Moje Miasto (Reiner Knizia)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Neoptolemos
Posty: 1965
Rejestracja: 09 sty 2014, 18:30
Has thanked: 191 times
Been thanked: 839 times

Moje Miasto (Reiner Knizia)

Post autor: Neoptolemos »

https://boardgamegeek.com/boardgame/295486/my-city
Obrazek

City-building legacy. Autorstwa Reinera Knizii. Niedługo wychodzi po polsku (Galakta). I nie ma tematu?

Chciałbym w końcu fajną grę legacy - Charterstone mnie bardzo rozczarował, Pandemic jest lepszy - ale bardziej jako Pandemic niż jako legacy, o Dylematach Króla słyszę mieszane opinie. I zastanawiam się, czy warto się Mojemu Miastu przyjrzeć, czy to tylko eksperyment doktora Knizii, który stwierdził, że jak wszyscy, to wszyscy...
Game developer w Lucky Duck Games
Autor bloga Karta - stół!
Redaktor Board Times
Awatar użytkownika
Leser
Posty: 1738
Rejestracja: 22 lut 2009, 23:38
Lokalizacja: pod - Warszawa
Has thanked: 571 times
Been thanked: 1407 times

Re: Moje Miasto (Reiner Knizia)

Post autor: Leser »

Personalnie spodziewam się czegoś w stylu Machi Koro Legacy, czyli prostej rodzinnej gierki, gdzie aspekty fabularne i podejmowane wybory nie będą szczególnie fascynujące. Jako że autorem jest Knizia mam jednak nadzieję na po prostu lepszą grę niż wyżej wymieniona, więc na pewno kupię i wypróbuję, tym bardziej że cena jest całkiem okej.
I rozjarzam się na mgnienie w uśmiechu z tych, co to trzeba mieć ten polor we krwi, żeby zmieścić bez pośpiechu pozdrowienie mimo energicznego pośpiechu przecież.
tomg
Posty: 404
Rejestracja: 02 gru 2019, 00:00
Has thanked: 124 times
Been thanked: 159 times

Re: Moje Miasto (Reiner Knizia)

Post autor: tomg »

Neoptolemos pisze: 16 sty 2021, 18:50 Chciałbym w końcu fajną grę legacy - Charterstone mnie bardzo rozczarował, Pandemic jest lepszy - ale bardziej jako Pandemic niż jako legacy, o Dylematach Króla słyszę mieszane opinie.
"Moje miasto" to rodzinne, tetrisowe Legacy. Jeśli Charterstone było rozczarowaniem (dla mnie wprost przeciwnie) przypuszczam, że "Moje miasto" też będzie, chyba że ktoś lubi gry w rodzaju "Parku Niedźwiedzi" itp.
Z recenzji wynika że fabuła nie jest mocną stroną tej gry.
Witchma
Posty: 450
Rejestracja: 19 sty 2020, 11:25
Has thanked: 145 times
Been thanked: 85 times

Re: Moje Miasto (Reiner Knizia)

Post autor: Witchma »

Mnie do tetrisowatych gier nie trzeba namawiać, zwłaszcza w tak przyjaznej cenie :)
Kin@a
Posty: 1272
Rejestracja: 27 lip 2015, 16:22
Has thanked: 16 times
Been thanked: 138 times

Re: Moje Miasto (Reiner Knizia)

Post autor: Kin@a »

A na czym dokładnie owo legacy w tej grze by miało polegać?

Ja lubię Park niedźwiedzi i Paryż Miasto świateł. Tematycznie układanie miasteczka nawet bardziej utrafia w moje gusta i nawet gra początkowo wzbudziła moje zainteresowanie, do momentu aż doczytałam o legacy... :roll:

Czy ta gra jest wersji "normalnej" również?
Witchma
Posty: 450
Rejestracja: 19 sty 2020, 11:25
Has thanked: 145 times
Been thanked: 85 times

Re: Moje Miasto (Reiner Knizia)

Post autor: Witchma »

Kin@a pisze: 16 sty 2021, 20:52 A na czym dokładnie owo legacy w tej grze by miało polegać?

