Risk Europe (Austin Rucker)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Luke555
Posty: 156
Rejestracja: 06 paź 2016, 13:06
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1 time
Been thanked: 8 times

Risk Europe (Austin Rucker)

Post autor: Luke555 »

Witam, nigdzie nie znalazlem śladu wątku o tym wydaniu Ryzyka na tym forum, ani w ogole żadnej polskiej recenzji . nie przepadam za grami typu Ryzyko, ale ta akurat przykuła moją uwage bardzo pozytywną recenzją wideo na cenionym kanale na youtube: marcowargamer (https://www.youtube.com/watch?v=3GIyHoVfgiw). na BGG także ciekawe i przychylne opinie (https://boardgamegeek.com/thread/1599915/risk-europe)
wyczytalem, że gra jest nowa, bodajże z 2016. figurki, plansza, mechanika wydają sie bardzo OK i chetnie bym nabył grę, tym bardziej, że ew. figurki (aż 4 rodzaje jednostek i w 4 rożnych odmianach dla kazdego gracza) można potem wykorzystać do innych gier wojennych. Czy ktoś wie jak poza AMAZONEM (o wiele za drogo z przesylką) można te gre kupic i przetestowac?
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9433
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 506 times
Been thanked: 1444 times
Kontakt:

Re: Risk: Europe

Post autor: MichalStajszczak »

Luke555 pisze: nigdzie nie znalazlem śladu wątku o tym wydaniu Ryzyka na tym forum
Być może dlatego, że Ryzyko jest na drugim miejscu na czarnej liście gier, którymi zainteresowania nie należy na tym forum ujawniać. :wink:
Awatar użytkownika
Gromb
Posty: 2820
Rejestracja: 08 paź 2015, 19:09
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 841 times
Been thanked: 363 times

Re: Risk: Europe

Post autor: Gromb »

No coś ty. To ja jestem ukrytym riskgraczem i pykam czasem w AD 2210 i sobie chwalę. :)
The Corps Is Mother, the Corps Is Father
Lopezzo
Posty: 60
Rejestracja: 30 gru 2010, 21:28
Has thanked: 3 times
Been thanked: 10 times

Re: Risk: Europe

Post autor: Lopezzo »

Ad 2210 wymiata :)
Awatar użytkownika
Luke555
Posty: 156
Rejestracja: 06 paź 2016, 13:06
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1 time
Been thanked: 8 times

Re: Risk: Europe

Post autor: Luke555 »

MichalStajszczak pisze:
Luke555 pisze: nigdzie nie znalazlem śladu wątku o tym wydaniu Ryzyka na tym forum
Być może dlatego, że Ryzyko jest na drugim miejscu na czarnej liście gier, którymi zainteresowania nie należy na tym forum ujawniać. :wink:
no ogolnie to sie tak jak napisalem - Ryzyko i pochodne tych wersji są słabe. Ale z drugiej strony gość ktory recenzowal na youtube jest specem od gier wojennych i strategicznych, trudno zarzucić mu dyletanctwo, dlatego myślę, ze jego ocena jako niejako eksperta, jest warta uwagi. Wiadomo , że to akurat wydanie jest lekką grą wojenną, ale mysle, że mogłoby wielu sie spodobać. wydawca Hasbro ma w polsce tylko w ofercie klasyczną wersje Ryzyka i ta wersja jest bez dwoch zdań nie warta zainteresowania.
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 416 times
Kontakt:

Re: Risk: Europe

Post autor: kwiatosz »

Risk Star Wars też zbiera pozytywne recenzje, generalnie są pojedyncze tytuły z serii, które są lepsze. Podobnie Monopoly - jest jakaś wersja z egzotycznymi terenami i podobno jest świetna.
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
garg
Posty: 4476
Rejestracja: 16 wrz 2009, 15:26
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1425 times
Been thanked: 1100 times

