Everdell - pytania o zasady

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
szymuss
Posty: 407
Rejestracja: 26 lut 2009, 11:48
Has thanked: 34 times
Been thanked: 25 times

Re: Everdell - pytania o zasady

Post autor: szymuss »

Ok mam pytania co do Zimowego szczytu jak ktos gral i jest pewny odpowiedzi to bede wdzieczny:

1. Jak przechodzimy do nowej pory roku i jest ,,faza'' ,, odkrycia'' naszym kroliczkiem to kazdy z graczy bedzie odkrywac te 3 karty prawda? Tylko zasada jest kto ,,pierwszy ten lepszy'' Tak samo kafelek mapy bierzemy po zakonczeniu pory roku i tez kto pierwszy ten lepszy?:) ( oczywiscie odkryty kafelk)

2. Jak pisze instrukcja dajemy 3 odkryte karty od lewej do prawej rozumiem tak?:) no i tak jak napisane 1 za free , druga 1 karta z reki lub 1 surowiec no i 3 karta to 2 surowce lub 2 karty z reki lub to i to:?:)

poki co tyle;D pzdr:) i sorry jak durne pytania ,ale czasami po prostu za bardzo człowiek szuka 2 dna w zasadach:P
Awatar użytkownika
TOMEQ
Posty: 263
Rejestracja: 08 sty 2019, 09:19
Has thanked: 149 times
Been thanked: 86 times

Re: Everdell - pytania o zasady

Post autor: TOMEQ »

hej
ad.1
Kto pierwszy kończy porę roku ten pierwszy jest "w podróży" i ten pierwszy ciągnie karty i kafelek.
My wybieramy jedną z trzech kart, resztę wsadzamy na powrót do talii i ją tasujemy, żeby następna osoba miała szansę wyciągnąć jedną z kart, które już się pokazały.
ad.2
opłacasz albo surowiec albo kartę. Możesz kartę i surowiec w przypadku ostatniej karty lub 2 karty lub 2 surowce.
* Sic parvis magna *

Let's do some PnP... BUY COFFEE
michal2237
Posty: 24
Rejestracja: 19 lut 2020, 08:31
Has thanked: 21 times
Been thanked: 3 times

Re: Everdell - pytania o zasady

Post autor: michal2237 »

Dzień dobry,
trzy pytania o zasady:

1) Czy jeżeli dorzucę przeciwnikowi Krostawca Awanturnika do jego miasta, to czy przeciwnik może go w jakiś sposób usunąć z miasta ? Np. użycie karty Lochu?

2) Karta Architekta: "1 pkt za każda niewykorzystaną żywicę i kamień...". Mam to rozumieć tak, że 1 żywica + 1 kamień = 1 pkt, czy 1 żywica = 1 pkt i 1 kamień = 1 pkt ?

3) Mam w mieście kartę Niebiański Most, więc za 3 mniej buduję inną budowlę i kładę ją na Niebiański Most. Karta Niebański Most pozwala mi wybudować za darmo Architekta. Czy mogę go zrobić w każdej chwili, czy tylko przed wybudowaniem budowli zastępującej ten Most? Czy Most + nowa budowla zajmuje 1 miejsce w mieście czy dwa ?
Awatar użytkownika
yaro_
Posty: 279
Rejestracja: 31 gru 2018, 09:44
Lokalizacja: Radzionków
Has thanked: 64 times
Been thanked: 110 times

Re: Everdell - pytania o zasady

Post autor: yaro_ »

michal2237 pisze: 07 sty 2021, 09:08 Dzień dobry,
trzy pytania o zasady:
1. Tak, ew. uniwersytetem.
2. Każdy zasób to 1pkt. żywica = 1 pkt i 1 kamień = 1 pkt
3. Architekt jest za free dopóki nie przykryjesz mostu innym budynkiem.
Most z nowym budynkiem zajmują osobne dodatkowe miejsce i nie wliczają się do 15 slotów.
Awatar użytkownika
TOMEQ
Posty: 263
Rejestracja: 08 sty 2019, 09:19
Has thanked: 149 times
Been thanked: 86 times

Re: Everdell - pytania o zasady

Post autor: TOMEQ »

