Początek przygody

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
K68Sz
Posty: 2
Rejestracja: 14 sty 2021, 12:08
Has thanked: 2 times

Początek przygody

Post autor: K68Sz »

Hej Cześć Wszystkim :)

Ostrzegam ;) post od Laika
Jako że zawsze bardzo lubiliśmy grać u znajomych to wspólnie z Dziewczyną postanowiliśmy że zaczniemy zbierać naszą własną kolekcje gier planszowych. Doświadczenia nie mamy żadnego więc po pierwszej wizycie z sklepie i po radach pana sprzedawcy zdecydowaliśmy się na zakup gry "Osadnicy Królestwa Północy". W międzyczasie udało nam się nabyć parę tańszych gier karcianych dla 2 osób(kolory Magii, Draconium, Hobbit wyprawa po skarb). Bawiliśmy się przednio, bardzo nam się wszystko podobało ale po jakimś czasie zaczął w nas się odzywać głód po coś innego. Wybór padł na Talisman, niestety aktualnie nie jest prawie nigdzie dostępny, bynajmniej nie w cenie jaka by nas interesowała. Odłożyliśmy ten zakup na później. Do sedna, szukamy zatem gry od 2 do 4+ osób. Na pewno Polskiej Edycji. Mamy chwilowo dość zbierania zasobów i tworzenia imperium więc interesowałoby nas coś albo przygodowego albo fabularnego albo kooperacyjnego... rozważymy chętnie wszystkie propozycje :) Interesują nas głównie światy magicznego fantasy i Kosmiczne Sci Fi. Zależy nam żeby gra była ładnie wykonana, miała sporo elementów i przede wszystkim, żeby po czasie chciało się do niej wracać i wracać :) Czas gry dobrze by było gdyby był 60+. Cenowo najlepiej ~150 zł ale i droższe chętnie rozważymy na przyszłość :)

Dziękuję z góry za wszystkie pomysły :)
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Bruno
Posty: 2017
Rejestracja: 27 lip 2017, 19:13
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1492 times
Been thanked: 1142 times

Re: Początek przygody

Post autor: Bruno »

Zamiast Talismana - Runebound,

Ponadto zobacz:
- Brzdęk lub Brzdęk w kosmosie (fantasy lub SF)
- Zona
- Horror w Arkham
- Robinson Crusoe

Jeśli nie straszne Wam granie z aplikacją:
- Posiadłość Szaleństwa 2 ed.
- Podróże przez Śródziemie
Obie powyższe to gry scenariuszowe (więc raczej bawi głównie 1. raz), ale nowe scenariusze/dodatki są wciąż publikowane.
Ostatnio zmieniony 14 sty 2021, 12:57 przez Bruno, łącznie zmieniany 1 raz.
Jesteś szczęśliwym posiadaczem np. Gloomhaven? Masz więc egzemplarz tej gry, a nie jej kopię. To znacząca różnica ;-)
Druga edycja GWT: pacholęta wznoszą domy w krainie My little pony.
Kupię kryształy many ze starej edycji Mage Knighta!
Awatar użytkownika
Neoptolemos
Posty: 1959
Rejestracja: 09 sty 2014, 18:30
Has thanked: 190 times
Been thanked: 835 times

Re: Początek przygody

Post autor: Neoptolemos »

Od 2 do 4+ do żaden przedział, a bynajmniej nie znaczy przynajmniej :P
Jeśli lubicie Star Wars (w końcu to kosmiczne sci-fi), to powinny Wam się spodobać Zewnętrzne Rubieże. Gra zdecydowanie bardziej przygodowa niż strategiczna, niezbyt trudna, w miarę dobrze się skalująca (do 4 osób maksimum).
Przygodowa, kooperacyjna i przy tym dobra gra to Robinson. Ostrzegam jednak, że to będzie pewien przeskok w trudności zasad po Osadnikach, ale myślę, że do ogarnięcia. Tak samo 2-4 osoby to optymalny skład.
Brzdęk też będzie nienajgorszy, aczkolwiek na 2 osoby jest trochę słabszy.
Game developer w Lucky Duck Games
Autor bloga Karta - stół!
Redaktor Board Times
tomekmani3k
Posty: 600
Rejestracja: 29 lip 2015, 19:26
Has thanked: 59 times
Been thanked: 144 times

Re: Początek przygody

Post autor: tomekmani3k »

