Spirit Island - zasady, pytania

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
ScorpZero
Posty: 432
Rejestracja: 05 paź 2020, 10:41
Has thanked: 177 times
Been thanked: 114 times

Re: Spirit Island - zasady, pytania

Post autor: ScorpZero »

Mam wątpliwość z początkowym setupem. Gramy we dwie osoby i w instrukcji podczas rozkładania planszy widnieje wariant z rozłożonymi planszami A i C. Czy to jedyny poprawny setup dla dwóch osób?

Próbowałem rozłożyć np. plansze A D, ale położenie początkowe obecności duchów było wtedy dosyć... nierównomierne, bym powiedział. Praktycznie obydwa duchy miały obecność tylko na jednej połowie.
Gloggie
Posty: 30
Rejestracja: 12 paź 2017, 14:28
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 1 time
Been thanked: 16 times

Re: Spirit Island - zasady, pytania

Post autor: Gloggie »

ScorpZero pisze: 24 gru 2020, 23:22 Mam wątpliwość z początkowym setupem. Gramy we dwie osoby i w instrukcji podczas rozkładania planszy widnieje wariant z rozłożonymi planszami A i C. Czy to jedyny poprawny setup dla dwóch osób?

Próbowałem rozłożyć np. plansze A D, ale położenie początkowe obecności duchów było wtedy dosyć... nierównomierne, bym powiedział. Praktycznie obydwa duchy miały obecność tylko na jednej połowie.
Co rozumiesz jako obecność na jednej połowie? Każdy duch ma swoją planszę startową i kraina(y) z najwyższym numerem odnosi się tylko do tej planszy. Jakby nie patrzeć, to każdy duch startuje na własnej połowie wyspy.

Każda kombinacja i położenie kafelków mapy jest dobra, zakładając oczywiście szczelne przyleganie krawędzi. Symetryczne ułożenie kafelków z wybrzeżami po przeciwnych stronach (sugerowane przez instrukcję) prawdopodobnie daje zbalansowaną wyspę, bardziej odpowiednią na start.
Awatar użytkownika
ScorpZero
Posty: 432
Rejestracja: 05 paź 2020, 10:41
Has thanked: 177 times
Been thanked: 114 times

Re: Spirit Island - zasady, pytania

Post autor: ScorpZero »

Aaaaha... no dobrze, czyli źle grałem. :mrgreen:

Nie zwróciłem w ogóle uwagi na fakt, że każdy ma sobie wybrać swój kawałek wyspy i traktowałem wszystkie kawałki jako jedną całość przy stawianiu obecności początkowych. :D
jediwolf
Posty: 401
Rejestracja: 11 sty 2015, 20:14
Has thanked: 82 times
Been thanked: 80 times

Re: Spirit Island - zasady, pytania

Post autor: jediwolf »

Mam kartę mocy tsunami (https://spirit-island.wiki.lacerta.pl/k ... ce/tsunami). W opisie jest napisane, że niszczone są dwie wioski. Jeśli wybiorę krainę nadbrzeżną w której wiosek Dahan nie ma, to mogę ją zagrać? Czy musze spełnić wszystkie warunki (czyli tutaj zniszczenie 2 wiosek), aby móc odpalić kartę?
osa1908
Posty: 260
Rejestracja: 15 maja 2016, 15:42
Has thanked: 88 times
Been thanked: 11 times

Re: Spirit Island - zasady, pytania

Post autor: osa1908 »

jediwolf pisze: 26 gru 2020, 21:37 Mam kartę mocy tsunami (https://spirit-island.wiki.lacerta.pl/k ... ce/tsunami). W opisie jest napisane, że niszczone są dwie wioski. Jeśli wybiorę krainę nadbrzeżną w której wiosek Dahan nie ma, to mogę ją zagrać? Czy musze spełnić wszystkie warunki (czyli tutaj zniszczenie 2 wiosek), aby móc odpalić kartę?