3. A ja gdzieś widziałem wpis, że w każdej chwili możesz wsadzić Architekta (lub inną kartę) do Legendarnego budynku. Nawet jak jest umieszczony pod. I tak gramy od jakiegoś czasu.
A wcześniej graliśmy tak jak napisał YAROpodkreślnik. ;-)
* Sic parvis magna *

Let's do some PnP... BUY COFFEE
szymuss
Posty: 407
Rejestracja: 26 lut 2009, 11:48
Has thanked: 34 times
Been thanked: 25 times

Re: Everdell - pytania o zasady

Post autor: szymuss »

TOMEQ pisze: 07 sty 2021, 15:25 3. A ja gdzieś widziałem wpis, że w każdej chwili możesz wsadzić Architekta (lub inną kartę) do Legendarnego budynku. Nawet jak jest umieszczony pod. I tak gramy od jakiegoś czasu.
A wcześniej graliśmy tak jak napisał YAROpodkreślnik. ;-)
Ja tez tak gram. Jak mam most i np na moscie zamek. To i na zamku moge wziac drzwiczki i zagrac za free stworzenie i tak samo na moscie :) pzdr.
michal2237
Posty: 24
Rejestracja: 19 lut 2020, 08:31
Has thanked: 21 times
Been thanked: 3 times

Re: Everdell - pytania o zasady

Post autor: michal2237 »

I jeszcze trzy pytania :)

1) Dodatek Perłowy Potok: wysyłam żabę na pole rzeki, biorę perłę, ale nie stać mnie na wzięcie odsłoniętej karty. W następnej rundzie dochodzą mi surowce, żaba cały czas stoi na tym polu, czy mogę wziąć kartę czy nie ?

2) Czy karta rzeki (mieszkaniec/miejsce) znikają po wykorzystaniu czy zostają do końca i każdy kto tam wejdzie może z tego korzystać ?

3) Mam kartę Pałac, która na koniec dodaje 1pkt ekstra za każdą unikatową budowlę. Pałac też jest budowlą unikatową, czy też za tą kartę doliczam sobie 1 pkt ?
Awatar użytkownika
helloween85
Posty: 162
Rejestracja: 14 maja 2018, 14:39
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 84 times
Been thanked: 48 times

Re: Everdell - pytania o zasady

Post autor: helloween85 »

1. Nie możesz, musisz poczekać do nowej pory roku i pójść na to pole jeszcze raz.
2. Zostają do końca gry.
3. Doliczasz dodatkowy punkt za pałac też.

Przynajmniej my tak gramy :wink:
szymuss
Posty: 407
Rejestracja: 26 lut 2009, 11:48
Has thanked: 34 times
Been thanked: 25 times

Re: Everdell - pytania o zasady

Post autor: szymuss »

czytałem watek faq ang i ja tak gram ,a wy jak?

1. dźwig i karczmarz pozwalaja na obnizenie kosztu legendarnych kart.

2. Dodatek swieto lata Dziobaki 2 pytania

a) jak mam 8 kart na rece to moge sciagnac 1 żeton ,zeby miec zasob ,ale nie dobieram kart bo mam limit na rece czy musze ,,cala akcje wykonac''? Moim zdaniem moge wziac zasob, bo przeciez jak np mam pole akcji podstawowe wez 2 galazki + karte ,a mam juz 8 kart to biore 2 galazki i nie dobieram karty

b) Zdjecie zetonu i z dziobakow i wziecie karty( jak moge) to jakby akcja i pozniej gra przeciwnik . Nie moge zdjac zetonu dobrac karty i od razu czegos zbudowac nie?:)

pzdr.
Awatar użytkownika
Fyei
Posty: 396
Rejestracja: 13 lut 2018, 11:49
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 58 times
Been thanked: 170 times

Re: Everdell - pytania o zasady

Post autor: Fyei »

1. Dokładnie tak samo.
2a. Moim zdaniem można wykonać połowę akcji, podobnie jak z przedstawionym przykładem.
2b. Jedna akcja na rundę, więc nie możesz ;).
"Jego zdaniem fakt, że osoba nieznająca ani jednej reguły gry zawsze wygrywa, oznaczał, że same te zasady zawierają jakiś poważny błąd"

