Aquatica (Ivan Tuzovsky)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Portal_Games
Posty: 71
Rejestracja: 06 sie 2020, 15:21
Been thanked: 81 times

Aquatica (Ivan Tuzovsky)

Post autor: Portal_Games »

Obrazek

AQUATICA oraz dodatek AQUATICA: Mroźne Wody
- Przepiękna gra dla 1-4 graczy (1-5 z dodatkiem), w której wcielacie się w rolę jednego z Królów Oceanu próbując znaleźć zasoby dla swojego królestwa.
- Będziecie eksplorować głębię oceaniczną, podbijać, kupować, werbować i wypełniać cele.
- Główna mechanika gry opiera się o zarządzanie ręką kart oraz korzystanie ze specjalnych umiejętności.
- Hit targów ESSEN SPIEL 2019 - wyprzedany w ciągu 1 dnia!
- Dodatek Aquatica: Mroźne Wody zawiera wszystkie elementy niezbędne do rozgrywki 5-osobowej, a także nowe Postaci Oceanu, Królów, Lokacje i Manty. Wprowadza także nową mechanikę Plemion.
PREMIERA: (IV kw. 2020)
bananek
Posty: 66
Rejestracja: 13 kwie 2020, 16:07
Has thanked: 35 times
Been thanked: 26 times

Re: AQUATICA (Ivan Tuzovsky)

Post autor: bananek »

Czy ktoś już miał okazję zagrać w angielską wersję? Jak wrażenia?
Awatar użytkownika
elayeth
Posty: 1051
Rejestracja: 07 sty 2009, 16:29
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 175 times
Been thanked: 192 times

Re: AQUATICA (Ivan Tuzovsky)

Post autor: elayeth »

Mnie też ciekawią wrażenia. Gra ma interesującą mechanikę wsuwania kart pod planszetkę wyciągając coraz to lepsze bonusy z danej karty.
Awatar użytkownika
rand
Posty: 485
Rejestracja: 03 lis 2008, 22:07
Lokalizacja: Gdańsk Zaspa
Has thanked: 114 times
Been thanked: 85 times

Re: AQUATICA (Ivan Tuzovsky)

Post autor: rand »

Dobre opinie wśród recenzentów zagranicznych, ładne wykonanie, cena przystępna, wiec wypada brać ;-)
Osobiście grę mam na oku od prawie roku, więc podstawkę na pewno kupię, jednak nie wiem co z dodatkiem bo chyba nie miał jeszcze premiery...
O ile rozszerzenie dla kolejnego gracza jakoś niekoniecznie mnie interesuje to jednak dostajemy trochę kart i jedną nową mechanikę, póki co poczekam na jakieś recenzje dodatku.
Wroobel
Posty: 370
Rejestracja: 07 lip 2015, 23:04
Has thanked: 32 times
Been thanked: 18 times

Re: AQUATICA (Ivan Tuzovsky)

Post autor: Wroobel »

Po lekturze instrukcji brzmi zachęcająco. Recenzenci zagraniczni zachwyceni. Ale poczekam do premiery może ktoś wrzuci swoje wrażenia.
mnw
Posty: 319
Rejestracja: 15 sty 2010, 17:29
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 150 times
Been thanked: 84 times

Re: Aquatica (Ivan Tuzovsky)

Post autor: mnw »

Gra wygląda ciekawie, więc obejrzałem filmiki z Dice Tower, a tam w komentarzach... wydawca napisał coś takiego:
A quick note to everyone - after Tom released this video it was instantly seen by us that the lines on Sol the Great and Adela the Liberator were unintentionally dropped. We have corrected cards being printed now to add to the Retail release copies and we will be providing at no cost replacement cards to those who already ordered the game from us via GenCon Online or our webstore. The correct text for Sol the Great should read "Unflip all mantas. Scout. Play 1 character." The correct text for Adela the Liberator should read "All other players discard 1 character. Copy the effect of 1 of them."
(Fragment, o którym mowa jest gdzieś po szóstej minucie).