Mozesz . Na karcie znajduje się od jednej do kilku zdolności, które możemy wykorzystać. Ważne jest, że decydując się na użycie karty musimy je wszystkie wykonać w kolejności „z góry na dół”. Dzięki zagrywaniu kart zyskujemy Źródło Mocy, które pozwalają odblokować Zdolnosci Warunkowe Mocy.
Awatar użytkownika
Domeru
Posty: 107
Rejestracja: 07 kwie 2019, 00:57
Has thanked: 248 times
Been thanked: 36 times
Kontakt:

Re: Spirit Island - zasady, pytania

Post autor: Domeru »

jediwolf pisze: 26 gru 2020, 21:37 Mam kartę mocy tsunami (https://spirit-island.wiki.lacerta.pl/k ... ce/tsunami). W opisie jest napisane, że niszczone są dwie wioski. Jeśli wybiorę krainę nadbrzeżną w której wiosek Dahan nie ma, to mogę ją zagrać? Czy musze spełnić wszystkie warunki (czyli tutaj zniszczenie 2 wiosek), aby móc odpalić kartę?
Możesz. Nie mógłbyś, gdyby w polu "cel" była kraina z Dahanami (nawet w instrukcji jest dokładnie taki przykład).
Za to jeśli już odpalisz kartę, to musisz spełnić to co się da (czyli zniszczyć Dahan, jeśli są w docelowej krainie).
Dominik Sobociński
https://www.facebook.com/groups/gry.pla ... i.zdjecia/ - nie tylko zdjęcia planszówek, ale między innymi. :P
https://www.boardgamegeek.com/user/Domeru - mój profil na BGG
kamilpr
Posty: 375
Rejestracja: 05 maja 2015, 19:48
Has thanked: 25 times
Been thanked: 14 times

Re: Spirit Island - zasady, pytania

Post autor: kamilpr »

Czy gdy używany wrodzonej mocy ducha Siła Ziemi - daje on możliwość powtórzenia 1 karty to musimy opłacać koszt energi powtarzanej karty czy nie ?
Awatar użytkownika
Domeru
Posty: 107
Rejestracja: 07 kwie 2019, 00:57
Has thanked: 248 times
Been thanked: 36 times
Kontakt:

Re: Spirit Island - zasady, pytania

Post autor: Domeru »

kamilpr pisze: 26 gru 2020, 23:07 Czy gdy używany wrodzonej mocy ducha Siła Ziemi - daje on możliwość powtórzenia 1 karty to musimy opłacać koszt energi powtarzanej karty czy nie ?
Nie. Tzn. nie musimy opłacać drugi raz. :P
Dominik Sobociński
https://www.facebook.com/groups/gry.pla ... i.zdjecia/ - nie tylko zdjęcia planszówek, ale między innymi. :P
https://www.boardgamegeek.com/user/Domeru - mój profil na BGG
Awatar użytkownika
2lip
Posty: 44
Rejestracja: 03 paź 2018, 09:30
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 120 times
Been thanked: 16 times

Re: Spirit Island - zasady, pytania

Post autor: 2lip »

Mam pytanie o kartę strachu "Strach przed niewidocznym"

Spoiler:
Czy sądzicie, że pozwala ona:
a. każdemu graczowi usunąć jednego odkrywcę lub jedną osadę w KAŻDEJ krainie, w której ten gracz posiada miejsce kultu/jest obecny?
b. każdemu graczowi usunąć jednego odkrywcę lub jedną osadę w JEDNEJ krainie, w której ten gracz posiada miejsce kultu/jest obecny?

Pytam, bo część kart strachu odnosi się do "krainy z...", "dowolnej krainy z...", kilka do "każdej krainy z...", bywa nawet mowa o "wszystkich krainach z..." i ten brak ujednolicenia nie ułatwia interpretacji 😐
Sprzedam: SKULL • 7 samurajów • ICECOOL • Paperback PL • Paryż: Miasto świateł • Ostatnie chwile... i inne
Awatar użytkownika
Domeru
Posty: 107
Rejestracja: 07 kwie 2019, 00:57
Has thanked: 248 times
Been thanked: 36 times
Kontakt:

Re: Spirit Island - zasady, pytania

Post autor: Domeru »

2lip pisze: 27 gru 2020, 09:44 Mam pytanie o kartę strachu "Strach przed niewidocznym"

