Elizjum (Matthew Dunstan, Brett J. Gilbert)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Bary
Posty: 3064
Rejestracja: 18 sty 2015, 14:25
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 73 times
Been thanked: 47 times
Kontakt:

Re: Elizjum

Post autor: Bary »

Rigidigi pisze:Mało informacji o tej grze. Wszędzie liczne wyprzedaże. Pewno niedługo zniknie z półek. Żal nie sprawdzić. Zamówiłem zatem za 85pln i przekonam się osobiście dla kogo ta gra.
Bardzo dobra gra za dobra cenę! Imo bardzo niedoceniona pozycja, która jeszcze wróci, ale wtedy już nie będzie dostępna.
Mój blog na ZnadPlanszy
Recenzja Cooper Island na ZnadPlanszy

Kupię dodatek Hobbit: Na Progu do WP LCG!
Ascalogan
Posty: 280
Rejestracja: 21 lip 2015, 14:45
Lokalizacja: Łaziska Górne
Has thanked: 4 times

Re: Elizjum

Post autor: Ascalogan »

Nic dodać nic ująć. Zaraz po jej premierze w rodzimym języku i kilku partiach z żoną... sprzedałem ją (grę :)). Małżonce niestety zupełnie nie podeszła. Po jakimś czasie zdecydowałem się na jej odkupienie (akurat trafiłem na dobre ceny już w wyprzedaży) i nie wyobrażam sobie pozbycia jej z kolekcji. Dość łatwo ją wytłumaczyć, po kilku partiach kolejne są naprawdę płynne, a możliwość mieszania ze sobą różnych talii bogów zapewnia odpowiednią regrywalność. Z tego co czytałem na BGG autor zaczął nawet tworzyć dodatek, ale Space Cowboys nie byli chętni :( Być może w przyszłości wyda to inną drogą...
Awatar użytkownika
Furan
Posty: 1532
Rejestracja: 21 mar 2008, 16:41
Lokalizacja: Warszawa, Wola
Has thanked: 9 times
Been thanked: 201 times

Re: Elizjum

Post autor: Furan »

A mnie Elizjum nie podeszło. To nie była zła gra. Działała, miała śliczne grafiki i wykonanie, świetną cenę, ale Elizjum to połączenie dwóch rzeczy:
- mechanizmu wyboru kart
- efektów kart.
I żadne nie zachwyciło, a połączenie dało - tak mi się wydaje - mniej niż każde z osobna.

Mechanizm z wyborem kolumienek jest sprytny i przyjemny, ale ostatecznie nie wprowadzał gigantycznych emocji.

Gdyby chodziło tylko o zbieranie zestawów, a później ich ,,sprzedaż" za punkty, albo odpalanie stałych, dostępnych dla wszystkich akcji ,,żeby coś" to może byłoby to ekscytujące w tak prostym systemie. Tu zostało to przysłonięte przez działanie kart. I to nie - fantastyczne, ciekawe, nietuzinkowe działanie kart jak w Innowacjach czy Greedzie, a zupełnie bez wyrazu jak w Osadnikach NI (tak, heretyk). Przez ,,bez wyrazu" rozumiem, że działanie żadnej z kart nie zapadło mi w pamięć, nie wzbudziło chęci zrobienia super-chruper-kombo z przebłyskiem.
Do tego, mimo ładnych grafik, nie przemówiła do mnie czytelność (czy nieczytelność) sytuacji u współgracza i nieco pstrokatość całokształtu.
Ot, taka kontropinia dla równowagi. :)
Grałem w 2 osoby, tylko.
jakiCHś - w tym wyrazie jest CH! || lepiej nie używa'ć apostrof'ów w ogóle, niż używa'ć ich w nadmiar'ze!

(S) Temporum
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4636
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1027 times
Been thanked: 1945 times

Re: Elizjum

Post autor: warlock »

W 100/100 przypadkach zamiast Elizjum wolałbym zagrać w Pory Roku ;). Elizjum jest "ok", ale nie porwało mnie kompletnie ;).
Awatar użytkownika
gram_niebieskim
Posty: 48
Rejestracja: 12 kwie 2018, 12:14
Has thanked: 28 times
Been thanked: 6 times

Re: Elizjum

Post autor: gram_niebieskim »

Znalazłem, kupiłem, od dawna leżała na wishliscie.
Po dwóch partiach na dwie osoby - wow siadło pięknie. Co prawda zależności kart nie wydają się super combo-genne ale działa to przyjemnie. Jest główkowanie ale na przystępnym i relaksującym poziomie. Dodatkowo oprawa graficzna - dla mnie zachwyt .
Oj czekam na kolejne partie z niecierpliwością - od dawna tak nie czułem, może to wina wyboru samych cięższych eurasów a może to zasługa elegancji Elizjum.
Każdorazowy inny układ talii i zależności między taliami napawają optymizmem 🙂
Awatar użytkownika
jacobPL
Posty: 143
Rejestracja: 05 paź 2020, 13:36
Lokalizacja: Warszawa / Poznań
Has thanked: 16 times
Been thanked: 39 times

Re: Elizjum (Matthew Dunstan, Brett J. Gilbert)

Post autor: jacobPL »

To i ja odkopię temat - siadło aż miło. Elizjum obok Elekta, to jedyne karcianki w naszej kolekcji i które jej nie opuszczą.

Ogólnie nie jesteśmy fanami karcianek, w nudny Splendor graliśmy na początku przygody z planszówkami, gdy znajomi koniecznie chcieli w niego grać. 7CŚ jest ok, od święta można pyknąć, ale nie na tyle, żeby mieć. Popularność 7CŚ zrozumiem, ale Splendora nigdy.

Natomiast Elizjum baaardzo smakowite. Było długo na wishlist, aż w końcu trafiło, jak nowe i to w koszulkach. Czacha paruje, dobrze się skaluje. Tona regrywalności (kombinacja 5 z 8 bogów) i tu na ten moment pojawia się jedno ale - czy aby do gry 2-os nie powinno się zmniejszyć ilości bogów (kolorów)?

ELizjum po-le-cam!
zix
Posty: 257
Rejestracja: 12 paź 2015, 16:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 6 times
Been thanked: 5 times

Re: Elizjum (Matthew Dunstan, Brett J. Gilbert)

Post autor: zix »

Potwierdzam - świetna gra i jedna z moich top z karcianek :)
Nawet po latach jest tu świetne wykonanie, a sama gra pozwala trochę kombinować.

Aż żal, że się tak słabo przyjęła :(
ODPOWIEDZ