Pytałem, jak to wygląda w polskiej wersji, ale Portal nie umiał udzielić odpowiedzi.
pcyzm
Posty: 685
Rejestracja: 21 kwie 2020, 17:03
Has thanked: 206 times
Been thanked: 201 times

Re: Aquatica (Ivan Tuzovsky)

Post autor: pcyzm »

mnw pisze: 18 paź 2020, 18:04 pytałem, jak to wygląda w polskiej wersji, ale Portal nie umiał udzielić odpowiedzi.
Wrzuć tutaj odpowiedź jak już dostaniesz, wolałbym nie zamawiać gry z błędem ;)
mnw
Posty: 319
Rejestracja: 15 sty 2010, 17:29
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 150 times
Been thanked: 84 times

Re: Aquatica (Ivan Tuzovsky)

Post autor: mnw »

pcyzm pisze: 18 paź 2020, 18:44
mnw pisze: 18 paź 2020, 18:04 pytałem, jak to wygląda w polskiej wersji, ale Portal nie umiał udzielić odpowiedzi.
Wrzuć tutaj odpowiedź jak już dostaniesz, wolałbym nie zamawiać gry z błędem ;)
Dokładnie to napisali mi, że nie mają pewności, a gdy drążyłem, odpisali, że nie mają już możliwości tego sprawdzić. Podejrzewam, że trzeba będzie poczekać na jakieś unboxingi...
Awatar użytkownika
konradstpn
Posty: 861
Rejestracja: 22 sie 2017, 12:11
Has thanked: 201 times
Been thanked: 304 times

Re: Aquatica (Ivan Tuzovsky)

Post autor: konradstpn »

Widać w głównym mechanizmie zagrywania kart inspirację Concordią. Wygląda raczej na lekką/średnią pozycję.
Gram, więc jestem.
mczlonka
Posty: 211
Rejestracja: 01 kwie 2016, 18:23
Has thanked: 7 times
Been thanked: 9 times

Re: Aquatica (Ivan Tuzovsky)

Post autor: mczlonka »

Czy mógłby porównać ktoś tę grę do Abyss (z dodatkami) pod kątem miodności, regrywalności i skalowania? Porównując "suche" parametry z BGG, to są bardzo zbliżone: kategoria (trzon gry to karty), czas gry, poziom trudności, tematyka, ładne grafiki, niektóre użyte mechaniki.
Awatar użytkownika
rand
Posty: 485
Rejestracja: 03 lis 2008, 22:07
Lokalizacja: Gdańsk Zaspa
Has thanked: 114 times
Been thanked: 85 times

Re: Aquatica (Ivan Tuzovsky)

Post autor: rand »

W Aquatice nie grałem ale parę gameplayów widziałem. Abyss mam i lubie, wg mnie oprócz podobieństwa w tematyce to są zupełnie inne gry. W Abyss masz mechanike push your luck, do tego zarządzanie ręką i kupowanie w stylu Wsiąść do Pociągu ( zbieranie odpowiednich kolorów kart żeby kupić inne karty). Aquatica jest raczej nastawiona na robienie kombosów z zarządzaniem kartami w podobny sposób jak w Concordii ;-)
PanFantomas
Posty: 593
Rejestracja: 02 lut 2019, 08:41
Has thanked: 136 times
Been thanked: 507 times

Re: Aquatica (Ivan Tuzovsky)

Post autor: PanFantomas »

.
Ostatnio zmieniony 20 lut 2024, 21:01 przez PanFantomas, łącznie zmieniany 1 raz.
bananek
Posty: 66
Rejestracja: 13 kwie 2020, 16:07
Has thanked: 35 times
Been thanked: 26 times

Re: Aquatica (Ivan Tuzovsky)

Post autor: bananek »

PanFantomas pisze: 09 lis 2020, 22:09 Unboxing polskiej edycji już na moim kanale. Miłego oglądania :) https://youtu.be/WK4QCYoiWtE
Obejrzałem unboxing i wszystko elegancko wygląda.
Czy byłbyś w stanie sprawdzić czy w naszej wersji nie ma tych błędów wspomnianych kilka postów wyżej z wersji angielskiej?
"The correct text for Sol the Great should read "Unflip all mantas. Scout. Play 1 character." The correct text for Adela the Liberator should read "All other players discard 1 character. Copy the effect of 1 of them."
Awatar użytkownika
yrq
Posty: 953
Rejestracja: 06 sie 2018, 10:55
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 335 times
Been thanked: 359 times

