Everdell - pytania o zasady

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Frodokwiat
Posty: 14
Rejestracja: 15 paź 2020, 12:32
Has thanked: 5 times

Re: Everdell - pytania o zasady

Post autor: Frodokwiat »

Święto lata - czy zdolności robotników używamy tylko gdy mamy 5-6 graczy? Czy dla 2-4 graczy nie używa się zdolności robotników?
szymuss
Posty: 407
Rejestracja: 26 lut 2009, 11:48
Has thanked: 34 times
Been thanked: 25 times

Re: Everdell - pytania o zasady

Post autor: szymuss »

Frodokwiat pisze: 28 gru 2020, 23:18 Święto lata - czy zdolności robotników używamy tylko gdy mamy 5-6 graczy? Czy dla 2-4 graczy nie używa się zdolności robotników?
Uzywa sie na ilu sie chce:) albo wcale.

A ktos odopowie na moje pytania ze storny ,,9'' ?:) bede mega wdzieczny ,bo nie wiem czy dobrze gramy... pzdr:!)
litk
Posty: 847
Rejestracja: 30 lip 2018, 14:14
Has thanked: 177 times
Been thanked: 125 times

Re: Everdell - pytania o zasady

Post autor: litk »

No właśnie z tymi zdolnościami robotników też do końca nie kumam. Zdolność robotnika zastępuje meepla pociąganego w fazie wiosny? Możemy potem ustawiać go na polach akcji aż do jesieni tak samo jak zwykłego meepla z tym że ma on dodatkowe bonusy? Dobrze myślę? Tylko co stawiać na polach akcji zamiast meepla? Kartę zdolności?

Eh to chyba wszystkie meeple dostają po prostu taką zdolność, kosztem jednego w fazie wiosny.
Void
Posty: 221
Rejestracja: 09 sie 2019, 13:18
Has thanked: 11 times
Been thanked: 85 times

Re: Everdell - pytania o zasady

Post autor: Void »

litk pisze: 29 gru 2020, 18:19 No właśnie z tymi zdolnościami robotników też do końca nie kumam. Zdolność robotnika zastępuje meepla pociąganego w fazie wiosny? Możemy potem ustawiać go na polach akcji aż do jesieni tak samo jak zwykłego meepla z tym że ma on dodatkowe bonusy? Dobrze myślę? Tylko co stawiać na polach akcji zamiast meepla? Kartę zdolności?
To nie jest jakiś specjalny robotnik. To po prostu "zdolność rasowa" dająca określone profity zależne od zwierzaka którym gramy np. wiewiórki gdy zdobywają gałązki dostają dodatkową gałązkę oraz gdy budują budowlę mogą zapłacić 2 patyki zamiast 1 dowolnego surowca. Aby zrekompensować to iż ze zdolnościami jest łatwiej/ więcej możliwości na wiosnę nie dostajemy dodatkowego robotnika. Tyle w temacie.
Void
Posty: 221
Rejestracja: 09 sie 2019, 13:18
Has thanked: 11 times
Been thanked: 85 times

Re: Everdell - pytania o zasady

Post autor: Void »

szymuss pisze: 28 gru 2020, 17:43 Swieto lata : zdolnosc robotnikow Aksolotle. Czy jak ktos inny wejdzie na pole podstawowe to bierze ten zeton czy one sa tylko dla mnie? pzdr
"Gdy odwiedzasz pole..." a nie "Gdy gracz odwiedza" więc wnioskuję po tym że tylko dla Ciebie. Inaczej Aksolotle by były strasznie słabe :P
szymuss
Posty: 407
Rejestracja: 26 lut 2009, 11:48
Has thanked: 34 times
Been thanked: 25 times

Re: Everdell - pytania o zasady

Post autor: szymuss »

Void pisze: 29 gru 2020, 19:05
szymuss pisze: 28 gru 2020, 17:43 Swieto lata : zdolnosc robotnikow Aksolotle. Czy jak ktos inny wejdzie na pole podstawowe to bierze ten zeton czy one sa tylko dla mnie? pzdr
"Gdy odwiedzasz pole..." a nie "Gdy gracz odwiedza" więc wnioskuję po tym że tylko dla Ciebie. Inaczej Aksolotle by były strasznie słabe :P
Ok ,a czemu w instrukcji jest napisane ,, Indywidualne zdolnosci robotnikow zaleza od rodzaju robotnikw , ktory wybrales''

a Ponizej przed przygotowaniem rozgrywki potasujcie karty umiejetnosci robotnikow i dobierzczie po 2 karty. Kazdy wybiera jedna karte i wyklada odkryta przed siebie( ta karta nie wlicza sie do limitu kart w miescie) ,a druga odklada do pudelka..

