Le Havre (Uwe Rosenberg)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Forcemaster
Posty: 105
Rejestracja: 21 cze 2017, 23:37
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 26 times
Been thanked: 60 times

Re: Le Havre (Uwe Rosenberg)

Post autor: Forcemaster »

dave8 pisze: 19 gru 2020, 14:02 Poprawili błąd na planszy z 1ed?
Powiedz jaki, inaczej ludzie, którzy dopiero teraz pierwszy raz będą oglądali grę nie będą w stanie odpowiedzieć.
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2790
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 350 times
Been thanked: 630 times

Re: Le Havre (Uwe Rosenberg)

Post autor: bogas »

Forcemaster pisze: 19 gru 2020, 14:19
dave8 pisze: 19 gru 2020, 14:02 Poprawili błąd na planszy z 1ed?
Powiedz jaki, inaczej ludzie, którzy dopiero teraz pierwszy raz będą oglądali grę nie będą w stanie odpowiedzieć.
Tez chętnie się dowiem co to za błąd.
ENDryu
Posty: 815
Rejestracja: 18 lut 2012, 11:20
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 138 times
Been thanked: 28 times

Re: Le Havre (Uwe Rosenberg)

Post autor: ENDryu »

Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2790
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 350 times
Been thanked: 630 times

Re: Le Havre (Uwe Rosenberg)

Post autor: bogas »

ENDryu pisze: 19 gru 2020, 21:35 tu o tym pisałem: viewtopic.php?f=60&t=64229&p=1263603#p1263603
No tak. Nigdy nie grałem w wariant krótki, więc nawet tego nie czytałem. Błąd jest, ale czy coś zmienia? Wg mnie nic. Jeśli wszyscy dostają 1 zamiast 2 to różnica żadna.
dave8
Posty: 744
Rejestracja: 01 sty 2017, 16:51
Has thanked: 70 times
Been thanked: 93 times

Re: Le Havre (Uwe Rosenberg)

Post autor: dave8 »

bogas pisze: 20 gru 2020, 17:27
ENDryu pisze: 19 gru 2020, 21:35 tu o tym pisałem: viewtopic.php?f=60&t=64229&p=1263603#p1263603
No tak. Nigdy nie grałem w wariant krótki, więc nawet tego nie czytałem. Błąd jest, ale czy coś zmienia? Wg mnie nic. Jeśli wszyscy dostają 1 zamiast 2 to różnica żadna.
No jakaś tam różnica jest. Dobrze że to poprawili.
A czy plansza główna składa się z 3 osobnych elementów czy z jednego składanego?
Awatar użytkownika
bardopondo
Posty: 726
Rejestracja: 27 kwie 2015, 21:18
Has thanked: 184 times
Been thanked: 228 times

Re: Le Havre (Uwe Rosenberg)

Post autor: bardopondo »

Jeden składany ale instrukcja jest nieprzeredagowana i w kilku miejscach odwołuje się do poszczególnych kawałków planszy
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Le Havre (Uwe Rosenberg)

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

Wredna ta gra jest.
Budujesz sobie stocznię czy hutę a melduje się tam ktoś inny. :evil:
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2790
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 350 times
Been thanked: 630 times

Re: Le Havre (Uwe Rosenberg)

Post autor: bogas »

Dr. Nikczemniuk pisze: 21 gru 2020, 09:30 Wredna ta gra jest.
Budujesz sobie stocznię czy hutę a melduje się tam ktoś inny. :evil:
To jest norma. Wilki nie ludzie normalnie! Tylko się czają, który frajer zbuduje stocznię żeby się tam zaraz wtranżolić :lol: (pomimo tego i tak zawsze warto mieć stocznie, kopalnię, koksownie, hutę itd. ;) ). No i teoretycznie można sprzedać taki zajęty budynek do miasta żeby pozbyć się niechcianego lokatora (albo i samego siebie) i samemu się tam wbić (co w zdecydowanej większości przypadków nie ma sensu, ale raz na 50 gier może się akurat opłacić).
Gari
Posty: 7
Rejestracja: 23 paź 2013, 22:20
Been thanked: 1 time

