Five Tribes / Pięć Klanów (Bruno Cathala)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
hipcio_stg
Posty: 1803
Rejestracja: 07 gru 2016, 16:30
Has thanked: 77 times
Been thanked: 334 times

Re: Five Tribes / Pięć Klanów (Bruno Cathala)

Post autor: hipcio_stg »

Na szczęście zdążyłem kupić komplet dodatków. Whimsy kupowałem od razu po premierze, bo czułem, że będzie jazda jak z artisan. Oba bardzo dobre. Artisan uważam za genialny. Thievsy takie są jak ich cena. Są, ale jakby nie było to by się nic nie stało. najczęściej jak na początku trafi się słaba karta zabójcy to tam już kwitnie do końca gry.
Awatar użytkownika
Munchhausen
Posty: 729
Rejestracja: 01 sty 2013, 22:29
Lokalizacja: Poznań/ Wągrowiec
Has thanked: 146 times
Been thanked: 129 times
Kontakt:

Re: Five Tribes / Pięć Klanów (Bruno Cathala)

Post autor: Munchhausen »

W końcu dotarły do mnie monety od Moedas & Co., o których wspominałem wcześniej, i na żywo prezentują się świetnie. Ciężkie, ładnie wykonane, po prostu cudo. Niestety cena wysyłki z Brazylii mocno zniechęca, podobnie jak czas oczekiwania (22.10 - przelew, 04.11 - monety ruszają do Polski, 24.11 - monety lądują w moich rękach), ale jakby jakiś sklep nawiązał współpracę z tą firmą, to chętnie zaopatrzyłbym się w inne produkty. W spoilerach dwie fotki.
Spoiler:
Spoiler:
Awatar użytkownika
grzeslaw90
Posty: 1750
Rejestracja: 20 lis 2013, 18:53
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 179 times
Been thanked: 437 times
Kontakt:

Re: Five Tribes / Pięć Klanów (Bruno Cathala)

Post autor: grzeslaw90 »

Ile wyszło za całość?
Awatar użytkownika
Munchhausen
Posty: 729
Rejestracja: 01 sty 2013, 22:29
Lokalizacja: Poznań/ Wągrowiec
Has thanked: 146 times
Been thanked: 129 times
Kontakt:

Re: Five Tribes / Pięć Klanów (Bruno Cathala)

Post autor: Munchhausen »

grzeslaw90 pisze: 24 lis 2020, 10:06
Ile wyszło za całość?
Zestaw (48x1$, 48x5$) kosztował $38, wysyłka kolejne $38, więc to niestety droga zabawa. Generalnie najlepiej zgadać się w kilka osób i zrobić zamówienie grupowe, choć nie wiem, czy wtedy urząd celny się tym nie zainteresuje.
Awatar użytkownika
hipcio_stg
Posty: 1803
Rejestracja: 07 gru 2016, 16:30
Has thanked: 77 times
Been thanked: 334 times

Re: Five Tribes / Pięć Klanów (Bruno Cathala)

Post autor: hipcio_stg »

Wygląd jak cena - miodowa!
Johnny731
Posty: 140
Rejestracja: 13 gru 2011, 19:00
Lokalizacja: Koszalin
Has thanked: 21 times
Been thanked: 8 times

Re: Five Tribes / Pięć Klanów (Bruno Cathala)

Post autor: Johnny731 »

Także i do mnie (dzięki za info: Munchhausen) doszły monety od Moedas & Co. (Brazylia). Nic innego nie mogę powiedzieć niż to, że są po prostu super! Ciężkie, ładnie wykonane.
Adr1an
Posty: 6
Rejestracja: 09 kwie 2020, 09:47

Re: Five Tribes / Pięć Klanów (Bruno Cathala)

Post autor: Adr1an »

Cześć, czy ktos może drukował dodatkowe djiny - wilwit i dhenim - dostępne do pobrania na stronie Days of Wonder? Niestety nie da sie już ich kupić. Robiliście to na własną rękę czy w jakieś drukarni?
Ryszkins
Posty: 15
Rejestracja: 01 gru 2019, 21:14
Has thanked: 3 times
Been thanked: 11 times

Re: Five Tribes / Pięć Klanów (Bruno Cathala)

Post autor: Ryszkins »

Ja sobie wydrukowałem te dżiny w drukarni (bo nie mam kolorowej drukarki ;) ) i włożyłem do koszulek. Pewnie gdybym wydrukował na grubszym papierze różnica w grubości byłaby minimalna, ale generalnie nie ma to znaczenia dla gry :)
Awatar użytkownika
VivoBrezo
Posty: 781
Rejestracja: 11 sie 2019, 10:56
Has thanked: 155 times
Been thanked: 528 times
Kontakt:

Re: Five Tribes / Pięć Klanów (Bruno Cathala)

Post autor: VivoBrezo »

Cześć!