Re: Aquatica (Ivan Tuzovsky)

Post autor: yrq »

Jestem po paru rozgrywkach i jest nieźle.
Pierwsze skojarzenia z Abyssem, potem bardziej przypomina Lewisa i Clarke'a. Mechanicznie bardzo fajnie działa.

Mam parę uwag tylko do wykonania komponentów (zastosowane kolory, wielkość kart). Ciekawe też, że w polskiej wersji nie ma notatnika do liczenia punktów ;)

Pełna recenzja za kolejnych kilka gier.
PanFantomas
Posty: 593
Rejestracja: 02 lut 2019, 08:41
Has thanked: 136 times
Been thanked: 507 times

Re: Aquatica (Ivan Tuzovsky)

Post autor: PanFantomas »

.
Ostatnio zmieniony 20 lut 2024, 21:01 przez PanFantomas, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
kieszen
Posty: 61
Rejestracja: 08 sty 2018, 16:07
Lokalizacja: łódź
Has thanked: 7 times
Been thanked: 14 times

Re: Aquatica (Ivan Tuzovsky)

Post autor: kieszen »

Cena zachęca do brania (dodatek też). Mnie od razu zainteresowała prostotą i samym flow gry, a filmy potwierdziły, że chcę spróbować jej spróbować na własnej podłodze. Niekoniecznie z dodatkiem, bo nie można go w pełni zintegrować, tylko wybrać wariant 1, albo 2. Kusi mimo to, ale wolę wyłożyć wszystko z pudełka aniżeli wybierać :D
Inis/TerraMystica/NaSkrzydłach/Mare Nostrum/Piwo
Awatar użytkownika
tomp
Posty: 2086
Rejestracja: 26 kwie 2020, 21:49
Has thanked: 275 times
Been thanked: 432 times

Re: Aquatica (Ivan Tuzovsky)

Post autor: tomp »

Zastanawia mnie różnica pomiędzy wersją polską i angielską. Na stronie oryginalnego wydawcy znajduje się instrukcja link, a w niej informacja o (strona 6):
- 27 kartach postaci oceanu
- 31 dzikich mantach
- 6 dodatkowych tokenów celów
- notatnik punktacji.

Na stronie portalu instrukcja link (strona 5) wymienia:
- 18 kartach postaci oceanu
- 23 dzikich mantach
- 5 dodatkowych tokenów celów
* nie ma notatnika punktacji.

Polska wersja jest okrojona o jakąś cześć zawartości czy jak to rozumieć ? Ma ktoś wersję angielską i mógłby opisać czy pomniejszenie zawartości wpływa na gameplay ?

PS znalazłem video-instrukcję link, w której spiker mówi o 27 kartach postaci oceanu, oraz pomniejszeniu talii do 18 kart dla gry w 2 osoby. Czy to znaczy, że w sprzedaży jest wersja dwu, a nie 4-osobowa ?
Zachęcam do poznania skali ocen BGG
Awatar użytkownika
kieszen
Posty: 61
Rejestracja: 08 sty 2018, 16:07
Lokalizacja: łódź
Has thanked: 7 times
Been thanked: 14 times

Re: Aquatica (Ivan Tuzovsky)

Post autor: kieszen »

tomp pisze: 09 sty 2021, 18:18 Czy to znaczy, że w sprzedaży jest wersja dwu, a nie 4-osobowa ?
Niebawem będę miał swój egzemplarz to powiem ci co znalazłem w środku, bo sam się skonsternowałem po tym co napisałeś. Ja zamawiałem z dragoeye i w opisie mają :
Liczba graczy: 1-4
Wiek: 12+
Czas gry: 30–60 min.