Maziam figurki: https://www.instagram.com/against_the_greys/
Benson
Posty: 77
Rejestracja: 19 cze 2019, 23:18
Has thanked: 15 times
Been thanked: 11 times

Re: Everdell - pytania o zasady

Post autor: Benson »

b) a my gramy, że można :) Traktujemy tę zdolność, jak wszystkie pozostałe, czyli że oprócz normalnej akcji masz jakiś bonus (np. po wykonaniu akcji weź kartę albo po wzięciu drewna weź dodatkowe drewno).
szymuss
Posty: 407
Rejestracja: 26 lut 2009, 11:48
Has thanked: 34 times
Been thanked: 25 times

Re: Everdell - pytania o zasady

Post autor: szymuss »

Benson pisze: 20 sty 2021, 07:44 b) a my gramy, że można :) Traktujemy tę zdolność, jak wszystkie pozostałe, czyli że oprócz normalnej akcji masz jakiś bonus (np. po wykonaniu akcji weź kartę albo po wzięciu drewna weź dodatkowe drewno).
Wydaje mi się ,że to by było już zbyt mocne... Bo wyobraź sobie sytuacje gdzie ściągasz żeton dobierając kamień i dźwig z polany . A później pojawią się w miejsce dźwigu jakąś fajna karta na łące i jeszcze ją zagrywasz ,bo Cie na to stać. Troszkę chyba za mocne by było. Pzdr
Benson
Posty: 77
Rejestracja: 19 cze 2019, 23:18
Has thanked: 15 times
Been thanked: 11 times

Re: Everdell - pytania o zasady

Post autor: Benson »

szymuss pisze: 20 sty 2021, 14:15
Benson pisze: 20 sty 2021, 07:44 b) a my gramy, że można :) Traktujemy tę zdolność, jak wszystkie pozostałe, czyli że oprócz normalnej akcji masz jakiś bonus (np. po wykonaniu akcji weź kartę albo po wzięciu drewna weź dodatkowe drewno).
Wydaje mi się ,że to by było już zbyt mocne... Bo wyobraź sobie sytuacje gdzie ściągasz żeton dobierając kamień i dźwig z polany . A później pojawią się w miejsce dźwigu jakąś fajna karta na łące i jeszcze ją zagrywasz ,bo Cie na to stać. Troszkę chyba za mocne by było. Pzdr
Nie no, aż tak to nie gramy :) Wzięcie kamienia i dźwigu z łąki jako zdolność Dziobaków, a potem zagranie tego dźwigu jako normalna akcja. Zagranie karty, która pojawia się w miejsce dźwigu, byłoby już drugą akcją. Ale np. kamień i wzięcie dźwigu na rękę + zagranie karty z ręki/łąki IMO może być.
szymuss
Posty: 407
Rejestracja: 26 lut 2009, 11:48
Has thanked: 34 times
Been thanked: 25 times

Re: Everdell - pytania o zasady

Post autor: szymuss »

Jak gracie z zimowym szczytem przejscie do nastepnej pory roku? Np do lata najpierw zbieracie swoje pionki karty z laki i dopiero odpalacie plansze gor? Czyli krolika itd?:) Pzdr
Awatar użytkownika
kurdzio
Posty: 815
Rejestracja: 26 paź 2019, 13:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 128 times
Been thanked: 384 times

Re: Everdell - pytania o zasady

Post autor: kurdzio »

szymuss pisze: 22 sty 2021, 01:55 Jak gracie z zimowym szczytem przejscie do nastepnej pory roku? Np do lata najpierw zbieracie swoje pionki karty z laki i dopiero odpalacie plansze gor? Czyli krolika itd?:) Pzdr
Tak, ale nie sądzę żeby ta kolejność miała znaczenie.
Gramy głównie w 2 osoby, służę radą :)
szymuss
Posty: 407
Rejestracja: 26 lut 2009, 11:48
Has thanked: 34 times
Been thanked: 25 times

Re: Everdell - pytania o zasady

Post autor: szymuss »

Dodatek Zimowy szczyt. Wydaje mi się ,że gram poprawnie ,ale chciałem się upewnic:

1. Daje kroliki na pagorki odslaniam 3 mapy okolicy i pogode zimowa.

2. Jak przechodze do nowej pory roku ( wiosna) Biore 1 kafelek mapy okolicy przeskakuje krolikiem na szczyty i odslaniam 3 karty wybieram 1 .