Re: Le Havre (Uwe Rosenberg)

Post autor: Gari »

Jakie wykrecacie wyniki w grze solo. Jak usiadłem pierwszy raz to tylko 168 pkt. Ale to było rozpoznanie walką. Drugi raz już 218. Udało sie kupić liniowca i zrobić wysyłkę. Jeszcze ani razu nie bralem pożyczek- muszę spróbować tak zagrać. Pochwalcie sie abym wiedział do czego dążyć.
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Le Havre (Uwe Rosenberg)

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

Solo 204
Miałem dwie pożyczki, ale jednej nie spłaciłem, też miałem liniowca ale zbudowałem go w ostatniej końcowej akcji.
Szczerze to nie wiem jak balansować te pożyczki i czy kupować wszystkie statki, miałem kupione wszystkie oprócz tego przedostatniego to chyba stalowy był.
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2790
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 350 times
Been thanked: 630 times

Re: Le Havre (Uwe Rosenberg)

Post autor: bogas »

Gari pisze: 21 gru 2020, 16:04 Jakie wykrecacie wyniki w grze solo. Jak usiadłem pierwszy raz to tylko 168 pkt. Ale to było rozpoznanie walką. Drugi raz już 218. Udało sie kupić liniowca i zrobić wysyłkę. Jeszcze ani razu nie bralem pożyczek- muszę spróbować tak zagrać. Pochwalcie sie abym wiedział do czego dążyć.
Nigdy nie grałem solo, więc niestety nie pomogę. Z drugiej strony trochę mnie zmotywowaliście żeby się sprawdzić 8)
Apostolus
Posty: 195
Rejestracja: 23 mar 2015, 20:08
Has thanked: 3 times
Been thanked: 4 times

Re: Le Havre (Uwe Rosenberg)

Post autor: Apostolus »

Pograłem trochę solo w wakacje i co najmniej jedna rozgrywka przebiła 300 pkt.
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2790
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 350 times
Been thanked: 630 times

Re: Le Havre (Uwe Rosenberg)

Post autor: bogas »

Wczoraj w nocy trochę na szybko przeklikałem w aplikacji wariant solo i wyszło mi 288 punktów. Zabrakło 12 do 300 i myślę, że dałoby się to ogarnąć lepiej. Wystarczyłoby poprawić jedną wysyłkę towarów, albo zorganizować się tak żeby zrobić i dwie wysyłki i jszcze zbudować tego luksusowego liniowca, czego nie zrobiłem. No i budynki specjalne też mogą mieć tu spory wpływ. Akurat mi trafiły się nie dające punktów (kasy) tylko jeden obniżający koszt budowy o jedno drewno i ten dający 2 rury i jeden węgiel. Natomiast stwierdzam, że o ile tryb solo tu działa, to jednak brak konkurencji w wyścigu po zasoby, budynki i stalowce niesamowicie robi różnicę i ten brak presji ze strony przeciwnika sprawia, że to zdecydowanie nie ten sam Le Havre.
Spoiler:
PS. No i pożyczek trochę było (ile to wam nie powiem :P ), ale wszystkie spłacone.
Awatar użytkownika
witek
Posty: 254
Rejestracja: 15 kwie 2010, 18:05
Lokalizacja: Rzeszów
Been thanked: 14 times

Re: Le Havre (Uwe Rosenberg)

Post autor: witek »

Swego czasu grałem trochę solo i wydaje mi się, że około 350 punktów udało mi się zebrać. Niestety nie zapisałem tego nigdzie. Ale chętnie spróbuję jeszcze raz w najbliższym czasie i przypomnę sobie jak to jest.

na bgg znalazłem coś takiego:
https://boardgamegeek.com/thread/400536 ... g-le-havre

EDIT:
Wg powyższego:
<250 słabo
250-325 tak sobie
325-400 dobrze
>400 fantastiko
Ostatnio zmieniony 22 gru 2020, 10:31 przez witek, łącznie zmieniany 1 raz.
Mr_Fisq
Administrator
Posty: 4671
Rejestracja: 21 lip 2019, 11:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1217 times
Been thanked: 1419 times