Zawartość pudełka:

Plansza Oceanu
4 trójwarstwowe plansze Gracza
56 kart Lokacji
8 kart Królów
24 karty Postaci Początkowych
18 kart Postaci Oceanu
16 figurek Wyszkolonych Mant
23 figurki Dzikich Mant
5 dwustronnych żetonów Celu
Wygląda na pewnik, że mamy wersję z mniejszą ilością, ale wciąż dla czworga graczy. Z tego co gdzieś czytałem i oglądałem, to na nasz rynek wchodzi wersja poprawiona, więc i pewnie w poprawkach zaszły te zmiany. Zapewne nie tylko u nas. Dam znać o ile ktoś mnie nie wyprzedzi :)
Inis/TerraMystica/NaSkrzydłach/Mare Nostrum/Piwo
Awatar użytkownika
citmod
Posty: 715
Rejestracja: 11 gru 2014, 15:50
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 103 times
Been thanked: 103 times

Re: Aquatica (Ivan Tuzovsky)

Post autor: citmod »

Polska wersja to nowa wersja Dice Tower Essentials.
Tutaj porównanie wersji:
https://www.youtube.com/watch?v=NAjojrDgv6k
Awatar użytkownika
tomp
Posty: 2086
Rejestracja: 26 kwie 2020, 21:49
Has thanked: 275 times
Been thanked: 432 times

Re: Aquatica (Ivan Tuzovsky)

Post autor: tomp »

citmod pisze: 09 sty 2021, 22:46 Polska wersja to nowa wersja Dice Tower Essentials.
Tutaj porównanie wersji:
https://www.youtube.com/watch?v=NAjojrDgv6k
Dzięki to wiele wyjaśnia. Szkoda, że Portal nie chwali się "wydajemy poprawioną wersję". Mocno byłem skonsternowany jak porównywałem instrukcję.
Zachęcam do poznania skali ocen BGG
dwaduzepe
Posty: 687
Rejestracja: 27 maja 2020, 14:27
Has thanked: 125 times
Been thanked: 254 times

Re: Aquatica (Ivan Tuzovsky)

Post autor: dwaduzepe »

Czy karty po zakoszulkowaniu mieszcza sie w szczeliny na nie przeznaczone czy raczej gry nie da sie zakoszulkowac?
Awatar użytkownika
yrq
Posty: 953
Rejestracja: 06 sie 2018, 10:55
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 335 times
Been thanked: 359 times

Re: Aquatica (Ivan Tuzovsky)

Post autor: yrq »

dwaduzepe pisze: 11 sty 2021, 13:20 Czy karty po zakoszulkowaniu mieszcza sie w szczeliny na nie przeznaczone czy raczej gry nie da sie zakoszulkowac?
Trzymałem polską edycję w koszulkach (bodaj starych od FFG) i się mieściło ładnie.
Awatar użytkownika
kieszen
Posty: 61
Rejestracja: 08 sty 2018, 16:07
Lokalizacja: łódź
Has thanked: 7 times
Been thanked: 14 times

Re: Aquatica (Ivan Tuzovsky)

Post autor: kieszen »

Od siebie dodam, że zawartość komponentów jest taka sama jaką podałem w poście wyżej.
Inis/TerraMystica/NaSkrzydłach/Mare Nostrum/Piwo
PiLi
Posty: 144
Rejestracja: 03 sie 2015, 18:29
Has thanked: 8 times
Been thanked: 6 times

Re: Aquatica (Ivan Tuzovsky)

Post autor: PiLi »

kieszen pisze: 16 sty 2021, 21:43 Od siebie dodam, że zawartość komponentów jest taka sama jaką podałem w poście wyżej.
Mógłbyś coś napisać o jakości wykonania kart? Na BGG pojawiła się informacja, że zużycie widać już po pierwszej grze.
Awatar użytkownika
eveni
Posty: 1598
Rejestracja: 08 lip 2019, 15:24
Has thanked: 636 times
Been thanked: 550 times

Re: Aquatica (Ivan Tuzovsky)

Post autor: eveni »

Nie chcę być tą narzekającą, ale trochę widać. Zwłaszcza a tych, które wkładamy do planszetek.
ODPOWIEDZ