Re: Risk: Europe

Post autor: garg »

kwiatosz pisze:Risk Star Wars też zbiera pozytywne recenzje, generalnie są pojedyncze tytuły z serii, które są lepsze. Podobnie Monopoly - jest jakaś wersja z egzotycznymi terenami i podobno jest świetna.
Słyszałem też, że w dalekich krajach świnie potrafią latać :mrgreen: .
Mam / Sprzedam/wymienię
(Może nie wystawiłem, ale też chętnie wymienię)

Najstarszy offtop świata: Ceterum censeo Carthaginem esse delendam ;-)
Awatar użytkownika
kaimada
Posty: 1130
Rejestracja: 06 sty 2007, 13:58
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 27 times
Been thanked: 126 times

Re: Risk: Europe

Post autor: kaimada »

kwiatosz pisze:Risk Star Wars też zbiera pozytywne recenzje, generalnie są pojedyncze tytuły z serii, które są lepsze.
Risk Star Wars nie ma w zasadzie nic wspólnego z Riskiem jako takim, gdyż jest sequelem Queen's Gambit, a nie swojskiego Ryzyka. Hasbro nazwało to Riskiem, żeby się to dobrze sprzedało w Stanach, gdzie marka ta jest szalenie popularna.
Awatar użytkownika
Luke555
Posty: 156
Rejestracja: 06 paź 2016, 13:06
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1 time
Been thanked: 8 times

Re: Risk: Europe

Post autor: Luke555 »

Grę udało mi się nabyć. Przyznam, że solidne pudło skrywa ciekawą zawartość. Wykonanie wszystkich elementów bardzo dobre, każda rzecz ma swoje miejsce w przegródkach. Gruba, duża mapa z miarę wiernie odzwierciedloną średniowieczną Europą. Czytelne spore prowincje w których można bez problemu pomieścić figurki wojsk (może poza malutkim obszarem dla Rzymu). Cztery armie prezentują się ciekawie, zastrzeżenie mam co do kolorów, gdyż pomarańczowy i dość jasno zielony jakoś nie pasują mi do takiej gry. Zasady gry są jasno opisane i nie budzą wątpliwości. Celem jest zdobycie 7 koron (korona za zdobycie miasta bądź zakup specjalnej karty korony). Po dwóch rozgrywkach w składzie 4 osobowym wrażenia całkiem pozytywne. Obie partie trwały ok 2 h (w tym krótkie wytłumaczenie zasad). Ciekawy element to zagrywanie dwóch zakrytych kart rozkazów (spośrod 8 , potem wszystkie kart wracają na rękę - kązdy gracz ma te same 8 kart), losowość bardzo niska - są rzuty koścmi ale ściśle związane z tym jaki rodzaj jednostek atakuje w danym momencie (maszyny oblężnicze mają poteżną sile ale nie można ich wystawić wiecej niż 4 sztuki, kawaleria odpowiednio mniejszą, łucznicy jeszcze mniej, a piechota w sumie to mięso armatnie). Bitwy były zacięte ale zarazem podejmowane z rozwagą, gdyż na ich skutek mogło nastąpić duże osłabienie obu stron w danej prowincji , co mógł wykorzystać sąsiad :) . W mechanizmach gry brakuje opcji odwrotu z bitwy, ale można w tym zakresie dodać ewent. własne zasady. Podsumowując, RISK wyłącznie z nazwy, a ogólnie to lekka (reguły nie są złożone) ale zarazem bardzo przyjemna w odbiorze gra wojenna, w której czuć że tworzymy małe imperium i cały czas toczymy walki z sąsiadami o dominację.
Awatar użytkownika
kastration
Posty: 1218
Rejestracja: 08 kwie 2015, 21:37
Lokalizacja: Kalisz
Has thanked: 108 times
Been thanked: 430 times

Re: Risk: Europe

Post autor: kastration »