Przygodowe, fantasy, w budżecie to Aeon's End.
Jeżeli chcecie planszę to może Runebound ale chyba już coraz ciężej z dostępnością i trzeba by szukać okazji żeby zmieścić sie z kasą
_leigam_
Posty: 942
Rejestracja: 25 kwie 2018, 20:19
Has thanked: 112 times
Been thanked: 196 times

Re: Początek przygody

Post autor: _leigam_ »

Przygoda trochę się kłuci z regrywalnością jak dla mnie, a część wyżej zaproponowanych tytułów z ceną maksymalną. A 60h gry + przygoda + 150zł to już w ogóle nie widzę. To już prędzej jakaś lajtowa (imprezowa) rywalizacja typu brzdęk, ale docelowo pewnie będziesz kupował dodatki. A coop to Aeon's - z podstawką się zmieścisz cenowo (znów, czy będzie Ci się chciało tłuc tych samych przeciwników przez aż 60h to wątpie, a dodatki swoje kosztują, no i to zdecydowanie nie jest przygoda)
Preferuje: średnie/ciężkie euro, rywalizacja. Gram we wszystko :D
Niezwiązany z branżą.


NA SPRZEDAŻ Wyspa dinozaurów i inne
tomekmani3k
Posty: 600
Rejestracja: 29 lip 2015, 19:26
Has thanked: 59 times
Been thanked: 144 times

Re: Początek przygody

Post autor: tomekmani3k »

_leigam_ pisze: 14 sty 2021, 13:03 Przygoda trochę się kłuci z regrywalnością jak dla mnie, a część wyżej zaproponowanych tytułów z ceną maksymalną. A 60h gry + przygoda + 150zł to już w ogóle nie widzę. To już prędzej jakaś lajtowa (imprezowa) rywalizacja typu brzdęk, ale docelowo pewnie będziesz kupował dodatki. A coop to Aeon's - z podstawką się zmieścisz cenowo (znów, czy będzie Ci się chciało tłuc tych samych przeciwników przez aż 60h to wątpie, a dodatki swoje kosztują, no i to zdecydowanie nie jest przygoda)
Wydaję mi się że 60+ to czas w minutach na rozgrywkę niż godziny do znudzenia grą :D
_leigam_
Posty: 942
Rejestracja: 25 kwie 2018, 20:19
Has thanked: 112 times
Been thanked: 196 times

Re: Początek przygody

Post autor: _leigam_ »

tomekmani3k pisze: 14 sty 2021, 13:09
_leigam_ pisze: 14 sty 2021, 13:03 Przygoda trochę się kłuci z regrywalnością jak dla mnie, a część wyżej zaproponowanych tytułów z ceną maksymalną. A 60h gry + przygoda + 150zł to już w ogóle nie widzę. To już prędzej jakaś lajtowa (imprezowa) rywalizacja typu brzdęk, ale docelowo pewnie będziesz kupował dodatki. A coop to Aeon's - z podstawką się zmieścisz cenowo (znów, czy będzie Ci się chciało tłuc tych samych przeciwników przez aż 60h to wątpie, a dodatki swoje kosztują, no i to zdecydowanie nie jest przygoda)
Wydaję mi się że 60+ to czas w minutach na rozgrywkę niż godziny do znudzenia grą :D
mea culpa :D :D

To aeon's end odpada. to 40 min gry + 10 rozkładania.
Preferuje: średnie/ciężkie euro, rywalizacja. Gram we wszystko :D
Niezwiązany z branżą.


NA SPRZEDAŻ Wyspa dinozaurów i inne
Awatar użytkownika
Neoptolemos
Posty: 1959
Rejestracja: 09 sty 2014, 18:30
Has thanked: 190 times
Been thanked: 835 times

Re: Początek przygody

Post autor: Neoptolemos »

Mi też się tak wydaje ;)
Żyłem w przekonaniu, że Zewnętrzne Rubieże kosztują poniżej 200 zł. a tu się okazuje, że wcale nie, a i z dostępnością obecnie nie jest tak prosto... ale Robinsona za mniej niż 150 zl da się wyrwać bez problemu ;)
Game developer w Lucky Duck Games
Autor bloga Karta - stół!
Redaktor Board Times
_leigam_
Posty: 942
Rejestracja: 25 kwie 2018, 20:19
Has thanked: 112 times
Been thanked: 196 times

Re: Początek przygody

Post autor: _leigam_ »