Ja lubię Park niedźwiedzi i Paryż Miasto świateł. Tematycznie układanie miasteczka nawet bardziej utrafia w moje gusta i nawet gra początkowo wzbudziła moje zainteresowanie, do momentu aż doczytałam o legacy... :roll:

Czy ta gra jest wersji "normalnej" również?
Zobacz Final Thoughts Rahdo, tłumaczy, jak wygląda aspekt legacy i jak się gra po rozegraniu tych 24 partii.
Kin@a
Posty: 1272
Rejestracja: 27 lip 2015, 16:22
Has thanked: 16 times
Been thanked: 138 times

Re: Moje Miasto (Reiner Knizia)

Post autor: Kin@a »

Witchma pisze: 16 sty 2021, 20:59 Zobacz Final Thoughts Rahdo, tłumaczy, jak wygląda aspekt legacy i jak się gra po rozegraniu tych 24 partii.
Masz bezpośredni link?
Ze zdjęć na bgg wnioskuję, że chyba kafelki nie są przyklejane. Myślałam, ze ta gra posiada również wersję klasyczną jak wspomniane wyżej Machi Koro, czyli stara dobra Metropolia, którą oczywiście mam.
Witchma
Posty: 450
Rejestracja: 19 sty 2020, 11:25
Has thanked: 145 times
Been thanked: 85 times

Re: Moje Miasto (Reiner Knizia)

Post autor: Witchma »

krzyss
Posty: 979
Rejestracja: 02 lut 2015, 20:14
Has thanked: 32 times
Been thanked: 32 times

Re: Moje Miasto (Reiner Knizia)

Post autor: krzyss »

To będzie chyba moje pierwsze legacy.
Witchma
Posty: 450
Rejestracja: 19 sty 2020, 11:25
Has thanked: 145 times
Been thanked: 85 times

Re: Moje Miasto (Reiner Knizia)

Post autor: Witchma »

krzyss pisze: 16 sty 2021, 21:51 To będzie chyba moje pierwsze legacy.
Ponoć bardzo dobre jako pierwsze legacy :)
krzyss
Posty: 979
Rejestracja: 02 lut 2015, 20:14
Has thanked: 32 times
Been thanked: 32 times

Re: Moje Miasto (Reiner Knizia)

Post autor: krzyss »

Witchma pisze: 16 sty 2021, 22:04
krzyss pisze: 16 sty 2021, 21:51 To będzie chyba moje pierwsze legacy.
Ponoć bardzo dobre jako pierwsze legacy :)
To się okaże czy takie typ rozgrywki mi i moim domownikom podejdzie. Gra się mi bardzo podoba. Budowanie, rozwój się mi bardzo podoba w planszowkach.
Awatar użytkownika
Neoptolemos
Posty: 1965
Rejestracja: 09 sty 2014, 18:30
Has thanked: 191 times
Been thanked: 839 times

Re: Moje Miasto (Reiner Knizia)

Post autor: Neoptolemos »

tomg pisze: 16 sty 2021, 20:43
Neoptolemos pisze: 16 sty 2021, 18:50 Chciałbym w końcu fajną grę legacy - Charterstone mnie bardzo rozczarował, Pandemic jest lepszy - ale bardziej jako Pandemic niż jako legacy, o Dylematach Króla słyszę mieszane opinie.
"Moje miasto" to rodzinne, tetrisowe Legacy. Jeśli Charterstone było rozczarowaniem (dla mnie wprost przeciwnie) przypuszczam, że "Moje miasto" też będzie, chyba że ktoś lubi gry w rodzaju "Parku Niedźwiedzi" itp.
Z recenzji wynika że fabuła nie jest mocną stroną tej gry.
Ale ja lubię lekkie, rodzinne gry. Po prostu Charterstone był dla mnie (a dla współgraczy) mechanicznie kiepskim worker placementem.
Game developer w Lucky Duck Games
Autor bloga Karta - stół!
Redaktor Board Times
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 78 times
Been thanked: 252 times

Re: Moje Miasto (Reiner Knizia)

Post autor: jax »

Ja jestem rozczarowany po prezentacji Rahdo.
Poczatek kampanii bardzo prosty, ok, ale Rahdo prezentuje też tryb Eternal - czyli jak to działa tak gdzies w połowie kampanii (i w grze NIE-kampanijnej). No i ciagle jest to prościutkie dokładanie tetrisowych kafelków z może dwoma dodatkowymi mało ekscytującymi zasadami...
Pod koniec kampanii spodziewam się jeszcze z dwóch dodatkowych zasad, ale nie zmieni to prostackiego rdzenia gry, który wygląda że obudowany różnymi regułkami nie staje się niczym ciekawym...