Re: Le Havre (Uwe Rosenberg)

Post autor: Mr_Fisq »

witek pisze: 22 gru 2020, 10:21 Wg powyższego:
<250 słabo
250-350 tak sobie
350-400 dobrze
>400 fantastiko
Czegoś nie doczytałem, czy powinno być:
<250 słabo
250-325 tak sobie
325-400 dobrze
>400 fantastiko
Sprzedam: Obniżki, nowości: Root, Lanzerath Ridge, Dawn of the Zeds, Etherfields
Przygarnę: Skirmishe grywalne solo, figurki do Stargrave/Frostgrave
Awatar użytkownika
witek
Posty: 254
Rejestracja: 15 kwie 2010, 18:05
Lokalizacja: Rzeszów
Been thanked: 14 times

Re: Le Havre (Uwe Rosenberg)

Post autor: witek »

Tak, tak. Już poprawiam. Dzięki.
wajwa
Posty: 2223
Rejestracja: 18 sty 2008, 10:24
Lokalizacja: Zabrze
Has thanked: 252 times
Been thanked: 396 times
Kontakt:

Re: Le Havre (Uwe Rosenberg)

Post autor: wajwa »

bogas pisze: 22 gru 2020, 09:24 Wczoraj w nocy trochę na szybko przeklikałem w aplikacji wariant solo i wyszło mi 288 punktów. Zabrakło 12 do 300 i myślę, że dałoby się to ogarnąć lepiej. Wystarczyłoby poprawić jedną wysyłkę towarów, albo zorganizować się tak żeby zrobić i dwie wysyłki i jszcze zbudować tego luksusowego liniowca, czego nie zrobiłem. No i budynki specjalne też mogą mieć tu spory wpływ. Akurat mi trafiły się nie dające punktów (kasy) tylko jeden obniżający koszt budowy o jedno drewno i ten dający 2 rury i jeden węgiel. Natomiast stwierdzam, że o ile tryb solo tu działa, to jednak brak konkurencji w wyścigu po zasoby, budynki i stalowce niesamowicie robi różnicę i ten brak presji ze strony przeciwnika sprawia, że to zdecydowanie nie ten sam Le Havre.
Spoiler:
PS. No i pożyczek trochę było (ile to wam nie powiem :P ), ale wszystkie spłacone.
Co to za apka?
Always look on the bright side of life
Awatar użytkownika
witek
Posty: 254
Rejestracja: 15 kwie 2010, 18:05
Lokalizacja: Rzeszów
Been thanked: 14 times

Re: Le Havre (Uwe Rosenberg)

Post autor: witek »

Zagrałem 2 razy: za pierwszym 316, a potem 384 pkt. Ale uważam, że to nie jest dobra gra solo. Wydaje mi się, że premiuje metodyczne zbieranie najbardziej wartościowych zasobów dla danej fazy gry (celowo nie piszę jakich, żeby za bardzo nie spojlować) i odpuszczanie pozostałych. Dlatego jest baaaardzo powtarzalna. Więcej raczej nie zagram.

Za to Hallertau solo jest całkiem fajne (taki offtop).

A appka LeHavre z tego co kojarzę jest na iOS, ale nie na androida.
wajwa
Posty: 2223
Rejestracja: 18 sty 2008, 10:24
Lokalizacja: Zabrze
Has thanked: 252 times
Been thanked: 396 times
Kontakt:

Re: Le Havre (Uwe Rosenberg)

Post autor: wajwa »

witek pisze: 23 gru 2020, 18:25 Zagrałem 2 razy: za pierwszym 316, a potem 384 pkt. Ale uważam, że to nie jest dobra gra solo. Wydaje mi się, że premiuje metodyczne zbieranie najbardziej wartościowych zasobów dla danej fazy gry (celowo nie piszę jakich, żeby za bardzo nie spojlować) i odpuszczanie pozostałych. Dlatego jest baaaardzo powtarzalna. Więcej raczej nie zagram.

