7 Cudów Świata / 7 Wonders (Antoine Bauza)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
ko2a
Posty: 761
Rejestracja: 08 gru 2014, 17:06
Lokalizacja: Zabrze
Has thanked: 195 times
Been thanked: 22 times

Re: 7 Wonders / 7 Cudów Świata (Antoine Bauza)

Post autor: ko2a »

Jaka jest różnica między edycjami? Tylko graficzne czy jakieś karty są dodatkowo pozmieniane?
Awatar użytkownika
sin
Posty: 672
Rejestracja: 24 mar 2019, 14:59
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 175 times
Been thanked: 300 times
Kontakt:

Re: 7 Wonders / 7 Cudów Świata (Antoine Bauza)

Post autor: sin »

Są zmiany, przede wszystkim w planszetkach cudów, ale też w niektórych kartach. Można o tym poczytać na wcześniejszych stronach tego wątku lub na przykład tutaj.
Great things are possible when one man's wisdom and an hour's effort are combined.
A sound offense has the power of roaring water, it fills every hole in an opponent's defenses.
Awatar użytkownika
sin
Posty: 672
Rejestracja: 24 mar 2019, 14:59
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 175 times
Been thanked: 300 times
Kontakt:

Re: 7 Wonders / 7 Cudów Świata (Antoine Bauza)

Post autor: sin »

Już jakiś czas temu REBEL.pl udostępnił na swojej stronie pełną listę różnic między starą a nową edycją dla podstawki (link) oraz polskie instrukcje dodatków, w które też zostały nieco zmienione, poniżej to co wyłapałem.

Liderzy:
  • Wszystkie dotychczasowe karty liderów (włączając Miasta i zestaw jubileuszowy) zostały przeniesione do tego rozszerzenia
  • Zniknęły dodatkowe karty gildii
  • Cud Abu Simbel (wcześniej w Wonder Packu) jest zawarty w dodatku
  • Dalsze balansowanie cudów
Miasta:
  • Zniknęły reguły dla wariantu ośmiosobowego
  • Zniknęły dodatkowe karty gildii
  • Dalsze balansowanie cudów
Armada:
  • Brak wsparcia dla ósmego gracza (siedem plansz stoczni)
  • Syrakuzy występują w każdym egzemplarzu (wcześniej promo) ze zmienionymi statystykami
  • Zmienione (uproszczone) konflikty morskie
Ciekawe jak z samymi kartami z dodatków - w podstawce były pewne zmiany, niestety w instrukcjach rozszerzeń nie ma listy kart z efektami więc nie ma za bardzo też jak porównać.
Great things are possible when one man's wisdom and an hour's effort are combined.
A sound offense has the power of roaring water, it fills every hole in an opponent's defenses.
sabat24
Posty: 107
Rejestracja: 13 mar 2019, 23:04
Has thanked: 2 times
Been thanked: 45 times

Re: 7 Wonders / 7 Cudów Świata (Antoine Bauza)

Post autor: sabat24 »

Pisałem o tym przy okazji innego wątku, więc przekleję tylko najważniejsze fragmenty.

W "liderach" poza dołożeniem do nich dodatkowych kart z innych, "starych" dodatków, dostaje się nowy cud. Z nowych liderów usunięto 4 gildie. Strona B Rzymu się lekko zmieniła. Ubranie zostało zamienione w naukę.

"Armada" już nie dodaje 8-go gracza. Uproszczony został także sposób wyłaniania zwycięzcy walk. Dochodzi cud Syrakuzy.

"Miasta" także zostały pozbawione gildi. Bizancjum dostało 2 punkty zwycięstwa na stronie A oraz 3 punkty dla strony B plus kilka zmian w surowcach. Petra została trochę zmieniona.