Dla mnie to sie kloci.. Czyli co jak gram jezami to mam zdolnosc jezy? to po co mam losowac 2 karty? chyba ze :
a) losuje zdolnosc i i jak wylosuje np krety to gram kretami ( ale co jak nie mam kretow bo nie mam tego dodatku)
b) gram jezami i od razu bez losowania zdolnosci mam wziac jeze?
c) losuje z tych 2 kart zdolnosci i np wylosowalem myszy ,ale gram jezami...:D

Dodatkowo pytanie jeszcze o dziobaki.. Tam jest ,ze dowolnie w mojej turze moge uzyc maksymlanie 1 zetonu.. Ale rozumiem sciagam ten zeton. dobieam zasob karte z laki albo talii. Ruch przeciwnika i znowu moge 2 zeton zaplacic nie?
Oraz Szczury.. Co znacyz ,ze nie biore surowca jak karta jest dobierana ,albo odrzucana? ( odrzucana to np grabarz tak? ) A dobierana? Np jak pole akcji na lace dobierz 2 karty z laki? Rozumiem ,ze dostaje ten surowiec tylko jak ktos ( w tym ja) wezmie np drzwiczki lub ,,kupi'' karte z laki tak?:)
Pomocy..!?:P pzdr
litk
Posty: 847
Rejestracja: 30 lip 2018, 14:14
Has thanked: 177 times
Been thanked: 125 times

Re: Everdell - pytania o zasady

Post autor: litk »

No jest tak jak Void pisze. Na początku każdy gracz losuje po dwie karty i wybiera jedną, od tej pory wszyscy robotnicy funkcjonują teraz jako robotnik o wylosowanej zdolności.
szymuss
Posty: 407
Rejestracja: 26 lut 2009, 11:48
Has thanked: 34 times
Been thanked: 25 times

Re: Everdell - pytania o zasady

Post autor: szymuss »

litk pisze: 29 gru 2020, 20:22 No jest tak jak Void pisze. Na początku każdy gracz losuje po dwie karty i wybiera jedną, od tej pory wszyscy robotnicy funkcjonują teraz jako robotnik o wylosowanej zdolności.
No dobra ,ale to co napisalem wyzej jakby lekko przeczylo sobie..:D tak jakby instrukcja ,,kazala'' najpierw wylosowac zdolnosci ,a pozniej masz wybrac sobie rodzaj pionka. Chyba ,ze jak pisalem wyzej nie wazne ,ze wylosowales zdolnosc jezy ,a grasz np wiewiorkami..:P pzdr
Void
Posty: 221
Rejestracja: 09 sie 2019, 13:18
Has thanked: 11 times
Been thanked: 85 times

Re: Everdell - pytania o zasady

Post autor: Void »

szymuss pisze: 29 gru 2020, 19:49 Dla mnie to sie kloci.. Czyli co jak gram jezami to mam zdolnosc jezy? to po co mam losowac 2 karty? chyba ze :
a) losuje zdolnosc i i jak wylosuje np krety to gram kretami ( ale co jak nie mam kretow bo nie mam tego dodatku)
b) gram jezami i od razu bez losowania zdolnosci mam wziac jeze?
c) losuje z tych 2 kart zdolnosci i np wylosowalem myszy ,ale gram jezami...:D
Zgodnie z tym jak ja rozumiem odpowiedź C jest prawidłowa. Nikt nie broni przecież grać innymi pionkami :P No ale zawsze można wprowadzić jakiś houserule aby nie łamać imersji i ograniczyć się do kart zdolności zwierzaków dla których ma się pionki. Dziobaki prawidłowo raczej. Szczury dokładnie jak jest napisane: jeśli ktoś zagrywa kartę z łąki do swojego miasta, w przeciwnym przypadku ( odrzucenie np grabarz, dobranie np w lecie) nie dobierasz surowca i żeton zostaje w tym samym miejscu.
jordi
Posty: 3
Rejestracja: 30 gru 2020, 10:04