Luke555 pisze:Grę udało mi się nabyć. Przyznam, że solidne pudło skrywa ciekawą zawartość. Wykonanie wszystkich elementów bardzo dobre, każda rzecz ma swoje miejsce w przegródkach. Gruba, duża mapa z miarę wiernie odzwierciedloną średniowieczną Europą. Czytelne spore prowincje w których można bez problemu pomieścić figurki wojsk (może poza malutkim obszarem dla Rzymu). Cztery armie prezentują się ciekawie, zastrzeżenie mam co do kolorów, gdyż pomarańczowy i dość jasno zielony jakoś nie pasują mi do takiej gry. Zasady gry są jasno opisane i nie budzą wątpliwości. Celem jest zdobycie 7 koron (korona za zdobycie miasta bądź zakup specjalnej karty korony). Po dwóch rozgrywkach w składzie 4 osobowym wrażenia całkiem pozytywne. Obie partie trwały ok 2 h (w tym krótkie wytłumaczenie zasad). Ciekawy element to zagrywanie dwóch zakrytych kart rozkazów (spośrod 8 , potem wszystkie kart wracają na rękę - kązdy gracz ma te same 8 kart), losowość bardzo niska - są rzuty koścmi ale ściśle związane z tym jaki rodzaj jednostek atakuje w danym momencie (maszyny oblężnicze mają poteżną sile ale nie można ich wystawić wiecej niż 4 sztuki, kawaleria odpowiednio mniejszą, łucznicy jeszcze mniej, a piechota w sumie to mięso armatnie). Bitwy były zacięte ale zarazem podejmowane z rozwagą, gdyż na ich skutek mogło nastąpić duże osłabienie obu stron w danej prowincji , co mógł wykorzystać sąsiad :) . W mechanizmach gry brakuje opcji odwrotu z bitwy, ale można w tym zakresie dodać ewent. własne zasady. Podsumowując, RISK wyłącznie z nazwy, a ogólnie to lekka (reguły nie są złożone) ale zarazem bardzo przyjemna w odbiorze gra wojenna, w której czuć że tworzymy małe imperium i cały czas toczymy walki z sąsiadami o dominację.
Gdzie kupiłeś i za ile, z ciekawości? Uważasz, że 4-osobowa partia to optymalny skład, czy np. we 2-3 osoby też pójdzie płynnie?
"Człowiek bez religii, jest jak ryba bez roweru"
Mia San Mia!
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10022
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1308 times

Re: Risk: Europe

Post autor: rastula »

obecnie można nabyć grę za niecałe 23 funty w Amazon.co.uk (28 z wysyłką).
Awatar użytkownika
Luke555
Posty: 156
Rejestracja: 06 paź 2016, 13:06
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1 time
Been thanked: 8 times

Re: Risk: Europe

Post autor: Luke555 »