Wiem, że trochę Internet Explorer i o Pięciu Klanach powiedziano już wszystko, mimo to wracamy w podcaście do tego tytułu i zadajemy sobie pytania. Jak według nas, po latach broni się ta gra? Jakie widzimy plusy i minusy, czy jest lepsze niż Cztery Klany i Dwa Klany i czemu nie warto jeść piasku z piaskownicy? :D.

Do usłyszenia🎧!

https://youtu.be/DB0mpNzCpEE
https://open.spotify.com/show/3MkBUCotttCcC2LmohY418
Cześć! Nie widzicie nas, ale możecie nas usłyszeć w podcaście Kości, Piony i Bastiony. Rozmawiamy o grach, które lubimy, bo życie jest za krótkie, na te słabe.
Kości, Piony i Bastiony Youtube
Kości, Piony i Bastiony Spotify
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Five Tribes / Pięć Klanów (Bruno Cathala)

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

VivoBrezo pisze: 05 mar 2021, 08:05 Jak według nas, po latach broni się ta gra?
A no tak, że nie ma jej w sklepach :wink:
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Awatar użytkownika
VivoBrezo
Posty: 781
Rejestracja: 11 sie 2019, 10:56
Has thanked: 155 times
Been thanked: 528 times
Kontakt:

Re: Five Tribes / Pięć Klanów (Bruno Cathala)

Post autor: VivoBrezo »

Dr. Nikczemniuk pisze: 05 mar 2021, 13:10
VivoBrezo pisze: 05 mar 2021, 08:05 Jak według nas, po latach broni się ta gra?
A no tak, że nie ma jej w sklepach :wink:
Rozumiem, że Rebel nie zdecydował się na dodruk, bo miał kłopoty ze sprzedażą. Czy jednak było to spowodowane tym, że gra jest słaba, czy błędną strategią marketingową?
Cześć! Nie widzicie nas, ale możecie nas usłyszeć w podcaście Kości, Piony i Bastiony. Rozmawiamy o grach, które lubimy, bo życie jest za krótkie, na te słabe.
Kości, Piony i Bastiony Youtube
Kości, Piony i Bastiony Spotify
Awatar użytkownika
Harun
Posty: 1099
Rejestracja: 21 sie 2006, 16:48
Lokalizacja: okolice Poznania
Has thanked: 646 times
Been thanked: 523 times

Re: Five Tribes / Pięć Klanów (Bruno Cathala)

Post autor: Harun »

Gra jest rewelacyjna, choc nie dla każdego. W moim odczuciu zwłaszcza powinna się podobać umysłom matematycznym.
Awatar użytkownika
hipcio_stg
Posty: 1803
Rejestracja: 07 gru 2016, 16:30
Has thanked: 77 times
Been thanked: 334 times

Re: Five Tribes / Pięć Klanów (Bruno Cathala)

Post autor: hipcio_stg »

VivoBrezo pisze: 06 mar 2021, 11:55
Dr. Nikczemniuk pisze: 05 mar 2021, 13:10
VivoBrezo pisze: 05 mar 2021, 08:05 Jak według nas, po latach broni się ta gra?
A no tak, że nie ma jej w sklepach :wink:
Rozumiem, że Rebel nie zdecydował się na dodruk, bo miał kłopoty ze sprzedażą. Czy jednak było to spowodowane tym, że gra jest słaba, czy błędną strategią marketingową?
Wyprzedała się cała pula anglojęzyczna, później po spolszczeniu Rebel wyprzedał w rodzimym języku. Rynek nasycony. Gdyby jednak dodrukowali pierwszy dodatek to podejrzewam, że rozszedłby się szybciej niż everdale :P (ja zdążyłem nabyć).
Awatar użytkownika
eveni
Posty: 1598
Rejestracja: 08 lip 2019, 15:24
Has thanked: 636 times
Been thanked: 550 times