Czy sądzicie, że pozwala ona:
a. każdemu graczowi usunąć jednego odkrywcę lub jedną osadę w KAŻDEJ krainie, w której ten gracz posiada miejsce kultu/jest obecny?
b. każdemu graczowi usunąć jednego odkrywcę lub jedną osadę w JEDNEJ krainie, w której ten gracz posiada miejsce kultu/jest obecny?
c. każdemu graczowi usunąć jednego odkrywcę lub jedną osadę w JEDNEJ krainie, w której DOWOLNY gracz posiada miejsce kultu/jest obecny.
Dominik Sobociński
https://www.facebook.com/groups/gry.pla ... i.zdjecia/ - nie tylko zdjęcia planszówek, ale między innymi. :P
https://www.boardgamegeek.com/user/Domeru - mój profil na BGG
Awatar użytkownika
2lip
Posty: 44
Rejestracja: 03 paź 2018, 09:30
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 120 times
Been thanked: 16 times

Re: Spirit Island - zasady, pytania

Post autor: 2lip »

Domeru pisze: 27 gru 2020, 09:50 c. każdemu graczowi usunąć jednego odkrywcę lub jedną osadę w JEDNEJ krainie, w której DOWOLNY gracz posiada miejsce kultu/jest obecny.
Yhmmm... Brzmi sensownie 😄 Dzięki! 👍

W swojej pierwszej rozgrywce poszedłem oczywiście za opcją a. chyba za mocno chcąc by te karty strachu były bardziej nagradzające 😉
Sprzedam: SKULL • 7 samurajów • ICECOOL • Paperback PL • Paryż: Miasto świateł • Ostatnie chwile... i inne
osa1908
Posty: 260
Rejestracja: 15 maja 2016, 15:42
Has thanked: 88 times
Been thanked: 11 times

Re: Spirit Island - zasady, pytania

Post autor: osa1908 »

Domeru pisze: 27 gru 2020, 09:50
2lip pisze: 27 gru 2020, 09:44 Mam pytanie o kartę strachu "Strach przed niewidocznym"

Czy sądzicie, że pozwala ona:
a. każdemu graczowi usunąć jednego odkrywcę lub jedną osadę w KAŻDEJ krainie, w której ten gracz posiada miejsce kultu/jest obecny?
b. każdemu graczowi usunąć jednego odkrywcę lub jedną osadę w JEDNEJ krainie, w której ten gracz posiada miejsce kultu/jest obecny?
c. każdemu graczowi usunąć jednego odkrywcę lub jedną osadę w JEDNEJ krainie, w której DOWOLNY gracz posiada miejsce kultu/jest obecny.
Patrzac na ikonografie na ostatniej stronie instrukcji ja bym uznal ze mozna wypchnac 1 odkrtywce i 1 osade jesli sie tam znajduja.
ElHarnas
Posty: 41
Rejestracja: 06 kwie 2020, 19:37
Has thanked: 15 times
Been thanked: 26 times

Re: Spirit Island - zasady, pytania

Post autor: ElHarnas »

Małe pytanie ku rozwianiu wątpliwości. Czy miasto lub osada z zadanymi ranami (leżące na boku) nadal zadają krainie i Dahanom obrażenia w ilości 3 oraz 2?
Nie znalazłem tego w instrukcji jasno powiedzianego, więc wydaje się to oczywiste, ale może coś przeoczyłem.
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3358
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1115 times
Been thanked: 1282 times

Re: Spirit Island - zasady, pytania

Post autor: seki »

ElHarnas pisze: 27 gru 2020, 16:00 Małe pytanie ku rozwianiu wątpliwości. Czy miasto lub osada z zadanymi ranami (leżące na boku) nadal zadają krainie i Dahanom obrażenia w ilości 3 oraz 2?
Nie znalazłem tego w instrukcji jasno powiedzianego, więc wydaje się to oczywiste, ale może coś przeoczyłem.
Tak, zadaje. Dahanie też zadają. Tylko pamiętaj by w ostatniej fazie rundy przywrócić zdrowie (postawić) wszystkich najeźdźców i Dahan.
Awatar użytkownika
2lip
Posty: 44
Rejestracja: 03 paź 2018, 09:30
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 120 times
Been thanked: 16 times

Re: Spirit Island - zasady, pytania

Post autor: 2lip »

osa1908 pisze: 27 gru 2020, 15:27
Spoiler:
Patrzac na ikonografie na ostatniej stronie instrukcji ja bym uznal ze mozna wypchnac 1 odkrtywce i 1 osade jesli sie tam znajduja.
Na karcie jest ”1 odkrywca / osada", więc albo jedno albo drugie. I nie ”wypchnąć" ale "usunąć".
Sprzedam: SKULL • 7 samurajów • ICECOOL • Paperback PL • Paryż: Miasto świateł • Ostatnie chwile... i inne
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7330
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 459 times
Been thanked: 1106 times