Neoptolemos pisze: 14 sty 2021, 13:12 Mi też się tak wydaje ;)
Żyłem w przekonaniu, że Zewnętrzne Rubieże kosztują poniżej 200 zł. a tu się okazuje, że wcale nie, a i z dostępnością obecnie nie jest tak prosto... ale Robinsona za mniej niż 150 zl da się wyrwać bez problemu ;)
Tylko ani to sf ani fantasy (robinson).

ps. albo znów coś źle zrozumiałem :D
Ostatnio zmieniony 14 sty 2021, 13:15 przez _leigam_, łącznie zmieniany 1 raz.
Preferuje: średnie/ciężkie euro, rywalizacja. Gram we wszystko :D
Niezwiązany z branżą.


NA SPRZEDAŻ Wyspa dinozaurów i inne
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 10875
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3349 times
Been thanked: 3205 times

Re: Początek przygody

Post autor: japanczyk »

Łap mój niepublikowany tekst na temat poczatków przygody :P
Spoiler:
Awatar użytkownika
Neoptolemos
Posty: 1959
Rejestracja: 09 sty 2014, 18:30
Has thanked: 190 times
Been thanked: 835 times

Re: Początek przygody

Post autor: Neoptolemos »

No nie, choć na fantasy można lekko podciągnąć. Ale autor napisał, że "głównie światy magicznego fantasy i Kosmiczne Sci Fi", a pozostałe warunki Robinson spełnia chyba najlepiej.
Game developer w Lucky Duck Games
Autor bloga Karta - stół!
Redaktor Board Times
K68Sz
Posty: 2
Rejestracja: 14 sty 2021, 12:08
Has thanked: 2 times

Re: Początek przygody

Post autor: K68Sz »

_leigam_ pisze: 14 sty 2021, 13:14
Neoptolemos pisze: 14 sty 2021, 13:12 Mi też się tak wydaje ;)
Żyłem w przekonaniu, że Zewnętrzne Rubieże kosztują poniżej 200 zł. a tu się okazuje, że wcale nie, a i z dostępnością obecnie nie jest tak prosto... ale Robinsona za mniej niż 150 zl da się wyrwać bez problemu ;)
Tylko ani to sf ani fantasy (robinson).

ps. albo znów coś źle zrozumiałem :D
60+ to minuty :P Tak :D Nie ma musu co tego sf i fantasy :P Przyznaje to by nam najbardziej leżało ale i inne bardzo chętnie zobaczymy :D
Awatar użytkownika
arturmarek
Posty: 1476
Rejestracja: 31 paź 2017, 08:05
Has thanked: 256 times
Been thanked: 715 times

Re: Początek przygody

Post autor: arturmarek »

Z tego opisu, bez zarządzania zasobami, ładne i regrywalne, to polecam Spirit Island. Znakomita gra kooperacyjna, niemal nieograniczona regrywalność, bardzo ciekawa tematycznie (gramy dobrymi duchami niszcząc i strasząc kolonizatorów), bardzo ładnie wydana. Dwuosobowa rozgrywka zajmuje nam 60-90min.

Aeon's End też się wpisuje, aczkolwiek mnie nie oczarował i po kilku rozgrywkach posłałem w świat.

Widzę, że pojawiła się kilka razy propozycja Robinsona i raczej odradzam. Bardzo dużo grałem w Robinsona, ciągle zdarza mi się co jakiś czas zagrać scenariusz z synem, ale to tlko dlatego, że znam zasady na wylot i mogę szybko rozłożyć i cieszyć się grą. Jednak uważam, że zostały już zrobione planszówki, które robią wszystko lepiej od Robinsona i wymagają znacznie mniej czasu i energii, aby się ich nauczyć. Ja chętnie zagram z każym w Robinsona, uważam, że to bardzo dobra gra do grania z osobami, które jej nie znają (o ile nie ma się zapędów alfa-gracza), ale niezbyt dobra, aby dać ją do nauczenia się nowej grupie.