3. Przechodze do nowej pory roku ( lato) znowu odslaniam karte pogody znowu biore kafelek znowy karty odkryc i znowu odkrywam 3 ostatnie juz kafelki mapy okolicy( czyli tak jakby jestem w lecie ,ale juz jesienne kafelki sa odkryte)

4. Przechodze do nowej pory roku ( odkrywam o ile jest zakryta ) karte pogody jesien. I teraz biore kafelek ostatni mapy okolicy i daje krolika z planszy gor na mape okolicy everdell( 1 kafelek co wszyscy dostaja) i znowu biore 3 karty odkryc i wybieram 1.

Wszystko ok?:P pzdr
Awatar użytkownika
TOMEQ
Posty: 263
Rejestracja: 08 sty 2019, 09:19
Has thanked: 149 times
Been thanked: 86 times

Re: Everdell - pytania o zasady

Post autor: TOMEQ »

1. Tak - w sensie ilość graczy + 1 kafelek
2. Tak
3. Kafelki następnej pory roku odkrywasz jak przechodzisz do nowej pory roku - pierwszy gracz, który przechodzi na nową porę roku odkrywa te kafelki i nową kartę pogody
4. jw
* Sic parvis magna *

Let's do some PnP... BUY COFFEE
Pieter1989
Posty: 145
Rejestracja: 20 sty 2017, 09:29
Lokalizacja: Cieszyn
Has thanked: 20 times
Been thanked: 12 times

Re: Everdell - pytania o zasady

Post autor: Pieter1989 »

Chciałem zapytać w jaki sposób łączycie elementy z dodatków. Prócz małych dodatków, póki co zakupiliśmy Święto Lata (najpierw) oraz Perłowy Potok (wczoraj pierwsze rozgrywki).
Przy święcie lata na polach akcji i wydarzeń daliśmy tylko karty z Święta Lata. Małe dodatki zostały w grze również (Więcej, więcej+Legendy).
Czytając instrukcję do Perłowego Potoku, jest tam informacja by nie grać z elementami prócz podstawki, więc Święto Lata zostało w pudełku, a na pola akcji i karty wydarzeń daliśmy tylko te z Perłowego Potoku. Małych dodatków nie dołożyliśmy do gry (mimo, że jedna karta wydarzeń z Perłowego Potoku wymaga bodajże wesołego miasteczka).
Czy wg was czy w obu przypadkach jest to optymalne rozwiązanie? Macie jakieś sugestie co zmienić by układ był jak najbardziej optymalny? Czy grając w Święto Lata wyciągnąć z talii kart te z Perłowego Potoku? Jak łączyć wydarzenia i pola akcji? Czy może to jak gramy do tej pory jest dobrym rozwiązaniem?Chętnie również przeczytam jak to u was wygląda z Zimowym Szczytem, bo na pewno też się znajdzie u nas w kolekcji :)
szymuss
Posty: 407
Rejestracja: 26 lut 2009, 11:48
Has thanked: 34 times
Been thanked: 25 times

Re: Everdell - pytania o zasady

Post autor: szymuss »

TOMEQ pisze: 22 sty 2021, 18:17 1. Tak - w sensie ilość graczy + 1 kafelek
2. Tak
3. Kafelki następnej pory roku odkrywasz jak przechodzisz do nowej pory roku - pierwszy gracz, który przechodzi na nową porę roku odkrywa te kafelki i nową kartę pogody
4. jw
Chodzi mi o to ,ze jak grasz w jesieni?