Re: Everdell (James A. Wilson)

Post autor: jordi »

Cześć,
Graliśmy z mężem wczoraj w Everdell - wersje podstawową i pojawił się problem, który zakończył się naszym konfliktem :P Jestem ciekawa waszego zdania na ten temat:

Gracz 1 ma wyłożonych (zagranych) 15 kart w mieście, nie ma opcji wymiany kart z miasta na inne czy odrzucenia.
Gracz 2 zagrywa kartę Karczma ("zagraj stworzenie albo budowlę z łąki za 3 dowolne surowce mniej")

i teraz pytanie: Czy Gracz 1 w swojej kolejce może postawić swojego robotnika na Karczmie Gracza 2 mimo, że nie jest w stanie "zagrać karty z łąki" ponieważ ma już komplet kart w swoim mieście? Czyli postawić robotnika tylko w celu zablokowania karczmy Graczowi 2 mimo że sam nie będzie mógł zagrać karty z łąki więc de facto nie wypełni dyszpocyji określonej kartą?
autopaga
Posty: 1422
Rejestracja: 29 wrz 2018, 20:27
Lokalizacja: Szczecin/Tanowo
Has thanked: 94 times
Been thanked: 318 times

Re: Everdell (James A. Wilson)

Post autor: autopaga »

Powinno być to wyjaśnione w instrukcji czy jest konieczność wykonania akcji chociaż częściowo.
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 929 times

Re: Everdell (James A. Wilson)

Post autor: rattkin »

Nie ma tego w instrukcji. Nie można. Wyjaśniane na BGG ale w bardzo mętny i pokraczny sposób (tu nie można, tam można, brak reguły). Sensowniej jest ustalić sobie przed grą jaką wersję przyjmujecie i tak grać - nie ma to żadnego znaczenia, jeśli gracze są świadomi konsekwencji.
Awatar użytkownika
dispe
Posty: 347
Rejestracja: 03 gru 2019, 12:42
Lokalizacja: WWA
Has thanked: 259 times
Been thanked: 109 times

Re: Everdell (James A. Wilson)

Post autor: dispe »

Nie musi. W instrukcji opis dotyczący akcji "Zagraj Kartę" rozpoczyna się od słów "Możesz zagrać jedną kartę...".
jordi
Posty: 3
Rejestracja: 30 gru 2020, 10:04

Re: Everdell (James A. Wilson)

Post autor: jordi »

dispe pisze: 30 gru 2020, 12:38 Nie musi. W instrukcji opis dotyczący akcji "Zagraj Kartę" rozpoczyna się od słów "Możesz zagrać jedną kartę...".
Część instrukcji zatytułowaną "zagraj kartę" traktuję jako przpeisy ogóne, a opis karty Karczma traktuję jako przepisy szczególowe, w których z kolei napisane jest "gdy umieszczasz tu robotnika, ZAGRAJ stworzenie lub budowlę". Dlatego ja Gracz 2 traktuje to jako konieczny warunek zajęcia karczmy z czym Gracz 1 się nie zgadza bo twierdzi, że ogólna reguła jest taka że nie ma przeciwswskazań wysłania robotnika do Karczmy zgodnie z zasadami wysyłania robotników na pola akcji, a zapis na karcie nie jest warunkiem, który trzeba wypełnić żeby wysłać robotnika do Karczmy.
Ostatnio zmieniony 30 gru 2020, 14:20 przez jordi, łącznie zmieniany 1 raz.
jordi
Posty: 3
Rejestracja: 30 gru 2020, 10:04

Re: Everdell (James A. Wilson)

Post autor: jordi »

rattkin pisze: 30 gru 2020, 12:36 Nie ma tego w instrukcji. Nie można. Wyjaśniane na BGG ale w bardzo mętny i pokraczny sposób (tu nie można, tam można, brak reguły). Sensowniej jest ustalić sobie przed grą jaką wersję przyjmujecie i tak grać - nie ma to żadnego znaczenia, jeśli gracze są świadomi konsekwencji.