Tak jak przedmówcy pisali, trochę się te Wasze wymagania wykluczają, więc jeśli zaczynacie przygodę z planszówkami, dorzucę kilka tytułów, które bardzo z żoną lubimy, ale raczej się nie wpisują w to co napisałeś.
Detektyw/Kroniki Zbrodni: rozwiązujemy sprawy detektywistyczne, oparta na scenariuszach, więc raczej nie będziesz chciał grać po raz kolejny.
Azul/Sagrada/Patchwork: ładnie wydaje gry abstrakcyjne. Szybkie i dobre do zagrania z nowymi osobami. Patchwok jest jedynie 2-osobowy
Cywilizacja Poprzez Wieki: moja ulubiona gra konfrontacyjna do grania na 2 osoby
Terraformacja Marsa/Na Skrzydłach/Everdell: przyjemne gry oparte na kartach, w pewnym sensie w stylu Osadników, podobna trudność, podobne skomplikowanie, jedynie Terraformacja jest dłuższa
Le Havre/Pret-a-Porter: moje ulubione gry ekonomiczne, w których liczy się wartość naszego "przedsiębiorstwa", a nie polega na zbieraniu abstrakcyjnych punktów.
_leigam_
Posty: 942
Rejestracja: 25 kwie 2018, 20:19
Has thanked: 112 times
Been thanked: 196 times

Re: Początek przygody

Post autor: _leigam_ »

arturmarek pisze: 14 sty 2021, 13:28 Widzę, że pojawiła się kilka razy propozycja Robinsona i raczej odradzam. Bardzo dużo grałem w Robinsona, ciągle zdarza mi się co jakiś czas zagrać scenariusz z synem, ale to tlko dlatego, że znam zasady na wylot i mogę szybko rozłożyć i cieszyć się grą. Jednak uważam, że zostały już zrobione planszówki, które robią wszystko lepiej od Robinsona i wymagają znacznie mniej czasu i energii, aby się ich nauczyć. Ja chętnie zagram z każym w Robinsona, uważam, że to bardzo dobra gra do grania z osobami, które jej nie znają (o ile nie ma się zapędów alfa-gracza), ale niezbyt dobra, aby dać ją do nauczenia się nowej grupie.
Podpiszę się pod tym.
Preferuje: średnie/ciężkie euro, rywalizacja. Gram we wszystko :D
Niezwiązany z branżą.


NA SPRZEDAŻ Wyspa dinozaurów i inne
Mr_Fisq
Administrator
Posty: 4653
Rejestracja: 21 lip 2019, 11:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1210 times
Been thanked: 1418 times

Re: Początek przygody

Post autor: Mr_Fisq »

Bruno pisze: 14 sty 2021, 12:52 Zamiast Talismana - Runebound,

Ponadto zobacz:
- Brzdęk lub Brzdęk w kosmosie (fantasy lub SF)
:+1:
Bruno pisze: 14 sty 2021, 12:52 - Robinson Crusoe
Z tym się nie zgodzę. Poziom trudności + zasady mogą być dla początkującego planszówkowicza odrzucające.

IMHO warto rzucić okiem na Spirit Island: kooperacja, motyw fantastyczny, duża regrywalność, IMHO przyjemne wydanie.
Sprzedam: Wiosenne porządki: Horror w Arkham - 4 cykle, dwie podstawki, Uśpieni Bogowie, Moje Miasto.
Przygarnę: Skirmishe grywalne solo, figurki do Stargrave/Frostgrave
Awatar użytkownika
anitroche
Posty: 766
Rejestracja: 23 kwie 2020, 10:09
Has thanked: 667 times
Been thanked: 781 times
Kontakt:

Re: Początek przygody

Post autor: anitroche »

Ja wiem, że to dziwnie zabrzmi, ale Robinson to była jedna z pierwszych większych planszówek, jakie sobie kupiliśmy. Ja wcześniej grywałam u znajomych w takie gry jak Agricola, Caylus czy Terra Mystica, ale nigdy nie musiałam sama czytać instrukcji i się uczyć gry samodzielnie. No i mając ochotę na coś bardziej przygodowego niż euro, zakupiliśmy sobie Robinsona. Muszę powiedzieć, że przed pierwszą grą przeczytałam instrukcję, obejrzałam rozgrywkę na kanale Geek Factor i usiedliśmy do pierwszego scenariusza i co prawda było co jakiś czas zaglądanie do instrukcji, ale jakoś tak wszystko, co się działo było na tyle logiczne, że gra nam siadła po pierwszej rozgrywce. W tej chwili jak o tym myślę, to przecież mamy planszetkę pomocy mówiącą, jakie akcje rozpatruje się kolejno i mąż zawsze ma ją przed sobą i lecimy kolejno każdego dnia w grze to samo, jak jest jakaś zmienna, to jest ona na karcie wydarzenia wyraźnie napisana lub wynika ze scenariusza, a pozostała część gry to po prostu rzuty kością i rozpatrywanie tego co wypadnie, co nie jest skomplikowane (jedyne do czego musimy wracać w instrukcji, to to jak się rozpatruje polowanie, bo rzadko to robimy grając zwykle tylko na 2 osoby).