Re: Spirit Island - zasady, pytania

Post autor: detrytusek »

seki pisze: 27 gru 2020, 16:34 Tak, zadaje. Dahanie też zadają. Tylko pamiętaj by w ostatniej fazie rundy przywrócić zdrowie (postawić) wszystkich najeźdźców i Dahan.
Najeźdźcy też ozdrawiają ?
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
aeiou871
Posty: 978
Rejestracja: 18 kwie 2017, 11:12
Has thanked: 311 times
Been thanked: 432 times

Re: Spirit Island - zasady, pytania

Post autor: aeiou871 »

detrytusek pisze: 28 gru 2020, 09:57
seki pisze: 27 gru 2020, 16:34 Tak, zadaje. Dahanie też zadają. Tylko pamiętaj by w ostatniej fazie rundy przywrócić zdrowie (postawić) wszystkich najeźdźców i Dahan.
Najeźdźcy też ozdrawiają ?
tak, wszystkie obrażenia przepadają w fazie przemijania
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3358
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1115 times
Been thanked: 1282 times

Re: Spirit Island - zasady, pytania

Post autor: seki »

detrytusek pisze: 28 gru 2020, 09:57
seki pisze: 27 gru 2020, 16:34 Tak, zadaje. Dahanie też zadają. Tylko pamiętaj by w ostatniej fazie rundy przywrócić zdrowie (postawić) wszystkich najeźdźców i Dahan.
Najeźdźcy też ozdrawiają ?
Tak. Wszystkie przewrócone elementy czyli najeźdźcy i dahanie.
elbryk
Posty: 19
Rejestracja: 23 sty 2018, 07:45

Re: Spirit Island - zasady, pytania

Post autor: elbryk »

W którym momencie gry występują warunki porażki/zwycięstwa - natychmiastowo, czy w konkretnej fazie gry ?
Np. przegrywamy natychmiastowo, gdy usuniemy ostatni znacznik zarazy z Planszy Najeźdźców, czy dopiero wtedy, gdy Fazie Najeźdźców w części Zarażona Wyspa nie mamy tam żadnych znaczników zarazy ?
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7330
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 459 times
Been thanked: 1106 times

Re: Spirit Island - zasady, pytania

Post autor: detrytusek »

elbryk pisze: 29 gru 2020, 09:20 W którym momencie gry występują warunki porażki/zwycięstwa - natychmiastowo, czy w konkretnej fazie gry ?
Np. przegrywamy natychmiastowo, gdy usuniemy ostatni znacznik zarazy z Planszy Najeźdźców, czy dopiero wtedy, gdy Fazie Najeźdźców w części Zarażona Wyspa nie mamy tam żadnych znaczników zarazy ?
Wg mnie natychmiastowo. Nawet na karcie zarazy o ile pamiętam to masz napisane. Tak samo jak natychmiastowo wygrywasz po zdjęciu ostatniej karty strachu.
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
aeiou871
Posty: 978
Rejestracja: 18 kwie 2017, 11:12
Has thanked: 311 times
Been thanked: 432 times

Re: Spirit Island - zasady, pytania

Post autor: aeiou871 »

elbryk pisze: 29 gru 2020, 09:20 W którym momencie gry występują warunki porażki/zwycięstwa - natychmiastowo, czy w konkretnej fazie gry ?
Np. przegrywamy natychmiastowo, gdy usuniemy ostatni znacznik zarazy z Planszy Najeźdźców, czy dopiero wtedy, gdy Fazie Najeźdźców w części Zarażona Wyspa nie mamy tam żadnych znaczników zarazy ?
Zwycięstwo odnosicie od razu, kiedy spełnicie warunki zwycięstwa - nie trzeba grać do końca rundy. Jeśli chodzi o przegraną z powodu Zarazy, to też następuję ona natychmiast po zdjęciu ostatniego znacznika zarazy, jeśli karta Zarazy tak mówi (na planszy jest tak domyślnie). Przegrywasz też natychmiast, jeśli jakikolwiek duch straci całą swoją obecność na wyspie.
szukasz
Posty: 29
Rejestracja: 06 sie 2015, 14:08
Has thanked: 5 times
Been thanked: 1 time