Oczywiście tak zrobimy, ale póki co walczymy o jedną jedyną prawidłową wykładnię instrukcji :D Czuję, że bedzie ciężko, więc jedna strona z pewnością nie będzie ustasfakcjonowana tym "kompromisem" :)
Awatar użytkownika
dispe
Posty: 347
Rejestracja: 03 gru 2019, 12:42
Lokalizacja: WWA
Has thanked: 259 times
Been thanked: 109 times

Re: Everdell (James A. Wilson)

Post autor: dispe »

Może zbyt kategorycznie napisałem, że może. Po prostu tak mi się wydaje czytając instrukcję dosłownie. Opis stawiana ludzika na pole w cudzym mieście zawiera tylko jeden wymóg - punkt dla właściciela. Rzeczywiście nigdzie w instrukcji, poza zdobywaniem wydarzeń, nie jest napisane, że musisz być w stanie wykonać akcję chociaż wydaje się to logiczne. W takim razie stawanie na polu np. Święty krąg też jest zabronione jak nie masz kart (to że bezsensowne swoją drogą)?

ps. mój znajomy ekspert od Everdell odpisał że wg. niego nie może :)
MaciekK5454
Posty: 358
Rejestracja: 09 sie 2020, 20:44
Has thanked: 170 times
Been thanked: 193 times

Re: Everdell - pytania o zasady

Post autor: MaciekK5454 »

Ogólnie to jest chyba tak, że każdy duży dodatek, oraz dodatek Krostawiec wprowadza nowy typ mepli, którymi można grać - w sumie jest ich wszystkich 15 rodzajów, czyli tyle ile jest kart zdolności. Z tego wychodzi że posiadając dopiero wszystkie te dodatki możnaby dobierać odpowiednie figurki pod odpowiednie zdolności.
litk
Posty: 847
Rejestracja: 30 lip 2018, 14:14
Has thanked: 177 times
Been thanked: 125 times

Re: Everdell - pytania o zasady

Post autor: litk »

MaciekK5454 pisze: 30 gru 2020, 15:49 Ogólnie to jest chyba tak, że każdy duży dodatek, oraz dodatek Krostawiec wprowadza nowy typ mepli, którymi można grać - w sumie jest ich wszystkich 15 rodzajów, czyli tyle ile jest kart zdolności. Z tego wychodzi że posiadając dopiero wszystkie te dodatki możnaby dobierać odpowiednie figurki pod odpowiednie zdolności.
Właśnie chciałem o tym napisać, bo sprawdziłem i dokładnie tak jest.
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 929 times

Re: Everdell (James A. Wilson)

Post autor: rattkin »

dispe pisze: 30 gru 2020, 15:11 nie jest napisane, że musisz być w stanie wykonać akcję chociaż wydaje się to logiczne.
Podstawowy i jednocześnie najczęstszy błąd przy grach planszowych to błąd założenia "przecież to logiczne", założenia przez analogię "z rzeczywistego świata" lub tym podobne. W regułach gier nie obowiązuje wykładnia, którą posługujemy się na codzień. Obowiązuje tylko model, który jest założony przez samą instrukcję. A często też i nie obowiązuje - niestety - logika, bo autor instrukcji jest pacanem. Innymi słowy, w planszówkach częsciej niż nie jest "abandon yer hope, ye who enter here". Dyskusja na temat karczmy jest tutaj - https://boardgamegeek.com/thread/253110 ... y-optional. Nie wiem kim jest Chris, ale pozycjonuje się na kogoś związanego z grą. Niestety plącze się w zeznaniach.