Reszta kart pozostała zupełnie bez zmian.
Awatar użytkownika
pingus
Posty: 754
Rejestracja: 25 lut 2008, 18:50
Has thanked: 72 times
Been thanked: 111 times

Re: 7 Wonders / 7 Cudów Świata (Antoine Bauza)

Post autor: pingus »

Jakby ktoś chciał zobaczyć moje porównanie edycji po ponad 2 tysiącach gier w każdą z nich to zapraszam:
https://www.youtube.com/watch?v=8RTDiEyX4Aw

I chciałem też zapowiedzieć swój fanowski dodatek, który przygotowuję od około 1.5 roku i niedługo zostanie w całości, całkowicie za darmo, opublikowany tutaj:
https://boardgamegeek.com/boardgameexpa ... -7-wonders
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4636
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1027 times
Been thanked: 1945 times

Re: 7 Wonders / 7 Cudów Świata (Antoine Bauza)

Post autor: warlock »

Świetne porównanie, wielkie dzięki ;). Aż sobie odkupiłem 7CŚ. Mimo, że nie szaleję już teraz za tą grą tak jak dawniej, to jednak opcja pogrania na 6 osób w coś bardziej mięsistego (a ostatnio zdarza mi się grać często na 3 parki) przy relatywnie krótkim czasie rozgrywki jest nie do przecenienia ;).
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 78 times
Been thanked: 252 times

Re: 7 Wonders / 7 Cudów Świata (Antoine Bauza)

Post autor: jax »

pingus pisze: 28 sty 2021, 01:05 I chciałem też zapowiedzieć swój fanowski dodatek, który przygotowuję od około 1.5 roku i niedługo zostanie w całości, całkowicie za darmo, opublikowany tutaj:
https://boardgamegeek.com/boardgameexpa ... -7-wonders
Wow, zanosi się na jeszcze więcej prac plastycznych :)
(mam już zrobione Lost Wonders, Lost Wonders 2, Myths, Collection a jeszcze Ruins, Sailors i Empires przede mną :) ).
Ale dodatek od takiego znawcy 7W chyba wykonam priorytetowo ;)
Mechaniki dice placement i dice manipulation świadczą o słabości i braku pomysłowości projektanta.
--
"We don't stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."
G. B. Shaw
zeszymi
Posty: 1
Rejestracja: 04 maja 2020, 14:28

Re: 7 Wonders / 7 Cudów Świata (Antoine Bauza)

Post autor: zeszymi »

Mam starą wersje miast i armady i chce kupić nową wersje liderów, bo nigdzie nie ma starej. Myślicie że będzie działać?
Awatar użytkownika
pingus
Posty: 754
Rejestracja: 25 lut 2008, 18:50
Has thanked: 72 times
Been thanked: 111 times

Re: 7 Wonders / 7 Cudów Świata (Antoine Bauza)

Post autor: pingus »

zeszymi pisze: 13 lut 2021, 11:40 Mam starą wersje miast i armady i chce kupić nową wersje liderów, bo nigdzie nie ma starej. Myślicie że będzie działać?
Będą działać w 100% tylko jest odrobinę inny styl graficzny.
Babel stary też będzie działał z nową edycją, Armada i Miasta nie.
zmiejek
Posty: 2
Rejestracja: 18 lut 2021, 10:35

Re: 7 Wonders / 7 Cudów Świata (Antoine Bauza)

Post autor: zmiejek »

Pomocy!
Ma ktoś opis wszystkich symboli na kartach gry 7 Cudów Świata ze wszystkimi dodatkami?
Jeśli nie, to muszę coś takiego przygotować 🙁
Awatar użytkownika
vincentblack
Posty: 286
Rejestracja: 17 lut 2014, 17:52
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 13 times
Been thanked: 11 times
Kontakt:

Re: 7 Wonders / 7 Cudów Świata (Antoine Bauza)

Post autor: vincentblack »

zmiejek pisze: 18 lut 2021, 10:49 Pomocy!
Ma ktoś opis wszystkich symboli na kartach gry 7 Cudów Świata ze wszystkimi dodatkami?
Jeśli nie, to muszę coś takiego przygotować 🙁
Na BGG od dawna jest dostępna taka karta pomocy: https://www.boardgamegeek.com/filepage/ ... dow-swiata, niestety nie uzględnia dodatków Babel ani Armada. I jest dla starej edycji.
Awatar użytkownika
Wazanaczole
Posty: 71
Rejestracja: 17 lut 2020, 14:01
Has thanked: 12 times
Been thanked: 17 times