kastration pisze:
Luke555 pisze:Grę udało mi się nabyć. Przyznam, że solidne pudło skrywa ciekawą zawartość. Wykonanie wszystkich elementów bardzo dobre, każda rzecz ma swoje miejsce w przegródkach. Gruba, duża mapa z miarę wiernie odzwierciedloną średniowieczną Europą. Czytelne spore prowincje w których można bez problemu pomieścić figurki wojsk (może poza malutkim obszarem dla Rzymu). Cztery armie prezentują się ciekawie, zastrzeżenie mam co do kolorów, gdyż pomarańczowy i dość jasno zielony jakoś nie pasują mi do takiej gry. Zasady gry są jasno opisane i nie budzą wątpliwości. Celem jest zdobycie 7 koron (korona za zdobycie miasta bądź zakup specjalnej karty korony). Po dwóch rozgrywkach w składzie 4 osobowym wrażenia całkiem pozytywne. Obie partie trwały ok 2 h (w tym krótkie wytłumaczenie zasad). Ciekawy element to zagrywanie dwóch zakrytych kart rozkazów (spośrod 8 , potem wszystkie kart wracają na rękę - kązdy gracz ma te same 8 kart), losowość bardzo niska - są rzuty koścmi ale ściśle związane z tym jaki rodzaj jednostek atakuje w danym momencie (maszyny oblężnicze mają poteżną sile ale nie można ich wystawić wiecej niż 4 sztuki, kawaleria odpowiednio mniejszą, łucznicy jeszcze mniej, a piechota w sumie to mięso armatnie). Bitwy były zacięte ale zarazem podejmowane z rozwagą, gdyż na ich skutek mogło nastąpić duże osłabienie obu stron w danej prowincji , co mógł wykorzystać sąsiad :) . W mechanizmach gry brakuje opcji odwrotu z bitwy, ale można w tym zakresie dodać ewent. własne zasady. Podsumowując, RISK wyłącznie z nazwy, a ogólnie to lekka (reguły nie są złożone) ale zarazem bardzo przyjemna w odbiorze gra wojenna, w której czuć że tworzymy małe imperium i cały czas toczymy walki z sąsiadami o dominację.
Gdzie kupiłeś i za ile, z ciekawości? Uważasz, że 4-osobowa partia to optymalny skład, czy np. we 2-3 osoby też pójdzie płynnie?
Tak jak post wyżej napisal kolega to z dostawą z UK wyszło 161 zł, wiec cena bardzo dobra w stosunku do komponentów . Odnosnie tego czy 4 osoby to optymalny sklad to zdecydowanie tak, powiem wiecej - mysle, że w 5 graloby sie jeszcze ciekawiej, bo mapa daje duze możliwości manewrów. z tego co sie orientuje to jest bodajże 50 prowincji. odnośnie wariantu 2-3 osobowego to instrukcja przewiduje takie mozliwosci wtedy zaleca sie dostawic w kilku prowincjach po kilka jednostek w kolorach tych wojsk, ktorych zaden gracz nie wybral czyli tych nie aktywnych, ale z tego co czytalem to sprawdza sie to średnio i jest za łatwo w zajmowaniu terenu graczom. Dlatego na BGG zalecają wariant alternatywny do oficjalnego, lepiej zbalansowany https://www.boardgamegeek.com/filepage/ ... -3-players - można oczywiscie ustalic dodatkowe home rules aby np dac mozliwosc tym wojskom, ktore nie należą do zadnego z graczy jakies mozliwosci także chociaz ograniczonej ekspansji a nie tylko samej obrony.
bajtucha
Posty: 1
Rejestracja: 19 sty 2019, 09:31

Re: Risk: Europe

Post autor: bajtucha »

We wtorek odbieram grę. Kupiłem za 140zł. Jeśli ktoś jest zainteresowany to podzielę się opinią. Szukałem gry, w którą mam nadzieję zagrać z moim 10 latkiem; zobaczymy jak się Risk Europe sprawdzi.
lemon_curry
Posty: 275
Rejestracja: 10 mar 2020, 12:30
Has thanked: 51 times
Been thanked: 21 times

Re: Risk: Europe

Post autor: lemon_curry »

bajtucha pisze: 19 sty 2019, 12:38 We wtorek odbieram grę. Kupiłem za 140zł. Jeśli ktoś jest zainteresowany to podzielę się opinią. Szukałem gry, w którą mam nadzieję zagrać z moim 10 latkiem; zobaczymy jak się Risk Europe sprawdzi.
Jak sie sprawdzilo?
Banan2
Posty: 2616
Rejestracja: 12 maja 2009, 09:28
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 118 times
Been thanked: 67 times

Re: Risk Europe (Austin Rucker)

Post autor: Banan2 »

:) Będzie serial.
Pozdrawiam
P.S. Ciekawe kiedy ktoś zabierze się za Talismana :wink: :)
Moja kolekcja
10% rabatu w planszomanii, 7% w 3Trollach, 5% w Battle Models
Awatar użytkownika
Luke555
Posty: 156
Rejestracja: 06 paź 2016, 13:06
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1 time
Been thanked: 8 times

Re: Risk Europe (Austin Rucker)

Post autor: Luke555 »

Banan2 pisze: 12 sty 2021, 16:37 :) Będzie serial.
Pozdrawiam
P.S. Ciekawe kiedy ktoś zabierze się za Talismana :wink: :)
Tylko co ma ten "news" do tematu o tej konkretnej grze, która z prostym, klasycznym Ryzkiem nie ma nic wspólnego poza nazwą "Risk" ?
ODPOWIEDZ