1. Najpierw zbierasz ostatni kafelek? potem odslaniasz karte pogody jesieni( jezeli jest zakryta) dajesz od razu swojego kroliczego podroznika na mape everedll. Oraz odslaniasz 3 karty odkryc tak?

pzdr:)
szymuss
Posty: 407
Rejestracja: 26 lut 2009, 11:48
Has thanked: 34 times
Been thanked: 25 times

Re: Everdell - pytania o zasady

Post autor: szymuss »

Pieter1989 pisze: 24 sty 2021, 12:17 Chciałem zapytać w jaki sposób łączycie elementy z dodatków. Prócz małych dodatków, póki co zakupiliśmy Święto Lata (najpierw) oraz Perłowy Potok (wczoraj pierwsze rozgrywki).
Przy święcie lata na polach akcji i wydarzeń daliśmy tylko karty z Święta Lata. Małe dodatki zostały w grze również (Więcej, więcej+Legendy).
Czytając instrukcję do Perłowego Potoku, jest tam informacja by nie grać z elementami prócz podstawki, więc Święto Lata zostało w pudełku, a na pola akcji i karty wydarzeń daliśmy tylko te z Perłowego Potoku. Małych dodatków nie dołożyliśmy do gry (mimo, że jedna karta wydarzeń z Perłowego Potoku wymaga bodajże wesołego miasteczka).
Czy wg was czy w obu przypadkach jest to optymalne rozwiązanie? Macie jakieś sugestie co zmienić by układ był jak najbardziej optymalny? Czy grając w Święto Lata wyciągnąć z talii kart te z Perłowego Potoku? Jak łączyć wydarzenia i pola akcji? Czy może to jak gramy do tej pory jest dobrym rozwiązaniem?Chętnie również przeczytam jak to u was wygląda z Zimowym Szczytem, bo na pewno też się znajdzie u nas w kolekcji :)
Ja poki co nie mam tylko perlowego potoku( kuzynka ma wiec napisze jak moim zdaniem mozna laczyc po rozegraniu kliku partii) oraz nie mam krosnostawca z malych dodatkow ja poki co lacze tak .

1. Wariant dla podstawowych graczy to oczywiscie podstawka + male dodatki
2. Wariant juz dla ogranych osob. Do PP + podstawka wyjmujemy legendy i wiecej wiecej jezeli gramy na 2 osoby. PP jako jedyny duzy dodatek dodaje karty do talii i przy 2 graczach % ,ze dobierzesz te karty jest naprawdę mały.
3. Wariant to dodatek jak gralem ŚL + legendy + wiecej wiecej . Grałem najpierw normalnie na 6 pionków. Pozniej zaczalem grac na 5 pionkow + zdolnosci ( te co wybieramy sposrod 15) i uwazam ,ze gra sie wtedy mega dobrze
4. Wariant moim zdaniem to dodanie PP + ŚL i odrzucenie kart legend( niestety w PP legendy nie sa tak mocne) i wiecej wiecj tylko przy 3+ graczach.
Co do pkt 3 i 4 to ja mieszam karty wydarzen ,bo w ŚL sa mega fajne tak samo jak lesne polany mieszam
5. Obecnie ogrywam dodatek ZS i gram od razu z legedami.

Podsumowując moim zdaniem najlepiej kupić Święto lata + 1 dodatek PP lub ZM. I dołączyć 2 dodatki do gry . ŚL+ PP lub ŚL + Zm. Na bank nie mieszałbym 3 dużych dodatków ,ani PP + ZM. pzdr:)
Awatar użytkownika
TOMEQ
Posty: 263
Rejestracja: 08 sty 2019, 09:19
Has thanked: 149 times
Been thanked: 86 times

Re: Everdell - pytania o zasady

Post autor: TOMEQ »

1. Najpierw zbierasz ostatni kafelek? potem odslaniasz karte pogody jesieni( jezeli jest zakryta) dajesz od razu swojego kroliczego podroznika na mape everedll. Oraz odslaniasz 3 karty odkryc tak?
Pierwsza osoba, która przechodzi do nowej pory roku robi:
1. Odkrywa kartę pogody następnej pory.
2. Odkrywa 3 karty i wybiera jedna z nich i płaci jej koszt, jeśli oczywiscie weźmie 2gą lub 3cią kartę.
3. Wybiera 1 kafelek podróży i dokłada do swojej podróży.
4. Przemieszcza swojego podroznika.
5. U nas: nie odkrywa jeszcze kafelków kolejnej pory roku. One są cały czas zakryte do momentu, aż jakaś osoba zmieni porę roku.
* Sic parvis magna *

