Shores of Tripoli (Kevin Bertram)

Post autor: warlock »

Trzy partie rozegrane w nieco ponad półtorej godziny. Bardzo ciekawa CDG, ale (przynajmniej na początku) szalenie frustrująca dla strony amerykańskiej - trzy razy dostałem straszne baty, mimo prób zmiany strategii :D. Za dużo frontów, za malo opcji na kontry, a przy dobrych rzutach gracza Trypolisu zasoby złota topnieją w zastraszającym tempie. ;)

Bardzo duża losowość, ale równiez ogromne emocje ;). Przy kolejnej sesji spróbuję zmienić strategię, może da się zagrac inaczej - przeanalizuję swoje błędy i wyciągnę wnioski :). Ewentualnie zmienimy strony i kumpel pokaże mi, że po prostu jestem w to cienki albo nie umiem rzucać k6 :D.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4636
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1027 times
Been thanked: 1944 times

Re: The Shores of Tripoli (Kevin Bertram)

Post autor: warlock »

Najpóźniej jutro skończę tłumaczenie kart ;). Zapytałem twórcę, czy mogę wykorzystać pliki kart wrzucone przez niego na BGG jako szablon dla tłumaczeń (wsuwki byłyby bardzo estetyczne), ale mi nie odpisuje, więc wątpię czy będę mógł je wrzucić na BGG w takiej ładnej formie.

Nawiasem mówiąc, podpytam szanownych państwa:
Pirate Raid - lepiej brzmi Atak Piratów czy Najazd Piratów? W akcji tematycznie chodzi o łupienie statków handlowych. Najazd kojarzy mi się bardziej z taką inwazją lądową, dlatego raczej skłaniam się ku "atakowi" (mimo wszystko oddaje sens).
Awatar użytkownika
vinnichi
Posty: 2390
Rejestracja: 17 sty 2014, 00:16
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1297 times
Been thanked: 789 times
Kontakt:

Re: The Shores of Tripoli (Kevin Bertram)

Post autor: vinnichi »

Albo Łupienie bez słowa pirat. Czy będzie niezrozumiale?
kręcimy wąsem na dobre gry
you tube
discord
Lipa
Posty: 163
Rejestracja: 10 paź 2005, 19:18
Lokalizacja: Morąg, pobliże Olsztyna
Has thanked: 8 times
Been thanked: 7 times

Re: The Shores of Tripoli (Kevin Bertram)

Post autor: Lipa »

Albo Piracka Rejza.
Jak jest jedno wejście, to nie ma wyjścia
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4636
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1027 times
Been thanked: 1944 times

Re: The Shores of Tripoli (Kevin Bertram)

Post autor: warlock »

Lipa pisze: 25 sty 2021, 09:26 Albo Piracka Rejza.
Świetne słowo, ale jak zgłębiam temat to rejza chyba była nacechowana religijnie, a tu chodzi o czysto ekonomiczne kwestie ;).

Zastanawiam się co będzie brzmiało bardziej "po ludzku" w kontekście zdolności karty:
- Przeprowadź Atak Piratów
- Przeprowadź Najazd Piratów
- Wykonaj Łupienie

Atak jest taki "straightforward" że tak powiem, ale chyba oddaje sens ;). Wrzucę tu niedługo propozycję tłumaczeń pod publiczną debatę :D.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4636
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1027 times
Been thanked: 1944 times

Re: The Shores of Tripoli (Kevin Bertram)

Post autor: warlock »

//edit: gotowe tłumaczenie kilka postów niżej


Mam tylko problem z jednym tytułem karty, mianowicie Launch the „Intrepid”. Intrepid to był statek, który amerykanie wypełnili prochem i zdetonowali (zbyt wcześnie) w porcie ze statkami korsarzy. "Launch" w kontekście łodzi oznacza "zwoduj", ale w kontekście tej konkretnej łodzi może tu chodzić o jej "odpalenie", wypuszczenie w teren w celu zdetonowania. A zatem, czy Wysadź "Intrepid" czy Zwoduj "Intrepid" (efekt karty niszczy statki, więc może "wysadź"?) ;).
Ostatnio zmieniony 26 sty 2021, 00:23 przez warlock, łącznie zmieniany 1 raz.
Lehto1
Posty: 58
Rejestracja: 06 sty 2020, 17:44
Has thanked: 4 times
Been thanked: 11 times

Re: The Shores of Tripoli (Kevin Bertram)

Post autor: Lehto1 »

W kontekście akcji "wysadź" byłoby ok
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4636
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1027 times
Been thanked: 1944 times

Re: The Shores of Tripoli (Kevin Bertram)

Post autor: warlock »

No dobra, za zgodą autora przetłumaczyłem wszystkie karty do gry. Podsyłam do domowego wykorzystania i wsunięcia w koszulki z oryginałem ;).

Wiele kart odnosi się do miast/państw na planszy - zostawiłem ich nazwy po angielsku (kursywą), dla zachowania spójności z tekstem na planszy (mieszanie języków może wyglądać troszkę koślawo, ale plansza nie jest po polsku i chyba z dwojga złego lepiej postawić na spójność ;)). Postaram się wrzucić je również na BGG.