A np. Park Niedźwiedzi uwielbiam.
Mechaniki dice placement i dice manipulation świadczą o słabości i braku pomysłowości projektanta.
--
"We don't stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."
G. B. Shaw
tomg
Posty: 404
Rejestracja: 02 gru 2019, 00:00
Has thanked: 124 times
Been thanked: 159 times

Re: Moje Miasto (Reiner Knizia)

Post autor: tomg »

Opinie w necie można znaleźć różne. Przeważają umiarkowanie pozytywne ale ich wspólny mianownik jest taki że to bardzo lekka gra. Na to trzeba być przygotowanym.
Ciekawe, szczegółowe porównanie tetrisowych gier takiego kalibru:

https://bitewinggames.com/battle-of-the-polyominoes

New York Zoo również będzie miało niebawem polską premierę.
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Moje Miasto (Reiner Knizia)

Post autor: Yavi »

Podrzucam naszą recenzję: https://planszowkiwedwoje.pl/2021/01/mo ... -recenzja/

Tak skrótowo odnosząc się do tego, co pisaliście (oczywiście subiektywnie, bo każdy lubi inne rzeczy w grach i inne gry):
- im dalej w kampanię, tym gra staje się bardziej wymagająca; oczywiście nigdy nie będzie ciężkim euro, ale kombinowania nie brakuje;
- tryb po kampanii gra się na zasadach ~10 epizodu kampanii (tak mniej więcej), powiedziałbym, że to takie 2/5 trudności tych cięższych rozdziałów;
- Moje Miasto jest wg mnie lepsze od Parku Niedźwiedzi, bardziej wymagające podczas kampanii i mnie wciągnęło bardziej;
- legacy tutaj to naklejki, nowe elementy i zmiana reguł zabawy;
- grając we dwoje można przejść kampanię 2 razy, grając we troje-czworo raz.

e: Zniknął post, na który odpowiadałem, więc dorzucam jeszcze kilka informacji o trybie po kampanii.

Gra się na drugiej stronie planszy używając "standardowych elementów". Obowiązują następujące zasady (spoiler, bo niektóre wchodzą dopiero gdzieś w 10 epizodzie):
Spoiler:
Tryb po zakończeniu kampanii nie jest tak fajny, jak kampania, ale daje radę. Kafelki dokłada się w losowej kolejności (wskazują ją karty), sam układ planszy też nie jest taki całkiem prosty, bo jest rzeka, której nie można przekraczać, są lasy i góry, na których nie można kłaść kafelków. Jest łatwiej, niż w najtrudniejszych epizodach, ale nie jest tak całkiem bezproblemowo, jak np. w Patchworku, gdzie masz "czystą" planszę.

Plus, tak jak pisałem, we dwoje można rozegrać kampanię dwa razy.
krzyss
Posty: 979
Rejestracja: 02 lut 2015, 20:14
Has thanked: 32 times
Been thanked: 32 times

Re: Moje Miasto (Reiner Knizia)

Post autor: krzyss »

Nie potrzebnie usunąłem.
Pytanie było o grę po zakończeniu kampanii.

Czy da się grać w tryb nieskończony bez rozegrania kampanii?
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Moje Miasto (Reiner Knizia)

Post autor: Yavi »

krzyss pisze: 28 sty 2021, 12:52 Czy da się grać w tryb nieskończony bez rozegrania kampanii?
Teoretycznie tak, ale wymagałoby to wyjęcia niektórych elementów z kopert i przeczytania z nich części zasad. Instrukcja sugeruje, by w trybie nieskończonym chociaż jedna osoba miała rozegraną kampanię. Wydaje mi się jednak, że zasady są na tyle proste, że bez rozgrywania kampanii też się da.
krzyss
Posty: 979
Rejestracja: 02 lut 2015, 20:14
Has thanked: 32 times
Been thanked: 32 times

Re: Moje Miasto (Reiner Knizia)

Post autor: krzyss »

Czyli jednak lepiej kampanię rozegrać. Dzięki za odpowiedź.
Strasznie mnie korci ta gra :)
Awatar użytkownika
swiroff
Posty: 303
Rejestracja: 22 mar 2014, 11:31
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 6 times
Been thanked: 36 times

Re: Moje Miasto (Reiner Knizia)

Post autor: swiroff »