Let's do some PnP... BUY COFFEE
szymuss
Posty: 407
Rejestracja: 26 lut 2009, 11:48
Has thanked: 34 times
Been thanked: 25 times

Re: Everdell - pytania o zasady

Post autor: szymuss »

TOMEQ pisze: 24 sty 2021, 17:06
1. Najpierw zbierasz ostatni kafelek? potem odslaniasz karte pogody jesieni( jezeli jest zakryta) dajesz od razu swojego kroliczego podroznika na mape everedll. Oraz odslaniasz 3 karty odkryc tak?
Pierwsza osoba, która przechodzi do nowej pory roku robi:
1. Odkrywa kartę pogody następnej pory.
2. Odkrywa 3 karty i wybiera jedna z nich i płaci jej koszt, jeśli oczywiscie weźmie 2gą lub 3cią kartę.
3. Wybiera 1 kafelek podróży i dokłada do swojej podróży.
4. Przemieszcza swojego podroznika.
5. U nas: nie odkrywa jeszcze kafelków kolejnej pory roku. One są cały czas zakryte do momentu, aż jakaś osoba zmieni porę roku.
Mi chodzi tylko o jesien jak gracie ,bo ona sie rozni od innych por roku co jest wyszczegolnione w instrukcji:)
szymuss
Posty: 407
Rejestracja: 26 lut 2009, 11:48
Has thanked: 34 times
Been thanked: 25 times

Re: Everdell - pytania o zasady

Post autor: szymuss »

Zimowy szczyt :

jak macie karty pogody ,ktore wymagaja zaplacenia dodatkowego surowca np z łąki. To :

a) Wiadomo ,ze z Krolwej jak dacie pionek nic nie doplacacie
b) Czy jak biore drzwiczki i chce zagrac z łąki stworzenie dopłacam 1 zasób? Czy też to jest akcja ,,darmowa'' i nic nie płace?
Awatar użytkownika
kurdzio
Posty: 815
Rejestracja: 26 paź 2019, 13:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 128 times
Been thanked: 384 times

Re: Everdell - pytania o zasady

Post autor: kurdzio »

szymuss pisze: 25 sty 2021, 13:20 Zimowy szczyt :

jak macie karty pogody ,ktore wymagaja zaplacenia dodatkowego surowca np z łąki. To :

a) Wiadomo ,ze z Krolwej jak dacie pionek nic nie doplacacie
b) Czy jak biore drzwiczki i chce zagrac z łąki stworzenie dopłacam 1 zasób? Czy też to jest akcja ,,darmowa'' i nic nie płace?
Instrukcja:
Jeśli efekt karty pogody wymaga zapłacenia
dodatkowego kosztu zagrania karty, możesz
go zignorować, jeśli zagrywasz kartę za darmo
(dzięki żetonowi użycia albo innemu efektowi).
Gramy głównie w 2 osoby, służę radą :)
szymuss
Posty: 407
Rejestracja: 26 lut 2009, 11:48
Has thanked: 34 times
Been thanked: 25 times

Re: Everdell - pytania o zasady

Post autor: szymuss »

kurdzio pisze: 25 sty 2021, 13:52
szymuss pisze: 25 sty 2021, 13:20 Zimowy szczyt :

jak macie karty pogody ,ktore wymagaja zaplacenia dodatkowego surowca np z łąki. To :

a) Wiadomo ,ze z Krolwej jak dacie pionek nic nie doplacacie
b) Czy jak biore drzwiczki i chce zagrac z łąki stworzenie dopłacam 1 zasób? Czy też to jest akcja ,,darmowa'' i nic nie płace?
Instrukcja:
Jeśli efekt karty pogody wymaga zapłacenia
dodatkowego kosztu zagrania karty, możesz
go zignorować, jeśli zagrywasz kartę za darmo
(dzięki żetonowi użycia albo innemu efektowi).
hmm Kurdzio żeton użycia traktujesz jako drzwiczki rozumiem tak:)? Pzdr.
ODPOWIEDZ