Re: Five Tribes / Pięć Klanów (Bruno Cathala)

Post autor: eveni »

Czytałam gdzieś, że ma być dodrukowany po angielsku i Rebel nie planuje dodruku po polsku.
Awatar użytkownika
VivoBrezo
Posty: 781
Rejestracja: 11 sie 2019, 10:56
Has thanked: 155 times
Been thanked: 528 times
Kontakt:

Re: Five Tribes / Pięć Klanów (Bruno Cathala)

Post autor: VivoBrezo »

hipcio_stg pisze: 06 mar 2021, 21:24

Wyprzedała się cała pula anglojęzyczna, później po spolszczeniu Rebel wyprzedał w rodzimym języku. Rynek nasycony. Gdyby jednak dodrukowali pierwszy dodatek to podejrzewam, że rozszedłby się szybciej niż everdale :P (ja zdążyłem nabyć).
Rynek cały czas się rozwija, pojawiają się nowi konsumenci, a starsi którzy ominęli produkt, mogą być zainteresowani tytułem, bo zmieniły się ich potrzeby. Gry praktycznie nie widzę na rynku wtórnym, jak ktoś ją ma to raczej trzyma. Pięć klanów jest po prostu dobrym tytułem, śmiem twierdzić, że lepszym niż spora część tego co jest aktualnie wydawane. Oczywiście to tylko moje gdybania, ale wydanie dodruku, albo jakiejś edycji poprawionej, to nie jest ruch o wysokim ryzyku, szczególnie po tylu latach. Tym bardziej, że gra jest dobrze znana, wysoko oceniana i nie trzeba wkładać takiego wysiłku marketingowego, jak w przypadku budowania nowej marki.
Wiadomo, nie jest to Dobble, czy Wsiąść do Pociągu, które można wydawać wiecznie, bo i tak się rozejdzie, ale gra uderza w bardzo duży rynek gier średniozaawansowanych i jest w tym segmencie jednym z lepszych tytułów.
Cześć! Nie widzicie nas, ale możecie nas usłyszeć w podcaście Kości, Piony i Bastiony. Rozmawiamy o grach, które lubimy, bo życie jest za krótkie, na te słabe.
Kości, Piony i Bastiony Youtube
Kości, Piony i Bastiony Spotify
Awatar użytkownika
EsperanzaDMV
Posty: 1521
Rejestracja: 17 lut 2017, 14:40
Has thanked: 301 times
Been thanked: 639 times

Re: Five Tribes / Pięć Klanów (Bruno Cathala)

Post autor: EsperanzaDMV »

Podobnie jak przedmówcy uważam, że dodruk rozszedł by się bardzo szybko - i mówię tu zarówno o podstawce, jak i "Artisans of Naqala".
"Whims of Sultan" udało mi się zdobyć na eBay UK, "Thieves of Naqala" był dość łatwo dostępny i za dobre pieniądze w polskich sklepach. Czekam na tych "Rzemieślników" z niecierpliwością, z nadzieją że będzie jeszcze dodruk-niespodzianka, tak jak przy Abyss. Może być nawet angielski egzemplarz, byle był w sprzedaży nie za miliony monet...
Awatar użytkownika
prz616
Posty: 47
Rejestracja: 12 lut 2017, 21:26
Has thanked: 117 times
Been thanked: 18 times

Re: Five Tribes / Pięć Klanów (Bruno Cathala)

Post autor: prz616 »

Ja po cichu liczę na dodruk (choćby wersji ENG) albo jakiegoś big boxa, może edycję jubileuszową. Nie kupiłem Klanów, kiedy były dostępne, a potem poznałem mancalę w Trajanie i chętnie pobawiłbym się jeszcze tym mechanizmem. Jednocześnie nie chce mi się polować na używki, bo jak gra siądzie, to będę musiał polować (i przepłacać) na dodatki.
Awatar użytkownika
Sepiky
Posty: 35
Rejestracja: 07 paź 2017, 22:52
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 17 times
Been thanked: 6 times