Re: 7 Wonders / 7 Cudów Świata (Antoine Bauza)

Post autor: Wazanaczole »

Ktoś ma problem z rozwarstwiającymi się planszami cudów z nowej edycji?
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: 7 Wonders / 7 Cudów Świata (Antoine Bauza)

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

Wazanaczole pisze: 13 mar 2021, 09:08 Ktoś ma problem z rozwarstwiającymi się planszami cudów z nowej edycji?
Ja nie.
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
wait666
Posty: 18
Rejestracja: 12 paź 2020, 09:48
Has thanked: 17 times

Re: 7 Wonders / 7 Cudów Świata (Antoine Bauza)

Post autor: wait666 »

Dostałem 7 cudów od kolegi. Jak można sprawdzić czy jest to już nowa wersja czy stara?
Awatar użytkownika
floyd
Posty: 128
Rejestracja: 10 paź 2014, 16:47
Lokalizacja: Londyn/Inowrocław
Has thanked: 35 times
Been thanked: 13 times

Re: 7 Wonders / 7 Cudów Świata (Antoine Bauza)

Post autor: floyd »

wait666 pisze: 19 mar 2021, 11:30 Dostałem 7 cudów od kolegi. Jak można sprawdzić czy jest to już nowa wersja czy stara?
Chociażby po okładce. Stara z lewej.

Obrazek
LeFolec
Posty: 1
Rejestracja: 16 sty 2020, 12:18
Has thanked: 2 times

Re: 7 Wonders / 7 Cudów Świata (Antoine Bauza)

Post autor: LeFolec »

Hej, szybkie pytanie - brakuje mi dodatku "Liderzy" do 7 Cudów Świata. Widzę, że stara edycja jest już niedostępna albo na rynku wtórnym za chore pieniądze. Stąd pytanie - czy jak kupię dodatek w nowej wersji to mogę normalnie grać ze starą podstawką i innymi dodatkami?
Awatar użytkownika
Grellenort
Posty: 357
Rejestracja: 29 wrz 2018, 22:53
Has thanked: 34 times
Been thanked: 100 times

Re: 7 Wonders / 7 Cudów Świata (Antoine Bauza)

Post autor: Grellenort »

Nowych liderów można śmiało używać, nie wtasowuje się ich do podstawowych kart. Inna sprawa, że rewersy kart nowej edycji są bardzo glamour i trochę odbiegają stylistycznie. Ale to detal :wink:
Awatar użytkownika
sin
Posty: 672
Rejestracja: 24 mar 2019, 14:59
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 175 times
Been thanked: 300 times
Kontakt:

Re: 7 Wonders / 7 Cudów Świata (Antoine Bauza)

Post autor: sin »

Samych kart liderów można użyć, nie mieszano w ich balansie i nie tasuje się ich z innymi kartami. Plansza cudu Koloseum jest fizycznie większa i zmieniona mechanicznie względem oryginału. Brakuje kart gildii, które były w pierwszej edycji, ale można bez nich żyć. Podsumowując: nie będzie idealnie, ale zadziała.
Great things are possible when one man's wisdom and an hour's effort are combined.
A sound offense has the power of roaring water, it fills every hole in an opponent's defenses.
MichalCh132
Posty: 215
Rejestracja: 27 lip 2019, 20:51
Has thanked: 133 times
Been thanked: 77 times

Re: 7 Wonders / 7 Cudów Świata (Antoine Bauza)

Post autor: MichalCh132 »

Jestem po pierwszych grach w 7 cudów świata - nowa edycja. Często było tak że wpadali znajomi w 5-6 osób i zwyczajnie nie miałem czego wyciągnąć na stół na tyle osób. 7 cudów w tym temacie mega się sprawdza, aż 7 graczy, brak downtime'u, proste zasady i realne wybory w grze. Wszystko to zagralo idealnie. Jak narazie wydaje się to być jedną z lepszych gier w jakie grałem :D
Na plus napewno wykonanie. Karty duże, klarowna symbolika, dobrze spisane i jasne zasady. Żetony grube, wydają sie solidne. Balans rozgrywki dzięki draftowi też oceniam wysoko, każdy skończył z dosc podobnm wynikiem punktowym choć niebieskie w wersji podstawowej wydają się być mocniejsze niż inne i jest raczej nacisk na ich zbieranie.