Swoją drogą, oni tam w Starling zrobili sobie teraz taki gnój, że nie zdziwię się, jak zaraz gracze zaczną wynosić Everdell na dwór i palić na stosie w proteście.
szymuss
Posty: 407
Rejestracja: 26 lut 2009, 11:48
Has thanked: 34 times
Been thanked: 25 times

Re: Everdell - pytania o zasady

Post autor: szymuss »

litk pisze: 30 gru 2020, 16:13
MaciekK5454 pisze: 30 gru 2020, 15:49 Ogólnie to jest chyba tak, że każdy duży dodatek, oraz dodatek Krostawiec wprowadza nowy typ mepli, którymi można grać - w sumie jest ich wszystkich 15 rodzajów, czyli tyle ile jest kart zdolności. Z tego wychodzi że posiadając dopiero wszystkie te dodatki możnaby dobierać odpowiednie figurki pod odpowiednie zdolności.
Właśnie chciałem o tym napisać, bo sprawdziłem i dokładnie tak jest.
Czyli jak gracie? Jak np mam dodatek perly + Swieto lasu + krosnostawca to daje 11 figurek.... Losujecie tylko 11 kart zdolnosci? Wybieracie jedna z 2. Ta ktora wybraliscie dopiero wybieracie figurki?:) Wtedy mialo by to sens. Bo tak mowi 1 linijka zdania o ,ktorej pisalem wyzej w instrukcji. W sumie glupio troche by bylo grac kreatami jak sie gra myszami:D . Ktos sie moze jeszcze wypowiedziec jak gra?:D

Co do Karczmy i wyzej dyskusji.. Jako sedzia W warhamera inwazje( tam to byl kosmos dopiero ) stwierdzam ,ze raczej nie mozna stanac na Karczmie ,zeby zablokowac ruch 2 graczowi i nic nie zrobic. Co innego jest ( instrukcja wyraznie to mowi) Gdy np stawiamy swojego pionka na polu akcji dobierz 1 jagode i karte (majac 8 kart na rece) i dobieramy tylko jagode. Tak samo wydaje mi sie ,żeby isc na pole do przeciwnika czy do siebie ,,boisko do żołędziówki' ( kart z dodatku wiecej wiecej) to jednak chociaz 1 karte musimy dobrac... Nie wiem jak interpretujecje slowo ,,mozesz'' w tej grze bo mozna na wszelaki sposob. Pzdr
Awatar użytkownika
kurdzio
Posty: 798
Rejestracja: 26 paź 2019, 13:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 122 times
Been thanked: 378 times

Re: Everdell - pytania o zasady

Post autor: kurdzio »

szymuss pisze: 31 gru 2020, 00:22 Czyli jak gracie? Jak np mam dodatek perly + Swieto lasu + krosnostawca to daje 11 figurek.... Losujecie tylko 11 kart zdolnosci? Wybieracie jedna z 2. Ta ktora wybraliscie dopiero wybieracie figurki?:) Wtedy mialo by to sens. Bo tak mowi 1 linijka zdania o ,ktorej pisalem wyzej w instrukcji. W sumie glupio troche by bylo grac kreatami jak sie gra myszami:D . Ktos sie moze jeszcze wypowiedziec jak gra?:D
Jak chcesz to weź pionki z chińczyka i wybierz kartę zdolności myszy/wiewiórek/jeży czy cokolwiek. To naprawdę nie ma znaczenia. Grasz pionkami jakimi chcesz. Dostajesz dwie karty zdolności z których wybierasz jedną - to Twój bonus na czas gry.
Gramy głównie w 2 osoby, służę radą :)
szymuss
Posty: 407
Rejestracja: 26 lut 2009, 11:48
Has thanked: 34 times
Been thanked: 25 times