Re: Five Tribes / Pięć Klanów (Bruno Cathala)

Post autor: Sepiky »

Rebel wspominał w swoim wątku, że jest szansa na dodruk dodatku, więc podstawki pewnie też.
REBEL.pl pisze: 17 lut 2021, 14:40
Ma_rysia pisze: 16 lut 2021, 18:22Czy planowany jest dodruk dodatku do Pięciu Klanów: "The Artisans of Naqala"?
Dodruk uzależniony jest od tego czy globalnie zbierze się wystarczająca liczba chętnych. My swoją cegiełkę dokładamy, ale to Days of Wonder decyduje czy uruchomi dodruk czy nie. Coś więcej będziemy wiedzeić pewnie dopiero w maju b.r.
Awatar użytkownika
hipcio_stg
Posty: 1803
Rejestracja: 07 gru 2016, 16:30
Has thanked: 77 times
Been thanked: 334 times

Re: Five Tribes / Pięć Klanów (Bruno Cathala)

Post autor: hipcio_stg »

VivoBrezo pisze: 07 mar 2021, 09:45
hipcio_stg pisze: 06 mar 2021, 21:24

Wyprzedała się cała pula anglojęzyczna, później po spolszczeniu Rebel wyprzedał w rodzimym języku. Rynek nasycony. Gdyby jednak dodrukowali pierwszy dodatek to podejrzewam, że rozszedłby się szybciej niż everdale :P (ja zdążyłem nabyć).
Rynek cały czas się rozwija, pojawiają się nowi konsumenci, a starsi którzy ominęli produkt, mogą być zainteresowani tytułem, bo zmieniły się ich potrzeby. Gry praktycznie nie widzę na rynku wtórnym, jak ktoś ją ma to raczej trzyma. Pięć klanów jest po prostu dobrym tytułem, śmiem twierdzić, że lepszym niż spora część tego co jest aktualnie wydawane. Oczywiście to tylko moje gdybania, ale wydanie dodruku, albo jakiejś edycji poprawionej, to nie jest ruch o wysokim ryzyku, szczególnie po tylu latach. Tym bardziej, że gra jest dobrze znana, wysoko oceniana i nie trzeba wkładać takiego wysiłku marketingowego, jak w przypadku budowania nowej marki.
Wiadomo, nie jest to Dobble, czy Wsiąść do Pociągu, które można wydawać wiecznie, bo i tak się rozejdzie, ale gra uderza w bardzo duży rynek gier średniozaawansowanych i jest w tym segmencie jednym z lepszych tytułów.
Nowi konsumenci szukają nowych gier i płyną na mainstreamowych nowościach. Zanim dokopią się do perełek sprzed lat to już nie są nowi. Z drugiej strony wyobrażasz sobie dodruk wysokiego napięcia? Gra bardzo dobra, ale czy sprzedała by się dzisiaj wśród tysięcy innych ładnych gier z bagażem marketingu???

Jakieś pół roku temu kupiłem genialną planszówkę - Trajana. Chyba ostatnią sztukę wziąłem z tego co obserwowałem. Gra jest genialna - zakładasz, że będzie dodruk? Szczerze w to wątpię, bo gra dzisiaj mocno odstaje standardami wydania. Zresztą ta gra ma ta wadę, że nie nadaje się na 2-3 gry i do sprzedaży. Nie łapie się na nowoczesny design & develpment. Dzisiaj gry mają być ładne i oczywiste. Klient ma kupić, zagrać 3 razy, odkryć co jest do odkrycia i następna. Pięć klanów ma tą zaletę, że jest ładnie wydana i może przy dodruku się obronić. Chociaż kolejny dodruk stoi pod dużym znakiem zapytania.
Awatar użytkownika
bobule
Posty: 1008
Rejestracja: 21 wrz 2017, 22:09
Has thanked: 45 times
Been thanked: 207 times

Re: Five Tribes / Pięć Klanów (Bruno Cathala)