Mam nadzieję że poprawi to rozszerzenie armady. Możliwość zdobycia żetonów najazdów oraz dodatkowa faza bitwy na morzu myślę że dają duże wzmocnienie dla taktyki na czerwone choć to okaże się jak już dołożymy dodatek.
Żółte raczej niewielkie zmiany
Zielony imo dużo mocniejsze, tu zaznaczam że w grach na samej podstawce osoby które grały pod dużo zielonych uzyskiwały najmniejsze wyniki więc mam spore nadzieje że możliwość zdobycia tych 2/3 więcej kart nauki da realna możliwość grania w ten sposób.
Niebieskie jak mówiłem w podstawce wydają się być najmocniejsze, tu mam nadzieję że dzięki wzmocnieniu innych kolorów nadal będą mocne ale nie będą konieczne do wygranej.

Jak Wy ocenianie balans gry pod tym względem? Który dodatek wg was najlepiej dołączyć i co myślicie o Armadach?
Awatar użytkownika
hipcio_stg
Posty: 1803
Rejestracja: 07 gru 2016, 16:30
Has thanked: 77 times
Been thanked: 334 times

Re: 7 Wonders / 7 Cudów Świata (Antoine Bauza)

Post autor: hipcio_stg »

Najbardziej lubię liderów, bardzo lubię armadę, średnio miasta no i ta wieża bubel...
benek12345
Posty: 54
Rejestracja: 17 maja 2020, 16:06
Has thanked: 6 times
Been thanked: 17 times

Re: 7 Wonders / 7 Cudów Świata (Antoine Bauza)

Post autor: benek12345 »

Balans w 7 cudach jest OK, bez względu na ilość dołączonych rozszerzeń. Moc niebieskich przy podstawce bierze się z prostej zasady: jeśli Ty weźmiesz tę kartę za 6 pkt, to nie weźmie jej ktoś inny :)
Zielone wymagają ukierunkowania, ale z dodatkiem Armada, zmienia się cel ich zbierania: zbierasz jeden symbol. Dzięki odkrywaniu wysp i bonusom do zielonych, jest to mocne combo.
Niemniej jednak, warto stosować różne taktyki zależnie od sytuacji przy stole i wylosowanego cudu.

Osobiście preferuję dołączenie do rozgrywki również nieoficjalnych dodatków, jednak nie są jeszcze (chyba) dostępne do nowej wersji.
Vospyl
Posty: 3
Rejestracja: 09 maja 2021, 11:34

Re: 7 Wonders / 7 Cudów Świata (Antoine Bauza)

Post autor: Vospyl »

Nie mam zbyt dużego doświadczenia w grach planszowych, ale gra w 7 cudów świata to mój ulubiony sposób spędzania wolnego czasu z gdy mnie i żonę odwiedza jej rodzeństwo, to się już stało taką rodzinną tradycja :). Gramy zawsze że wszystkimi dodatkami, rozrywka jest pasjonująca. Łudzę się, że powstaną kolejne dodatki...
Vospyl
Posty: 3
Rejestracja: 09 maja 2021, 11:34

Re: 7 Wonders / 7 Cudów Świata (Antoine Bauza)

Post autor: Vospyl »

benek12345 pisze: 21 kwie 2021, 18:02
Osobiście preferuję dołączenie do rozgrywki również nieoficjalnych dodatków, jednak nie są jeszcze (chyba) dostępne do nowej wersji.
O jakich nieoficjalnych dodatkach piszesz? Jestem bardzo zainteresowany 😊
ODPOWIEDZ