Jesteśmy właśnie po 5 rozdziale kampanii i muszę przyznać, że przy lekkości i dużej prostocie zasad ta gra naprawdę przynosi sporo frajdy. Oczywiście traktuję ją jako grę całkowicie "deserową", idealną w momencie gdy nie mamy czasu lub ochoty na coś cięższego. W ok. godzinę spokojnie można rozegrać cały rozdział (czyli 3 gry). "Moje miasto" działa podobnie jak chociażby "Kuchenna gorączka" - czyli z gry na grę jesteśmy wprowadzani w nowe zasady, albo stare reguły są modyfikowane. Nie sprawdzałem, ale myślę że to świetne rozwiązanie dla dzieci (połączone z ekscytacją przy otwieraniu kopert). Podoba mi się również to, że w kolejnych rozdziałach gra wymaga od nas przemodelowania strategii, dlatego nie premiuje graczy którzy grają "na jedno, wygrywające kopyto".
tomg
Posty: 404
Rejestracja: 02 gru 2019, 00:00
Has thanked: 124 times
Been thanked: 159 times

Re: Moje Miasto (Reiner Knizia)

Post autor: tomg »

Jesteśmy w początkowych rozdziałach i gra przerasta na razie moje oczekiwania. Prostota zasad a jednocześnie całkiem szerokie pole do decyzji dla graczy. Rywalizacja jest nadspodziewanie zacięta (często decydują pojedyńcze punkty) dla czterech osób.
Z negatywów, bardzo słabe wykonanie gry. Czy Wasze planszetki graczy również są wygięte ?
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4636
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1027 times
Been thanked: 1945 times

Re: Moje Miasto (Reiner Knizia)

Post autor: warlock »

tomg pisze: 03 lut 2021, 10:01 Jesteśmy w początkowych rozdziałach i gra przerasta na razie moje oczekiwania. Prostota zasad a jednocześnie całkiem szerokie pole do decyzji dla graczy. Rywalizacja jest nadspodziewanie zacięta (często decydują pojedyńcze punkty) dla czterech osób.
Z negatywów, bardzo słabe wykonanie gry. Czy Wasze planszetki graczy również są wygięte ?
Nie widziałeś chyba bardzo słabo wykonanych gier.

Cała masa grubych planszetek ma niestety tendencję do lekkiego wyginania się od wilgoci.
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Moje Miasto (Reiner Knizia)

Post autor: Yavi »

tomg pisze: 03 lut 2021, 10:01 Jesteśmy w początkowych rozdziałach i gra przerasta na razie moje oczekiwania. Prostota zasad a jednocześnie całkiem szerokie pole do decyzji dla graczy. Rywalizacja jest nadspodziewanie zacięta (często decydują pojedyńcze punkty) dla czterech osób.
Z negatywów, bardzo słabe wykonanie gry. Czy Wasze planszetki graczy również są wygięte ?
Jeśli dobrze kojarzę, to w pudełku były torebki z żelem krzemionkowym - jak coś to sugeruję trzymać je luzem w pudełku, bo często pomagają na odkształcające się elementy. U nas planszetki były ok.
tomg
Posty: 404
Rejestracja: 02 gru 2019, 00:00
Has thanked: 124 times
Been thanked: 159 times

Re: Moje Miasto (Reiner Knizia)

Post autor: tomg »

warlock pisze: 03 lut 2021, 10:31
Nie widziałeś chyba bardzo słabo wykonanych gier.

Cała masa grubych planszetek ma niestety tendencję do lekkiego wyginania się od wilgoci.
Wygięcie nie jest lekkie.
Jakość kartonu jest słaba generalnie, znacznik punktacji niepraktyczny (łatwo sie może przesunąć).

Że są gorsze wykonania innych gier to jest jasne jak słońce :-). Po prostu wykonanie gry to na razie największy jej negatyw jaki napotkałem.
simpsonowie
Posty: 15
Rejestracja: 05 mar 2015, 11:25

Re: Moje Miasto (Reiner Knizia)

Post autor: simpsonowie »

Chciałbym zagrać z dzieciakami w tą gre - jak uważacie od jakiego wieku spokojnie dziecko będzie ogarniać i samodzielnie grać ?
Mr_Fisq
Administrator
Posty: 4671
Rejestracja: 21 lip 2019, 11:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1217 times
Been thanked: 1419 times

Re: Moje Miasto (Reiner Knizia)

Post autor: Mr_Fisq »

Bardzo pozytywna recenzja od SU&SD:
https://youtu.be/TARsDxuENo4
aż zainteresowałem się tym tytułem pod kątem spotkań rodzinnych :)
Sprzedam: Obniżki, nowości: Root, Lanzerath Ridge, Dawn of the Zeds, Etherfields
Przygarnę: Skirmishe grywalne solo, figurki do Stargrave/Frostgrave
ODPOWIEDZ