Post autor: bobule »

hipcio_stg pisze: 09 mar 2021, 00:26 Nowi konsumenci szukają nowych gier i płyną na mainstreamowych nowościach. Zanim dokopią się do perełek sprzed lat to już nie są nowi. Z drugiej strony wyobrażasz sobie dodruk wysokiego napięcia? Gra bardzo dobra, ale czy sprzedała by się dzisiaj wśród tysięcy innych ładnych gier z bagażem marketingu???
Weźcie mnie trzymajcie. Przecież Wysokie napięcie było wydane jako "wersja doładowana" uwaga - w 2019 roku! Czyli pomimo tego, że gra pierwotnie ukazała się na naszym rynku w 2006 roku, to jednak ktoś uznał, że opłaca się wydać tą grę kolejny już raz. Także tego, zapraszam może do stworzenia tematu "dlaczego wydawcy nie wydają starych i dobrych gier" o.O
Awatar użytkownika
hipcio_stg
Posty: 1803
Rejestracja: 07 gru 2016, 16:30
Has thanked: 77 times
Been thanked: 334 times

Re: Five Tribes / Pięć Klanów (Bruno Cathala)

Post autor: hipcio_stg »

bobule pisze: 09 mar 2021, 07:05
hipcio_stg pisze: 09 mar 2021, 00:26 Nowi konsumenci szukają nowych gier i płyną na mainstreamowych nowościach. Zanim dokopią się do perełek sprzed lat to już nie są nowi. Z drugiej strony wyobrażasz sobie dodruk wysokiego napięcia? Gra bardzo dobra, ale czy sprzedała by się dzisiaj wśród tysięcy innych ładnych gier z bagażem marketingu???
Weźcie mnie trzymajcie. Przecież Wysokie napięcie było wydane jako "wersja doładowana" uwaga - w 2019 roku! Czyli pomimo tego, że gra pierwotnie ukazała się na naszym rynku w 2006 roku, to jednak ktoś uznał, że opłaca się wydać tą grę kolejny już raz. Także tego, zapraszam może do stworzenia tematu "dlaczego wydawcy nie wydają starych i dobrych gier" o.O
O przepraszam, nie wiedziałem. Odświeżyli ją, czy wydali znowu z pieniędzmi z monopoly? Trochę wody w Wiśle jednak upłynęło zanim zdecydowali się na uzupełnienie rynku. Mam nadzieję, że Pięć Klanów szybciej się doczeka, bo to jednak bardzo dobra gra. Mam też nadzieję, że przy okazji dodrukują pierwszy dodatek, bo za tym najbardziej czekają odbiorcy.
Awatar użytkownika
michcic
Posty: 190
Rejestracja: 18 paź 2014, 09:43
Has thanked: 13 times
Been thanked: 42 times

Re: Five Tribes / Pięć Klanów (Bruno Cathala)

Post autor: michcic »

Abyssa też mieli nie dodrukować, a dodrukowali z kompletem dodatków. To samo wydawnictwo, autor i chyba nawet zbliżony rok wydania gry.

Podobnie Portal z Instanbulem, Egmont z Concordia, itd. Przykłady można mnożyć.

Jeśli ceny używek rosną, a wydawca ma możliwość podpiąć się pod druk międzynarodowy to zrobi to. Wychodzi więc na to , że wiele zależy od popularności gry za granicą. Osobiscie najbardziej widziałbym wznowienie Orlean
Członek Stowarzyszenia Pamper - Grupa Testerska - organizatora Designer Camp.
Game developer w wydawnictwie Go On Board.

Dziękuję za pomoc w zakupach: grabash4u, Quaku, Banan2, donmakaron
Awatar użytkownika
Munchhausen
Posty: 729
Rejestracja: 01 sty 2013, 22:29
Lokalizacja: Poznań/ Wągrowiec
Has thanked: 146 times
Been thanked: 129 times
Kontakt:

Re: Five Tribes / Pięć Klanów (Bruno Cathala)

Post autor: Munchhausen »

Bardzo rzadko grywam w trybie dwuosobowym, ale dzisiaj siedliśmy i Bouraq dał mi w dużej mierze wygraną. Na jednym kaflu z wioską uzbierałem aż 8 pałaców, bo dwukrotnie w rundzie mogłem aktywować jego moc, stawiając pałac za mędrca lub fakira. Przy partiach w większym gronie nigdy nie czułem, żeby był przegięty, ale przy dwóch graczach robi sporą różnicę. Generalnie Klany preferuję w większym gronie, niemniej wtedy istnieje ryzyko, że inny gracz pomoże przeciwnikowi nieprzemyślanym ruchem, a sama licytacja ma mniejsze znaczenie.