Za to Hallertau solo jest całkiem fajne (taki offtop).

A appka LeHavre z tego co kojarzę jest na iOS, ale nie na androida.
Taa , już obczaiłem, że na Androida nie ma. Szkoda, pograłbym. Rozkładać mi się nie chce , zagrałem swego czasu ze 2 razy solo , wyników nie pamiętam. Ponownie wyciągać nie będę, żona dziwnie patrzy jak gram sam ze sobą, dodatkowo pyta czy wszystko w porządku i nie dzwonić przypadkiem na pogotowie 😉
Always look on the bright side of life
Sol
Posty: 69
Rejestracja: 20 lut 2016, 15:42
Has thanked: 12 times

Re: Le Havre (Uwe Rosenberg)

Post autor: Sol »

Dr. Nikczemniuk pisze: 18 gru 2020, 13:08 Chciałem się odnieść do jakości wydania. Standardowa grubość kartonu. Generalnie pudełko mogłoby być tak cienkie jak w Brassie, w standardowym hula wiatr. I to pomimo tego że gra zawiera 420 żetonów :wink:
Sercem gry są oczywiście karty, miałem ich nie koszulkować ale... Karty są cienkie, gładkie i jakościowo lichutkie :roll:
Czy żałuję że kupiłem tę grę? Nie! Co nie zmienia faktu że cena/jakość i to co dostajemy w pudełku nie powala.
Odniosę się jeszcze do planszetek graczy których w pudle nie ma a można sobie je wydrukować z BGG, oczywiście jest to wersja fanowska.
Czemu takich nie uświadczymy w pudle z grą?
Ja niestety bardzo się zawiodłem co do jakości kart. Te są jak do mtg, bardzo cienkie. Aż nie wiadomo czy to koszulkować, bo w sumie szkoda tych koszulek. W dotyku nieprzyjemne, wydaje się, że przez nieuwagę łatwo je zgiąć. Nie jest ich jakoś strasznie dużo, więc mogły być lepsze :/ W szczególności, że to dość droga gra. Przyzwyczaiłem się do grubszych w tańszych grach.

Czy możesz podać link do planszetek, o których mówisz, jak to wygląda?
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Le Havre (Uwe Rosenberg)

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Awatar użytkownika
Zet
Posty: 1352
Rejestracja: 26 paź 2006, 00:08
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 159 times
Been thanked: 159 times

Re: Le Havre (Uwe Rosenberg)

Post autor: Zet »

Do komplecjonistów ze starym wydaniem - dodatek już jest w przedsprzedaży na stronie Lacerty :) ja już zamówiłem.
https://sklep.lacerta.pl/strona-glowna/ ... -roku.html
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Le Havre (Uwe Rosenberg)

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

Zet pisze: 11 sty 2021, 15:28 Do komplecjonistów ze starym wydaniem - dodatek już jest w przedsprzedaży na stronie Lacerty :) ja już zamówiłem.
https://sklep.lacerta.pl/strona-glowna/ ... -roku.html
Ale te 3 karty "gratis" to czasem nie powinni dostać gratis ci co nabyli poprzednie wydanie Le Havre?
Inne wydawnictwa tak robią a Lacerta... :?:
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2790
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 350 times
Been thanked: 630 times

Re: Le Havre (Uwe Rosenberg)

Post autor: bogas »

Kurczaki! Zacząłem zamawiać, ale koszt wysyłki trochę mnie zmroził. Serio 15 zeta za wysłanie 16 kart? Kogoś chyba poniosło. Najgorsze jest to, że te karty będą tylko w sklepie Lacerty :?
Awatar użytkownika
Zet
Posty: 1352
Rejestracja: 26 paź 2006, 00:08
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 159 times
Been thanked: 159 times

Re: Le Havre (Uwe Rosenberg)

Post autor: Zet »

Masz rację, koszty przesyłki są równe (prawie) kosztowi kart. Mnie pomogło przyzwyczajenie z MtG, gdzie wydatek 33 zł na 13 (16 jeśli liczyć te "gratis") kart to i tak drobniaki ;)
ODPOWIEDZ