Re: Everdell - pytania o zasady

Post autor: szymuss »

kurdzio pisze: 31 gru 2020, 00:34
szymuss pisze: 31 gru 2020, 00:22 Czyli jak gracie? Jak np mam dodatek perly + Swieto lasu + krosnostawca to daje 11 figurek.... Losujecie tylko 11 kart zdolnosci? Wybieracie jedna z 2. Ta ktora wybraliscie dopiero wybieracie figurki?:) Wtedy mialo by to sens. Bo tak mowi 1 linijka zdania o ,ktorej pisalem wyzej w instrukcji. W sumie glupio troche by bylo grac kreatami jak sie gra myszami:D . Ktos sie moze jeszcze wypowiedziec jak gra?:D
Jak chcesz to weź pionki z chińczyka i wybierz kartę zdolności myszy/wiewiórek/jeży czy cokolwiek. To naprawdę nie ma znaczenia. Grasz pionkami jakimi chcesz. Dostajesz dwie karty zdolności z których wybierasz jedną - to Twój bonus na czas gry.
Hehe spoko ,ale po prostu instrukcja mnie zmylila;) myslalem ,ze grasz takimi zdolnosciami jakie masz pionki w takim razie:) pzdr
szymuss
Posty: 407
Rejestracja: 26 lut 2009, 11:48
Has thanked: 34 times
Been thanked: 25 times

Re: Everdell - pytania o zasady

Post autor: szymuss »

Siemka 2 szybkie pytania jak gracie ,albo jak byscie zagrali?

1. Legendy + Swieto lata. Ogonilla legendarna karta powoduje to ,ze jak sie na niej stanie mozesz zdobyc wydarzenie podstawowe lub specjalne , nie spelniajac jego wymogow. Jak mam wydarzenie ze swieta lata np musze miec 4 karty niebieskie + zaplacic 1 kamien, to stajac na ogonilii place ten 1 kamien ( majac np 2 niebieskie karty w miescie) czy ignoruje tez kamien ?

2. Swieto lata zdolnosc specjalna- krety. Tam napisane jest ,ze jak biore zasoby to moge 1 zaplacic ,zeby wziac kamien. Pytanie czy jak stawiam na polu akcji wez 3 galazki to biore np 2 galazki + 1 kamien? Czy musze miec juz w miescie jedna galazke. Biore 3 galazki ,a jedna ze swoich zasobow place zeby miec kamien?:D pzdr
Awatar użytkownika
kurdzio
Posty: 798
Rejestracja: 26 paź 2019, 13:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 122 times
Been thanked: 378 times

Re: Everdell - pytania o zasady

Post autor: kurdzio »

szymuss pisze: 02 sty 2021, 13:21 Siemka 2 szybkie pytania jak gracie ,albo jak byscie zagrali?

1. Legendy + Swieto lata. Ogonilla legendarna karta powoduje to ,ze jak sie na niej stanie mozesz zdobyc wydarzenie podstawowe lub specjalne , nie spelniajac jego wymogow. Jak mam wydarzenie ze swieta lata np musze miec 4 karty niebieskie + zaplacic 1 kamien, to stajac na ogonilii place ten 1 kamien ( majac np 2 niebieskie karty w miescie) czy ignoruje tez kamien ?

2. Swieto lata zdolnosc specjalna- krety. Tam napisane jest ,ze jak biore zasoby to moge 1 zaplacic ,zeby wziac kamien. Pytanie czy jak stawiam na polu akcji wez 3 galazki to biore np 2 galazki + 1 kamien? Czy musze miec juz w miescie jedna galazke. Biore 3 galazki ,a jedna ze swoich zasobow place zeby miec kamien?:D pzdr
1. Możesz nie spełniać wymogów wiec wg mnie nie płacisz

2. Instrukcja -> „ Krety. Za każdym razem, gdy używasz robotnika do zdobycia surowców z pola akcji, możesz zapłacić maksymalnie 1 z tych surowców, aby wziąć z puli 1 kamyk.”
Czyli tak, bierzesz 2 gałązki i 1 kamień.
Gramy głównie w 2 osoby, służę radą :)
Benson
Posty: 77
Rejestracja: 19 cze 2019, 23:18
Has thanked: 15 times
Been thanked: 11 times

Re: Everdell - pytania o zasady

Post autor: Benson »

szymuss pisze: 02 sty 2021, 13:21 Jak mam wydarzenie ze swieta lata np musze miec 4 karty niebieskie + zaplacic 1 kamien, to stajac na ogonilii place ten 1 kamien ( majac np 2 niebieskie karty w miescie) czy ignoruje tez kamien ?
Nie musisz płacić kamienia.
ODPOWIEDZ