Skoro odkopałem już temat: widział ktoś kiedyś licytowanie za 18 monet? Mam już trochę partii na liczniku, a nigdy nie byłem świadkiem podobnego zagrania.
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3358
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1115 times
Been thanked: 1282 times

Re: Five Tribes / Pięć Klanów (Bruno Cathala)

Post autor: seki »

Munchhausen pisze: 21 mar 2021, 22:08 Bardzo rzadko grywam w trybie dwuosobowym, ale dzisiaj siedliśmy i Bouraq dał mi w dużej mierze wygraną. Na jednym kaflu z wioską uzbierałem aż 8 pałaców, bo dwukrotnie w rundzie mogłem aktywować jego moc, stawiając pałac za mędrca lub fakira. Przy partiach w większym gronie nigdy nie czułem, żeby był przegięty, ale przy dwóch graczach robi sporą różnicę. Generalnie Klany preferuję w większym gronie, niemniej wtedy istnieje ryzyko, że inny gracz pomoże przeciwnikowi nieprzemyślanym ruchem, a sama licytacja ma mniejsze znaczenie.

Skoro odkopałem już temat: widział ktoś kiedyś licytowanie za 18 monet? Mam już trochę partii na liczniku, a nigdy nie byłem świadkiem podobnego zagrania.
To mocny dżin. Jest kilku takich. Ten co przejmuje puste płytki też jest wg mnie mocny Ale jeśli wszyscy gracze o tym wiedzą, to szybko zbiorą białe meeple (mędrców?) ograniczając ciułanie punktów z mocnego dżina. Licytacji za 18 jeszcze nie widziałem. Ale za 12 już tak. W grze trzyosobowej. Przy pełnym stole jestem w stanie sobie wyobrazić, że ktoś byłby skłonny postawić meepla również na 18.. Dobrze, że jest taka opcja, bo przy widocznym i mega mocnym ruchu to od graczy powinno zależeć ile punktów są skłonni poświęcić. Czy taka ostra licytacja jest optymalna? Raczej nie. Ale dobrze, że gra nas tu specjalnie nie ogranicza krótkim torem licytacji.
Awatar użytkownika
citmod
Posty: 715
Rejestracja: 11 gru 2014, 15:50
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 103 times
Been thanked: 103 times

Re: Five Tribes / Pięć Klanów (Bruno Cathala)

Post autor: citmod »

Munchhausen pisze: 21 mar 2021, 22:08 Skoro odkopałem już temat: widział ktoś kiedyś licytowanie za 18 monet? Mam już trochę partii na liczniku, a nigdy nie byłem świadkiem podobnego zagrania.
U nas ostatnio jedna osoba dala 12 a inna 18. Dwie rzeczy należy zaznaczyć:
1. Obie osoby grały pierwszy raz, nie mniej zaznaczyłem na początku, żeby pamiętali, że licytują punktami zwycięstwa.
2. Akurat w tej sytuacji był możliwy bardzo dobry ruch który dawał coś koło 25-30 punktów. Już nie pamiętam dokładnie bo było to parę miesięcy temu, ale wiem, że sam rozważałem dać te 18, ale szybko znalazłem dwa inne dobre ruchy (choć mniej punktowe) dla mnie. Dałem więc 0 wiedząc, że i tak będę ostatni, a tamci niech się biją.

Najlepsze w tym wszystkim jest to, że osoba która dała 18. Nagle nie potrafiła już znaleźć tego ruchu który wcześniej widziała (było bodajże 5 czy 6 meepli i tylko jedna możliwa droga do zdobycia tego pola. Trzeba było zrobić jakiegoś zakrętasa). Jako że jest osobą która nie lubi przeciągać swoich tur w nieskończoność, po paru minutach po prostu stwierdziła, że odpuści i nawet w żaden sposób nie przeszkodziła osobie która dała 12 w zrobieniu tego ruchu.

Osoba która dała 18 nie polubiła gry. :lol:

Edit: gra była 3 osobowa
ODPOWIEDZ