Jak dla mnie trudność Robinsona, to nie tyle zasady, co rozkminienie gdzie i kiedy wysłać naszego człowieka w grze, żeby w ogóle mieć szansę przeżyć do końca. Ale wiem, że jestem w mega mniejszości ze swoją opinią o złożoności zasad, więc ten post to chyba jedynie jakaś wewnętrzna chęć uzewnętrznienia się po przeczytaniu kolejnych osób, mówiących, że to gra tak bardzo skomplikowana ;). W każdym razie rozważając zakup Robinsona pamiętajcie, że moja opinia to opinia zdecydowanej mniejszości graczy ;)
"Cześć, mam na imię Ania i dzisiaj pokażę wam jak wygląda rozgrywka w wariancie solo w..."

Zapraszam na mój kanał z pełnymi rozgrywkami solo: Gram Solo na YouTube
Awatar użytkownika
arian
Posty: 829
Rejestracja: 26 sty 2016, 22:38
Has thanked: 266 times
Been thanked: 593 times

Re: Początek przygody

Post autor: arian »

Robinson nie jest może skomplikowany, jeśli odhacza się z listy poszczególne fazy, ale jak zaczynasz rozpatrywać na przykład noc poza obozem, bo każe Ci to zrobić efekt karty, albo inny efekt każe Ci przenieść obozowisko na kafelek obok i do tego zniszczyć dach, a ty właśnie korzystasz z obozowiska które już było na kafelku, to robi się trochę zamieszania. Tam jest trochę tych zależności między kartami, które potrafią mocno przystopować rozgrywkę. Teraz mam podobnie grając w Nemesis. ;)

Ja na początek z gier dostępnych na rynku w niezłej cenie polecam Zona - Sekret Czarnobyla. Nie jest to może gra wybitna, ale po pierwsze tylko minimalnie przekracza budżet, po drugie jest moim zdaniem ciekawsza mechanicznie od Talizmana, ładnie wydana, zasady są stosunkowo proste, a opowieść tworzą dociągane przez każdego z graczy karty wydarzeń. Mamy rozwijanie bohatera za pomocą ekwipunku, mamy całkiem ciekawie działające kości, duża ładna plansza, klimat postapo, więc tutaj niestety wykracza nieco poza wymagania. Kart wydarzeń jest sporo, więc powinny zapewnić niezłą regrywalność.
AbramsPl
Posty: 49
Rejestracja: 17 sie 2015, 17:59
Has thanked: 7 times
Been thanked: 3 times

Re: Początek przygody

Post autor: AbramsPl »

Ja i moja żona jesteśmy w podobnej sytuacji co osoba która założyła ten temat. Posiadamy około 180 tytułów. Od prostych karcianej po Nemesis z KS i Twilight imperium 4ed. Większość pisze tytuły gier które dla mnie, ni jak się nie mają do gier przygodowych. Myślę że osoba która zadała pytanie również oczekuje innej odp. Też chcemy z żoną wejść w jakaś grę przygodową. Taką w której ma się postać, można ją rozbudować, można chodzić po modularnej planszy, można nawalać stworki i rzucać czary (lub coś w tym stylu jeśli będzie to inne uniwersum). Pewnie wiecie już o co dokładnie chodzi.

Nie śledziłem tej kategorii (gry przygodowe) tak namiętnie, więc nie wiem co kupić i w co wejść. Gloomhaven odpada. Nie chodzi o kasę. Chodzi o to że raczej nie będę miał czasu na skończenie tej gry i zebranie ludzi do regularnego grania.

Więc bardzo proszę o pomoc. Od czego można zacząć Żeby sprawdzić czy ten rodzaj gry nam podejdzie. Oby to była gra która dokładnie przedstawi kategorię jaką są gry przygodowe.

Wiem że można prawie o każdej grze powiedzieć, że jest grą przygodową i zależy to tylko od graczy na ile potrafią się wczuć w klimat. Ale to temat na inną dyskusje. Mam nadzieję że znajdę tu pomoc. Pozdrawiam.
ODPOWIEDZ