Re: Spirit Island - zasady, pytania

Post autor: szukasz »

Cześć wszystkim. W polskiej wersji gry od Lacerty dostałem 14 dysków obecności w każdym z czterech kolorów a instrukcja mówi o 13... ma ktoś podobnie? Czy mogę sobie ten 14 dysk wykorzystać na planszy? Czy raczej tylko do oznaczania wybranego rozwoju ducha?
aeiou871
Posty: 978
Rejestracja: 18 kwie 2017, 11:12
Has thanked: 311 times
Been thanked: 432 times

Re: Spirit Island - zasady, pytania

Post autor: aeiou871 »

szukasz pisze: 29 gru 2020, 09:42 Cześć wszystkim. W polskiej wersji gry od Lacerty dostałem 14 dysków obecności w każdym z czterech kolorów a instrukcja mówi o 13... ma ktoś podobnie? Czy mogę sobie ten 14 dysk wykorzystać na planszy? Czy raczej tylko do oznaczania wybranego rozwoju ducha?
Też mam 14 dysków dla większości kolorów i z jednej strony fajnie mieć zapas, ale tak naprawdę to utrudnia rozłożenie gry, bo masz mieć dokładnie 13 dysków obecności i nie możesz wykorzystać nadmiarowego, więc lepiej te zapasy schować gdzieś na wszelki wypadek.
staniach21
Posty: 547
Rejestracja: 06 mar 2020, 08:43
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 209 times
Been thanked: 165 times

Re: Spirit Island - zasady, pytania

Post autor: staniach21 »

1)Chciałem zapytac na Lacercie, ale tam aż do 4 stycznia cisza. Chodzi o postać zryw wygłodniałego oceanu. W polskiej wersji uzyte słowo rozstaw prezencje w dowolnym oceanie, co jest mylące, bo sugeruje, ze moge zacząc w krainie innego ducha. W angielskiej po prostu okreslono poloz jedna w oceanie. Skad wiec słowo ,,dowolnym'' w polskim tlumaczeniu?

2) Duch z dodatku w postaci węża pozwala zdobyć wybranemu graczowi dodatkowy symbol (symbole wykorzystywane do używania wrodzonych mocy) Jak oznaczacie, ze macie dodatkowy symbol w danej rundzie? W jakimś dodatku widziałem te żetony w fizycznej kartonowej postaci. Czy właśnie po to zostały dodane, bo gracze sie skarżyli na brak mozliwosci sensownego oznaczenia?
Gloggie
Posty: 30
Rejestracja: 12 paź 2017, 14:28
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 1 time
Been thanked: 16 times

Re: Spirit Island - zasady, pytania

Post autor: Gloggie »

staniach21 pisze: 31 gru 2020, 01:05 1)Chciałem zapytac na Lacercie, ale tam aż do 4 stycznia cisza. Chodzi o postać zryw wygłodniałego oceanu. W polskiej wersji uzyte słowo rozstaw prezencje w dowolnym oceanie, co jest mylące, bo sugeruje, ze moge zacząc w krainie innego ducha. W angielskiej po prostu okreslono poloz jedna w oceanie. Skad wiec słowo ,,dowolnym'' w polskim tlumaczeniu?
Przeczytaj jeszcze raz, dokładnie, instrukcję na planszetce: "Połóż [...] na swojej planszy startowej: [...] na dowolnym obszarze Oceanu [...]".
staniach21 pisze: 31 gru 2020, 01:05 2) Duch z dodatku w postaci węża pozwala zdobyć wybranemu graczowi dodatkowy symbol (symbole wykorzystywane do używania wrodzonych mocy) Jak oznaczacie, ze macie dodatkowy symbol w danej rundzie? W jakimś dodatku widziałem te żetony w fizycznej kartonowej postaci. Czy właśnie po to zostały dodane, bo gracze sie skarżyli na brak mozliwosci sensownego oznaczenia?
Ja użyłbym karteczki samoprzylepnej i długopisu: "To nie twoja karta! Oddaj ją kierowcy węża na koniec rundy!" :)
ODPOWIEDZ