Karty trypolitańskie:
http://kawanaplansze.znadplanszy.pl/wp- ... -v.1.0.pdf (lub na BGG: https://boardgamegeek.com/filepage/2155 ... rty-pl-v10)
Karty amerykańskie: http://kawanaplansze.znadplanszy.pl/wp- ... -v.1.0.pdf (lub na BGG: https://boardgamegeek.com/filepage/2155 ... rty-pl-v10)

Dajcie znać jeśli znajdziecie tu babole ;).
Ostatnio zmieniony 27 sty 2021, 09:54 przez warlock, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
DarkSide
Posty: 3035
Rejestracja: 07 sty 2013, 15:12
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 573 times
Been thanked: 239 times

Re: The Shores of Tripoli (Kevin Bertram)

Post autor: DarkSide »

Jak warlock poleca, to nie ma bata, gra musi wbić na radar :mrgreen:
No a jak warlock zaczyna tłumaczyć karty do gry, to ja zaczynam wyciągać puste butelki z piwnicy i rozglądam się za skupem... :wink:
W idealnym świecie planszówkowym wszystkie eurasy ociekają klimatem, a wszystkie ameri mają przejrzyste zasady i nie potrzebują FAQ

Sprzedam gry
Moje zniżki Planszostrefa -10%, ALEplanszówki -3%
mk20336
Posty: 1551
Rejestracja: 02 sty 2019, 09:46
Has thanked: 72 times
Been thanked: 437 times
Kontakt:

Re: The Shores of Tripoli (Kevin Bertram)

Post autor: mk20336 »

The Shores of Tripoli – multiplayer mode – first impressions

Udało mi się nareszcie zagrać w Shores of Tripoli dwuosobowo. Moje bardzo pozytywne doświadczenia z wersji solo z tym tytułem potwierdziły się w 100%. Miłej lektury raportu z rozgrywki jak i mojej ocen gry.

LINK: The Shores of Tripoli – multiplayer mode – first impressions

Obrazek
Mój blog, serdecznie zapraszam!
https://theboardgameschronicle.com/
Awatar użytkownika
trabiniu
Posty: 232
Rejestracja: 18 gru 2013, 15:39
Been thanked: 1 time

Re: The Shores of Tripoli (Kevin Bertram)

Post autor: trabiniu »

Ekstra podchodzi mi ten tytuł. Bardzo ładnie wykonana (grafiki, stateczki), szybka, z masą ciekawych decyzji i zwrotów akcji. Co tura to człowiek ma ból głowy - co, jak i kiedy najlepiej zagrać ;).


Jest też wersja online (https://rally-the-troops.com), choć jak dla mnie rozgrywka traci wtedy masę uroku, plus chyba ma błąd dotyczący ruchu floty amerykańskiej (albo ja nie umiem dobrze przeklikać ustrojstwa - bo pozwala na ruszenie floty tylko z JEDNEJ lokacji :).
mk20336
Posty: 1551
Rejestracja: 02 sty 2019, 09:46
Has thanked: 72 times
Been thanked: 437 times
Kontakt:

Re: The Shores of Tripoli (Kevin Bertram)

Post autor: mk20336 »

The Shores of Tripoli – two very exciting games

Shores of Tripoli pozostaje niezmiennie jedną z moich ulubionych gier kierowanych kartami (Card Driven Games). Kolejne dwie sesje za mną - jeżeli jeszcze nie próbowaliście tego tytułu, naprawdę warto!

LINK: The Shores of Tripoli – two very exciting games

Obrazek
Mój blog, serdecznie zapraszam!
https://theboardgameschronicle.com/
mk20336
Posty: 1551
Rejestracja: 02 sty 2019, 09:46
Has thanked: 72 times
Been thanked: 437 times
Kontakt:

Re: The Shores of Tripoli (Kevin Bertram)

Post autor: mk20336 »

Shores of Tripoli (wyd. Fort Circle Games) - Recenzja

Od jutra zaczynamy pierwszy turniej w Shores of Tripoli. To dobra okazja, aby napisać recenzje o tym tytule i przedstawić czego można się po nim spodziewać. Miłej lektury!

LINK: [REVIEW] The Shores of Tripoli by Fort Circle Games

Obrazek
Mój blog, serdecznie zapraszam!
https://theboardgameschronicle.com/
Awatar użytkownika
Beowulfik
Posty: 274
Rejestracja: 30 sie 2019, 21:16
Has thanked: 204 times
Been thanked: 31 times

Re: The Shores of Tripoli (K.Bertram)

Post autor: Beowulfik »

AnimusAleonis pisze: 22 gru 2020, 21:14
mikkel.gg pisze: 22 gru 2020, 19:00 To daj znać jak już będziesz coś więcej wiedział/otwierał zamówienie, bo nie ukrywam, że jestem baaaardzo zainteresowany 😁
Będę będę :D

I komplentnie rozumiem niecierpliwość, bo gra jest świetna, ale trzeba będzie się uzbroić pewnie w cierpliwość bo w tym momencie są reczej na etapie decyzji produkcyjnych/logistycznych niż na etapie robiernia wysyłek itd.

Jednak jak tylko będzie cokolwiek na tyle konretnego by zbierać grupowe będę dawał znać :)
Czy coś z tej nowej zbiórki i kontaktu z Fort Circle Games wyszło lub wyjdzie? Sądząc z updatu KS, "Votes for Women" to chyba już wcześniej niż później, a "Halls of Montezuma" czai się w najbliższej przyszłości. Plus jeszcze nowe tytuły -> https://boardgamegeek.com/thread/293388 ... on-updates

Ja tylko potrzebuje się dowiedzieć, komu przelewać pieniądze. ;)
Awatar użytkownika
AndreV
Posty: 214
Rejestracja: 11 lis 2016, 07:13
Has thanked: 139 times
Been thanked: 50 times

Re: The Shores of Tripoli (Kevin Bertram)

Post autor: AndreV »

Jak coś też czekam na info o zbiorówce
Awatar użytkownika
Beowulfik
Posty: 274
Rejestracja: 30 sie 2019, 21:16
Has thanked: 204 times
Been thanked: 31 times

Re: The Shores of Tripoli (Kevin Bertram)

Post autor: Beowulfik »

Nic? :(
ODPOWIEDZ